• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

לקיחת משכנתא: כן או לא?

Dilbert

משתמש רשום
דירוג
15
שלום לכולם,

אני קורא ותיק בפורום, משתמש חדש. ברצוני לקנות דירה ראשונה למגורים. קצת נתונים על עצמי:

* רווק בשנות ה-30.
* אני רוצה לקנות כעת בגלל שמאסתי בשוק השכירות. עברתי לאחרונה דירה והחוויה בחיפוש דירה טובה לשכירות הייתה נוראית, הרבה יותר מפעמים קודמות. בסוף התפשרתי על הדירה שלקחתי. בנוסף, אני לא רוצה יותר להיות תלוי בבעל דירה בשביל לתקן או להחליף דברים.
* ארצה לקנות דירת 3 חדרים באזור השרון (הרצליה, כפר סבא, הוד השרון) או אולי גבעתיים / רמת גן. ארצה שהדירה תהיה בבניין שנבנה ב-15 השנים האחרונות. נגיד כפר סבא הירוקה, מתחם 1200 בהוד השרון, גליל ים או פרויקטים דומים במקומות אחרים. אלו אזורים שאני מכיר, אבל עוד לא התחלתי להתעמק בעניין הקנייה. אני לא יודע לציין כרגע מחיר צפוי, אבל בוודאות פחות מההון העצמי שלי (ראו סעיף הבא).
* יש לי מעל 5 מיליון ש"ח בשוק ההון (75% VT ו-25% AGGG), כמיליון ש"ח בפנסיה ומעל 300,000 ש"ח בקרנות השתלמות. סיבולת הסיכון שלי גבוהה, לא התרגשתי מנפילות של 30%, מתוך ידיעה שזה יעלה חזרה. מצד שני, מעולם גם לא התמנפתי, לא רציתי להשקיע במניות ספציפיות או בנדל"ן, ולא חיפשתי להרוויח מעבר להשקעה פסיבית פשוטה.
* אני עובד בהייטק מאז שהשתחררתי. כיום עובד ב-80% משרה, שכר חודשי של 25,000-30,000 ש"ח נטו. לא צופה שתהיה לי בעיה בכושר ההשתכרות, אבל אני לא רוצה לקשור את עצמי למשכורות ברמה הזו, ייתכן וארצה לשנות אחוזי משרה בעתיד.
* אני מבין מעט בשוק ההון, לא מבין כיום כלום בנדל"ן, במשכנתאות או בתחזיות ריבית. אלמד מה שאצטרך עבור קניית דירה, ואשלם למי שאצטרך.

אני צריך להחליט האם לקחת משכנתא לקניית דירה או לשלם את כל הסכום בעצמי. עשיתי חיפוש בפורום ומצאתי דיונים רלוונטיים (למתעניינים: זה, זה וזה, בין היתר). התשובה העיקרית שקיבלתי מהדיונים האלה היא שכל מקרה לגופו, בשקלול כלל הפרמטרים. אז אשמח לשמוע את דעתכם במקרה הזה ובנקודת הזמן הזו. כאמור, מעולם לא התמנפתי. האם אתם חושבים שבמקרה הזה יהיה טיפשי לא להתמנף ע"י לקיחת משכנתא? האם כדאי לי לקחת משכנתא מתוך ידיעה שאוכל להחזיר אותה ישירות מהשכר (גם אם ארד באחוזי משרה), והנחה שאוכל להרוויח יותר על הכסף באמצעות השקעה פסיבית במדדים (אוכל לעבור ל-100% VT, למשל)?

כאמור, אשמח לשמוע את דעתכם. תודה רבה מראש.

נערך לאחרונה ב:
האם אתם חושבים שבמקרה הזה יהיה טיפשי לא להתמנף ע"י לקיחת משכנתא?
כן

האם כדאי לי לקחת משכנתא מתוך ידיעה שאוכל להחזיר אותה ישירות מהשכר (גם אם ארד באחוזי משרה).
כן, נראה שעם השכר שלך תוכל לאפשר את זה ועדיין לקחת משכנתא לא קטנה.

והנחה שאוכל להרוויח יותר על הכסף באמצעות השקעה פסיבית במדדים (אוכל לעבור ל-100% VT, למשל)?
לא,
אם השקעה במדדים תהיה עדיפה אז עדיף להשקיע שם, ואפילו לשלם קצת יותר על שכירות ממה שתכננת כדי לקבל חווית שכירות טובה יותר.

לדעתי רכישת דירה אחת בישראל זה מאוד כדאי כלכלית, המיסוי נמוך עד אפסי, זה מספק גידור להוצאה מאוד משמעותית, וגם היום הריביות עדיין נמוכות היסטורית, יש ניגודי אינטרסים מבניים בתהליך אישור בנייה חדשה שיהיה קשה מאוד לפתור, גל עלייה חדש מרוסיה ואוקראינה, ויש עוד הרבה סיבות להמשך עליית מחירי הדיור לדעתי אבל כבר היו מספיק שרשורים כאלו.

אז אשמח לשמוע את דעתכם במקרה הזה ובנקודת הזמן הזו.
אין לי דעה, רק כמה נקודות בשבילך שאולי יעזרו לך יותר להחליט.
1. בנקודת הזמן הזאת, נובמבר 2022, הריבית על המשכנתאות נמצאת בשיא (וכנראה עוד תעלה) והתשואה במדדים לא משהו.
2. זאת דירת מגורים בשבילך - האם יש לך תכנית לגור בה במשך הרבה שנים? האם יש צפי להקמת משפחה?
3. עד כמה חשוב לך שהדירה תייצר תשואה מעליית ערך? או שזה רק קורת גג בבעלות? זה יכול להשפיע על מיקום ועל בחירה אם לקחת משכנתא וכמה.
4. אתה מעיד על עצמך כשונא התמנפות (גם אני :) ) - תוכל להעריך כמה רגוע תהיה אם תיקח משכנתא? או יותר נכון, באיזה סכום תהיה רגוע?
5. הכסף בתיק ההשקעות הוא ברווח? הפסד? לאילו מטרות (ותקופתן) השקעת את הכסף בבורסה? האם דירה היתה אחת מהמטרות האלו? האם יש מטרות נוספות?

לדעתי לא הגיוני להיות באג"ח ולקחת משכנתא.
ואם על זה אתה מסכים אז השאלה עוברת להאם תשואה שוק המניות בניכוי עלות המשכנתא תהיה חיובית? אם הריבית תשאר גבוהה כמו היום אז ממש לא בטוח...אבל כמו שזיהית, זה תלוי בהרבה הנחות שאתה עושה...
לא ייעוץ לא המלצה

גם לדעתי, אבל זה לא קשור לשאלה האם כדאי לו לקחת משכנתא או לא?
זה כן, ללא משכנתא הכדאיות יורדת משמעותית לדעתי.

1. בנקודת הזמן הזאת, נובמבר 2022, הריבית על המשכנתאות נמצאת בשיא (וכנראה עוד תעלה) והתשואה במדדים לא משהו.
תלוי מה חלון הזמן עליו את מסתכלת.

לפי הנתונים שציינת על ההכנסה החודשית וההון שצברת (אם כי חסר מידע על כמה אתה מצליח לחסוך מתוך ההכנסה, כמה שכר דירה אתה משלם כיום והאם ההון שציינת זה לאחר מס) מאפשרים לך משחק רב.
דירת 3 חדרים בת 15 שנה בערים ובשכונות שציינת יכולה להיות בטווח שהחל מ2 מיליון וגם יכולה להגיע ל3 מיליון ש"ח, יש מצב שגם יותר. אז למרות ההון הרב שלך, אם תרכוש דירה במזומן אתה תיפרד מכמחצית תיק המניות, אולי יותר.
הייתי שוקל לקיחת משכנתא על כ50-60% מסכום הדירה עם פריסה לכ 20— 15 שנה - זה איזשהו איזון בין מימוש חלק גדול מהתיק שלך כיום לאחר הירידות ובין מינוף בהיקף מלא, שעלול לגרום לך לא לישון טוב בלילה.
תוכל בהמשך לבצע פירעון מוקדם מלא או חלקי לפי הצורך, אם יחולו התנאים שזה יתאים לך.

מצבך כל כך טוב שאתה בקלות יכול לקנות דירה עם 100% מינוף. מינוף מרג'ין על ההון שאיתו תיקח משכנתה.
זה לא ייעוץ.
לדעתי כדאי לרכוש דירה אפילו אם רק לשם הפיזור וחשיפה לנדלן המקומי כגידור להוצאות מחייה. עדיין לא ייעוץ.
אני חושב שהשאלה היותר מעניינת היא איך לבצע את המימון בצורה חכמה. בשביל זה, כדאי לך לפנות לאנשי מקצוע בתחום.

זו נקודת המפתח, איך אתה מגדיר אנשי מקצוע טובים?
בוא נתחיל מזה שיש להם זהות אינטרסים איתך, אתה משלם את שכרם ישירות, הם עתירי ניסיון ויש להם ידע רב תחום מעשי וגם תיאורטי, אם אפשר ורלוונטי ידע אקדמאי מה טוב.
כמובן שזו לא ערובה לאיש מקצוע טוב אבל זו התחלה טובה.

בהקשר הנוכחי: אדם שיגיע לאופטימום הכלכלי בהתאם לאדם שמולו ורצונותיו.

ללא משכנתא הכדאיות יורדת משמעותית לדעתי.
לא ברור לי למה אתה חד משמעי בזה.
משכנתא למגורים לדעתי כדאית בשני מצבים:
1. כי אין לך את ההון הדרוש לכך ואתה לא רוצה להמתין עד שיהיה לך.
2. כי התשואה האלטרנטיבית על ההון העצמי (במקרה של הפות"ש - תיק ההשקעות) גבוהה בהרבה ושווה את הסיכון.
תלוי מה חלון הזמן עליו את מסתכלת.
נקודת ההתחלה היא עכשיו (והשנה הקרובה), כי זה מה שהפות"ש ביקש לדעת.
בנקודה הזאת, הריבית הגבוהה על המשכנתא מול התשואה האלטרנטיבית היא כבר לא עניין פעוט.
גם אם מדובר על 25 שנות החזר, החוזה על המשכנתא הוא עכשיו. יש הבדל בין מי שקונה דירת מגורים עם ריבית ממוצעת של 5-6 אחוז לבין מי שקנה לפני שנתיים עם ריבית ממוצעת של 3 אחוז.
מצד שני, במצבו הפיננסי של הפות"ש, יש סיכוי להצעת ריבית נמוכה יותר ע"י הבנקים. כדאי לבדוק איתם ואז לחשוב אם פערי התשואות מצדיקים מבחינתו לקיחת משכנתא.

נקודת ההתחלה היא עכשיו (והשנה הקרובה), כי זה מה שהפות"ש ביקש לדעת.
בנקודה הזאת, הריבית הגבוהה על המשכנתא מול התשואה האלטרנטיבית היא כבר לא עניין פעוט.
גם אם מדובר על 25 שנות החזר, החוזה על המשכנתא הוא עכשיו. יש הבדל בין מי שקונה דירת מגורים עם ריבית ממוצעת של 5-6 אחוז לבין מי שקנה לפני שנתיים עם ריבית ממוצעת של 3 אחוז.
מצד שני, במצבו הפיננסי של הפות"ש, יש סיכוי להצעת ריבית נמוכה יותר ע"י הבנקים. כדאי לבדוק איתם ואז לחשוב אם פערי התשואות מצדיקים מבחינתו לקיחת משכנתא.
נקודת ההשוואה צריכה יותר רחבה לטעמי, ויכול לקחת עוד הרבה שנים עד שהריביות יחזרו לרמה האפסית אליה הגיעו בשנה האחרונה. חוץ מזה גם אפשר למחזר בעוד כאשר תהיה הזדמנות טובה.

לא ברור לי למה אתה חד משמעי בזה.
משכנתא למגורים לדעתי כדאית בשני מצבים:
1. כי אין לך את ההון הדרוש לכך ואתה לא רוצה להמתין עד שיהיה לך.
2. כי התשואה האלטרנטיבית על ההון העצמי (במקרה של הפות"ש - תיק ההשקעות) גבוהה בהרבה ושווה את הסיכון.
לדעתי בשוק ההון פותש יוכל להרוויח הרבה יותר מ4-5% שתעלה לו כרגע המשכנתא, במיוחד לאור הירידה של החודשים האחרונים במחירי המניות, מה גם שבעתיד יוכל למחזר את החוב ולהוריד את העלות כאשר ירדו הריביות שוב.
חוץ מזה יש פה גם עניין משמעותי של נזילות, ברגע שאתה רוכש דירה בישראל בלי מימון אין לך אפשרות לקבל מימון זול כנגדה נכון להיום, ואין אפשרות לנתב חלק מההון למקומות אחרים אם רוצים מבלי למכור את הדירה,לקיחת משכנתא מצמצמת את הבעיה הזאת.

@הורדוס ,
לא הבנתי את המענה שלך. זה נראה כאילו אתה עונה למישהו אחר.
נקודת ההשוואה צריכה יותר רחבה לטעמי, ויכול לקחת עוד הרבה שנים עד שהריביות יחזרו לרמה האפסית אליה הגיעו בשנה האחרונה
מה? מה אמרת כאן? נקודה רחבה זה אוקסימורון :>
נקודת ההתחלה היא היום שבו הוא יקח משכנתא. ואם הריביות ישארו גבוהות, המרווח בינן לבין התשואה האלטרנטיבית ישאר מצומצם ואולי אפילו לא יתקיים.
אז אם אתה מסכים איתי שעלול לקחת זמן עד שהריביות על מינוף יקטנו, על מה אתה מתווכח איתי? אגב, גם אם יקטנו בעתיד, זה לא אומר כלום לגבי לוקח המשכנתא כיום (כי אולי התמהיל שלו יתן משקל גבוה לריבית קבועה).
לדעתי בשוק ההון פותש יוכל להרוויח הרבה יותר מ4-5% שתעלה לו כרגע המשכנתא
על בסיס מה קבעת את דעתך? אם הרווח השנתי הממוצע של סנופי הוא 7% לפני מס - איך הגעת לדעה הזאת ("יוכל להרוויח הרבה יותר")?
ברגע שאתה רוכש דירה בישראל בלי מימון אין לך אפשרות לקבל מימון זול כנגדה נכון להיום
לא הבנתי.
לא יוכל לקבל מימון? לא יוכל לקבל מימון זול? זול בהשוואה למשכנתא בשלב הקניה? על מה אתה מדבר ועל איזה הבדלי ריביות מדובר?
ואין אפשרות לנתב חלק מההון למקומות אחרים אם רוצים מבלי למכור את הדירה,לקיחת משכנתא מצמצמת את הבעיה הזאת.
נכנסת ללופ נראה לי.

תודה רבה לכולם על התגובות, אשתדל להתייחס.

תעשה מה שעשירים עושים: מתייעצים עם אנשי מקצוע טובים.
אני חושב שהשאלה היותר מעניינת היא איך לבצע את המימון בצורה חכמה. בשביל זה, כדאי לך לפנות לאנשי מקצוע בתחום.
אעשה זאת, תודה. הפעם בכל זאת רציתי לפנות גם לחברי הפורום. בנוסף, אקרא באתר משכנתאמן, כדי שאוכל להבין מה מייעצים לי :)

2. זאת דירת מגורים בשבילך - האם יש לך תכנית לגור בה במשך הרבה שנים? האם יש צפי להקמת משפחה?
3. עד כמה חשוב לך שהדירה תייצר תשואה מעליית ערך? או שזה רק קורת גג בבעלות? זה יכול להשפיע על מיקום ועל בחירה אם לקחת משכנתא וכמה.
4. אתה מעיד על עצמך כשונא התמנפות (גם אני :) ) - תוכל להעריך כמה רגוע תהיה אם תיקח משכנתא? או יותר נכון, באיזה סכום תהיה רגוע?
5. הכסף בתיק ההשקעות הוא ברווח? הפסד? לאילו מטרות (ותקופתן) השקעת את הכסף בבורסה? האם דירה היתה אחת מהמטרות האלו? האם יש מטרות נוספות?
2. אחת הסיבות שלא קניתי דירת מגורים עד היום היא שלא רציתי לקנות כרווק. אבל אני יכול לקנות דירת 3 חדרים לעצמי, ואם וכאשר הצרכים ישתנו אז אתמודד בהתאם.
3. אני בוחר לקנות דירה משיקולים צרכניים, לא כלכליים. בהתאם לזאת, בעת מחשבות על מיקום הדירה, צפי לעליית ערך יהיה פרמטר פחות חשוב עבורי מאשר הצרכים והרצונות האחרים שלי. לגבי משכנתא, אני מבין שהפרטים שלה יהיו שונים אם אקנה דירה ב-2 מיליון או ב-3 מיליון, אבל אני יכול כבר עכשיו לגבש מושג כללי בנושא.
4. שאלה טובה. מכיוון שמעבר מ-0% מינוף ל-100% מינוף (כפי שהוזכר באחת התגובות) לא נשמע כמו משהו שארצה לעשות (גם אם הוא נכון כלכלית), אצטרך למצוא נקודת איזון.
5. התיק כמכלול ברווח, אבל בוודאי יש יחידות שנמצאות בהפסד ואצטרך לבדוק את נושא סדר המכירה. לגבי מטרות ההשקעה, לא כתבתי עם עצמי חוזה השקעה מסודר כמו אחרים כאן בפורום :) התיק הזה נפתח ב-2018 מתוך רצון פשוט להגדיל את ההון שלי. באותו זמן לא היו לי מחשבות על קניית דירה. אז אמנם לא הייתי ממהר להמליץ למישהו להשקיע במניות לתקופה שקצרה מ-5 שנים, אבל... זה מה יש.

לפי הנתונים שציינת על ההכנסה החודשית וההון שצברת (אם כי חסר מידע על כמה אתה מצליח לחסוך מתוך ההכנסה, כמה שכר דירה אתה משלם כיום והאם ההון שציינת זה לאחר מס) מאפשרים לך משחק רב.
דירת 3 חדרים בת 15 שנה בערים ובשכונות שציינת יכולה להיות בטווח שהחל מ2 מיליון וגם יכולה להגיע ל3 מיליון ש"ח, יש מצב שגם יותר. אז למרות ההון הרב שלך, אם תרכוש דירה במזומן אתה תיפרד מכמחצית תיק המניות, אולי יותר.
הייתי שוקל לקיחת משכנתא על כ50-60% מסכום הדירה עם פריסה לכ 20— 15 שנה - זה איזשהו איזון בין מימוש חלק גדול מהתיק שלך כיום לאחר הירידות ובין מינוף בהיקף מלא, שעלול לגרום לך לא לישון טוב בלילה.
תוכל בהמשך לבצע פירעון מוקדם מלא או חלקי לפי הצורך, אם יחולו התנאים שזה יתאים לך.
תודה על הנקודות הללו. בהערכה מאוד גסה, ההוצאה החודשית הממוצעת שלי כיום, כולל הוצאות חריגות ולא כולל שכר דירה, היא באזור ה-5,000 ש"ח. ההון שציינתי הוא לפני מס, אם כי התיק לא נמצא ברווח גדול.

חוץ מזה יש פה גם עניין משמעותי של נזילות, ברגע שאתה רוכש דירה בישראל בלי מימון אין לך אפשרות לקבל מימון זול כנגדה נכון להיום, ואין אפשרות לנתב חלק מההון למקומות אחרים אם רוצים מבלי למכור את הדירה,לקיחת משכנתא מצמצמת את הבעיה הזאת.
תודה גם על הנקודה הזו.

מה? מה אמרת כאן? נקודה רחבה זה אוקסימורון :>
נקודת ההתחלה היא היום שבו הוא יקח משכנתא. ואם הריביות ישארו גבוהות, המרווח בינן לבין התשואה האלטרנטיבית ישאר מצומצם ואולי אפילו לא יתקיים.
אז אם אתה מסכים איתי שעלול לקחת זמן עד שהריביות על מינוף יקטנו, על מה אתה מתווכח איתי? אגב, גם אם יקטנו בעתיד, זה לא אומר כלום לגבי לוקח המשכנתא כיום (כי אולי התמהיל שלו יתן משקל גבוה לריבית קבועה).
הכוונה בנקודת מבט רחבה היא להסתכל על הריבית ההיסטורית בישראל, הריבית היום גבוה לעומת לפני שנה, אבל דומה לריבית לפני עשור, ונמוכה יחסית לריבית לפני 15 שנה, ובכל מקרה גם אם הריבית תרד הוא יוכל למחזר..

על בסיס מה קבעת את דעתך? אם הרווח השנתי הממוצע של סנופי הוא 7% לפני מס - איך הגעת לדעה הזאת ("יוכל להרוויח הרבה יותר")?
אני משער שכעת אחרי ירידה של 15% מהשיא האחרון בנוסף לשינויים הטכנולוגיים הגדולים של השנים הקרובות הרווח השנתי יהיה יותר מ7%.

לא הבנתי.
לא יוכל לקבל מימון? לא יוכל לקבל מימון זול? זול בהשוואה למשכנתא בשלב הקניה? על מה אתה מדבר ועל איזה הבדלי ריביות מדובר?

נכנסת ללופ נראה לי.
הבנת נכון, זול בהשוואה למשכנתא בשלב הרכישה. בישראל משכנתא ברכישת דירה היא הרבה יותר זולה ממשכנתא\הלוואה כנגד דירה לא ממושכנת.

(גם אם הוא נכון כלכלית),
אני לא חושבת שמינוף הוא נכון כלכלית בכל מצב.
בתפישתי, הוא נועד רק כדי לקנות עוד נכסים בעלי תוחלת תשואה גבוהה בזמן שהתשלום על החוב נמוך.
לדבריך, אין לך כוונה להתחיל להיות משקיע נדל"ן ולגלגל חוב - אז השאלה היא אם אתה רוצה להתמנף כדי להמשיך להחזיק הון בתיק המנייתי? אם כן, ראה את הנקודה שהעלתי לגבי ההפרש בין ריבית המשכנתא כיום לאחוזי התשואה הצפויים במדדים.
מצד שני, אם לא תיקח משכנתא - תוכל להמשיך להכניס את החסכון החודשי שלך במלואו לתיק המנייתי, כי לא יהיה לך חוב לשרת.
בכל מקרה מצבך מצויין, והשאלה היא יותר פסיכולוגית מכלכלית.

בישראל משכנתא ברכישת דירה היא הרבה יותר זולה ממשכנתא\הלוואה כנגד דירה לא ממושכנת.
אני מניחה שאתה מדבר מניסיונך האישי, כי בגיגול מהיר לא ראיתי התייחסות לזה. יש איזה חוק חדש או מה? איזה אינטרס יש לבנקים להעדיף לתת משכנתא גבוהה לבעלי דירה? מה ההפרש בין הריביות?

אני לא חושבת שמינוף הוא נכון כלכלית בכל מצב.
בתפישתי, הוא נועד רק כדי לקנות עוד נכסים בעלי תוחלת תשואה גבוהה בזמן שהתשלום על החוב נמוך.
ולפעמים גם ככלי פסיכולוגי לחיסכון כפוי

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
מ כדאיות למשיכת כספים לטובת דירה או לקיחת משכנתא שוק ההון 1
ITS רכישת דירה - לקיחת משכנתא או מהון עצמי בלבד? נדל"ן 220
ר לקיחת משכנתא כשאתה לא בעל הנכס נדל"ן 10
C חישוב כדאיות לקיחת הלוואה והחזר משכנתא נדל"ן 9
R לקיחת משכנתא -דירה מקבלן ללא ליווי בנקאי (שווה להיכנס גם מי שמעוניין לראות תמהיל לי זה עזר :) ) נדל"ן 9
ה לקיחת משכנתא אחרי חתימה על חוזה נדל"ן 31
T גרייס ומועד לקיחת משכנתא - דירה מקבלן נדל"ן 7
klayhamn דחיית לקיחת משכנתא? נדל"ן 21
M שאלה לגבי לקיחת משכנתא נדל"ן 8
I מחפש עצות בנושא לקיחת משכנתא לדירה יחידה (להשקעה) נדל"ן 5
ב לקיחת משכנתא לכל מטרה בשביל נדלן בחול נדל"ן 15
ה לקיחת משכנתא ומיחזור תוך שנה נדל"ן 43
M לקיחת משכנתא בתור איש קבע נדל"ן 12
T לקיחת משכנתא על בסיס חוזה מכירת דירה נדל"ן 2
hommie סבב בנקים לפני לקיחת משכנתא אוף טופיק 7
O לקיחת הלוואה כנגד תיק השקעות שוק ההון 12
מ פינוי בינוי - לקיחת עורך דין נוסף נדל"ן 5
S לקיחת משכנא על שדרוג נכס - מספר שאלות נדל"ן 5
Y השקעת נדל"ן תוך לקיחת מינוף נדל"ן 12
D לקיחת הלוואה מקרן פנסיה לטובת השקעה במדד (למשל s&p) שוק ההון 2
O לקיחת הלוואה מהקבלן נדל"ן 3
ס משקפי ראייה ללא לקיחת הלוואה מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 25
משקיע בתבונה כדאיות לקיחת הלוואה מקופת גמל להשקעה לצורך קניית דירה להשקעה נדל"ן 9
J השקעה ב-P2P או לקיחת הלוואת מינוף להשקעה אחרת? השקעות אלטרנטיביות 10
A לקיחת הלוואה מ"כלל" בריבית פריים מינוס חצי צרכנות פיננסית 2
אגוז_קוקוס לקיחת אחריות כלכלית לקראת ילד ראשון יומני מסע אישיים 45
י לקיחת הלוואה לצורך השקעה במטבעות דיגיטליים השקעות אלטרנטיביות 60
צ'רצ'יל יזם בתחילת הדרך- שילוב של סולידי עם יצר של לקיחת סיכונים יומני מסע אישיים 25
ר לקיחת הלוואה והשקעה בביטקוין אוף טופיק 55
Evgeny Sahnin הקפצת ריביות ע״י הבנק באמצע לקיחת המשכנתא נדל"ן 2
ה זמן או כסף - דילמה על לקיחת עבודה נוספת יומני מסע אישיים 5
Y מה דעתכם על לקיחת הלוואה לצורך השקעה? שוק ההון 2
M פרעון במסלול קל"צ מיד לאחר לקיחת המשכנתא נדל"ן 11
S לקיחת משתכנא למען אימי שוק ההון 20
F שוקל לקיחת הלוואה לקניית נכס בחול נדל"ן 6
דוג לקיחת הלוואת כדי להעלות את דירוג האשראי שוק ההון 47
Y לקיחת הלוואה מקופת גמל להשקעה לצורך קניית תעודת סל שוק ההון 4
Frenchman לקיחת הלוואה לצורך סגירת הלוואה צרכנות פיננסית 80
K משכנתא הפוכה נדל"ן 28
ק "העברת" משכנתא לאחר הפסקת עבודה נדל"ן 2
R משכנתא נמוכה נדל"ן 28
S שדרוג דירה - התייעצות האם לקחת משכנתא ובאיזה סכום נדל"ן 13
ד משכנתא במטרה לפרוע תוך שנה נדל"ן 13
K משכנתא על שליש דירה נדל"ן 12
T משכנתא או השקעה נדל"ן 5
נ מימון משכנתא באמצעות דיבידנדים שוק ההון 9
עלילה מסלול זמן ממוצע ללקיחת משכנתא נדל"ן 8
M מבצעי "שלם עכשיו 5% והשאר בקבלת מפתח" - האם במעמד החתימה יש להמציא אישור משכנתא? נדל"ן 38
ה משכנתא לפרעון תוך 10 שנים נדל"ן 14
M מחזור משכנתא - שעבוד שני, מסלול משתנה צמוד נדל"ן 2

נושאים דומים

Back
למעלה