• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

לא מבין את תיאוריית "השוק תמיד עולה בטווך הארוך"

ido595

משתמש רגיל
דירוג
179
קונטרה פשוטה לתיאוריה הזו, נניח ואני רוצה להשאיר לנכדי נכדיי ירושת ענק?
פשוט הכניס 100 שקל לשוק ההון ל300 שנה על פי תחשיב של 7% רווח ראלי.
יוצא שהוריש להם כ65 מיליארד שקל במונחים ראלים של היום.
אה ואם הם ימתינו עוד 300 שנה כנראה שיהיה להם מספיק כסף כדי לרכוש את כל האדמות והטובין על פני כדור הארץ.
אין בזה שום הגיון כלכלי, למה שהשוק ימשיך לצמוח לעד?

צודק, אבל לטווח של עשרות שנים תחשוב על כל המדינות הלא מפותחות (מיליארדים של אנשים) שיש להם פוטנציאל להתמכר לתרבות הצרכנית של המערב... יש כאן עוד הרבה צמיחה אפשרית.

למה שהשוק ימשיך לצמוח לעד?
השוק מורכב מחברות שרוצות להרוויח כסף.
התיאוריה היא שחברה שרוצה להרוויח, צריכה לספק ערך כלשהו לאנושות בתמורה.
מכיוון שהערכים שאפשר לספק הם לכאורה אינסופיים (תמיד יש מה לשפר), גם הצמיחה תהיה אינסופית.

בפועל - אדם שיש לו "מספיק" כסף גם מוצא על מה להוציא אותו (או שהיורשים מוצאים על מה),
כך שהתרחיש שתיארת שבו העושר רק נצבר ולא מתפזר כנראה שלא יקרה.

אה ואם הם ימתינו עוד 300 שנה כנראה שיהיה להם מספיק כסף כדי לרכוש את כל האדמות והטובין על פני כדור הארץ.
הכוונה בטווח ארוך היא לא מימי הדינוזאורים ולא עד שבני האדם יאלצו להגר למערכת שמש אחרת בגלל שהשמש תשרוף את כדור הארץ, אלא לטווחים של עשרות שנים. אין טעם לחישובים מעבר לטווח הזה והאמת שהם גם לא מעניינים אף אחד.
ולפני שתכתוב - אכן, אם אין בטחון ל-300 שנה אין בטחון גם ל-50 שנה. מתישהו עלול לקרות משהו שישנה את כללי המשחק וכולם מקווים שזה לא יקרה בזמנם.

מכיוון שהערכים שאפשר לספק הם לכאורה אינסופיים (תמיד יש מה לשפר), גם הצמיחה תהיה אינסופית.
אני לא בטוח שזה נכון אם האוכלוסיה קטנה פי שתיים כל דור (באירופה למשל זו המגמה).

הכל שאלה של טווח הזמנים שבוחנים, מה שבטוח זה שהתוחלת בטווחים הכי ארוכים היא תמיד אפס - כלומר הפסד של 100% מההשקעה הוא מובטח ב 100% בהינתן חלון זמנים מספיק רחב.

אני לא בטוח שזה נכון אם האוכלוסיה קטנה פי שתיים כל דור (באירופה למשל זו המגמה).
להבנתי זה משפיע על קצב הצמיחה, לא על הצמיחה עצמה.
כרגע, אם אדם שנותן ערך לאנושות לא מתוגמל - יש לו פחות רצון לתת ערך.
לכן לחברה שלנו יש אינטרס לתגמל חברות, בלי קשר לתנאי המאקרו.

אבל אני מסכים שישנם תנאים שבהם באמת לא תהיה צמיחה:
1. קומוניזם בכפייה
2. קומוניזם מתוך אידאל
(חברה אנושית שבה אנשים באמת רוצים לתת כפי יכולתם ולקבל כפי צרכם.
או לפחות חוסר תלות בין מרכיב התרומה לאנושות לבין מרכיב התגמול הכספי.)

בפועל - אדם שיש לו "מספיק" כסף גם מוצא עם מה להוציא אותו (או שהיורשים מוצאים על מה),
כך שהתרחיש שתיארת שבו העושר רק נצבר ולא מתפזר כנראה שלא יקרה.
מה הכוונה?
בוודאי שהעושר נצבר. בשוק חופשי לחלוטין העשירים הולכים ומתעשרים עוד יותר, זה כל הרעיון בהשקעה.

וכולם מקווים שזה לא יקרה בזמנם
זה בטוח יקרה בזמננו. יהיו עוד הרבה משברים בשוק, אל תדאג.
אל תקווה שהם לא יגיעו, תתכונן אליהם.

בוודאי שזה שזה יקרה בזמננו. יהיו עוד הרבה משברים בשוק.
אל תקווה לכאלה דברים.
הוא מתכוון למצב שהצמיחה נעצרת ולכן אין סיבה שהמניות ימשיכו לעלות

בוודאי שזה שזה יקרה בזמננו. יהיו עוד הרבה משברים בשוק.
שים לב לדוגמאות שנתתי.
משבר זה לא משהו שמשנה את כללי המשחק.
מי שחושב שארועי קיצון (נניח כאלו שדורשים מכל משפחה בעולם המערבי לדאוג לנשק ומזון כדי לשרוד וארועים חמורים מזה) יקרו בימיו, צריך להתרחק משוק ההון.

מה הכוונה?
בוודאי שהעושר נצבר. בשוק חופשי לחלוטין העשירים הולכים ומתעשרים עוד יותר, זה כל הרעיון בהשקעה.
לא בהכרח בטווח הארוך (למשל 600 שנה כמו שהזכיר פות"ש).
ראיתי פעם מאמר מעניין שיש מספר מסוים של דורות שבו כבר אין קורלציה בין עושר של האבות הקדמונים לבין עושר של הצאצאים
(מדבר על הרמה הפרטית, לא על רמת המדינה.
זה כנראה נכון גם ברמת המדינה, אבל בטווחי זמן של אלפי שנים במקום מאות שנים).

הרעיון הוא שהחל מרמה מסוימת של עושר,
הצאצאים (שלא יודעים מה זה להיות עני) כבר לא מעריכים את העושר, ומוצאים דרכים לבזבז אותו.
יותר מזה, לפעמים צאצאים של עשירים הם חסרי כלים להחזיק בעושר.

3. חיסול של כל מלאי המשאבים הסופי שיש לכדור הארץ לספק.
אם התכוונת לזה שכדור הארץ יפסיק מתישהו לקיים את האנשים שבתוכו - מסכים לגמרי.
ברור שהדוגמאות שנתתי הן רק כל עוד האנושות מתקיימת :)

אם התכוונת למשאבי טבע שמהווים סחורות וכדומה (זהב, נפט וכו') -
גם אם לא תהיה צמיחה בגלל גילוי ומיצוי משאבי טבע,
לנפש יש ככל הנראה רצונות אין סופיים...
כבר היום, צרכי הגוף שלנו מהווים חלק קטן מהצריכה של מה שמכונה "מעמד הביניים" במדינות המערב.
אנשים מוציאים את העושר שלהם על חוויות (לא צורך גופני), בעלות על חפצים שאינם נחוצים לקיום הגוף ועוד.

נערך לאחרונה ב:
3. חיסול של כל מלאי המשאבים הסופי שיש לכדור הארץ לספק.
ויש עוד המון:
קורונה פי 100, התחממות גלובלית פי 10, פוטין שלא רק מאיים ועוד ועוד. לא חסרים תרחישי יום הדין.

אבל לנפש יש ככל הנראה רצונות אין סופיים...
כבר היום, צרכי הגוף שלנו מהווים חלק קטן מהצריכה של מה שמכונה "מעמד הביניים" במדינות המערב.
אנשים מוציאים את העושר שלהם על חוויות (לא צורך גופני), בעלות על חפצים שאינם נחוצים לקיום הגוף ועוד.
אתה אומר את זה לי? תגיד את זה להוא שברא יצורים עם רצונות אינסופיים בעולם עם משאבים מוגבלים...

בגלל שאנחנו חיים בעשורים של התפתחות וצמיחה מהירה בעולם, קשה לנו לדמיין מצב שונה. בפועל הצמיחה בהחלט יכולה להאט, להיעצר ואף להיות שלילית. אנחנו פשוט מקווים שנדע לברוח משוק ההון לפני שזה יקרה.

ראיתי פעם מאמר מעניין שיש מספר מסוים של דורות שבו כבר אין קורלציה בין עושר של האבות הקדמונים לבין עושר של הצאצאים
ובכלל כל אקסטרפולציה ממכנה משותף בין הורים לילדים למכנה משותף בין הורים לניני נינים היא בעייתית.
בטווח הארוך הקשר לצאצא קלוש מאד (חינוכית, גנטית וכו') ואם מוסיפים את ההזדמנויות הרבות לעשות טעויות בניהול הכסף ותנאי שוק שמשתנים במשך מאות שנים, אז הסיכוי שצאצא של אדם עשיר בעוד 300 שנה יהיה גם כן עשיר, הוא די קטן.

לא בהכרח בטווח הארוך (למשל 600 שנה כמו שהזכיר פות"ש).
(מדבר על הרמה הפרטית, לא על רמת המדינה.
זה כנראה נכון גם ברמת המדינה, אבל בטווחי זמן של אלפי שנים במקום מאות שנים).

הרעיון הוא שהחל מרמה מסוימת של עושר,
הצאצאים (שלא יודעים מה זה להיות עני) כבר לא מעריכים את העושר, ומוצאים דרכים לבזבז אותו.
יותר מזה, לפעמים צאצאים של עשירים הם חסרי כלים להחזיק בעושר.
אין קורלציה כי היו כמה אירועים מרכזיים בהיסטוריה שגרמו לחלוקה מחדש של העושר בחברה כמו מלחמות העולם, המהפכה הצרפתית וכו'.
אבל זה לא שהעשירים נמאס להם להיות עשירים אז הם זרקו את כל ההון שלהם. זה לא משהו שקורה.
ואם נניח שהקפיטליזם הוא כאן כדי להישאר, אל תצפה שבאופן "טבעי" העשירים יתחילו לרדת בהדרגתיות מנכסיהם. בדיוק ההפך יקרה.

אבל זה לא שהעשירים נמאס להם להיות עשירים אז הם זרקו את כל ההון שלהם. זה לא משהו שקורה.
אני מסכים עם מה שכתבת.
אבל שים לב שבשנים האחרונות יש טרנד בארה"ב (וממש לא בישראל) של מיליארדים שיורישו לבניהם רק חלק קטן מהונם. זה בהחלט טרנד שעשוי להתפתח מרצון או בכפיה (מס ירושה).

אני מסכים עם מה שכתבת.
אבל שים לב שבשנים האחרונות יש טרנד בארה"ב (וממש לא בישראל) של מיליארדים שיורישו לבניהם רק חלק קטן מהונם. זה בהחלט טרנד שעשוי להתפתח מרצון או בכפיה (מס ירושה).
זה בעיקר יח"צ + הרבה משחקי מס של כמה מיליארדים. במקום להעביר את הכסף לבנם הוא יועבר לקרן עושר פילנטרופית שאותם בנם ינהל, יחליט על השכר, על מטרות ונכסי הקרן... הם לא באמת מוותרים על ההון המשפחתי.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
J עמלת סנט למניה - לא מבין את ההגיון שוק ההון 3
Tsachi01 לא מבין את יומני המסע פה אוף טופיק 163
Tsachi01 לא מבין את ההגיון של חברת אפל (WWDC22) אוף טופיק 9
O לא מבין את ההתנהגות של אלטשולר S&P 1159250 שוק ההון 1
R לא מבין את זה אוף טופיק 49
גרהם הרגע שבו אתה מבין את הפער בינך לבין שאר העולם הצרכניסט התפתחות אישית 6
S החזרי מס, רוצה לדעת שאני מבין נכון.. מיסים 13
A מישהו מבין למה שערי הדולר והאירו עלו בצורה חדה שוק ההון 8
בובין חוט-השני דירה עם קאץ' על השולחן ועדיין אני לא מבין אותו ... נדל"ן 21
א חשבון וייז - לא מבין איך מעבירים אליו כסף מהארץ פוסטים מאיכות נמוכה 9
J לא מבין משהו בנוגע לדמי עמלות במסחר בחו"ל שוק ההון 26
A אני לא מבין שום דבר בכלכלה...מאיפה להתחיל? עדיפות לספר שמע אוף טופיק 17
S לא מבין מתי שלב מסחר רציף בקרן הסל שלי שוק ההון 11
B ניסיון עוקץ מוזר - מישהו מבין מה מטרתו? אוף טופיק 41
א תל בונד 20, לא מבין שוק ההון 18
O לא מבין למה אתם אומרים ש- S&P500 עדיף על השקעה אקטיבית שוק ההון 113
Sp0 אני לא מבין למה אין קורלציה בין קרן מחקה לS&P 500 שוק ההון 11
shirbi אני לא מבין למה הבנקים המרכזים קונים אגרות חוב ממשלתיות כיום שוק ההון 35
ה לא מבין חשיפה לדולר שוק ההון 2
Z מגן מס ממכירת נייר ערך זר. האם נכון לומר שמגן מס הוא הנמוך מבין ה2 מיסים 12
amit ביטוחים ,לאחד שלא מבין הרבה צרכנות פיננסית 0
R להתחיל להשקיע בלי שאני מבין בזה שוק ההון 62
L אני לא מבין איך יכול להיות שהריבית על אג"ח ל-3 חודשים בארה"ב היא מעל 2% שוק ההון 15
א לא מבין - התשואות על האג"ח עלו שוק ההון 0
נ קרנות נאמנות - משהו קריטי שאיני מבין שוק ההון 5
H בדיקת איכות מים ביתית - מישהו מבין בנושא? אוף טופיק 2
doc29 האם יכול להיות שהכלכלן הבכיר של הבנק הגדול במדינה לא מבין בהשקעות? מי המשוגע? אוף טופיק 38
liranviper דברים שאני לא מבין על קרן נאמנות / ETF שוק ההון 5
amit מישהו מבין לעומק איך שורט עובד? שוק ההון 96
שרון מישהו פה מבין ב-css? אוף טופיק 16
V אני רוצה לקנות לאחיינית שלי כיסא אוכל לבית ולא מבין בזה כלום, יש למישהו המלצה? אוף טופיק 10
yossik משהו מבין מה קורה כאן? אוף טופיק 1
עצמאית אנטנות סלולריות- מישהו מבין בזה? אוף טופיק 14
D איזון אקטוארי אינו תואם את הנתונים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
P את כולם מעניין לטוס לחו"ל? פוסטים מאיכות נמוכה 51
R לא מוצא את ZPRX במערכת ספארק של מיטב שוק ההון 4
כ בן 30 ולא רואה את האופק התפתחות אישית 15
S מיטב טוענים שכדי לסחור ב - IB דרכם צריך תיק של לפחות 25K דולר, האם מישהו מכיר את ההגבלה הזו והאם יש משהו לעשות בנידון? שוק ההון 5
ע במה את עוסקים? מה הוביל אתכם לכך? כמה את מרוויחים? התפתחות אישית 16
oferM איך כדאי לבנות את עזה מחדש ? פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 6
א קרנות ביטקוין לא מספקות את מלוא התשואה השקעות אלטרנטיביות 7
R האם משתלם להעביר את קופות הגמל להשקעה לעוקב מדד פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
Jane Doe המלצה על החישוק - מיזם חביב שהוקם כדי להוריד את יוקר המחיה מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 6
צ עצמאי האם להפקיד לפנסיה את המינימום ושאר הסכום בגמל להשקעה או רעיון אחר? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
מ "אי אפשר / נדיר מאוד להכות את השוק" שוק ההון 169
ל לזוג שמתחיל את החיים שלו - מה ההמלצות שלכם? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 3
מ מי שמעונין לקנות ביטקיון אמיתי ולא קרן שמחכה את הביטקיון איזה מהאפשריות עדיף השקעות אלטרנטיביות 1
א מיצוי זכויות בתשלומי מיסים או ביטוחים וכו', כשמשלמים על בית אבות (יש חברות שמתעסקות בזה, בלי לשחוט את כל הסכום?) מיסים 0
yossik מעבר לדיור מוגן - האם למכור את הדירה או את תיק ההשקעות? צרכנות פיננסית 19
E s&p 500 , נסד"ק 100, מדד עולמי, יש לי את כולם. אבל במה עדיף להשקיע? שוק ההון 23

נושאים דומים

Back
למעלה