• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מס רווחי הון, הפסד הון, אינפלציה ודפלציה - סדר בבלגן

מרק עוגיות

משתמש בכיר
דירוג
4,756
קראתי את כל מה שנכתב פה על איך עובד מס רווחי הון ומגני מס במצבים של אינפלציה ודפלציה, אבל העניין עדיין לא לגמרי ברור לי. יש הרבה דיונים אבל קשה להבין את השורה התחתונה - כיצד מחושב המס במצבים שונים.

כדי לעשות סדר בבלגן, אני רוצה למלא את הרשימה הבאה, שמכילה לדעתי את כל המקרים האפשריים בשילובים בין אינפלציה, דפלציה, והפסד ורווח נומינליים. בכל אחד מהמקרים יש שלושה נתונים: עלות קניה, עלות מכירה, וערך מתואם, שהוא ערך הקנייה מתואם למדד הרלוונטי בעת המכירה. למשל, אם קניתי ב100 והיתה עליה של 10% במדד, הערך המתואם הוא 110.
המדד הרלוונטי הוא מדד המחירים לצרכן עבור ניירות שקליים, וערך המטבע כאשר הנייר הוא במטבע זר. אם הבנתי נכון אופן המיסוי הוא זהה לניירות שקליים ולניירות במטבע זר, וההבדל היחיד הוא במדד שעליו מסתכלים.

הנה רשימת כל המקרים האפשריים ומה שאני חושבת שאמור להיות הסכום החייב במס או מגן המס לגבי כל אחד מהם. מי שחושב שהוא מבין בזה משהו אנא עזרו לבדוק את הרשימה. אני אתקן בהתאם להערות שלכם.

תרחישים עם רווח נומינלי:
1. קניה ב100, מכירה ב120, ערך מתואם 130.
רווח הון חייב במס: 0. לא נוצר מגן מס.
2. קניה ב100, מכירה ב120, ערך מתואם 110.
רווח הון חייב במס: 10
3. קניה ב100, מכירה ב120, ערך מתואם 90. (דפלציה)
רווח הון חייב במס: 20

תרחישים עם הפסד נומינלי:
4. קניה ב100, מכירה ב80, ערך מתואם 110.
הפסד הון לצורך מגן מס: 20
5. קניה ב100, מכירה ב80, ערך מתואם 90. (דפלציה)
הפסד הון לצורך מגן מס: 10
6. קניה ב100, מכירה ב80, ערך מתואם 70. (דפלציה)
הפסד הון לצורך מגן מס: 0. אין רווח הון חייב במס

*אנחנו לא יועצי מס, לא מבינים כלום ולא ממליצים על כלום*

נערך לאחרונה ב:
אני מסכים עם מה שכתבת.
סייג קטן הוא שיש ניירות/מכשירים שבהם המיסוי הוא על רווח נומינל ואין התחשבות באינפלציה/דפלציה כמו פקמים/מקמים.

בכל אחד מהמקרים יש שלושה נתונים: עלות קניה, עלות מכירה, וערך מתואם, שהוא ערך הקנייה מתואם למדד הרלוונטי בעת המכירה.
אהבתי את השימוש ב"ערך מתואם". מאוד ברור. (חוסך הסחות דעת וטעויות חישוב).
אני מסכים עם מה שכתבת.
סייג קטן הוא שיש ניירות/מכשירים שבהם המיסוי הוא על רווח נומינל ואין התחשבות באינפלציה/דפלציה כמו פקמים/מקמים.
גם אני מסכים עם כל המקרים שתוארו בפוסט.
כשהמיסוי הוא על רווח נומינלי, החישוב פשוט יותר, או לחלופין, אפשר לחשב כאילו הערך המתואם זהה לעלות הקניה.

נערך לאחרונה ב:
אתם בטוחים בקטע של הדיפלציה? אפשר לינק שמראה את זה?
לא מצאתי על זה חומר. נשמע מפתיע שאם אני קונה ב 100 ועלה ל120 אבל יש דיפלציה שמורידה את הערך המתואם ל90 הרווח הון הוא 20 ולא 30. חשבתי שתמיד רק הערך הראלי קובע. יתכן שאני טועה, אבל אשמח ללינקים.

@Ron B, ראה לינקים בתגובה של @גילגמש, כאן.
ציטוט מתוך הלינק התחתון:
כאשר יש רווח הון ושער הדולר עלה, הניכוי במס הינו על הרווח הריאלי (בניטרול הרווח הנובע מעליית שער החליפין).
כאשר יש רווח הון ושער הדולר ירד, ינוכה מס מהרווח הנומינלי (אין חישוב בגין ירידת שער הדולר).
כאשר יש הפסד הון ושער הדולר עלה, ההפסד ה”נומינלי” יוכר כהפסד בר קיזוז (אין חישוב בגין עליית שער הדולר).
כאשר יש הפסד הון ושער הדולר ירד, ינוטרל מההפסד החלק שנובע מירידת שער הדולר. הפסד הנובע מירידה בשער החליפין לא יוכר כהפסד בר קיזוז.

נערך לאחרונה ב:
מכיוון שאתם מרכזים מידע אז חשוב לציין שרואה החשבון שלי מסר לי לפני כחודש שאין יותר תיאום רווח/הפסד לפי אינפלציה אז לפני שאתם חשבים רווח והפסד מתואם אינפלציה חשוב לוודא זאת מול איש מקצוע.

מכיוון שאתם מרכזים מידע אז חשוב לציין שרואה החשבון שלי מסר לי לפני כחודש שאין יותר תיאום רווח/הפסד לפי אינפלציה אז לפני שאתם חשבים רווח והפסד מתואם אינפלציה חשוב לוודא זאת מול איש מקצוע.
לא הבנתי למה התכוונת

לא הבנתי למה התכוונת
פעם היו מחשבים רווח אחרי תיאום אינפלציה ורק אחר כך משלמים מס.
אם לדוגמא:
1. רכשת מניה ב-100 שח
2. היתה אינפלציה של 3%
3. מכרת את המניה ב-103 שח

הרווח של לפני אינפלציה הוא 3 שח ואחרי אינפלציה אין לך רווח בכלל.
פעם לא היית צריך לשלם מס כי אחרי אינפלציה לא היה לך רווח.
רואה החשבון שלי אמר לי שהיום אתה צריך לשלם מס על ה-3 שח רווח לפני אינפלציה תוך התעלמות מאינפלציה.

אותו הדבר עם ניירות שנרכשו במטבעות שונים.

פעם היו מחשבים רווח אחרי תיאום אינפלציה ורק אחר כך משלמים מס.
אם לדוגמא:
1. רכשת מניה ב-100 שח
2. היתה אינפלציה של 3%
3. מכרת את המניה ב-103 שח

הרווח של לפני אינפלציה הוא 3 שח ואחרי אינפלציה אין לך רווח בכלל.
פעם לא היית צריך לשלם מס כי אחרי אינפלציה לא היה לך רווח.
רואה החשבון שלי אמר לי שהיום אתה צריך לשלם מס על ה-3 שח רווח לפני אינפלציה תוך התעלמות מאינפלציה.

אותו הדבר עם ניירות שנרכשו במטבעות שונים.

דעת - החישוב הריאלי מעוגן בפקודת מס ובתקנות המס, אם אתה טוען אחרת הצג נא תקנת מס עדכנית שמראה זאת.

דעת - החישוב הריאלי מעוגן בפקודת מס ובתקנות המס, אם אתה טוען אחרת הצג נא תקנת מס עדכנית שמראה זאת.
כפי שאמרתי ואני אומר שוב.
אני לא טוען אחרת - אני אומר שרואה החשבון שלי טוען אחרת.
אתה מוזמן לעשות מה שנראה לך - אני עובד לפי מה שרואה החשבון שלי אומר לי.

כפי שאמרתי ואני אומר שוב.
אני לא טוען אחרת - אני אומר שרואה החשבון שלי טוען אחרת.
אתה מוזמן לעשות מה שנראה לך - אני עובד לפי מה שרואה החשבון שלי אומר לי.
אני מציע לך להתייעץ עם רואה חשבון נוסף.

אני מציע לך להתייעץ עם רואה חשבון נוסף.
אני מציע שכל אחד יתייעץ עם רואה חשבון ולא יסתמך על תגובה אנונימית בפורום.

לא סביר שהיה מתרחש שינוי כל כך מהותי באופן חישוב המס בלי שום התייחסות באתרים הכלכליים.
זה מהותי לא פחות מהעלאת מס רווחי ההון מ20% ל25%, ואנשים נערכו לזה במשך חודשים (ע"ע מכירה רעיונית)
אני רק יכול לנחש שהיתה ביניכם אי הבנה.
מעבר לכך, מסכים עם אופן חישוב המס כפי ש @מרק עוגיות הציגה.

לא סביר שהיה מתרחש שינוי כל כך מהותי באופן חישוב המס בלי שום התייחסות באתרים הכלכליים.
אני מזמן הפסקתי לתת חשיבות למה שאני חושב ש"סביר".
כשדיברתי עם רואה החשבון שלי לגבי הדו"ח של 2015 הוא אמר שזה היה נכון בעבר אבל זה לא נכון יותר.
כל אחד שקורא פורום כלשהו צריך להבין שאם הוא נוקט בצעדים בעקבות דברים שנאמרים בפורום אז הוא האדם היחיד שיישא באחריות המשפטית.

אני רק יכול לנחש שהיתה ביניכם אי הבנה.
זכותך לנחש כאוות נפשך.
גם אני וגם הוא היינו מאוד ספציפיים ואני לא חושב שהייתה בינינו אי-הבנה.

באופן כללי כל היועצים למיניהם בפורום שטוענים א' או ב' חייבים להבין שאפילו שקוראי הפורום יישאו באחריות החוקית על מעשיהם הניסוח של חלק מהתגובות בשרשור הזה גובל בייעוץ מס וחושף את כל היועצים השונים לתביעה מצד "מקבל הייעוץ" אפילו אם מס הכנסה לא יכיר בכך כהמלצה.

אני לא ממליץ לאף אחד מה לעשות עם נושא המיסוי אבל אני חוזר ומדגיש שנושא האחריות הוא מי שבפועל מגיש את הטפסים וחשוב לקחת את כל מה שנאמר בפורום (ובשרשור זה באופן ספציפי) בערבון מוגבל כמידע שאינו מחייב את רשות המיסים.

ג.נ.
רואה החשבון שלי הוא חלק ממשרד שייצג אותי מול מס הכנסה במידה ואני אצטרך ייצוג משפטי.

@daat99
זה איננו מטה-דיון על דיונים בפורום, אלא דיון על אופן חישוב מס.
נהוג להציג ראיות לטענות מעבר ל״אמרו לי״, וזה לא משנה שהרואה חשבון שלך הוא זה שאמר לך.
יש חוק. והחוק קובע. רואה החשבון הוא סך הכל אדם שקרא את החוק ולוקח כסף ממך בשביל להגיש טפסים בשמך בהתאם לחוק. כל אחד יכול לקרוא את החוק ולהגיש טפסים לבד, אם כה ירצה.
החוקים של מס הכנסה מתעדכנים דרך תקנות מס הכנסה שעל פי חוק פקודת מס הכנסה משרד האוצר רשאי להוציא כאוות נפשו מבלי לחוקק חוק חדש.
לכן כל אחד שטוען טענה לגבי החוקים של מס הכנסה צריך להיות מסוגל לגבות אותה בחוק / תקנת מס הכנסה המתאימה - זה בפרט נכון גם לגבי הרו״ח.
אם הוא צודק, הוא יוכל לגבות את טענותיו בתקנת מס מתאימה.
אם לא, אז כפי שנרמז - אולי כדאי להחליף רו״ח אם הוא מדמיין תקנות מבלי להיות מסוגל לבסס אותן.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
E האם קרן אירית של בלקרוק משלמת מס רווחי הון מקוזז אינפלציה או מקוזז הפרשי שערי מט"ח? שוק ההון 3
ר דוח מס על רווחי הון מיסים 11
א שאלה נישתית לגבי מס רווחי הון מיסים 17
עתיד מתוק מס רווחי הון - כמה מההפסד אפשר לקזז מרווח? שוק ההון 15
fizban הצעת חוק משותפת להורדת מס רווחי הון ל 20% פוסטים מאיכות נמוכה 52
כ הקלות מס רווחי הון מעל גיל 60 - כולל קרנות נאמנות? מיסים 35
ק העברת מניות ל IB - מס רווחי הון מיסים 5
ק דמי ניהול יקרים כנגד תשלום מס על רווחי הון - קרנות ישראליות אל מול זרות שוק ההון 2
מ מס רווחי הון לאחר פרישה מעבודה מיסים 3
U מס רווחי הון מופחת לבני 60 ומעלה מיסים 5
L מס רווחי הון באירופה מיסים 0
E מס רווחי הון על הפרשי שער מיסים 1
O עזרה בנושא דיווח מס רווחי הון חצי שנתי במסחר דרך ברוקר זר מיסים 11
O לגבי דיווח מס רווחי הון מיסים 5
Z האם נקודת זיכוי נוספת לנערים בגיל 18 ניתנת למימוש גם כנגד מס רווחי הון או רק כנגד יגיעה אישית? מיסים 6
C אם הייתם מהגרים למדינה עם 0% מס רווחי הון האם הייתם משנים את תמהיל ואופי תיק ההשקעות שלכם? מיסים 8
M אי תשלום מס רווחי הון IB מיסים 13
M קופת גמל להשקעה vs ברוקר. חישוב דמי ניהול, מס רווחי הון. פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
S מס רווחי הון לגימלאים מיסים 7
D הקמה חברה להשקעות במדינה בעל שיעור מס רווחי הון נמוך שוק ההון 2
שם משתמש בעייתי אזרח ישראלי המתגורר בחו"ל - למי משלם מס רווחי הון? מיסים 2
A מס רווחי הון מופחת לגלאי 60+ אל מול קופ"ג להשקעה מיסים 11
ע שאלות על - קרן השתלמות S&P 500 לעצמאיים + מס רווחי הון פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
K מס רווחי הון לפי זמן החזקה שוק ההון 2
Homer ביטול מס רווחי הון אוף טופיק 41
ע אחוז מס רווחי הון בפרישה מוקדמת - איפה אני טועה מיסים 0
ע מס רווחי הון ועוסק פטור מיסים 3
Y החזר מס רווחי הון בגין נקודות זיכוי (שחלקן רק בעבור יגיעה אישית) מיסים 8
O מס רווחי הון ופיזור השקעות מיסים 4
M תשלום מס רווחי הון באיחור מיסים 10
א מלכודת מס רווחי הון מניות מוצלחות שוק ההון 13
חתול לילה העלאת מס רווחי הון מיסים 76
Sp0 שאלה לגבי מס רווחי הון מיסים 2
E מדרגות מס על רווחי הון מניירות אמריקאיים מיסים 8
1337justme ניצול שנתי וקבוע של החזר מס רווחי הון שוק ההון 11