• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

אג"ח, החלק הסולידי בתיק - השוואה בין תיק "שוקולד מריר" VS. תיק "שוקולד מריר בטעמים"

stamEhad

משתמש רגיל
דירוג
275
אני בונה עכשיו את התיק של בת זוגי (בת 32), ורוצה לשמור עליו פשוט כמה שיותר. מתלבט לגבי החלק האג"חי של התיק.
אופק האחזקה של התיק הוא ארוך טווח (15+ שנים)
מטרתו של החלק האג"חי בתיק הוא לאזן את הרכיב המנייתי על מנת להגן מירידות מאסיביות בשוק ההון, ולהגן על ערך הכסף ככל הניתן.

קראנו את 2 הפוסטים של הסולידית על תיק "שוקולד מריר", הראשון שנכתב ב2014, ואחד נוסף של "שוקולד מריר בטעמים" שנכתב ב2015.

בפוסט המוקדם, הסולידית בחרה ב2 ניירות מחקות אג"ח ממשלת ישראל מ2 סוגים. נקרא לזה האפשרות הראשונה:
אג"ח ממשלתי (2 עד 5 שנים) צמוד (5113329)
אג"ח ממשלתי (2 עד 5 שנים) ריבית קבועה (5113022)

בפוסט המאוחר יותר, הסולידית בחרה בנייר אחד מחקה אג"ח ממשלת ישראל מכל הסוגים (ארוכים וקצרים, צמודים ולא צמודים) שמכיל 31 אג"חים שונים.
נקרא לזה האפשרות השנייה:
קסם 0A) KTF) אג"ח ממשלתי כללי (5113428)

עלו לי כמה שאלות בנושא:
1. האם ניתן להגיד שהאפשרות הראשונה "בטוחה" יותר מהשנייה? כלומר פחות רגישה לתנודתיות השוק בכללי?
2. גם לאחר קריאה נרחבת בפוסטים ובפורום, קצת קשה לי להגיד מהם היתרונות\החסרונות של כל אחד מהאפשרויות. האם מישהו יודע לתמצת זאת? :)
3. שאני מסתכל על התשואות שהניירות האלו עשו (לדוגמא של הנייר 5113428 באתר גלובס) - האם התשואה כוללת גם את התקבולים שאני מקבל מהשקעה באג"חים + עליית (או ירידת) ערך המחיר הסחיר של האג"חים עצמם?
4. ואולי הכי חשוב - האם לדעתכם 2 האפשרויות הן חלופות ראויות? סביר להניח שאם אבחר בזה או בזה, התוחלת של התוצאה שתתקבל במרוצת השנים תהיה דומה?

בכללי, אם אתם רואים לנכון אשמח לעוד הסתגויות\מידע לגבי מדוע כן או מדוע לא ללכת על אפשרות זו או אחרת.

תודה!

סיכון זה דבר יחסי.

לטווח המידי כמה שהאג"ח יותר קצר הוא יותר "בטוח"(פחות תנודתי)

אג"ח צמוד בטוח יותר מלא צמוד וצפוי לתת פחות תשואה בהתאם.

2. גם לאחר קריאה נרחבת בפוסטים ובפורום, קצת קשה לי להגיד מהם היתרונות\החסרונות של כל אחד מהאפשרויות. האם מישהו יודע לתמצת זאת? :)
כמו תמיד: יותר תשואה הולכת עם יותר סיכון.

3. שאני מסתכל על התשואות שהניירות האלו עשו (לדוגמא של הנייר 5113428 באתר גלובס) - האם התשואה כוללת גם את התקבולים שאני מקבל מהשקעה באג"חים + עליית (או ירידת) ערך המחיר הסחיר של האג"חים עצמם?
כן

4. ואולי הכי חשוב - האם לדעתכם 2 האפשרויות הן חלופות ראויות? סביר להניח שאם אבחר בזה או בזה, התוחלת של התוצאה שתתקבל במרוצת השנים תהיה דומה?
לאפשרות השנייה תוחלת יותר גבוהה בסיכון יותר גבוה (סיכון עליית ריבית, אינפלציה, חדלות פרעון וכו)

1. כן, מח"מ קצת יותר קצר.
2. אין הרבה הבדל.
3. כן.
4. כן.

אופק האחזקה של התיק הוא ארוך טווח (15+ שנים)
ארוך טווח מתפרש בעיניי כ-50 שנה לערך עפ"י תוחלת חיים צפויה, שזה שונה מאד מ-15 שנה. קח את זה בחשבון במסכת השיקולים, אם זה משנה לכם.

הקישור לשוקולד מריר ולבטעמים הוא אותו דבר

גם אני נמצא בדילמה דומה - באיזה אג״ח לבחור. באופן מפתיע - קשה לי הרבה יותר להבין את שוק האג״ח ממניות.

בכל אופן, אשמח לנצל את השרשור ולברר נושאים נוספים הקשורים להתלבטות שהוצגה:
1. הרבה כותבים על סיכון הקשור במח״מ אך איפה אני יכול למצוא את המח״מ הממוצע של קרנות אג״ח ובפרט, הקרן שצוינה - ״קסם 0A) KTF) אג"ח ממשלתי כללי (5113428)״?
2. בנוסף, האם הקרן הזו (5113428) מחזיקה גם אג״ח שמגיעים לפרעון (להבדיל מהקרנות האחרות שצוינו בפוסט שבהן המח״מ הוא בין 2-5)? איפה אפשר לברר את הנושא הזה?
3. במידה וכן, אשמח להבין האם ואיך זה משפיע על ניתוח הסיכון של הקרן (לעומת קרן שמחזיקה מחמ 2-5 לדוג׳) ?

אך איפה אני יכול למצוא את המח״מ הממוצע
זה לא פשוט. ליועצי השקעות בבנק יש את המספר הזה.

בנוסף, האם הקרן הזו (5113428) מחזיקה גם אג״ח שמגיעים לפרעון
אתה יכול לראות ב- bizportal את האחזקות של הקרן - פשוט כל האג"חים הממשלתיים הקיימים בכל רגע נתון.

במידה וכן, אשמח להבין האם ואיך זה משפיע על ניתוח הסיכון של הקרן (לעומת קרן שמחזיקה מחמ 2-5 לדוג׳) ?
מן הסתם מח"מ ארוך יותר יהיה יותר מסוכן וייתן תשואה קצת יותר גבוהה. אתה יכול לעבור על האחזקות ולהתרשם מהמח"מ והתשואה לפדיון.

2. בנוסף, האם הקרן הזו (5113428) מחזיקה גם אג״ח שמגיעים לפרעון (להבדיל מהקרנות האחרות שצוינו בפוסט שבהן המח״מ הוא בין 2-5)? איפה אפשר לברר את הנושא הזה?
הקרן המדוברת כרגע (נכון ל12/2020) מחזיקה את 'ממשלתי שקלי 0121' (משקל 0.63%) ו'ממשלתי שקלי 0421' (משקל 1.7%)
אז אפשר לומר שהתשובה היא 'כן'

איפה אני יכול למצוא את המח״מ הממוצע של קרנות אג״ח ובפרט, הקרן שצוינה - ״קסם 0A) KTF) אג"ח ממשלתי כללי (5113428)״?
באתר פאנדר לקראת תחתית העמוד:
OUboTTs.png

זה לא פשוט. ליועצי השקעות בבנק יש את המספר הזה.
FYI

תודה רבה על כל התשובות חברים!
למדתי המון והחכמתי, בהינתן כל המידע אמשיך את הבדיקות שלי ואקבל החלטה.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
Liron2035 מציאת קרן אג"ח ממשלתי שקלי עבור החלק הסולידי בתיק "קלאסי" (30/70) לפי קריטריונים שוק ההון 134
א יש עוד טעם להשקיע את החלק הכי סולידי בתיק בקרנות של אג"ח ממשלתי? שוק ההון 45
unrealx חושב לשים את כל החלק אג"חי בתיק בקונצרני ארה"ב דירוג השקעה, תעצרו אותי שוק ההון 7
M אג"ח ג, ד, ה? שוק ההון 9
נ אג״ח לשלוש שנים כהשקעה? שוק ההון 12
ד אג"ח ממשלת ישראל דולרית ב5.6%- איך קונים שוק ההון 1
S אג"ח קונצרני שוק ההון 1
S קניית אג"ח ממשלתי אמריקאי שוק ההון 2
S מדד אג"ח קרן מחקה או אג"ח בודד שוק ההון 7
ה מה היתרון של קרן אג"ח ממשלתית לעומת קרן כספית? שוק ההון 12
the-hexx שאלות על אחזקת אג"חים ואירועי מס בחשבון דולרי במיטב דש שוק ההון 12
A אג"ח לרגע שוק ההון 12
G השקעה בחברה עם רכיב אג"חי השקעות אלטרנטיביות 5
S הבדל בין קרן מחקה תל בונד לקרן אג"ח שוק ההון 4
D אג"ח ממשלתי שקלי לא הגיב לשיניי בריבית שוק ההון 11