• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

בצומת דרכים, מתלבט אם לפרוש חלקית בחו"ל

EMHisTrue

משתמש רשום
דירוג
14
קצת על עצמי: בשנות ה30 המוקדמות ורווק, עובד בהייטק - התוכנית המקורית שלי הייתה לפרוש בשנות ה40 המוקדמות. אבל לאחר פריצת דרך בקריירה בכמה השנים האחרונות ההכנסה שלי קפצה בצורה שלא חזיתי אחרי שעשיתי שינוי תחום והצלחתי מאוד מהר בתחום החדש.

כרגע אני לא עובד (התפטרתי לאחרונה) יש לי חסכונות בשווי של בערך 1.9 מיליון שקלים כשבערך חצי מושקע במניות עוד חלק באג"ח ועוד חלק שוכב בעו"ש ( קצבה חודשית של 6,300 לפני מיסים לפי חוק ה-4%). הבעיה הרצינית היא שאני לא מאושר, על הנייר יש לי הכל בחיים (אולי למעט מערכת יחסים זוגית שאני אהיה מרוצה ממנה - אני יוצא עם בחורות אבל לא מצאתי מישהי שאני באמת אתלהב ממנה) אני מאוד מצליח ומוערך מקצועית, בקשר מצויין עם המשפחה שלי - כשעבדתי אז לא עבדתי שעות מטורפות, יש לי חברים שאני אוהב ופוגש כל שבוע. ניסיתי ללכת לטיפול פסיכולוגי, לעשות כושר בצורה מסודרת ולסדר את התזונה שלי, חייתי באיכות חיים מאוד גבוהה (הייתי מוציא 15 אלף שקל בחודש בממוצע) וזה עדיין לא עזר, אני פשוט מרגיש לא טוב בצורה יומיומית.

את העבודה שלי ממש אהבתי בהתחלה, אפילו הייתי משקיע זמן בלחשוב עליה בסופ"שים - אבל למרבה האירוניה ככל שהצלחתי יותר ויותר ככה ירדה המוטיבציה שלי, הרגשתי שהפסקתי ללמוד ואני בעיקר מלמד ועושה אימפלמנטציה ולא מתפתח מקצועית, מעבר לזה היה לי קשה להתמודד עם הלחץ והתנודתיות שהייתה כרוכה בתחום שלי. אז בשנה וחצי האחרונה שבה כמעט כל בוקר נשארתי במיטה איזה שעה וחצי עם מחשבות קשות לפני שיצאתי לעבודה, החלטתי להתפטר. ואני לא עובד כבר חודש וקצת חושב על החיים. יש לי כבר עכשיו כמה הצעות שמחכות לי על השולחן מחברות מובילות במשכורות מאוד גבוהות אבל פשוט לא בא לי להמשיך לעבוד, אני מרגיש שאם אני אמשיך באותה הדרך התוצאות יהיו זהות והעובדה שיש לי פתאום כרית כספית מפחיתה את החרדה שלי מלהיות מרושש (מה שכמו כל אחד יודע הרבה פעמים מהווה את המוטיבציה האמיתית לללכת לעבודה שאתה כבר לא נהנה ממנה).

בגדול יש לי כמה אופציות שאני מתחבט ביניהן עכשיו:
א. למצוא עבודה בחצי משרה (זה יכול להיות אפשרי בסיטואציה שלי) בשכר גבוה ולהמשיך לחיות באיכות חיים גבוהה כמו שאני חי עכשיו, (כל המשכורת כנראה תצא על הוצאות) אבל להשתמש בזמן שהתפנה לי כדי לעשות יותר דברים שאני נהנה מהם.
ב. לפרוש במדינה זולה בחו"ל, אבל אני לא מרגיש בנוח עם האופציה הזאת כי אני לא מרגיש שחסכתי מספיק. אני חושב שיהיה לי יותר נוח עם 3 מיליון.
ג. האופציה שאני הכי אוהב עד עכשיו: לעבור לחו"ל ולעבוד בחצי משרה מרחוק (גם אפשרי, אבל לא בטוח לגמרי שאצליח לעשות את זה לאורך זמן, תלוי כמה אוכל למצוא לקוחות).
ד. עוד אופציה היא למצוא עבודה אחרת במשרה מלאה ולסחוב עוד כמה שנים עד שאוכל לפרוש לגמרי בראש שקט, אבל אני מרגיש שחוק ועייף - ולא בא לי שהשנים הכי טובות שלי יעברו באומללות.
ה. לעשות הסבת מקצוע לתחום אחר שמעניין אותי ולהתחיל שוב מלמטה.

הבעיה שאני שוכר עכשיו דירה ממש טובה בתל אביב (וזה בלאגן למצוא דירה נורמלית בתל אביב) שכבר ריהטתי שלא בא לי לוותר עליה (אם אני נשאר בארץ), ואם אנסה לגור בחו"ל ובסוף אחליט שאני כן רוצה לחזור לארץ אני עוד פעם אצטרך לעבור את הלוגיסטיקה הנוראית של למצוא דירה בתל אביב. אני חושב לאחסן פשוט את התכולה אבל גם זה יגרור עלויות נוספות ואם ארצה להישאר בחו"ל אצטרך בסוף גם ככה למכור אותם.

מעבר לזה אני יודע שבד"כ אומרים שהכי חשוב זה מערכות היחסים במקרה שבו לא טוב לך בחיים, ואני מרגיש שכל מערכות היחסים שלי נמצאות בארץ. אבל מצד שני אני מרגיש שאני צריך שינוי רציני בחיים שלי וכבר הרבה זמן רציתי לנסות לגור בחו"ל, ואני לא בטוח שרק להחליף עבודה יעזור לי.

עוד משהו: אני די בטוח שאני לא ארצה ילדים - אבל אולי אהיה מעוניין בלהתחתן.

אולי מישהו עבר התחבטויות דומות והיה מעוניין לשתף?

ברוך הבא לפורום :)
הייתי מנסה כמה דברים לפני מעבר גדול לחו"ל:
1) טיול ארוך בחו"ל - מודה שאין לי פתרון לכל הריהוט שלך במצב זה, אולי סאבלט.
2) לנסות חו"ת במקום חו"ל - יש הרבה חיפאים כאן בפורום שמבסוטים מהחיים. המשכורות כאן יותר נמוכות אבל המחייה עוד יותר זולה מההפרש.
3) תנסה לעבור לעבוד בעמותות, או להיות עצמאי בתחום שלך, לקבוע שעות, ולהרוויח רק כמה שאתה צריך (וקצת יותר בשביל החיסכון).

@EMHisTrue, צר לי לאכזב אבל הסכום שצברת לא בטוח יספיק לפרישה ארוכה (בהנחה ובריאותך תישאר טובה, צפויות לך 50-60 שנות פרישה). כלל ה -4% ה'בטוח' שנוי במחלוקת,
ראה כאןhttps://earlyretirementnow.com /2018/08/29/google-sheet-updates-swr-series-part-28/

נקודה נוספת: אם אתה טיפוס שמתחבר בקלות ומוצא חברים בכל מקום, יתכן שחיים בחול לבד יתאימו לך. אם לא, ומרכז חייך החברתיים כאן בישראל, לא חושב שתהייה מאושר בח'ול.

קצת על עצמי: בשנות ה30 המוקדמות ורווק, עובד בהייטק - התוכנית המקורית שלי הייתה לפרוש בשנות ה40 המוקדמות. אבל לאחר פריצת דרך בקריירה בכמה השנים האחרונות ההכנסה שלי קפצה בצורה שלא חזיתי אחרי שעשיתי שינוי תחום והצלחתי מאוד מהר בתחום החדש.

כרגע אני לא עובד (התפטרתי לאחרונה) יש לי חסכונות בשווי של בערך 1.9 מיליון שקלים כשבערך חצי מושקע במניות עוד חלק באג"ח ועוד חלק שוכב בעו"ש ( קצבה חודשית של 6,300 לפני מיסים לפי חוק ה-4%). הבעיה הרצינית היא שאני לא מאושר, על הנייר יש לי הכל בחיים (אולי למעט מערכת יחסים זוגית שאני אהיה מרוצה ממנה - אני יוצא עם בחורות אבל לא מצאתי מישהי שאני באמת אתלהב ממנה) אני מאוד מצליח ומוערך מקצועית, בקשר מצויין עם המשפחה שלי - כשעבדתי אז לא עבדתי שעות מטורפות, יש לי חברים שאני אוהב ופוגש כל שבוע. ניסיתי ללכת לטיפול פסיכולוגי, לעשות כושר בצורה מסודרת ולסדר את התזונה שלי, חייתי באיכות חיים מאוד גבוהה (הייתי מוציא 15 אלף שקל בחודש בממוצע) וזה עדיין לא עזר, אני פשוט מרגיש לא טוב בצורה יומיומית.

את העבודה שלי ממש אהבתי בהתחלה, אפילו הייתי משקיע זמן בלחשוב עליה בסופ"שים - אבל למרבה האירוניה ככל שהצלחתי יותר ויותר ככה ירדה המוטיבציה שלי, הרגשתי שהפסקתי ללמוד ואני בעיקר מלמד ועושה אימפלמנטציה ולא מתפתח מקצועית, מעבר לזה היה לי קשה להתמודד עם הלחץ והתנודתיות שהייתה כרוכה בתחום שלי. אז בשנה וחצי האחרונה שבה כמעט כל בוקר נשארתי במיטה איזה שעה וחצי עם מחשבות קשות לפני שיצאתי לעבודה, החלטתי להתפטר. ואני לא עובד כבר חודש וקצת חושב על החיים. יש לי כבר עכשיו כמה הצעות שמחכות לי על השולחן מחברות מובילות במשכורות מאוד גבוהות אבל פשוט לא בא לי להמשיך לעבוד, אני מרגיש שאם אני אמשיך באותה הדרך התוצאות יהיו זהות והעובדה שיש לי פתאום כרית כספית מפחיתה את החרדה שלי מלהיות מרושש (מה שכמו כל אחד יודע הרבה פעמים מהווה את המוטיבציה האמיתית לללכת לעבודה שאתה כבר לא נהנה ממנה).

בגדול יש לי כמה אופציות שאני מתחבט ביניהן עכשיו:
א. למצוא עבודה בחצי משרה (זה יכול להיות אפשרי בסיטואציה שלי) בשכר גבוה ולהמשיך לחיות באיכות חיים גבוהה כמו שאני חי עכשיו, (כל המשכורת כנראה תצא על הוצאות) אבל להשתמש בזמן שהתפנה לי כדי לעשות יותר דברים שאני נהנה מהם.
ב. לפרוש במדינה זולה בחו"ל, אבל אני לא מרגיש בנוח עם האופציה הזאת כי אני לא מרגיש שחסכתי מספיק. אני חושב שיהיה לי יותר נוח עם 3 מיליון.
ג. האופציה שאני הכי אוהב עד עכשיו: לעבור לחו"ל ולעבוד בחצי משרה מרחוק (גם אפשרי, אבל לא בטוח לגמרי שאצליח לעשות את זה לאורך זמן, תלוי כמה אוכל למצוא לקוחות).
ד. עוד אופציה היא למצוא עבודה אחרת במשרה מלאה ולסחוב עוד כמה שנים עד שאוכל לפרוש לגמרי בראש שקט, אבל אני מרגיש שחוק ועייף - ולא בא לי שהשנים הכי טובות שלי יעברו באומללות.
ה. לעשות הסבת מקצוע לתחום אחר שמעניין אותי ולהתחיל שוב מלמטה.

הבעיה שאני שוכר עכשיו דירה ממש טובה בתל אביב (וזה בלאגן למצוא דירה נורמלית בתל אביב) שכבר ריהטתי שלא בא לי לוותר עליה (אם אני נשאר בארץ), ואם אנסה לגור בחו"ל ובסוף אחליט שאני כן רוצה לחזור לארץ אני עוד פעם אצטרך לעבור את הלוגיסטיקה הנוראית של למצוא דירה בתל אביב. אני חושב לאחסן פשוט את התכולה אבל גם זה יגרור עלויות נוספות ואם ארצה להישאר בחו"ל אצטרך בסוף גם ככה למכור אותם.

מעבר לזה אני יודע שבד"כ אומרים שהכי חשוב זה מערכות היחסים במקרה שבו לא טוב לך בחיים, ואני מרגיש שכל מערכות היחסים שלי נמצאות בארץ. אבל מצד שני אני מרגיש שאני צריך שינוי רציני בחיים שלי וכבר הרבה זמן רציתי לנסות לגור בחו"ל, ואני לא בטוח שרק להחליף עבודה יעזור לי.

עוד משהו: אני די בטוח שאני לא ארצה ילדים - אבל אולי אהיה מעוניין בלהתחתן.

אולי מישהו עבר התחבטויות דומות והיה מעוניין לשתף?
דעתי האישית בלבד,אתה לא חייב לקבל.
אתה צריך זוגיות וילדים והשאר כבר יסתדר לבד .
אני חושב שעדיף להגדיר את עצמך דרך המשפחה ולא דרך מקצוע\קריירה\מעמד חברתי.

טוס לחול לחודש , תנקה את הראש , תחזור לכאן ותמצא מישהי לחיות איתה , השאר יסתדר.
עבודה וכסף אלה רק אמצעים ולא מטרות -אין פלא שאתה מרגיש שמשהו חסר.

דעתי, לא חייב לקבל:
אתה צריך זוגיות וילדים והשאר כבר יסתדר לבד
לפני שמכניסים צלע שנייה כדאי ללמוד להסתדר ולהבין את עצמך.
אחרת התסכול עלול לצאת על הצלע וחבל.
עדיף להגדיר את עצמך דרך המשפחה ולא דרך מקצוע\קריירה\מעמד חברתי.
לתת משקל יתר למה אחרים חושבים זה מתכון בטוח להמשך תסכול.
אלה החיים שלך, תעשה מה שאתה חושב ורואה לנכון. לא מה שאחרים מצפים ממך או רוצים שתעשה.

אני אוותר על עצות בתחום הזוגיות והפיריון, כל המחקרים מראים שלא זה ולא זה לא מעלים את שביעות הרצון הכללית מהחים. אנשים בזוגיות בדרך כלל חיים יותר, אבל גם אומללים יותר, כך שצריכים לחיות יותר שנים עם האומללות שלהם (:

המילה "חו"ל" מתגלגלת כאן כמין איזה פתרון קסם, יקום שונה בעל חוקים אחרים שזורח מאושר. זה לא כך. כלומר אפשר להיות מאושר בארץ, ואפשר להיות מאושר גם בארצות אחרות בעולם, אבל אני רואה סבירות נמוכה לכך שעצם העובדה שמטוס לקח אותך מנק' X וזרק אותך בנק' Y תהפוך אותך למאושר.

בוא ננסה לתרגם את כל התכניות האלה של "לפרוש במדינה זולה בחו"ל" למציאות- על מה אנחנו בעצם מדברים? אנחנו מדברים על למצוא מדינה ברמת חיים יחסית נמוכה (ככה זה, שוודיה או שוויץ הן לא בזולות..) שבו הכסף שלך יספיק בשביל לקיים אותך באופן מינימלי, כדי שתוכל לשבת באותה מדינה מינימלית ברמת חיים מינימלית ולראות איך הזמן עובר. האם באמת המקסימום שאתה מאחל לעצמך הוא המינימום הזה? האם אתה באמת חושב שתוכל לחיות עם המינימום הזה?

ולזה נוסיף את כל האלמנטים השליליים של הגירה באשר היא הגירה - התנהלות שלא בשפת האם, חוסר הכרה של המקום, ניתוק תרבותי וחברתי, מרחק מהקרובים והחברים, הכל מדבר נגד הגירה. כדי שהגירה תצליח למרות כל זאת צריך שיהיה גם גורם משיכה חזק מאוד מהצד השני, "שיהיה זול" הוא לטעמי לא גורם משיכה כזה.

מכל האופציות שהצעת הכי נראית לי היא האופציה של משרה חלקית. היא גם כנראה האופציה הכי נכונה כלכלית בהתחשב בסכום שכבר צברת, גם משמרת את הדברים שנראה שאתה מעריך כחיוביים בחייך (ובינינו, עם כל ההתלהבות מהדירה והריהוט אתה לא נראה לי בחור כזה "סולידי". זה בסדר, גם אני לא), וגם נותנת לך זמן שהוא המשאב הכי יקר שיש לנו. יכול להיות שקצת זמן וקצת שגרה זה כל מה שחסר לך.

ואם לא - השיכונים המעופשים בבוקרשט יחכו לך גם עוד 10 שנים...

היי
מה בנוגע לרילוקיישן? (חו"ל + משרה מלאה)
זה גם להנות מהחוויה בחו"ל וגם להמשיך לקבל שכר (שכנראה גם יהיה יותר גבוה מבארץ)

בנוגע לבעיה שלך עם הדירה - הייתי באותו מצב בדיוק. דירה שאני אוהב בת"א עם כל מיני דברים שאספתי עם השנים. בסוף החלטתי למכור\למסור את כל התכולה לחברים ולעבור לחו"ל עם 2 מזוודות. תענוג!

נשמע כאילו אתה צריך למצוא את התשוקה הבאה שלך.

אני לא איזה יועץ קסם לאושר אבל אני כן חושב שאתה צריך למצוא את הדברים שמניעים אותך ונותנים לך משמעות.

טיולים בחול והפסקות הם רעיונות טובים אבל הם אינם פתרונות קסם...

למה שלא תחשוב על ליזום משהו משלך? אולי לפתוח עסק? להתנדב?

קצת על עצמי: בשנות ה30 המוקדמות ורווק, עובד בהייטק
ברוך הבא לפורום!
מעניין שככה אדם בוחר להציג את עצמו, לא? גיל, מצב משפחתי, עבודה.
אני אגיד לך מה אני "רואה" כשאני קוראת את מה שכתבת מתחת לזה:
אדם רהוט מאד, כותב מצויין (לא טריוויאלי בימינו), גבר מוצלח ומצליח (במונחים מערביים), בחור צעיר שעוד לא יודע מה יתן לו משמעות לחיים ובינתיים חי
חיים נהנתניים.
לא סיפרת מה אתה אוהב לעשות, איך תרצה להעביר את זמנך בפרישה המתוכננת ומה ישמח אותך.
אתה רוצה זוגיות ולא רוצה ילדים. זה לא דבר פשוט כל-כך לדעתי כי כמו שלהיות לבד ממצה את עצמו מתישהו, ככה עם זוגיות (אלא אם הצלחת למצוא זוגיות נדירה שלא תשעמם אותך אף פעם). גידול ילדים זה לא דבר קל והוא גם לא גורם לך לקפוץ משמחה ואושר כל יום (מה כן?) אבל באמת שאני לא חושבת שיש דבר משמעותי ממנו לחיי אדם וכל הזמן יש הפתעות והתפתחויות כי בבכל זאת מדובר ביצורים אהובים שגדלים ומשתנים כל הזמן :)
אני גם מסכימה עם כותבים מעליי שלעבוד בחצי משרה נותן פתרון מצויין לשילוב בין זמן רב לעצמך בלי להסתכן בדכדוך והסתגרות שיכול לנבוע מכך שעדיין לא מצאת את מה שאתה רוצה לעסוק בו.

תודה לכולם על התגובות, הייתי רוצה להוסיף כמה התייחסויות ולענות לשאלות.

חשבתי על לצאת מחוץ לתל אביב אבל יש לזה כמה חסרונות משמעותיים, כרגע אני לא מחזיק אוטו - אם אני אצטרך לצאת מתל אביב אני אצטרך להחזיק אוטו (בשביל דייטים, או לבקר חברים ומשפחה), מעבר לכך כמעט כל החברים שלי גרים בתל אביב וסביר מאוד שאני גם אעבוד באזור תל אביב. אני לא בטוח שהשילוב של זמני הגעה יותר ארוכים לעבודה + להחזיק אוטו + להתרחק מכל המעגל החברתי שלי שווים בכלל את היתרון הכספי כשגם בעוטף תל אביב המחירים לדירת שני חדרים לא הרבה יותר זולים - ואני מרגיש קצת מבוגר מדי כדי לגור עם שותפים.

טיול ארוך בחו"ל, כבר עשיתי אחד כזה לפני כמה שנים. וגם התנסיתי בלגור בחו"ל תקופה מסויימת (כמה חודשים), והיה לי די בסדר למען האמת - קצת בודד אבל לא בלתי נסבל. אני פחות מעוניין בלטייל כרגע, אני יותר מחפש שגרה מהנה שבה אוכל להתפתח ולעשות דברים שאני נהנה מהם. והבעיה המרכזית שלי היא שהחיים בארץ כל כך יקרים שלחיות בצורה לא סולידית די גומר עליך (וכן, אני לא סולידי בהקשר הזה - אני מעדיף לא להוציא זמן על מטלות בית או בישול, מעדיף לעבוד כדי שמישהו אחר יעשה את הדברים האלה בשבילי). אני גם מבין היטב את המבנה של הכלכלה הישראלית וזה די מתסכל אותי שאני משלם כמויות עצומות של מיסים בתור רווק שכיר ורוב המיסים האלה הולכים למטרות שאני לא מסכים איתן (קבוצות לחץ, פנסיות מופרזות במגזר הציבורי וכו'..) - זה גם משהו שממש גורם לי לרצות לעזוב את ישראל - ומחירי הדיור המשוגעים כמובן.

לגבי מערכות יחסים: הייתה לי בעבר מערכת יחסים מאוד ארוכה ודי מוצלחת סה"כ, אבל גם אז לא הייתי לגמרי מאושר - אני מניח שזה קצת עניין של גנטיקה ואופי. אבל זה כנראה יותר טוב מסתם דייטינג. אני לא בטוח אבל שזה מה שיפתור לי את כל הבעיות.

כרגע אני מבלה את הימים שלי בשילוב של תחביבים שונים (ספורט, מדיטציה, קריאה, סדרות) ומבלה עם חברים, משפחה ובחורה שאני יוצא איתה. וזה ממש בסדר מבחינתי, הבעיה היא חוסר הוודאות והעובדה שאני יודע שאני לא יכול להמשיך לחיות ככה בישראל לאורך זמן ואני חייב לחזור לעבוד מעיבה לי על ההנאה. אבל אני מרגיש שאני כנראה יכול לבנות לעצמי שגרת יום מהנה גם בלי לעבוד.

לגבי ליזום משהו משלי, אני לא בטוח שהאופי שלי מתאים לזה. אני מרגיש שבשביל להיות יזם אתה צריך להיות ממש טוב בהלתמודד עם חוסר וודאות ולחץ וזה לא הצדדים החזקים שלי כבנאדם.

לגבי ליזום משהו משלי, אני לא בטוח שהאופי שלי מתאים לזה. אני מרגיש שבשביל להיות יזם אתה צריך להיות ממש טוב בהלתמודד עם חוסר וודאות ולחץ וזה לא הצדדים החזקים שלי כבנאדם.
על פי מה שכתבת נשמע שיש לך יכולות שהם הרבה מעבר לממוצע. בכל אופן, הכוונה למצוא תפקיד\מסגרת\עסק\תעסוקה\התנדבות שתתן לך משמעות, דרייב ושלפעולות שלך יהיה IMPACT.

כשגם בעוטף תל אביב המחירים לדירת שני חדרים לא הרבה יותר זולים
אני לא חושב שהתכוונו לצאת מתל אביב לגבעתיים, אלא לחיפה, באר שבע אם חשוב לך מרקם עירוני. מקומות שלא כל הלחץ היומיומי נסב סביב העבודה. בחיפה אפשר להסתדר בלי אוטו.
כמובן שזה גם דורש התרחקות ממעגל החברים, אבל מי שחשוב לך ממנו ולו ממך גם ככה תיפגשו בסופי שבוע מדי פעם ותשמרו על קשר.

שוב, אני רק מציע את זה כי לטענתך תל אביב חונקת אותך תקציבית.

וזה די מתסכל אותי שאני משלם כמויות עצומות של מיסים בתור רווק שכיר ורוב המיסים האלה הולכים למטרות שאני לא מסכים איתן (קבוצות לחץ, פנסיות מופרזות במגזר הציבורי וכו'..)
רק לסגור את הפינה הזאת, אתה טועה ובגדול. רוב המס שאתה משלם הולך לדברים שאתה נהנה/סובל מהם בדיוק כמו כל השאר וזה לא משנה אם אתה רווק או נשוי: צבא, משטרה, בתי חולים, תשתיות, תחבורה. הדוגמאות שנתת הן זניחות להפליא באחוזים מתקציב המדינה. חוץ מזה, תזכור שבדרך כלל מדינות שיש בהן אחוז מס גבוה -איכות ורמת החיים של תושביהן גבוהה ביחס למדינות עם אחוז מס נמוך (בישראל אחוז המס נחשב בינוני). אם תבחר לחיות בארץ זולה, קח בחשבון רמת תשתיות/משטרה/רפואה ירודה.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ט בצומת דרכים, מתלבט להמשך. עם התחלה טובה. יומני מסע אישיים 2
grimble grumble הדרך של גרימבל - גמד בצומת דרכים יומני מסע אישיים 22
D זוג צעיר בצומת דרכים- האם לקנות דירה? נדל"ן 23
סנופקין זוג הייטקיסטים אל הוריים בצומת דרכים יומני מסע אישיים 18
R זוג צעיר בצומת דרכים נדל"נית כלכלית נדל"ן 8
האופטימי בן 24 - בצומת דרכים יומני מסע אישיים 7
W בצומת דרכים התפתחות אישית 7
A בן 30 בצומת דרכים - שוקל הסבה התפתחות אישית 20
SpidiMan בצומת דרכים, איפה להשקיע? שוק ההון 12
מ בן 18 ומתחיל את דרכו בצומת דרכים כלכלית ומקצועית יומני מסע אישיים 80
נ התייעצות - השקעה בצומת אונו במחיר פרסיל נדל"ן 35
י נמצאים בצומת החלטה ונשמח לעזרה נדל"ן 28
א דרכים להרוויח יותר כסף מעבודה כשכיר יזמות והגדלת הכנסות 11
ה צומת דרכים התפתחות אישית 5
A תביעה לקבלת פיצויים בגין נזקי גוף בתאונת דרכים, השלכות? צרכנות פיננסית 0
B תאונת דרכים ועבודה - את מי לתבוע קודם אוף טופיק 0
ה דרכים לשיפור ריבית משכנתא נדל"ן 10
N דרכים אופטימליות להשקעה של 100,000 ש"ח (הלוואה / מכירת מניות / חיסכון) שוק ההון 6
O צומת דרכים חייל משוחרר,כן ללמוד לא ללמוד ? התפתחות אישית 25
L דרכים לפתיחת חשבון בנק אוניליין בחול לתושב ישאלי עם אזרחות כפולה צרכנות פיננסית 14
F דרכים למנף מגן מס מיסים 7
S סדר פעולות מומלץ אחרי תאונת דרכים אוף טופיק 12
Emilia שוב צומת דרכים, האם ללכת לפתוחה או לא? יומני מסע אישיים 3
G צומת דרכים- מהלכה למעשה. נדל"ן 13
F בן 23 צומת דרכים התפתחות אישית 9
H צומת דרכים - נדל"ן או תיק השקעות? שוק ההון 10
Emilia צומת דרכים - בודקת תוכנה עם ניסיון יומני מסע אישיים 69
י שלום אנשים. לימודים. קריירה. צומת דרכים. הייטק. לאן? התפתחות אישית 18
Tsachi01 אלו דרכים הכי בטוחות למניעת עקיצה בהעברה בנקאית? פוסטים מאיכות נמוכה 20
T 3 דרכים להקצאת הון עצמי לדירה להשקעה - מה עדיף? נדל"ן 24
פ 50 דרכים כשרות לשלם פחות מיסים דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 57
S צומת דרכים עם תיק ההשקעות - אשמח לעזרה שוק ההון 0
T יש דרכים למנף קרן השתלמות כשכיר? פוסטים מאיכות נמוכה 6
T דרכים להזין את תיק ההשקעות שוק ההון 18
ס צומת דרכים לקראת משבר גיל 30 יומני מסע אישיים 2
E להמשיך בלימודים? צומת דרכים - תכנות התפתחות אישית 13
R צומת דרכים טכני או ניהולי התפתחות אישית 6
N צומת דרכים - המשך שכירות אל מול רכישת דירה למגורים ללא משכנתא יומני מסע אישיים 8
ה צומת דרכים בהיי טק התפתחות אישית 4
F צומת דרכים בגיל 34 -שאלות אחרי עשיית שיעורי בית התפתחות אישית 4
F צומת דרכים בגיל 34 התפתחות אישית 23
MichaelScott על פרשת דרכים פיננסית יומני מסע אישיים 123
סול פרשת דרכים - לאן להמשיך מכאן? שוק ההון 9
ת למשכירי הדירות – מקרים בעייתיים עם שוכרים, איך התמודדתם? באילו דרכים? נדל"ן 44
ע דרכים להשוות בין מסלולי פנסיה צרכנות פיננסית 8
K קריירה בהייטק - צומת דרכים התפתחות אישית 17
F ביטוח חיים, בריאות וסיעודי דרכים להוזלת עלויות צרכנות פיננסית 1
N בפרשת דרכים קצת אבוד אשמח להכוונה התפתחות אישית 4
T איזה דרכים חוקיות ושפויות קיימות לקבלת הטבות מס? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 13
O בן 28 , צומת דרכים בחיי(מקצוע לחיים) התפתחות אישית 7

נושאים דומים

Back
למעלה