בית » השקעות » פוליסות החיסכון של חברות הביטוח – 4 סיבות להתרחק

פוליסות החיסכון של חברות הביטוח – 4 סיבות להתרחק

פוליסות החיסכון הפיננסי של חברות הביטוח הולכות וצוברות פופולאריות: 3 מיליארד שקלים הן גייסו בשנת 2013 (לפי כלכליסט), ואם לשפוט לפי כמות הקוראים שביקשו שאתייחס לנושא, נראה שסוכני הביטוח עושים עבודתם נאמנה.

חברות הביטוח החלו לשווק את המוצרים הללו אי שם בתחילת 2007, תחת ההבטחה כי מדובר ב”שילוב אופטימלי בין תכניות החיסכון הבנקאיות לקרנות הנאמנות.” הפוליסות נועדו להוות תחרות הן לאפיקי החיסכון הבנקאיים (ולתשואה הריאלית האפסית הנשקפת מהם בשנים האחרונות) והן לאפיקי השקעה מסורתיים כגון ניהול תיקי השקעות או השקעה ישירה באמצעות קרנות נאמנות.

פוליסות החיסכון הפכו מאז למוצר מדף ברוב חברות הביטוח הגדולות: הפניקס מציעה את “אקסלנס אינווסט”, הראל – את “מגוון”, מגדל – את “קשת”, כלל – את “חיסכון פיננסי” ומנורה מבטחים את סדרת מוצרי “טופ”. אף שקיימים הבדלים מסוימים בין הפוליסות השונות, כולן פועלות בהתאם לעקרונות זהים:

– הלקוח רוכש את הפוליסה דרך סוכן ביטוח / משווק פנסיוני מורשה.

– הלקוח בוחר אחד מבין מספר מסלולי השקעה מוגדרים מראש, בהתאם לצרכיו ובהתאם לרמת הסיכון הרצויה. חברות ביטוח שונות מציעות מסלולים שונים, המקבילים בחלקם למסלולי ההשקעה הקיימים בביטוחי המנהלים. המסלולים הנפוצים שבהם הנם: מסלול שקלי, צמוד מדד, מט”חי, אג”חי, מנייתי, מנייתי-חו”ל.

– כל מסלול כזה הוא תיק השקעות בעל פרופיל סיכון מסוים (המתבטא בחשיפה למניות בשיעור קבוע הנע בין 0% ל-100%), אשר מנוהל על ידי מנהל השקעות מטעם חברת הביטוח.

– כמו בתכניות חיסכון בנקאיות, החוסך רשאי להפקיד כספים באופן חד פעמי (ברוב הפוליסות מינימום ההפקדה עומד על 10,000 ש”ח) או באופן שוטף (באמצעות הוראת קבע, מינימום של כמה מאות שקלים). ההפקדות, בשונה מרכישת ניירות ערך, אינן כרוכות בתשלום עמלות קנייה. לאחר ההפקדה מצורפים כספי החוסך למאגר הכספים שמנהלות חברות הביטוח.

– התכנית אינה מוגבלת בזמן, וניתן להשקיע באמצעותה לטווח קצר, בינוני או ארוך. החוסך רשאי להפסיק את התכנית בכל עת ולמשוך את הכספים מתי שיבחר, באופן חלקי או מלא, ללא קנסות, ללא עמלות מכירה וללא דמי שבירה. בחלק מהתכניות אף ניתן לקבל אנונה (תשלום חודשי קבוע מהצבירה).

– רוב פוליסות החיסכון הפיננסי מוגדרות גם כפוליסת ביטוח חיים, והחיסכון מתבצע במסגרת ביטוח זה. עובדה זו מאפשרת דחיית תשלום מס רווחי הון עד למועד משיכת הכספים. המשמעות היא שהחוסך יכול לעבור ממסלול למסלול (למשל: ממסלול מנייתי למסלול אג”חי) מבלי שייאלץ לשלם מס רווחי הון בגין המעבר, שכן הדבר לא נחשב כמכירת ניירות ערך היוצרת אירוע מס (בשונה מקרנות נאמנות, למשל).

על פניו היתרונות רבים, ועל כן לא פלא שהמוצר מתרומם בשנים האחרונות. חברות הביטוח עצמן החלו ללטוש עיניהן לעבר כלל חסכונות הציבור – שוק בעל פוטנציאל עצום. אבל רגע לפני שאתם רצים להתקשר לסוכן הביטוח, הנה כמה דברים שכדאי להביא בחשבון.

1. דמי הניהול

משווקי הפוליסות מקפידים לציין את העלויות הזולות של המוצר: אין עמלות קנייה ומכירה, אין עמלות הפצה, אין דמי משמרת ואין קנסות בגין פדיון מוקדם.

אבל כל היתרונות הללו מתגמדים ביחס לדמי הניהול השנתיים שגובות הפוליסות, המסתכמים בשיעור מרבי של 2% בשנה מהצבירה (ומתוכם מופרש שיעור מסוים לסוכן הביטוח). ההבדלים בדמי הניהול בין החברות השונות – זניחים.

מכיוון שהמוצר מוגדר כפוליסה, כלומר, חוזה בין הלקוח לחברת הביטוח, ניתן לנהל משא ומתן ולהתמקח בגבולות מסוימים על גובה דמי הניהול. עקרונית, ככל שסכום ההשקעה גבוה יותר כוח המיקוח גדול יותר; אבל בפועל, גם אם יש לכם מאות אלפי שקלים פנויים להשקעה, קשה יהיה להוריד את דמי הניהול מתחת ל-1% בשנה.

מעשית, רוב החוסכים בפוליסות ישלמו בין 1.3% ל-1.7% כדמי ניהול לחברות הביטוח – נתון שלמרבה האירוניה נחשב לאטרקטיבי ביחס לקרנות נאמנות מנייתיות מסורתיות, שדמי הניהול שהן גובות עלולים להגיע ל-3%.

כל אדם שלמד חיבור וחיסור מבין שעלויות ההשקעה גבוהות בהכרח באות על חשבון התשואה. קשה לקבל זאת בתרבות שסוגדת לתפיסה השגויה ש”מה שבא בזול הולך ביוקר”, אך המציאות האריתמטית היא שכל שקל שאתם משאירים בכיסה של חברת הביטוח פירושו שקל אחד פחות מהתשואה הכוללת שלכם. עשרות מחקרים הוכיחו שוב ושוב כי לאורך זמן, מוצרים פיננסיים זולים משיגים תשואה גבוהה יותר ממוצרים פיננסיים יקרים (דוגמה).

יש המתייחסים לעלויות הללו בביטול. טענתם היא כי אם התשואה גבוהה, לדמי הניהול אין כל משמעות. הבעיה עם הקביעה הזו היא שאין שום דרך לדעת מראש מה תהיה התשואה על ההשקעה. התשואה היא נעלם, אך עלויות ההשקעה הן קבוע הידוע מראש. מנהל ההשקעה ייקח לכיסו (ולכיסו של סוכן הביטוח) 1.7% מחסכונותיכם מדי שנה, בין אם התשואה תהיה חיובית או שלילית, טובה מהממוצע או גרועה מהממוצע.

ה-1.7% שאתם משאירים מדי שנה בידי מנהל ההשקעה מצטברים לאורך זמן לסכומים מפחידים (קראו כאן להסבר). מכאן שצמצום שיטתי של עלויות ההשקעה – מיסים, עמלות ודמי ניהול – היא הדרך הטובה ביותר לשפר את הסיכויים להשיג תשואה גבוהה יותר. פוליסות החיסכון, בהיותן מוצר פיננסי יקר להחריד, אינן עולות בקנה אחד עם העיקרון הזה.

2. ניהול אקטיבי

רוב פוליסות החיסכון מנוהלות באופן אקטיבי, כלומר, מנהל ההשקעות בוחר באופן סלקטיבי ניירות ערך שלהערכתו עשויים להשיג ביצועים גבוהים יותר ממדד הייחוס (בנצ’מרק).

זאת אומרת שאם בחרתם ב”מסלול מנייתי”, ומדד הייחוס הוא ת”א 100, מנהל ההשקעות ינסה לבחור מניות שלהערכתו ישיגו ביצועים טובים יותר מביצועי מדד הייחוס. ואכן, הפוליסות מותירות חופש פעולה אדיר למנהל הקרן לפעול כראות עיניו, לקבל החלטות ולקנות ולמכור ניירות ערך בכל עת במטרה להשיג את מטרותיו.

ניתן להבין, אפוא, מדוע כמעט כל חברות הביטוח טורחות להדגיש את איכויות הניהול המרשימות של מנהלי ההשקעות שלהם כאמצעי לשיווק המוצר. בפניקס מנסים לפתות אותנו לנהל את חסכונותינו “באמצעות מומחי ההשקעות של אקסלנס נשואה”. “חטיבת ההשקעות שלנו היא מהמובילות בענף” טוענים בהראל; ואילו בכלל מציינים פשוט כי “הכי טוב לסמוך על המומחים.”

צריך הרי למצוא דרך להצדיק את דמי הניהול השערורייתיים של הפוליסות…

אבל על קוראי הסולידית אי אפשר לעבוד. הם כבר יודעים שהשקעה אקטיבית היא משחק סכום מינוס, גם אם היא עטופה בשמות תמימים כמו “פוליסות חיסכון”. כל תשואת יתר שמשיג משקיע אקטיבי בהכרח באה על חשבון התשואה של משקיעים אקטיביים אחרים. לא יתכן שכל ה”מומחים” ירוויחו, מפני שהם מתחרים זה בזה וסוחרים זה כנגד זה. ולא, אין לכם שום אפשרות לדעת, על בסיס ביצועי העבר, אם מנהל ההשקעה ישיג ביצועים עדיפים על השוק גם בעתיד.

המציאות היא שקשה מאוד לזהות מניות ספציפיות שיכו את המדד במהלך תקופה נתונה, וכמעט בלתי אפשרי לעשות זאת על בסיס עקבי ולאורך פרקי זמן ארוכים. ואם לא די בכך, גם אם מומחי הניהול האקטיבי ישיגו תשואה גבוהה יותר מתשואת השוק, סביר להניח שדמי הניהול הגבוהים יקזזו לאורך זמן את היתרון הזה.

משקיעים פסיביים מביטים על התחרות האכזרית הזו מהצד. הם לא מעוניינים לבזבז זמן וכסף כדי ש”מומחה” כלשהו ישחק עם כספם בניסיון להשיג תשואה גבוהה יותר מ”מומחים” אחרים. המשקיעים הפסיביים מבקשים לחקות את השוק, לא להכות אותו, ומסתפקים בתשואה הממוצעת כדי לעמוד ביעדים ארוכי הטווח שהציבו לעצמם.

3. שקיפות בעייתית

“אל תשקיעו במה שאינכם מבינים” אומרת הקלישאה השחוקה, והמהדרין מוסיפים “אל תשקיעו במה שאינכם רואים”.

קשה מאוד לדעת בכל רגע נתון אילו ניירות ערך רכש מנהל ההשקעה בכספכם היקר. רוב החברות לא מפרסמות זאת, ואלה שכן מצטטות רק את האחזקות העיקריות על בסיס חודשי. הערפל הרגולטורי סביב מדיניות הדיווח של הפוליסות הוא בעיני נקודה מהותית לרעתן.

זאת ועוד, עיון בחוזים של פוליסות החיסכון מעלה כי למנהל ההשקעה ניתן חופש פעולה גדול למדי, והוא רשאי לבצע פעולות שאינן בהכרח עולות בקנה אחד עם המסלול שנבחר גם מבלי ליידע באופן מיידי את הלקוחות. זאת להבדיל ממנהלי קרנות הנאמנות, המחויבים על פי חוק לפעול בהתאם למדיניות ההשקעה ולתשקיף הקרן, ולהודיע לבורסה על כל שינוי במדיניות ההשקעה שלהן.

העובדה שביצועי התכניות אינם מפורסמים באופן סדיר מקשה על על השוואה יעילה בין פוליסות מתחרות ותשואותיהן, מה עוד שאין סטנדרטיזציה או אחידות בין מסלולי ההשקעה המוצעים. אתם מוזמנים לסרוק את האינטרנט בחיפוש אחר מנוע השוואה יעיל בין הפוליסות השונות – מסופקתני אם תמצאו כזה. הדבר הקרוב ביותר הוא האתר (המחריד) של המפקח על הביטוח — בהצלחה באיתור הנתונים.

4. עשו זאת בעצמכם

הבלוג הזה דוגל בלקיחת אחריות אישית תוך מימוש פילוסופיה ופרקטיקה של “עשה-זאת-עצמך” בכל תחומי החיים, בדגש לתחום הפיננסי.

הנחת היסוד שלי היא שלחלק גדול מהציבור יש את היכולת לנהל את חסכונותיו והשקעותיו בכוחות עצמו מבלי להידרש ל”סיוע מומחה”. כל אדם בר דעת המסוגל להציב לעצמו מטרות כלכליות, להבין מה דרוש כדי להגשים אותן, להקטין את הסיכונים שבדרך ולחסן את עצמו מפני טלטלות וזעזועים אמוציונליים צפוי להצליח בהשקעותיו.

מנגד, לתעשייה הפיננסית יש אינטרס מובהק לקדם את הרעיון שניהול כספים והשקעות הן סוגיות סבוכות, שראוי שיטופלו רק על ידי מומחים ואנשי מקצוע תמורת תשלום נאה. לכן, בין היתר, היא משווקת מוצרים פיננסים מורכבים, יקרים ולא שקופים מתוך הנחה שהציבור הטיפש יתקשה לשכפל אותם במו ידיו בצורה יעילה יותר.

קחו לדוגמה את מסלולי ההשקעה של “אקסלנס אינווסט“, פוליסת החיסכון של הפניקס (*). מה יקרה אם במקום לשלם 2% למנהלי ההשקעות, ננסה ליישם את מסלולי ההשקעה שלהם בכוחות עצמנו? התוצאה עשויה להפתיע:

פוליסת חיסכון פיננסי
זו לא טעות. ניהול עצמאי של החיסכון יכול לקצץ את העלות הכוללת עד פי 100 (!). המשמעות ברורה:  פוטנציאל התשואה שלנו יהיה גבוה יותר.

הנקודה שיש לזכור היא שגם למומחים הגדולים ביותר אין יכולת לנחש מראש מהו הרכב הנכסים האופטימלי במונחים של סיכון ותשואה. ספק רב אם המומחים של הראל, מגדל, כלל, מנורה או הפניקס ידעו להרכיב מסלול השקעה או תיק השקעות עם תוחלת תשואה/סיכון עדיפה על תיקי השקעות “עצלים” פופולאריים, שכל אחד יכול להרכיב בכוחות עצמו בעלות כוללת השואפת לאפס.

לתיקי ההשקעות העצלים יש שלוש תכונות משותפות:
(1) הם מגדירים חשיפה בשיעור מסוים למניות, אג”ח, זהב ואפיקי השקעה נוספים.
(2) בהיותם “עצלים”, הם שומרים על שיעור החשיפה הזה לאורך זמן מבלי לנסות לתזמן את הכניסה והיציאה על בסיס מגמות בשוק, כנהוג אצל מנהלים אקטיביים
(3) הם עושים שימוש במוצרים הפיננסים הזולים ביותר (קרנות מחקות ותעודות סל) כדי להיחשף לאפיקי ההשקעה שנבחרו.

התכונות הללו מאפשרות לכל משקיע עצמאי לאמץ אותם כמעט מן המוכן, בכוחות עצמו, ובלבד שהבין והפנים את עקרונות היסוד העומדים מאחוריהם.

זכרו – הצלחתכם כמשקיעים תלויה בראש ובראשונה ביכולת הפסיכולוגית שלכם לדבוק בתכנית ההשקעה המקורית. רק אם אינכם מסוגלים לעשות זאת, יתכן שמוטב, בכל זאת, לשקול את האפשרות לרכוש פוליסת חיסכון ולשלם לאחרים שיעשו זאת במקומכם.אזהרה: אני משקיעה חובבת. אינני בעלת רישיון ייעוץ השקעות או כל רישיון פיננסי אחר. התכנים באתר אינם מהווים ייעוץ מקצועי או המלצה לביצוע פעולה בנייר ערך, ואין לראות בהם תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו הייחודיים של כל אדם. כל המסתמך על המידע באתר מבלי להיוועץ באיש מקצוע עושה זאת על דעתו ועל אחריותו בלבד. אלא אם צוין אחרת, אני מחזיקה או עשויה להחזיק בניירות הערך הנדונים בפוסט. גלישתך באתר מהווה הסכמה מפורשת לתנאי השימוש.


רוצים לעזור?
אתם מוזמנים לשתף ולעקוב אחרי בטוויטר או בפייסבוק, או להירשם כדי לקבל את הפוסטים שלי ישירות למייל. בנוסף, תוכלו להשתמש בקישורי השותפים הבאים כדי לקנות באמזון, להוריד ספרי שמע, או להקים אתר אינטרנט משלכם (מדריך מפורט - כאן). תודה על תמיכתכם באתר. 

171 תגובות

 1. מתלבט בקול

  אני כבר לא בטוח מה יותר קשה, לשלם 2% למנהל קרן/פוליסה חמדן, או להחזיק קרנות מחקות ותעודות סל – מוצרים קצת מפחידים מבחינת סיכוני מנפיק, בחשבון נאמנות בבית השקעות שהשד יודע איזו מעילה תהיה בו, ומה יקרה בתרחיש של “2008 ב'” שבו הברוקר יפשוט רגל ולך תמצא את הפקיד מהמסלקה של הבורסה שיעזור לך לאתר את הניירות ש”על שמך”. לזה צריך להוסיף את החרדה היומיומית שאולי לא בחרת את הנייר המתאים, שאולי תהיה מפולת, שאולי נכנסת בשיא…

  תמיד כשאני מדבר עם החבר’ה האלה, המשווקים של הבתי השקעות, אני מרגיש כמו בשיחה עם סוכן ביטוח. כשאתה קונה את הפוליסת ביטוח הכל מצויין – עד שקורה משהו, ואז לך תחפש אותם….

  אולי בכלל עדיף להשאר בבנק ולקנות יחידות של קרנות נאמנות , שללא ספק הם המוצר המפוקח ביותר…??

  בכנות: אני כבר לא מרגיש בנוח עם שום פתרון. הבנקים שודדים בדמי משמרת + עלויות קרנות.
  הפוליסות האלו של הביטוח (פוליסות חיסכון) רעועות , יקרות, וגם בהן היו מעילות (ע”ע הבקדייטינג של מנורה) . ובתי ההשקעות… לכי תדעי מי באמת ערב לכסף שלך שם… כל ההסברים באתרים של בתי ההשקעות על זה שכל ההשקעה מבוטחת בנאמנות , ואפילו עושים פוליגרף לעובדים אחת לחצי שנה.. רק מדאיגים אותי יותר..

  • לידיעתך – קרן מחקה הינה קרן נאמנות (זה לגבי פיקוח).
   כמו שדורין כבר ציינה:
   1 – תפזר את קרנות מחקות שלך על פני מנפיקים שונים
   2 – לגבי חבר בורסה – אישית אני משתמש בבנק, תופתע לגלות שבבנק אתה יכול להגיע לתנאים מצוינים (תלוי בסכום ויכולת מיקוח)

   • תסלחו לי אבל מדובר בקישקוש פופוליסטי זול… פוליסות חיסכון הינם החיסכון הכי(!) משתלם בנושא עלות תועלת. ראשית, כל אדם שחפצה נפשו לנהל השקעות הלכה למעשה ע”י קניית ETF, MTF, קרן נאמנות או כל מוצר אחר, הוא בעצם מבקש לנהל לעצמו את ההשקעות. בבלוג רשום כי ד”נ של מגדל MTF הינם רק 0.04%…. מה עם שכר מנהל הקרן? 0.25% (!!) וזו רק לקרן אחת, כאשר כידוע גם דמי הניהול יכולים להשתנות בכל עת!
    סוכן שגובה1.7% מלקוח הוא אידיוט!!! מאידך, ד”נ של 0.9% הם הרבה יותר ריאליים!!
    כמנל תיפעול בחברת ניהול תיקים בעברי וסמנכל פיתוח עסקי בבית השקעות אני מוכן להסביר לכל בר דעת מה היתרונות האמיתיים ולא פופוליסטים! amibatuach@gmail.com
    שנה טובה

    • “כל אדם שחפצה נפשו לנהל השקעות הלכה למעשה ע”י קניית ETF, MTF, קרן נאמנות או כל מוצר אחר, הוא בעצם מבקש לנהל לעצמו את ההשקעות. ”

     אהמ, כן. זה נכון. הבלוג הזה מתיימר בין היתר לתת לאנשים את הכלים והידע כדי לנהל את הכסף שלהם בעצמם, במינימום עלות. אני יכולה להבין מדוע מנקודת מבטו של איש התעשייה הפיננסית הרעיון נחשב מזעזע, אפילו “פופוליסטי”, אבל זה המצב.

     לא הבנתי את משמעות אמירתך לפיה “דמי ניהול של 0.9% הרבה יותר ריאליים”. לפי ההיגיון הזה, דמי ניהול של 0.04% או 0.25% אפילו יותר ריאליים….

     • הי
      יש בפוליסות החיסכון כיום נכסים שאינם סחירים אשר מניבים תשואות עודפות!!! על פני אגח סחירות, כגון: נדלן, הלוואות פרטיות ואגח לא סחירות. נכסים אלה לא מגיבים לירידות זמניות בשוק ואף ממתנים את סטיית התקן של החיסכון. זה יתרון שלא התייחסת אליו. כמו כן כבר ציינו מספר אנשים שדמי הניהול בפועל ממזמן אינם עומדים היכן שרשמת.

     • סולידיצ יקרה,דמי הניהול בפוליסות חיסכון הן בממוצע 1%ולעתים פחות (בסכומים גבוהים).זה הרבה יותר זול מקרן נאמנות.מעבר לכך,תמהיל ההשקעות מגוון ביותר וכולל נכסים לא סחירים שמגוונים את ההשקעות, מה שכמובן לא נגיש באף מוצר פיננסי אחר.לגבי שקיפות,באתר של חברות הביטוח יש פרסום חודשי ברמת נייר הערך הבודד.
      חבל שאת מטעה את הקוראים…

  • מול איזה בנקים אפשר לבטל לחלוטין דמי משמרת?

   • אם יש לך מעל 500K – מול בנקים קטנים
    מעל 800K גם מול בנקים גדולים

    • who@knows.com

     לא מדוייק
     יש לי 2M ולפני כמה חודשים ניסיתי לקבל פטור, גם בבנק שאני נמצא בו (בנק קטן) וגם בדקתי פתיחת חשבון בבנק הפועלים. אומנם קיבלתי דמי משמרת קרובים מאוד לאפס, אבל עדיין לא אפס (וזה תוך איומים לעזוב מצד אחד, והבטחה לעבור אליהם מצד אחר)

    • לא התמקחת מספיק 🙂
     אפשר בנועם (בלי איומי עזיבה להגיע לפתו מדמי משמרת גם כאשר שאתה לא עושה הרבה פעולות).
     יש לי סכום יותר קטן משלך ובבנק לאומי יש לי פתור מדמי משמרת

    • אף אחד לא יתן פטור מלא גם בסכום גדול, מה שכן כדאי להתמקח

   • דמי משמרת היא העמלה המגוחכת ביותר שבנקים גובים ואני אומרת לכם זאת כבנקאית לשעבר .. תבואו לבנקאי שלכם בנועם ותאמרו לו שיפטור אתכם מהעמלה הזו (ושלא יקנה אתכם בהנחות כאלה ואחרות) ובמידה ולא יסכים תגידו לו שלכם יש כספת בבית ואתם מוכנים לשמור על הניירות של עצמכם … לידע כללי – בעבר העמלה הזו הייתה משולמת מאחר ובעת קניית נייר ערך היינו מקבלים נייר פיזית והבנק היה שומר אותם בכספות ועל כן גבה דמי משמרת . היום , בעידן בו כל ההוראות קנייה ומכירה מועברות לבורסה דרך מחשב אין שוב סיבה שהעמלה הזו תמשיך להיגבות … באשר לעניין הפוליסות הפיננסיות … צר לי לאכזב אתכם , זה המוצר הפיננסי הטוב ביותר במדינה . יש לו את כל יתרונות הניהול שיש לקופות גמל וקרנות השתלמות – מנוהל כתיק קבוצתי , עלויות ניהול נמוכות ( אין עמלות תפעול של בנק ותכל’ס אף סוכן או חברת ביטוח לא באמת לוקח 2% דמי ניהול..) , והטבות מס רבות – לגימלאים (מעל גיל 67 ישנה הטבת מס של הקטנת חבות מס הרווחים ולצעירים יותר ישנה הטבת מס של דחיית מס לפדיון בלבד – מה שאומר שלבינתיים המס שלא התחשבנתם עליו משחק לטובתכם כריבית דריבית)… כל ההטבות האלה הן מעולות אך לא העיקריות.. העיקרית הינה העובדה שיש שם אפשרות בהשקעה בנכסים בלתי סחירים שנותנים תשואה עודפת – מה שאתם לא יכולים לעשות דרך השקעה פרטית …
    קרנות נאמנות הן מוצר טוב אך יקר ולא מצדיק את העלויות – דמי נאמן , עמלת הפצה ודמי ניהול העלות הכוללת היא 0.9% בקרנות סולידיות ובקנות אגרסיביות יכולות להיות 2% צפונה …
    מי שרוצה פרטים נוספים מוזמן ליצור איתי קשר במייל:

    • סוניה,

     נו באמת: “אשר לעניין הפוליסות הפיננסיות … צר לי לאכזב אתכם , זה המוצר הפיננסי הטוב ביותר במדינה . יש לו את כל יתרונות הניהול שיש לקופות גמל וקרנות השתלמות – מנוהל כתיק קבוצתי , עלויות ניהול נמוכות “:

     – ניהול כתיק קבוצתי זה חסרון גדול מאוד כי בשעת המשבר האנשים ימשכו כספים ותמהיל התיק ישתנה וכמעט בטוח שתספגו הפסדי הון לא על הנייר.
     – עלויות ניהול נמוכות??? – 1% זה נמוך??? 0.05% זה נמוך.
     – ישנן שיטות אחרות להיחשף לנכסים שלא נסחרים בבורסה – דרך קרנות סל על חברות החזקות או אם כבר אז ישירות דרך חברות כמו ברקשייר של באפט (אין לראות בזה המלצה כלשהי). זה יעלה יותר זול
     – ניסית לעשות פרסום זול ובחרת את המקום הכי פחות מתאים לזה.

     • תגובות עניניות יהיו עם נתונים.
      אשמח לקבל נתוני השוואות של תיקים שעשו פה החברים
      בדקתי במגוון למשל ממוצע שנתי ב5 השנים האחרונות היה כמעט 8% (במסלול כללי)
      למי שלא רוצה להתעסק עם הבורסה זה בהחלט פתרון יפה.
      כמובן אם יש לכם תוצאות טובות בהרבה להשוואה נשמח כולנו.

     • איליה,
      פוליסות החיסכון מנוהלות ב”בריכה” אחת עם כל התיק של הציבור בחברות הביטוח – ביטוחי מנהלים, קרנות פנסיה, השתלמות, קופות גמל. מאות של מיליארדים ובפיזור עצום.שוק ההון הישראלי קטן על חברות הביטוח ורוב הנכסים הם בחו”ל.לכן,במצב של פדיונות בשוק יורד אין בעיה אמיתית של נזילות.אגב,אם כבר,בקרן נאמנות יכולה להתרחש בעיה כזאת בזמן פדיונות כבדים ואז תמהיל ההשקעות משתנה.זאת כיוון שקרן נאמנות מוגבלת במדיניות השקעה ובסכומים מנוהלים.לגבי נכסים לא סחירים,לקנות מניה של ברקשייר זה לרכוש נכס סחיר.וכך גם מניה של חברת אחזקות.נכס לא סחיר הוא נכס שלא נסחר בבורסה ולא מושפע מציפיות של המוני הסוחרים. הבנת?

    • בנקאית עאלק, דמי הניהול מממנים גם את מערך היעוץ של הבנקים.
     זה שירות שהלקוחות חושבים שהם מקבלים חינם אבל אם ילכו ליועץ חיצוני הם ישלמו טבין ותקילין על כל פגישה

 2. פשוט תענוג!
  כל הכבוד לסולידית !

 3. פוסט מעולה. תודה. בדיוק התלבטתי אם משתלם להשקיע בפוליסה כזו. שאלה מעניינת היא מה העלות של דמי הניהול, לעומת החסכון שבדחיית ארוע המס.
  עוד שאלה מעניינת היא האיתנות הפיננסית של הפוליסות – האם היא נגזרת של האיתנות הפיננסית של חברת הביטוח?

  • למיטב ידיעתי הכספים האלה מופקדים בחשבון נאמנות, כך שנפילת חברת הביטוח לא לוקחת איתה את הכסף.

 4. הי מוסדית פוסט תודה על כל האינפורמציה, פה ובכלל 🙂
  יכול להיות שיש ולא מצאתי, אבל מה עמדתך לגבי השקעה בנדלן?
  בזמן האחרון אני פוזל חזק לרכישת בניין שלם בגרמניה, התשואות יפות וסך הכל נראית השקעה מעניינת
  מה דעתך?
  מבחינת מיסוי היא עדיפה על השקעות השוק ההון בארץ כי המיסוי נמוך יחסית, והיא נותנת תשואה יציבה יחסית …

  • טל,

   כאשר רוכשים בניין שלם יש סיכון של מיקוד השקעה במקום אחד (אם אתה משתמש בפחות מ5% מהכסף שלך לצורך רכישת בניין, אז תשכח את מה שאני כתב פה גבי פיזור)
   ישנה אופציה להשקיע בנדל”ן מניב (REIT) דרך קרנות סל: http://etfdb.com/etfdb-category/global-real-estate/

  • לטל
   אני משקיע בנדלן בארץ . אישית מעדיף להשקיע בנדלן שאתה רואה אותו פיזית. רואה את הסוחרים מתווך אלול להביא צרות ,שהן גרועות יותר מכל עמלה לסוכן. כל השקעה והצרות שלה.

   • הי יעל, נדלן באירופה נמצא קרוב יחסית, כך שלפני רכישה אני אראה אותו ואחתום פיזית על החוזה בלי להכנס להוצאות מיותרות.
    בארץ אני לא חושב שאוכל להשיג תשואה בנדלן, וסכומי ההשקעה פה גבוהים מידי ליכולות שלי….

    • לטל
     גם אני חשבתי שלא אצליח פשוט קפצתי למיים בהשקעה של 200 אלף +300 אלף משכנתה קניתי דירה בהזדמנות השוכרים משלמים את המשכנתה+ביטוח דירה וחיים
     ובעות 15 שנה ה 200 אלף יהפכו ל500 אלף +הכנסה חודשית קבועה מה רע

     • יעל מה רע?

      ואם חס וחלילה יתפוצץ בלון גז? או שדיירים יפסיקו לשלם ויתקעו בדירה?
      מה אם לא תצליחי להשכיר את הדירה כמה חודשים?
      מה עם הוצאות תחזוקה.
      מה יקרה כאשר תעלה הריבית? או בזמן מיתון?
      מינפת את עצמך והשקעת הכל בנקודה אחת – זה מה שרע. במהלך 15 שנה הדירה לא שלך – היא של הבנק.

      ועוד הפעם אם 200K זה באיזור 5% מתיק השקעות שלך אז סבבה וכל מה שכתבתי הרבה פחות רלוונטי.

     • איליה
      1. אם יתפוצץ בלון גז יש ביטוח לדירה
      2. צריך לבחור דירים רובם בסדר רצוי לכחת ביטחונות
      3. יש מספיק קופצים על כל דירה אני משתדלת למצוא דירים יציבים לכמה שנים .
      4. שיפצתי את הדירה בזמן הקניה כך שהעוצאות נכנסות בתחשיב של הקניה
      5. במיקרה של עלית הריבית -מה שלא נירא בזמן הקרוב -אפשר למחזר את המשכנתה
      רצוי להפגש עם יואץ משכנתאות לא של הבנק ולכחת משכנתה שלא גדלה עם השנים
      6. עדין אף אחד לא עבר לגור באוהל בזמן מיטון
      אני משקיעה את רוב כפי בנדל”ן ב-10 שנים האחרונות זה הוחיך את עצמו מצויין.

 5. יניב ח.

  סולידית יקרה…. לצערי לא מסכים עם הפוסט הנוכחי שלך. מאחר והוא לוקה מעיקרו במס’ הנחות לא מדוייקות, וכן התעלמות מהיתרונות שגלומים במוצר האלו.
  בגילוי נאות מתבקש, אציין, כי אני שכיר של חברת ביטוח. נאה דורש נאה מקיים. יחד עם זאת איני מתכוון להתייחס לגופה של חברה או למוצר ספציפי, אלא לדבר על המוצר כשלעצמו, יש אנשים שיכול להתאים להם, ויש כאלו שלא, ובכל מקרה איני ממליץ על גוף כזה או אחר בשום פנים כי אז אחטא למטרת התגובה.

  נקודות שציינת :

  1. נתת הנחה של דמי ניהול 1.7% מצבירה שנתית. זה נכון שאין פיקוח רגולטורי דומה כמו במוצרים הפנסיונים שאך מ1.2014 מותנים בתקרת דמי ניהול 1.05% מצבירה ועקרונית ניתן לגבות עד 2% מצבירה.
  בפועל, יצא לך להסתכל על דוח מצב שנתי של חברת ביטוח ולעיין בסעיף שנקרא ” דמי ניהול ממוצעים” ?
  מבטיח שהם נמוכים מ1.7%. מהיכרותי עם השוק… בנקל ניתן להשיג 1%-1.25 לצבירה של 100,000 ₪ ובמקרים מסוימים אף פחות.
  בהיקפים גדולים יותר, סכומים של חצי מיליון נניח, אפשר להגיע גם עד 0.6%-1%.
  דמי הניהול ניתנים למו”מ ומתבססים בין השאר גם על הפוטנציאל… ולא רק על X הכסף המדובר.

  עכשיו… את מכירה קרן מנייתית שתגבה דמי ניהול בשיעורים האלו ? ולא קרן מחקה ?

  2. ציינת כי ישנו יתרון של דחיית מס רווח נוכח העובדה שתחשיב המס נעשה רק בפירעון. צודקת בהחלט. יחד עם זאת, חשוב להבהיר הנקודה של מעבר בין מסלולים. בפוליסה אני יכול לעבור בין מסלול אג”חי למסלול מנייתי ללא עלות נוספת וללא אירוע מס… בעוד שאם יש לי קרן נאמנות אני מחויב למכור, לקנות, ובדרך לשלם מס רווח הון. מדהים לא ? האפשרות לדחיית מס רווח למשך 30 שנה תיאורטית ועדיין “לסחור” ברמות הסיכון שרוצים ?

  נקודות שאוסיף :

  1. העובדה שהחיסכון הזה מתקיים ומתנהל הלכה למעשה בגוף פיננסי “רחוק”, העובדה שפדיון לא נעשה ב”לחיצת כפתור”, העובדה שאין פה שום פעילות קניה ומכירה – הופכת את המוצר הזה למוצר מצוין דווקא לאלו שמתקשים לחסוך מידי חודש או לשמור על הקרן שצברו. מדוע ? כי זה רחוק מהם. בדיוק כמו קרנות הפנסיה וקופות הגמל וקרנות ההשתלמות. פסיכולוגית.. לא מוכרים את הקרן ורואים את הכסף בחשבון יום למחרת.
  זה יכול לקחת 4 ימים עד שבוע ימים. זה לא יושב בחשבון הבנק שלך. זו בדיוק שתוכניות פרט אלו קיימות שנים בחברות הביטוח. כי הן מעט פחות נגישות. וחיסכון רחוק – טוב למתקשים במימוש חיסכון הלכה למעשה.

  2. השקעה אקטיבית, פסיבית, מסכים עם כל מה שרשמת או עם הרוב.
  ועדיין… חברות ביטוח שמנהלות מיליארדים… משקיעות גם בנדל”ן מניב ( שאת ואני נתקשה לנהל עם הפקדה חודשית של 500 ₪ לחודש ) ונותנות אשראי להשקעות, כך שתשואה המושגת בפועל אינה רק “אני נגד השני”. אלא גם פועל יוצא של השקעות שניתן לייצר עם הון גדול.

  3. יש דבר שנקרא “שחרור מתשלום פרמיות”. כיסוי ביטוחי שעולה כמה שקלים בחודש. משמעותו שאם את מאבדת כושרך לעבוד חברת הביטוח תשלם לך את הפוליסה בשוטף עד גיל הפרישה. יפה לא ?..
  נניח קניתי שחרור ואני מפקיד מדי חודש 1000 ₪. יש לי עוד 30 שנה לגיל פרישה.
  אם איבדתי כושרי לעבוד, חברת הביטוח תפקיד לי 360,000 ₪ עד גיל הפרישה. שום מוצר פיננסי בשוק ההשקעות אינו מציע את האופציה הזו. יש לו עלות ? בהחלט ! אני חייב להוסיף ? ממש לא. אני יכול במוצר הזה להוסיף ? בהחלט כן. אני יכול לרכוש כיסוי כזה במוצר אחר ? ממש לא.

  4. על אנונה שמעת ? אפשרי מהפוליסות האלו. תחליף מצוין לכל אלו שמעוניינים בהשלמת קצבה חודשית או
  הכנסה חודשית. הרוכשים הוותיקים חלקם מחזיקים גם בנספח קצבה מובטח אבל נשאיר זאת לדיון אחר.

  כמובן, שאין באמור מעלה שום היבט של המלצה למוצר ספציפי או חברה ספציפית או ללקוח הספציפי. הנאמר נועד להבהיר כי למוצר הפיננסי האמור ישנם יתרונות רבים מאוד, ואם לא הייתה לו זכות קיום הוא לא היה קיים הלכה למעשה. אין סיבה שלא לשקול מוצר מסוג זה אל מוצרי השקעות אחרים ולבחור את המתאים ביותר או אף לשלב בניהם.

  נ.ב. מעבר לזה אציין שהבלוג שלך מאוד מעניין, פורה, ומשכיל – ידע/חינוך פיננסי שאת מנגישה לכולם

  • יניב ח.

   תודה על תגובתך העניינית, אשתדל להתייחס לנק’ בהן אוכל להאיר ולתרום להבנת המוצר הפיננסי הזה.

   1. אכן בניהול אקטיבי ישנם דמי ניהול שמטבע הדברים גבוהים יותר מהשקעה מבוססת מדדים.
   אבל אם נשווה תפוחים לתפוחים כלומר קרן אקטיבית לפוליסת השקעה נוכל לגלות כמה הבדלים מהותיים שיבהירו מהו הערך המוסף שניתן לקבל דווקא במוצר השני.
   דיברו פה גם בתגובות על שקיפות, בטחונות, כפיפות לרגולציה.
   חשוב לזכור שהיתרון המרכזי של פוליסת השקעה הוא העובדה שהיא מבוססת חוזה.
   בהגדרה זה אומר חוזה משפטי לכל דבר ועניין, חוזה שאושר כדת וכדין ע”י 3 שותפים : חברת הביטוח, המבוטח, והמפקח על הביטוח.
   מה המשמעות של חוזה ? שלא ניתן לשנות חד צדדית כלום. אם כבר ( על פי חוק חוזה הביטוח ) שינוי יהיה רק לטובת המבוטח ולא לרעתו.
   הלכה למעשה פרשנות החוזה בהיבטים המעניינים אותנו היא חד משמעית שקיפות שקיפות ועוד פעם שקיפות. דוגמאות ? לא ניתן להעלות דמי ניהול חד צדדית. לעולם. אני מניח שכל הקוראים בבלוג נתקלו בקרן כלשהי שבשלב כלשהו וביצירתיות כלשהי החליטה להעלות את דמי הניהול בקרן שרכשו. חד צדדית. מותר להן. מה שהיה לא בהכרח הוא שיהיה וראינו וודאי נראה העלאות דמי ניהול כחלק מההשקעה בקרנות . אפילו בקרנות כספיות אף שחשבנו שהמוצר הזה חסין משינויי דמי ניהול. אוקיי אז.. ומה קורה כשדמי הניהול עולים ? מה עושים ? ודאי שניתן לקנות ולמכור כפי שציינת. אבל אם אני נושא הפסד בקרן. אני אמור למשש את ההפסד רק כדי שלא ליפול למלכודת דמי הניהול ? ואם אני ברווח ולא מתאים לי למכור כרגע כי לא בא לי לשלם מס רווח משיקולים של תזמון. אני מבצע או לא מבצע מכירה ?בפוליסה פיננסית – זה לא יקרה. לעולם. אלו שיקולים שנחסכים מהחוסך.
   ננסה עוד נקודה מעניינת – שינוי מדיניות השקעה. כל קרן שרוצה למחוק את עברה נוקטת בשיטת שינוי המדיניות. באופן הזה מחזיק קרן עשוי למצוא עצמו, ולאו דווקא בעיתוי הכי נוח עבורו במלכודת אופי ההשקעה שנכפה עליו. אז הוא חייב לממש ? כדאי לממש ? ואם הוא מופסד 20%- ? לממש הפסד כדי לעבור לקרן אחרת ?
   לכן אם כבר דנו בשקיפות, היסטוריית ההשקעות היא השקיפות האמיתית ושינויי מדיניות לאורך הדרך היא האמצעי של מנהלי הקרנות להמית המתת חסד את השקיפות בקרנות.
   כניסה קלה לכלי “ביטוח נט” וניתן לראות היסטוריית השקעות במסלול הכללי של פוליסות החיסכון מ11.2001 ואו במסלולי ההשקעה החדשים מ1.2004.
   והרי לנו 10 שנות שקיפות לפחות, ועוד שנים טובות שיבואו אחריהן. לא מכיר הרבה קרנות שיכולות להתהדר בשקיפות היסטורית כזו.

   2. יתכן שעבורך שינויי מסלול אינם מתאימים. יתכן שגם רוב האנשים לא ידעו או יתזמנו נכון מעבר בין מסלולים. האופציה קיימת. וחשוב שתהיה קיימת. לצורך העניין אפילו בהשקעה שאינה מנסה לתזמן שוק כמו “המודל הציליאני” יכול כל אחד להחליט שהנה הגיע הגיל שרוצה בו סיכון נמוך יותר. יתכן גם ההיפך. עושים בזה שימוש, לא כל הזמן ולא כל האנשים אבל שימוש נעשה ועצם הצגת האופציה היא לצרכי ושיקולי החוסך, תפיסת ההשקעות הנוכחית שלו, גילו, אופיו, וטווח ההשקעה שהוא מעוניין בו במוצר.

   3. מסכים איתך. את מנסה ללמד בבלוג הזה נושאים שלא לומדים בבית הספר.
   חלק יישמו את הרעיונות שאת מקדמת, וחלק לא. אותו חלק נדרש גם הוא לאמצעי חצי אקטיבי וחצי פסיבי לניהול ושימור החסכונות שלו. הפוליסה הפיננסית יכולה לענות על הצרכים גם של המבינים בשוק ההון שרוצים נתח של “ראש שקט” אבל בעיקר תענה על הצרכים עבור כל האנשים ששוק ההון אינו זורם בעורקים שלהם ועדיין רוצים לחסוך לקידום ביטחונם הפיננסי.
   זהו מוצר שכבודו במקומו מונח ויש להתייחס אליו ככזה.

   4. בעקרון במסלולים הכללים ניתן לזהות בתמהיל את החלק שאינו מוגדר כנייר ערך מסוג כלשהו אלא מוגדר כ”אחר” דהיינו כל השקעה שאינה בניירות ערך, מזומן או הלוואות נכנסת קטגורית לסעיף הזה.
   אם בדקתי נכון את הקרנות הכלליות בביטוח נט בהראל השיעור עומד על 12.33%, במנורה 7.63%, בפניקס 6.18%, במגדל 7.83%, בכלל 3.64%. האחזקות בפועל מגוונות ואם נדבר על נדל”ן מניב אז מבלי להיכנס לדוגמאות ספציפיות זה כולל מרכזי סחר להשקעה, בניני משרדים, קניונים ואפילו משרדי ממשלה.
   המטרה היא חוזים לטווח ארוך שיוצרים מרכיב בטחון בתיק .
   כמו כן קיים סעיף ההלוואות שעיקרו אשראי והשתתפות בפרויקטים, אגב גם הלוואות למבוטחים עצמם.. שלוקחים לעיתים הלוואות על חשבון הקרן על אף שזה חלק נמוך יחסית. הריבית שמשלמים נכנסת לתשואת הקרן ! – לא לכיסה של חברת הביטוח.
   מי שמתעמק ומתעניין בהחלט יכול להגיע למידת השקיפות שהוא רוצה, בעיני העובדה שזה נראה לא שקוף לחלק מאיתנו היא דווקא חיסרון ראייה שיווקית של הגופים המוסדיים.
   מטבע הדברים הגופים מנהלים את הפנסיות של כולנו והם זהירים מאוד בדיווח ושיווק.

   5. שימי לב שלא דיברתי על ריסק למקרה מוות. מדובר על שחרור מתשלום שעלותו זניחה ומשמעותו הכספית גבוהה. בעיני זה סוג של גידור. אם לגיטימי לקנות אופציות לגדר את תיק ההשקעה, אין סיבה שבעולם שלא לגדר את יכולת ההכנסה העתידית.

   6. היתרון בעיקר טמון בנוחות. אי שם בגיל 87.5 כשנהיה צעירים בנפשנו אך זקנים בגופנו יתכן שנרצה שהפרוצדורות האלו יתנהלו לבד ללא מגע יד אדם. לא שלנו לפחות…

   זהו… היה ארוך אבל חשוב בעיני. מקווה שנוכל להגיע להסכמה שפוליסה פיננסית יכולה להיות בהחלט מוצר רלוונטי,מעניין, ו”שווה בדיקה”.

   • יניב,

    קודם כל אתה מסביר את עצמך יפה מאוד מעניין לקרוא את תגובתך,
    יש לי ר בעיה אחת. אתה עושה השאווה בין קרן אקטיבית ולבין במסלול השקעה דרך חברת ביטוח. לדעתי זה כמו להשוות בין שתי מחלות. שתיהן לא טובות. לא יותר פשוט להבריא?

    • יניב ח.

     אתה יודע… אומרים שכל אדם צריך למצוא את הנקודה החזקה אצלו ולמנף אותה עד קצה היכולת. אין טעם להתפזר בחיים בניסיונות ללמוד הכל ולהיות טוב בהכל.
     ומאחר ויש ביננו הסכמה ואפילו הבנה שקומיקאי כנראה לא תהיה,
     כן נוכל להסכים שבאופן עקרוני ואולי ממבט ראשוני, אתה עושה רושם של אדם שמבין.
     יש לעיתים בעיה עם אנשים שמבינים, או באנשים שחושבים שהם מבינים, לעיתים הם מפסיקים להקשיב. כי הם מבינים. אתה מבין ?

     כל מטרת התגובה שלי בפוסט הזה של דורין, היא להציג עמדה.
     להסביר שאין דבר כזה שחור לבן, נכון ולא נכון. מה שנכון לי לא חייב להיות נכון לך. ולהיפך. יש הרבה אנשים שהמוצר הפיננסי בחברות הביטוח עונה להם על הצרכים. הרבה. ומסיבות שהרחבתי ואין צורך שאחזור עליהן שוב.
     זהו מוצר שמעודד חיסכון.והמוצר הזה עומד במשימה שלו היטב.
     שמח שהקשבת.

    • יניב , כמו שאיליה אמר אתה מסביר את עצמך יפה מאוד מעניין לקרוא את תגובתך
     ואני גם מתרשם שאתה בן אדם הגון.

     אבל הגעת לבלוג שבו “אומרים” אחרת. פה “אומרים” שיש דווקא טעם רב בחוסר ההתמחות – מה אנחנו חרקים? גם אף פעם לא הבנתי מיהם אלו ש”אומרים”.
     !But that is not the issue here ,dude

     העניין הוא שכמו בכל דבר בחיים על מה שלא מבינים משלמים-
     במיוחד אנשים שחסכו לבד סכומים של מיליונים עד גיל 35-40 ( ויש פה כמה כאלו)
     העלות העודפת של הפוליסה שציינת גבוהה בערך ב 0.75 אחוז שנתית מניהול עצמי.
     לפי תוחלת החיים הצפויה יש לאנשים אילו כ-45( אולי 50) שנים נוספת לחיות .
     העלות העודפת של אנשים אילו על המוצר שאתה מציע (נלקח שיעור תשואה ריאלי של 4 אחוזים) עולה על מיליון שקלים בערכים נוכחיים (על סכום של מיליון מגיל 35-40) ואני לא מדבר על עלויות על סכומים שיצטברו מגילאים אילו והלאה (אלו שימשיכו לעבוד) .
     לכן דווקא כאן שווה להם כלכלית להיכנס בעובי הקורה וכנראה שיותר מלימוד חשמלאות באופן עצמי.

     לגבי סעיף 5: אני מניח שעלות הריסק למקרה מוות זולה יותר מחוץ לחבילה.

     לגבי סעיף 6 …

     א. אפשר בגיל 70-75 להעביר את החסכונות לניהול חברות מתמחות … והם ישמחו.
     ב. יש אנשים שגם בגילאים מופלגים מאלו מנהלים את כספם ( כמה מבני משפחתי)
     ג. אני בגילי הצעיר הייתי צריך משהו מחברת הביטוח שהגיע לי לפי כל הגיון ולא קיבלתי לפני שהם ראו מספר הצגות קריזה שלי … אני לא בטוח לגבי היכולת של גופי לעבור קריזות כאלו בגיל 87.5.
     ד. אני לא אעלה את הטענות הלא בדוקות (מצידי) של הפקדות לא משוחררות של ניצולי שואה למוסדות גדולים בישראל – נוחות ושקט להם אין .

     כמו שאמרת
     זהו מוצר שמעודד חיסכון והמוצר הזה עומד במשימה שלו היטב ללקוחות שיעדיפו שאחרים ינהלו את כספם. לאלה שיחליטו כך כדי מאד להבין ולחשב את העלויות האמיתות של המוצר בהשוואה למה שדורין מציעה. בכל מקרה הילדים שלהם אולי יודו לה בבוא היום 🙂

    • למען הסר ספק – אם מחר יציעו לי הצעה למכור את פוליסות החיסכון המוזכרות בתשלום נאות ב40 אחוז משרה עם תנאים של “מחוברים” אעשה זאת במקצועיות הנדרשת תוך כדי שאמצא סיפור לספר לעצמי למה הדבר אף ראוי ותורם לציבור ולמשק. אני כאמור מאמין שתשעים וחמישה אחוז מהאנשים יעשו זאת ( הנה הסיפור הראשון) ….

     אז כמו שאמרתי – היזהר הקונה.

  • דולי הכבשה

   עד שהסולידית תגיב …

   ביחס לנקודה 1: דמי ניהול שנתיים השואפים ל-0% אטרקטיביים יותר מ-1.7%, 1.1% או 0.6% לשנה. אתה צודק כשאתה מציין שביחס לקרנות מנייתיות אקטיביות אלו דמי ניהול נמוכים, זה לא משנה את העובדה שמבחינה מתמטית, ניהול אקטיבי מתקשה להכות את השוק בניכוי דמי ניהול, ומכאן שיש עדיפות ברורה לקרנות מחקות על פני מוצר יקר יותר.

   ביחס לנקודה 2: לא ברור … אם החלטתי על רמת סיכון רצויה בהתאם ליעדים הפיננסיים שהצבתי לעצמי, הגדרתי את שיעור החשיפה הרצוי למניות, והתחייבתי (בפני עצמי) לדבוק בתכנית הזו באש ובמים — למה שארצה לעבור מסלול באמצע הדרך?! אני קונה, מחזיקה ומאזנת לפי הצורך. האפשרות לדלג בין מסלולים מדיפה ריח עז של תזמון שוק – וזה משהו שאני נוטה להימנע ממנו ונוטה לבקש מקוראיי שלא לבצע.

 6. עפרוני

  סולידית יקרה,
  לעניות דעתי אין ברירה לעבור בדרך החתחתים הזו בכדי להגיע ליכולת של בחירה עצמאית במוצרים שונים.
  ניקח לדוגמא קרן השתלמות IRA – כדי להחזיק במוצר זה עליי לפתוח ראשית קרן השתלמות רגילה (בהנחה כמובן שאני עצמאי). רק כשקרן זו תגיע לסכום רלוונטי אוכל לעבור ל-IRA. עד אז אאלץ לשלם את רוע הגזירה (דמי ניהול שערורייתיים ותלות בבית ההשקעות).
  אם את מכירה שיטות אחרות להגיע למוצר זה או למוצרים עצמאיים אחרים – אשמח לשמוע.

 7. תודה רבה לך.

 8. הערה – להשקעה בקרנות מחקות יש חסרון בולט והוא עמלת הקניה והמכירה, שבגללה רכישות תכופות בסכומים של כמה מאות שקלים נשחקות מיד. נכון, אפשר לעשות מו”מ עם הבנק, אבל אם אתה “חוסך קטן” תשאר לא רחוק מ18 שקל עמלת מינימום לפעולה שהיא הדבר הנפוץ.
  הפתרון היחיד שמצאתי עד היום להשקעה פסיבית בהפקדות חדשיות בסכומים כאלה היא קופות הגמל של IBI. לחילופין – השקעה חודשית בקרנות נאמנות זולות והמרה שנתית של הכסף לקרנות מחקות.

  • גלעד,

   בבנק לאומי תשלם 5 שקלים עמלת מינימום לקניית קרן מחקה (לכל הלקוחות https://www.bankleumi.co.il/vgnprod/amlot_yechidim/SubChapters.asp?ChpNum=4&sitePrefix=)
   אני חושב שבנקים אחרים גם מיישרים קו בנושה זה.
   נקח מקרה שאתה חוסך 250 ש”ח בחודש.
   כלומר אתה משלם 2% על ההפקדה ו 0.04% על הקרן (בהנחת דמי ניהול של 0.04% בקרן מחקה).
   זורם איתך עוד יותר:
   אתה חוסך 100 ש”ח בחודש:
   כלומר אתה משלם 5% על ההפקדה.

   בוא נקח מקרה של השקעה מסכום 5000 ש”ח במנות של 100 ש”ח:
   בשנה ראשונה:
   תשלם: 60 ש”ח על ההפקדות ו2.48 ש”ח על הקרן (6200X0.0004)
   לעומת זאת בקרן אקטיבית תשלם 1% בלי עמלת קנייה ומכירה: 50 ש”ח
   בשנה שנייה תשלום על קרן אקטיבית כבר יעבור 100 ש”ח (כי דמי ניהול על כל הסכום)
   כפי שניתן לראות, אפילו בסכומי השקעה נמוכים עדיין שווה להשקיע בקרן מחקה.

   • תיקון טעות: במקרה שני תשלם 62 ש”ח כעבור שנה ולא 50 ש”ח

  • הפקדה מנייתית בבנק הבינלאומי. 7 ש”ח להפקדה חודשית מ-500 ש”ח עד 10,000 ש”ח. תעודות סל על תל אביב 100 או תל אביב 25.

 9. דורין תודה על ההתיחסות ,אני פשוט קוראת את הפוסטים שלך כמו תנך ,שוב ושוב ומנסה להבין את עולם המושגים ,ואיך המנגנון עובד ,בסוף אני אלמד שבוע טוב ושקט

 10. אני השקעתי רבע מליון בפוליסה כזאת, סיבה אחת היא שאחרי הפרישה יש לי רנטה עד הידוע מראש, סיבה שניה שיש דברים לצריך לתת לאנשי מקצוע, כמו שאני לא מתקין מזגן בעצמי אני לא מנהל את הכספים שלי בעצמי

 11. תודה רבה באמת תהיתי מה הרעיון של פוליסות החיסכון הללו

 12. למרות החסרונות שציינת, עדיין מדובר בכלי השקעה שעדיף על קרנות הנאמנות שבבנקים.
  אישית אני משתמש בזה כדי לחסוך לילדים. תחליף מצויין לקופות הגמל של פעם, אפשר להחליף מסלולי השקעה בלי בעיה ולדחות את אירוע המס רק למועד המשיכה. דבר שבכלל לא אפשרי בקרנות הנאמנות.

 13. שלום דורין, ושוב תודה על רשימה מאירת עיניים ומחדשת!
  אני תוהה, מה דעתך על קרנות כספית כאפיק סולידית נוסף, כזה שיש בכוחו לשמש חלופה לאג”ח הממשלתי?

 14. ראשית, ולצורך גילוי נאות, אציין שאני יועץ השקעות פרטי . סוכני ביטוח הם אנשים שאני נמנע ככל האפשר מלעבוד עימם בגלל אמינותם הנמוכה וחוסר המקצועיות שלהם, אך לגבי הפוליסות הפיננסיות, שאני מכיר לעומק, אני מרגיש צורך להעיר מספר דברים:
  1. ניתן לקבל דמי הניהול נמוכים משמעותית ממה שציינת.
  2. המוצר עצמו הוא לא מוצר רע, במיוחד עם הטבת המס. לדעתי קרנות נאמנות רגילות פחות טובות ממנו.
  3. חוסר השקיפות הוא מצב לא רצוי, אך לעיתים הוא גם חוסך טעויות ללקוחות (מכירה בפאניקה, הגדלת סיכון).
  4. אפשרות להפקדות חודשיות. זהו היתרון המשמעותי ביותר של המוצר, וזהו יתרון ענק. כיום זו למעשה הדרך היחידה לחסוך על בסיס קבוע ובהשקעה, שלמרות חסרונותיה, יש לה סיכוי להניב תשואה גבוהה יותר מתוכנית חסכון בנקאית. למי שרוצה לחסוך לילדיו זו כנראה האפשרות הנוחה ביותר.

  • אבי,
   אגיב באותו סדר:
   1. איפה יש דמי ניהול של 0.05-0.02% ?
   2. למה לשוות מוצר חולה למוצר חולה?
   3. נכון ולא נכון, כפי שדורין ציינה, מי שרוצה לעשות מיקוד חוץ שיעשה. פה מדברים על לקיחת אחריות
   4. כבר הגבתי על זה בתגובה לגלעד. הטענה הזאת פשוט לא נכונה. עושים הוראת קבע לקניית קרן מחקה ושוכחים מזה.

   • איליה,
    1. לגבי דמי הניהול – לא אמרתי שהם נמוכים, רק ציינתי שהם נמוכים משמעותית ממה שנכתב בפוסט.
    2. לגבי הוראת קבע אתה צודק רק אם יש ילד אחד. ואם רוצים לעשות כמה הוראות קבע לכמה ילדים במשפחה אין דרך לפצל אלא חייבים לקנות לכל אחד קרן מחקה אחרת. בקיצור, לא ממש נוח. הפוליסה הפיננסית פותרת זאת בצורה טובה ולכן היא עדיפה למי שאינו מנהל את כספו בעצמו, רוצה לחסוך על בסיס חודשי ורוצה להרוויח לאורך זמן יותר מתוכנית חיסכון שהיא ברירת המחדל של רוב האנשים.

    • אבי,

     מה שאתה אומר זה נכון – כפי הנראה מסלול ביטוח זה יותר טוב מהוראת קבע בבנק. so what?
     הבלג הזה מנסה להראות דרך אחרת (במיוחד למי שמתעצל לקרוא את “המשקיע הנבון” וספרים אחרים בסגנון זה). נדמה לי שפתרון של השקעה דרך פוליסת ביטוח יתר יקר מפתרון השקעה פאסיבית.

     לגבי השקעה לילדים – בתור אבא לשני ילדים עשיתי דבר מאוד פשוט:
     חשבון נוסף על שמי (כי אני זה תכלס חשבון למימון הוצאות ילדים שאני רוצה אתו בשליטתי, כי כמה מאות אלפי שקלים יכולי לבלבל גם ילד בן 18 נבון) שבו אנחנו משקיעים לילדים.
     מסלול השקעה די סולידי: 50/50 תא25/S&P500 (הילדים עוד קטנים מאוד, טווח השקעה מעל 20 שנה ולכן 100% מניות)
     עלות: 0.04% שנתי (יש לי פתור מדמי משמרת). כל חודש מופקדים בהוראת קבע 2000 ש”ח בעמלה של 5 ש”ח. כלומר עמלה של 0.4% על ההפקדה שהיא זניחה יחסית לדמי ניהול שנתיים.

     שקלתי לפתוח תיק השקעות נפרד לכל ילד וירדתי מרעיון זה כי אני זה שישב על הברז (אם ילדים יראו התנהגות פינסית נבונה אוכל תמיד להעביר להם כספים).

     האם תוכל להציע לי פתרון זול יותר ובעל מאפיינים דומים?

 15. מאוד לא מסכימה , את רושמת דברים לא מדוייקים וממליצה דברים שלא מתאימים לכולם ובפועל פשוט לא עובדים כך לרובנו.. 1. דמי הניהול בפועל נמוכים וניתן בקלות אם יש סוכן טוב להגיע ל1% 2. אני אדם ממוצע , כזה שלוקח הרבה אחריות על התחום הפיננסי שלו ובכל זאת לא מסוגלת לסחור בכסף שלי בעצמי, לזהות מגמות ובעצם להיות במשרה נוספת. מנהל השקעות טוב אולי יעשה את זה טוב כפי שאני הייתי עושה אם הייתי עובדת בזה אבל לרוב האנשים אין פנאי ו”ראש” לכך.. לבדוק כל יום את המגמות זה לחץ נפשי מיותר 3. אני השקעתי בחברת ביטוח מנורה כבר כמה שנים ורק הרווחתי והרבה מעל למה שציפיתי. 4. בבנק נאלצתי לסמוך על אותו פקיד שלפעמים צדק ולפעמים טעה ותמיד לשלם בדרך עמלות גבוהות. הרי גם כשהפקיד הציע לי מסלולים לא באמת ידעתי מה לבחור. יצא שכל פעם שהיו ירידות הוא התקשר וזה גרם לי יותר פעמים לשנות מסלולי לשלם עמלות )ובטוח שהאינטרנס של הבנק הוא שנעבור מסלולים). לרוב יצא לי לממש הפסדים . באותן שנים בדיוק השקעתי בחברת הביטוח לא שיניתי כלום לא היו לי חששות, לא שילמתי עמלות והרווחתי .
  לדעתי , להגיד שבבנקים יותר טוב זו הכללה לא רצינית. הגיוני להצביע על היתרונות והחסרונות בכל אפיק בצורה שווה , ולתת לאנשים להחליט לבד.

  • >”את רושמת דברים לא מדויקים”

   עדיין מחכה שתצביעי על חוסר דיוק בפוסט.

   >”ניתן בקלות אם יש סוכן טוב להגיע ל-1%”

   וואו, 1% שלם בשנה? כלומר, נניח, שאם הפוליסה תשיג תשואה של 5% בשנה, “רק” 20% מהתשואה יישארו בכיסה של החברה המנהלת? נשמע דיל מצוין! יש סיכוי שאת משדכת לי סוכן ביטוח מומלץ …

   >”אני אדם ממוצע … ובכל זאת לא מסוגלת לסחור בכסף שלי בעצמי, לזהות מגמות ובעצם להיות במשרה נוספת.”

   אני לא סוחרת. אני משקיעה. אני לא מזהה מגמות. למגמות אין משמעות כשאופק ההשקעה הוא של 20 שנה ומעלה. זו לא משרה נוספת – אני מסתכלת על התיק פעם ברבעון ומאזנת פעם בשנה. זהו זה.

   > “לבדוק כל יום את המגמות זה לחץ נפשי מיותר”

   את צודקת, ולכן משקיעים פסיביים נמנעים מכך. תזמון שוק הוא משחק של מפסידים.

   >”להגיד שבבנקים יותר טוב זו הכללה לא רצינית”.

   אני מסכימה, לכן לא אמרתי את זה בשום מקום בפוסט. הבנק הוא בסך הכל פלטפורמה שבאמצעותה אני רוכשת ומחזיקה ניירות ערך. אני מתרחקת מיועצי השקעות בבנקים בדיוק מאותן סיבות שאני מתרחקת מחברות הביטוח: בשוק ההון אין מומחים.

   >”הגיוני להצביע על היתרונות והחסרונות בכל אפיק בצורה שווה ולתת לאנשים להחליט לבד”

   החלק הראשון של הפוסט עוסק ביתרונות של המוצר. החלק השני של הפוסט עוסק בסיבות שבגינן אני בוחרת להתרחק ממנו. כל אחד יכול להסיק מהפוסט הזה את המסקנות המתבקשות. אני לא מכריחה אף אחד לקרוא את הבלוג הזה או לחקות אותי, אדרבה.

   • יש עוד יתרונות בתוכניות של חברות הביטוח או לחלקם .כמו למשל
    למשקיע כמו הסולידית שחי מרווחי הון בלבד ללא הכנסה מעבודה
    נניח שמשקיע 200000 שח משלמים נניח דמי ניהול של 1.2 אחוז לשנה שהם 2400 שח ונניח שמרוויחים 5 אחוז פלוס מדד לשנה
    בפועל היה יותר בשנים האחרונות אבל נגיד בממוצע 5 אחוז רווח
    על 200000 שח הם 10000 שח ומקבלים פטור ממס רווח שזה שווה
    2500 שח . אמרנו שדמי הניהול הם 2400 שח לשנה,..אז גם לא שילמנו דמי ניהול וגם עוד קיבלנו 100 שח סעיף 125 ד למס הכנסה
    לא טוב ..?

    • ציינתי שמדובר באדם שאין לו הכנסה מיגיעה אישית אלא רק מרווחי הון , הוא יכול לקבל את ההחזרים ממס הכנסה על לגובה מסויים על הרווחים מניירות ערך ששם בא לידי ביטוי נקודות הזיכוי וגם אני מדגיש וגם על תוכניות הביטוח על פי סעיף אחר
     מוגבל לסכום רווח של בשנה על פי סעיף אחר, כמובן שצריך להגיש דוח מאוד מקוצר למס הכנסה.האמיני לי שזה מה שאני מדריך את הלקוחות שלי ומבוצע בפועל, וברור שמי שכל הכנסתו
     מרווחי הון אז ברור שכדאי לו להגיש דוח כזה כל שנה אלא אם כן הוא רוצה לתרום למדינה

     • יש דבר כזה החזר מס מפוליסת חסכון? איפה ניתן לקרוא מידע מורחב על כך?

 16. סולידית יקרה,
  הטבלה שלך נראית מרשימה אך את קצת סותרת את עצמך,שכחת להוסיף דמי משמרמת מינמליים לבנק של 0.25
  עמלת קנייה ומכירה של 0.1 לכל פעולה במינימום וראי איך קפצו לך עלויות התיק פלאים בנוסף אף לקוח לא יצליח להגיע לרמת הפיזור של נפליסות בעצמו מה גם שאין לציבור אפשרות להשקיע בנדלן מניב כמו שיש בפוליסה!!!

  • דני,

   מי אמר שדמי משמרת מינימאלים הם 0.25%?
   אבל בוא, אני זורם איתך: הגעת ל0.3% דמי ניהול על כל הסכום (0.05 על קרן מחקה ו0.25 דמי משמרת).
   זה עדיין הרבה יוצר זול מ1%.
   כפי שכבר הראתי בתגובה שלי לגלעד, גם עם סכומים נמוכים השקעה פאסיבית עולה יותר זול.
   לגבי רמת פיזור אתה טועה. תסתכל על על מדדי ייחוס בהסבר לפוליסה שלך ותקנה מוצר שמחקה אותם.
   לגבי נדל”ן מניב: תבדוק בפוליסה שלך, כמה כבר מושקע באפיק זה. ו…תקנה מוצר שמחקה את את המדד הרלוונטי בארץ ובחול.
   או… תמשיך לשלם כסף לחברת ביטוח שלך 🙂

   • מחזיראור

    מה באמת דמי המשמרת המינימאליים?
    אחרי התמקחות הצלחתי להגיע ל 0.24% לרבעון – בנק לאומי.. תיק של מליון וחצי בערך.

    מישהו נחל הצלחה מרשימה יותר?

    • היי מחזיראור,
     גם אני בבנק לאומי, תיק ההשקעות שלי קטן משלך ודמי המשמרת הם: 0.12% לשנה על ניירות ערך בארץ, 0.16% בשנה על ניירות ערך זרים.

    • מחזיראור,

     בערך אותו גודל של תיק השקעות – 0% דמי ניהול בבנק לאומי

    • בתיק של כ-מליון ללא דמי משמרת,
     אתה רק צריך לומר לבנק שלך שבבנק אחר הציעו לך את זה כי אתה מעביר תיק חדש

    • גם אצלי פטור. פטור מוחלט מדמי ניהול. עשיתי סקר בבנקים אחרים ובאמת הציעו לי שם פטור מדמי ניהול. חזרתי לבנק שלי ואמאתי להם את זה, ומיד קיבלתי דמי ניהול נמוכים יותר. אפשר גם להתמקח על עמלות קני הומכירה!

     • מחזיראור

      תודה חברה! טעיתי שם למעלה.. זה 0.024% לרבעון.
      בכל מקרה, זה עדיין סכום מטורף כשמבינים שאני משלם כמעט 1500 ש”ח בשנה רק על זה שהתיק שלי קיים.

      נתמקח עוד בביקור הבא.

 17. סולידית יקרה שלום רב,
  כאחד שמגיע מעולם ניהול תיקים וליווה מאות לקוחות בשנים האחרונות וכאחד שיודע לאמוד תשואות השקעה ביחס לסיכון אני חולק על הפוסט המרשים הזה ואסביר:
  לא שאלת את עצמך מדוע קרן ההשתלמות או קופת הגמל מצליחה לייצר עבורך תשואה טובה יותר מתיק ההשקעות?
  התשובה נעוצה בסיבות הבאות .
  1. דחיית המס- הרווחים שבפוליסה (שעליהם לא שילמת מס) עדיין ממשיכים לעבוד בשבילך ולייצר לך תשואה מהברוטו.
  2. איפה את יכולה להשקיע היום ברמות ריבית הנוכחיות בהשקעות של נדל”ן מניב, מימון פרוייטים או הלוואות פרטיות בחלק של 20% מההשקעה שלך? תסכימי איתי שעד כה האג”ח נתן תשואה פנטסטית ואג”ח המדינה היקר שינה את שמו מFREE RISK לRISK FREE. במידה ותהיה כאן עליית ריבית הרבה אנשים יפסידו הרבה כסף. השקעות צריכות להיות מנוהלות בצורה חכמה וכסך צריך לדעת למצוא מקום בו נוכל לקבל עליו תשואה. לכן בעולם של ריבית אפסית הרעיון לחפש “השקעות ריאליות: נשמע לי לגמרי לא רע מה גם שההשקעה נזילה ומפוקחת על ידי משרד האוצר.
  3. דמי הניהול הם לא כפי שציינת (נעים בין 0.8% ל1.4%)
  4.היום בעודך רוצה להיחשף לשוק מסויים את בטח קונה תעודת סל עם עלות סמויה של 0.8%. בפוליסת החיסכון מנהל ההשקעות ישקיע את הכסף בפיקדון ,יקבל ריבית חיובית ובמקביל יפתח חוזה עתידי עם סליקה יומית כך שכבר יצרתי על אותה השקעה אפשרות לרווח של מעל אחוז.
  5. ההשתתפות בהנפקות -בפוליסות החיסכון ניתן להשתתף בהנפקות ואץ עמלות ההפצה מקבלים העמיתים .
  6.ההלוואות הפרטיות שאותם נותנות חברות הביטוח הם בשעבודים מצויינים. ונמצאים בתור חלפני האג”ח שתקני בשוק ההון.
  7.הכספים נמצאים בנאמנות ובמידה וקורה משהו לחברת הביטוח כספי הלקוחות לא נפגעים
  8. כפי שיש מנהלי השקעות (טובים יותר או טובים פחות ) כך גם בחברות הביטוח יש טובים יותר וטובים פחות . אני מציע לך להכנס לביטוח נט ולבצע השוואה הוגנת בין החברות ולא להעלות את תשואת הפניקס על דמי ניהול של 2%.

  להערכתי המוצר הנ”ל הנו מוצר משודרג ללא עמלות של קנייה ומכירה ללא דמי משמרת וללאעלויות מפחידות עם הרבה יותר יתרונות מאשר חסרונות
  לילה טוב

  • “לא שאלת את עצמך מדוע קרן ההשתלמות או קופת הגמל מצליחה לייצר עבורך תשואה טובה יותר מתיק ההשקעות?”

   לא, לא שאלתי את עצמי את השאלה הזו, ראשית מפני שאין לה כל בסיס עובדתי המעוגן במציאות (ודאי אם אתה משווה תשואות לאורך פרקי זמן של עשרות שנים), ושנית מהטעם הפשוט שאני מנהלת את קרן ההשתלמות שלי בעצמי במסלול IRA — בין היתר כי אני מאמינה שאני יכולה לנהל את כספי ביעילות רבה יותר (במונחי עלות) מאשר אם אפקיד אותו בידי יועץ מומחה זה או אחר.

   1. “דחיית מס” מתרחשת גם אם אני קונה קרן מחקה בשנה N ומוכרת אותה בשנה N+15. עד לרגע המכירה אני לא מחויבת לשלם מס.
   2. שמעת על VNQ? זו קרן סל של Vanguard שמאפשרת לי לקנות בעלות ב-138 חברות נדל”ן מניב וקרנות REIT בארה”ב בדמי ניהול של 0.10% לשנה. נניח שחשוב לי מאוד לייצר הכנסה מנדל”ן מניב (ולא נימקת מדוע זה הכרחי) — מה מונע ממני לקנות בעצמי יחידות ב-VNQ ולשלבן יחד עם יחידות מ-VNQI – קרן נדל”ן בינלאומית המחזיקה ב-550 קרנות REIT שהתאגדו מחוץ לארה”ב? דבריך בהקשר עליית ריבית הם בהכרח ניסיון לתזמן את השוק, ואני נמנעת מכך מפני שתזמון שוק מוצלח הוא לא משימה שבני אנוש מסוגלים לעמוד בה.
   3. כפי שצוין והוכח בפוסט, העלויות הללו לא מתקרבות אפילו כדי לתת פייט לתיק השקעות פסיבי המנוהל עצמאית באמצעות קרנות מחקות ותעודות סל
   4. אני משתדלת לא לרכוש תעודות סל אלא קרנות נאמנות מחקות. התשקיף במוצרים אלה ברור יותר ומבנה העלויות שקוף יותר – הרבה יותר מהפוליסות.
   5. רלוונטי בעיקר למי שמשקיע במניות בודדות, כלומר, לא למשקיעים פסיביים. מעבר לכך, גם משקיעים עצמאיים יכולים לקנות תעודות סל או ETFים זרים שמחזיקים מניות שזה עתה הונפקו.
   6. האם כוונתך להלוואת שניתן לקחת על כנגד הפוליסות? ראיתי שחלק מהפוליסות מציעות שירותים כאלה. על כל פנים, מציעה שתקרא קצת באתר. העמדה הרווחת כאן היא שאדם הנוטל הלוואה שודד למעשה את עצמו בעתיד.
   7. זה נכון גם לגבי קרנות נאמנות.
   8. אין ספק שיש מנהלי השקעות מוכשרים מאוד עם יכולות פנומנליות להשיג תשואות הולמות לאורך שנים. אבל מה קורה כשאתה לוקח את כל המנהלים המוכשרים הללו ומציב אותם אלה כנגד אלה בזירת המסחר? נכון: אתה מקבל את השוק. אין שום דרך להמר על סוס מוצלח במרוץ הזה ותשואות העבר לא אומרות כלום לגבי העתיד. מכיוון שכך, אני פשוט מחקה את תשואת השוק ומשלמת גרושים בשביל זה. המומחים יריבו ביניהם, חלקם יפסידו המון, חלקם ירוויחו המון, ואילו אני אסתפק בתשואה הממוצעת בעלות אפסית. לאורך זמן, סביר שביצועיי יהיו טובים יותר.

   • אופס, נראה שהגבנו סימולטנית לאותו עניין כך שיצא כאילו אני טרחן שחוזר על אותם דברים (לא שאני לחלוטין חף מכך).
    בכל אופן, לא ענית באמת לנקודה 1 שלו- הוא טוען שרווחי הפוליסה מושקעים מחדש אוטומטית (ללא מס) בנכסי הפוליסה, מה שכן מגדיל את התשואה בפקטור משמעותי. לדעתי זה קורה גם עם קרנות מחקות שמחזיקות נכסים בעלי תזרים מזומנים (דיבידנדים\ריבית אג”ח)- הן לא מעבירות לך את ההכנסה אלא משקיעות אותה מחדש. אשמח לאבהרת העניין.

    נ.ב: בעניין אחר לגמרי- אני בתור אנרכו-קפיטליסט מתנגד אידיאולוגית להשקעה באג”ח מדינה, גם אם היא משתלמת כלכלית בטווח הקצר (זה השקעה בשוד העתידי של אנשים חפים מפשע, בכלל זה עצמי וילדי). האם לדעתך קרן מחקה תל בונד 60 היא תחליף הולם? האם אוכל להשיג את רמת הסיכון של אג”ח מדינה באמצעים אחרים כדי למלא את ה 25% המתאימים בתיק של הארי בראון?
    תודה,
    נתן.

   • דני נוייבך

    הסולידית, תני לי לחדש לך/לתקן אותך.

    לגבי סעיף 2, קרנות ריט. הוא מדבר על השקעות ישירות בנדל”ן או באמצעות קרנות נדל”ן בלתי סחירות (לא נמצאות על גבי בורסה) שהשערוך שווי שלהם נעשה בידיי רו”ח ולא בידיי השוק שמעריך את בסיס יומי כמה הוא חושב שקרנות הריט האלו שוות, משמע פחות תנודתיות ושווי נאמן לשווי האמיתי של הנכסים (מקבצי מגורים/משרדים/חנויות) שאותן קרנות לא סחירות מחזיקות. לכן אי אפשר להקביל בין השניים, מדובר על 2 נכסים שונים עם תשואות שונות, רמות סיכון שונות ונזילות שונה.

    לגבי סעיף 5, הנפקות. הוא לא מדבר על לקנות מניות בתור משקיע ריטייל (כמוך וכמוני) אלא לקנות את המניות לפני שהן מוצעות לציבור, להציע אותן לציבור ועל זה לקבל עמלת הפצה. מה שנקרא “עושי שוק”, אלו שמהן הציבור קונה את המניות בהנפקה. את זה שום קרן ETF או קרן סל לא יכולה לעשות.

 18. עידן, מכל התגובה שלך ברור שאתה לא מבין את הרעיון של דורין: תיק השקעות מנוהל הוא בהגדרה פחות מוצלח בטווח הארוך מתיק לא מנוהל _פסיבי)- מה שעונה לנקודות 4 ,5 6 ו-8 (בכל המקרים אתה ממיר תשואה בסיכון, בתוספת הפסד וודאי שנובע מדמי הניהול). דורין מליצה על קרנות נאמנות מחקות ולא רק תעודות סל, לקרנות אלו יש דמי ניהול באמת אפסיים.
  לנקודה 2 ענו כאן כבר מליון פעמים- יש קרנות בחו”ל שמשקיעות בנדל”ן באיזה פילוח שתרצה.
  נקודה 7 נכונה גם לקרו נאמנות מחקה.
  הנקודה הרלוונטית היחידה היא 1, אבל לעניות דעתי הסיכון הגדול ודמי הניהול הענקיים מקזזים את צבירת והשקעת הרוויחים מחדש, מה גם שיש תעודות סל\קרנות מחקות שמגלמות במחירן את הדיבידנדים שמחלקות החברות, כך שאפקטיבית גם בהן אתה צובר רווח פטור ממס ומשקיע אותו בזמן אמת.

 19. היי.
  אשמח אם מישהו יסביר לי את הנושא של דחיית מס ומדוע משווים פה את המוצרים שמציעים חברות הביטוח דווקא לקרנות נאמנות במונחים של דחיית מס. הרי, גם אם אני קונה תעודת סל, או קרן מחקה, או אפילו מניה ספציפית שאינה מחלקת דיבידנד, אני דוחה את המס עד למועד המכירה בדיוק באותו מובן (למיטב הבנתי). למעשה, בכל נייר שלא מחלק קופון או דיבידנד אני דוחה את המס בדיוק באותו אופן (שוב, למיטב הבנתי).
  אז מה הסיפור פה ולמה מדברים על זה כ”כ הרבה?
  ובקשה לדורין – אם יבוא לך בעתיד לכתוב איזה פוסט שמסביר מדוע כ”כ חיוני לדחות מס ועורך השוואה שמציגה את האמור במונחים מספריים אשמח מאוד. בטוח שלא אהיה היחיד. לדעתי הנושא מאוד חשוב ולא כ”כ אינטואיטיבי לקורא ההדיוט (כמוני). מעניין אותי מאוד לראות כיצד השאיפה לדחות את המס ככל הניתן באה לידי ביטוי במונחים תשואתיים על פני תקופות השקעה שונות. תודה. את תותחית.

  • למה אף אחד לא מרים פה את הכפפה? למה תמיד כל העבודה נופלת עלי?
   אז ככה … נניח שדחית שדחית תשלום מס של 1000 שקל בגיל 35 והשקעת אותו בחזרה בבורסה ל 30 שנה
   בתשואה נומנילית של 7 אחוז לשנה תקבל 7500 בגיל 65 . בתשואה של 10 נומלית תקבל 17500 שקל.
   נכון אם תמשוך תתצרך לנקות ומס(שים לב גם לאינפלציה) …. ועדיין ישאר לך מספיק. קיבלת הלוואה מהמדינה להשקעה – וככה אתה דואג קודם כל לעצמך ברוח PAY YOURSELF FIRST וזה כמובן חוקי.
   אפשר לראות בזה תוכנית חסכון לילדים בתמיכת המדינה.

  • האמת היא שגם אני עד עכשיו מאד לא הכנסתי לשיקולים שלי את דחיית המס. מתברר שזה עשוי להיות גורם חשוב.
   החלטתי לפתוח אקסל על מקרה די טריוויאלי, אבל הנתון מדהים:
   השקעה חד פעמית של 1000 שקלים, הנושאת תשואה של 5% למשך 20 שנה. במקרה אחד מושכים את כל הכסף בסוף התקופה ומשלמים 25% מס על הרווח. במקרה השני, באמצע התקופה מושכים את הכסף, משלמים 25% מס ומעבירים אותו מסלול שנושא את אותה התשואה, ובחלוף 20 שנה מושכים את הכסף ושוב משלמים 25% מס על הרווח של 10 השנים האחרונות.
   התוצאה היא 2240 ש”ח עם דחיית מס, 2166 בלי, כלומר ההפרש מהווה 3% מהתיק, או 6% מהרווח. 3% מהתיק זו שנת עבודה ע”פ ERE.

 20. תודה גיא

 21. מאיריקו

  סולידת יקרה
  גם אני כמו יניב ח. עובד בחברת ביטוח ובא מהתחום, וגם אני מסכים איתו וחולק על על מה שרשמת כאן.
  מבלי לחזור על כל הטיעונים הנכונים של יניב ח, אוסיף כמה נקודות משלי:
  את “זועקת” על דמי הניהול המנופחים שלוקחים על הפוליסות הפיננסיות האלו ומציגה באופן מעוות את זה ש דמי ניהול אפסיים לדברייך תמיד עדיפים מ מ 2% או 1%. זה נכון באופן אבסולוטי אבל זו תמונה מגמתית שלא מציגה את התמונה המלאה. אין לי בעיה לשלם גם 2% בשנה אם התיק הפוליסה תעשה 10% בשנה לעומת התיק הפאסיבי בדמי ניהול 0% שיעשה רק 5% לשנה. עדיין אחרי דמי ניהול שערורייתיים לדברייך אשאר עם עודף תשואה גדול לעומת התיק הפאסיבי שלך.
  דבר שני, כהרחבה לדבריו של יניב, הפוליסות הללו חושפות את המשקיע למגוון של השקעות פיננסיות שאין המשקיע הקטן יכול להיחשף אליהן. כל מיני קרנות השקעה, קרנות גידור, הלוואות פרטיות, הנפקות ועוד השקעות שלא תוכלי להגיע אליהן באמצעות ניהול השקעות “טיפש” ופאסיבי. מצטער אבל גם הקרנות שהצגת כאן אינן תחליף למגוון ההשקעות הישירות שהפוליסות הללו מבצעות.
  דבר נוסף שהוא שלא לכל המשקיעים יש זמן/יכולת לבצע את ההשקעות הללו כפי שאת מציעה. יש אנשים שמוכנים לשלם את האקסטרה בשביל שמישהו אחר יעשה את זה בשבילם.
  דבר אחרון, ניקח ספציפית אותך בתור דוגמה, בתור אחת שדוגלת בניהול השקעות עצמאי. ניקח את התיק שלך שוקולד מריר, ונראה שהתשואה שהוא השיג לרבעון הראשון הייתה 0.94%. בואי ניקח כמה פוליסות חיסכון לאותה תקופה בחברות הפיננסיות (לקחתי את המסלול הכללי שהוא המסלול ש 90% מהלקוחות יקחו).
  מגדל השיגו 2.1% תשואה, הראל עבדו יפה והביאו ברבעון 2.7% תשואה ובמנורה ממש התעלו על עצמם והביאו הבייתה 2.9% תשואה. בחישוב גס ביותר, בהינתן 2% דמי ניהול שנתיים (יותר קרוב ל 1%, אבל נזרום איתך בנושא), נקבל דמי ניהול של 0.5% לרבעון (שוב חישוב גס לא להיתפס לקטנות). ועכשיו נחסיר 0.5% מהתשואות שהתקבלו כאן. עדיין הפוליסה “הגרועה” ביותר של מגדל הביאה הבייתה תשואה של 50% יותר מהתיק המהולל “שוקולד מריר”. נכון ש- 50% יותר נשמע מזה מפוצץ דורין?
  אני מזמין אותך לעשות בדיקה גם ברמה שנתית, או 3 שנתית או 5 שנתית (הנתונים שמפורסמים באתרים), ואני בטוח שגם אחרי דמי הניהול “השערורייתים” של הפוליסות הללו, הן עדיין מכות את התיק הפאסיבי שלך בהרבה!!!

  • התגובה שלך מראה במקרה הטוב שאתה פשוט לא מצליח להבין את מה דורין אומרת.

   *אי אפשר להכות את השוק לאורך זמן*

   אז נכון, 10% עדיף מ5%, וגם אחרי דמי ניהול, 8% > 5%
   אבל, אתה לא יכול להבטיח שלאורך 20 שנה אתה תעשה 10%. לעומת זאת לחכות את מה שהשוק עושה תמיד ניתן, ובהינתן שהשוק תמיד עולה (לתקופת זמן ארוכה) אז אתה כן יכול להבטיח, עד כמה שניתן להבטיח, סביבות 5%-3% תשואה.

   כל התגובה שלך אתה מדבר ברמת הרבעון, דורין מדברת על קבועי זמן של פי 80 אם לא יותר, מה שמראה שאתה פשוט לא מבין את התכלית של הבלוג הזה

 22. אין דוגמא טובה יותר לחוסר המקצועיות המזעזע בתחום ניהול ההשקעות בחברות הביטוח מעובד של חברת ביטוח “מהתחום” שמשווה בין אסטרטגיות השקעה על סמך רבעון בודד.

  • אורן, חבל לכעוס על אנשים שבסך הכל רוצים להתפרנס.
   לא מומלץ להאשים אנשים שיבינו ויפנימו עובדות העומדות בניגוד לאינרסים של פרנסתם – הדיסוסנס לעיתים קשה
   מנשוא. כשאדם מגיע למקום עבודה הוא לומד (אם הוא עובד טוב) את עץ ההחלטות המזהה מראש את כל מהלכי הפעולה האפשריים של הלקוח ….
   ולכן ….( אני לא יכול בלי 🙂 ) … היזהר הקונה …._> Caveat emptor

   • LIKE!
    אל תבלבלו אותם עם עובדות 🙂

    מאיריקו, כמה עשו הפוליסות הללו ב20 שנה מול מדד ייחוס?

    • איליה, יפה שהצלחת להבין מזה אינרסים(אינטרסים) ו דיסוסנס (דיסונסס) 🙂

     נראה לי שלפני שאקרא קריאה שנייה בספר של הפונדמנטליסט “המשקיע הנבון”
     כמו שהמלצת עדיף שאחזור חזרה פונדמנטליסטית על האלפוני(ספר לימוד ראשית הקריאה וכתיבה- לצעירים שבנינו) .

     בכל מקרה אני חוזר על המלצתי לקוראים להתרחק מכל סוג פונדמנטליזם , כולל בהשקעות 🙂

     • גיא,

      מסכים איתך לגבי הגישה ל להתרחק מכל פונדמנטליזם.
      אני מעדיף את הגישה האמפירית. בינתיים דברים של גראהם דיי עומדים בה.

 23. נועם, אם אתה קונה תעודה או קרן שלא מחלקת דיבידנדים או ריבית וגם לא משנה שום דבר בהשקעה לאורך השנים אז זה אכן שקול כי גם כך לא משולם שום מס עד שלב המימוש, אבל אם אתה מקבל דיבינד או ריבית או משנה את ההשקעה (נניח, כשאתה צעיר אתה משקיע בעיקר במניות אבל ככל שהגיל עולה אתה מוכר חלק מהמניות וקונה עם הכסף אגרות חוב) אז לדחיית המס יש ייתרון משמעותי.

 24. א. יצחק

  סוכן הביטוח הציג בפני בשעתו את מעלותיה של פוליסת הביטוח, בהוסיפו שקיים בונוס נוסף בדמות הקלות מס משמעותיות הניתנות לגימלאים, שאת פרטיהן איני זוכר. בסריקה חטופה של ההודעות המתפרסמות כאן(כולן רהוטות ומנומקות היטב) לא הבחנתי בהתייחסות המתמקדת בנושא שציינתי (קרי, הקלות מס לגימלאים המשקיעים בפוליסת ביטוח). תודה.

  • יניב ח.

   ידידי,

   לפי חלק מהתגובות של חלק מהמגיבים כאן מעלות, כעובד בתחום הביטוח הכרח שאני לא מקצועי,
   בהכרח חמדן, ואין לי קשר להומו ספיאנס אלא אני יותר קרוב משפחה של האדם הניאנדרטלי.
   תגובות של אנשים שרכשו פעם איגרת חוב ויש להם ידע, ניסיון, וזכות להטיל דופי באנשים שהם לא מכירים
   לא מקצועית ולא אישית – תורמים לגולשים הרבה יותר !
   אני רק לא מבין למה הם לא עונים לשאלות מקצועיות קורקטיות כמו שלך. הם בטח עסוקים במשהו.

   אבל יאללה… אחרוג ממנהגי הפעם ואנסה להיות מועיל.

   מאחר והתשואה בפוליסות פיננסיות מוגדרת “ריבית”, חישוב המס בגינה שונה. לצורך העניין מס רווח מנוכה רק מרווח ריאלי. בדיוק כמו בתוכניות חיסכון.
   הגדיל האוצר וקבע הקלות מס מריבית על פיקדונות ותוכניות חיסכון למי שמלאו לו 55 ב1.2003 והגיע לגיל
   הפרישה החוקי. הפטור הפשוט והאוטומטי הינו פטור בגובה תקרה מוגדרת לפנסיונר או לו ולזוגתו יחד.
   בשנת 2014 שיעור זה עומד על 9840 ₪ ליחיד , ו16,560 ₪ לזוג שעומד בהגדרות.
   ישנה גם אופציה של החזר מס לפנסיונרים שההכנסות שלהם לבעלי הכנסות נמוכות הווה אומר 1 מ2 האופציות הבאות בהנחה שהיא הנמוכה מבין שתיהן :
   1. 35% פטור מהכנסה מריבית
   2. ההפרש בין תקרת ההכנסה החייבת ( משתנה לא קבוע ) לתקרת הקצבה הפטורה ( משתנה קבוע ).

   אם זה מעניין אותך, תעיין בפרסום של רשות המיסים בלינק המצורף.
   הקלות המס המדוברות מפורטות בסעיף 3 .

   http://taxes.gov.il/IncomeTax/Documents/Guides/AkalotMasGimlaim.pdf

   בשורות טובות

   • הבהרה: מטרת האתר הזה היא בפירוש לא לנגח את אנשי המקצוע בתעשייה הפיננסית. ישנם מנהלי השקעות מצוינים, מוכשרים ומסורים מאוד שרוצים באמת ובתמים להשיג את הטוב ביותר עבור לקוחותיהם. באותה מידה, יש לקוחות שיעדיפו שאחרים ינהלו להם את הכסף. הייתי אומרת שרוב האוכלוסיה נמנית על הקבוצה האחרונה, וזו הסיבה שתעשיית הניהול האקטיבי משגשגת כל כך.

    יחד עם זאת, לאתר הזה יש אג’נדה ברורה, ואני לא מסתירה אותה. אני דוגלת בהתייעלות מקסימלית, יש שיאמרו קיצונית, בכל תחומי החיים, תוך מיקור פנים של יכולות שאבדו לכולנו במרוצת הזמן. ניהול ההון האישי – מהיציאה מחובות דרך החיסכון האגרסיבי וכלה בהשקעה — הוא אחת מהיכולות הללו.

    ה”קייס” שאני מנסה לבנות כאן – המבוסס על נתונים אמפיריים, מחקרים אקדמיים, וחשבון של בית ספר יסודי – הוא שמשקיע פסיבי עצמאי אשר קונה ומחזיק מוצרים זולים ככל האפשר מתוך מגמה לקצור את תשואת השוק הממוצעת, ישיג לאורך זמן תשואה גבוהה מזו של מנהלי השקעות המנסים להכות את השוק בתמורה לדמי ניהול גבוהים פי 50.

   • יניב, ההסבר שלך מעניין, אך קשה לי להבין אותו עד הסוף. האם תוכל לערוך טבלה השוואתית בין פוליסת חיסכון לתיק הארי בראון קלאסי לאורך 30 שנה? נאמר, על סכום של 100,000 או סכום אחר שיהיה לך נוח איתו? כיצד מחושב המס אם לאורך 30 שנה ביצע המשקיע מעבר בין מסלולים שונים? תודה רבה!

 25. תודה אורן.

  בהקשר של דחיית המס אני מעוניין גם לשאול איך בדיוק דחיית המס מתיישבת עם נושא איזון תיק ההשקעות בהנחה שאין לי כספים נוספים להפקדות תקופתיות לקרן והאיזון חייב להיות פנימי, קרי, למכור ממה שעלה ולקנות את מה שירד. להבנתי, האיזון בכללותו מוריד תנודתיות אך לא פוגע בתשואה, אבל אני לא בטוח עד כמה המשפט האחרון לוקח בחשבון את נושא אי דחיית המס ואף עולה חשד כי אולי לא כדאי לאזן כלל או לחילופין לאזן רק אם אלוקציית התיק משתנה באופן דרמטי (למשל בשינוי של 20% מיחס הסיכון הרצוי במקום 10% וזאת בכדי למזער מכירות ברווח ותשלומי מס מוקדמים).

  בנושא אחר – תגובותיהם של כל המומחים מטעם תואר זה או אחר או העסקתם במוסד זה או אחר, קרי, סוכני הביטוח וההשקעות שהזדרזו להעמיד את הסולידית עד טעויותיה, לשיטתם, לא פחות ממביכות. ניכר כי הם לא הבינו דבר וחצי דבר ממאמר זה והם רק חוזרים ומדקלמים סלוגנים שיווקיים נבובים ושגוים בלי לרדת לעומקו של עניין.

 26. אני אישית לא מאזן בכלל באמצעות מכירה, אך ורק באמצעות הפקדות חדשות. זה גם חוסך מס, גם חוסך כאב ראש, וגם מונע פיתוי לנסות לתזמן את השוק במסווה של “איזון” (נקודה שאני רואה רבים נופולים בה לצערי. כמו שהמורה נחמה אמרה בכיתה א’, אתם מרמים רק את עצמכם).
  אם הייתי במצב שאין יותר הפקדות חדשות בכלל והן גם לא צפויות להתחדש אז אני מניח שאולי פעם בכמה שנים הייתי מוכר יחידות מהקרנות המנייתיות וקונה במקומן קרנות אג”ח, בשביל להתאים את התיק לאופק ההשקעה המתקצר (בעקבות הגיל המתקדם), לא הייתי עושה בכלל שינויים בכיוון ההפוך ולא הייתי דואג יותר מידי בנוגע לפעם בכמה שנים בדיוק לבצע זאת. אם בשלב שבו מפסיקים להפקיד החלוקה בין מניות לאג”ח היא לא מאוד קיצונית לטובת מניות או אם הסכום הכולל עולה על צרכיך (בתרחיש הטוב, שבו הפסקת להפקיד פשוט כי אין צורך יותר) אז אפשר לדעתי גם לא לאזן בכלל ולישון בשקט.

 27. תודה רבה

 28. מאיריקו

  אורן היקר, אינני מנהל השקעות, ואינני מתיימר להיות גם אחד כזה. פשוט למען גילוי נאות ציינתי שאני עובד שבא מהתחום. בנוגע להערה שלך, ציינתי את הרבעון משום שזה הנתון שהיה זמין לי מהפוסטים של דורין בזמינות המהירה ביותר. ברור לי לחלוטין שרבעון אחד איננו מדגם מייצג, וגם לא שנה, ובכלל אין העבר מלמד על העתיד לבוא. אבל בהיעדר איזה כדור בדולח, זו הדרך להשוות בין המוצרים השונים. אם היית טורח לקרוא את התגובה שלי לעומקה במקום להתלהם, היית רואה שהזמנתי את דורין לערוך השוואה של התיק שלה גם ב 3/5 שנים האחרונות מול הפוליסות של חברות הביטוח.
  גיא ואיליה, כפי שציינתי אני בא מתחום הביטוח, אך אינני קשור למוצרים הללו ואינני מנהל השקעות. המידע שהבאתי הינו על סמך שנתונים שמצאתי באתרים של החברות הנ”ל. אינני יודע אם ישנם נתונים שמפורסמים כ 20 שנה אחורה ולמול מדד הייחוס. אם אתה יכול לדלות את הנתונים האלה, אשמח אם תוכל לשתף אותי ואת הקוראים בהם.
  דורין, שוב אני חוזר כאן שמטרתי איננה להתנגח מולך. אני חושב שהתיק שלך אינו מתאים לרוב האוכלוסייה המוחלט. למשקיע הפשוט מהרחוב ישנם הרבה יתרונות להשקעה דרך פוליסות חיסכון שכאלה. אני שוב קורא לך לפרסם נתונים מדוייקים יותר של התשואות של התיק שלך, למול הפוליסות הללו לתקופות של 5 שנים אחורנית (ואף יותר). די להסתתר מאחורי סיסמאות של מחקרים אמפיריים ולצעוק על דמי ניהול שערורייתיים.

 29. לדעתי כל נושא הביטוח קשור ל”חוסר היכולת של אדם לחסוך”. אני משתדל להמנע מכל סוגי הביטוח אלא לחסוך את הכסף שלי ולהיות חברת הביטוח של עצמי. זאת עצמאות כלכלית. ראשית, כולם יודעים שחברות הביטוח מתפרנסות מההפרש בין מה שהן לוקחות למה שהן מחזירות ללקוחותיהן, ואני בטוח שהן יותר טובות במשחק הזה ממני, שאפילו לא אוהב להתמקח. שנית, אם קרה איזה חס-וחלילה צריך לזכור שהביטוח לא מונע אותו. אם חס וחלילה נפצעתי או מתתי (או גנבו לי את האוטו) הביטוח לא יכול להחזיר לי את חיי או בריאותי! הביטוח כן מאפשר לי, תוך כדי מחלה, לבקש/להתחנן שישלמו לי את מה שחסכתי אצלם כשהם בעמדת כוח. כולנו מכירים סיפורים על אנשים שנזקקו לטיפול סיעודי, מחלות וכו’ ולא קיבלו שקל מחברות הביטוח או קופות החולים מכל מיני סיבות. עדיף לי להחליט בעצמי אם לשלם לי או לא…
  שלישית, מתי “כדאי” לעשות ביטוח? אם יש תאונה או תביעה בתחילת תקופת הביטוח! אולי זאת “הצלחה כלכלית” (מסתבר שלא כי בביטוח רכב, לדוגמה, הפרמיה תעלה לאחר החידוש… מה שהופך את העניין ל”הלוואה” יותר מאשר ביטוח) אבל אם הדרך היחידה לצאת ברווח היא באמצעות גניבה תאונה או תקלה – עזבו אותי…
  ורביעית, וזה הכי כיף, 100% מהקרן והרווחים עומדים לרשותי בכל רגע. לא צריך להיות חולה כדי לגשת לכסף. אם אני רואה שמצבי הכלכלי טוב אני יכול למשוך ולנסוע לי לחו”ל בכיף. או כמו שכתוב בספר “באדולינה”: “עדיף להיות עשיר ובריא מאשר עני וחולה”.

  למי מתאים לעשות ביטוח? למי שזה (משום מה) נותן שקט נפשי, וזה בהחלט דבר שאני לא מזלזל בו. אבל למזלי זה דבר פנימי שלא קשור לכסף. מי שאין לו את זה ימשיך להסתובב במיטה מצד לצד עם או בלי ביטוח.

  • התייחסתי לזה כאן. כמוך, אני מבטחת את עצמי אך ורק מפני קטסטרופות שאין לי יכולת כלכלית לעמוד בהן. אני מוצאת שרוב מוצרי הביטוח (חיים, משכנתא, רכב, תכולת דירה) מיותרים לחלוטין

 30. כתבה שלעניות דעתי מאשרת את מה שנאמר בבלוג זה למכור בעליה ולקנות בירידה http://finance.walla.co.il/?w=/111/2765322

  • “למכור בעליה ולקנות בירידה” משמעו תזמון השוק.
   למיטב הבנתי הסולידית אינה תומכת בתזמון השוק כחלק מאסטרטגיית ההשקעה.

 31. הכי טוב שיתנו לנו לנהל את הפנסיה בעצמו תחת IRA. יש כרגע על זה בג”ץ נגד שר האוצר כדי שאפשר יהיה לבצע זאת כשכיר.
  במקרה כזה, אפשר יהיה חוקית לנייד את קרן הפנסיה ו/או ביטוח המנהלים לקופ”ג שתנוהל תחת ניהול אישי (ניהול אקטיבי עצמאי או פאסיבי דרך חיקוי מדדים). . את הביטוחים אפשר יהיה לקנות בנפרד ובא לציון גואל.
  אפשר להצטרף לקבוצתה IRA בפייסבוק https://www.facebook.com/IRA.gemel

 32. היי, אני מנהלת את חסכונותיי בפוליסת חיסכון ומשלמת 0.7%. זה יוצא די משתלם גם למול חיסכון אקטיבי בהתחשב שאני במסלול הכולל 40% מניות. תחת כל קונסטלציה שעשיתי ניהול פאסיבי עולה כמעט אותו דבר (הלא יש עלות גם לתעודות סל מנייתיות ותעודות סל אג”חיות ובטח כשמדובר בפיזור לחו”ל). יתרה מכך, יש כאן אפשרות לחשיפה לנכסים לא סחירים כמו נדל”ן ותשתיות שלא קיים בתיק סחיר.

 33. 0.095%.
  זה מה שעולה להשקיע בכל שוק המניות העולמי.
  מוכן לעגל את זה ל 0.1%. אבל לא חלקיק אחוז אחד יותר.

  https://personal.vanguard.com/us/funds/snapshot?FundId=0970&FundIntExt=INT
  https://personal.vanguard.com/us/funds/snapshot?FundId=3369&FundIntExt=INT

 34. מה אם קניית קצבה מוכרת אם כספים הוניים הנותנת פטור ממס רווחי הון/הכנסה?
  0.6% דמי ניהול.

 35. שלום, מאמר מרתק.
  שליש מכספי (מתוך זה שאינו בחסכון פנסיוני) הוא בקרנות נאמנות, שליש בתיק מנוהל ע”י בית השקעות ושליש הוא בדולרים, מנהל גם הוא ע”י בית השקעות (אחר).
  התשואה שמפיק זה שמנוהל ע”י בית ההשקעות (זה שבשקלים, לא בדולרים) נמוכה מאוד.
  אולי שווה לי להעביר רק אותו לפוליסת חסכון?
  מדובר בקרוב למיליון ש”ח, אז אני מאמין שאוכל להגיע לדמי ניהול נמוכים מאוד.
  האם אוכל לבדוק כל חודש את היתרה באינטרנט כדי לחשב תשואה?
  זה מה שאני עושה עם כל כספי (כי זה שמנוהל ע”י בתי השקעות נמצא בבנק, אז אני יכול בכל יום נתון לבדוק באתר של הבנק).
  שאלה נוספת: האם יש פוליסת חסכון שמשקיעה בנדל”ן?
  אין לי ראש לקנות דירה להשקעה ולטפל בשוכרים ובאחזקה.
  מצד שני, אני כן רוצה לעזור לילדיי (שהיום הם עדיין קטנים) עם דירות בעתיד, כך שצריך משהו צמוד למחירי הדירות.
  תודה מראש לעונים.

  • לגבי פוליסות המשקיעות רק בנדל”ן אין בגלל מגבלות השקעה. אי אפשר להחזיק בנכסים לא סחירים את כל נכסי המסלול. ניתן לנתח לאיזה גוף יש הכי הרבה לא סחיר. זה לא בהכרח נדל”ן. מגדל מחזיקה הכי הרבה בנדל”ן ממה שאני מכיר, קרוב ל7% מנכסי המסלול הכללי

 36. ראשית ברצוני לברך על השיח המקצועי והעיניני באתר זה שמי דודי ואני סוכן ביטוח מזה 20 שנה המעסיק 6 עובדים לגופו של עניין, גם אני חוסך לילדי בפוליסות חיסכון של חברות הביטוח נכון שיש עמלה ונכון שאפשר לחסוך בכמה וכמה דרכים אך מה המטרה ? שנהיה מומחים בהכל ? שנדע לעשות הכל הכי טוב ? לצערי אין סיכוי לא לכולם יש זמן להתעסק בשוק ההון ,לעקוב ללמוד, לשנות תמהיל השקעה וכו׳
  פוליסות אלו טובות בכל פרמטר מרכישת קרנות נאמנות כתמהיל בתיק השקעות או ניהול תיק השקעות אקטיבי אצל מנהל תיקים ששוחק לך את כל הרוויחיות
  אם יש לך זמן לנהל תיק ולהתמחות זה מצויין אך 99% מהציבור לא מבין לא יודע ויותר חשוב לא רוצה הציבור רוצה לחסוך ולכן כל מסלול אלטרנטיבי פסיבי פחות טוב באופן משמעותי ועוד לא דיברנו על הטבות המס.

  • “99% מהציבור לא מבין לא יודע ויותר חשוב לא רוצה…”

   זו בדיוק אחת הסיבות להקמתו של האתר הזה.

  • לנהל תיק השקעות פסיבי המכיל 2 ETF’s – מניות בינ”ל, אג”ח ממשלתי מצריך השקעה של 10 דקות בשנה (לטובת איזון התיק) והרעיון מסובך ברמה של חשבון לכיתה ז’. הבעייה בניהול התיק היא דווקא פיסכולוגית – לא לנסות לתזמן את השוק ולא למכור (אלא דווקא לקנות) במפולת. כל המחקרים הוכיחו שבממוצע, אין שום יתרון בניהול תיקים אקטיבי עי” מנהלי תיקים.

 37. אני בהחלט לא חושב שהשקעה פאסיבית היא אופציה רעה, היא יכולה להיות מאוד טובה למי שמתאים לו.

  אבל במקרה שאני כרגע מחזיק תיק השקעות שמורכב מ80% מניות (כי אני צעיר ויש לי מספיק זמן להתמודד עם משברים עתידיים בשוק) ועוד 10 שנים אני רוצה לעבור לתיק המורכב מ30-20% מניות (כי אני מזדקן ורוצה אוטוטו לפרוש ולחיות את החיים הטובים ללא סיכון מיותר) אז במקרה שכל התיק שלי מורכב מתעודות סל וקרנות נאמנות מחקות יש לי 2 אפשרויות:
  1. למכור חלק מהתיק, לממש רווחים ולשלם מס (לא מומלץ).
  2. להכין את המעבר כמה שנים טובות מראש, כדי לעשות את השינוי רק באמצעות ההפקדות החודשיות (אולי עובד בתיאוריה אבל מעשית מאוד קשה לתזמן בדיוק את היקף החשיפה שאני ארצה בעוד 5+ שנים).

  מכיוון ששתי האופציות לא אידיאליות אז במובן הזה פוליסה פיננסית מהווה יתרון משמעותי.
  ולא, זה לא קשור לניסיון לתזמן או להכות את השוק, זה קשור נטו כמה אתה רוצה להיות חשוף לסיכון.

  אינני עובד בשום חברת ביטוח, אני פשוט חושב שנעשה כאן קצת עוול למוצר שאולי איננו מתאים לדורין או לאחרים שדוגלים בהשקעה פסיבית אבל כן יכול להוות אלטרנטיבה לקרנות נאמנות מנוהלות שלוקחות הרבה יותר דמי ניהול ומאפשרות הרבה פחות גמישות (אני אישית אגב עם הון לא משמעותי בכלל הצלחתי להשיג דמי ניהול של 0.9%).

 38. הסוכנת הראשונה שהציעה לי פוליסת חיסכון אמרה שאי אפשר בשום אופן פחות מ-2% אפילו ל-1M……
  ל-300K הציעו לי 0.9% ול-1M כבר 0.7%.

 39. סולידית יקרה,
  השאלה איך נוכל לבחור בקלות את הת״ס שאת מציעה בטבלה הנ״ל?
  ת״ס מחקות מדדים עוד מילא

  אבל מי מבין בת״ס מחקות אג״ח לסוגיו השונים לדוגמא?

 40. הסולידית, וכל מי שיודע את התשובה, שלום

  תודה רבה על הפוסט הענייני, כרגיל! ממש מאיר עיניים ותענוג לקרוא מידע כה חשוב המוגש בצורה כה ברורה.

  לפני כמה שבועות, לפני שקראתי את הפוסט הנוכחי, דרך סוכן ביטוח “עצמאי” (לעולם אין לדעת), קיבלתי הצעה מחברת ביטוח כלשהי לפתיחת תכנית חיסכון עם 1.25% מהצבירה, בהינתן הפקדה של כ-3,000 ש”ח בחודש, ועם סכום התחלתי של אפס שקלים (מראש) בתכנית.
  הסוכן טען שבמקור הם דרשו גם 4% (ארבעה אחוז!) על כל הפקדה חודשית, אבל “הצליח” לבטל סעיף זה לחלוטין לידי 0% על ההפקדה (ממש מזל).

  הטענה המרכזית של אותו הסוכן בעד תכנית החיסכון, היא שחברת הביטוח המנהלת את הכספים מבצעת “קיזוזי מס” (כלשונו), כך שבפועל (“לבדיקתו, על השנים האחרונות”) יוצא שדחיית המס מהווה בין 1.8%-3% חיסכון שנתי, וזאת בהשוואה לכל תיק השקעות, עצמאי או לא עצמאי, עצל או אקטיבי – הווה אומר, בגובה הזה, קיזוז המס שקול
  ל”חוסכת” את דמי ניהול עצמם.

  (א) אני לא מצליח להבין עד כמה הטענה הזו נכונה. בהחלט אאתגר אותו, אבל אשמח גם לחוו”ד נוספת של מי שמבין בכך, כדי “להצטייד” בידע שכרגע אין לי אותו.
  (ב) בפרט, אשמח להסבר אודות אותם “קיזוזי מס”. הרי, אם התכנית מרוויחה בשנה מסוימת, בסוף אותה שנה צריך לדווח על הרווחים, ולשלם מס, לא כן? אירוע המס הרי לא יכול להידחות לשנה הבאה, נכון? כמו כן, אירוע המס לא יכול “להתקזז” באותה השנה עם כספיו של משקיע אחר שכספיו מנוהלים ע”י חברת הביטוח, נכון?

  מקווה שהשאלה הזו רלוונטית גם לקוראים נוספים כדי לקבל החלטה מושכלת…
  בקיצור – הצילו 🙂 ותודה.

  • אפשר להשיג גם ב 1%.
   ארוע מס קורה רק שמושכים כספים, ולא בסוף שנה.
   היתרון של פוליסת חסכון שאפשר לנוע בין המסלולים ללא ארוע מס.

 41. תודה על הקישור לפוסט.
  הפוסט הזה הוא בדיוק ההבדל בין עצלות, בורות ופחד לעצמאות וחופש. האופציה של חיסכון פיננסי היוותה עבורי אלטרנטיבה לתיק השקעות ועכשיו אני צעד אחד קדימה ללעשות זאת בעצמי.
  תודה!
  ליאת

 42. את מבלבלת את המוח. מה את מבינה בהשקעות? את יודעת שמוצרי השקעה פסיביים עולים יותר מדמי הניהול של 0.9%, שמקבלים בפוליסות אלו? את יודעת שהכספים מנוהלים באיכות הגבוהה ביותר שנגישה למשקיעים פרטיים בארץ? את יודעת שאף “סולידי” כמוך שינהל לעצמו את הכסף לא יגיע לתמהיל של קרן י’ ? למה להכפיש כשאת לא מבינה?? יש לך נכסים בלתי סחירים והחזקות ריאליות בתיק? איך הגיוון שלך? אם תגיעי לרמת הפיזור והגיוון ללא עלויות נסתרות (זוחלות מטה בשער) כמו אלו של המוצרים הפסיביים שאת כל כך אוהבת, תרימי לי צלצול.

  • 1. אילו ידעת אריתמטיקה בסיסית, היית בוודאי מצליח להבין מדוע דמי ניהול של 0.04% נמוכים מדמי ניהול של 0.90%.
   2. אילו ידעת מעט תאוריה והיסטוריה פיננסית, היית מבין ש”איכות ההשקעה” היא פרמטר חסר חשיבות בהתחשב בכך שמבחינה אמפירית, רובם המוחלט של מנהלי ההשקעות, מוכשרים ככל שיהיו, אינם מסוגלים להשיג תשואה גבוהה מתשואת השוק הממוצעת באופן קבוע. לפיכך הדבר ההגיוני לעשות הוא לנסות להשיג את תשואת השוק ולשלם על כך כמה שפחות.
   3. “התמהיל של קרן י'”, עם כל הכבוד, הוא *לא* הגביע הקדוש של שוק ההון. 🙂
   4. מטרתי איננה להכפיש, אלא להנגיש לציבור מידע שאתם לעולם לא תפרסמו על המוצרים שאתם משווקים. במקרה דנן מדובר במעין קרן נאמנות אקטיבית, לא שקופה ולא זולה, שנעטפה בשם הקוד “פוליסת חיסכון” כדי למצוא חן בעיני הצרכן הבור.
   5. נכסים ריאליים? יש לי אוסף של מטבעות זהב בוליון מסוג וינה פילהרמוניק. הם מאוד יפים, הבט. מעדיפה להשקיע בזה – הרבה יותר ברור ומובן מ-“10% מנכסי הפוליסה יושקעו ב’נכסים אחרים’ לשיקול דעתו המוחלט של מנהל הקרן'”.. יש לי צמרמורת כשאני כותבת את זה.
   6. התיק שלי מפוזר שווה בשווה בין נכסים בלתי-קורלטיביים (היסטורית) כמו מניות, זהב פיזי, אג”ח ומזומן.
   7. אני לא רואה שום טעם להרים אליך צלצול, מהטעם הפשוט שלהתרשמותי הידע שלך מועט יחסית.

 43. יש לי קרן פנסיה הונית בהראל – “עדיף קרן י'”
  אין לי מושג אם זו קרן ישנה או חדשה.
  היא היתה פעילה עד שנת 2004 וכיום היא מוגדרת כמוקפאת מאז שפוטרתי.
  תקועה לי שם כמו קוץ בת..ת ולא יכול לפדות אותה עד יולי שנה הבאה.
  האם אני יכול להעביר את הקרן הזו לקרן אחרת עצמאית מנוהלת על ידי ולא ע”י מנהל הקרן שנוגס ברווחים שלה?
  ניהול עצמי כמו חשבון הברוקר שיש לי?
  לאחר שפדיתי את הפיצויים והחלק שפטור ממס נשאר בערך 50K.
  תודה ויום טוב
  יוסי

 44. ניתן לרכוש את תכניות החסכון בכל חברות הביטוח ללא סוכן, ישירות באמצעות אתר האינטרנט ובדמי ניהול נמוכים, לרוב סביב 1% בלבד !
  פשוט מתקשרים לטלפון שרשום באתר של תכניות החסכון בחברות הביטוח ומנהלים מו”מ קצר עם הנציג…

  • ומקבלים קרן נאמנות אקטיבית, לא יעילה, חשופה לסיכון מנהל, והכל תחת המעטפה השיווקית של “פוליסת חיסכון.” נהדר!

   • לא מזמן נציג של פסגות ניסה לשווק לי את השטות הזאת כמכשיר חסכון לילדים שעולה “רק” 1.2% בשנה. כאשר הראתי לו שני עושה תכנית חשסכון בעצמי (50/50 תא100/SP500 כי זאת השקעה בעלת טווח מאוד ארוך) ושאני משלם 0.05% מהקרן עבור קרנות מחקות .
    ומפקיד בהוראת קבע שכן עולה הרבה אך זה זניח לעומת הקרן (0.5% חודשי מההפקדה בגלל עמלת מינימום), הוא עשה את עצמו לא מאמין עד שהראתי לו. ואז הוא שאל מה עם דמי משמרת, אמרתי לו שאני לא משלם דמי משמרת. הבחור קם והלך…

    שי, אני לא יודע את מי אתה מייצג אך 1% זה המון כסף – זה פי 20 מי מה שאתה משיג ע”י השקעה בקרנות מחקות.

    • משקיע מתחיל

     כמה עולה הוראת קבע בבנקים המסחריים? לשם השוואה, הוראת קבע בבנק הדואר עולה 1.09 ש”ח

 45. ליאת קימרון

  תענוג לקרוא
  זהו ביקור ראשון שלי אצל “הסולידית” בהיותי עושה ממש צעדים ראשונים בכיוון להיות משקיעה עצמאית. רציתי להגיד – תודה!!! על העידוד הכל כך ברור להעיז לקחת את הניהול הפיננסי בידיים. תודה על הכתיבה הברורה, הנגישה, המלאה במידע וקישורים, על הדיון העירני והמקצועי. תודה לסולידית ולמגיבים והתורמים – נהניתי והפקתי המון. בהערכה רבה ובתקווה להיות יום אחד בעלת יכולת לתרום גם.

 46. סולידית שלום רב,
  ניהול הכספים שלך בעצמך דינו כדין “הימור מושכל” בקזינו ברוב המקרים. ישנם קופות IRA בבתי ההשקעות וחברות הביטוח זהו מוצר לניהול ההשקעות בקרן שלך . העלות אפסית אך לאמיתו של דבר גם מנהלי ההשקעות של חברות הביטוח אינן משקיעות באפיק זה משום שהם מבינים את היתרונות הקיימים בהשקעה בפוליסת חיסכון.

  ככלל – ישנם אלטרנטיבות מצוינות להשקעה על פני קרנות נאמנות לדוגמה- קופות גמל , קרנות נאמנות וכו.

  שימי לב שלא מניתי את עניין ניהול התיקים שזו דרך של החברות ביטוח /בתי ההשקעות ליהנות מלוקש שמוכר בנק..

  אמנה ברשותך את היתרונות של המוצר על פני אפיקי ההשקה האחרים.
  1. ישנם רק 8 מסלולי השקעות בממוצע. הלקוח לא מתלבט אלא בוחר מסלול שתואם את צרכיו כיום.
  2.אין אירועי מס!!! – במעבר בין ק”נ או שינוי אסטרטגיה בניהול תיק מתקיים בהכרח אירוע מס. בפוליסת חיסכון ניתן לעבור בין המסלולים ללא אירועי מס!
  3.יתרון לגודל- מסלולי קרן י’ (מסלול כללי) של פוליסת חיסכון מונה ברובו בין 15 ל30 מיליארד (!) ש”ח. חלק מהכספים נהנים מכך שהגוף המוסדי קונה בהנפקה את כל סדרת האג”ח של פירמה מסוימת ובכך נהנה מהתשואה בבלעדיות. בנוסף, כאשר המדינה מנפיקה סדרות אג”ח לטובת משבר מסוים (נניח משבר הבנקים ב84) נהנה הגוף המוסדי מאג”ח בתנאים מועדפים נניח צמוד +5.5% וכו. מה שמהווה יתרון מובהק שבשקלול הנכסים הכולל.
  4.דמי ניהול – כיום דמי הניהול הנם סביב 0.9% אפילו בסכום של 150,000 ש”ח . אוכל ואשמח לעזור בכך.
  5.הלוואה- לפעמים אדם בוחר להשקיע את כספו לתקופה נניח של 5 שנים. בתווך נדרש להוציא סכום נכבד בצורה מיידית- ישנם שתי אפשרויות בפניו: לפדות את הכסף (הכסף נזיל בכל שלב!!) או לחלופין לקבל הלוואה לתקופה של עד 7 שנים בריבית של פ-0.5% !!! – ההלוואה מאפשרת לו לשמור על האסטרטגית השקעה בצורה שוטפת ואם מדובר בתקופת משבר הלקוח לא חייב “לממש הפסדים”!

  הערה- חוות הדעת איננה מתאימה לכל אדם ונניח לפנסיונר שהגיע לגיל פרישה הייתי ממליץ על קופת גמל שכמובן תישאר נזילה היות ומדובר באדם שפרש ויכול להוזיל את דמי הניהול ,לבחור קופה מסלולית וכו.

  אשמח לענות על שאלות ולתרום מנסיוני

  • הבלוג הזה מעודד אנשים לקחת אחריות על הכספים שלהם, בין היתר באמצעות ניהול עצמאי ופסיבי של השקעותיהם.

   1. 8 מסלולי השקעה נשמע הרבה, אבל מתגמד לעומת ∞ מסלולי ההשקעה העומדים לרשותו של המשקיע הפסיבי המתנהל עצמאית.
   2. חסר משמעות, אם ניקח בחשבון שאחד מעקרונות היסוד של השקעה פסיבית היא בחירת אלוקציית נכסים מסוימת ודבקות בה לאורך עשרות שנים. מה שאתה אומר למעשה זה שהפוליסות מעודדות אנשים לשנות את הרכב תיק ההשקעות לעתים קרובות, וזה לטעמי צעד הרסני.
   3. מסלול “כללי” נותן למנהל המוצר יד חופשית לבחור ניירות ערך כראות עיניו מבלי שלמשקיע עצמו יש תמונה ברורה של שיקוליו. היעדר השקיפות הזה מסוכן. מבלי להמליץ על דבר, אציין כי קרנות סל (ETF) של ואנגרד מנהלות נכסים בהיקף של מאות מיליארדי דולרים (ג.נ מחזיקה קרנות של ואנגרד).
   4. כל אחוז שנגבה בדמי ניהול הוא אחוז שבא על חשבון התשואה. חשוב להדגיש את זה. 0.9% בשנה נשמע מעט, אבל ה-compounding השלילי אחרי 20 ו-30 שנה מסתכם בסופו של דבר בהרבה מאוד כסף שהולך ישירות מכיסו של המשקיע לכיסו של מנהל המוצר.
   5. אדם שנוטל הלוואה משעבד את עתידו למען ההווה. בבלוג הזה העקרון הוא להתאמץ בהווה כדי לשחרר את העתיד. נטילת הלוואה כנגד חסכונות פיננסיים היא לא צעד שמקדם חירות כלכלית, אדרבה.

 47. סולידית שלום,
  התוודעתי לפוסט הנ’ל ולאתר ממש לפני יומיים, ומאז פשוט לא הפסקתי לקרוא, כאן וברחבי האינטרנט, ואכן ברצוני לקחת אחריות על הכסף שלי. אז ראשית, תודה.

  באחד הפוסטים שלך את קובעת שלפני שמתחילים לסחור בנירות ערך, כדאי ליצור חיסכון נזיל בגובה שש משכורות. מבדיקתי הלא מאוד מעמיקה, גיליתי שדווקא פוליסות החיסכון הנ”ל הכי משתלמות כשזה מגיע לחיסכון נזיל מסוג זה. גם אם דמי הניהול הם 1% ותשואה ממוצעת היא 3-4%, זה עדיין יותר משתלם מפיקדונות בבנק עם ריבית כמעט אפסית.

 48. כאדם מן הישוב שעובד ואין לו שום מושג בדבר אפיקי השקעה ושרוב המילים שאתם זורקים עושות לו כאבים בכל הגוף אני חושב שיש בכל הדיון הזה אולי אמת וצדק מקצועי מבחינתכם אבל הוא חוטא למציאות של האזרח. רובנו אנשי מקצוע בתחום מסויים ואין לנו שום ידע ומושג בעניין השקעות. עבור אדם כזה שלא רוצה ולא יכול לנהל כספים פוליסה כזו היא יופי של מוצר. ככה פשוטו כמשמעו בלי הסבירם נוספים. 1.2% אחוז דמי ניהול נאמר מסך של 100 אלף שקל זה כסף קטן עבור מוצר כזה. רוב האנשים מוציאים במידנה הזו סכום כזה בחודש רק על סיגריות למשל. אז על מה מדובר בכלל. לכו לשוק הכרמל תשאלו אדם פשוט אם הוא משקיע במשו בכלל

 49. אופניק מרחוב סומסום

  אחלה אתר.
  אני בדיוק במו”מ עם מספר חברות ביטוח על השקעה של חצי מליון ש”ח דרך פוליסת חיסכון . למיטב הבנתי זו האופציה הכי זולה (בנק\תיק השקעות) למעט השקעה באופן עצמאי. מכוון שכרגע אני בור בנושא, החלטתי ללכת על זה. זה לא אומר שאני אשאר שם כל החיים אבל אחרי שנה שנתיים שאני אלמד ואתנסה בסכומים קצת יותר קטנים אני אחשב מסלול מחדש. אגב, אני הגעתי כבר לדמי ניהול נמוכים ממה שתואר פה – באיזור ה0.7 ועוד שלחתי את הסוכן לשפר הצעה.

 50. חיסכון פרטי בחברת ביטוח

  מתחילת השנה ובמשך 4 חודשים עשיתי כ- 10% בתוכנית חיסכון פרטית בחברת ביטוח, נזילה, עם דמי ניהול של 0.9% ! כמה עשית את הסולידית באלטרנטיבה שאת מציעה ?

  • מדד ת״א 100 עשה בזמן הזה 10.96% – רק שיכלת לרכוש אותו בעצמך בדמי ניהול של 0.025%. אם אתה נהנה לשלם למתווכים על מוצר שזמין כמעט בחינם, בשביל ה״שקט הנפשי״ – לבריאות.

   • חוכמת המונים או טוביה החולב ?

    אתה גם חולב את הפרה לבד ? ומגדל ירקות לבד ? בעולם המודרני, החוכמה היא שיעבדו בעבורך ואתה תשלם בעבור זה ותפנה זמן לדברים אחרים !
    רק תדאג לשלם כמה שפחות ולקבל כמה שיותר ! להשקיע לבד זה בזבוז זמן יקר מפז …

 51. זהר בר-יהודה

  לסולידית, התעלמת מנקודה סופר חשובה – הטבת המס לגמלאים שניתן להנות ממנה כיום ב:
  * פקדונות ותוכניות חסכון בבנק (נקבל פטור על ה- 10 ש”ח שנרוויח שם בשנה בריבית הנוכחית).
  * פוליסות חסכון.

  כלומר גמלאי שיפקיד כמה מאות אלפי שקלים בפוליסת חסכון יהנה מפטור על כל הרווחים (הפטור הוא עד 16,560 ש”ח בשנה, כלומר כל רווח של עד 66,240).
  דמי הניהול שאפשר לקבל היום הם בסביבות 0.8-1%. ובתמורה נקבל פטור על מס רווחי הון של 25%.
  כלומר אם הפוליסה תשיג תשואה של 6% בשנה, נזכה לפטור ששוויו 1.5%, יותר מכלל דמי הניהול!!

  גם את העניין שהפטור הוא בעצם פר שנה אפשר לפתור בקלות ע”י הוראה ל”מכירה רעיונות”, כלומר אין צורך אפילו למשוך את הכסף ולהפקיד מחדש.

  בהינתן הטבה זאת, ברור שלגמלאים אפיק זה הוא הרבה יותר טוב בכל חלופה אחרת.

 52. האם יש עדכון לנתונים שבכתבה (ולמסקנות) לאחר שנה?

 53. לי ברור מאוד שלנהל בעצמך זה הכי טוב והכי יעיל…

  אבל ה-י-י אני פונה לפוליסת חיסכון מכיוון שאין לי זמן ללמוד את הנושא על בוריו ולנהל את ההשקעות שלי בעצמי.

  אם זה היה מעניין אותי או אם היה לי זמן – ברור שהייתי לומד ומנהל את זה בעצמי…

  זה כל העניין במנהלי תיקי השקעות ובכלל במכשירים האלו שאחרים מנהלים לך…

  צאי מהקופסא דורין – לא כולם כמוך כל היום מתעסקים במספרים ופיננסיים…
  יש לנו מציאות יום יומית להתעסק איתה

  אני משלם להם על העבודה שהם עושים – ** וזה בסדר גמור** אני שלם עם זה !!!

 54. הי, מצטרף חדש שמאוד נהנה לקרוא את המאמרים והתגובות. ישר כוח!!!

  בתור חובבן גמור – האם יש המלצה על ספר שיכול לתת לי הבנה בסיסית של מונחים ועקרונות בסיסיים בעולם זה?

  תודה מראש!

  אלעד

 55. ומה אם עומד לרשותי סכום גדול מיידית אבל צריך להפריש ממנו כל חודש סכום של 6000 ש”ח? האם גם אז חסכון פסיבי מומלץ?

 56. פשוט טיפשה ! 4 סיבות להתרחק ? מה זה, עולם חד מממדי? כולם יכולים לנהל בעצמם את ההשקעות? מה האלטרנטיבות חוץ מהעצות שלך? מה החסרונות של המוצרים הפסיביים ומה ההבדלים שלהם? מה סיכוני המנפיק? דיבידנדים? דמי ניהול בדלת האחורית? מוזמנת להתערב איתי שאת תשיגי שארפ נמוך משל מומחי ההשקעות כמו שאת מכנה אותם בזלזול. פשוט טיפשה וטיפשים מקשיבים לך.

  • ש: כולם יכולים לנהל בעצמם את ההשקעות?
   ת: לא, אבל אני מאמינה שכולכם יכולים ללמוד לעשות זאת וכך לשלם פחות לך ולחבריך.

   ש: מה האלטרנטיבות חוץ מהעצות שלך?
   ת: וואו, הן אין סופיות. יועץ השקעות שיבנה תיק, מנהל תיקים שינהל תיק, קרנות אקטיביות, מסחר תוך יומי, מסחר באופציות, מסחר בפורקס, קנייה של מניות ערך, …

   ש: מה החסרונות של המוצרים הפסיביים ומה ההבדלים שלהם?
   ת: התייחסתי בפוסטים אחרים. החסרונות הגדולים ביותר הם שיש עמלות קניה ומכירה, ורובם לא מתכסים באופן פיזי.

   ש: מה סיכוני המנפיק, דיבידנדים ודמי ניהול בדלת האחורית?
   ת: אלו הן בעיות שמאפיינות בעיקר תעודות סל, וימוגרו עם הפיכתן לקרנות סל. בקרנות מחקות הבעיות הללו לא קיימות.

   ש: מוזמנת להתערב איתי שאת תשיגי שארפ נמוך משל מומחי ההשקעות…
   ת: גם מנהל השקעות וגם אסטרולוג? 🙂

   • האם מישהו יכול להגיב על שאלתי מפני כמה ימים: “ומה אם עומד לרשותי סכום גדול מיידית אבל צריך להפריש ממנו כל חודש סכום של 6000 ש”ח? האם גם אז חסכון פסיבי מומלץ?”
    הסכום הוא המיידי/חד פעמי כ-400 אלף ש”ח

 57. לדעתי אתם יורדים על הכלי הזה בצורה לא מוצדקת. פוליסת חסכון זה פתרון טוב לאנשים שכיום עובדים עם קרנות נאמנות מנוהלות ומקשיבים ליועצים בבנקים או לחלופין בעלי תיק מנוהל בבית השקעות. זה ממש לא תחליף לניהול עצמי של ההשקעות עם קרנות עוקבות וזה לא בא להתחרות בזה. יש לפוליסה כמה יתרונות, בהם:

  1) עלויות נמוכות יותר למוצר המקביל. לדוג’ קרנות וותיקות ומצליחות: אלטשולר שחם 25-75 עולה 1.27%, פסגות אלפא 20/90 עולה 1.51%. זאת ללא עמלת דמי משמרת שהבנק גובה לפי יכולתו. זאת לעומת 0.7%-1% בפוליסות.

  2) אפשרות להתמקח על דמי הניהול לפי גודל התיק.

  3) התחייבות שדמי הניהול לא ישתנו. היום אם קרן נאמנות מסוימת מצליחה, אז מעלים לה את דמי הניהול. אם הלקוח רוצה לשנות קרן הוא צריך לבצע ארוע מס וזה מייקר עניינים. לכן הלקוח “תקוע” במצב הזה. (קרנות עוקבות גם יכולות להעלות מחירים).

  4) אפשרות מעבר בין מסלולים ללא תשלום מס רווח הון. תאורטית אפשר להחזיק בפוליסה 20 שנה ולעבור כל הזמן בין מסלולים בלי לשלם שקל מס. (במעבר בין קרנות עוקבות משלמים מס)

  5) שקיפות גדולה יותר לגבי הביצועים של כל גוף. כמה קרנות נאמנות אתם מכירים שקיימות יותר מכמה שנים בודדות? אין הרבה כאלו. למה? היום בתי השקעות עושים “טריק” נחמד בשביל לשפר את הרקורד שלהם. הם פותחים המון קרנות שכולן מתיימרות לעשות אותו דבר (סתם לדוגמה לפסגות יש כרגע לפחות 4 קרנות של אג”ח כללי ללא מניות כולן זהות). אז הן פשוט סוגרות את הקרנות עם הביצועים הפחות טובים ומשאירות רק את המוצלחות. כך הן “מעלימות” את הכשלונות שלהן ומפרסמות לכולם את ההצלחות.

  לחברות ביטוח בפוליסות החסכון לעומת זאת יש מסלול אחד בלבד לכל אפיק. כל מסלול כזה קיים 10-15 שנים ואין להן ממש אפשרות לסגור קרן מסוימת אם הן עשו פאשלה. זה נותן אפשרות לבחון את הביצועים של החברות 10-15 שנים אחורה. בהצלחה למצוא מידע מקביל על בתי ההשקעות. (ביצועי הפוליסות נמצאות בביטוח-נט של משרד האוצר).

  6) בואו נדבר על תשואות – על פני 15 שנה, לחברות הביטוח תשואה עודפת ביחס למדד הייחוס (!!!). כן. מפתיע נכון? אבל דה מרקר בדקו את תשואת חברות הביטוח ב15 שנים האחרונות (http://www.themarker.com/magazine/1.2503966 לקראות אמצע הכתבה) ומצאו שחברות הביטוח נתנו תשואה עודפת. בתקופה של 15 שנה אחורה, מדד הייחוס הניב 217%, מנורה 232%, מגדל 229%, הראל 228%. מיותר לציין שאפילו לקרנות עוקבות יש טעויות עקיבה והן לא מצליחות לעקוב אחר המדד בעצמן. לדעתי זה די מרשים.

  לסיכום:
  תרדו כמה שאתם רוצים על חברות הביטוח. לדעתי הן נותנות מוצר שהוא יותר טוב מהמוצר המקביל שאפשר לקבל אצל היועץ בבנק. רוב היועצים בבנקים לא נותנים המלצות טובות ללקוחות שלהם ודוחפים להם קרנות ממש גרועות. תסתכלו על התיקים שהם מרכיבים ורוב הסיכויים שתתפלצו.

  זאת אלטרנטיבה ראויה למי שאין לו כח להתעסק עם ניהול התיק שלו לבד ואין לו את הכשרון לכך. כי מה לעשות, עובדתית מחקרים התנהגותיים מראים שרוב המשקיעים הקטנים נלחצים ועושים הרבה מאוד טעויות בניהול התיק שלהם, במיוחד ברגעי משבר. זה סבבה שאת ממלאת פה אנשים בתקווה אבל בפועל לרוב האנשים יהיה קשה מאוד לעקוב אחרי ההמלצות שלך. לא שאני רוצה להניא מישהו אבל צריך להסתכל על המציאות והמחקרים. מי פה יכול להתאפק לא למכור קרן בזמן הפסדים כבדים? צריך להיות מישהו עם עצבי ברזל זה ממש לא פשוט כמו שזה נדמה.

  הבהרה: אני לא סוכן ביטוח או קשור לחברות הביטוח בשום צורה שהיא. אני חוסך פרטי שמכיר קצת את השוק, מכיר את הטריקים והשטיקים של כולם והחליט לחסוך את הכסף שלו בפוליסת חיסכון.

 58. קראתי את הפוסט (אליו הגעתי דרך חיפוש מידע כללי והתחלתי על פוליסות חיסכון) ואת כל התגובות לו. אחת מהן שמשכה את תשומת ליבי התייחסה לשיקול העלויות; ליתר דיוק, נטען בה – בהתבסס על תעריפון העמלות של בנק לאומי – שהעלות של פוליסת חיסכון מאוד יקרה לעומת קרן מחקה.

  בדקתי את תעריפון העמלות הרלוונטי לי (בבנק אוצר החייל). לפי ס’ 4.1 (והערת השוליים מס’ 3 לו), עמלת הקניה/המכירה של קרן מחקה היא אותה עמלה עבור קניה/מכירה/פדיון של ניירות ערך סחירים בבורסה בת”א, ושיעורה 0.75%, 40 ש”ח מינימום. כל זאת, כמובן, לפני דמי-משמרת ני”ע.

  נניח ואני משקיע קטן ושוקל פוליסת חיסכון פשוט כחלופת השקעה בהוראת-קבע חודשית לעומת כל מוצר אחר בפלטפורמה זו, נראה לי שפוליסת חיסכון (שמוצעת לי בדמי-ניהול של 1.2%) היא עדיין חלופה ראויה, לא?

  זה לא שאני לא מקבל את כל מה שנכתב כאן לגבי כל 1% דמי-ניהול אוכל 1% מהתשואה, ואת האפקט המצטבר של כל זה לאורך שנים, אלא שאני פשוט לא רואה אלטרנטיבה אחרת; הבנק, בדומה לבנקים אחרים בקבוצת הבינלאומי, מציע הוראת-קבע חודשית לרכישת תעודת סל על מדד ת”א 25/100 (לפי בחירה) המכונה “הפקדה מנייתית”. הוא “עושה טובה” וגובה “עמלה מוזלת” של 7 ש”ח; במונחי ה”הפקדה” המינימלית שהגדיר (500 ש”ח), מדובר ב-1.4% מסכום ההפקדה, וזה עוד מבלי לשקלל את דמי משמרת ניירות הערך.

  עכשיו, אני משקיע קטן – אני בסה”כ רוצה לשים כסף בצד שיעשה (בפוטנציה) משהו יותר מכלום ושום דבר שיניבו לי פקדונות שקליים/תוכניות חיסכון ואפילו קרנות כספיות (הפטורות מדמי משמרת, כידוע). אין לי יכולת מיקוח מול הבנק ולא נראה לי סביר להתחיל להתעסק עם מעבר בנק בשביל זה, על כל מה שזה כרוך בו (אלא אם כן אפשר לפתוח הוראת-קבע לקרן מחקה בבנק לאומי דרך בנק אחר). נראה לי הגיוני שבהתחשב בכל הנסיבות האלה, פוליסת חיסכון כן אטרקטיבית, מבלי לרדד את הדיון והנק’ החשובות שהועלו בו – לא?

 59. בהשוואה לבנקים בוודאי

  עדיין מדובר באלטרנטיבה הטובה ביןתר

 60. והתשואות מצוינות

  בהשוואה לניהול תיקים או לקרן אמנות בבנק העלויות הן פחות מחצי

 61. בין המאמרים המעניינים שקראתי בתקופה האחרונה ולא דווקא המאמר עצמו אלה התגובות , לעניות דעתי בלבד : פוליסת חסכון לא באה להתחרות מול ה”מומחים” שבאו לנהל את כספם בעצמם , פוליסת חסכון ומשקיע פרטי שמחליט לנהל את כספו בעצמו דרך ניירות ערך אינם מתחרים אחד בשני העלויות שמעלים פה בתגובות וגם העלויות שמוזכרות במאמר אינם רלוונטיות מהסיבות הבאות :
  1.רוב האנשים אינם נכללים בהכללה של משקיע פרטי עקב חוסר ידע מקצועי, חוסר טכנולוגי , וחוסר במידע מקדים
  2.נצא מתוך נקודת הנחה שאכן השקעה פסיבית זולה יותר מפוליסת חסכון , נגדיל ונאמר שלאורך שנים שני האפיקים ישיגו אותה תשואה בדיוק ונתעלם לחלוטין מן הנקודות כמו הטבות מס , יכולת לקבל הלוואה , שינוי מסלולי השקעה ועוד תתקבל המסכנה הוודאית שאפיק השקעה פסיבי בניהול עצמי בהכרח חייב להיות משתלם יותר שכן העלות של המוצר נמוכה משמעותית מהמוצר המתחרה, יחד עם זאת ניתן להשוות את המצב לסיטואציה הבא : לכולנו יש רכבים , רובנו עושים טיפולים סטנדרטיים לרכבים שלנו בין אם הם קטנים או גדולים רובנו יכולים לעשות את הטיפולים האלה בעצמנו , טיפול 10,000 ניתן לעשות מעל כול בור , רק להחליף שמן , לנזק ישן ולשים במקומו חדש ( איזון של סוף שנה ) יחד עם זאת רובנו נעדיף לעשות את זה דרך איש מקצוע וזה מהסיבה שבמהלך הטיפול יש אפשרות שיתגלו תקלות נוספות שניתן לטפל בהם על הדרך ובכך לחסוך עלויות עתידיות נוספות. לגבי עניין התשואות אמור להיות מעניין אם ננטרל את כול הבולשיט מסביב . תשואות לאורך 11 שנים של פוליסת חסכון במסלול כללי שנמצא ברמת חשיפה של ניהול תיק ניירות ערך עצמאי לאורך 11 שנים באותה רמת חשיפה ואותו מדד שרפ נראה מי עשה יותר , הרי את העלויות הכי כלל לקזז שכן הן ידועות בין אם היסטורית בין אם עתידיות .
  פוליסת חסכון באה לתת אלטרנטיבה טובה מאד לבנק למרות העלויות למרות הכל … על הדרך אם אפשר לתת בראש קצת למנהלי תיקים וניירות ערך מה טוב…
  בברכה ,
  לא ממוחה באף תחום 🙂

 62. אני משלם רק 0.6% בחברת “כלל” ובראש שקט בלי להבין כלום התשואות גבוהות

 63. תרקנו אותי אם אני לא צודק… בעצם פוליסת חיסכון וקרן השתלמות זה אותו דבר, רק את הקרן מעסיק פותח לך ופוליסת חיסכון את ראשי לפתוח לבד. תודה

  • לקהש”ת יתרונות מס בולטים ובשל כך לא ניתן להשקיע בה כמה שרוצים.
   לא כך בפוליסת חיסכון בה ניתן להשקיע ככל יכולתך והחלטתך.

  • על אף המשותף בין קרן השלמות לפוליסת חיסכון, קיים ביניהם הבדל מהותי – עניין הנזילות…

   בקה”שת תוכל לפדות את הכסף רק לאחר מספר שנים (ואם פדית קודם, תשלם קנס). ואילו בפוליסת חיסכון הנזילות היא ברמה יומיומית.

 64. כולם כבר כתבו את הכל…ועם זאת, נכון לחודש שעבר לגבי העמולות:
  אכן העמולות נמוכות מ-1%:
  בטופ-פייננס הציעו לי 0.8%, כנ”ל בהראל
  אני יודע מחברים שאפשר להגיע לפחות אך כמובן תלוי בסכום המושקע.

  היתרונות כפי שהוצגו לי וכפי שהבנתי (לא אותו דבר):
  1. הפיזור הרחב (לא ניתן להשקיע יותר מ-0.5% בנייר אחד)
  2. האפשרות להשקיע בנכסים לא סחירים כמו נדל”ן מניב (כביש 6, משרדים… גיוון נוסף בפיזור הסיכונים, רלוונטי מאוד כעת נדמה לי)
  3. המס על רווחי הון לא משולם בכל טרנזקציה כמו בתיק ניירות ערך מנוהל בבנק אלא בפדיון הפוליסה כך שהוא למעשה עובד בשבילי ואמור לעשות ילדים (ריבית דריבית)
  4. אפשרות שילוב מסלולים מגוונים לשליטה ברמת הסיכון.

  לי אין אפשרות, ובוודאי לא חשק, להיות קשוב כל יום לדיווחי הבורסה או להיות מחובר לרשת וחיפשתי אפיק שיתאים לרמות הסיכון שקבעתי לעצמי בהתאם למועדים בהם אהיה זקוק לכסף.
  כהשקעה לטווח ארוך הפוליסות חיסכון התאימו.

  אשמח לקבל הערות אם טעיתי.

  נ.ב
  התייחסות לפוסט הקודם: פוליסה וקרן שתלמות לא אותו דבר … לקהש”ת יתרונות מס בולטים ובשל כך לא ניתן להשקיע בהם כמה שרוצים

 65. ברגע שימצאו (לא על מאדים) סוכני ביטוח שמציעים דיל של פחות מ-0.99% דמי ניהול בפוליסת חסכון, תעדכנו אותי.

 66. אני לא זוכרת את הפרטים אבל בגדול התפתתי להשקיע במסלול הזה בתחילת 2014, הסכום החודשי היה של 1500 ש”ח, בסוף השנה אחרי 10 חודשי חסכון היו לי בחשבון פחות מ-15,000 ש”ח. מיד משכתי את הכסף והשתדלתי לא לספר לאף אחד על הטפשות הזאת.

  • כמה פחות?
   באיזו חברה? באיזה מסלול?

  • בדקת אם דמי ניהול שמנים במיוחד זללו לך את החיסכון?

  • או אם היית במסלול סולידי מדי של אגח”ים או אגרסיבי מדי של מניות? ואז במקרה הראשון לדמי הניהול אין מספיק ממה לנגוס אז הם אוכלים בלי הפסקה מהקרן. במקרה השני התנודתיות מובילה להתקפים שעלולים לגרום לרזון קיצוני וסיכון חיי ההשקעה.

 67. מדובר על כתבה פופוליסטית שאני לא יופתע אם היא ממומנת על ידי גורמים חיצוניים. דמי הניהול בפוליסות החיסכון עומדות כיום על אחוז אחד בלבד. כיום ממוצע דמי הניהול עבור קרן מנייתית בבנק עומדת על 1.2% וצפונה בעוד קרן אג”ח עומדת על 0.8%. כל זה לפני דמי משמרת שמשולמים לבנק ולפני דמי ניהול לקנייה ומכירה למניות ואג”ח במידה ואתם רוכשים בעצמכם ניירות ישירות. בנוסף והדבר החשוב ביותר הוא מגוון הנכסים/ההשקעות שאתם מקבלים בתיק הפוליסה לעומת תיק אישי שלכם בבנק. כמה נכסים תוכלו לרכוש ב 100 עד 200 אלף ₪ ? תשאלו את הכותבת אם היא בדקה כמה נכסים יש רק במסלול כללי אחד בחברות ההשקעות או הביטוח .. אז אני אספר לכם מעל ל 800 נכסים שכוללים קרנות, תעודות סל, אג”ח, מניות ישירות, ונכסים לא סחירים. וזה עד לפני שהעלתי את נושא המיסוי הנדחה שיש בפוליסת ההשקעה. הכותבת גם מציע לכם לנהל את כספכם באופן אישי, אני אומר לכם שתחום הפיננסים דורש ידע מעמיק והתעסקות שוטפת כמו בכל מקצוע לפחות בו אתם עוסקים ביום יום. בתחום הכלכלה אין קסמים זה דורש הרבה עבודה קשה והבנה ולכן חשוב לגלות אחריות. לסיכום אני ממליץ לכל קוראי הכתבה הזאת לגלות סקרנות ולבדוק את הנושא לעומק זה העתיד שלכם וזה חשוב. להלן המייל שלי בכל שאלה [נערך]

  • 1) דמי ניהול של 1% הם שוד לאור יום ועלולים להסב נזק קולוסאלי למשקיע עם אופק השקעה של עשרות שנים. לשם השוואה, דמי ניהול של קרן מחקה מנייתית של ואנגרד הם בערך 0.05%. נראה אותך מתחרה בזה.
   2) דמי משמרת שמשולמים לבנק אפשר לבטל. אני כותבת בבלוג איך לעשות את זה.
   3). עמלות קניה ומכירה אפשר להוזיל לפחות מ-0.1% לפעולה. אני כותבת בבלוג איך לעשות את זה.
   4) הפוליסה שאתה מנסה לשווק לא מתחרה בקומבינציה של VXUS-VTI למשל שיחד כוללת למעלה מ-10,000 ניירות ערך שונים — רק שבניגוד לפוליסה, הקומבינציה הזו שקופה לחלוטין ברמה יומית ומנטרלת את סיכון מנהל הקרן (שמא המנהל לא יצליח את מדד הייחוס, סיכון שבדרך כלל מתממש). שוב, נראה אותך מתחרה בזה.
   5) “המיסוי הנדחה” הוא שקר הגובל בהטעיה שכן הוא מתייחס אך ורק למעבר בין מסלולים (ולמה שמישהו ירצה לעבור בין מסלולים תוך כדי תנועה — זה אסון ברוב המקרים). במכירת הפוליסה משלמים מס כמו גדולים.
   6) הטענה שעל “ניהול מקצועי” צריך לשלם פרמיה הופרכה בבלוג הזה כל כך הרבה פעמים שעצם העובדה שאתה מעלה אותה כאן מגוחכת. כמו שאמר ג’ון בוגל, בהשקעות, YOU GET WHAT YOU DON’T PAY FOR. דמי הניהול באים על חשבון התשואה של המשקיע. הוזלת דמי הניהול פירושה הגדלת התשואה. זו אריתמטיקה בסיסית שאני מניחה שאפילו אתה תצליח להבין. מצד שני, כפי שטען אפטון סינקלייר בשעתו, “קשה מאוד לגרום לאדם להבין דבר מה, כאשר משכורתו תלויה בכך שלא יבין זאת.”

   היתרון בהשקעה עצמאית שלא דרך מוצר מנוהל היא הרידוד של מתווכים יקרים עם ערך מוסף אפסי כמו כבודו. מטבע הדברים, מחקתי את המייל שלך בסוף התגובה, נראה לי שלא יהיה אחראי מצדי לאפשר לך לנהל את הכסף של הקוראים שלי 🙂

 68. שלום,

  פוסט בהחלט מעניין מאוד.

  לי יש שתי בנות ועל מנת לחסוך להן כסף לבגרותן פתחתי תוכנית חיסכון לכל אחת מהן בלידתן במטרה לתת להן את הכסף בהגיען לגיל 18-21.
  כרגע בחרתי בהשקעה של מסלול מנייתי טהור על מנת להשיג תשואה מקסימלית ל- 15 שנה הקרובות (בערך – לפי התכנית שלי). לאחר מכן ועל מנת לא לסכן את הכסף בסמוך לשימוש בו (הגיען לגיל 18-21) אני מתכנן להוריד את הסיכון ו”לשנות תוכנית” לתכנית פחות מסוכנת הכוללת מרכיב אגח ומזומן גבוה.

  טענתי היא שחיסכון אינו נועד עבור החיסכון עד לאינסוף אלא על מנת להשתמש בו בשלב מסוים. לכן יש צורך לשנות את תמהיל ההשקעה ולנהל את ההשקעה לאורך תקופת החיסכון.

  כך גם בפנסיה/גמל – תוכנית החיסכון לילדותיי הינה רק דוגמא לשם ההמחשה.

  מדוע לטענתך, אין צורך בשינוי תוכנית השקעה?

  תודה,
  ליעד

 69. משקיע מתחיל

  הוצאות ניהול השקעות של 1.24% בשנת 2015 במסלול פסיבי מחקה מדדים וזה עוד חוץ מדמי הניהול…. לעומת הוצאות ניהול השקעות של 0.49% במסלול כללי אקטיבי…
  http://imagizer.imageshack.com/img923/9475/KLUOr2.jpg

 70. לא לקחת בחשבון שיש לגמלאים פטור מוחלט ממס על הרווחים מפוליסת החסכון מה שהופך את ההשקעה הזאת לכדאית במיוחד בשבילם.

 71. ריאליזם נומינלי

  משהו אחד שלא הבנתי – הסוכנים שמשווקים את הפוליסות האלו (וגם חלק מאלו שהופיעו בתגובות כאן) טוענים שיש יתרון בהן בכך שמשלמים מס רק על רווח ריאלי ולא נומינלי. חוץ מדברי הסוכנים לא הצלחתי למצוא שום סימוכין לזה, ואני גם לא בטוח איך לחשב את ההשפעה של זה אם זה נכון.
  מישהו הבין את הנושא?

 72. רמי סלנר

  אפשר למצוא פוליסות חסכון פסיביות מפחות מ 1% דמי ניהול גם למי שיש רק 50,000 ש”ח

 73. נכון לאוגוסט 2017
  1.דמי ניהול פחות מ-1%
  2.פוליסה עם 40% מהתיק מושקעים בנכסים לא סחירים שאינם נגישים למשקיע הפרטי.

  האם כל ה-NO עדיין בתוקף?

  • ה-NO עדיין בתוקף כי:
   1. אתה לא יודע במה הם משקיעים (ההגדרה “נכסים לא סחירים שאינם נגישים למשקיע הפרטי” הייתה רלוונטית במהלך משבר 2008 ומחקה גוף פיננסי ענק בשם ליימן ברודרס בארצות הברית).
   2. אין לך שליטה איך הם משקיעים את הכסף שלך.
   3. לפי מחקרים לאחר ניכוי דמי ניהול מנהלי ההשקעות עדיין לא מצליחים להניב תשואת יתר מול השקעה פסיבית עצמאית במדד המניות – למה שתשלם למישהו 1% משווי התיק שלך בלי תלות בביצועים שלו אם אתה יכול להשאיר אצלך יותר מ-99% מהכסף לבד?

  • אני מסכים שלא, מסיבות נוספות:
   כל הפוסט הזה ישן ולא עדכני. בתקופה שלפני פתיחת קופות גמל להשקעה היה מקום לדיון מה עדיף. כיום ברור שקופת גמל להשקעה היא מסלול מקביל לפוליסות השקעה עם היתרונות הבאים:
   1. היצע המסלולים הרבה יותר גדול. אני מאמין שאפשר למצוא גם מסלולים פאסיביים שיתאימו בדיוק למה שאתה מעוניין בו.
   2. המעבר נעשה בלי דחיית מס לא רק כשמחליפים מסלול, אלא גם כשמחליפים גוף מנהל.
   3. דמי ניהול יותר נמוכים בדרך כלל. סעיף 2 מאפשר גם להתמקח בעוד כמה שנים על דמי הניהול מחדש.
   4. קופות הגמל מדווחות ביתר פירוט על הנכסים שלהם.
   5. במידה וייפתח מסלול IRA בקופות להשקעה, יהיה אפשר להעביר אליהם סכומים קיימים, כולל רווחים בלי אירוע מס.

   החיסרון היחיד הוא מגבלת ההשקעה – 70K לשנה לכל אדם (אפשר לפתוח גם על שם הילדים).
   אני לא רואה שום טעם להפקיד לפוליסת חיסכון לפני שממלאים את המכסה השנתית בקופת גמל להשקעה. אם הסכום להשקעה גדול יותר, אז יש מקום לדיון מה לעשות איתו לפני שהוא ייכנס במכסה של ההפקדה בשנים הבאות.

   אמנם, יהיו כאלו שיאמרו שעדיין המסלול הזה נחות לעומת “לנהל את הכסף בעצמך”. אני לא מתכונן להתווכח איתם. השיקולים דומים לדיון הישן של “פוליסות חיסכון מול ניהול ישיר”. אבל ברור שבשאלה “קופות גמל להשקעה מול פוליסות החיסכון”, קופות הגמל לוקחות בהליכה.
   לדעתי זו גם הסיבה שדמי הניהול בפוליסות האלו יורדות. עם זאת, הם עדיין יקרות לעומת קופת גמל להשקעה.

   • זה כל כך לא נכון – אין פה אמת אבסולוטית – זה כ”כ תלוי במשקיע עצמו. מי ששוכב לו חצי מיליון שקל בבנק – לא עדיף לו לפתוח פוליסת חיסכון? ברור שכן. קופ”ג זה רק 70K

    מי שרוצה לקבל הלוואה זולה כנגד הכסף שלו ולמנף להשקעה נוספת, לא כדאי לו לפתוח פוליסת חיסכון? ברור שכן.

    הנסיון לקבוע מה עדיף נדון מראש לכישלון. השקעות זה מכלול שלם, וזה קשור בעיקר לסך הנכסים שיש למשקיע. להגיד באופן אבסולוטי שאחד עדיף על השני זה שטחי מידי ומאוד לא מייצג

    • ומי שיש לו חצי מליון – מה עדיף פוליסת חסכון על הכל, או אולי 70K בקופ”ג, ורק 430K בפוליסה?

     אישית הייתי ממליץ לו לוותר על חודש וחצי, ולהפקיד 70K עכשיו, ועוד 70K בראשון לינואר. ואם יש לו משפחה הייתי ממליץ לו לפתוח לכל אחד.

     אם תקרא טוב – זה בדיוק מה שכבר כתבתי “אני לא רואה שום טעם להפקיד לפוליסת חיסכון לפני שממלאים את המכסה השנתית בקופת גמל להשקעה. אם הסכום להשקעה גדול יותר, אז יש מקום לדיון מה לעשות איתו לפני שהוא ייכנס במכסה של ההפקדה בשנים הבאות.”

     בהחלט יש מקום לדיון למי שמילא את המכסה, ואז פוליסת חיסכון היא אחת מהאופציות.

 74. מי שהקשיב לך לפני 3 וחצי שנים הפסיד לא מעט אחוזי תשואה שלא היה מקבל אותם בפקדון וכנראה שגם לא בתיק מנוהל. באופן כללי כדי שאנשים יכתבו ויתעסקו בדברים שהם מבינים בהם, ופחות יטעו את הציבור שעוקב אחריהם

  • נראה אותך משווה תשואות לקרן מחקה “טיפשה”, חוכמולוג. הצלחה מבחינתי תהיה אם מה שיותר אנשים יקחו את גורלם הפיננסי בידיהם ויפסיקו לפרק הון תועפות בדמי ניהול על “מבינים” מסוגך. אתם תעשיה גוססת.

   • יהודה הרשקוביץ

    אם התעשיה תגסוס ותגווע וכולם יקנו קרנות מחקות, את מי ואת מה יחקו הקרנות?

    • ביום שתצליח לגרום לחצי מאוכלוסיית כדור הארץ להסכים על משהו נבדוק את הנושא…

 75. שאלה –
  תיק המניות שלי מכיל בתוכו עמלות גלויות של הבנק ועמלות לא כל כך גלויות של קרנות הנאמנות שאני מושקע בהן. חלקן גובות יותר מאחוז דמי ניהול.
  לעומת זאת בפוליסת חיסכון יש עמלה אחת ידועה.
  מכאן שבשני המכשירים אני משלם עמלות ודווקא יש סיכוי שבפוליסת החיסכון אשלם פחות. אלא אם כן אפסיק לקנות קרנות נאמנות רגילות ואעבור לכלים אחרים – זולים יותר.
  האם אני טועה?

 76. היי חברים
  אני מנסה להבין מה החסרון המהותי בפוליסות.. אני מחפש עבור אבא שלי שהוא פנסיונר ונהנה מפטור רווח הון עד בערך 11 אלף שח
  להבנתי פוליסה פיננסית זה הכלי הטוב ביותר עבורו
  מישהו יכול להסביר למה זה ככ לא מומלץ?

  • גונגה דין

   1. דמי ניהול יחסית יקרים לעומת מוצרים פסיבים. אם הוא מתכוון לרכוש אגח ממשלתי או מכשירים סולידים אחרים אז דמי הניהול יהיו יקרים אבל ביחס לעלויות של רכישת מניות בחול או ד.נ של קרנות מניתיות בארץ שמגיעים ל2% ויותר זה סביר. תתמקח על דמי הניהול.
   2. לא כ”כ שקוף מה הם משקיעים. דינמיות יותר נמוכה מהשקעה ישירה שניתן למכור ולקנות באותו היום.
   3. השקעה במוצריים מדדים כמו תעודות סל או קרנות סל יתנו מה שעשה המדד פה סיכוי סביר לקבל פחות.

   • חנן, זה שאתה מברר עבור פנסיונר מכניס פרמטר נוסף למשוואה שכדאי לך לתמחר: גורם המיסוי –
    בתיק ני”ע גלום פוטנציאל יתרון מיסוי שרוב הפנסיונרים לא מממשים – החזר המס הגלום בהגשת דוח שנתי, לניצול מדרגות המס הנמוכות שלא נוצלו, לרווחי ההון שלהם, וכך לקבל החזר על ההפרש בין 25% לבין המדרגות שלא נוצלו.
    מנגד, גם בפוליסת חיסכון גלום פוטנציאל יתרון מיסוי – רק בפיקדונות בנקאיים ובפוליסת חיסכון אפשר לנצל הטבה אחרת לפנסיונרים – קבלת ריבית בפטור עד תקרה.
    שתי הטבות אלו הן ברמה שנתית ולא ניתן להעבירן משנה לשנה ולכן ניתן וכדאי לנצלן ע”י ביצוע מכירה רעיונית והגשת דוח למס הכנסה מידי שנה.
    לסיכום, לדעתי – צריך לשקול באיזה סכום השקעה מדובר ולתמחר את כל הגורמים שהוזכרו ועל פיהם לגבש איסטרטגיית השקעה.

 77. שלום.
  תודה על פוסט מעניין ומאד מועיל. עדיין יש לי מספר שאלות/הערות, אודה על התייחסותכם.

  1. כאשר רוכשים מכשירים פיננסיים מ- Vanguard או ני”ע אמריקאים אחרים, יש לרכוש אותם במטבע דולר
  אמריקאי. מייקר כמובן את העלויות (המרה כפולה של ש”ח) ומעלה בעיה נוספת שנקראת מס עזבון
  אמריקאי. למיטב ידיעתי, לפי החוק האמריקאי יש לשלם מס עזבון אמריקאי, כאשר נפטר מחזיק נכסים
  אמריקאים כולל נכסים פיננסיים כמו ני”ע וכדומה. מס העזבון יחול על אזרחי ארה”ב וגם על כאלה שאינם
  אזרחי ארה”ב. ומדובר כנראה על מס בגובה משמעותי למרות פטורים מסוימים.

  מאחר ומדובר בהשקעות ארוכות טווח (בזמן), רבים מהמשקיעים בנ”ל צריכים לקחת זאת בחשבון.
  יש אמנם אפשרות לרכוש קרנות ישראליות שמשקיעות במכשירים אמריקאים אבל המצאי מוגבל.

  מה דעתכם בנדון.

  2. איך מתכסה “קרן מחקה” בבטוחות כלפי המשקיעים.

  תודה על תגובתכם.

 78. פוסט מעניין. עם זאת אין התיחסות להיבט המיסוי. כאשר אנחנו מנהלים תיק השקעות משלנו סביר שנרצה לקנות ולמכור ניירות ערך. לעיתים כי הם מיצו את הפוטנציאל שלהם ולעיתים כי החלטנו לשנות תמהיל השקעה (הורדת אחוז המניות והעלאת אחוז האג”ח לדוגמא, ולהפך).
  להבנתי בתיק המנוהל יש פטור מלא מתשלום מס עד לרגע המשיכה, כולל במעבר בין מסלולי השקעה שונים. דבר זה נותן למסלול כדאיות בתנאים רבים. דעתכם?

  ואגב בדמי הניהול, ניתן במיקוח לא רב להורידם לאזור האחוז מינוס (בהינתן כמה מאות אלפי ש”ח).

השאר תגובה