• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

אופציות בנעילה אחרי IPO - מה עושים עם חוסר זמינות למסחר במועד?

klayhamn

משתמש בכיר
דירוג
2,286
רציתי להתייעץ עם מי שבמקרה אולי שמע , נתקל או חווה מקרה כזה ---
שבו עובדים לשעבר מחזיקים במניות (נניח לצורך העניין שמדובר באופציות שמומשו זה מכבר) של חברה שעברה IPO - אבל שהמניות לא הופכות בה לזמינות במועד הרלוונטי למסחר (עם תום הנעילה : 180 יום אחרי ההנפקה) - מסיבות שהן לכאורה טכניות ("מנסים בדחיפות לדאוג לסדר את העניין ומקווים שיהיה זמין במועד או קצת אחרי"). הפלטפורמה שבה הן אמורות להופיע ושבה פקודת המכירה אמורה להינתן היא ETRADE.

א. האם נתקלתם או שמעתם על דבר כזה?
ב. מה האפשרויות שעומדות בפני מי שנפגע מדבר כזה? האם רק תביעה?

האם אותה בעיה קיימת גם לעובדים שעדיין מועסקים בחברה או שזה רק לעובדים לשעבר?

האם אותה בעיה קיימת גם לעובדים שעדיין מועסקים בחברה או שזה רק לעובדים לשעבר?
זה קיים לכל מי שמימש את האופציות שלו ( או קיבל לידיו מניות חברה) לפני ההנפקה, בין אם הוא עדיין עובד או לאו.

חלק מהעובדים הותיקים נאלצו לממש לפני ההנפקה בגלל שלאופציות יש תוקף מקסימלי של עשר שנים.

אני אוסיף שקיבלתי הבהרה מהחברה שמדובר בעיכוב שיכול לקחת "עד כשבוע" בגלל תהליכים אדמיניסטרטיביים שקשורים לשחרור המניות באמצעות סוכנות הפצת המניות, ובגלל כלל 144 של הרשות לניירות ערך בארה"ב שמגבילה את הסחירות בבורסה של מניות שנרכשו לפני ההנפקה (לדוגמא, היא מוסיפה אילוץ נוסף שמניות כאלה צריכות להיות מוחזקות לפחות שנה לפני שתוכלנה להיסחר בבורסה)

נערך לאחרונה ב:
במקומך הייתי מחכה עוד זמן וכנראה זה יסתדר.
אם זה בעיה שקיימת גם לעובדים קיימים ותיקים (כנראה גם כולל המייסדים) אז כנראה זה יסתדר ולחברה יש אינטרס שזה יסתדר. בשוק של היום אף חברה לא רוצה לעצבן את העובדים שלה.
לא מומחה ולא ממליץ

אם זה בעיה שקיימת גם לעובדים קיימים ותיקים (כנראה גם כולל המייסדים) אז כנראה זה יסתדר ולחברה יש אינטרס שזה יסתדר. בשוק של היום אף חברה לא רוצה לעצבן את העובדים שלה.
או שאני לא הבנתי אותך - או שאתה לא הבנת אותי

עיכוב בגישה למניות פירושו פוטנציאל להפסד פיננסי משמעותי -- בעת סיום הנעילה המניה צפויה לצנוח בכמה וכמה אחוזים,
וכרגע יש מצב שבו לחלק מהאנשים תהיה גישה באותו יום ממש (של שחרור הנעילה) ולחלק תהיה גישה רק כמה ימים (או שבוע או יותר) לאחר מכן.

אני כבר לא עובד של החברה וכך גם רוב האנשים שיש להם אחזקה משמעותית של מניות בחברה, לכן החברה לא ממש מפחדת "לעצבן" את העובדים לשעבר.

כמות העובדים הקיימים הותיקים שמושפעים מזה היא זניחה לחלוטין. רוב מי שיושפע מזה יהיו עובדים לשעבר.

בכל מקרה אין פה מה "לסדר", שכן העיכוב כביכול לא תלוי בהם אלא בסוכנות שמעבירה את המניות ובפלטפורמת המסחר ETRADE

מה שאני רציתי זה לא שיטפחו לי על השכם ויגידו לי : "יהיה בסדר, חביבי",
אלא להבין אם מישהו נתקל בתופעה כזו - ואם למישהו יש מושג מה אפשר לעשות בנושא.

אני הייתי במצב דומה וזה פשוט באמת הסתדר אחרי שבוע בערך. ממש לא חשבתי לתבוע או לעשות משהו בנושא.
הפחד לגבי נפילה של המנייה אחרי סיום הנעילה הוא לא מבוסס. במקרה שלי זה היה הפוך. מכיוון שסיום נעילה זה מידע ידוע אז המניה כבר מתאימה את עצמה לפני.

הפחד לגבי נפילה של המנייה אחרי סיום הנעילה הוא לא מבוסס
מבוסס על מה שקרה למניות אחרות בתקופה האחרונה שהנעילה בהן הוסרה

מכיוון שסיום נעילה זה מידע ידוע אז המניה כבר מתאימה את עצמה לפני.
אם זה היה המצב אז לא היו עושים נעילה ממילא (מה זה משנה אם המכירה נעשית ברגע ההנפקה או חצי שנה אחרי? כך או כך זה אירוע ידוע מראש)
התשובה היא (יחד עם מה שכתבתי קודם, שבפועל יש ירידה) היא שכנראה אי אפשר באמת לחזות איזה אחוז מהמניות ימכר או לא, וכנראה שהאירוע הזה לא מתומחר באופן מלא או בצורה מדוייקת - ואפילו אם כן, שטף ההיצע יוצר חוסר איזון שמוריד את המניה באופן "מכאני" כלפי מטה גם אם אולי במוקדם או במאוחר היא כביכול תחזור למחיר "הנכון" שלה כשיתחילו לטפטף עוד קונים פנימה בקצב אחר מהקצב שבו הופיעו פתאום המוכרים.
אולי זה יקרה אחרי יום ואולי זה יקרה אחרי שנה.

הדבר הנכון במיוחד כשמדובר במניה שיש לה סחירות נמוכה בשגרה - ופתאום יהיה היצע של פי 100 יותר מניות, בלי שיש בהכרח ביקוש מתאים שיפגוש אותו ברמות המחירים הנוכחיות.

אם זה היה המצב אז לא היו עושים נעילה ממילא
אני חושב שהסיבה לנעילה זה שרוצים לתת לחברה זמן הרצה כחברה ציבורית. התנאי של הנעילה הוא בד"כ פרסום שני דו"חות רבעוניים. זה מאפשר "להציף את החרא" לפני שנותנים לעובדים למכור. אם יש איזה בעיות בחברה שהצליחו להסתיר אז השני רבעונים האלה אמורים לעזור.

מבוסס על מה שקרה למניות אחרות בתקופה האחרונה שהנעילה בהן הוסרה
אשמח אם תשתף מה קרה בפועל במקרה של המניה שלך.

ואולי יש לי "פתרון" בשבילך. עכשיו נזכרתי שבחברה אמרו לי שאני יכול להגיד לברוקר שלי שאני רוצה למכור בחסר (short) את המניות. אני יכול להראות להם כבטוחה את המניות שכביכול שלי אבל עדיין לא זמינות למסחר. בצורה זו אתה מקבע את מחיר המניה לפי יום פתיחת הנעילה. אני מניח שאולי נדפקים פה בעמלות או בבירוקרטיה.
אני אישית לא עשיתי את זה כי לא באמת רציתי למכור את המניות, וגם אם הייתי רוצה אז אני חושב שהייתי פשוט מחכה שהן ישתחררו, אבל אם זה כזה קריטי לך אז אתה יכול לבדוק את האופציה הזאת.

אני יכול להראות להם כבטוחה את המניות שכביכול שלי אבל עדיין לא זמינות למסחר
אין לי שום דבר להראות

המניות לא מופיעות בפלטפורמה לכל מי שרכש אותן לפני ה ipo. זו כל הפואנטה.

רק מי שרכש אותן אחרי ההנפקה רואה אותן בברוקר (etrade).

אז אין מה להראות או למי.

אם לא תמצא פתרון אלגנטי, אתה יכול לגדר / "למכור" עד המכירה עם אופציות

אם לא תמצא פתרון אלגנטי, אתה יכול לגדר / "למכור" עד המכירה עם אופציות
חשבתי על זה, הבעיה היא שאף פעם לא עשיתי את זה וזה סכום יחסית גדול לשחק איתו בו...
אתה מדבר נניח על לקנות אופציות PUT? או משהו אחר?

@klayhamn זו אחת האופציות. מזמין אותך להתחבר לדיון כאן - לקרוא ולתרום.

ודווקא בגלל שזה סכום גדול שווה לדעתי ללמוד ולאפטם. זה לאו דווקא אומר ללכת לכיוון של אופציות כמובן

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ס אופציות אופציות אופציות שוק ההון 15
ס אופציות על ETF ביטקוין השקעות אלטרנטיביות 5
I אופציות - מה האסטרטגיה שלכם לחיסכון/השקעת סכום המימוש? שוק ההון 5
K פער בין עלות אופציות למחירי מימוש שונים לא הגיוני שוק ההון 0
E רווחי הון על אופציות מיסים 0
E מיסוי אופציות מיסים 12
liranviper האם לממש rsu או אופציות? שוק ההון 24
I מסחר עצמאי אופציות להון של מעל 500K שוק ההון 24
מכירת אופציות בחברה פרטית בחלקים מיסים 4
ס מימוש אופציות שוק ההון 4
מ מחקר טריניטי - אגח מול אופציות שוק ההון 2
J אופציות put ו call כדי לגדר סיכון על מניה ספציפית שוק ההון 38
T קה"ש ופנסיה מעבר לתקרה - אופציות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
מ קניית אופציות לאחר התפטרות - עמלות והעברה לחו"ל מיסים 1
stamEhad סיום עבודה - מימון רכישת אופציות ע"י כספי פיצויים + ימי חופשה מיסים 6
B מכירת אופציות בקה"ש IRA פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
M מכירת אופציות וקיזוז הפסדי הון בטופס 135 מיסים 4
M רכישת אופציות מבלי להוציא כסף - equitybee ודומיהן צרכנות פיננסית 12
Y מכירת אופציות בib פוסטים מאיכות נמוכה 5
הדבורה מיה עלות מניה עם מכירת אופציות שוק ההון 2
י מיצוע על ידי מכירת אופציות שוק ההון 19
א אופציות שוק ההון 0
L אופציות במקום עבודה שוק ההון 35
Giladd כסף או אופציות? שוק ההון 16
A צריך קצת עזרה בלהבין את אופציות ההשקעה בבלנדר צרכנות פיננסית 2
Z מיסוי ריאלי של שורטים, מכרתי 2 אופציות בשורט, היו מדדים חיובים ובפקיעה מאופציה שהרווחתי נוקה מס על הרווח הריאלי, בהפסד קוזז לי רק הפסד נומינלי. מיסים 29
R לגבי אופציות שוק ההון 4
י לכאורה, מכירת אופציות מכוסות על QQQ מייצרת כסף. מה יכול להשתבש? שוק ההון 10
ע מימוש אופציות אחרי הנפקה/לוק-אפ שוק ההון 8
נ מימוש אופציות בעזיבת סטארטאפ שוק ההון 5
E רכישת אופציות אחרי שנה בסטארט-אפ מיסים 6
א זכויות/אופציות במגוריט שוק ההון 0
N בחירה בין 2 אופציות - נדל"ן נדל"ן 8
stamEhad סדר מכירת אופציות / RSUs בצורה אופטימלית שוק ההון 7
B בחירת דמי ניהול מ3 אופציות שניתנו פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
M מיסים על אופציות לאזרח אמריקאי מיסים 9
IAmSam אופציות ומניות כעוסק מורשה או חברה בע"מ מיסים 2
ס מיסוי אופציות ב-ESOP – מתי וכמה? מיסים 15
A הימנעות מחשיפה למט״ח ע״י אופציות שוק ההון 4
unrealx מיסוי אופציות שוק ההון 1
c881 ביטול המיסוי ההוני של אופציות/RSU מיסים 35
ע מיסוי על אופציות שהחברה רוצה לרכוש חזרה מהעובד מיסים 3
T לקחת RSU או אופציות ? מיסים 7
ט קורס אופציות - כדאי? התפתחות אישית 12
S אופציות לאחר עזיבה שוק ההון 14
unrealx עוד אשכול על אופציות: חישוב שווי אוף טופיק 1
H מימוש אופציות, מס יסף ושני חשבונות בנק מיסים 13
ד אופציות לפסימיים שוק ההון 76
unrealx מיסוי על אופציות שהפכו למניות של חברה שעשתה הנפקה שוק ההון 16
stamEhad שאלה על תשלום מס יסף (מילוי טופס 135 - דו"ח מס שנתי מקוצר) בעקבות מימוש אופציות. האם אני חייב? מיסים 13

נושאים דומים

Back
למעלה