• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

אג״ח צמוד מדד 2-5 בתקופת אינפלציה וריבית עולה

teddypicker

משתמש רגיל
דירוג
123
סליחה אם כבר קיים דיון בנושא, לא מצאתי.

בעקבות העלאות הריבית ולמרות עליית המדד אחת מהקרנות שאני מחזיק (צמוד 2-5) ירדה ביותר מ4% מחודש מרץ. בתקופה זו ריבית בנק ישראל עלתה ב0.65%, והמח״מ של הקרן הוא 3.17 שנים, כלומר לפי חישוב שלי היינו צריכים לראות ירידה של 2% בערך - בלי התחשבות בהיותה צמודה שאמור להעלות את ערכה.

מה אני מפספס?

@חתול לילה

מה שמשפיע על אג"ח זה ציפיות השוק.
השוק מצפה להעלאות ריבית גבוהות יותר.
תודה, רק תעזור לי לתרגם את זה לפרקטיקה בבקשה, אם אני מבין נכון - האינפלציה גבוהה מהציפיות (קראת לזה העלאות ריבית, שהן כתוצאה ממנה), ולכן למרות תוספת מדד המחירים לצרכן התשואה של האג״ח שלילית?

תודה, רק תעזור לי לתרגם את זה לפרקטיקה בבקשה, אם אני מבין נכון - האינפלציה גבוהה מהציפיות (קראת לזה העלאות ריבית, שהן כתוצאה ממנה), ולכן למרות תוספת מדד המחירים לצרכן התשואה של האג״ח שלילית?
כמעט, לא בדיוק...

השוק חושב שיהיו העלאות ריבית נוספות.

אולי בגלל האינפלציה, אולי כדי להילחם במחירי הדיור, אולי כדי לחזק את השקל, אולי זה פרשנות לאיזה משהו שהנגיד אמר...
לא מאוד משנה.
השינוי באג"ח יהיה מח"מ * ציפיות השוק.

וכן, בגלל שזה צמוד אז לשינוי הזה צריך להוסיף את השינוי בציפיות האינפלציה...

כן, זה מבלבל וצריך להתרגל לזה. המחיר מושפע מציפיות ולא מדברים שכבר קרו.

מה שחשוב: באג"ח אם תחזיק עד לפדיון, תקבל בדיוק את מה שהובטח לך, בלי קשר לכל הציפיות והתנודות שהיו באמצע.
או בקיצור: מה שיורד, מובטח שיעלה בחזרה עד הפדיון.

מה שחשוב: באג"ח אם תחזיק עד לפדיון, תקבל בדיוק את מה שהובטח לך, בלי קשר לכל הציפיות והתנודות שהיו באמצע.
או בקיצור: מה שיורד, מובטח שיעלה בחזרה עד הפדיון.
זה נכון אם אתה קונה ישירות אג"ח ממשלתי, אבל הפות"ש התכוון למדד אג"חי 2-5, אם אני לא טועה, ואז אין משמעות להחזקה עד לפדיון, לא ?

זה נכון אם אתה קונה ישירות אג"ח ממשלתי, אבל הפות"ש התכוון למדד אג"חי 2-5, אם אני לא טועה, ואז אין משמעות להחזקה עד לפדיון, לא ?
זה נכון לכל האג"חים שהקרן מחזיקה כרגע.
לגבי אג"חים חדשים שייכנסו, תלוי מה יקרה לריבית בינתיים.

מנצל את השרשור כדי להחכים:
מדד אג"ח ממשלתי שקלי ריבית קבועה בעל מח"מ 5.66 ירד מהשיא בחודשים האחרונים בערך ב 8%. אם מניחים שהירידה משקפת את העלאות הריבית שהיו עד כה (0.65%) ואת העלאות הריבית הצפויות (?X). האם נכון לומר:
8=5.56*(X+0.65)

כלומר הצפי בתאוריה הוא לעליית ריבית של עוד בערך X=0.8%.
יש עוד דברים שמתומחרים באג"ח ולא נלקחים בחשבון במשוואה הזו?

*נתונים נלקחו מכאן:

יש עוד דברים שמתומחרים באג"ח ולא נלקחים בחשבון במשוואה הזו?
בעיקרון אתה צודק.

אבל אתה מניח שעליית הריבית של 0.65% הפתיעה לגמרי את השוק. לדעתי חלק ממנה היה צפוי ולכן צריך להציב בנוסחה ערך נמוך יותר, כך שהשוק מצפה לעלייה של יותר מ- 0.8%.

אבל אתה מניח שעליית הריבית של 0.65% הפתיעה לגמרי את השוק. לדעתי חלק ממנה היה צפוי ולכן צריך להציב בנוסחה ערך נמוך יותר, כך שהשוק מצפה לעלייה של יותר מ- 0.8%.
צודק הנחה בעייתית, למרות שזו ירידה מהשיא ואם אכן היתה ציפיה לעליה אז למה הגיעו לשיא? תודה על ההסבר

למרות שזו ירידה מהשיא ואם אכן היתה ציפיה לעליה אז למה הגיעו לשיא?
מכיוון שציפו לעלייה קטנה יותר.

ניקח דוגמה, נניח שהשוק ציפה להעלאת ריבית של 0.45% ובמקום זה היא עלתה ב- 0.65%, אז האג"ח ירד ב- 0.2% (כפול מח"מ).
כך שלמרות שהייתה ציפיה להעלאת ריבית, הגענו לשיא.

בנוסחה שלך:
הנחת שכל ה- 0.65 הפתיעו את השוק, לדעתי זה צריך להיות פחות.

מה ההבדל בין שלושת האגחי"ם ממשל צמודה האלו:
יש עוד אגחים כאלו?
למה אני לא מוצא לאג"ח תשקיף שיהיה כתוב את תנאי ההלוואה?
אם הבנתי נכון, כדי לקבל את ההצמדה למדד אני צריך להחזיק את האג"ח מההנפקה עד לפקיעה, זה נכון?
איך אני יודע מתי יש הנפקות אג"ח ממשל צמודה?
אם הבנתי נכון יש אג"ח צמוד לשנתיים יש 5 ויש 10 שנים. למה לקנות 10 שנים אם יש שנתיים?

אם הבנתי נכון, כדי לקבל את ההצמדה למדד אני צריך להחזיק את האג"ח מההנפקה עד לפקיעה, זה נכון?
לא. אם תקנה אותו עכשיו מה שתקבל זה "תשואה לפדיון ברוטו" + המדד שיהיה מעכשיו עד הפדיון.

אם הבנתי נכון יש אג"ח צמוד לשנתיים יש 5 ויש 10 שנים. למה לקנות 10 שנים אם יש שנתיים?
תשואה לפדיון גבוהה יותר (במחיר של סיכון - תנודתיות)

לא. אם תקנה אותו עכשיו מה שתקבל זה "תשואה לפדיון ברוטו" + המדד שיהיה מעכשיו עד הפדיון.

תשואה לפדיון גבוהה יותר (במחיר של סיכון - תנודתיות)
יש מצב שאתה מוצא לי מאמר שמסביר את התחום?

ראה גם בשרשור של אייק
קראתי את השירשור.
אבל אני לא מוצא תשובות לשאלות שלי
לא בפוסט של הסולידית ולא באייק.
והשאלות שלי ממש בסיסיות.
@הסולידית אשמח מאוד אם שתכתבי פוסט על אגחים
עכשיו הריביות עולות וכולם מתעניינים בהם.

לדעתי יחסית קל להבין את התנהלות האגח אם מדמיינים מציאות פשוטה

נניח שאני קניתי אגח ב1000 שח ל30 שנה בשנת 2002 בריבית 10 אחוז שנתי, אני לא יסכים היום למכור במחיר שקניתי כי אף אחד היום לא נותן תשואה מובטחת כזאת, אז למה שאני ימכור כל כך זול, לכן אני מוכר את האגח במחיר שמוכרים היום שזה אומר שאם היום נותנים 4 אחוז ונניח שנשאר 10 שנים עד הפדיון אז אני מוכר בריבית 4 אחוז ולוקח לעצמי את התשואה 6 אחוז שנתי כפול 10 שנים, כי זה ההפרש בין הריבית שקניתי לריבית שאני מוכר.
בפועל זה אומר ש1000 שח בריבית 10 אחוז למשך 10 שנים זה 2000 בפדיון (בפועל זה יותר בגלל הריבית דריבית) אבל אני ימכור במקום ב1000 שח אני ימכור את האגח ב1646 שזה יביא בחישוב שנתי 4 אחוז.

נערך לאחרונה ב:
נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
Henchman34 מתלבט בין אג"ח לאג"ח צמוד מדד כחלק מ-ETF קצר טווח שוק ההון 10
A שאלה לגבי אג"ח צמוד מדד שוק ההון 64
I איך החייה הזו עלולה להתנהג בסביבת ריבית עולה ואינפלציה גואה: אג"ח בריבית משתנה צמוד מדד? שוק ההון 2
נ אג"ח צמוד מדד מחירי דיור , מחירי שכירות האם זה הפתרון? נדל"ן 2
ה אג"ח צמוד מדד שוק ההון 33
1337justme האם 'קרן מחקת מדד אג"ח ממשלתי כללי 2-5 שנים צמודות' מהווה תחליף מתאים באותה רמת סיכון לפק"מ צמוד ונזיל? שוק ההון 37
ש אג"ח דולרי ממשלתי צמוד-מדד קצר-מח"מ שוק ההון 5
Y מתאם בין אינפלציה לשער חליפין ובין אג"ח ישראלי למניות חו"ל? מדוע אג"ח ממשלתי צמוד מדד? שוק ההון 9
K פרסום עוגן אג"ח צמוד מדד צרכנות פיננסית 4
S מחיר פדיון של קרן מחקה אג״ח צמוד מדד ושאלות נוספות על שמירת ערך כסף שוק ההון 1
א Blackrock - אג"ח צמוד מדד בארה"ב שוק ההון 1
G חלק סולידי - אג"ח מדינה בישראל - צמוד מדד או לא? שוק ההון 5
R מה הפתרון להתגוננות מאינפלציה בתיק אם אג"ח צמוד מדד לא מומלץ וזהב יקר? שוק ההון 8
R אג"ח צמוד מדד, יצאתי מבולבל מהבלוג. מישהו יודע להסביר? שוק ההון 4
Liron2035 קרן נאמנות מחקה מדד אג"ח ממשלתי צמוד/קבוע 5-2 שנים: מה הפרמטרים שלפיהם בוחרים קרן? שוק ההון 4
Liron2035 קרנות מחקות שמחזיקות אג"ח ממשלתי צמוד מדד לטווח קצר אך לא מתחייבות ל100% חשיפה שוק ההון 13
ג'וליאן פיזור 1:1 בין אג"ח צמוד מדד ואג"ח שיקלי קבוע בשוקולד מריר - שאלה שוק ההון 2
א אג"ח - צמוד מדד או ריבית קבועה? שוק ההון 1
E צפי תשואות אג''ח לא צמוד נדל"ן 1
CoinCollector השקעה קצרת טווח - פק״מ \ מק״מ \ אג״ח ממשלתי לא צמוד. שוק ההון 10
G איך משפיע ירידת המדד על אג"ח מדינה צמוד ? שוק ההון 7
א מס על אג"ח צמוד בריבית 0% שוק ההון 10
S מרווחים שונים בין אג"ח בנקים וממשלתיות - צמוד מול לא צמוד שוק ההון 1
e4e5nf3nc6 קניית אג״ח ממשלתי צמוד שוק ההון 0
deussex אג"ח ממשלתי ישראלי 2-5 צמוד + לא צמוד שוק ההון 11
M777 אג"ח ממשלתי לא צמוד - מה היתרון באחזקתו ובאיזה הרכב מומלץ למשקיע הפאסיבי? שוק ההון 52
N אג"ח צמוד וריבית שלילית שוק ההון 9
4 חישובי מס ותשואה נטו אג"ח ממשלתי לא צמוד (ישיר ודרך קרנות) וכמה שאלות נוספות שוק ההון 1
M אג"ח שיקלי לא צמוד שוק ההון 8
דור דורים אג"ח צמוד בברוקר זר שוק ההון 11
S אג"ח - צמוד, קבוע או משתנה ? שוק ההון 1
שודד הפינג פונג אג"ח ממשלתי צמוד ארוך בתשואות שליליות שוק ההון 39
R אג"ח ממשלתי לא צמוד שוק ההון 6
M אג"ח ג, ד, ה? שוק ההון 9
נ אג״ח לשלוש שנים כהשקעה? שוק ההון 12
ד אג"ח ממשלת ישראל דולרית ב5.6%- איך קונים שוק ההון 1
S אג"ח קונצרני שוק ההון 1
S קניית אג"ח ממשלתי אמריקאי שוק ההון 2
S מדד אג"ח קרן מחקה או אג"ח בודד שוק ההון 7
ה מה היתרון של קרן אג"ח ממשלתית לעומת קרן כספית? שוק ההון 12