• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

הרחבה כמותית - שאלת תם

• פותח הנושא Iris
  • פורסם בתאריך

Iris

משתמש רשום
דירוג
0
אשמח להסבר על השפעת הרחבה כמותית (באם תקרה) על האגח"ים הממשלתיים
תודה

מה שאני מבין בהקשר הזה - כשאין יותר לאן להוריד את הריבית, הרחבה כמותית ע"י רכישה של חוב (אג"חים) ע"י הממשלה. זה מוריד את התשואה לא רק על אג"ח קצר טווח (שאולי כבר אפס), אלא גם אג"חים ארוכי טווח לשנים קדימה. מה שנקרא - "לשטח את עקום התשואה".

(לקחת בערבון מוגבל, יכול להיות שאני מדבר שטויות)

מה דעתם של החברים פה על ההתערבות הברוטאלית של הממשלה בכלכלה, שנקראת בשם יפה ומכובס כ״הרחבה כמותית״?
האם לא מדובר פה בבועת אג״ח (ובמידה מסוימת גם בועת מניות) שפיצוצה יכול להביא לחורבן פיננסי?

הרחבה כמותית, לפי הבנתי היא הדפסת כסף + קנייה מצד הממשלות מהציבור את החובות וכך הורגים שתי ציפורים במכה אחת.
הממשלות מדפיסות כסף (יוצר אינפלציה בשוק דיפלציוני) ובכסף החדש שיצא מבתי הדפוס קונים בחזרה את חובות המדינה לציבור ע"י רכישת האג"חים הממשלתיים.
בסוף התהליך המדינה תהיה חייבת לציבור פחות כסף וגם פמפמה את השוק במרשרשים שאמורים לתת בוסט לכלכלה ולשחרר יותר אשראי לכלכלה.
אני לא בטוח איך זה משפיע על מחירי האגחים הממשלתיים אבל ההיגיון של הדיות אומר לי שמחירי האגחים יעלו במעט.
ויתקנו אותי המומחים.
** ג.נ. אין לי בתיק אגחים ממשלתיים, אוי מקטנה בתעדדת סל אחת. **

הרחבה כמותית, לפי הבנתי היא הדפסת כסף + קנייה מצד הממשלות מהציבור את החובות וכך הורגים שתי ציפורים במכה אחת.
הנושא מעניין, לכן מקפיץ אותו שוב...

מדד ת"א 100 עלה ב-1.2% וננעל גם בשיא היסטורי. העליות החדות - על רקע הערכת HSBC כי בנק ישראל ישיק תוכנית הרחבה כמותית.

זה מסוג הכותרות שתמיד משעשעות אותי, ונראה לי הדוגמא המושלמת ל״רעש פיננסי״ שיש להתעלם ממנו.

ננעל גם בשיא היסטורי
ועכשיו זה ימשיך לשבור ״שיא היסטורי״ כל יום שזה יעלה עוד נקודה או שתיים? למה זה חדשות? וגם עצם הטענה של שיא היסטורי היא חסרת משמעות אם לא מנכים אינפלציה בהשוואה לעבר - אחרת גובה המדד הוא סתם מספר.

העליות החדות - על רקע ...
זה כאילו אמור לרמז על סיבתיות, אבל באמת? אולי זה בגלל עליה בשווקים בארה״ב? בחירות בישראל? איזו התבטאות של מישהו חשוב באירופה? מזג האוויר?

מה דעתם של החברים פה על ההתערבות הברוטאלית של הממשלה בכלכלה, שנקראת בשם יפה ומכובס כ״הרחבה כמותית״?
האם לא מדובר פה בבועת אג״ח (ובמידה מסוימת גם בועת מניות) שפיצוצה יכול להביא לחורבן פיננסי?
צריך לזכור כי תוכנית הרחבה כמותית מגדילה את "הביקוש" לאג"ח ומכאן כוחות השוק גורמים למחיר האג"ח לעלות ולתשואת האג"ח לרדת (הביקוש עולה וההיצע נשאר אותו הדבר).

עקב ירידת תשואת האג"ח ישנם משקיעים שמקטינים את החלק האג"חי שלהם ומעבירים את הכסף למניות.
התנהגות זו מגדילה את הביקוש למניות ולכן הבורסה מקבלת רוח גבית ויותר קל לה לעלות.

כאשר תוכנית כזו מסתיימת המשקיעים חושבים מחדש אם הם רוצים להישאר במניות עם אותו הסכום או להעביר חלק לאג"חים שבינתיים מחירם יורד ותשואתם עולה.

ארוי לציין כי ארה"ב לא מזמן הפסיקה את תוכנית ההרחבה הכמותית שלה ונכון לעכשיו הבורסה לא מתרסקת (היא שברה שיאים חדשים מאז - לפני תיאום אינפלציה).

תחשוב על תוכנית הרחבה כמותית כמו 2 אנשים שאחד מהם דוחף את מחירי המניות למעלה והשני דוחף את מחירי האג"ח למטה.
כאשר התוכנית מופסקת שניהם מפביקים לדחוף.
האם זה מחייב שהבורסה תקרוס או שמחירי האג"ח יעלו בסוף תוכנית הרחבה כמותית?
(אני מקווה ש)ברור לכולם שלא, זה פשוט אומר שלבורסה יהיה יותר קשה לעלות ולאג"חים יהיה יותר קל לעלות לעומת מה שהיה במהלך התוכנית.

הפירוש הוא שהמדינה תגדיל את החוב שלה דרך מכירת אגח עם ריבית נמוכה (או ללא ריבית, או שלילית) וכך גם תוכל לסגור חובות מהר ?
זה יגרום לאנשים להשקיע כסף באג"ח הישן(שבו הריבית הייתה גבוהה)- הארוך טווח.
או להעביר את הכסף לנדלן ומניות על מנת לקבל אלטרנטיבה טובה יותר. (אם אגח נותן תשואה ריאלית שלילית מה הטעם להשקיע בו?)
זאת אומרת שזה מעלה את האגח הארוך, מניות ונדלן.
זאת אומרת שזה טוב לרובנו (משקיעי שוק ההון).

* ביום חמישי הייתה עליה של 1.3% על כול התיק שלי- 25% עו"ש, 75% מניות (נתפסתי בפוזיציה שאני יחסית בחוץ לצערי)
- אני בוחר מניות מתחומים שלדעתי בתנופה- רווח של 7.5% ב4 חודשים האחרונים.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ג קניית שטח + בניה במסגרת הרחבה במושב נדל"ן 19
adamshalev היתר בניה/הרחבה על גג בניין אוף טופיק 24
c881 הרחבה של הIRA - שוק ההון 20
יסמין הגדרת מטרה כמותית ומדידה יומני מסע אישיים 11
C שאלת תם בקשר לעמלות מסחר עצמאי דרך ההנחה באתר אוף טופיק 1
K שאלת משכנתא ודיור נדל"ן 9
ה שאלת הבנה על התשואה של הסנפ500 שוק ההון 50
ה שאלת הבנה במחירי נדלן נדל"ן 8
S שאלת תם\מתחיל בעניין מעקב אחר תיק\קרן השקעות שוק ההון 8
G שוהם ד' שאלת למידה שוק ההון 1
avivaviv שאלת הדיוט לגבי הראל סל NIKKEI 225 מנוטרלת מט"ח שוק ההון 5
O שאלת אגח קונצרני שוק ההון 0
T שאלת מתחיל- דיבידנד וחסכון עמלות שוק ההון 1
T שימוש בTWS דרך אקסלנס - שאלת ממשק אוף טופיק 0
ביולוג ירושלמי שאלת SPARK בסיסית מאוד - פקודת LMT ומחירי נייר ערך לפי טבלת היצע/ביקוש. שוק ההון 27
י פיצול הפקדות פנסיה וגמל -שאלת ביטוח פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
H שאלת מס שבח, מס רכישה ומה שביניהם בסיטואציה מסויימת נדל"ן 3
S שאלת בירור לגבי תמהיל התיק בהגעה לפרישה פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 1
D דמי ניהול בקרן כספית - שאלת הדיוט שוק ההון 3
S מה קורה כאשר קרן נסגרת? שאלת תם מתחיל פוסטים מאיכות נמוכה 8
ט שאלת קיטבג: מדוע שערי המניות נקבעים על פי היצע וביקוש? שוק ההון 9
T שאלת דירה בהנחה (מחיר למשתכן) נדל"ן 10
I שאלת מתחילים - אידנקס ישראליות בוול סטריט שוק ההון 0
deussex שאלת הסולידית בטוויטר כל שבוע "מה קניתם השבוע ?" אוף טופיק 2
H שאלת משכנתא - חישוב שליש מההכנסה בניכוי הוצאות נדל"ן 6
י למה לא להשקיע בקרן ריט, המחלקת 12% דיבידנד? מה כבר יכול להשתבש? שאלת מתחיל שוק ההון 17
D חסכון פנסיוני- שאלת בורות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
G שאלת מטח עם מישהו מכיר שוק ההון 5
J שאלת מס במקרה של שנת הפסד לאחר שנת רווח מיסים 4
G שאלת השאלות של קרן השתלמות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 13
T שאלת תם ניירות ערך זרים פוסטים מאיכות נמוכה 1
necrophidius שאלת RSU מיסים 16
M שאלת קיזוז מס רווח הון והפסד מניה שוק ההון 9
deussex שאלת תם - אופן העברה של סכום התחלתי לחשבון ממוסה שוק ההון 5
יבגני_ל שאלת היתכנות מימון משכנתא אגרסיבי תוך העמדת תיק ההשקעות בשוק ההון כביטחונות נדל"ן 6
ע קרנות סל - שאלת הבהרה שוק ההון 12
עייף ומותש סעמק אירית או לונדונית שאלת השאלות שוק ההון 15
ר שאלת תם - גיליתי שבחשבון ההשקעות בבנק לקחו 600 שקל עמלה לרבעון שוק ההון 9
מכופף הבננות שאלת פעור על מערכת ספארק ומינימום קנייה פוסטים מאיכות נמוכה 4
L מסחר בשוק האמריקאי דרך מיטב טרייד - שאלת מיסוי מיסים 1
א בחירת אג"ח - שאלת מתחיל שוק ההון 22
G שאלת תם ללא מושג כלל נדל"ן 12
R שאלת תם של אדם שרק מתחיל להתעניין בעולם של פרישה מוקדמת פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 29
D שאלת נדל"ן - מה הייתם מעדיפים? נדל"ן 22
abby1994 שאלת השאלות מסלול או דמי ניהול? צרכנות פיננסית 14
G חישוב תוצאה באגח..שאלת הבנה לימודית שוק ההון 1
מ שאלת השאלות - לקנות או לשכור? נדל"ן 13
L העברת תיק ני"ע ישראלי לברוקר זר (שאלת אופטימיזציה ולא טכנית) שוק ההון 118
ג שאלת הדיוט לגבי עמלות בקרנות סל שוק ההון 4
נ שאלת תם שוק ההון 1

נושאים דומים

Back
למעלה