• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

השקעה לטווח קצר (עם אופציה להארכה) + שאלות נוספות :)

• פותח הנושא wolf
  • פורסם בתאריך

wolf

משתמש רשום
דירוג
4
היי לכולם,
אחרי חצי שנה שקראתי את הבלוג של הסולידית ואת הבלוג התמונה הגדולה. שמתי הכל בצד כי זה היה נראה לי מסובך מדי להתחיל, חזרתי לעניינים וקבעתי לעצמי שהחודש בין סיום העבודה הקודמת לעבודה הבאה - אני אעשה עם הכסף משהו.
כיום מרבית הכסף (כ-100K) "נח" ב-3 בקרנות נאמנות שטרחו כל כך לפתוח עבורי בבנק (ממש תודה!) ולא עושה שם הרבה מלבד לגרום לי לשלם הון על דמי משמרת. נוסף על כך יש לי עוד 30-40K בעו"ש. מלבד כך, יש לי קרן פנסיה פעילה וזולה והפקדות לקה"ש (פחות מדי מכדי לעבור ל-IRA, כרגע ב"מסלול כללי" שאשנה אותו ברגע שאעבור למקום העבודה החדש ל"מוטה מניות").

עכשיו, אני בן 28 עם בת זוג (ואני לא מתכנת!!! זה מרגיש כאילו כל התיקי השקעות שאני מסתכל על בני גילי הינם... מתכנתים/הייטקיסטים) והעתיד עוד לוט בערפל. בטווח של ה-4 שנים הקרובות יכולים להתחולל שינויים כלכליים משמעותיים כגון משפחה/בית (אני לא באמת רוצה לקחת משכנתא של מליון ש"ח, אבל איני יודע מה העזרות הכלכליות הצפויות להגיע ו/או האם צפויים שינויים דרמטיים במחירי הדיור עד אז או שנקבל החלטה לגור בשכירות ואז נוכל להשקיע לטווח ארוך).

על כן, אני מבין שאני לא יכול להשקיע 60% מניות/40 אג"ח כפי שאני רואה בפורום את אותם המתכנתים בני גילי עושים :)
זה שינוי שאני אוכל לעשותו רק בהנחה ובעתיד הקרוב אראה כי לא צפויות הוצאות כלכליות משמעותיות ואז אייעד את תיק ההשקעות לטובת פרישה מוקדמת/אחר ואעשה את ההתאמות הנדרשות לו וכרגע הוא אינו רלוונטי.

לכן, אני שוקל לקחת השראה מבלוג "התמונה הגדולה" וליישם תיק מספר 7 - לטווח קצר ברמת סיכון בינונית - http://thebigpicture.co.il/blog/wp-content/uploads/2013/06/sc_20130624_01.png
ובפירוט - http://thebigpicture.co.il/blog/wp-content/uploads/2013/08/portfolios-1.png

על כן רציתי לשאול:
1. 75% אג"ח (30% קצר, 45% בינוני), 25% מניות זה דפנסיבי למדי או שסביר בהתאם לאמור לעיל? מתחשק לי להיות יותר נלהב עם המניות, אבל חושש שאולי זה עשוי להיות פזיז מדי..
2. לאור האמור לעיל, אני שוקל לפתוח תיק השקעות בארץ ורק אם והיה וכו' - להתנייד לIB או דומיהם. זה אומר שעד אז לא אוכל לרכוש VT כי ראיתי שהעלויות של רכישת מדד זה יקרות להחריד בבתי ההשקעות בארץ.
3. השקעה אלטרנטיבית לכך יכולה להיות השקעה בשווקים מפותחים בלבד ולשם כך יש תכלית MSCI הגובה 0.34% או להיות אף יותר חד גווני ולפצל זאת בין S&P ו-EURO STOXX שהעלויות שלהן הן 0.03% בלבד? האם חבל לוותר על שווקים מתעוררים בשל העלויות שלהם בבתי ההשקעות בארץ?
4. יש הבדל בין "מנוטרלת מטבע" ל"מגודרת מט"ח"? האם עדיף לקחת קרן מחקה מנוטרלת מטבע/מגודרת מט"ח או לא? (על מגודרת מט"ח ראיתי כבר המלצות שליליות, על מנוטרלת מטבע אין לי שמץ).

תודה לכל מי שקרא עד כאן ועוד יותר תודה גם למי שיגיב, אני מעריך זאת מאוד.

כמובן שכל הנשאל הוא למטרת התעניינות תיאורטית בלבד וכל התשובות אינן המלצה בעיניי, אלא רק לשם הדיון והעניין.

1. האם אתה יודע מה התשואה הנוכחית הצפויה מהאג"ח האלו? כדאי לדעתי לבדוק האם התשואות משתלמות לך לעומת ישיבה על מזומן, או אולי פקדון בנקאי.
2. קרנות ישראליות הן אחלה למשקיע ישראלי. גם בלי לקחת בחשבון את עמלות הקנייה ומכירה, יש בהן יתרונות מס (מס ריאלי וצבירת דיווידנדים) שעשויות לגבור על דמי הניהול הגבוהים מעט יותר מקרנות חו"ל.
3. קח בחשבון שדמי ניהול של קרנות בארץ לא צפויות להישאר לאורך זמן ברמה של 0.03, זה רק קרנות חדשות שמפתות כך משקיעים ואז מעלים את דמי הניהול לרמה של קרנות מקבילות אחרות.
4. אין הבדל.

אין הבדל הין מגודרת מטח למנוטרלת מטח. זה אותו הדבר.
תסתכל בעמוד הפרופיל שלי לגבי דעתי בנושא גידור.

התיק שתיארת הוא דפנסיבי ברמה סבירה לדעתי. כלל אצבע מקובל זה שאחוז המניות צריך להיות לא יותר מאשר פי שניים מההפסד שאתה מוכן לספוג (הפסד ממשי בפועל, כזה שמשאיר אותך עם פחות כסף משהתחלת ממנו כאשר אתה אשכרה צריך את הכסף).
הרציונל לכלל האצבע הזה הוא שמשברים גדולים בשווקים לרוב לא חרגו מירידה מכסימלית של כ50% (למעט המיתון הגדול בשנות ה30).
אני חושב שהכלל הזה יעזור לך יותר מכל למצוא נק׳ איזון שבה אתה לא מסכן יותר משאתה מסוגל לספוג.

לא ממליץ. רק דעתי הכללית בנושא.

60/40 זה תיק בעייתי לטווח קצר

1. האם אתה יודע מה התשואה הנוכחית הצפויה מהאג"ח האלו? כדאי לדעתי לבדוק האם התשואות משתלמות לך לעומת ישיבה על מזומן, או אולי פקדון בנקאי.
2. קרנות ישראליות הן אחלה למשקיע ישראלי. גם בלי לקחת בחשבון את עמלות הקנייה ומכירה, יש בהן יתרונות מס (מס ריאלי וצבירת דיווידנדים) שעשויות לגבור על דמי הניהול הגבוהים מעט יותר מקרנות חו"ל.
3. קח בחשבון שדמי ניהול של קרנות בארץ לא צפויות להישאר לאורך זמן ברמה של 0.03, זה רק קרנות חדשות שמפתות כך משקיעים ואז מעלים את דמי הניהול לרמה של קרנות מקבילות אחרות.
4. אין הבדל.

1. לפי כאן עבור אגח טווח בינוני בריבית קבועה - http://www.funder.co.il/fund.aspx?id=5108857
אני רואה שהתשואה לא קבועה, אלא משתנה (חייב להודות שאין לי מושג מה משפיע על התשואה של אג"חים) וגם בשנת 2016 "הגרועה" זה עדיין תשואה גבוהה יותר מהפקדה בפיקדון בנקאי כגון בבנק ירושלים שראיתי שציטטו פה ושם (https://www.bankjerusalem.co.il/sav...rm?lobby=0&product=38&depositType=one&stage=1 - זה קישור לפיקדון הארוך טווח שלהם שמגיע במקרה הטוב אחרי 5 שנים ל-2.1%).

אין הבדל הין מגודרת מטח למנוטרלת מטח. זה אותו הדבר.
תסתכל בעמוד הפרופיל שלי לגבי דעתי בנושא גידור.

התיק שתיארת הוא דפנסיבי ברמה סבירה לדעתי. כלל אצבע מקובל זה שאחוז המניות צריך להיות לא יותר מאשר פי שניים מההפסד שאתה מוכן לספוג (הפסד ממשי בפועל, כזה שמשאיר אותך עם פחות כסף משהתחלת ממנו כאשר אתה אשכרה צריך את הכסף).
הרציונל לכלל האצבע הזה הוא שמשברים גדולים בשווקים לרוב לא חרגו מירידה מכסימלית של כ50% (למעט המיתון הגדול בשנות ה30).
אני חושב שהכלל הזה יעזור לך יותר מכל למצוא נק׳ איזון שבה אתה לא מסכן יותר משאתה מסוגל לספוג.

לא ממליץ. רק דעתי הכללית בנושא.

זאת אומרת שאם אחוז המניות שלי הוא 25% ההפסד המקסימלי שלי לפי כלל האצבע הינו 12.5% משווי התיק שלי?

60/40 זה תיק בעייתי לטווח קצר

נהיר לי ש-60% מניות, 40% אג"ח זה בעייתי לטווח קצר ועדיף לטווח ארוך בהחלט. אם תיק ההשקעות שלי ב-3-4 שנים הקרובות ישנה יעודו לטווח ארוך, אעשה את ההתאמות הנדרשות לשם כך (או לכל הרכב אחר שיהיה רלוונטי עבורי בהגיענו למועד).

תודה רבה לכל העונים עד כה! ותודה גם למי שהגיב בפוסט אחר ש- Perfection is the enemy of done. זה קלע בדיוק להלך המחשבה שלי :)

זאת אומרת שאם אחוז המניות שלי הוא 25% ההפסד המקסימלי שלי לפי כלל האצבע הינו 12.5% משווי התיק שלי?
ההפסד המכסימלי שלך הוא 100%.
אפילו יותר אם אתה מתמנף באופן לא אחראי.

כלל האצבע מתאר את מה שקרה ברוב הפעמים (אפילו לא בכולם) בעבר.

@wolf
התעמק מה יקרה לאג"ח לסוגיו בתלות בריבית / אינפלציה....

1. לפי כאן עבור אגח טווח בינוני בריבית קבועה - http://www.funder.co.il/fund.aspx?id=5108857
אני רואה שהתשואה לא קבועה
התשואה הנוכחית לפדיון עבור אגח ממשלתי לחמש שנים היא בסביבות 0.9%
מקור

רוב תשואות העבר שאתה רואה בקרנות האגח נבעו מירידת ריביות וירידה בציפיות הריבית, לא מהתשואה הגלומה באגחים עצמם.

נהיר לי ש-60% מניות, 40% אג"ח זה בעייתי לטווח קצר ועדיף לטווח ארוך בהחלט.
טענה זו אינה מובנת מאליה, והיא תלויה ב: גודל התיק מול סך הצרכים בטווח הקצר ואחוז החסכון ביחס לגודל התיק.
נניח שגודל התיק הוא 1 מיליון ש"ח, ואתה רוצה לקנות דירה ב-1.5 מיליון שקלים בעוד 4 שנים. עוד נניח שאתה חוסך 50K לשנה.
גם אם כבר ביום ה-0 מגיע המשבר הנורא וערך המניות צונח ב-50% ולא מתאושש בכלל, הרי שבעוד 4 שנים אתה תהיה עם תיק שערכו 900K. סכום זה יאפשר לך לקנות את הדירה, אפילו בלי למכור את החלק המנייתי בתיק.

אגב, אני מתכנן לקנות דירה בטווח הזמן הקרוב (שנים בודדות), ומחזיק תיק בהקצאת נכסים של כ-50/50.

גם אם כבר ביום ה-0 מגיע המשבר הנורא וערך המניות צונח ב-50% ולא מתאושש בכלל, הרי שבעוד 4 שנים אתה תהיה עם תיק שערכו 900K
1)
4 כפול 50 זה 200 אלף, איך צמח ל-900 ב-4 שנים בתקופה של שוק מדשדש?

2)
הסיכון הוא משבר בסוף התקופה ולא בתחילת התקופה

לרכוש VT כי ראיתי שהעלויות של רכישת מדד זה יקרות להחריד בבתי ההשקעות בארץ.
באקסלנס אפשר לקבל עמלת מינימום 5$ מקוזז בדמי ניהול החודשיים. בשביל פעם ברבעון זה לא נראה לי כזה יקר

הסיכון הוא משבר בסוף התקופה ולא בתחילת התקופה
הוא הניח נפילה חדה בלי עליה בכלל.
אתה צודק בכך שסיכון רצף תשואות מסוכן יותר אם הנפילות הן בסוף, אבל התרחיש שלו הוא מהפסימיים.

1)
4 כפול 50 זה 200 אלף, איך צמח ל-900 ב-4 שנים בתקופה של שוק מדשדש?
בדוגמה שהבאתי, גודל התיק הוא 1 מיליון ש"ח, מתוכם 600K במניות. אם שווי החלק המנייתי יצנח במהלך התקופה ב-50%, אז בסוף התקופה יהיו: 200K במזומן, 400K באג"ח, 300K במניות. זה אם אין איזון של התיק במהלך התקופה. התעצלתי והנחתי קריסת החלק המנייתי ביום הראשון.
אבל אני זורם... במקרה החמור שבו לאורך ה-4 שנים התשואה מהמניות ומהאג"ח היא 0, ויום לפני קניית הדירה המניות קורסות ב-50%, התיק ייראה כך: 400K+0.4*50K*4=480K באג"ח ו- 360אש"ח=0.5*(600K+0.6*50K*4) במניות שזה סה"כ 840K בתיק ההשקעות. כלומר בשווי תיק נמוך ב-360K ביחס למה שהיה קורה אם הכסף היה נחסך ומושקע כולו בפק"מ, אבל עדיין בהחלט מספיק כדי לעמוד במטרה של קניית דירה.
ושוב, זו דוגמה מאוד קיצונית שבה לא הייתה תשואה כלל במהלך ההשקעה, וביום האחרון החלק המנייתי נחתך ב-50%.
כמובן שיש דרכים להקטין את הסיכון, למשל להתחיל מהקצאה 60/40 ולהוריד את אחוז המניות ככל שמתקרבים לזמן מימוש התיק.

@wolf - הנקודה שלי היא שהאמירה כאילו אסור להשקיע במניות אם אופק ההשקעה הוא קצר היא אמירה כוללת מדי. חשוב גם לזכור את הסיכון באי-השקעה:
- הפסד תשואה - כולם מדברים על קריסת החלק המנייתי ב-50%. אבל הסבירות לכך היא נמוכה יותר מאשר הסבירות שהתשואה לאורך התקופה תהיה חיובית. ושוב, גם אם היא תהיה שלילית, זה לא נורא.
- הארכת אופק התיק - בעוד 4 שנים אתה יכול להתעורר ולהחליט שאתה רוצה לדחות את קניית הדירה בעוד כמה שנים. ואז תיתקל שוב באותה בעיה שבה אתה מתחבט עכשיו.
- אינפלציה, סיכון השארת כל הכסף במטבע המקומי ושאר סיכונים שיש במזומן.

וביום האחרון החלק המנייתי נחתך ב-50%.
כמו שכתבת נכון, ניתן גם במקרה זה לדחות את מועד קניית הדירה. חשוב לציין כי ההגדרה "היום האחרון" צריכה להתייחס ליום האחרון לפני חתימת חוזה על רכישת הדירה (ולא ליום האחרון לפני ביצוע התשלום או חלקו).

עכשיו, אני בן 28 עם בת זוג (ואני לא מתכנת!!! זה מרגיש כאילו כל התיקי השקעות שאני מסתכל על בני גילי הינם... מתכנתים/הייטקיסטים) והעתיד עוד לוט בערפל. בטווח של ה-4 שנים הקרובות יכולים להתחולל שינויים כלכליים משמעותיים כגון משפחה/בית (אני לא באמת רוצה לקחת משכנתא של מליון ש"ח, אבל איני יודע מה העזרות הכלכליות הצפויות להגיע ו/או האם צפויים שינויים דרמטיים במחירי הדיור עד אז או שנקבל החלטה לגור בשכירות ואז נוכל להשקיע לטווח ארוך).

על כן, אני מבין שאני לא יכול להשקיע 60% מניות/40 אג"ח כפי שאני רואה בפורום את אותם המתכנתים בני גילי עושים :)
זה שינוי שאני אוכל לעשותו רק בהנחה ובעתיד הקרוב אראה כי לא צפויות הוצאות כלכליות משמעותיות ואז אייעד את תיק ההשקעות לטובת פרישה מוקדמת/אחר ואעשה את ההתאמות הנדרשות לו וכרגע הוא אינו רלוונטי.
.
אני גם לא מתכנת . מבין את ההרגשה שלך ונכון שכל העולם נראה תכנות אחד גדול היום, אבל לא כולם מתכנתים. רוב המשקיעים בעולם לא מתכנתים, והמון אנשים בארה''ב או אירופה משקיעים שנים רבות בהפקדות קטנות לאט לאט ואז בנו לעצמם תיק שמניב מזומנים גדול ויפה.
בארץ פשוט תחום התכנות תחת בועה של משכורות גבוהות מאוד, אני לא רואה שהבועה הזאת תתפוצץ בטווח זמן הבינוני. --> נובע --> הרבה כסף זמין יחסית לחסכון.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
B השקעה של סכום מזומן לטווח קצר (1-3 חודשים) ב- US Treasury bills שוק ההון 5
N מכירת דירה להשכרה עבור השקעה לטווח קצר שוק ההון 10
S השקעה אופטימילית לטווח קצר בקרנות סל אג"חיות שוק ההון 7
R השקעה לטווח קצר בIB שוק ההון 0
D השקעה/חסכון נזיל לטווח קצר בסיכון נמוך בהוראת קבע שוק ההון 2
R 1,300,000 ש"ח בעו"ש השקעה לטווח קצר שוק ההון 22
I השקעה לטווח קצר או מגורים? נדל"ן 0
F האם אתם משלבים השקעה לטווח קצר בנוסך לארוך ? שוק ההון 5
ג אפשרויות השקעה לטווח קצר/קצר מאוד שוק ההון 9
T השקעה לטווח קצר-בינוני של 6 שנים של 600K שוק ההון 2
נמר הכסף השקעה בטוחה לטווח קצר-בינוני לאישה במצב סיעודי שוק ההון 6
ט מחפשת שרשור על השקעה לטווח קצר שוק ההון 4
S השקעה בנכסים עם סיכון נמוך לטווח קצר שוק ההון 1
משה השקעה בקופת גמל לטווח קצר שוק ההון 10
M התייעצות לגבי השקעה לטווח קצר שוק ההון 6
O חייל משוחרר השקעה נזילה לטווח קצר - בינוני שוק ההון 27
C מחפש השקעה סופר סולידית לטווח מאוד קצר שוק ההון 4
M השקעה לטווח קצר שוק ההון 19
W השקעה לטווח קצר שוק ההון 1
S השקעה לא דרך הבנק לטווח קצר שוק ההון 7
G השקעה סולידית לטווח קצר/בינוני, עם אפשרויות יציאה שוק ההון 2
A השקעה לטווח קצר (שנה) נדל"ן 3
nicepo1 השקעה לטווח קצר בברוקר אמריקאי שוק ההון 36
H אסטרטגיה השקעה לטווח קצר שוק ההון 8
O השקעה לטווח קצר - חוות דעת שוק ההון 40
A השקעה לטווח בינוני שוק ההון 3
I השקעה לטווח רחוק אינפלציה ומיסוי ריאלי שקל/דולר שוק ההון 20
א השקעה ב S&P ממונף - לטווח הארוך - מבוסס מחקרים שוק ההון 22
H השקעה לטווח רחוק עבור הילדים שוק ההון 4
R השקעה לטווח ארוך שוק ההון 9
M השקעה בS&P 500 לטווח ארוך עם ניטרול מט"ח שוק ההון 3
Y השקעה נזילה לטווח הקצר שוק ההון 2
M השקעה בשוק ההון לטווח בינוני-ארוך שוק ההון 1
J השקעה בשוק ההון לטווח הקצר שוק ההון 12
S השקעה לטווח של מספר חודשים - שנה - קרנות כספיות שוק ההון 1
M השקעה לטווח של שנתים השקעות אלטרנטיביות 3
מ האם באמת יותר ריווחי השקעה במדדים לטווח ארוך מאשר מניות דיבידנד? שוק ההון 30
M תכנון השקעה בשוק ההון לטווח של 20 שנים, מנסה להבין מה עדיף. שוק ההון 3
J השקעה לטווח של 7 שנים שוק ההון 54
E 100% VTI השקעה לטווח הארוך שוק ההון 2
R השקעה לטווח של כמה שנים שוק ההון 48
ש השקעה לטווח ארוך בתזמון "לא טוב" שוק ההון 39
ש השקעה לטווח ארוך, לצד מימושים בטווח קצת יותר שוק ההון 14
S השקעה ראשונה לטווח של 5 שנים שוק ההון 27
twister השקעה ב small caps etf לטווח ארוך שוק ההון 7
פ השקעה לטווח הארוך - הגדרת יעד וכח הקנייה של הכסף בעתיד שוק ההון 21
S השקעה פסיבית לטווח ארוך- אלטרנטיבות לבנק שוק ההון 6
יבגני_ל האם הגיע הזמן לבחון מחדש אפיקי השקעה לטווח ארוך או שהכל יתאזן מחדש? שוק ההון 16
N השקעה לטווח ארוך שוק ההון 7
נ השקעה לטווח ארוך - נסדא"ק או sp 500 שוק ההון 3

נושאים דומים

Back
למעלה