• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מיסוי דרקוני על עבודה

המהנדל

משתמש רגיל
דירוג
1,167
שלום לכולם.

בעקבות הציוץ הבא:1624384126043.png

התעורר בי הצורך לבדוק כמה המדינה גוזלת ממני כל חודש על כך שהלכתי לעבוד במשרה בעלת פריון גבוה.
אז בדקתי:
1624384425360.png

זה פשוט מטורף, שילמנו בממוצע כל חודש מתחילת השנה כ10.8K מסי הכנסה מעבודה ועוד 1.9K על עצם זה שאנחנו חברים בקופת חולים. סה"כ, שילמנו במסים ישירים 13K. זה כפול מכל ההוצאות האחרות שלנו גם יחד!

בגזרת המיסוי העקיף, עשיתי את החישוב לפי ההוצאות וזה יוצא עוד כ600 ש"ח לחודש מע"מ.

אני אמנם מרוויח פי 4 יותר מהמגשרת (ומדרבן אותה שתעקוף אותי), אבל מתחילת השנה שילמתי פי 37 יותר מסים ממנה. העובדה הזו פשוט מרתיחה אותה.

זה פוסט פריקת תסכול, וחלילה לא פוסט "אני משלם הרבה מסים, תנחשו כמה גבוהה ההכנסה שלי".

זה פשוט מטורף, שילמנו בממוצע כל חודש מתחילת השנה כ10.8K מסי הכנסה מעבודה ועוד 1.9K על עצם זה שאנחנו חברים בקופת חולים. סה"כ, שילמנו במסים ישירים 13K. זה כפול מכל ההוצאות האחרות שלנו גם יחד!
שכחת מס על המעביד, כלומר מס בריאות מעביד וביטוח לאומי מעביד.

מה מייצגות העמודות בטבלה?
עריכה: אני מניח שזה חודשי השנה.

אני אמנם מרוויח פי 4 יותר מהמגשרת (ומדרבן אותה שתעקוף אותי), אבל מתחילת השנה שילמתי פי 37 יותר מסים ממנה. העובדה הזו פשוט מרתיחה אותה.
הכי מעצבן זה שחישוב המס הוא ליחיד ולא לתא משפחתי, אבל קריטריונים של המדינה לזכאות (דברים כמו ספסוד מעונות) פתאום זה לפי הכנסה משותפת.

מצד שני אם המעסיק היה פטור מחיובים אלו, זה היה מגדיל לו את שורת הרווח והוא היה משלם עליהם מס חברות. אז בכל מקרה זה לא כסף שהיה עובר לעובד.

ועוד 1.9K על עצם זה שאנחנו חברים בקופת חולים
מצטער על הניטפוק, אבל זה לא תשלום חובה, זה ביטוח שב"ן (הנ' זה "נוסף") ואין שום צורך לשלם אותו כדי להיות חבר בקופת חולים.

מצד שני אם המעסיק היה פטור מחיובים אלו, זה היה מגדיל לו את שורת הרווח והוא היה משלם עליהם מס חברות. אז בכל מקרה זה לא כסף שהיה עובר לעובד.
אבל הוא יכל להעביר את הסכום הזה לעובד ועדיין לא לשלם עליו מס חברות.
אפקטיבית עבור העובד מדובר ב100% מס על הסכום הזה (שכן אם היה מקבל אותו לידיו היה משלם עליו רק מס שולי).

אני מתייחס רק לנקודה הזו כי לא נראה לי שיש כוונה לפתוח כאן דיון עקרוני על השיטה הפרוגרסיבית ואיך ראוי למסות משפחות בהם שני בני הזוג מרוויחים מעט.
העובדה שבת הזוג משלמת פי 37 פחות ממך דווקא באה לסייע לבני הזוג שמרוויחים פחות. אם המס היה פחות פרוגרסיבי, אז הרבה מהם לא היו יוצאים כלל לעבודה וגם אם כן, המוטיבציה שלהם להעלות שכר היתה נמוכה יותר.

אבל הוא יכל להעביר את הסכום הזה לעובד ועדיין לא לשלם עליו מס חברות.
אפקטיבית עבור העובד מדובר ב100% מס על הסכום הזה (שכן אם היה מקבל אותו לידיו היה משלם עליו רק מס שולי).
אשמח לדעת איך אפשר לא לשלם מס בריאות על הכנסות משכר עבודה?
ד"א, מס בריאות מוטל כולו על העובד. המעסיק משלם 3.55-7% לביטוח הלאומי.

• אהבתי
Reactions: Roi
העובדה שבת הזוג משלמת פי 37 פחות ממך דווקא באה לסייע לבני הזוג שמרוויחים פחות. אם המס היה פחות פרוגרסיבי, אז הרבה מהם לא היו יוצאים כלל לעבודה וגם אם כן, המוטיבציה שלהם להעלות שכר היתה נמוכה יותר.
בני הזוג שמרוויחים פחות עדיין חיים מאותו תקציב משפחתי ביחד עם בן הזוג שמרוויח יותר.

למה זה הגיוני שבמשפחה אחת בה שני בני הזוג מרויחים 20 ברוטו כל אחד הנטו הכולל יהיה באיזור ה30 ואילו במשפחה בה אחד מרוויח 40 והשני 10 הנטו עדיין יהיה באיזור ה-30?? איך זה עוזר לבן הזוג שמרוויח פחות? המרוויח יחידי פה זו המדינה.

אני מתייחס רק לנקודה הזו כי לא נראה לי שיש כוונה לפתוח כאן דיון עקרוני על השיטה הפרוגרסיבית ואיך ראוי למסות משפחות בהם שני בני הזוג מרוויחים מעט.
לא מסכים, במיוחד כשמנגנון של נקודות זיכוי במס / מס הכנסה שלילי / נקודות זיכוי בביטוח לאומי (במקום קצבת ילדים, אנשאללה) יכולות לפצות על המס.
הייתי רוצה לראות מס אחיד ושטוח, מהשקל הראשון, במיוחד לאור:
בני הזוג שמרוויחים פחות עדיין חיים מאותו תקציב משפחתי ביחד עם בן הזוג שמרוויח יותר.

למה זה הגיוני שבמשפחה אחת בה שני בני הזוג מרויחים 20 ברוטו כל אחד הנטו הכולל יהיה באיזור ה30 ואילו במשפחה בה אחד מרוויח 40 והשני 10 הנטו עדיין יהיה באיזור ה-30?? איך זה עוזר לבן הזוג שמרוויח פחות? המרוויח יחידי פה זו המדינה.
עשינו את החישוב. אם היינו ממוסים על פי מס ממוצע, היינו חוסכים 1.7K במסים.
אם המגשרת הייתה מפסיקה לעבוד בשיטה הזו, ההכנסה החודשית שלנו בנטו הייתה יורדת רק ב4.5K (כולל פנסיה והשתלמות).

לא. אם הוא היה פטור מהם אז העובד היה משלם אותם.
ד"א, מס בריאות מוטל כולו על העובד. המעסיק משלם 3.55-7% לביטוח הלאומי.
צודק.

בגזרת המיסוי העקיף, מע"מ זה רק קצה הקרחון.
יש מיסים במדינות המקור שמהן מגיעים חומרי הגלם של כל מוצר שאתה צורך, יש מיסי ייבוא, יש את המס שכל בעל עסק (גם בתחום השירות) משלם - ומגלגל הלאה לצרכן, ועוד אין ספור מיסים שונים ומשונים. צריך כלכלן כדי לחשב את ההשפעה של כל זה, אבל לא הייתי מתפלא אם היה מדובר על חלק הארי מתוך כל הוצאה שהיא.
אני איתך בתחושת הכעס, בפרט לאור העובדה שלדעתי המיסים שלנו גם לא מנוצלים כראוי.

ולמרות זאת... אני אישית משתדל לא להתעסק בנושא הזה בכלל (למעט בזמן הבחירות), בגלל שהעיסוק בנושא יכול רק לגרום נזק.
חשיבה על "מה אחרים גוזלים ממני" במקום "מה אני יכול לעשות כדי להרוויח יותר" מכניסה את המוח למצב של חוסר אונים נרכש.
כמו כן התעסקות בשלילי מורידה את מצב הרוח, ויכולה לגרום להחלטות לא נכונות (כמו להשקיע פחות).
מחשבות שליליות חוזרות ונשנות יכולות גם ליצור קישורים עצביים במוח, ובכך לגרום ליותר מחשבות כאלו בעתיד.
לכן כל פעם שהנושא עולה, אני מכריח את עצמי לחשוב איך אני יכול להרוויח יותר, במקום להתעכב על חוסר הצדק שבעניין.

מעבר לזה, הדבר היחיד שאנחנו יכולים לעשות זה להצביע למפלגה כמה שיותר ליברלית כלכלית, ולקוות שתהיה לה השפעה כלשהי.

נערך לאחרונה ב:

זה לא הנושא.
התייחסתי לאמירה שמי שמרוויח פי 4 משלם פי 37 מס ואמרתי שאם היחס היה נשמר (מרוויח פי 4 משלם פי 4) אז היתה נפגעת המוטיבציה של מי שמרוויח פחות לצאת לעבודה או להגדיל אותה.

הדוגמה שלך מדברת על בעיה אחרת, קשורה, במערכת המס.
ראשית, אני לא רואה מה המדינה מרוויחה כאן. אין שום בעיה ליצור מדרגות מס וחוקים שיתנו את התוצאה שנראית לך נכונה בלי לפגוע בתקבולי המס.
יש הגיון בהצעה שלך אבל כמו תמיד במיסים, אתה סוגר דלת אחת ופותח כמה אחרות. אם עוברים לשיטה בה יחידת המיסוי היא משפחה, צריך להחליט מה היו מדרגות המס למשפחה לעומת מדרגות המס ליחידים, איך יוצרים נייטרליות להחלטה להתחתן או להתגרש ועוד. גם במקרה הזה יש פגיעה במוטיבציה לעבוד של בעל ההכנסה הנמוכה מבין שני בני הזוג וזה לא דבר שקל להעביר פוליטית במציאות של אפלייה בשוק העבודה נגד נשים ובפרט אמהות לילדים (לא נכנס למחקרים, אלא משקף מציאות פוליטית).

ומכיוון אחר, לא פיסקאלי - האמירה שלך שמי שמרוויח פחות חי מאותו תקציב של בן הזוג שמרוויח יותר נכונה עקרונית, אבל ממש לא לכולם.
במציאות בה שליש מהזוגות מתגרשים ועוד רבים אחרים חיים בהפרדה רכושית כזו או אחרת, לא מובן מאליו שאפשר לבסס מדיניות מס על תפיסה רומנטית לפיה בני זוג חולקים הכל בלי התחשבנות עד 120.

עם עוברים לשיטה בה יחידת המיסוי היא משפחה,
כבר היום חלק מהמיסוי הוא ברמת המשפחה כמו מס יסף על רווחי הון ומיסוי מקרקעין, יתכן ויש עוד שאיני מכיר.

לא מובן מאליו שאפשר לבסס מדיניות מס על תפיסה רומנטית לפיה בני זוג חולקים הכל בלי התחשבנות עד 120.
זה מובן מאליו במיסוי על קניית דירות...

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
א מיסוי על מטח בשוק ההון שוק ההון 13
D מיסוי rsu בחברת אמזון מיסים 20
וינסנט זיכוי/החזר מס בגין מיסוי במקור של דיבידנדים מארה"ב ע"י ברוקר זר מיסים 23
A מסלולי מיסוי שכר דירה מיסים 1
מ מיסוי אמריקאי של תשלומי מילואים מיסים 9
D מיסוי בהשכרת שתי דירות, ומגורים בשכירות בדירה אחרת מיסים 1
C מיסוי ריאלי ותיק השקעות בבנק מיסים 1
I מיסוי rsu מיסים 10
mk1 מיסוי rsu מיסים 7
K מיסוי הכנסות מפירוק חברה בבעלות מלאה מיסים 5
א אינטראקטיב ברוקרס - שאלות ניוד, מיסוי וכרטיס אשראי שוק ההון 1
נ מיסוי דירה שנייה להשקעה כשהראשונה נקנתה במסגרת מחיר למשתכן נדל"ן 1
מ מיסוי הכנסות מ-bug bounties מיסים 1
the_newbie מיסוי RSU לאחר סוף העסקה מיסים 3
I משיכת פנסיה - עניין של מיסוי אוף טופיק 4
F RSU מיסוי מיסים 1
ט מיסוי ביחס למדד המחירים לצרכן מיסים 13
R מיסוי אגח בחשבון פטור ממס שוק ההון 7
מ מיסוי אמריקאי על המרות מט"ח בIBKR מיסים 8
S מיסוי על דיבידנד מסוג Return of Capital מיסים 21
A מיסוי דירה שניה - שהדירה הראשונה עוד בבנייה. נדל"ן 2
מ מיסוי - הפקדות לפנסיה מול הפקדה לקופת ג בניהול אישי מיסים 1
יוסי.ל מיסוי ADE מיסים 3
L מיסוי ריאלי על ETF ששמר על ערכו הדולרי מיסים 1
י כיצד ניתן לממש כספים בקרן פנסיה לא פעילה עם מיסוי גבוהה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
מ מק"מ - מיסוי ריאלי שוק ההון 2
M מיסוי דירה לאחר הסכם ממון נדל"ן 2
H מיסוי וארה"ב מיסים 3
M מיסוי רווח הון ורילוקשיין מיסים 6
מ מיסוי מענק אכלוס למפונים עבור אזרחים אמריקאיים מיסים 1
E מיסוי דירות בארהב נדל"ן 2
S מכירה בשכבות או מיסוי ריאלי למשקיע פאסיבי מיסים 19
ה סמוטריץ שוקל מיסוי רווחי קה"ש לאחר 6 שנים פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 244
G מניות בדולר - מיסוי ריאלי? מיסים 3
ס מיסוי RSU לפי 102 אחרי הגירה לאנגליה מיסים 2
ס מיסוי על מענק מיסים 4
S רילוקיישן - היבטי מיסוי מיסים 1
S מתי אין מיסוי ריאלי? שוק ההון 26
N תכנון שנת שבתון - היבטי מיסוי מיסים 48
E מיסוי אופציות מיסים 12
S חישוב של מיסוי ריאלי/נומינלי בתוספת דמי ניהול שוק ההון 2
S חישוב של מיסוי ריאלי/נומינלי בתוספת דמי ניהול מיסים 7
lizozom כפל מיסוי על RSU מחברה בינלאומית מיסים 4
ט קיזוז מיסוי דיב' בחשבון ממוסה כנגד עמלות ברוקר - אפשרי? פוסטים מאיכות נמוכה 5
I מיסוי בין בני זוג מיסים 11