• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

להתחיל בגדול - מידי?

לחופש_נולדה

משתמש רשום
דירוג
6
אז התחלתי להחישף לכל התחום הזה של השקעות פאסיביות (ובכלל) לפני שנה דרך הבלוג המבורך הזה.. קראתי המון וקראתי שוב...
בטח לא חדש לכם הסנריו ;)

בניתי יעדים, פרופיל סיכון, אפילו סוף סוף השלמתי עם המדדים והחלוקה שלהם בתיק.

אבל..

אני מרגישה שהתיק הגדול יחסית (בעיני) למשקיע המתחיל, דווקא תוקע אותי מלהתחיל לפעול . לא רוצה להתחרט מדי אחרי כמה חודשים שפתאום נהייתי חכמה יותר.
[ סכום התחלתי 250K , ואח"כ כל חודש 7K לפחות. טווח השקעה ארוך]

כדי שזה לא יחסום אותי להתחיל בפועל או שוב יעכב את הכניסה שלי לנצח - ניסיתי לעשות לעצמי איזה שהוא מדרג של פעולות אופטימיזציה עתידיות בתיק. שעם הזמן אבין יותר ואבצע. ובנתיים שהסכום המסכן בבנק לא יתרגל לבטלה הזאת.
כמו:
- להעביר את קרן ההשתלמות לניהול אישי
- להשקיע גם בנדל"ן, זה"ב , אולי מניות באר"ץ וכו'
- קנייה של ניירות זרות באמצעות ברוקר זר
- להשקיע באג"ח ספציפי
וכו' וכו' לאו דווקא לפי סדר החשיבות הזה.

אז השאלה שלי -
מה המשמעות של שינויים גדולים עתידיים בתיק בגודל הזה. ?
האם ההתעכבות הזאת שווה את זה?
אני מוכנה "לשלם" עד הידע הזה שרוכשים רק תוך כדי פעולה, אבל האם שינויים כאלו דרסטיים בסכום כזה זאת דרך הפעולה הנכונה? (לדוגמא לתחיל רק עם קרנות ישראליות בשביל הפישוט ואח"כ להעביר הכל)
האם מניסיון שלהם שווה להמתין "רק תנו לי טיפה קצת זמן ואני יהיה סגור על עצמי לגמרי"? (משהו שאני חושבת יותר מכמה חודשים ;) וכל פעם באמת יודעת הרבה יותר, אבל עדיין קולטת שחסר לי)
חשבתי על האופציה להשקיע בסכומים קטנים ואז להמשיך. אבל :
1. שאר הסכום, וזה לא מעט - ימשיך לשכב שם כמה חודשים טובים
2. אני חושבת שזה יכול מאוד לסרבל אותי אח"כ. אני לא רוצה שיהיו לי יותר מידי טלאים בתיק, כמו קרן ישראלית קטנה ואז קרן זרה גדולה שמחקות את אותו מדד. ריבוי קרנות יקשו לעקוב ולבצע איזון (עדיין לא עשיתי מעולם, ואני לא יודעת אם ידרוש ממני יותר טרחה ממה שאני מצפה)

תודה רבה!
לא מצאתי שאלה דומה, ואם פספסתי משהו קיים - סליחה ואשמח ללינק.

וכמה זמן בד"כ לוקח למנהלי הקרנות הישראלים במדדי חו"ל להעלות עלויות?
האם זה שווה "לנצל" כמה שנות חסד של דמי ניהול אפסיים בסכומים כאלו תמורת מעבר אח"כ?

תודה!

האם זה שווה "לנצל" כמה שנות חסד של דמי ניהול אפסיים בסכומים כאלו תמורת מעבר אח"כ?
לא בחשבון ממוסה, מהסיבה שעמלות הקניה/מכירה ומס רווחי ההון הצפוי יהרסו את האפקט של דחיית מס. לכן זה נקרא מלכודת מס.
כמו כן בקרנות בלקרוק נהנים מהטבת מס על הדיווידנדים ולכן הן מניבות תשואת יתר שעשויה לעקוף את ההפרש בדמי הניהול.

לא ברור לי איך השקעה במניות בדדות מתיישב בטכניקת ההשקעה הפאסיבית?
בלקרוק נותן פתרון מצוין אם אינך רוצה להתעסק בעמלות המרה (ניתן לקנות אותן בשקלים - יש גם פוסט בבלוג עליהן).
נראה לי שהסכום ההתחלתי מכניס אותך ללחץ...מה הסכום אותו תוכלי להשקיע וללכת לישון בשקט גם אם תדעי שבעוד שנה הוא יחתך ב50%?

לא רוצה להתחרט מדי אחרי כמה חודשים שפתאום נהייתי חכמה יותר.
זה קורה לכולם, קשה להתחמק, אבל זה באמת לא ממש משנה בראיה הכוללת וארוכת הטווח של חייך ושל ההשקעות.
יהיה כנראה הרבה יותר משמעותי אם תוכלי להשקיע את האנרגיה המנטלית הזו בקריירה למשל או אפילו תחומים אחרים בחיים.

לגיטימי לחכות ולהתלבט ולהיכנס באופן ובתנאים שמתאימים לך.
ההחלטה המשמעותית היחידה שאני רואה פה מתוך מה שפירטת היא האם לסחור בברוקר ישראלי או זר, זו התלבטות שמכוסה לחלוטין בכמה דיונים פה בפורום, הייתי מתמקד קודם כל בזה. ברגע שקיבלת החלטה על זהות הברוקר - את יכולה להתחיל להשקיע בקצב שלך וללמוד את כל שאר הדברים תוך כדי.

לא ברור לי איך השקעה במניות בדדות מתיישב בטכניקת ההשקעה הפאסיבית?
בלקרוק נותן פתרון מצוין אם אינך רוצה להתעסק בעמלות המרה (ניתן לקנות אותן בשקלים - יש גם פוסט בבלוג עליהן).
נראה לי שהסכום ההתחלתי מכניס אותך ללחץ...מה הסכום אותו תוכלי להשקיע וללכת לישון בשקט גם אם תדעי שבעוד שנה הוא יחתך ב50%?

לא התכוונתי במניות בודדות. אני משקיעה רק במדדים
פחות מפריע לי ירידת הערך אפילו עד 50% . אם אני יודעת שהשקעתי בדברים הנכונים מתוך מודעות.

אני מתמודד גם כן אם אותה שאלה. היות שאני בעצמי גם כן משקיע חדש (בערך 5 חודשים) אז קחי את דברי בערבון מוגבל.

אני החלטתי לחלק את הסכום ההתחלתי ל-12 פרוסות ולהשקיע כל חודש פרוסה אחת פלוס הסכום שחסכתי מהמשכורת של אותו חודש.
הרעיון בהתחלה היה להגן מפני מצב שהשוק שוב יפול בגלל הקורונה, אבל בהמשך הסתבר לי שהחלוקה הזאת הגנה על התיק בעיקר מפני שטויות שעשיתי כמשקיע חסר ניסיון. פשוט קל יותר לתקן טעויות (כמו להחליף קרן אחת באחרת או או לשנות את היחס בחלוקת הנכסים) כאשר התיק קטן ויש עוד כסף שאפשר להזרים אליו במידת הצורך.

לגיטימי לחכות ולהתלבט ולהיכנס באופן ובתנאים שמתאימים לך.
ההחלטה המשמעותית היחידה שאני רואה פה מתוך מה שפירטת היא האם לסחור בברוקר ישראלי או זר, זו התלבטות שמכוסה לחלוטין בכמה דיונים פה בפורום, הייתי מתמקד קודם כל בזה. ברגע שקיבלת החלטה על זהות הברוקר - את יכולה להתחיל להשקיע בקצב שלך וללמוד את כל שאר הדברים תוך כדי.

צודק. אבל זה מה שעשיתי עד עכשיו.
נתתי פה רק דוגמא. אבל זה כן מתפרק ליותר גורמים, שכל אחד מהם דורש הבנה מעמיקה ולא מעט לימוד יחסית לחוסר ידע ההתחלתי שלי.
[ אגב כבר פתחתי חשבון השקעות בבית השקעות ישראלי. זה מה שכרגע נכון לי.]

השאלה שלי היא מה עדיף.
האם עדיף להתחיל להשקיע בפועל (גם אם במוצרים פחות אידיליים ) כדי ללמוד על הדרך. או לחכות כמה חודשים (שדי מתארכים להם ממה שחשבתי)
כמה לימוד חייב להיות "על הבשר"?

לדוגמא, מרב שכבר ראיתי שכל העניין הזה די משגע אותי בהתלבטויות והתעכבויות , כבר רציתי לפשט את ההשקעה ע"י קרנות ישראליות בלבד עם דמי ניהול אפסיים.
ואז השאלה מה המחיר העתידי של החלטות כאלו בתיק כזה?

ותודה רבה על התגובות

תוכל להסביר למה זה ללא משנה בראיה הכוללת?
כי את רוב ההון שלך את תשימי בתיק בעתיד ולא היום (למרות הסכום הגבוה).
כמו כן, בראייה ארוכת טווח, חודש לפה חודש לשם פחות משנה מדברים יותר חשובים כמו אחוז החיסכון שלך מההכנסה.

לדוגמא, מרב שכבר ראיתי שכל העניין הזה די משגע אותי בהתלבטויות והתעכבויות , כבר רציתי לפשט את ההשקעה ע"י קרנות ישראליות בלבד עם דמי ניהול אפסיים.
זה בסדר גמור, כל התיק שלי בנוי מקרנות ישראליות בדמי ניהול נמוכים.

אז השאלה מה המחיר העתידי של החלטות כאלו בתיק כזה?
יש בפורום סימולציות שמראות את ההבדל מול קרנות "מתוחכמות" יותר, ההבדל הוא זניח לחלוטין.

וכו' וכו' לאו דווקא לפי סדר החשיבות הזה.
הייתי מנסה לסדר יותר מדויק את הפעולות לפי הפשטות והחשיבות שלהן.
לדעתי:
  1. קנייה של ניירות זרות באמצעות ברוקר זר (אולי נשמע מורכב אבל בפועל זה חלק וקל לרוב).
  2. להשקיע באג"ח ספציפי
  3. להעביר את קרן ההשתלמות לניהול אישי
  4. להשקיע גם בנדל"ן, זה"ב , (מניות באר"ץ וכו' - יכול להצטרף לשלב 2 אם את כבר סגורה על הניירות הספציפיים)
האם ההתעכבות הזאת שווה את זה?
כדאי למצוא בלנס בין למידה וקבלת החלטות שטובות לך לבין "התעכבות".
לדעתי כניסה במיצוע היא דרך המלך - לא יושבים על הגדר עד ש"יודעים הכל", אבל גם לא נכנסים All In ועושים פעולות שאחר כך אולי יבאסו אותנו מאוד והתחושה הזו תוביל אולי לחוסר רצון להמשיך לפעול בתחום או לפעול בהיסוס גדול.
אישית הייתי מחפש את המינונים המתאימים לי לפי תחושת הביטחון וההבנה של הדברים אל מול כמות הזמן הפנוי שיש לי ללמוד ולהחכים בתחום כדי לעשות דברים באופן שיותר חכם לרצונות ולמטרות שלי.
סתם לצורך הדוגמא:
מחליט להכניס סכום X אחת לחודש נניח בהנחה ועד ה"הכנסה" הבאה יש לי מספיק זמן לקרוא, ללמוד, לחשוב, לעכל, לעשות סימולציות וכו'.
גודל הסכום (או תדירות הפעימות) יהיה פונקציה של הזמן שנראה לי מתאים ומספיק נוח כדי להרגיש נינוח לגבי הפעולות ולא לבצע אותן מתוך לחץ ובחוסר ביטחון - נגיד להחליט האם כל תהליך הכניסה יארך שנה או שנתיים ולפי זה לקבוע את ה-X שייגזר מחלוקת הסכום העומד לרשותך וצפוי עוד להצטבר.
יש פה אלמנט פסיכולוגי שבעיני חשוב יותר מאשר עוד רווח (או הפסד...) פוטנציאלי כזה או אחר, בייחוד במקרה של משקיע מתחיל.
בנוסף לפסיכולוגיה...
אין לאף אחד כדור בדולח - ולא ניתן לדעת האם כניסה במיצוע (בתוך מסגרת זמן ספציפית) תפיק יותר רווחים או הפסדים לעומת כניסה ב"מכה".
מול המשפט לעיל עומדת הטענה ש Time in the Market is more important then Timing the Market, אבל כאמור במקרה של משקיע/ה בצעדיו הראשוניים, המשפט הזה הוא שני בסדר החשיבות והייתי הולך על מיצוע.

לא ממליץ, לא מייעץ.
סתם נלחץ לי במקלדת השנקל שלי מהחוויות האישיות בתחום :)

בהצלחה!

נ.ב.
אגב,
לדעתי פשטות וסדר בתיק הם פקטור חשוב ביותר, אבל בעיני זו עוד סיבה להיכנס לאורך זמן כדי לתת לעצמי יכולת להבין כראוי אילו הקצאות וניירות אני באמת רוצה וצריך אסטרטגית כדי לממש את השאיפות שלי.

קרנות ישראליות בלבד עם דמי ניהול אפסיים
לקרנות ישראליות יש נטיה להעלות דמי ניהול אחרי שהקרן צוברת נפח, עדיף שתקראי את השרשור על מייק המשקיע המתחיל כדי לקבל כיוון למוצרים טובים יותר שזמינים בישראל (הקרנות של בלאקרוק שנסחרות בארץ בשקלים, למשל).
ואז השאלה מה המחיר העתידי של החלטות כאלו בתיק כזה?
לא גבוה, מהסיבות שאמר @FIYaacov

כי את רוב ההון שלך את תשימי בתיק בעתיד ולא היום (למרות הסכום הגבוה).
כמו כן, בראייה ארוכת טווח, חודש לפה חודש לשם פחות משנה מדברים יותר חשובים כמו אחוז החיסכון שלך מההכנסה.

תודה רבה. זה באמת מרגיע ומכניס לפרופורציות

הייתי מנסה לסדר יותר מדויק את הפעולות לפי הפשטות והחשיבות שלהן.
לדעתי:
  1. קנייה של ניירות זרות באמצעות ברוקר זר (אולי נשמע מורכב אבל בפועל זה חלק וקל לרוב).
  2. להשקיע באג"ח ספציפי
  3. להעביר את קרן ההשתלמות לניהול אישי
  4. להשקיע גם בנדל"ן, זה"ב , (מניות באר"ץ וכו' - יכול להצטרף לשלב 2 אם את כבר סגורה על הניירות הספציפיים)

כדאי למצוא בלנס בין למידה וקבלת החלטות שטובות לך לבין "התעכבות".
לדעתי כניסה במיצוע היא דרך המלך - לא יושבים על הגדר עד ש"יודעים הכל", אבל גם לא נכנסים All In ועושים פעולות שאחר כך אולי יבאסו אותנו מאוד והתחושה הזו תוביל אולי לחוסר רצון להמשיך לפעול בתחום או לפעול בהיסוס גדול.
אישית הייתי מחפש את המינונים המתאימים לי לפי תחושת הביטחון וההבנה של הדברים אל מול כמות הזמן הפנוי שיש לי ללמוד ולהחכים בתחום כדי לעשות דברים באופן שיותר חכם לרצונות ולמטרות שלי.
סתם לצורך הדוגמא:
מחליט להכניס סכום X אחת לחודש נניח בהנחה ועד ה"הכנסה" הבאה יש לי מספיק זמן לקרוא, ללמוד, לחשוב, לעכל, לעשות סימולציות וכו'.
גודל הסכום (או תדירות הפעימות) יהיה פונקציה של הזמן שנראה לי מתאים ומספיק נוח כדי להרגיש נינוח לגבי הפעולות ולא לבצע אותן מתוך לחץ ובחוסר ביטחון - נגיד להחליט האם כל תהליך הכניסה יארך שנה או שנתיים ולפי זה לקבוע את ה-X שייגזר מחלוקת הסכום העומד לרשותך וצפוי עוד להצטבר.
יש פה אלמנט פסיכולוגי שבעיני חשוב יותר מאשר עוד רווח (או הפסד...) פוטנציאלי כזה או אחר, בייחוד במקרה של משקיע מתחיל.
בנוסף לפסיכולוגיה...
אין לאף אחד כדור בדולח - ולא ניתן לדעת האם כניסה במיצוע (בתוך מסגרת זמן ספציפית) תפיק יותר רווחים או הפסדים לעומת כניסה ב"מכה".
מול המשפט לעיל עומדת הטענה ש Time in the Market is more important then Timing the Market, אבל כאמור במקרה של משקיע/ה בצעדיו הראשוניים, המשפט הזה הוא שני בסדר החשיבות והייתי הולך על מיצוע.

לא ממליץ, לא מייעץ.
סתם נלחץ לי במקלדת השנקל שלי מהחוויות האישיות בתחום :)

בהצלחה!

נ.ב.
אגב,
לדעתי פשטות וסדר בתיק הם פקטור חשוב ביותר, אבל בעיני זו עוד סיבה להיכנס לאורך זמן כדי לתת לעצמי יכולת להבין כראוי אילו הקצאות וניירות אני באמת רוצה וצריך אסטרטגית כדי לממש את השאיפות שלי.

תודה רבה!
אאמץ...

• אהבתי
Reactions: ITS
דרך נוספת - כך אני עשיתי:

כ- חצי שנה לפני שהשקעתי את ה"בוכטה הגדולה",
השקעתי כ- 10% ממנה בצורה מסויימת.
בחרתי ממשק ידידותי ופשוט למשתמש, (- בקופת גמל להשקעה)
ומסלול שהבנתי את תוכנו ואת דרך הפעולה שלו. (- מחקה מדד S&P)
לאחר חצי שנה של התנסות הרגשתי בשלה להמשיך הלאה, להשקעה הגדולה.

במסגרת ההשקעה הגדולה עשיתי "חושבים" מחדש על הקופגל"ה הקטנה הנ"ל,
ובין השאר שיניתי לה את המסלול כדי שיתאים יותר לתכנית ההשקעה שלי (- לא נחשב אירוע מס).

אני מרוצה מהדרך שעברתי ומהתוצאות.

בהצלחה לך!

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
D דירה להשקעה - ״מחיר למשתכן״ - איפה להתחיל? נדל"ן 5
G איך להתחיל לנהל תיק שאחר בנה? שוק ההון 17
ב להתחיל בניית בית פרטי עכשיו או לחכות כשנה נדל"ן 2
E בן 19 לא יודע איפה להתחיל שוק ההון 7
T בן 18 שלא יודע מאיפה להתחיל שוק ההון 11
י איך להתחיל להתעסק עם שוק ההון שוק ההון 3
B אזרח ישראלי-אמריקאי עובר להתגורר במדינה שלישית - היכן להתחיל? מיסים 1
A האם כדאי להמשיך עם 3 המניות או להתחיל לקנות את הקרן העולמית? שוק ההון 3
deussex היכן להתחיל בנוגע למניות דיבידנדים ? שוק ההון 2
A אני לא מבין שום דבר בכלכלה...מאיפה להתחיל? עדיפות לספר שמע אוף טופיק 17
N מתלבט היכן להתחיל ללמוד השנה (בן 24) התפתחות אישית 12
ה סטודנט לסטטיסטיקה - מתי להתחיל לחפש עבודה? התפתחות אישית 9
ז להתחיל בib ישראל ואחר כך לעבור לib עולמי שוק ההון 3
ל לא מצליחה להתחיל יומני מסע אישיים 42
א האם זה זמן טוב להתחיל ליצור שכבות מלאכותיות, ואם כן אז איך לעשות את זה? שוק ההון 19
ד הגדלה משמעותית של תיק לטווח ארוך - מאיפה להתחיל שוק ההון 2
ד שאלות של משקיעה מתחילה שרוצה להתחיל להשקיע אבל אין לה את האומץ ויש לה הרבה שאלות שוק ההון 37
M עוד פוסט של איך להתחיל, דומה אבל אולי קצת שונה שוק ההון 12
N להתחיל ללמוד מדמ"ח בגיל 28 פוסטים מאיכות נמוכה 4
H אשמח לעזרה מאיפה להתחיל לקרוא התפתחות אישית 1
ה שרשור מפורט - מנסה להתחיל את חיי בגיל 28 יומני מסע אישיים 34
ה חייל משוחרר שרוצה להבין כמה דברים כדי להתחיל את החיים נכון (ווידוא הבנה IRA) פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
S משוחררת, קראתי כאן המון, לא יודעת מאיפה להתחיל! יומני מסע אישיים 17
F איך אפשר להתחיל ? שוק ההון 4
G מעוניין להתחיל להשקיע ב-S&P 500 בלבד שוק ההון 9
ס תיק לחייל משוחרר שעתיד להתחיל לימודים שוק ההון 9
M איך להתחיל עם סכום קטן? שוק ההון 7
ב לא יודע מאיפה להתחיל אוף טופיק 2
N עדיף להתחיל תואר בגיל 25 מאוניברסיטה מאשר 23 ממכלה (רופין) אוף טופיק 1
c881 מי ראה אתמול את הפרק בכורה של "להתחיל מ-0"? אוף טופיק 9
M להתחיל למשוך קצבת פנסיה תוך כדי עבודה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 20
Y לומד את התחום ומקווה להתחיל להשקיע בקרוב - דרך איזה גוף עדיף להשקיע? שוק ההון 1
Y חייל משוחרר בן 22, כיצד להתחיל? יומני מסע אישיים 5
A חשבון השקעות פרטי פאסיבי - מאיפה להתחיל? שוק ההון 7
מ חסר ניסיון בהשקעות,מעוניין להתחיל.. שוק ההון 9
A כיצד להתחיל ללמוד להשקיע? שוק ההון 1
T עזרה- רוצה להתחיל להשקיע וטובע מרוב חומר שוק ההון 12
ש איפה להתחיל? נדל"ן 1
N מעוניין להתחיל להשקיע שוק ההון 2
S רוצה להתחיל להשקיע, התבלבלתי לגמרי מכל המידע שוק ההון 3
ד איך להתחיל ללמוד על שוק ההון והבורסה? שוק ההון 7
G רוצה להתחיל לסחור וצריך עזרה לגבי מסחר דרך ברוקר אמריקאי שוק ההון 9
D האם זה הזמן להתחיל להשקיע (לטווח ארוך)? שוק ההון 11
W רוצה להתחיל להשקיע במניות, שאלה בנוגע לברוקר שוק ההון 8
A Peper Invest יכולה להתאים לחייל חובה? רוצה להתחיל להשקיע עצמאית שוק ההון 12
C מעוניין להתחיל להשקיע בשיטת DCA שוק ההון 19
T בן 19 - איך אוכל להתחיל להשקיע שוק ההון 13
Liron2035 מחזיק תיק השקעות בIB, פעם ראשונה שממלא דו"ח רווחים. מתי נהוג להתחיל את התהליך? שוק ההון 9
ר מחפש ברוקר להתחיל להשקיע איתו שוק ההון 17
ק איך להתחיל להשקיע? שוק ההון 11

נושאים דומים

Back
למעלה