• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מה צריך לדעת לפני שנותנים הלוואה עם שעבוד של דירה (משכנתא) לטובת ההלואה?

דן ג.

משתמש בכיר
דירוג
786
מישהו מבקש הלוואה, והוא מוכן לשעבד דירה (נקייה ממשכנתא), לטובת ההלוואה. מהם הסיכונים עליהם המלווה צריך לחשוב?
LTV. ברור לי.
במידה וצריך לממש את השיעבוד, מה העלויות שכדאי לקחת בחשבון?
מה עוד?

(ההלוואה היא ליזם נדלן, לשלב מאוד מוקדם של פרוייקט חדש. יש לו מספר דירות נקיות ממשכנתא, והוא מוכן למשכן אותן בשביל ההלואה)

(ההלוואה היא ליזם נדלן, לשלב מאוד מוקדם של פרוייקט חדש. יש לו מספר דירות נקיות ממשכנתא, והוא מוכן למשכן אותן בשביל ההלואה)
אפשר לשאול באיזה ריבית?
אפשר לשאול באיזה LTV?

קודם כל מאד מומלץ לקחת עו"ד בשביל כזה דבר, יתכנו נואנסים שאדם ללא השכלה רלוונטית לא ידע מהם.
לדוגמא מחר הוא יהיה חדל פירעון ואשתו תטען שהדירה הזו בעצם חצי שלה והיא לא חתמה לך על השיעבוד.
הוא יכול לטעון שזה המגורים שלו ושיש לו זכות דיירות מוגנת.
במידה וצריך לממש את השיעבוד, מה העלויות שכדאי לקחת בחשבון?
זה תלוי כמה הוא נלחם בך או משתף פעולה, צריך עו"ד וצו בית משפט, צריך כונס, צריך זמן, יתכנו עלויות הפעלת הנכס אבל בגלל כל העלויות האלה לוקחים מקדמי ביטחון בדמות LTV סביר.

אפשר לשאול באיזה ריבית?
אפשר לשאול באיזה LTV?

תודה.

כנראה 8.77. (הוא אמר 10% שנתי, בלון ל4 שנים. אז למעשה נראה לי שהוא הציע 8.77o_o. נתון למיקוח. הוא טוען שהעלויות שלו כשהוא מקבל הלוואות מקרנות למיניהם, זה יוצא כ 15% כולל כל העלויות והעמלות מסביב. אז יכול להיות שה 10% זה באמת 10%.)
ה ltv, זה מה שאני מנסה להבין מה המינימום שכדאי. מה נראה לך סביר?
קודם כל מאד מומלץ לקחת עו"ד
לגמרי. אבל לפני זה אני מנסה להבין אם זה בכלל שווה בדיקה.

אתה יודע מה קורה מבחינת ניכוי מס במקור. הוא צריך לנכות לפני שהוא משלם את הריבית? המס על הריבית מחושב בשנה ששולמה או שנצברה? (המלווה הוא אדם פרטי)

כנראה 8.77. (הוא אמר 10% שנתי, בלון ל4 שנים. אז למעשה נראה לי שהוא הציע 8.77o_o. נתון למיקוח
אני לא יודע איך הגעת לחישוב הזה אבל בכל מקרה מקובל ריבית שוטפת, בשום פנים ואופן לא ריבית בסוף, כלומר בלון על הקרן, ריבית שוטפת חודשית או רבעונית. חוץ מזה זו ריבית טובה מאד בשבילך. אין קרן או בנק כלשהו בעולם שהוא יקבל גם בלון על הריבית.
הוא טוען שהעלויות שלו כשהוא מקבל הלוואות מקרנות למיניהם, זה יוצא כ 15% כולל כל העלויות והעמלות מסביב.
תלוי בקרן אבל אפשר להגיע לקצת פחות. 12% זה משהו שאפשר להגיע אליו בקלות יחסית ואפילו פחות.
ה ltv, זה מה שאני מנסה להבין מה המינימום שכדאי. מה נראה לך סביר?
אני מניח שאתה מדבר על מקסימום ולא מינימום, מקובל עד 60%, אפשר גג עד 70%, זה גם תלוי באיכות ואופי הנכס.
לגמרי. אבל לפני זה אני מנסה להבין אם זה בכלל שווה בדיקה.
אני אישית הייתי מתעקש על הדברים הבאים:
1. תשלום ריבית שוטפת.
2. LTV סביר.
3. שמאות בלתי תלויה לפי תקן 19 למטרת בטחונות משמאי שמקובל על בנקים, אם אתה ממש בטוח שאתה יודע לעמוד שווי של הנכס לבד אז אולי אפשר לוותר. לחלופין אפשר לרדת בLTV בשביל יותר מקדמי ביטחון, שמאות כזו היא סיפור של כמה אלפי שקלים.
4. לכל הפחות יצוג משפטי משותף אם אתה סומך ומכיר את היזם ועו"ד רק מטעמך אם לא.
5. צ'קים מראש על כל הריבית והקרן.
6. מתן אופציה להארכת פירעון ההלוואה ב12 או 6 חודשים תמורת תשלום עמלה.

הוא צריך לנכות לפני שהוא משלם את הריבית?
כן.
המס על הריבית מחושב בשנה ששולמה או שנצברה?
לדעתי בשנה ששולמה, בדיוק כמו בפק"מ בבנק. באם אתה אמריקאי הסיפור שונה, אתה אמור לשלם מס על הריבית הרעיונית של אותה השנה.

אני מניח שאתה מדבר על מקסימום ולא מינימום
אכן.
אני אישית הייתי מתעקש על הדברים הבאים:
1. תשלום ריבית שוטפת.
מה הסיבה? (כדי שהLTV לא יהיה גבוה מדי, כשכוללים את הריבית הצבורה?)

עוד משהו שנזכרתי עכשיו. אני זוכר שפעם כתבת שמיסים וחובות לרשויות על הדירה, יש להם קדימות לשעבוד. זה כולל גם מס שבח?

ושוב, תודה רבה.

מכמה סיבות:
1. כי אתה רוצה לראות תזרים כלשהו מההשקעה, גם אתה צריך לאכול, לא?
2. כי אם לא המח"מ עולה משמעותית ולפיכך גם הסיכון.
3. כי אתה רוצה לראות שלווה יודע גם להחזיר כסף, אתה רוצה להיות עם יד על הדופק שהוא במצב נזיל ובר פירעון. בוא נניח שיום אחרי ההלוואה הוא נכנס לקשיים או פושט רגל, אתה בכלל לא תדע מזה עד מועד הפירעון של ההלוואה עוד X שנים, זה BIG NO NO.
אני מנחש שאם הוא מתעקש על הסעיף הזה זו הסיבה האמיתית שהוא לא הולך לקרנות החוץ בנקאיות, אין קרן ולו אחת שתיתן לו כזה דבר.
גם נכון, הLTV הולך ועולה לאורך חיי ההלוואה.
עוד משהו שנזכרתי עכשיו. אני זוכר שפעם כתבת שמיסים וחובות לרשויות על הדירה, יש להם קדימות לשעבוד. זה כולל גם מס שבח?
בהחלט כן, בשמאות לצורך בטחונות הם בודקים את זה וכותבים בנספח נפרד מה יהיו החובות לרשויות השונות (נספח הפחתות).

לא הייתי נכנס לזה.
אתה יודע לבדוק אותו אשראית?
אתה יודע לבדוק את הנכס משפטית?
אתה רוצה להיכנס למשפטים של שנים במקרה של מימוש?

לא הייתי נכנס לזה.
זכותךD:
אתה יודע לבדוק אותו אשראית?
אתה יודע לבדוק את הנכס משפטית?
אתה רוצה להיכנס למשפטים של שנים במקרה של מימוש?
אתה אומר שלא היית נכנס לשום השקעה פרטית. אני מבין, אבל אני עדיין מעוניין בהשקעות כאלו...
לבדוק אשראית ומשפטית נראה לי שזה עניין של כמה אלפי שקלים. תקבל את אותם נתונים שבנק או כל מלווה אחר מקבל.
הסיכון של כאב ראש, בית משפט וכדומה, נראה לי נכון לכמעט כל השקעה חוץ מהשקעה בשוק ההון, וגם זה, רק בתור דג רקק (אפשר להיות דג רקק די גדול כמובן.).

ספציפית, ההצעה שבגללה פתחתי את השרשור, כנראה ירדה מהפרק בגלל בטחונות לא מספקים.

עריכה: אני עדיין מחפש. נראה לי שבסוף אני אצטרך לשכור בלש שיעקוב אחרי @אורי ג. כדי למצוא משהו שווהD:

עריכה: אני עדיין מחפש. נראה לי שבסוף אני אצטרך לשכור בלש שיעקוב אחרי @אורי ג. כדי למצוא משהו שווהD:
האמן לי שאין לי, גם אני מחפש, יכול אולי לעניין אותך במשהו דומה למה שהיזם הזה הציע לך אבל בריביות שלא קרובות בכלל למה שהציעו לך.

האמן לי שאין לי, גם אני מחפש, יכול אולי לעניין אותך במשהו דומה למה שהיזם הזה הציע לך אבל בריביות שלא קרובות בכלל למה שהציעו לך.
אהה... טובD:
כנראה הריביות שהוא הציע, קשורים לבטחונות. זה לא בדיוק מה שהבנתי מראש... פתחתי את השרשור כששמעתי בגדול את הפרטים דרך קרוב משפחה. דיברתי עם היזם היום, והמצב לא נשמע לי מזהיר. הוא משוכנע שהפרוייקט בו הוא באמצע והפרוייקט הבא הם עסקת המאה. הוא ממונף ומתמנף כך שאם הוא ייטעה, לדעתי הוא יפסיד את כל מה שיש לו בפשיטת רגל. אז הוא לפחות לא שרלטן. מצד שני, הרווחים הפוטנציאלים שלו הם הרבה יותר מ 10% לשנהD:.

דיברתי עם היזם היום, והמצב לא נשמע לי מזהיר. הוא משוכנע שהפרוייקט בו הוא באמצע והפרוייקט הבא הם עסקת המאה. הוא ממונף ומתמנף כך שאם הוא ייטעה, לדעתי הוא יפסיד את כל מה שיש לו בפשיטת רגל. אז הוא לפחות לא שרלטן. מצד שני, הרווחים הפוטנציאלים שלו הם הרבה יותר מ 10% לשנהD:.
ככה זה עסקי הנדל"ן, אלו עסקים מאד ממונפים מטבעם, לא הייתי פוסל על זה.
יתכן מאד והפרוייקטים שלו הם בוננזות, דברים כאלה קיימים.

אני עוד אבקש בדיוק את המספרים. אבל הבעייה העיקרית שלי היא, שכרגע אין לו דירה לשעבוד. (מצדו, הוא בטוח ששעבוד מניות החברה בעלת הפרוייקט פלוס ערבות אישית של ארבעת השותפים, היא שעבוד מספיק טוב, בגלל שזו כזו בוננזה. הבעייה שלי היא, שאפילו אם זה נכון לא נראה לי שהייתי יודע מה לעשות עם הנדלן המסחרי הזה בישראל אם הייתי נתקע עם זה. בנוסף, אני משער שזה דורש כיסים עמוקים משלי, אם צריך להשתלט על הפרוייקט.)

בנוסף, יש את ה NO NO שהזכרת לגבי יכולת תשלום הריבית בשוטף. בכל מקרה, אם יהיה לי מספרים מדוייקים, אמשיך לשגע אותךD:. תודה.

אני עוד אבקש בדיוק את המספרים. אבל הבעייה העיקרית שלי היא, שכרגע אין לו דירה לשעבוד. (מצדו, הוא בטוח ששעבוד מניות החברה בעלת הפרוייקט פלוס ערבות אישית של ארבעת השותפים,
אוי ואבוי, לא לא לא זה לא שיעבוד, זה כלום.
הבעייה שלי היא, שאפילו אם זה נכון לא נראה לי שהייתי יודע מה לעשות עם הנדלן המסחרי הזה בישראל אם הייתי נתקע עם זה
אין לך נדלן כלשהו כי אין לך שיעבוד. למלווה הראשי יהיה את השיעבוד, לא לך.
בנוסף, יש את ה NO NO שהזכרת לגבי יכולת תשלום הריבית בשוטף. בכל מקרה, אם יהיה לי מספרים מדוייקים, אמשיך לשגע אותךD:. תודה.
בכיף.
אם תרצה משהו כזה לפי פרמטרים נורמלים אבל גם ריבית שמשקפת את הסיכון הנמוך דבר איתי.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ז מה צריך לדעת לפני ששוכרים דירה? נדל"ן 23
Gazorpazorp צריך לדעת משהו לפני סגירת חשבון בנק? צרכנות פיננסית 14
הפרופסור מה צריך לדעת כדי לעבוד כמנתח ניתונים בחברות הייטק? התפתחות אישית 17
שם משתמש בעייתי כמעט מוכן לפתוח תיק השקעות. מה עוד צריך לדעת? שוק ההון 10
י על איזה מדד צריך להסתכל כדי לדעת האם הכלכלה טובה? אוף טופיק 13
c881 למה מפתח תוכנה/מתכנת צריך לדעת מתמטיקה? אוף טופיק 13
לא חשוב שמות מהם כל המושגים הכלכליים שנער צריך לדעת ביום הולדתו ה-18? צרכנות פיננסית 17
חתול לילה מה צריך להיות הדרוג של אג"ח ישראלי? שוק ההון 16
E צריך עזרה חברים, מי מקבל מאקסלנס טרייד שליח עם שוקולד יוקרתי ממקס ברנר לחג הפסח ? אוף טופיק 10
S מיטב טוענים שכדי לסחור ב - IB דרכם צריך תיק של לפחות 25K דולר, האם מישהו מכיר את ההגבלה הזו והאם יש משהו לעשות בנידון? שוק ההון 4
S עדיין לא הצלחתי להבין למה האדם הממוצע צריך ביטקוין השקעות אלטרנטיביות 125
G אם היו לי הפסדים גדולים שנה שעברה, אבל בשנה הזאת הרווחתי קצת - אני צריך לשלם מס כרגיל? מיסים 3
י צריך עזרה בלבחור ברוקר שוק ההון 14
מ איזה טופס אני צריך ממיטב דש? מיסים 8
מ איזה מסמך אני צריך לבקש ממיטב ד"ש שיביאו לי בשביל שאדע מה היה העלות של המניות כשקניתי אותם? שוק ההון 8
י כרגע התחתנתי, מה צריך לעשות? אוף טופיק 13
האזרח החשדן צריך הכוונה ועזרה - נמצא במירוץ העכברים צרכנות פיננסית 47
נ כמה כסף צריך חוסך לפנסיה בהתאם לגילו פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
T מסיים תואר בהנדסת חשמל. מדוכא, מפוחד, ומוטרד מהעתיד, צריך עצות. (פוסט ארוך) התפתחות אישית 16
I למה הייטקיסט צריך להפקיד לפנסיה בגיל בוגר יותר ? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 28
E איך מתמחרים כמה כסף אני צריך לגבות מהלקוח עבור דלק? אוף טופיק 10
Y האם בן 14 צריך לשלם מס \ לדווח למס הכנסה על רווחים מפרסומות ב youtube? מיסים 9
ל איזו משכורת צריך כדי לחיות בצורה צנועה לבד בארה"ב? התפתחות אישית 9
הסולידית האם פורום הסולידית צריך לשמש אכסניה לדיונים פוליטיים? פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 159
איש ירח מי צריך ללמד את הילדים שלכם על כסף דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 65
א מתי צריך לשלם דמי תווך בעסקת רכישה? פוסטים מאיכות נמוכה 1
stamEhad מחיר למשתכן - תוך כמה זמן אני צריך לארגן את הכסף? נדל"ן 4
Regevkr מה אני צריך לדווח ל-IRS ומה למס הכנסה בישראל? מיסים 6
A צריך קצת עזרה בלהבין את אופציות ההשקעה בבלנדר צרכנות פיננסית 2
א אם קונים מק"מ ומחכים עד הסוף, האם צריך לשלם עמלת מכירה ? שוק ההון 3
O סקר - האם מייק צריך להשקיע בקרן של אינבסקו במקום בזו של בלאקרוק? שוק ההון 310
tomer111 האם צריך לעשות לבצע פעולה אקטיבית בקרן הפנסיה לומר לה שפורש בגיל 60 שמתחיל לקבל פנסיה בגיל 60? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
F האם צריך להשקיע בישראל שוק ההון 6
N צריך מאגר טיפים , להתנהלות עם חברות ההשקעות הישראליות - שרובן ככולן כושלות. ומעלות סיכונים רבים ובעיות פוטנציאליות. פוסטים מאיכות נמוכה 22
L קיבלתי בדואר 1042-S ואני מגיש דוח שנתי עם חישוב ידני של רווח הון ודיבידנדים - אני צריך לעשות עם זה משהו? מיסים 0
A למה בן אדם עובד בישראל (עם פנסיה) לא צריך ביטוח חיים צרכנות פיננסית 62
S מצלמה ׳׳מקצועית׳׳ וסולידית? צריך בכלל? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 49
M תושב חוץ צריך לשלם מסים על מניות שקנה בעודו תושב ארץ ישראל? מיסים 3
Y חדר כושר צריך להחזיר לי כסף בשל ביטול מנוי אבל דורש פרטי חשבון בנק צרכנות פיננסית 4
ה למה צריך לשים לב בביטוחי משכנתא? נדל"ן 2
F צריך קצת סדר פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
O למה צריך להגיש תיאום מס? מיסים 7
ח למכירת דירה צריך התייעצות נדל"ן 1
S האם צריך דו"ח שנתי למען דיבידנדים בלבד? מיסים 2
ה צריך עזרה בחיים | 28 יומני מסע אישיים 41
P מתי צריך להגיש מס רווח הון? מיסים 33
ב צריך עזרה בהבנת תיק "מייק", בדולרים, למתחילים שוק ההון 6
ב צריך עזרה לעשות סדר בפנסייה וביטוח מנהלים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
ה האם החוב הענקי של ארהב צריך להדאיג אותי? שוק ההון 5
כנשר האם צריך רישיון בכדי למכור (לשווק?) פוליסת ביטוח? צרכנות פיננסית 1

נושאים דומים