• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

איך השגתם את ההון שלכם ?

כי זה מה שקורה ברוב המשפחות בארץ -
מממנים לך השכלה גבוהה, מתנה לחתונה, עזרה בקניית דירה, או לפחות מקבלים את האוטו הישן כשמשדרגים.
גדלתי בשכונת עוני, ועדיין ההורים של החברים עזרו להם, לפחות בעשרות אלפי שקלים במצטבר.
אני ממש לא מכיר את הדבר הזה. רוב החברים שלי לא קיבלו כלום וזה נשמע לי ממש מוזר שההורים יעזרו לי בכסף אחרי גיל 18.

בכל מקרה, אתה אחד שלא קיבל שקל מההורים, וענו פה הרבה יותר.
אני מן הסתם לא מתכחש לעובדה שיש הרבה הורים שעוזרים כלכלית לילדיהם ואם נתעלם ממקרי קיצון גם לא רואה עם זה שום בעיה כמובן - כל הורה רוצה לעזור לילדיו לעמוד על הרגליים ולהתבסס בחיים.
מצד שני אני חושב שהעזרה ה"לא כספית" שקיבלתי משמעותית בסדרי גודל - בין אם זה העלייה לארץ כדי לתת לילדיהם מקום טוב יותר לגדול בו, הדחיפה להשכלה ומצוינות, משמעת פיננסית, וגם "סתם" דוגמא אישית מבחינת ההתנהלות שלהם. כל אלה היו בסיס הרבה יותר חשוב להמשך החיים שלי מעזרה כספית.

ההורים פשוט הגיעו כמוזמנים רגילים לחתונה?
מצד שני אני חושב שהעזרה ה"לא כספית" שקיבלתי משמעותית בסדרי גודל - בין אם זה העלייה לארץ כדי לתת לילדיהם מקום טוב יותר לגדול בו, הדחיפה להשכלה ומצוינות, משמעת פיננסית, וגם "סתם" דוגמא אישית מבחינת ההתנהלות שלהם.

מזדהה בהחלט.
אם לא הדוגמא האישית וההקרבות של הוריי, לא הייתי עושה בעצמי את ה 40% הון שחסכתי מעבודה והייתי חי ממינוס לפתיחת קה"ש כמו רוב חברי.

ועדיין - הכסף שנתנו לי, והתשואה כתוצאה מההשקעות שעשיתי בו, הם חלק נכבד מההון שלנו.

לא התחתנת
אז אתה עוד לא בחתך הגילאים הרלוונטי לראות כמה הורים נוהגים לעזור לילדים שלהם כשהם מקימים משפחה ומתמסדים.

זה סבבה. בדכ עד השלב הזה אין באמת צורך..

אם לא הדוגמא האישית וההקרבות של הוריי, לא הייתי עושה בעצמי את ה 40% הון שחסכתי מעבודה והייתי חי ממינוס לפתיחת קה"ש כמו רוב חברי.
ועדיין - הכסף שנתנו לי, והתשואה כתוצאה מההשקעות שעשיתי בו, הם חלק נכבד מההון שלנו.
בסדר גמור - כל אחד ונסיבותיו. נקודת המבט שלי פה בשרשור מתייחסת בין השאר לסיבה שמראש נשאלה השאלה הזאת בתחילתו (הדגשה שלי):
מעניין אותי לדעת לשם השגת היעדים האישיים שלי האם אתם יכולים לנתח את ההון שלכם

מבין שני הגורמים שציינת - החיסכון העצמי והעזרה ההכספית שקיבלת - מה יותר חשוב לאורך זמן למצבך הפיננסי?
הרי בלי ההתנהלות האישית שלך ועם העזרה הכספית - חלק נכבד מהסכום היה מתבזבז על רכב/דירה/חופשות וסתם הוצאות יומיומיות ולאו דווקא מתתרגם לחיסכון והשקעה ארוכי טווח משמעותיים
מהצד השני - עם אותה התנהלות שלך כמו עכשיו וללא העזרה הכספית - הגעה לאותו המצב הפיננסי כמו היום הייתה לוקחת יותר זמן (אני סתם זורק מספר לא מבוסס - נגיד עוד חמש שנים), אבל בסופו של דבר אני חושב שהיית מגיע לשם.

הפוינטה בעיני היא שמזל ונסיבות יכולים לעזור כמובן (או להיפך) - אבל מבחינת התכנון לעתיד צריך להתייחס רק לדברים שהם בשליטתך הישירה.

אבל מבחינת התכנון לעתיד צריך להתייחס רק לדברים שהם בשליטתך הישירה.
האופן בו אני מתנהל עם כסף שקיבלתי, היא בשליטתי..
אבל מה שהכי מעניין פה, הוא שרוב עליית הערך/תשואות, כלומר %15 התקבלו על כסף שהתקבל בירושה והשקעתי ולא על החיסכון מעבודה.

אני מן הסתם לא מתכחש לעובדה שיש הרבה הורים שעוזרים כלכלית לילדיהם ואם נתעלם ממקרי קיצון גם לא רואה עם זה שום בעיה כמובן - כל הורה רוצה לעזור לילדיו לעמוד על הרגליים ולהתבסס בחיים.
מצד שני אני חושב שהעזרה ה"לא כספית" שקיבלתי משמעותית בסדרי גודל - בין אם זה העלייה לארץ כדי לתת לילדיהם מקום טוב יותר לגדול בו, הדחיפה להשכלה ומצוינות, משמעת פיננסית, וגם "סתם" דוגמא אישית מבחינת ההתנהלות שלהם. כל אלה היו בסיס הרבה יותר חשוב להמשך החיים שלי מעזרה כספית.

מסכימה. העזרה "הלא כספית" חשובה לפחות כמו העזרה כספית.
אין מחיר לחינוך, דוגמא אישית, מערכת תמיכה נפשית ופיזית. אם אפשר גם כלכלית מה טוב.
הסתכלו סביב. אף אדם שהוא סיפור הצלחה כלכלי, אינו סיפור הצלחה רק בזכות עצמו. יש מסביב מערכת תומכת. לעיתים כלכלית. לעיתים תמיכה מסוג אחר.
יש אנשים שהם כל כך בעלי תושיה/ כשרון שגם יודעים לגייס אנשים שאינם בני משפחה.

אם השאלה על עזרה מההורים כוללת גם אלמנטים לא כספיים אז אין לה שום משמעות. אחד קיבל דחיפה למצויינות, השני כושר התמדה והשלישי יופי שפותח דלתות. הגנים משפיעים מאד על מי שאנחנו והחלטות ההורים מוסיפות עוד השפעה.
גם אני כמו @breezblock לא מכיר מישהו שיש לו ילדים והוריו יכלו לעזור כספית ולא עזרו אפילו בשקל. התעלמות כזו מאד זרה לתרבות שאני מכיר (לא מדבר על משפחות הרוסות וכיוצב).

גם אני כמו @breezblock לא מכיר מישהו שיש לו ילדים והוריו יכלו לעזור כספית ולא עזרו אפילו בשקל. התעלמות כזו מאד זרה לתרבות שאני מכיר (לא מדבר על משפחות הרוסות וכיוצב).
אבל כמובן שמגוון המשפחות רחב בהרבה מכאלו שאתה מכיר והרוסות...

ובלי קשר,
והוריו יכלו לעזור כספית
לא כולם יכולים (אני מזניח פה סכומים פעוטים יחסית, לצורך העניין מאות בודדות בשנה. אני לא מזלזל בזה, אבל כאחוז מסך ההון זה זניח).

נקודה כללית יותר בקשר לסקר היא שאנשים עושים חשבונאות מנטלית לפיה הצריכה באה מהכנסה מעבודה והכנסות אחרות הן חסכון (למשל, כי ריווחי הון חא מומשו). בפועל לכסף אין ריח כמובן ולכן משקל העבודה בסך ההכנסות במהלך החיים גבוה משנדמה.

אבל כמובן שמגוון המשפחות רחב בהרבה מכאלו שאתה מכיר והרוסות.
+1.
כמו הרוב כאן, אני כותב מניסיון החיים שלי וקריאה פה ושם ולא כחוקר אקדמי.

אני מתקשה להאמין שכל בעלי ההון פה לא קיבלו שקל מההורים וטיפסו מאשפתות.
בוא נגדיר מהו אשפתות?

1. האם זה גדילה בשכונת מצוקה? יכול להיות
זכור לי שמיליונר בארה"ב (נדמה לי שהוא היה מוול סטריט) אמר פעם שהוא מעדיף עובדים משכונת מצוקה, כי יש להם מוטיבציה להוכיח את עצמם בניגוד לילדי השמנת של ליגת הקיסוס.
2. האם זה יכול להיות שישראל כמדינה היא ברובה מדינה של מהגרים? אולי, מי יודע
רוב המשפחות בישראל לא נמצאות יותר מ-2 או שלוש דורות, להוציא משפחות המושבים\קיבוצים הוותיקים. החברה הישראלית לטעמי רק ב-20 שנה האחרונות התחילה לגבש זהות של מדינה, עד כה אנחנו מחזיקים בתרבות של שבטיות (רוסים, אשכנזים, יוצאי עדות מזרח, אתיופים, קיבוצים, ועוד....)
3. האם זה יכול להיות עניין של תרבות? גם יכול להיות
ישנם משפחות בעלי אמצעים שיכולים לתמוך בילדים, אך מעדיפות לחנך את הילדים לתרבות של ערכים\חסכון\עצמאות מנטלית (כי אם ניתן לילדים עזרה אז הם ילמדו תמיד להסתמך על מקור חיצוני).
4. האם זה עניין של הוכחה עצמית? יכול להיות
אני מכיר ילדים ממשפחות בעלי אמצעים שבוחרים לא לקחת שקל מההורים (לחילופין במידה והם לוקחים הם מחזירים כל שקל בחזרה להורים), כי הם לא רוצים שיתייגו כילדים מפונקים ("לא השגת כלום בחיים, היה לך את אבא\אמא שעזרו לך\פתחו לך דלתות.....")

הסיבות לכך שאנשים פה בפורום לא מגדירים את ההון שלהם בתור עזרה מההורים היא שונה ומגוונת, אבל בהיעדר נתונים מספקים עלינו להאמין בכך שהם מספרים את האמת.

@זאב ניתוח יפה, אבל לא בדיוק על זה אני מדבר.

אני לא מכיר הרבה מבני גילי (כאמור - בני שלושים פלוס/ ארבעים מינוס) שהם בעלי דירה למשל, ולא קיבלו עזרה מההורים.. כולל עולים חדשים משכונת מצוקה.

אם אם יש פה חברה צעירים שעוד לא זכו לקהל עזרה מההורים (נגיד שקניתי שלאף אחד פה לא שילמו את שכר הלימוד של התואר) זה כמובן סביר.
ואני מניח שבני ה 60-50 פלוס כנראה גם לא זכו להמון עזרה אם הם עלו.
אבל בני גילי, בעלי משפחה.. לא קונה את זה. זה פשוט לא תואם לתרבות הישראלית.

תודה
נגיד שקניתי שלאף אחד פה לא שילמו את שכר הלימוד של התואר
לא צריך לקנות.
יש המון אופציות לתשלום שכר לימוד ללא עזרת ההורים (מלגות, עבודה תוך כדי הלימודים, וכיוצא בכך....)
חוץ מזה הפורום הזה הוא מדגם לא מייצג שלא עומד באף קנה מידה אקדמאי\מדעי (מדגם של 17 אנשים בלבד).
אני לא מכיר הרבה מבני גילי (כאמור - בני שלושים פלוס/ ארבעים מינוס) שהם בעלי דירה למשל, ולא קיבלו עזרה מההורים.. כולל עולים חדשים משכונת מצוקה.
יכול להיות שלא נתקלת בכאלו?
מניסיוני שנתקלתי באנשים כאלו, הם בדרך כלל אנשים שלא נוטים לספר על כך או לחילופין אנשים יוצאי דופן שלא בהכרח מתחברים לתרבות הישראלית הממוצעת והם נוטים ליצור לעצמם קהילות חדשות (קרי פורום הסולידית).
אבל בני גילי, בעלי משפחה.. לא קונה את זה. זה פשוט לא תואם לתרבות הישראלית.
תתפלא, אבל המרקם של החברה הישראלית הוא שונה ומגוון.

גילוי נאות: כותב שורות אלו הוא בן גילך (בני שלושים פלוס/ ארבעים מינוס).

אם אם יש פה חברה צעירים שעוד לא זכו לקהל עזרה מההורים (נגיד שקניתי שלאף אחד פה לא שילמו את שכר הלימוד של התואר) זה כמובן סביר.
ואני מניח שבני ה 60-50 פלוס כנראה גם לא זכו להמון עזרה אם הם עלו.
אנחנו מדינה מאד צעירה שמורכבת מגלי הגירה של פליטי אירופה ומדינות ערב. רובם הגיעו בלי גרוש. פליטי אירופה רבים גם נשארו ללא הורים כך שלא היה ממי לרשת. מעבר לכך, עד סוף שנות ה-70 היתה כאן מדינה סוציאליסטית ודי עניה וכסף נתפש כמשהו מלוכלך ובטח לא משהו ששואפים אליו.
גם אם עזרו בקניית דירה או בחתונה, היה מדובר על סכומים ממש פעוטים.

כתבה לפיה אכן מקובל בארץ שהורים עוזרים כספית לילדים בוגרים (הממצאים שם מפתיעים לרעה).
בקרב אוכלוסיות שפחות נסקרות -ערבים וחרדים התופעה הזו גם כן מקובלת מאד.
https://m.calcalist.co.il/Article.aspx?guid=3606096

עד סוף שנות ה-70 היתה כאן מדינה סוציאליסטית ודי עניה וכסף נתפש כמשהו מלוכלך
בני ה 30 פלוס 40 מינוס עוד לא נולדו אז, לכן לא מבין למה בדיוק את מתייחסת בפוסט שלי.

תתפלא, אבל המרקם של החברה הישראלית הוא שונה ומגוון.
יצא לך קצת מתנשא.. אני מניח שבלי כוונה.
כמו שאמרתי, הגעתי משכונה מאוד עניה לשכונה מאוד עשירה, ובדרך הספקתי לחתום על חוזי שכירות ב 8 ערים שונות בארץ ובעולם, ובכל מקום שהגעתי אליו מהר מאוד הפכתי לציר חברתי.
אני באמת מכיר המון אנשים, והם באמת מרגישים בנוח לדבר איתי על הכל.

בדרך כלל אנשים שלא נוטים לספר על כך
אני מכיר תופעה הפוכה דווקא.
לאנשים מאוד חשוב להדגיש את ההישגים שלהם. הם מצניעים עזרה שהם קיבלו.
במיוחד עזרה כספית.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
Z CSPX מחזיק את המניות ישירות ולא דרך החוזים. שוק ההון 5
Nons Ense מצאתי דירה שאני רוצה לרכוש, אילו שאלות חשוב לשאול את בעל הדירה? נדל"ן 0
מ מחפשת את עצמי בקריירה- אשמח לעזרה התפתחות אישית 6
Williamsburg מתי פותחים את האפשרות להגיש דוח 1301 לשנת 23? פוסטים מאיכות נמוכה 16
D איזון אקטוארי אינו תואם את הנתונים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
P את כולם מעניין לטוס לחו"ל? פוסטים מאיכות נמוכה 109
R לא מוצא את ZPRX במערכת ספארק של מיטב שוק ההון 4
כ בן 30 ולא רואה את האופק התפתחות אישית 24
S מיטב טוענים שכדי לסחור ב - IB דרכם צריך תיק של לפחות 25K דולר, האם מישהו מכיר את ההגבלה הזו והאם יש משהו לעשות בנידון? שוק ההון 4
ע במה את עוסקים? מה הוביל אתכם לכך? כמה את מרוויחים? התפתחות אישית 16
oferM איך כדאי לבנות את עזה מחדש ? פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 6
א קרנות ביטקוין לא מספקות את מלוא התשואה השקעות אלטרנטיביות 7
R האם משתלם להעביר את קופות הגמל להשקעה לעוקב מדד פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
Jane Doe המלצה על החישוק - מיזם חביב שהוקם כדי להוריד את יוקר המחיה מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 6
צ עצמאי האם להפקיד לפנסיה את המינימום ושאר הסכום בגמל להשקעה או רעיון אחר? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
מ "אי אפשר / נדיר מאוד להכות את השוק" שוק ההון 169
ל לזוג שמתחיל את החיים שלו - מה ההמלצות שלכם? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 3
מ מי שמעונין לקנות ביטקיון אמיתי ולא קרן שמחכה את הביטקיון איזה מהאפשריות עדיף השקעות אלטרנטיביות 1
א מיצוי זכויות בתשלומי מיסים או ביטוחים וכו', כשמשלמים על בית אבות (יש חברות שמתעסקות בזה, בלי לשחוט את כל הסכום?) מיסים 0
yossik מעבר לדיור מוגן - האם למכור את הדירה או את תיק ההשקעות? צרכנות פיננסית 19
E s&p 500 , נסד"ק 100, מדד עולמי, יש לי את כולם. אבל במה עדיף להשקיע? שוק ההון 23
ה איך דיסקונט מגדרים את הפוזיציה הזאת? - פיקדון מובנה השקעות אלטרנטיביות 7
ה מודיס צפויה להוריד את דירוג האשראי של ישראל פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 168
M מקסום סכום מושקע בקרנות IRA? (נראה שמפסידים את היתרון בדמי ניהול בהפסד תשואה) פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
A פרוייקטים מעניינים ששמתם עליהם את העין נדל"ן 32
S דברים קטנים ופשוטים שאפשר לעשות כדי לשפר את איכות החיים ולהאריך אותם אוף טופיק 81
E חברים, איך נכון יהיה לי לחשב את ההוצאות האלה באקסל פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 5
קפיטליסט_מרושע עם רגל אחת בחוץ - חושש לעשות את הצעד האחרון יומני מסע אישיים 57
R מעוניין למכור את התעודה 1159250 ולקנות 1159235 ב IRA שוק ההון 23
R עד כמה מפחיתים את ההפסד במידה ולוקחים ACWI למול S&P בתיק הפטור? שוק ההון 0
שם משתמש בעייתי "מיטב כספית ניהול נזילות" מעלה את דמי הניהול שוק ההון 26
R האם אני יכול לעזוב את הבית של ההורים יומני מסע אישיים 27
מ מעביר את התיק השקעות ממיטב דש לאינטראקטיב ברוקר האמריקאי שוק ההון 23
B איך מורידים את הקובץ אקסולידית? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 4
deussex התלבטות האם השקעה דרך בית השקעות ישראלי ובלאק רוק עולמית - מאבדת בעצם את הדיבידנד ? שוק ההון 10
yossik שכן אחד מחמם את המים של הבניין אוף טופיק 25
N קה״שׁ עוקבת סנופי (לא ira) - היכן העמלות הטובות ביותר? האם קיימת קבוצה שניתן להצטרף אליה? [קראתי את מייק] פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 14
G השקעה דרך בורסת ישראל או בורסת ארה"ב? מה הדרך הנכונה להשלים את תיק המניות שלי? שוק ההון 4
ע בת 24 לקראת לימודים, מתלבטת איפה לשים את החסכון יומני מסע אישיים 11
ט לשים את כל הכסף הפנוי בIB שוק ההון 10
S מה לספר בראיון העבודה העניין למה עזבתי את מקום העבודה האחרון אוף טופיק 28
oferM נתניהו דרש מראש השב"כ להזהיר את לפיד: בלי פשרה על עילת הסבירות הסכנה למלחמה תגדל פוליטיקה, אקטואליה, דת-מדינה ושאר מרעין בישין 47
A איך אני בודק את התאריך שבו קניתי מניה במערכת ספארק? פוסטים מאיכות נמוכה 1
C ככה מנצחים את האינפלציה? שוק ההון 1
R האם יש דרך לקבל את מדד המחירים לצרכן ב-Google Sheets? מיסים 6
J עמלת סנט למניה - לא מבין את ההגיון שוק ההון 3
א שאלה המטילה בספק את כל צורת ההשקעות הנפוצה כאן בבלוג שוק ההון 20
חתול לילה למה הקרן המחקה שלי לא נותנת את תשואת המדד? שוק ההון 209
לאץ' להבין את התפלגות הנכסים של בתי ההשקעות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
R איך מחלקים את ההשקעות בין שוק ההון ובין נדל״ן? שוק ההון 24

נושאים דומים

Back
למעלה