• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

לימודי מדעי המחשב - מעבר לירושלים

ConfusedStudent

משתמש רשום
דירוג
3
שלום לכולם,
קורא מספר שנים בבלוג ובפורום, רציתי להתייעץ לגבי צומת דרכים כלכלית - תעסוקתית.
אני בן 25 ומעוניין מאז השחרור ללמוד מדעי המחשב. הרצון מגיע משילוב של עניין בתחום מגיל צעיר, השקעה שבתקווה תניב רווח כלכלי ועוד.
כרגע אני גר בבית ההורים שנמצא במרכז, ומתכוון ללא תלות במוסד או בתחילת התואר לעבור ממנו בחודשים הקרובים.
הנתונים שלי מאפשרים לי ללמוד מדעי המחשב באוניברסיטה העברית, אך אני מתלבט אם הבחירה בה כמוסד כדאית לי בעקבות המעבר הנדרש לירושלים.
אנסה לכתוב במסודר את היתרונות והחסרונות שאני רואה לנגד עיני:

יתרונות:
1. פקולטה איכותית למדעי המחשב, רמת לימודים גבוהה.
2. דלתות פתוחות רבות למשרות ראשוניות (בהינתן ממוצע טוב), שיכולות להוות נקודת פתיחה שתשפיע לטובה על המשך הקרייה.

חסרונות:
1. מבחינה כלכלית - במידה ואשאר לגור במרכז ככל הנראה יתאפשר לי לשכור דירה מבן משפחה במחיר מוזל ובכך לחסוך עלויות שוטפות (יקרות יחסית) של השכרת חדר בדירה בירושלים.
2. היצע מצומצם ביחס למרכז של משרות התחלתיות - חסרון משמעותי בעיני, כיוון שמטרת הלימודים העיקרית בשבילי היא לפתוח צוהר לקריירה בפיתוח תוכנה.
3. רמה גבוהה בקורסים המתמטיים - למעשה גם יתרון, אבל מוריד את הסיכויים לשמור על ממוצע גבוה בתואר, מה שעלול להשפיע על משרות ראשונות.
4. ריחוק גיאוגרפי מבת הזוג שנמצאת במרכז - במקום לעבור לגור ביחד בשנה הקרובה הלימודים במוסדות שונים יאלצו אותנו להעביר את הקשר למתכונת סופ"שים.

האלטרנטיבות שאני רואה כרגע שמאפשרות להשאר במרכז הן:
1. לימודים באוניברסיטת בר אילן - שלהבנתי "נחשבת פחות" מהאוניברסיטה העברית בתחום. אפשרות סבירה למלגת קיום + מימון לימודים מהאוניברסיטה (מסתכמת בכ-56,000 ש"ח, אבל הרווח פה מתגמד לעומת ההפסד במידה והמוסד יוביל למשרה התחלתית טובה פחות ולקריירה טובה פחות).
2. לימודים באוניברסיטה הפתוחה - יש לציין שהסמסטר אני לוקח שני קורסים מהתואר בפתוחה ובינתיים נהנה מאד מהחומר ומסגנון הלימוד, אבל פחות נהנה מהעדר החוויה החברתית והלימודית של עבודה עם סטודנטים נוספים. בנוסף, בדומה לבר אילן הבנתי שגם כאן יש העדפה במשרות התחלתיות לבוגרי העברית.
3. ניסיון בשיפור פסיכומטרי כדי להתקבל לאוניברסיטת ת"א תוך המשך קורסים באוניברסיטה הפתוחה על מנת לצמצם בזבוז זמן - מאמץ שיכול להיות מיותר ופרישה נוספת של הלימודים.

כמובן שהצעות נוספות יתקבלו בברכה.

למעשה השאלה הנשאלת היא האם לדעתכם היתרון של בוגרי העברית בשוק העבודה והרמה הלימודית בה מצדיקים את החסרונות של המעבר לירושלים, ואם לא, מה לדעתכם האופציה הטובה ביותר להמשך?

תודה רבה לכל העוזרים, כל אינפוט וטיפ יהיו מוערכים.

טוב, כשאתה אומר "קריירה" אתה מתכוון לפיתוח תוכנה בהייטק, כן? אז לפי דעתי:

- בטווח הארוך זה לא ישנה אם למדת בבר אילן או בעברית. ההשפעה של זה על המשך הקריירה שלך היא לא כזאת דרמתית.
- יש אפשרות להתחיל את התואר באוניברסיטה הפתוחה ובהמשך לעבור למוסד לימודים אחר (אם הציונים שלך טובים מספיק) ולחסוך מעצמך שיפור של הפסיכומטרי, אפשרות ששווה לך לברר מול האונ' הפתוחה ולשקול אותה.
- תלמד להיות מתכנת תותח. בשביל קריירה בהייטק זה יותר חשוב מאיכות מוסד הלימודים או ממוצע הציונים. שים לב שאתה מתמקד בעיקר ולא בטפל (ע"ע חיסרון מספר #3 שרשמת)

למה אתה חושב שיש הבדל ברמת הקורסים המתמטיים בין האוניברסיטה העברית לבין בר אילן?

למה אתה חושב שיש הבדל ברמת הקורסים המתמטיים בין האוניברסיטה העברית לבין בר אילן?
ברור שיש. בכל אחד מהמקומות יש מרצה אחר, ומלא משתנים קטנים כמו תנאי קבלה (שמעידים על האוכלוסיה), קורסים ספציפיים שמיועדים לסינון (שונים בכל אוניברסיטה) ועוד.
הסילבוס זהה עד כדי 97%, אבל יש משתנים אחרים גם.

- אני עובד בחברה אמריקאית גדולה, ויש לנו מהנדסים שלמדו בערך בכל מוסד שקיים.

בקיצור, היתרונות שכתבת די זניחים לדעתי. לגבי החסרונות:
1. אנחנו לא ניכנס לך לארנק, אבל לבחור באופציה הכלכלית יותר זה אחלה מבחינה כלכלית. הייתי חושב פה גם על נוחות בכללי. כנראה לגור קרוב להורים וקרוב למרכז זה נוח מעוד כמה סיבות. מצד שני אולי לנסוע לבר אילן יכול להיות סיוט מחלק מהמקומות. זה משהו שהייתי בודק לעצמי כי זה חשוב לי לא לסבול כל יום נסיעות מתישות.
2. יש ירושלמים שעובדים בתל אביב וההפך. יש אנשים בבנימינה שעובדים בפתח תקווה ויש באר-שבעים שעובדים בנתניה. זה שוב בעיקר שאלה של נוחות (שאלה חשובה בטוח).
3.עזוב שטויות, בכל המקומות קשה במתמטיקה.
4. לא יודע איך לייעץ בזה.. יש אנשים שזה סבבה להם ויש אנשים שיכולים להישבר מהמצב הזה אחרי חצי שנה ולפרוש מהתואר... לא מכיר אותך.

אלטרנטיבות:
1. אופציה טובה. מכיר אנשים מעולים שלמדו שם ונמצאים במשרות מעולות.
2. חלק מהאנשים מתלהבים מבוגרי האופ. חלק פחות.. זה קצת להמר מהבחינה הזו. לרוב לוקח לאנשים יותר זמן לסיים את התואר באופ והאמת זה יותר קשה חברתית מהסיבות שאמרת. החלטה שלך נטו אם זה משהו שמתאים לך.
3. בזבוז זמן לדעתי. עוד שנה בעבודת ג'וניור במקום לחכות ללמוד בתל אביב שם אותך במקום יותר טוב מבוגר טרי מתל אביב

ברור שיש. בכל אחד מהמקומות יש מרצה אחר, ומלא משתנים קטנים כמו תנאי קבלה (שמעידים על האוכלוסיה), קורסים ספציפיים שמיועדים לסינון (שונים בכל אוניברסיטה) ועוד.

ברור שיש הבדל, אבל מי אמר שהוא קונסיסטנטי לטובת העברית, בכל הקורסים המתמטיים?
גם אינפי 1 וגם אינפי 2 וגם לינארית 1 וגם לינארית 2 וגם דיסקרטית יותר טובים בעברית?
עשית את הקורסים בשני המוסדות?
מכיר מישהו שעשה את כל הקורסים בכל המוסדות?

אני פשוט לא מבין על סמך מה אנשים אומרים משפטים כמו "כל הקורסים במוסד X טובים יותר מהקורסים במוסד Y"
שברור שזה משתנה כל שנה, כל סמסטר ותלוי גם במרצה וגם במתרגל.

אם אתה רציני לגבי הבת זוג לטווח ארוך אז אל תעבור לגור רחוק כשהיא כבר באמצע הלימודים ומחוייבת.
אם אתה רוצה רוצה חוויה סטודנטיאלית כרווק פנוי אז לך למוסד הכי טוב שמקבל אותך (העברית לפי מה שתיארת).

ברור שיש הבדל, אבל מי אמר שהוא קונסיסטנטי לטובת העברית, בכל הקורסים המתמטיים?
גם אינפי 1 וגם אינפי 2 וגם לינארית 1 וגם לינארית 2 וגם דיסקרטית יותר טובים בעברית?
עשית את הקורסים בשני המוסדות?
מכיר מישהו שעשה את כל הקורסים בכל המוסדות?

אני פשוט לא מבין על סמך מה אנשים אומרים משפטים כמו "כל הקורסים במוסד X טובים יותר מהקורסים במוסד Y"
שברור שזה משתנה כל שנה, כל סמסטר ותלוי גם במרצה וגם במתרגל.
נשמע שהסכמת עם כל דבריי והוספת עליהם עוד מאותו הדבר אבל הכל משתמע לי בטון כאילו אתה חולק עליי :)

טוב, כשאתה אומר "קריירה" אתה מתכוון לפיתוח תוכנה בהייטק, כן? אז לפי דעתי:

- בטווח הארוך זה לא ישנה אם למדת בבר אילן או בעברית. ההשפעה של זה על המשך הקריירה שלך היא לא כזאת דרמתית.
- יש אפשרות להתחיל את התואר באוניברסיטה הפתוחה ובהמשך לעבור למוסד לימודים אחר (אם הציונים שלך טובים מספיק) ולחסוך מעצמך שיפור של הפסיכומטרי, אפשרות ששווה לך לברר מול האונ' הפתוחה ולשקול אותה.
- תלמד להיות מתכנת תותח. בשביל קריירה בהייטק זה יותר חשוב מאיכות מוסד הלימודים או ממוצע הציונים. שים לב שאתה מתמקד בעיקר ולא בטפל (ע"ע חיסרון מספר #3 שרשמת)
אכן השאלה העיקרית שאני שואל את עצמי ומה שאין לי מידע לגביו הוא עד כמה השפעת מוסד הלימוד על הקרייה דרמתית.
נראה שיש פה הסכמה גורפת שההשפעה לא מספיק משמעותית כדי להצדיק מעבר לירושלים.
תודה על התגובה.

ברור שיש משתנים רבים, ושום דבר לא חד משמעי. בגדול נראה שהכי קרוב שיש לנו לאמת אובייקטיבית זה:
עזוב שטויות, בכל המקומות קשה במתמטיקה.
אם בכל זאת תרצה לדעת למה אני מעריך שיש הבדל ברמת הקורסים המתמטיים: אני מבסס את הדעה שלי על הדעה הרווחת של מי שאני מכיר שלמדו באחד המוסדות. הנתונים המעטים שזמינים יכולים לתמוך בדעה הזו: בכל שנה הפקולטה למתמטיקה של האוניברסיטה העברית מדורגת בחקר ובהוראת מתמטיקה בדירוג שנחאי במקום הראשון מבין האוניברסיטאות בארץ ובד"כ לא באותה "קבוצת איכות" של הטכניון, ת"א או בר אילן (ערך בויקיפדיה, כתבה בדה מרקר). חשוב לציין שאת הקורסים המתמטיים של שנה א' מלבד אינפי 2 (ולגבי בדידה אני לא בטוח) תלמידי מדעי המחשב בעברית לומדים בפקולטה למתמטיקה ועם המתמטיקאים, כך שבמקרה הזה הדירוג של הפקולטה למתמטיקה ולא של מדמ"ח משחק תפקיד. ברור גם שדירוג שנחאי מדרג מוסדות אקדמיים עפ"י רמת המחקר בפקולטה ולא קושי הקורסים, אבל לטעמי אפשר להניח שקיימת קורלציה מסויימת בין רמת החוקרים במוסד לרמת לימוד החומר והמבחנים בפקולטה. האוניברסיטאות לא נוטות להפיץ ממוצעים רשמיים לקורסים האלה, וגם אם הן היו, היה קשה מאד להוכיח שהממוצעים משקפים את רמת הלימוד בקורס (כיוון שהם מושפעים מפקטורים, רמת הסטודנטים, ותהליך כתיבת המבחן של המנחה).

- אני עובד בחברה אמריקאית גדולה, ויש לנו מהנדסים שלמדו בערך בכל מוסד שקיים.

בקיצור, היתרונות שכתבת די זניחים לדעתי. לגבי החסרונות:
1. אנחנו לא ניכנס לך לארנק, אבל לבחור באופציה הכלכלית יותר זה אחלה מבחינה כלכלית. הייתי חושב פה גם על נוחות בכללי. כנראה לגור קרוב להורים וקרוב למרכז זה נוח מעוד כמה סיבות. מצד שני אולי לנסוע לבר אילן יכול להיות סיוט מחלק מהמקומות. זה משהו שהייתי בודק לעצמי כי זה חשוב לי לא לסבול כל יום נסיעות מתישות.
2. יש ירושלמים שעובדים בתל אביב וההפך. יש אנשים בבנימינה שעובדים בפתח תקווה ויש באר-שבעים שעובדים בנתניה. זה שוב בעיקר שאלה של נוחות (שאלה חשובה בטוח).
3.עזוב שטויות, בכל המקומות קשה במתמטיקה.
4. לא יודע איך לייעץ בזה.. יש אנשים שזה סבבה להם ויש אנשים שיכולים להישבר מהמצב הזה אחרי חצי שנה ולפרוש מהתואר... לא מכיר אותך.

אלטרנטיבות:
1. אופציה טובה. מכיר אנשים מעולים שלמדו שם ונמצאים במשרות מעולות.
2. חלק מהאנשים מתלהבים מבוגרי האופ. חלק פחות.. זה קצת להמר מהבחינה הזו. לרוב לוקח לאנשים יותר זמן לסיים את התואר באופ והאמת זה יותר קשה חברתית מהסיבות שאמרת. החלטה שלך נטו אם זה משהו שמתאים לך.
3. בזבוז זמן לדעתי. עוד שנה בעבודת ג'וניור במקום לחכות ללמוד בתל אביב שם אותך במקום יותר טוב מבוגר טרי מתל אביב
תודה רבה על התגובה המפורטת. רשמתי לפני.

אם אתה רציני לגבי הבת זוג לטווח ארוך אז אל תעבור לגור רחוק כשהיא כבר באמצע הלימודים ומחוייבת.
אם אתה רוצה רוצה חוויה סטודנטיאלית כרווק פנוי אז לך למוסד הכי טוב שמקבל אותך (העברית לפי מה שתיארת).
אני אכן רציני לגבי בת הזוג, אמנם היא עדיין לא מחוייבת ללימודים, אבל היא לא בהכרח תוכל או תרצה ללמוד ולגור בירשלים, וזה מובן לי.

היוש
אז כמו ש- optimum כתב יש אופציה נוספת, אוסיף ואומר שהיא ממש ממוסדת ויש את כל המידע באתר של האופ:
אופצייה 4:
ללמוד באת"א בלי לשפר פסיכומטרי. לעשות אפיק של הפתוחה, כל עוד אתה שומר על המינימום הנדרש בציונים אתה מתקבל אוטומטית לתל אביב בלי לבזבז שנה.
האם אצליח לצרף לינק? תכף נגלה:

@ConfusedStudent

מדד שנחאי ורמת החוקרים לא רלוונטית בשום צורה לתואר ראשון.
באופן כללי, אל תצפה שילמדו אותך יותר מידי, זה לא השירות שהאוניברסיטה מספקת. השירות שהיא מספקת זה לבחון אותך ולתת לך מסמך שמוכיח את זה. את הלמידה אתה עושה בעצמך.
שווי המסמך שהאוניברסיטה נותנת לך לא נגזר מרמת ההוראה, ולא מרמת המחקר ואפילו לא מהקושי של המבחנים. הוא נגזר מהמוניטין של המוסד, או אופן מדוייק יותר - מהמוניטין של בוגרי תואר ראשון הקודמים של אותה פקולטה.

המוניטין של בוגרי מדמח בעברית טוב יותר משל בר אילן. יש לזה משמעות בעיקר בקבלה לעבודה הראשונה אחרי הלימודים, ואחר כך החשיבות *הישירה* של זה יורדת. אבל, העבודה הראשונה שתמצא משפיעה באופן משמעותי על העבודה השניה וכך הלאה. כך שיש פה אפקט פוטנציאלי של "טעות מצטברת".
אבל אם יש לך ציונים טובים, קצת ניסיון ממשרת סטודנט וקצת מזל, אז זה בהחלט סביר שתגיע לעבודה טובה כבר בתפקיד הראשון, ולא תהיה "טעות" שתצטבר, ומשם והלאה המוסד שלמדת בו כבר לא ישנה.

אני במקומך הייתי מקבל את ההחלטה הזו ביחד עם בת הזוג, עוברים ביחד או בכלל לא. לונג דיסטנס רילישנשיפ זה שקר.

היוש
אז כמו ש- optimum כתב יש אופציה נוספת, אוסיף ואומר שהיא ממש ממוסדת ויש את כל המידע באתר של האופ:
אופצייה 4:
ללמוד באת"א בלי לשפר פסיכומטרי. לעשות אפיק של הפתוחה, כל עוד אתה שומר על המינימום הנדרש בציונים אתה מתקבל אוטומטית לתל אביב בלי לבזבז שנה.
האם אצליח לצרף לינק? תכף נגלה:
תודה ובהחלט אבדוק את האופציה.

@ConfusedStudent

מדד שנחאי ורמת החוקרים לא רלוונטית בשום צורה לתואר ראשון.
באופן כללי, אל תצפה שילמדו אותך יותר מידי, זה לא השירות שהאוניברסיטה מספקת. השירות שהיא מספקת זה לבחון אותך ולתת לך מסמך שמוכיח את זה. את הלמידה אתה עושה בעצמך.
שווי המסמך שהאוניברסיטה נותנת לך לא נגזר מרמת ההוראה, ולא מרמת המחקר ואפילו לא מהקושי של המבחנים. הוא נגזר מהמוניטין של המוסד, או אופן מדוייק יותר - מהמוניטין של בוגרי תואר ראשון הקודמים של אותה פקולטה.

המוניטין של בוגרי מדמח בעברית טוב יותר משל בר אילן. יש לזה משמעות בעיקר בקבלה לעבודה הראשונה אחרי הלימודים, ואחר כך החשיבות *הישירה* של זה יורדת. אבל, העבודה הראשונה שתמצא משפיעה באופן משמעותי על העבודה השניה וכך הלאה. כך שיש פה אפקט פוטנציאלי של "טעות מצטברת".
אבל אם יש לך ציונים טובים, קצת ניסיון ממשרת סטודנט וקצת מזל, אז זה בהחלט סביר שתגיע לעבודה טובה כבר בתפקיד הראשון, ולא תהיה "טעות" שתצטבר, ומשם והלאה המוסד שלמדת בו כבר לא ישנה.

אני במקומך הייתי מקבל את ההחלטה הזו ביחד עם בת הזוג, עוברים ביחד או בכלל לא. לונג דיסטנס רילישנשיפ זה שקר.
נקודה מעניינת לגבי מה שאוניברסיטה באמת מספקת, ניסוח טוב בעיני של משהו שמדברים עליו הרבה בהקשרים האלה.
אני יכול להבין גם דעה שללכת למוסד יוקרתי שווה את זה ולו רק בשביל הקשרים.
וכן, אני והבת זוג מתעסקים הרבה בהחלטה. העברתי לה גם את הלינק לדיון כדי שהיא תוכל להתרשם מהדעות בעצמה.

אעדכן באופן כללי:
אני צריך להחליט ביומיים הקרובים (עקב אילוצים לוגיסטיים בסגנון העברת מקדמות וכד').
נראה שהנקודה שחוזרת על עצמה כמעט בכל הדעות ששמעתי עד עכשיו היא שכל עוד משקיעים בלהיות מתכנת מוצלח, למרות שלעברית יש מוניטין יותר טוב זה לכל הפחות סביר להשאר במרכז וללמוד בבר אילן (מוזמנים לתקן אותי אם אני לא מדייק). כרגע אני נוטה לכיוון הזה.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
amit ייעוץ לגבי לימודי מדעי המחשב אוף טופיק 9
ש עבודה בהייטק בזמן לימודי תואר לא מדעי התפתחות אישית 11
כ פרדוקס לימודי השקעות שוק ההון 6
O לימודי סוכן ביטוח/משווק פנסיוני התפתחות אישית 6
D לימודי רפואה סוף שנה שלישית- מחשבות על העתיד התפתחות אישית 16
אוהד יהודה חומר לימודי על מסחר באופציות שוק ההון 5
M התייעצות לגבי לימודי Devops התפתחות אישית 9
G לימודי שוק ההון שוק ההון 17
ד לימודי ניהול באוניברסיטה הפתוחה התפתחות אישית 21
D מחפש מדריך לימודי להקמת עסק/חברה בעמ התפתחות אישית 26
ג לימודי תואר ראשון בדברצן-הונגריה אוף טופיק 19
הפרופסור לימודי המשך בטכניון.. או? התפתחות אישית 12
ה מוסד לימודי לקורס תכנות התפתחות אישית 1
A התייעצות לגבי לימודי מקצועות הייטק - גיל 27 התפתחות אישית 34
I לימודי עבודה סוציאלית - גם סוציאלי לכיס? התפתחות אישית 7
T עושה הסבה מהנדסה למדעי המחשב (לימודי תעודה בפתוחה) -ממוצע נמוך התפתחות אישית 4
C התייעצות לגבי לימודי חשמל/אלקטרוניקה התפתחות אישית 5
S לגבי אופק תעסוקתי לאחר לימודי סטטיסטיקה וכלכלה התפתחות אישית 9
ה עם מה לשלב לימודי סטטיסטיקה התפתחות אישית 23
F לימודי כלכלה בבן גוריון/העברית התפתחות אישית 1
B לימודי רפואה בארץ התפתחות אישית 91
P מרכז לימודי מתמטיקה - מחפש שותף התפתחות אישית 4
Y לימודי ייעוץ השקעות וייעוץ פנסיוני התפתחות אישית 14
S לימודי תעודה במדעי המחשב בפתוחה-כמה עמוס? התפתחות אישית 18
ד לימודי משפטים כדי להיות עורך דין אוף טופיק 76
O לימודי מנהל עסקים/ ניהול תיקים התפתחות אישית 0
M לימודי מסחר בשוק ההון אוף טופיק 6
H לימודי רפואה התפתחות אישית 6
L שוקלת האם כדאי ללמוד לימודי משפטים (בספיר) בשנה הקרובה? התפתחות אישית 65
מ התלבטות לגבי מסלול לימודי מדמח (אשמח לעזרה) התפתחות אישית 13
חסכונית לימודי אקטואריה התפתחות אישית 2
F שינוי קריירה להנדסת תוכנה-בוטקאמפ, לימודי תעודה או תואר נוסף? התפתחות אישית 11
Y לימודי תואר שני למורה התפתחות אישית 0
ל היי חדשה פה-על לימודי נהיגה וריטלין אוף טופיק 4
amit יש רופאים בקהל? שאלה לגבי לימודי רפואה אוף טופיק 18
M לימודי משפטים כתואר נוסף - כן או לא? התפתחות אישית 24
amidar למי שמתלבט בנושא לימודי מחשבים (מכל סוג), מומלץ להעיף מבט. אוף טופיק 2
S לימודי שוק ההון אוף טופיק 12
L למה רוב סרטי\סדרות מדע בדיוני נהיו לזבל פסאודו-מדעי? אוף טופיק 27
Yuvalbuz3 הנהירה של כל צעירי ישראל ללימודי מדעי המחשב התפתחות אישית 57
B משרת סטודנט מדעי המחשב למישהו עם ניסיון התפתחות אישית 9
R תואר שני מדעי הנתונים התפתחות אישית 5
ל דו חוגי מדעי המחשב עם כלכלה או ניהול? התפתחות אישית 15
B איפה ללמוד מדעי המחשב התפתחות אישית 3