• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

אלימות כלכלית - הצעת חוק חדשה על שולחן הכנסת

מה דעתך על הצעת החוק? (פרט ונמק בשרשור עצמו)

• בעד

הצבעות: 9 18.4%
  • נגד

הצבעות: 33 67.3%
  • בעד באופן חלקי

הצבעות: 7 14.3%

• סך הכל מצביעים
    49
האנלוגיה היא שיהיה חוק שלבעלי חיים צריך שיהיו לפחות חמישה צעצועים ולפחות עצם/מזון רטוב פעם אחת ביום, כמו כן אם הכלב נובח או משתולל כשהוא לא מקבל את הדברים האלה אז הוא נשלח להסגר.

איך הגעת לזה? אולי אתה מתעקש שמקומו במלונה בחוץ והיא בטוחה שהוא צריך להיות איתכם בבית? הכל יכול להיות.

מזכיר לי את הפעם שבה ירדתי עם כלבתי המנוחה ואחד השכנים, טיפוס לא לגמרי אפוי, התעקש שאני מתעללת בה ולא יצאתי איתה שלושה ימים. כמובן שזה לא היה נכון, אבל אם הוא היה מתלונן במשטרה, הייתי בבעיה. למרות זאת, אני לגמרי תומכת בחוקים נגד התעללות בבעלי חיים.

ב׳אלימות כלכלית׳, נניח ויש סיטואציה שבה אחד הצדדים רצה לקנות מוצר באלף שקלים והשני עשה סצינה וסירב
לא, לא על זה החוק מדבר. ושוב אני מזכירה שהצעת החוק הזאת אינה עומדת בפני עצמה אלא חלק שהיה חסר בפאזל של אלימות במשפחה. מי שמעיין בהצעה עצמה, רואה שמדובר על תוספת בשלל חוקים קיימים בנושא.

אבל אם הוא היה מתלונן במשטרה, הייתי בבעיה
אני בספק שהיית בבעיה, יש אנשים שבאמת מתעללים בכלבים שלהם ולא קורה להם כלום.

ההבדל, אולי הוא התקדים. שופטים בפועל לא מתערבים בפרטים של גידול בעלי חיים, והחוק גם לא ממש פותח פתח לזה - אמנם יש סעיף של דאגה לתנאים בסיסיים, אבל מעבר לזה ההגדרה של התעללות מפורטת לעילא ולעילא (אסור לקעקע את בעל החיים, אסור להעביד אותו בפרך, אסור לענות אותו פיזית... יש רשימה ממש ארוכה). פה אין שום פירוט, רק כאמור מוזכרים אלמנטים סותרים כמו שאסור למנוע או אפילו לאיים במניעת שימוש בכרטיס אשראי, מצד שני אסור להכניס את הצד השני לחובות. פריסטייל.

מי שמעיין בהצעה עצמה
הנה הסעיף השלישי מההגדרה של אלימות כלכלית:
(3) התנהלות כלכלית המונעת ניהול סביר ותקין של חייו של הנפגע, לרבות בדרך של שליטה על התנהלותו הכלכלית בחיי היומיום."

עשיתי שופינג והכנסתי אותנו לאוברדרפט - פגעתי בהתנהלות הכלכלית
אמרתי לבת הזוג לא לעשות שופינג ולהכניס לאוברדרפט - פגעתי בהתנהלות הכלכלית

איזה משפחה לא שולטת בהתנהלות הכלכלית של החברים בה? כל משפחה שמנהלת את ההוצאות היא עכשיו מחוץ לחוק ופתוחה לתביעות הדדיות בעתיד.

אני בספק שהיית בבעיה, יש אנשים שבאמת מתעללים בכלבים שלהם ולא קורה להם כלום.

יש גם אנסים שאונסים ולא קורה להם כלום. רובם, למעשה. זה לא סותר את העובדה שיש חוקים נגד אונס ונגד התעללות בבעלי חיים.

עשיתי שופינג והכנסתי אותנו לאוברדרפט - פגעתי בהתנהלות הכלכלית
אמרתי לבת הזוג לא לעשות שופינג ולהכניס לאוברדרפט - פגעתי בהתנהלות הכלכלית

אם אתה סומך על מערכת החוק שתפרש חוקים בצורה הגיונית בכללי, למה לא את החוק הזה? ואם אתה לא סומך על מערכת החוק בכללי, אז בטח שאתה לא סומך עליה גם בנוגע לחוק הזה.

מדברי ההסבר:
״בסעיף 9 מוצע תיקון לחוק יחסי ממון בין בני זוג, התשל"ג-1973. סעיף 5א לחוק יחסי ממון קובע את התנאים לפיהם ייקבע מועד לזכות לאיזון משאבים אף בטרם פקיעת הנישואין. סעיף 5א)ב( לחוק האמור מאפשר הקדמה של המועד האמור בהתקיים נסיבות שונות ובכלל זה מתן צו הגנה לפי החוק. בדומה לכך, מוצע לקבוע הקדמה של המועד בו קמה הזכות לאיזון משאבים אם ניתן צו למניעת אלימות כלכלית.״

צו - ללא משפט. כלומר החוק בונה מסלול עוקף דיון גירושין כדי להפקיע רכוש, בלי ההגנות (נגיד שהיו) הקיימות.

אם אתה סומך על מערכת החוק שתפרש חוקים בצורה הגיונית בכללי, למה לא את החוק הזה?
אני לא סומך עליה ומעדיף שיהיה לה פחות חומר לעבוד איתו.

אוקי, ומה אתה מציע לאנשים שאכן חווים אלימות כלכלית במשפחה?
היות וזאת מטרה נעה פה בדיון, קצת קשה עדיין לדעת מה המקרה ייחוס. אם אישה היא עקרת בית ומרגישה שהבעל שולט לה בהוצאות, היא יכולה לצאת לעבוד, לשבות, לריב, לבייש אותו בקהילה... יש הרבה טקטיקות שיעבדו בלי לערב בתי משפט, כמו בכל מקום שאנחנו נתקלים בקושי בחיים. בפועל אם קוראים את החוק כפי שהמליצו פה, הנקודות הקונקרטיות הן בנוגע לחובה לספק פרטים של נכסים או כרטיסי אשראי (נשמע רלוונטי בעיקר בגירושים), או שליטה בהוצאות, שזה משהו שמתבטל כשיוצאים לעבוד. יש פה אמנם איזשהו ׳כשל שוק׳ שבו עקרת הבית מתחייבת לתפקיד (היא לא תנטוש את הילדים, כשהם כבר ישנם), אבל עכשיו הבעל יכול ללכת ולרדת בהתחייבות שלו כלפיה מבחינת הוצאות. כתובה היא פיתרון די טוב לזה... סכום כסף גדול שיהיה לרשותה תמיד, או התחייבות חוזית לקיצבה חודשית.
מעבר לזה יש יחסים שהם לקויים והמדינה היא לא מה שתתקן אותם, וזה יכול להתבטא בחוסר אהבה בבית, בעיות סמים של בני הזוג, התמכרויות להימורים או משחקי וידאו, בגידות, עיסוק בספורט אתגרי שלא מקובל על בן הזוג... הרשימה היא אינסופית ולא ברור שרמה לא אידיאלית של הקצבה להוצאות היא החמורה מבין כולם.

אם אישה היא עקרת בית ומרגישה שהבעל שולט לה בהוצאות
נראה שאתה לא מבין את הסיטואציה.
אם הבעל מפקיע את זכותה לגעת בכסף, מעביר את החשבונות על שמו בלבד, מסליק כספים שהיא אפילו לא יודעת על קיומם (כי גם אסור לה לראות דפי בנק) - זה ממש לא משנה אם היא עובדת בשכר בחוץ או עובדת בקיום הבית והילדים בחינם. גם נשים עם משכורות גבוהות נמצאות במצבים כאלה.
סעיף 5א לחוק יחסי ממון קובע את התנאים לפיהם ייקבע מועד לזכות לאיזון משאבים אף בטרם פקיעת הנישואין.
זה מאד חשוב כי אישה שצריכה לתכנן את מסלול ההימלטות שלה החוצה כשאין לה גרוש בשביל שכ"ד ראשוני, ציוד, מזון, העזרות באנשי מקצוע כעו"ד ופסיכולוגים - במידה ותדע שאת חישוב איזון הכספים יעשו עוד לפני הגירושין, תוכל לתכנן כראוי. אחרת היא במלכודת כלכלית.
מעבר לזה יש יחסים שהם לקויים והמדינה היא לא מה שתתקן אותם, וזה יכול להתבטא בחוסר אהבה בבית, בעיות סמים של בני הזוג, התמכרויות להימורים או משחקי וידאו, בגידות, עיסוק בספורט אתגרי שלא מקובל על בן הזוג.
כמו שכתבתי בהתחלת התגובה, אתה לא מבין על מה מדובר ואתה חושב שגם השופטים לא יבינו. אלימות כלכלית היא חלק ממכלול ולא דבר העומד בפני עצמו. הבחינה השיפוטית תבדוק את המכלול ולא "היא קנתה בגדים והוא הלך להמר".

שאפשר להתגרש בקלות כשבן/בת הזוג שולטים בכסף ואין לך כסף לעורך דין/שכר דירה/אוכל משל עצמך?
ואם כך, איך היא תגיע לבית משפט!!!
בשביל היא היא צריכה:
1. לרצות להשתחרר ממערכת היחסים
2. להשיג גיבוי תמיכה למשל, ממשפחה או עמותה.
אם יש לה את זה, היא תוכל לנהל גם גירושין וגם לתבוע על האלימות הכלכלית שהופעלה כלפיה.
אגב, לפי הדין הדתי, אם גבר אינו "משחרר" לאישה מספיק כסף לצרכיה ולצרכי הילדים, אז היא זכאית למזונות אישה וגם עבור הילדים. תהיי סמוכה ובטוחה שבמקרה הזה בית הדין יחייב את הבעל בכל צרכיה, כולל ספרית וקוסמטיקה.
וזה לא עובד הפוך אפילו.

ואם כך, איך היא תגיע לבית משפט!!!
בשביל היא היא צריכה:
1. לרצות להשתחרר ממערכת היחסים
2. להשיג גיבוי תמיכה למשל, ממשפחה או עמותה.
אם יש לה את זה, היא תוכל לנהל גם גירושין וגם לתבוע על האלימות הכלכלית שהופעלה כלפיה.
אגב, לפי הדין הדתי, אם גבר אינו "משחרר" לאישה מספיק כסף לצרכיה ולצרכי הילדים, אז היא זכאית למזונות אישה וגם עבור הילדים. תהיי סמוכה ובטוחה שבמקרה הזה בית הדין יחייב את הבעל בכל צרכיה, כולל ספרית וקוסמטיקה.
וזה לא עובד הפוך אפילו.

נכון, ברוב המקרים היא לא תגיע - כמו שרוב מקרי גילוי העריות לעולם לא יגיעו לבית משפט. עדיין אנחנו כחברה אומרים שהמעשים האלו פסולים מוסרית וחוקית.

לא משנה איך נסובבב את זה, בשורה התחתונה החוק הזה בין היתר אומר:
מבוגר אחראי (זה שמנהל את התקציב) = אלים כלכלי
ליבי עם אותן הנשים שנמצאות במערכות יחסים נוראיות, אבל לא זה הפתרון
אני נגד !

כמו שרוב מקרי גילוי העריות לעולם לא יגיעו לבית משפט
@Lucy, לא הבנת את המסר.
המסר שלי הוא שכאשר אישה נמצאת במערכת יחסים מתעללת היא לא תצא ממנה, קל וחומר לא תיגש לבית משפט אם:
1. היא מאמינה שכך דרכו של עולם, כלומר, לבעל יש זכות לעשות את מה שהוא עושה
2. גם אם היא מבינה שזה לא תקין, היא לא יודעת שיש מה לעשות.
3. היא יודעת שיש מה לעשות אבל אין לה איך.
לגבי השלב הראשון, עזיבת מערכת יחסים היא החלטה של האישה. אם היא מחליטה להשאר במערכת היחסים הזו, אז לא יתרחש שינוי. אולי גם, לאישה ספציפית זו זה באמת לא מתאים.
לגבי הבשלת הרצון לצאת ממערכת היחסים- כאן צריך תמיכה: משפחתית או אחרת. כאן, החוק מחייב גורמים מסויימים שחושדים באלימות במשפחה ליידע אישה בנוגע לאפשרויות העומדות בפניה ואז, היא תקבל סיוע ובין היתר, תוכל גם להגיע לבית משפט.
זה לא שונה במקרה של אלימות כלכלית או אחרת. ומכיוון שכך, החוק הקיים יכול ונותן למענה למצבים הללו.

על פניו נראה שמדובר פשוט בחוק שאומר בגדול הכסף של x הוא רק של x

אז על פניו אני בעד

לא משנה איך נסובבב את זה, בשורה התחתונה החוק הזה בין היתר אומר:
מבוגר אחראי (זה שמנהל את התקציב) = אלים כלכלי
הבנת הנקרא חזקה אצלך מאד :roll:
על פניו נראה שמדובר פשוט בחוק שאומר בגדול הכסף של x הוא רק של x
אז על פניו אני בעד
גם אצלך...
מישהו ממכם טרח לקרוא את הצעת החוק וללמוד על תופעת האלימות הכלכלית על כל גווניה? אתם בכלל לא מבינים את הנושא של כסף ומשפחה כנראה.

האם רוב המתנגדים, ככלל, מבינים אלימות שאינה פיזית?

אני חולה על זה שאת מניחה שאנשים מפגרים רק כי הם לא מסכימים איתך/לא מפרשים דברים כמוך.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
Y בזבוז הוא אלימות מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 3
ח החלטת בית הדין בהאג והתארגנות כלכלית לקראתה פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 12
Y איך להגיע לעצמאות כלכלית? פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 32
A מעבר לקטנוע חשמלי - כדאיות כלכלית לעומת חסרון טווח הנסיעה מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 7
O בדרך לעצמאות כלכלית.. הרהורים יומני מסע אישיים 34
N קנית דירה ראשונה למגורים - התאבדות כלכלית או החלטה חכמה? נדל"ן 8
T זוג סולידי עם שאיפות לעצמאות כלכלית יומני מסע אישיים 13
ס יומן מסע בדרך לחירות כלכלית יומני מסע אישיים 13
W זוג בני כמעט 30 שרוצים להתפתח כלכלית- חוסכים כל חודש 14 אלף ורוצים להשקיע שוק ההון 12
whybe יעוץ השקעות בראי עצמאות כלכלית פוסטים מאיכות נמוכה 5
P מדד איכות חיים 2020 (למ"ס) - שביעות רצון כלכלית אוף טופיק 0
A התנהלות כלכלית הורה מזדקן אוף טופיק 13
אחת שרוצה לדעת מחיילת לעצמאית (כלכלית) יומני מסע אישיים 27
P חשבתם פעם להצביע לפי מדיניות כלכלית ? פוסטים מאיכות נמוכה 32
S המסע לעצמאות כלכלית (בן 21) יומני מסע אישיים 33
M רכישת רכב. מה הדבר הנכון כלכלית? צרכנות פיננסית 18
השקעה לא מזל איזה משפט/מוטו מלווה אתכם לעצמאות כלכלית ? פוסטים מאיכות נמוכה 3
M מסודר כלכלית ואלהורי - מתקשה למצוא משמעות בחיים התפתחות אישית 86
L באמת יש התאוששות כלכלית? לפעמים נדמה שלא פוסטים מאיכות נמוכה 8
M עשיתי תוכנית כלכלית, לפני שמתחיל רוצה לוודא שלא טעיתי בדרך שוק ההון 25
S עצמאות כלכלית ממשכורת של מורה? האמנם? יומני מסע אישיים 144
Homer המשך הפרשה לפנסיה גם לאחר עצמאות כלכלית פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 16
אגוז_קוקוס לקיחת אחריות כלכלית לקראת ילד ראשון יומני מסע אישיים 45
rootcause בחורה חרדתית בדרך לבהירות כלכלית (?) יומני מסע אישיים 34
ס התנהלות כלכלית בזוגיות צרכנות פיננסית 9
ת ביטוח רכב - כיצד מחשבים עליית הפרמיה בהפעלת הפוליסה? והאם כדאי (כלכלית) להתעקש תמיד על ה.עצמית גבוה? צרכנות פיננסית 0
R זוג צעיר בצומת דרכים נדל"נית כלכלית נדל"ן 8
N מלכוד 22 - ילדים או עצמאות כלכלית? אוף טופיק 73
T התנהלות כלכלית נכונה - אתגר תכנוני צרכנות פיננסית 5
S לא סולידי, אבל עם יומרות להשתקם כלכלית יומני מסע אישיים 31
Z כדאיות כלכלית בהוצאת היתר בניה נדל"ן 4
M החלום שלי לצאת לעצמאות כלכלית מתי זה יקרה?? יומני מסע אישיים 17
W עזרה להורים מבוגרים בהתארגנות כלכלית והשקעה של סכום שניתן לסכנו שוק ההון 1
Mose עצמאות כלכלית עד גיל 30? יומני מסע אישיים 13
שמנת חמוצה גישה כלכלית - קפיטליזם, סוציאליזם וכל המאקרו.. דיוני עומק על פוסטים מהבלוג 11
י התלבטות ביישום תיק ההשקעות שלי לעצמאות כלכלית שוק ההון 21
צ הכוונה כלכלית התפתחות אישית 4
G האם/מתי לוותר על קשר כשאתם יודעים שאתם לא באותו ראש (כלכלית)? אוף טופיק 43
ל עיתונות כלכלית אוף טופיק 6
ר טעות כלכלית ותיקונה נדל"ן 44
ITS מחיר למשתכן במודיעין - דירת 3 או 5 חדרים - מה עדיף כלכלית? נדל"ן 12
L מה אתם עוד ממנפים בחיים (לא כלכלית)? או, למה עשיתם מיקור חוץ? אוף טופיק 3
צ לא שולט בעצמי מבחינה כלכלית מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 15
סול עצמאות כלכלית- איך מחשבים? שוק ההון 18
H התנהלות כלכלית לזוג מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 294
Will Smith האם על ההורים מצופה לתמוך כלכלית בילדיהם? צרכנות פיננסית 65
F ספרות מומלצת לבניית תוכנית לעצמאות כלכלית התפתחות אישית 3