עולם חדש נורא?

ע

// הערה: זהו פוסט פוליטי. אני יודעת שיש קוראים נאמנים שסולדים מהפוסטים האלה, אבל לצערם, הרצון לכתוב גובר על הרצון להבטיח 100% קוראים מרוצים. // 

צל אפל כיסה את הציביליזציה המערבית. התעוררנו השבוע לשבר היסטורי, דיסטופי, חסר תקדים בעומקו ובהיקפו. עשרות שנים של קידמה נמחקו במחי מערכת בחירות אחת. כמו בגרמניה של שנות השלושים, השנאה, הגזענות והשוביניזם הלאומני הרימו את ראשן המכוער, התנחלו בלבבות ההמון המוסת והנבער, ונחלו ניצחון שכולו הפסד. כוחות האור ניגפו מפני כוחות האופל. עולם ישן-חדש נורא.

כך, בקדרה מבעבעת של רגשנות אפוקליפטית, מתארים תומכי קלינטון, בארץ ובחו"ל, את תוצאות הבחירות לנשיאות בארצות הברית.

המועמדת הטובה, הטהורה, הראויה – הפסידה. השנאה ניצחה, בנקודות אם לא בנוק-אאוט.

כפי שביטא זאת נחום ברנע, "מול כל אישה שהשתכנעה ש שונא נשים, קם גבר לבן ששונא שנשים. מול כל היספאני, מוסלמי או שחור שנעלב, צץ גבר לבן שהצביע בעדו." פלא ש–"מיזוגניה וגזענות מנצחים אישה ושחור"?

אלא שדווקא התיעוב העמוק הזה כלפי מצביעיו של טראמפ — אותם בריונים, גזעניים, מיזוגניים והומופובים שהרסו את העולם – הוא ההסבר הטוב ביותר לתוצאות הבחירות האחרונות.

האספסוף,  ה-"דמוס", זה שלא ניתן לסמוך על שיקול דעתו, זה שיש להנחותו לפעולה "נכונה" באמצעות סרטונים מעוררי מוטיבציה בכיכובם של סלבריטאים מדושנים, זה, שכמאמרה של סימה קדמון, "עצם עיניו והתעלם כליל מדברים שהדעת לא נותנת להתעלם מהם, אי-אפשר להיות סתם אדם ישר ולהצביע טראמפ" – ובכן, האספסוף הזה הצביע.

עם האצבע המשולשת.

הוא הצביע נגד אותו מחנה טהרני, רב-תרבותי, אוניברסליסטי, תקין פוליטית, לכאורה נעלה מבחינה מוסרית, הסבור כי פטרנליזם קשה ומדיניות רווחה עמוקה הם כלי העבודה העיקריים שבאמצעותם יש למשול בהמון; המון שנתפס, במקרה הטוב, כעדת פעוטות "מוחלשת" וחסרת-אונים, שיש לקדם אותה, לטפח אותה ולדאוג לה מהעריסה ועד לקבר, ובמקרה הרע, כאמור, כאסופת בריונים חסרי-מוסר, שאת התנהגותם יש להנדס מחדש ברוח "הקידמה".

הוא קרא תיגר על  אותו מעמד כמורה חילוני, מוסרני, שטוען בלהט כמעט דתי שתפיסותיו הפרוגרסיביות הן הן האמת המוחלטת ואין בלתה. ומכיוון שיש רק אמת אחת – אין עוד טעם בדיון והחלפת דעות. ביקורת כלפי ה"אמת" הזו היא יותר מאי-הסכמה פשוטה. היא עולה כדי דברי כפירה של ממש. אמץ את האמת הזו –  ותיגאל. התכחש אליה – ודינך ייסורים בגיהנום — או לפחות, דמוניזציה פרי קולמוסם הרושף של חברי מרצ ועיתונאי ידיעות אחרונות.

הניצחון של טראמפ לא היה ניצחון לגזענות, לבריונות, להומופוביה או למיזוגניה. ניצחונו הוא ניצחונם של אלה שמאסו בתיוג "גזען", "בריון", "הומופוב" או "מיזוגן", רק משום שערכיהם אינם עולים בקנה אחד עם השקפת העולם ה"נכונה".

"המרד בכמורה" מסביר את הצטמקותו העקבית של המחנה הפטרוני, מניצחון טראמפ בארה"ב, דרך הברקזיט בבריטניה ועד לתבוסת השמאל בבחירות האחרונות בישראל.

הוא מסביר את קרב הבלימה חסר הפשרות שמנהלת התקשורת המגויסת כנגד הצטמקותו, ואת התגובות האפוקליפטיות של "מעצבי דעת הקהל" נוכח האירועים.

והוא מסביר גם את העוינות הגוברת של המחנה הזה כלפי אותה שיטת ממשל מגוחכת, שמחייבת אותנו להתחשב בדעותיהם של אנשים פשוטים כדי לעצב את המציאות, לקבוע את סדר היום הציבורי ולקבל החלטות באופן קולקטיבי.

כי הסיפור כאן איננו, ומעולם לא היה, דונלד טראמפ, נייג'ל פראג', או ביבי נתניהו.  זו הדמוקרטיה עצמה שמדירה שינה מעיניהם.

המגמות האלה הולכות מחריפות ככל שהמחנה הפטרוני מצטמק ומקצין. אנשיו מתקשים להבין מדוע, לעזאזל, ההמון מסרב לתת את קולו למי שרוצה רק לדאוג, לחמול, לטפל, להעניק, לקדם ולטפח את המקופחים, ולהוביל אותם לחיים "בריאים" ו"הגונים".

התשובה הרווחת במחנה הפטרוני היא ששיקול הדעת של ההמונים — פגום. הם לא יודעים מה טוב בשבילם. הם "מפנימי דיכוי". הם תינוקות שנשבו, ומוחותיהם הרכים עברו הסתה שיטתית. הם זקוקים כעת למישהו שינחה אותם ויסביר להם מה עליהם לעשות.

אסון מגדרי?

מה שמוביל אותי לנקודה הבאה, והעיקרית.

יש מי שמתארות את הפסדה של קלינטון במונחים של אסון מגדרי, ניצחון הגבר הלבן על האישה המוחלשת, ביטוי של מהפכת-נגד ו-"בקלאש"  שידרדר נשים עשרות שנים לאחור.

מיזוגניה וגזענות מנצחים אישה ושחור

ח"כ זנדברג, לדוגמה, קובעת שטראמפ ביצע "נורמליזציה של שנאת נשים, תקיפה מינית וגזענות  עלינו להבין ולהכיר את עומקה ושורשיה של שנאת הנשים של החברה שלנו, את המנגנונים הגלויים והסמויים של הקטנה וזלזול, או במילים אחרות, עד כמה אנחנו עדיין שופטים בסטנדרטים אחרים לגמרי נשים וגברים…"

ומה בדבר אותן נשים – יותר מ-40%, על פי ההערכות – שנתנו את קולן לטראמפ? ובכן, אין לצפות מהן שיפעילו שיקול דעת עצמאי כבני אדם בוגרים, הו לא. הן לא מסוגלות לכך. כה עמוקה היא הפנמת הדיכוי שלהן, עד כי הן בחרו להרחיק עצמן מקלינטון. ולמה זה? ובכן, אם נקבל את דברי ההסבר של ח"כ מיכאלי,  "הן פשוט לא רצו להיות הנשים האלה, שגברים לא אוהבים."

כן, ספרי לי עוד על הקטנה וזלזול בנשים.  (*)

הקמפיין של קלינטון נסב כל כולו סביב זהותה המגדרית. תשדירי הבחירות שלה היו פסטיבל של נשיות (ומעט מאוד תוכן מהותי מלבדה).  קלינטון ביקשה לרכב על הרעיון שלפיו פוליטיקה נשית היא פוליטיקה נעימה, רכה, אימהית ("סבתאית"?), חומלת, מחנכת, מתרבתת, מבוססת על הסכמות, קונצנזוס ושיתוף פעולה — ולא על היררכיה, עימותים ושיקול דעת קר.

זה לא תמיד היה כך. כשקלינטון הפסידה לאובמה בהתמודדות על מועמדות המפלגה הדמוקרטית לנשיאות ב-2008, היא סירבה בפירוש להשתמש בקלף המגדרי.  ב-2016, לעומת זאת, היא כבר לא רצה כפוליטיקאית. היא רצה כאישה.  הנושא המגדרי הועבר לחזית. קלינטון שוב לא הייתה סתם מועמדת לנשיאות — אלא מועמדת לתפקיד "הסבתא העליונה".

כי מהן 40 שנות עשייה פוליטית לעומת רחם וזוג שחלות?

מעשית, קלינטון נטשה את הרעיון שלפיו יש לשפוט נשים לפי מה שהן אומרות וחושבות, ובמקום זה אימצה את הרעיון החדש (או שמא, הארכאי) שלפיו יש לשפוט נשים בזירה הציבורית ראשית כל דרך איברי המין שלהן.

המגדריזציה של קלינטון שיקפה עד כמה התכווצה הזירה הציבורית: מעולם של רעיונות ואידיאולוגיות, היא הפכה לעולם של מאפיינים מולדים ופריבילגיות. קמפיין הבחירות שלה, במילים אחרות, שיקף את עומק החדירה של פוליטיקת הזהויות לספרה הפוליטית הרשמית.

המאפיין העיקרי של פוליטיקת הזהויות, תופעה שהתעצבה ברוח הסיסמה המרקסיסטית-פמיניסטית "האישי הוא ציבורי", הוא ההלחם מעורר הבעתה בין הביולוגיה לפוליטיקה. בתפיסה הזהותנית,  כל אדם, בכיר ככל שיהיה, עובר רדוקציה למאפיינים המולדים הבסיסיים ביותר שלו: צבע עורו, נטייתו המינית ואיברי הרבייה שלו (ראו פנינת החוכמה של זנדברג לעיל) .

חשוב מכך — מכל אדם מצופה להגדיר את השקפות העולם החברתית והפוליטית שלו ביחס לאותם מאפיינים מולדים.

טוטליטריזם זהותני
פוליטיקה זהותנית בפעולה. העיתונאית מיה בנגל מגנה את ח"כ אוחנה על כך שלא התיישר בהתאם לתכתיבי זהותו ההומוסקסואלית ביחס לארגון בצלם.

מובן שבמצב שבו הביולוגי הופך לפוליטי, כל ביקורת נגד התפיסות הפוליטיות שלנו מתפרשת כהתקפה אישית על עצם האנושיות שלנו, על עצם זכותנו (הביולוגית) להתקיים.

שהרי, אם לא ניתן להבחין בין האקטיביזם הפוליטי שלך למאפיינים המולדים שלך, כל אי-הסכמה "תרגיש" כמו התקפה נגדך. הפוליטיקה הופכת ממרחב לניהול מאבקים רעיוניים לזירת קרב שבה זהויות אישיות משוסות אלה באלה. השיח הפוליטי עצמו הופך לביטוי של שנאה, פוביה ורדיפה.

זו גם הסיבה שפוליטיקת הזהויות היא אחד ממקורות ההזנה העיקריים של תרבות הקורבן: אותה כמיהה עזה להגדיר עצמך כסובייקט עלוב, סביל, שברירי, רגיש ופריך,  המתנפץ לרסיסים כל אימת שהוא חווה חוויות לא נעימות ומילים לא יפות. החברה המערבית בפתח המאה ה-21 מייחסת ערך גבוה לאדם "המוחלש" – זה שנעלב עד כדי חוסר תפקוד – ונכונה להרעיף עליו אהדה ציבורית, משאבי מדינה, והכרה בהשתקה של מי שניסה לעלוב בו. כתוצאה מכך נוצר תמריץ חזק "לצוד עלבונות", גם אם אינך סובל באמת, וגם אם אינך, בפועל, קורבן.

השילוב הרעיל של קולקטיביזם זהותני-מגדרי מחד, וקורבניזם / תשוקה להיעלב מאידך, הוא שיצר את הרושם שניצחונו של דונלד טראמפ הוא הכרזת מלחמה על  ציבור הנשים כולו.

האידיאולגיה הזהותנית, כאמור, דוחסת את כל בני האדם לתיבות הקולקטיביות שלהם. כל הגברים הם אותו הדבר, כל הנשים הן אותו הדבר. הילארי קלינטון, בהקשר זה, לא נתפסה כמדינאית, אלא כנציגה של המגדר הנשי. המאבק הפוליטי שנוהל נגדה — וכל האשמה פרסונלית שהוטחה בה במסגרתו – נתפסו כמאבק נגד נשים ונשיות באופן כללי.  וזו, כמובן, הזדמנות פז להעמיד פני קורבן בקנה מידה מגדרי-גלובאלי.

מפלתה של קלינטון, כך יש לקוות, תבשר גם את מפלתה של פוליטיקת הזהויות, של ה"ביולוגיזם הפוליטי", ושל התפיסה הפרימיטיבית שלפיה נשות ציבור הן קודם כל נשים, ורק אחר-כך מדינאיות.

מי יודע, אולי היא גם תכונן אמונה מחודשת בהומאניזם ובמשמעות המקורית של החוויה האנושית כפי שהובנה בתקופת הנאורות: האדם לא כקורבן סביל הזקוק ליחס טיפולי,  אלא כמי ששולט בסביבתו ומעצב את גורלו במו ידיו.  

(*) יש שם לאינפנטיליזציה של נשים בוגרות, ולזלזול הא-פריורי בהחלטותיהן רק משום שאלה אינן עולות בקנה אחד עם הסטנדרט ה"ראוי" או "הנכון".  התופעה הזו נקראת פטריארכיה, והטרגדיה היא שדווקא נשים, ועוד כאלה שמעיזות לכנות עצמן" פמיניסטיות", ניצבות בראש החץ שלה.

guest

172 Comments
הישן ביותר
החדש ביותר המדורג ביותר
Inline Feedbacks
View all comments
תמריץ

איש לא היה מעלה על דעתו שטראמפ ייבחר לפני שנתיים. אפשר ליהנות עכשיו מכך שבחירתו היא אצבע משולשת לאליטות הצדקניות, אבל היא גם מגדילה את חוסר הוודאות שלנו לגבי העולם והופכת אותו לכאוטי יותר. אם הכול הולך וכל ליצן יכול להפוך למלך, אז בפעם הבאה יכול להיבחר קומוניסט אנטי ישראלי (ולא, אובמה לא היה כזה).
תפקידה של ציבילזציה הוא להקטין את הכאוס והשרירותיות, ולכן בחירתו היא מכה לציביליזציה.

yossishm

אובאמה היה קומוניסט אנטי-ישראלי בגירסה המתוחכמת והנשענת על כסף יהודי כמו סבן. הציביליזציה תיפגע מ4 שנים של טראמפ.. Well…

דביר

לא הוא לא. אם כבר טראמפ נשמע קומוניסט ואנטי ישראל מתוחכם.

גיא

@הסולידית לגבי הערה בתחילת הפוסט: רק להזכיר שישנם קוראים שלא מרוצים מהנמנעות שלך לכתוב פוסטים פוליטיים והרצון להבטיח 100% קוראים מרוצים. לגבי תגובתו של תמריץ – העניין מסובך. הוא עצמו כתב: =========================================== האמת שזה קצת משונה שבחירתו של טראמפ מעוררת בי סלידה כזו. בנושא העיקרי שבו עסקתי בבלוג, הצורך להדפיס יותר כסף כדי להחזיר את הצמיחה ולהעלות את הריביות, טראמפ פשוט יכול להתברר כמשיח. והסיכוי לכך לא נמוך בכלל. זו סיבה שבגללה השווקים עולים. בזבוז כספים(*) על תשתיות והורדת מס זהו מתכון פלא פשוט לאישוש הכלכלה העולמית, וסביר להניח שכאן הסביבה הרפובליקנית לא תשים לטראמפ מקלות בגלגלים. על אף הדיבורים… קרא עוד »

Black Hole

נסים טאלב, בספרו "אנטי-שביר" מתאר את הרצון למנוע את הכאוס באופן מלאכותי כהתנהגות מסוכנת ביותר שבסופו של דבר מביא לתוצאות קשות הרבה יותר, הן "הברבור השחור".
תאר לך שארה"ב היתה מוותרת על הדמוקרטיה למען ה"ציויליזציה" כפי שאתה מכנה אותה באמצעות זיוף תוצאות הבחירות, ומכתירה את קלינטון לנשיאה. יתכן שזה היה עובר בשקט, אך בעוד מספר שנים האזרחים יבינו שרימו אותם והפיצוץ יהיה גדול הרבה יותר.

דווקא אירועים אלה שטורפים את הקלפים, הם אלה שבטווח הארוך מונעים את הכאוס.

someone

אני מסכימה איתך לגבי השטחת השיח על הילארי לשיח מגדרי בלבד, אבל יש לציין שאנשים סלדו מטראמפ לא רק בגלל בעניין המגדרי, אלא פשוט כי הוא טיפוס לא החלטי, שמשנה את דעותיו ואת תוכניותיו ברגע. אני לא אתמם ואומר שפוליטיקאים אחרים לא סובלים מהתכונה הזו, אבל אצלו זה מאוד מוקצן. שלא נדבר על הנזק שחלק מהאמירות הפזיזות שלו יכולות להביא לתדמיתה של ארה"ב בעולם……הוא פשוט לא מועמד טוב, לא משנה כמה מתנשאים תומכי המפלגה הדמוקרטית.

Bar

מעולה!

שושני

כל הכבוד ניתוח מבריק ןנכון

יוני

סלחי לי אבל אתעלם מתוכן הפוסט – תוכלי לכתוב בבקשה בהרחבה בנושא "קופות גמל להשקעה" שישווקו החל משבוע הבא? אם אני מבין נכון צפויים להציע שם פטור ממס בתנאי שהכספים לא יימשכו לפני גיל 60 ותקרת הפקדה שנתית של 70 אש"ח – על פניו מסלול השקעה שנשמע דומה לקרן השתלמות שדוחים את מימושה עד הפרישה/גיל מאוחר. לאור מה שקראתי אצלך אני מסיק שנכון להשתמש בחשבון השקעות "פטור" שכזה (גם אם הוא בהכרח יהיה מנוהל ולא עצמאי, למרות שאני לא בטוח בקשר לאפשרות הזו) ולנתב אליו את החלק המנייתי של תיק ההשקעות, זה עם הסיכון הגבוה והצפי לרווח הון הגבוה ביותר.… קרא עוד »

ido2267

מה דעתך על אישה שבוחרת משיקוליה שלה לעסוק בזנות?

adsf

את לא התייחסת לתכלס. האם סין גנבה את מקומות העבודה של פועלי הפלדה האמריקאים? האם המקסיקאים הם אנסים? האם התחממות כדור הארץ היא המצאה?

amit

אתה לא מתנסח נכון:
האם הצפת ארהב בייבוא זול פגעה יותר משהיא תרמה לאזרחים?
האם המהגרים אונסים באחוזים גבוהים לעומת תושבים אחרים?
האם מופעל טרור מדעי כלפי מדענים שמציגים מחקרים שמערערים את יציבותה של ההתחממות הגלובלית?

התשובות להלן הן כן , כן וכן.

דניאל

הוא התנסח בצורה מדוייקת לחלוטין, לפחות כפי שטראמפ הציג את הדברים בחשבון הטוויטר ובנאומים שלו:
על "תרמית" ההתחממות הגלובלית:

על סין שגונבת עבודות לאמריקאים:

שיטוט בגוגל אכן לא העלה התבטאויות המעידות על הכללה לגבי כל המהגרים ממקסיקו, אך רמזים עבים מאוד לכך שהם התורמים המרכזיים לתופעת האונס בארה"ב דווקא כן הצלחתי למצוא (שזה שונה מהטענה שלך).

גם עם מזדהים עם האידאולוגיה של טראמפ, אין צורך לכבס את דבריו. מעולם לא היה מועמד לנשיאות ארה"ב שהתבטא בצורה כל כך בוטה לגבי שלל נושאים.

טראמפ

הכותבת היא ליבאטריאנית
אם עמדתה היא שאמריקה זקוקה למיסי מגן וגרוש בני אדם על פי מוצאם
אז יש הגדרה חדשה לליברטריאניזם שלא היכרתי

Josh

Well said

עמית

כתבה מעולה!! ממש קלעת לדעתי.
ממצב שבו מתחרים רעיונות ומתעלים מעל הזהויות שלנו, אנחנו לא גדלים וממשיכים להתעסק ב"לי יש פיפי, לך יש פותי"..

אדם

אז אתה חושב שצריך היה לעשות בטיעונים ענייניים ואתה נגד קילנטון?

איש

אותו איש כנראה לא ממש מודע לסקרים, בחינה, לימוד,חיבור לגופי חדשות קונסרבטיבים מחוץ למיינסטרים, ואפילו הרשמה לפריימריז וביטול המועמדות כבדיקה שעשו טראמפ ואנשיו בשנים האחרונות, כיאה לאיש עסקים. הוא עשה סיכון מחושב, ולקח. הילארי הסתמכה על ידוענים, אלגוריתם ( כיאה לרובוט, חח) ועל כמה ליברלים שחשבו שיש להם כח על האוכלוסייה במדיה, בהוליווד והאקדמיה.

מיכה

לדעתי, קלינטון הפסידה בגלל שהיא אישה, האמריקאים לא מאמינים שאישה מסוגלת להיות בראש. מועמד גבר היה זוכה.

בנוסף, אנחנו מתייחסים לתוצאות כאל דבר אבסולוטי, אבל כל מדד של דעת הרוב מראה שביום אחר היו מתקבלות תוצאות אחרות. כך שהמזל שיחק פה לא מעט.

אייל

טראמפ קיבל פחות קולות מאשר רומני ומקיין בבחירות הקודמות. כלומר הוא לא הוציא אף אחד מהבית ואין פה הצבעת מחאה כנגד קלינטון וכו'. הסיפור האמתי כאן הוא כל אותם דמוקרטים שלא יצאו מהבית בכדי להצביע. אותם אלה שכן יצאו בעבר. אלה שהיו מוכנים להצביע עבור גבר שחור אבל לא עבור אישה. וזה בדיוק גזעני ומיזוגני כפי שזה נשמע.

תומר

לפי דעתי זה לא מבוסס,אני תמכתי בטראמפ….אבל אין לי ספק בכלל שהילרי היא אישה חכמה,אמפטית,עם כישורי מנהיגות,ראויה ביותר, והייתה יכולה להיות נשיאה מצויינת הרבה יותר טובה מ 5 הנשיאים האחרונים של ארה"ב….אני פשוט לא מסכים עם הדיעות שלה.

אדם

מהן הדעות של טראמפ איתן אתה מסכים?

ענבל

אבל טראמפ באמת מיזוגן- הוא התרברב על הטרדות מיניות שביצע, התייחס לנשים במספרים לפי כמה הן נראות טוב ואפילו אמר על הבת שלו שהוא כנראה היה יוצא איתה אלמלא הייתה הבת שלו. המחשבה שבנאדם כזה נבחר למנהיג ארה"ב מזעזעת!

yossishm

ואו , שוב משטרת המחשבות הגיעה..

אדם

מחשבות? יש מאות פשעי שנאה ברחבי ארה"ב בעקבות הניצחון של טראמפ: תפסו לאישה באיבר המין, הרביצו להומואים, מוסלמים ושחורים. אנשים מרגישים לגיטימציה להוציא את הרעל שבתוכם.
איך לעזאזל אתה חושב שזה קשור למשטרת מחשבות? זה קשור לעבודה שנשיא מתגאה בזה שהטריד מינית. אתה לא רואה את הבעיה המוחשית שבזה?

תומר

ענבל את דומה לשמאלנית אופיינית,טהרנות מוסרנית וחשיבה פשטנית…התעלמות מפרטים תמיד מביאה למסקנות שגויות.

אם שמת לב לדבריו של טראמפ…הוא אמר "הן נותנות לך לעשות את זה"…אבל את ושכמותך לוקחות מהאישה את זכות הבחירה.

כמו כן חשוב להבין שאת לא יודעת את ההקשר בו נעשו המעשים לכאורה(בעצם לא לכאורה זה לא פשע)
ואת מסיקה מסקנות רק לפי מה שיגרום לך להרגיש טוב,קראי את המאמר ההזה אני בטוח שתמצאי בו את שכמותך

ממליץ לכולם לקרוא את המאמר הזא:

http://rightwingnews.com/uncategorized/explaining-liberal-thinking-in-a-single-column/

me

תודה רבה על הקישור! היה מאיר עיניים. קרא בשם לכל הדברים המעורפלים שחשתי.

אדם

אתה טוען שאלו שהצביעו לקילנטון הצביעו לה כי זה גרם להם להרגיש טוב. אם ראית טלוויזיה אמריקאית בחודשים האחרונים היית יודע כשהתשובה הכי נפוצה ל"למה אתה מצביע לטראמפ" היא משהו כמו "הוא מרגיש לי אמיתי. כמוני". הסולידית בעצמה אמרה שהתומכים של טראמפ הצביעו ב"אמצע משולשת". הם הצביעו מתוך שנאה (חלקה מוצדקת) לאליטות שנטשו אותם. וברור שהם לא הצביעו על בסיס הטיעונים של טראמפ, כי הוא לא אמר כמעט שוב דבר שקשור למדיניות חוץ מ"אני אבנה חומה".

טראמפ

התפלפלות תלמודית ותקיפת אד הומינם
כדי לטהר שרץ

אדם

מה? מה במה שכתבתי הוא התפלפלות, ולמה אתה יכול לפתור את זה בלי לענות לזה?
טיעון "אד הומינם" זה להגיד "אתה לא יכול להגיד X כי מקודם אמרת שX לא נכון". לא נראה לי שזה מה שעשיתי.
איזה שרץ בדיוק טיהרתי?

ארז

ראוי שתדייקי בפרטים במקום לזרוק ססמאות לאוויר. טראמפ הוקלט בשיחה אישית לפני שנים בה פרט מעשים שעשה. מהדברים משתמע שהמעשים היו בהסכמה, אז איך בדיוק קבעת שהוא "מתרברב על הטרדות"? לפי הידוע לי מעשה הוא הטרדה רק בהנחה שהצד השני אינו מעוניין בו. לגבי ההאשמות של נשים שצצו כפטריות אחר הגשם פתאום והאשימו אותו בהטרדות לכאורה (אין קשר בין דבריו הנ"ל למקרים אלו) ברוב המוחלט של המקרים מדובר בשקרים שנועדו לשרוף את מועמדותו. היכן אותן נשים היום? לאן נעלמו? האם הורשע בבית משפט? חבל שדמגוגיה זולה משתלטת על השיח….

טראמפ

ובאילו עברות הילארי הורשעה שקוראים
לה עבריינות

טראמפ אדם דוחה,פופוליסט,יעשה כלכלת בחירות שרק תגדיל את החוב
ובנוגע למזהת , מי ששם את יהבו על הימניות שלו עשוי להצטער שאובמה לא המשיך כנשיא

ירדן

גם בזמן עליית
הנאצים לשלטון אפשר
היה לומר
שהזדהות עם יהודי רק בגלל שהוא יהודי ונפגע מהפוליטיקה הגזענית של המפלגה הנאצית היא פוליטיקה של זהויות. היו גם
יהודים שטענו שלא
צריך
להתרגש ולהיכנס ללחץ בסך
הכל
אפשר לראות בעליית המפלגה הנאצית בעיטה באליטות הישנות והאליטיזם שלהם.
אז נמאס לך מהפוליטיקה של הזהויות. גם אותי זה מעצבן לפעמים. אבל מה בדוק האלטרנטיבה שמציבים טראמפ ובוחריו? אצבע משולשת? ואחר כך? כדי להחליף
אליטה צריך
לחשוב כמו אליטה ולהציע שיטה אלטרנטיבית שתעבוד. אצבע משולשת זה נחמד לרגע. נראה מה יציע לנו טראמפ עוד שנה.

Ron1

למה את/ה חושב שקלינטון שהיא פוליטקאית ללא ניסיון אמיתי בניהול, תצליח יותר מאיש עסקים שנושם ניהול כל חייו?
מתי נפנים שפוליטיקאים הם בדרך כלל אנשים מוכשרים פחות מהממוצע שהפה שלהם עובד שעות נוספות.

אדם

כי התפקיד של ניהול מדינה קרוב יותר לתפקיד של להיות מזכיר/ת המדינה מאשר ללבנות בניין. טראמפ הודה בזה בכל דיבייט: "יש לה ניסיון, אני מודה, אבל זה ניסיון רע"

טראמפ

+1

אדם

מה "1+" אומר?

טראמפ

אדם
+1 זה לייק

עמית

אלה שבחרו במפלגה הנאצית לא בחרו בה בגלל האנטישמיות. כך שלהקטין את הבעיה בנאציזם לאנטישמיות ותו לא, זה לקחת בעיה אמיתית ולצמצם אותה לפוליטיקה של זהויות, וזה בדיוק מה שהסולידית טוענת כנגדו: קלינטון צמצמה את הקמפיין לעניין מגדרי. טראמפ התמקד במה שכאב לבוחרים הפוטנציאלים שלו וניצח. השאלה בבחירות הייתה מה עשה אובמה 8 שנים: בחירות הן תמיד על מה שהיה, לא מה שיהיה. את שואלת מה יציע טראמפ עוד שנה? זה בכלל לא רלוונטי לבחירות.

ירדן

לא באתי להגן על קלינטון יש לה ולמפלגה שלה ולדמוקרטיה הליברלית הרבה דברים שצריך לשפר. אבל להצביע באצבע משולשת זו תגובה של ילדים בגן ולא של בוחרים אחראים בדמוקרטיה.
ונכון הנאצים לא עלו בגלל האנטישמיות. הם עלו בגלל הכלכלה ובגלל ההשפלה של גרמניה במלחמת העולם הראשונה. האנטישמיות היתה כלי נוח לתעל את התסכול של ההמונים כלפי ״אחר״ שאפשר לעשות לו דה-הומאניזציה ובאמצעותה לעלות לשלטון באופן דמוקרטי. וזה בדיוק מה שטראמפ הבין ועשה. וזה בדיוק מה שקורה בישראל.

ליאור

סולידית, בואי נתמקד בעיקר – יש סיבה לשנות תוכניות השקעה פיננסיות? השוקולדים הפיננסים עדיין רלוונטיים ?

ירדן

ובינתיים אצלנו: הבעיטה באליטות הישנות הביאה לנו ביום השנה לרצח פוליטי של נציג האליטות הישנות את פירות האלטרנטיבה: חוק ההסדרה וחוק המואזינים. בהצלחה לכולנו עם האליטות החדשות…

תומר

ירדן מה לא בסדר עם חוק המואזין? את\ה עוסקת בגזענות של ציפיות נמוכות? יש מדינות ערב שבהן אסור להשתמש ברמקול!

ירדן

ויש מדינות ערב שבהן כורתים יד לגנב. האם זה הסטנדרט שלפיו אתה מודד את מעשיך? ואתה באמת חושב שהחקיקה הזו באה במסגרת החוק להגנת הסביבה (מניעת מטרדי רעש)? הרי לפי קנה המידה הזה היה צריך כבר מזמן להוציא מחוץ לחוק את מכונות הקריוקי הביתיות… זו חקיקה פוליטית, לאומנית ומתגרה

שי

חכה עם הבכי
שמור אותו לימים הטובים (ואני מתכוון לזה) של ישראל בגבולות המנדט ההיסטורי.
עוד תשוחרר ישראל מזרח שכרגע קרויה בשם השקרי "ירדן "
חכה יש עוד ימים טובים לפנינו. כנראה פחות טובים לשמאל.

ירדן

האתר הזה מצליח בדרך כלל להימנע מהידרדרות לרפש הימין/שמאל הרגיל. אם תפרט באיזה אופן העתיד של ארץ ישראל השלמה הוא עתיד טוב לימין (מעבר לכך שזה רע לשמאל…) אשמח להתייחס

טראמפ

יש כאן ערבוב של טרולים והזויים ולפעמים גם וגם

orly

ירדן, רוצה לגור ליד מואזין? זה גהינום שאפילו מוסלמים סובלים ממנו. זה שעד היום הניחו לפולשנות הגסה הזו להתקיים לא הופך אותה למוצדקת. גם לא בשם עיקרון "חופש הדת" או טענת "גזענות" שהמוסלמים מנפנפים בהן כל הזמן כדי לנקנק למערב ת'צורה.

דימה

חריף.
לא מסכים עם הכל, אבל נותן חומר למחשבה.
אני בינתיים עברתי לכמה חודשים לגור ביער, למקרה שטראמפ אכן יוביל להשמדת הציוויליזציה.

ליאת

וואו!
אני גרה בחו"ל ולמרות שכמובן הייתי מעדיפה שהיא תזכה, הטריד אותי מאד הטון המתנשא של חבריי האמריקאים המדוכאים.. אלה שלא רואים את הסתירה הפנימית בין אמונתם האדירה בדמוקרטיה והבוז שלהם לאספסוף. הסברת יפה!

אדם

אני לא אומר שהבוז מוצדק, הוא בכלל לא. אבל, חשוב לזכור – ומדהים כמה זה נפוץ – שדמוקרטיה זה לא רק שלטון הרוב. זה גם זכויות יסוד והגנה על המיעוט מעריצות הרוב.

avuri

בנושאי כלכלה את נשמעת יותר משכנעת ורהוטה.
פוסט מבולבל, באמת ניסיתי לעקוב אחר המסר אך הלכתי לאיבוד.

הדר

אני דווקא מזהה את אותו דפוס הכתיבה השנון והנוקב. אם אתה מחפש את המסר – תמצא אותו מסוכם בין הפסקאות האחרונות בפוסט.

אבי

וואו. יפה!
אחד הפוסטים המנוסחים ביותר והבהירים ביותר על הטרגדיה של השמאל בארץ ובארה"ב.
*כפיים*

Ron1

פוסט מעולה.
מזדהה עם כל מילה שכתבת.

רועי

הלכת רחוק מדי וניכר שבתחום הזה לפחות, את לא ממש מבינה.
כתבה מלאה במיש-מש של חצאי עובדות (ביבי וטראמפ אליטות חדשות? דואגים לחלשים??!?), ערבוב של תפיסות עולם ובחירות במדינות שונות שאינן קשורות זו לזו (מישהו אמר ניצחון השמאל ביוון?) ובעיקר, בתעוזה שלא מביישת אף גבר לבן מהמערב התיכון, נתת רוח גבית עזה לדעות ולהתנהלות אלימה כלפי החלשים האמיתיים בסיפור. אפילו, אם ממש נעמיק בדבריך, יש כאן בהחלט פרשנות להסתה לאלימות.

לפעמים, גם אם מבחינתך את תמיד צודקת ונורא החלטית, כדאי לשתוק.

מ

הרבה פעמים ראיתי ניסים קורים, אבל פה אשכרה הצלחת להפוך פיל מנמלה. שאפו. שנים של ניסיון ולמידה מהטובים ביותר אני מניחה.

דן

תקרא מה שאתה כותב:
"אפילו, אם ממש נעמיק בדבריך, יש כאן בהחלט פרשנות להסתה לאלימות."
מצחיק, נכון? לדעתי ממש קורע.
ועוד הגדלת לעשות והמלצת לשתוק.

תגובה שמאלנית אלימה קלאסית.

דן

והנה פרודיה לעצמך:
https://www.hasolidit.com/%D7%94%D7%9E%D7%A8%D7%95%D7%A5-%D7%9C%D7%AA%D7%97%D7%AA%D7%99%D7%AA

מבין שלושת הקבוצות במאמר המצוין הזה : "מדכאים, מדוכאים, ומגינים המדוכאים", ודאי אתה משייך אץ עצמך לקבוצה השלישית.
מה שגברת "הסולידית" לא ציינה במאמר, והייתי רוצה להוסיף על דבריה – הוא מהי החרב החדה ביותר של הקבוצה הנ"ל? ודאי זוהי ההאשמה בהסתה. אם האשמת בהסתה, תוכל להשפיל את יריבך המדכא עד עפר, אפילו אולי לשלחו לבית הסוהר, אם ישחק לך המזל…

דני

כמעט מרגיש כאילו התגובה הזאת שתולה כאן כדי להמחיש את כל הנקודות של כותבת הטור/פוסט. כדי להתייחס באופן ספציפי לתוכן התגובה, אפשר להתווכח על דעת הכותבת, אבל במקום זה בחרת לזלזל ("ניכר שבתחום הזה.. את לא ממש מבינה", "מלאה במיש-מש", "תעוזה שלא מביישת אף גבר לבן", "פרשנות להסתה לאלימות", "כדאי לשתוק"). הנה בתגובה אחת לא ארוכה הוכחת את הנקודה של הפוסט הזה. אם אתה לא מסכים עם משהו, אתה מוזמן לשטוח את נקודת המבט שלך ולהסביר אותה. אם אין לך כוח לעשות את זה ואתה בוחר לרדד את הדיון, אל תצפה שיתייחסו לדברים שלך ברצינות. אני מבין שאני קצת סותר… קרא עוד »

דולב

נהניתי לקרוא! מסכים מאוד.
למה לא כתבת על זה לפני הבחירות?
נשמח גם לפוסטים פוליטיים פנימיים

סטנלי

בהמשך לכתוב אני מאמין שבחירת טראמפ היא עוד הוכחה שהדמוקרטיה כפי שאנו מכירים אותה כבר לא רלוונטית. הדמוקרטיה נולדה ביוון העתיקה עת היו צריכים נציגים בכדי להשמיע את "קול העם" ולייצג אותו בסוגיות חשובות יותר וחשובות פחות. fast forward לימינו אנו ותראו איזה מצג ציני של הרעיון הזה קיבלנו. אנשים בוחרים בליצן מסוים כאקט "אצבע משולשת". המצב בארץ לא יותר טוב. השיח בארץ כבר נמוך יותר מים המלח. אנשים הולכים לקלפי כשהם תומכים ברעיונות מסויימים ועם אג'נדה מסויימת ומקבלים בסוף אורן חזן. אני חושב שלבית הנבחרים יש היום הרבה יותר כוח ממה שאמור להיות לו, הבעיה שהולידה את הדמוקרטיה כבר… קרא עוד »

שי

זהו בדיוק הזלזול של מי שרואים את עצמם בעיני עצמם והמראה שמסביבם "כאינטיליגנטים"
מוכר פטרוזיליה בשוק יש לו חושים טובים לא פחות ואף הרבה יותר ממלומד מצוי
צ'רצ'יל כבר ידע, הדמוקרטיה שיטה רעה, רקש לא נמצא משהו טוב ממנה.

מוכר פטרוזיליה חכם לא פחות מפרופסור. מדהים אבל זה כך.

סטנלי

איפה אתה רואה שכתבתי שמוכר הפטרוזיליה לא יוכל להצביע?
חכם ככל שיהיה, מבלי לקרוא ולהכיר את הסוגיות, איך יוכל לנצל את חושיו הטובים?
המצביע לא צריך לקרוא כתבים פילוסופיים ופרוזה, הוא צריך להבין מה הסוגיות העומדות לפתחו.

האם חושים טובים יכולים לעזור לאדם מסויים לגבש דעה על חוק ההסדרה מבלי לקרוא, לדעת ולהבין מה החוק הזה אומר??

צ'רצ'יל חי בעידן בו לא היה טלפון בכל בית או בניין או רחוב, לא בעידן בו כמעט לכל אדם יש לפחות סמארטפון אחד, לכן הטענה הזו תלושה לחלוטין.

העיקר שהכנסת "לאינטיליגנטים"…
מ.ש.ל

שי

"עבר מבחן בסיסי "
מכירים את המבחנים ומבינים מי יסונן.
עכשיו אתן מבין איפה קראתי?

סטנלי

אפשר לדעת איך אתה מכיר מבחנים היפוטתיים שהמקום היחיד בו הם קיימים הם במוחי הקודח?

אפשר להבין למה לא נשמע לך הגיוני שמישהו יבין על מה הוא מצביע לפני שהוא מצביע??

לא, אני עדיין לא מבין איפה קראת את זה. די כבר עם תחושת הקיפוח הזו… תתקדם!

יהודה

אתה אוויל אם אתה באמת מאמין שמצביעי ימין אכן כפי שתיארת. מצביעי הימין לרוב חכמים הרבה יותר ממך, הם קוראים לא פחות ממך ויש להם לא פחות תארים אקדמיים, ובנוסף הם גם מבינים את המערכת הדמוקרטית ואת הצד השני הרבה יותר טוב משמאלני מצוי שצועק דמוקרטיה וכאשר מישהו שהוא לא רוצה נבחר הוא צועק פשיזם.

סטנלי

אחלה. בתור אחד שהצביע למפלגות ימין כל חייו אני קצת מכיר ויודע איך נראה "מצביע ימין" (הכללה מגעילה ד"א שיצרת אתה, אני בתגובה שלי לא כתבתי מילה על מצביעי ימין, שמאל או מרכז). התגובה שלך מוכיחה בצורה מושלמת את רמת השיח עליה כתבתי בתגובתי הראשונה. מצטער לנפץ לך את התאוריה ע"י כך שאני לא שמאלני מצוי. ואם כבר בימין עסקינן אז כן, התגובה הראשונה שלי רלוונטית גם לצד הימני בקשת הפוליטית שלנו. הייתי מעדיף לראות מפלגת ימין עם יותר דמויות כמו מנחם בגין, דן מרידור, אריק שרון ומשה ארנס ופחות דמויות כמו מיקי זוהר, דוד ביטן, מירי רגב, אורן חזן,… קרא עוד »

babagaga

אם הימין שלך הוא שרון, ומורדור (בגין היה לפני התקופה שלי אז אין לי דעה שלא התעצבה בראי ההיסטוריה) אז אולי אנחנו צריכים להגדיר מה הוא ימין.

בעוד שאני מסכים איתך בעניין הסמנטיקה, המכובדות, המיצג בבית הנבחרים והפופוליזם הכללי (בעצם אני לא, מפני שלפחות בחלק מהאנשים כאן מבוצע רצח אופי ומה שאתה חושב עליהם זה לא מה שבהכרח קורה, מחד- ואנשים מהעבר אתה חווה מעידן שבו התקשורת הייתה שונה מעט, מאידך) אתה לא יכול להתעלם מהתוכן. השמאל של שנות ה80 היה הרבה יותר ימני מ"הימין" של היום.

דגגגג

אולי הדבר הפוליטי היחיד שאני אוהב בקיבוץ הוא שלכולם יש קול שווה בכל נושא, אפילו חברים בעלי פיגור שכלי מצביעים. אמנם כל המידע מופץ לחברים אבל אף אחד לא מוכרח לקרוא אותו או להצביע. לרוב, אחוזי ההצבעה גבוהים מאד, במיוחד כשמדובר בתקציב או בחירה של תפקידי מפתח.

אגב, מערכת ההצבעה האלקטרונית שתיארת מיושמת בקיבוצים. מצביעים דרך הסמארטפון או המחשב.

נראה לי התבלבלת בכינוי בין סטנלי לסטלין.

Oshri

מסכים איתך סטנלי, הטכנולוגיה בשלה לדמוקרטיה ישירה. צריך לתכנן מערכות Collective Intelligence במקום הבחירות המיושנות הקיימות כיום ולנהל מערכות חברתיות גדולות כמו מדינות בצורה יעילה ושיוויונית יותר. מערכת כזאת היא בעצם המקבילה הפוליטית של העצמאות עליה מדברת הסולידית במימד הכלכלי.

נתנייתי

סטנלי ואושרי- קחו בחשבון שה-"דמוקרטיה הישירה" שאתם מציעים פגיעה מאוד לקבוצות אינטרסים. נניח, אם מחר אני אעלה "הצעת חוק- פטור ממס לאנשים בשם אושרי" או "הצעת חוק- יום חופש בשנה ליוצאי טריפולי", אזכה לשיעור הצבעה גבוה של מי שירוויח מכך, ושאר הציבור לא יתעניין במיוחד ולא יטרח להצביע, וההצעות אשכרה עלולות להתקבל. מי יבוא להצביע נגד "הטבת מס נוספת לעניים תושבי קו העימות" או "הגדלת הסיוע לעיוורים עובדים"? זה נכון גם כיום- עסקי הלוביזם פורחים, ויש המון פרוטקציוניזם של קבוצות אינטרסים בכל התחומים- אבל הנבחרים יודעים לא להגדיש את הסאה כי בסופו של דבר הם (או המפלגה שלהם) צריכים להיבחר… קרא עוד »

Alma

אתה במקרה מתכוון לדמוקרטיה דינמית בסגנון שהוצע ע"י רוס פרו?

אנא-אל

המשפט של מירב מיכאלי מזעזע

עומר

"הוא הצביע נגד אותו מחנה טהרני, רב-תרבותי, אוניברסליסטי, תקין פוליטית, לכאורה נעלה מבחינה מוסרית, הסבור כי פטרנליזם קשה ומדיניות רווחה עמוקה הם כלי העבודה העיקריים שבאמצעותם יש למשול בהמון"

ולי נראה שהוא הצביע לטרמפ רק בגלל שטרמפ יותר כריזמתי מהילרי קלינטון העייפה.
ולא בגלל שום מדיניות רווחה או פטרנליזם. היית שמה מול טרמפ מישהו מגניב וחתיך שהוא בעד מדיניות רווחה: היה לוקח…

שי

מעולה. האדם החופשי קם. ותמיד יקום. השמאל כדרכו מציע שעבוד עבדות דיכוי ורעב, הכל מתחיל מהחטא המקראי, תאוות. הבצע. השמאל קורץ להמונים ולמי שלנין הגדיר בעצמו "אידיוטים שימושים" (כן אלו לרוע המזל דווקא סטודנטים הרוכשים השכלה) ובכן השמאל קורץ ליצר האסור בהבטיחו את "החינם", אדמות לחקלאים, מפעלים לפועלים, זהו השמאל. זהו הבסיס. בוונצואלה ניתן לך אוכל ודלק כמעט חינם שהרי זה בכלל שלך… בגרמניה של היטלר זה למה למדוד אדם לפי העושר ולא לפי הכישורים והאחריות שהוא נושא…. ובשמאל הסוציאליסטי זה רפואה חינם דמי אבטלה שמנים, לימודי החינם ועוד ועוד המדהימה תיתן לי חינם איך זה נגמר כולם יודעים חוץ… קרא עוד »

אדם

היטלר הוא חלק מהשמאל?

אלישיב

המפלגה הנאציונאל-סוציאליסטית ההיטלראית דגלה בכלכלה קיינסיאנית ומדינת רווחה.
בציר הקולקטיביזם-אינדווידואליזם הוא בהחלט שמאלן קיצוני

אדם

דבר ראשון, מדינת רווחה זה ממש לא שמאל קיצוני, אלא שמאל ממש סטנדרטי. שמאל קיצוני זה (סוגים מסוימים של) אנרכיזם או כלכלה שאינה מתנהלת לפי כללי השוק. זו נטייה ממש מעצבנת להוסיף את המילה "קיצוני" לכל דבר שלא מסכימים איתו. פתאום השמאל" נעלם, ונשאר רק "שמאל קיצוני".
טוב, המונחים "שמאל-ימין" קצת הולכים לאיבוד אם שמים את הפאשיזם, הנאציזם והקומוניזם תחת המטרייה של "השמאל", לא? חוץ מזה, אם המוקד הוא ממשלה גדולה-קטנה (שזה נראה לי מה שאתה מכוון אליו, ולא "קולקטיביזם-אינדיבידואליזם"), אז כדאי לשאול כמה מהחבר'ה בארה"ב עד כמה טובים החיים במדינה עם 0 עזרה לחלשים.

איליה

פוסט מצויין עם מסר חזק. שאפו וכל הכבוד לך על האומץ!

רינת

מעולה. פשוט מעולה.

שי

"הרצון לכתוב גובר על הרצון להבטיח 100% קוראים מרוצים. "
100% קוראים משלמים מרוצים……

אלכס

העובדה שקלינטון מותגה בכל מיני פורומים כ״אישה״ לא אומרת שהיא רצה רק על הקלף הזה. בבירור, היה לה אינטרס להדגיש את הקריירה ארוכת שנים במגזר הציבורי והניסיון שלה בפוליטיקה. וכן, היא היתה גם אישה – והשתמשה גם בזה כדי למשוך מצביעות ומצביעים (דרך אגב, כמו שטראמפ השתמש בגבריות שלו, למרות שעל זה אף אחת לא מדברת). אני מסכימה שפוליטיקת הזהויות תפסה אחיזה איתנה בשיח הבחירות (ובכלל במערב), אבל בוא לא נצבע הכל בשחור ולבן. זה פשטני מדי (ולדעתי גם לא נכון) להגיד שקלינטון עצמה השתמשה באיברי המין שלה כדי למצב את עצמה כמועמדת אטקרטיבית לנשיאות. בשאר את צודקת מאוד. ובנימה… קרא עוד »

אפי

תגובה מעניינת ויותר מתוחכמת מהטור המקורי

מישהו שמנסה להיות יותר אובייקטבי

אלכס +1 על התגובה. בינאריות במקורה הקצנה של מצבים. הרצף תמיד נמצא שם.

שרית

כמה נחמד שיש מישהי שמנסחת כל כך בבריאות בדיוק מה שחשבתי

שרית

*ברהיטות

איש (3718)

כל מלה בסלע!

אותם צדקנים, אינטלגנטים בעיני עצמם, לא מבינים שלקרוא ל 50% מהבוחרים הפוטנציאלים שלהם "בריונים" "מפגרים" "צ'חצ'חים" "ערסים" "קופים", זו לא הדרך הנכונה לשכנע אותם לבחור בהם בקלפי …

ומה הצ'חצ'חים עשו בתגובה? אלימות? ונדליזם? לא. הם עשו בדיוק מה שאובמה אמר: Dont boo, Vote

אני תוהה איך ההפגנות נגד טראמפ היו מסוקרות אם המצב היה הפוך. היה מציגים את זה כמעט כנסיון הפיכה.

אדם

האמת שיש לא מעט אלימות מאז הבחירות.
ההבדל בין ההפגנות שיש נגד טרמאפ וההפגנות שהיו אילו טראמפ היה זוכה (בהתחשב איך נראו הכינוסים של התומכים שלו עד עכשיו) זה השימוש באלימות

נועם

פוסט מצוין דורין ! כרגיל תענוג לקרוא את הניתוח ה- חד כתער שלך 🙂 גם אני, כמוך, חושב מזה זמן רב כי תם עידן האליטות בעולם. ואכן, הבחירות בארה"ב מראות לדעתי לא רק את הבעיטה במימסד ובאליטות, אלא גם מציגות לראווה את הפוליטיקאים במערומיהם. בנוסף, כל מערכת הבחירות (כולל המועמדים עצמם) היתה למעשה סוג של תאטרון אבסורד, אשר מראה עד כמה ה"שיטה" הישנה כבר לא עובדת, ועד כמה ה"פוליטיקאים" הם בעצם שחקנים המונעים אך ורק מגחמות האגו שלהם. אין שום קשר בין השליטים כיום בעולם – למה שאזרחי מדינותיהם באמת מצפים מהם.. הפוליטיקאים למעשה חיים ביקום מקביל אשר אינו קשור… קרא עוד »

אדם

1. מה הכוונה שתם עידן האליטות? לא יהיו יותר אליטות בעולם, או שהאליטות הנוכחיות יתחלפו באחרות?
2. מה ראית בעירום של הפוליטיקאים?
3. איך בדיוק משטר טראמפ הוא הבטחה לשינוי לטובה? האם זה מספר 2 שהוא בחר, שהקצה המון משאבים בוויסקונסין ל"המרה" של הומוסקסואלים? אולי זה סטיבן בנון, הגזען והמחולל קונספירציות? אתה קורא עוד מקורות לפני שאתה מסמיך את דורין לאורים ותומים?

נועם

1. הכוונה שהעולם בתהליך שינוי עמוק…לכיוון איזון, שיתוף פעולה, הסכמה, הדדיות, כך שהקיצוניות שהיינו רגילים אליה – בדרך להעלם מעל פני האדמה לאט לאט. 2. עירום של הפוליטיקאים – הכוונה היא שהאמת אט אט נחשפת, והרבה אנשים מבינים שהפוליטיקאים בעצם משרתים אך ורק את עצמם, וזה לא משנה מי נבחר. לא לדאוג גם הם בתהליך העלמות, וייכנסו לעמדות האלה אנשים טובים וראויים. סבלנות. 3. הדבר היחיד שטוב במשטר טראמפ – הוא שבחירתו מראה שלציבור העבדים בעולם נמאס מ "השיטה" עד כדי כך שאפילו בחרו בליצן כמו טראמפ לנשיא. בכלל: על 2 המועמדים – ניתן לומר: זו נבלה וזה טרפה. 4.… קרא עוד »

אדם

1. הקיצוניות נעלמת? תשמע, אני לא חושב שהרבה יסכימו איתך על זה. יש הסכמה די רחבה שהימין היום ימני יותר, והשמאל שמאלני יותר. דווקא הבחירות האלו הראו עד כמה השסע עמוק, עד כמה לא ניתן להגיע להסכמה על ערכים בסיסים או עובדות בסיסות שעל בסיסן מקיימים וויכוח. נראה שלפני 30-40 שנה וויכוח פוליטי היה אפשרי, והיום כל אחר מתבצר בעמדותיו. זה די קשור לפוליטיקה של זהויות שדורין כתבה עליה. 2.אני מסכים שיש הרבה שחיתות, אבל אתה לא חושב שזה קצת מוגזם? אני מאמין שיש הרבה אנשים טובים שהקדישו את החיים שלהם לשירות הציבורי מתוך אמונה שלמה שהתרומה שלהם חשובה. התפיסה… קרא עוד »

דותן

נכון שיש הרבה אנשים טובים ולא כולם רעים
הבעיה שגבוה למעלה בהיררכיה יש שכבה
שרואה בעיקר את טובתם שלהם – הכסף שלהם
רוב המיסים הולכים כדי להעשיר את כיסיהם
השכבות התחתונות באוכלוסיה ( 97% )
הן סוג של רפת
צריך לדאוג לפרות
אנחנו הפרות ברפת
זה נוגע לאוכל שלנו
לחינוך שלנו
לתרופות שלנו
לבטחון ולמלחמות
לכל נושא שמתנהל עם כסף
וזה לא שונה ממדינות אחרות – כך שאין מה לחפש במקום אחר

נועם

אכן רבים וטובים אינם שמים לב לתמונה הגדולה…. 1. מה שרואים מעל פני השטח בעולמנו בזמנים אלה…זה בעצם הרס של הממסד הקיים לצורך הכנת תשתית נקייה לבניית עולם חדש. ניתן לראות את זה במדינות רבות, ובתחומי חיים מגוונים (כמו שציינת נכון – קיצוניות רבה עולה על פני השטח…) 2. לגבי השחיתות – היא אכן היתה קיימת שנים רבות (בדר"כ סמויה מן העין), ובזמנים אלה נחשפת בצורה שלא ניתן עוד "לטייח" או להתעלם ממנה. זה גורם להפגנות רבות בכל רחבי העולם (כמובן שהתקשורת מסתירה את רובן…כמו גם נושאים אחרים החשובים לכולנו)…רצוי לא להתייחס בביטול ל "תאוריות הקונספירציה"…. 3. פשוט מאוד: כ-300… קרא עוד »

אדם

1. אתה מבין שאנשים כבר מאות שנים חולמים על "עולם חדש"? בעיניי זו מין בריחה אוטופיסטית מהמשימות שעומדות לפנינו. יש משהו שאתה חושב שצריך לקרות- תלחם עליו. אל תשב ותחלום על עולם אחר. דברים משתנים לאט, וזה עבודה קשה שדורשת המון אנרגיה. אגב, מהו הסדר החדש? שלטון מעמד הפועלים? המון פעמים סדר ישן השתנה בחדש, ולפעמים זה היה נורא. 2. לחלק מתאוריות הקונספירציה צריך להתייחס בביטול. למשל, אתה חושב שדעא"ש הם חלק מהמוסד? או שקלינטון אחראית לחיסול של כמה סוכני FBI? מאות אלפי אנשים בארה"ב חושבים ככה. צריך להיות צרכן זהיר וחכם של מידע. אל תלך שבי אחרי כל דבר… קרא עוד »

Ilan

התחושה שלי היא, שאת מייחסת עודף תבונה ו/או שיקול דעת לאותם המונים שהכריעו את הבחירות בארה"ב או בישראל. אני לא משוכנע כמה מאותם מצביעים מסוגלים אפילו לקרוא פסקאות כגון ["…מחנה טהרני, רב-תרבותי, אוניברסליסטי, תקין פוליטית, לכאורה נעלה מבחינה מוסרית, הסבור כי פטרנליזם קשה ומדיניות רווחה עמוקה…"] לא כל שכן לפרש אותן, להרהר בהן, להפנים, ולגבש ראיית עולם פוליטית כפועל יוצא. אני גם לא בטוח שאותם אנשים הגיעו לתובנות דומות לאלה שלך על סמך התבוננות מעמיקה במערכת, ואנליזה של המערכת השלטונית הקיימת. אני גם מאוד ספקן לגבי הקורלציה שתמצאי בין מצביעי ביבי/טראמפ לבין סלידה ממדיניות פטרונית. ע"פ מה שאני רואה מסביבי… קרא עוד »

מישהו שמנסה להיות יותר אובייקטבי

Ilan +1
אני עובר על תגובות ראויות שוות דיון. בנתיים רק אתה ואלכס כתבתם באמת תגובה ראויה

יואב

דורין, יש מצב שאת רצה לכנסת?

את מייצגת היטב קבוצה גדולה שלא מיוצגת היום בישראל.

רון

כן, ההתנשאות של השמאל השבע שמתייחס לכל מי שלא חושב כמוהו כאספסוף בור ונבער נמאסה. אבל מה אנחנו מקבלים במקום זה? מנהיגות שמבססת את כוחה על פחד, פילוג, הסתה, שנאה ושאר רגשות שליליים שקל כל כך להציף ולהעצים אותם וליצור מהם אנרגיה רעה אבל עוצמתית. בשורה התחתונה, יש ציבור גדל והולך, בכל העולם, שמרגיש שהפוליטיקה הקיימת לא סופרת אותו, מדכאת אותו ומרעה את מצבו, שעה שהיא דואגת למיעוט של אליטות שבעות שהשתלטו על משאבי העולם. מצד שני, יש מנהיגות אלטרנטיבית שרוכבת על גלי התסכול האלה כדי להגיע לעמדות כוח ושלטון, מבלי שיש לה כוונה אמיתית לשרת את אותו ציבור רחב.… קרא עוד »

זיו

היטבת לסכם את (כמעט) כל מכלול הדעות שלי לגבי מה שהולך בפוליטיקה בזמן האחרון, ותודה גדולה לך על כך

Gal

תודה לך על שפיותך. כן ירבו

אופיר

הפרשנות שלך למדוע טראמפ נבחר לא עולה בקנה אחד עם העובדות בשטח:

1. הילרי קיבלה יותר קולות (בערך 630K יותר).
2. המספר הגולמי של האנשים שהצביעו למועמד הרפובליקני לא השתנה כמעט מאז 2008 וזאת למרות אחוזי הצבעה גבוהים במיוחד בבחירות 2004 ובבחירות הנוכחיות.
3. המספר הגולמי של אנשים שהצביעו למועמד\ת הדמוקרטי\ת במגמת ירידה מאז 2008.

מה שמביא אותי למסקנה (הלא מדעית בעליל) שמצביעים דמוקרטים פשוט לא הלכו להצביע או עברו צד.

לדעתי טראמפ נבחר כי להרבה אנשים פשוט נמאס מהממשל הנוכחי, ניחוש שלי – בגלל הנטל הכלכלי על מעמד הביניים.

TH

את מרדדת את הדיון ומעקרת אותו מתוכן בצורה שפשוט מייאשת אותי.

aaasdf

את גיבבת קלישאות אודות פמיניזם ותקינות פוליטית ותהעלמת מהעובדה שבחירות בארה"ב נקבעות אך ורק על סמך סוגיות כלכליות.

אדם

דורין, אני חושב שזה בדיוק מה שTH אומרת לך.

liran

מאוד מזדהה.
האובר פמיניזם הוא סתם אהבה עצמית שיורה לעצמה ברגל ברגע שהדברים לא מסתדרים…

אדם

אם לפשט דברים, פמינזים דורש שוויון בין גברים לנשים. איך זה יכול להיות "אובר"? ממש שוויון? יותר מידי שוויון? שוויון במקומות בהם לא ראוי שיהיה שוויון?

אריק1

פמיניזם דורש, הרבה פעמים (תלוי כמובן איזה סוג של פמיניזם), בשם השוויון, העדפה מתקנת או שוויון תוצאתי.
אלו שני דברים שעשויים לגרום הרבה נזק

gregra81

פוסט מעולה!
מרגיז לראות אנשי שמאל שמתיימרים לכבד כל אדם באשר הוא וכל דעה באשר היא, כל זמן שאותו אדם חושב כמוהם וכל עוד הדעה זהה לדעה שלהם.

אדם

מי אמר לך שהשמאל מכבד "כל דעה באשר היא"? השמאל לחם בנאציזם ובפשיזם, לא כיבד אותם. אחד מהרעיונות המרכזיים של ליברליזם זה לתת לאנשים לחיות את איך שהם רוצים, כל עוד הם לא פוגעים באנשים אחרים. גזענות וסקסיזם לא נופלים להגדרה הזו ולכן ראוי לא לכבד אותם.

Quercus Robur

השנקל שלי:
כל אחד מאיתנו מבצע מדי יום בחירה בין שתי אפשרויות לא מוצלחות, לא מתוך טיפשות/בערות אלא בגלל מחסור באפשרויות. דוגמה טיפוסית – כל החולצות המוצלחות בכביסה, נותרו לי שתיים לא מוצלחות, אני חייב ללבוש אחת מהן, ואני בוחר בפחות-גרועה.
המחנה הפשיסטו-ליברלי מתקשה להאמין שגם ל״צד השני״ מותר, כן, אשכרה מו-תר לבצע בחירות מהסוג של ״הרע במיעוטו״ עקב מחסור באפשרויות.
המערכת הזאת היא תמרור אזהרה גדול למה שמכונה ״התשקורת״. אפשר להשתמש במונח גם בלי לצדד במי שטבע אותו.

גבי

הניצחון של טראמפ הוא בעיקר מכה לכת ה"פוליטקלי קורקט" זאת שלא מוכנה להגיד את המילים המפורשות "טרור איסלמי" וכל ה"ליברלים" שמבחינתם יש "נראטיבים" ולא אמיתות היסטוריות. האמריקאים רוצים להיות גאים בארצם ולעצור את ה"רעים" מבחינתם כמו מוסלמים קיצוניים או מהגרים לא חוקיים ממוצא מקסיקני ולא להבין אותם או להכיל אותם או לדאוג לזכויות האדם שלהם כמו אובמה וקרי. הם רואים מה קורה באיחוד האירופי ה"נאור" ומזדעזעים מכך שאובמה וקלינטון מתכננים את אותו הדבר גם בשבילם. כל הדיון גברים נשים, שחורים לבנים הוא פשוט לא נכון. בשנה הבאה יהיו בחירות בצרפת ובהולנד וההימור שלי שגם שם הימין/שמרנים יקחו את השלטון, כי… קרא עוד »

אדם

ברור שהימין עולה. אפשרות אחת זה בגלל הפולטקלי קורקט. אפשרות אחרת זה שכשאנשים (אנשים עם עקרונות רופפים, ליתר דיוק) מפחדים (דעא"ש וכדומה) הם רוצים מנהיג חזק שיתן להם תחושה של הגנה, גם אם זה אומר שהוא לוקח להם את החופש.

אליצור סגל

לק"י
נדמה לי שהחמצת נקודה נוספת.
היום שבו טראמפ ניצח הוא היום שבו מדונה הציעה את ההצעה שלה.
זה היה היום שבו כל אישה נשואה הודיעה לבעלה – אם רק תשקול להצביע להילארי אין לך מה לחפש אצלי.
זה היום שבו כל אם הודיעה לביתה – אם תשקלי להצביע להילארי -את לא הבת שלי.
בבחירות הללו ניצחו הנשים הנורמטיביות את הנשים המניפולטיביות

omrish123

התאוריה שאת (וימנים אחרים) מציגים כאילו ״העם״ מאס בפוליטיקלי קורקט היא שטחית ומסתירה בעיה הרבה יותר גדולה אולי לעשות חיקוי של נכה ולהגיד שאישה במחזור לא יכולה להיות עיתונאית טובה זה רק סוג של גסות רוח אינפנטילית קיצונית (ניקסון, רייגן או בוש הייו לוקחים במרוץ אחרי התבטאות כזאת?) אבל לאיים לשלוח את המתמודד מולך לכלא אם תבחר זה לא סתם צורת ביטוי מכוערת ולהציע מימון משפטי לתומכים כדי שיכו מתנגד זה לא שוביניזם להגיד שזאת לא התנהלות סבירה של נשיא זה לא להיות יפה נפש, זה שיקול דעת מינימלי פלוס בתכל׳ס לא קיבל אפילו רוב הקולות, כך שאין פה איזה… קרא עוד »

דגגגג

היא חייבת לשבת בכלא. העובדה שהוא לא עושה זאת היא אות קלון עבור המשטר של טראמפ.
בוא ניקח סא"ל פלוני, נניח ואין לו כח ליסוע לבסיס כל הזמן, אז הוא מרים שרת מיילים עם גישה למייל הצבאי שלו בבית (נניח לרגע שזה אפשרי). לא את כל המיילים הוא שולח לשרת הביתי אלא רק את אלה שבסיווג עד שמור. היה יושב בכלא? ברור, עבר על חוקי בטחון מידע והיה מבלה כמה שנים בכלא.
הילארי רק בזה שהיא הרימה שרת מיילים מחוץ לעבודה עברה על חוקי בטחון מידע וצריכה לשבת בכלא. אובמה פשוט מנע את זה ואסור שטראמפ ימנע את זה.

אדם

כדאי לקרוא במה הילרי מואשמת, כי נראה שאתה לא בקיא: להילרי היה שרת בבית. זה די נפוץ – גם לבוש היה כזה. היא שלחה אלפי מיילים, הוחלט, בדיעבד(!) ש136 מהם מסווגים. כשהיא שלחה אותם, הם לא היו מסווגים. אני לא אומר שהיא הייתה בסדר בזה, אבל בתכלס זה די שטויות, במיוחד ביחס לדברים שטראמפ עשה.

mangodoll76

דגי, האם שירתת בצבא בעצמך? האם אתה מודע לזה שכל אחד בצבא משתמש בטלפון האישי שלו לשיחות בנושאים סודיים? האם אתה מבין שאם היו משחררים את סא"ל פלוני מהצבא כלאחר כבוד (או מושיבים אותו בכלא כהגדרתך), בטחון ישראל היה קורס כי לא היה נשאר מי שיגן אליו? בצה"ל משחררים משירות, ואפילו לא מכניסים לכלא, את כאלו שממש מאבדים מחשבים ניידים מסווגים עם סודות מדינה ברמת סיווג מסויימת. על עבירות בטחון מידע מינוריות לא עושים שומדבר שקרוב למה שתיארת. זה מה שנקרא ספין, ידידי, ואתה נסחפת במערבולת.

תומר

מציע לדייק בעובדות:

טראמפ אמנם חיקה עיתונאי אבל לא ידע שהוא נכה.
טראמפ לא אמר שמגין במחזור זו הייתה פרשנות של התקשורת.
בוויכוח בין טראמפ למגין,טראמפ צודק!!!,מגין לקחה מקרה אחד בו ועשתה הכללה.="אתה קורא לנשים…" וכולי
תמיד חשבתי שהשמאל נגד הכללות.?

בכלל בזמן האחרון אני מתחיל לחשוב שרוב השמאלנים אינם שמאלנים הם פשוט אנשים שטחיים. ראה את הקישור שצירפתי בהודעה הראשונה

רפיק

אחד ה טובים

Clement

זהו מרד, שלמרבה הפליאה החל דווקא בעולם הערבי! האביב הערבי ניסה לבטא מרד בשליטים אנכרוניסטיים, ואילו אל קעידא ודעאש מורדים כנגד הממסד המוסלמי האנכרוניסטי. במערב זהו מרד של מעמד הביניים שמאס בתחרות החופשית ובסחר הבינלאומי, בגלובליזציה, במוסדות על – לאומיים ובעקרונות נשגבים ובלתי מציאותיים, שמשמעותם – דכאנות של כל מי שלא מסכים לקונצנזוס. וזהו מרד כנגד דת הפולטיקלי קורקט, העיוורון הזה, לא לקרוא ל99% מהטרור בעולם שמתבצע על ידי מוסלמים – בשם הנכון, וזהו מרד כנגד הטוטליטריזם של נשק ה"הטרדה המינית" שבו כל חיזור, פלירטוט, ואפילו מבט הופכים לעבירה פלילית, וזהו מרד כנגד כל מי שחושב שזכויות אדם קדושות דיין… קרא עוד »

דורון

איזה כיף לי, להיות באורגון בשבוע הזה. לדבר עם החברים האמריקאים (100% הילארי – לא איתרתי אחד טראמפ) לפני ואחרי. לראות אותם בזמן אמת בפאב צופים, מדברים על מעבר לקנדה, לא מקסיקו חס וחלילה, על שוק מתרסק וכו'. מדהים. ללכת למרד הממומן ע"י סורוס, שנקרא הפגנה, ולראות את ההזויים וההזויות ששם. ניסו להסביר לי שתומכי טראמפ מצביעים כעדר, ומאוד נעלבו שהסברתי להם שעדר כמוהם לא פגשתי מעולם. ישר הראתי להם קטע ממונטי פייטון, בריאן כוכב עליון, שבו הוא מנסה לסלק את ההמון שהמליך אותו, אומר להם you are all individuals, הם כולם עונים בקול אחד we are all individuals, ואז… קרא עוד »

טראמפ

וכאן אין עדר של אומרי הן ?

דורון

אני לא מכיר אף מקום בישראל שבו 50 איש מצביעים לאותה מפלגה. האמריקאים מתוכנתים ברמות מפחידות.

אופ

״הניצחון של טראמפ לא היה ניצחון לגזענות, לבריונות, להומופוביה או למיזוגניה. ניצחונו הוא ניצחונם של אלה שמאסו בתיוג "גזען", "בריון", "הומופוב" או "מיזוגן", רק משום שערכיהם אינם עולים בקנה אחד עם השקפת העולם ה"נכונה".״

חברים, לא הבנתם נכון את דיויד דיוק, מנהיג KKK שתומך בטראמפ. הוא לא גזען, בריון, הומופוב או מיזוגן. פשוט נמאס לו שמכנים אותו ככה.

תומר

כנראה שהחמצת את העובדה שהסנטור הדמוקרטי המנוח רוברט בירד שהיה חבר ב KKK גם היה המנטור של הילרי..טראמפ לא אחראי למי שתומך בו.

אדם

הוא מאוד כן.
גוף, בעיקר בסדר גודל הזה, מכריז על תמיכתו במועמד רק אחרי שקיבל את האישור של המועמד (כלומר, של היועצים שלו).

תומר

וויכוח עם שמעאלנים לא גורם לגירוי אינטלקטואלי…מהסיבה כל טענה שלהם אפשר להפריך בעזרת חיפוש בגוגל ולחיצה על מקסימום שני לינקים. בערך חצי דקה….האויב הכי גדול של השמעאל הוא עובדות….הטענה שלך היא משאת ליבך אולי אבל אין לה שום ביסוס במציאות!!!!…העובדה שלשמעאלני שום בעיה לשקר ולסלף מדהימה אותי כל פעם מחדש…מאידך אני מזמן לא מתעצבן מזה…הכל עניין של תיאום ציפיות…פעם הייתי שמאלני למזלי הבראתי.

אדם

מחכה ללינק שלקח לך חצי דקה למצוא

אדם

אגב, לפי "בדיקת עובדות" של העיתונים הרציניים בארה"ב, 74% מהדברים שטראמפ אמר אינם נכונים (לעומת 24% של קלינטון). מהנתונים האלה נראה לי שדווקא את הטענות של הימין קל יותר להפריך

אדם

בחיפוש שלי באינטרנט, ראיתי שרונלד רייגן דחה את התמיכה של הKKK. טראמפ לא עשה את זה

חן

את גאונה. מעריץ.

שלו

פוסט מגמתי במיוחד. דורין, בזמן שאתה לא מרפה מהקמפיין המגדרי של קלינטון וטוענת שהיא רצה קודם כל כאישה ואחר כך כנבחרת ציבור, את מתעלמת לחלוטין מהקמפיין של טראמפ (ובכלל בפריימריז הרפובליקני) שהיה אישי לא פחות. הוא באופן גורף התייחס לחייו הפרטיים, התמקד בהיותו קודם כל מילארדר ואיש עסקים מצליח ורק אחר כך עסק באג'נדה.
דורין, אני מאוד מעריך אותך, חבל שבחרת להציג את הסוגיה המעניינת הזאת באופן כל כך מגמתי ולא ענייני.
לא נורא, אמשיך לעקוב.

נפתלי

"האספסוף הזה הצביע.
עם האצבע המשולשת.
הוא הצביע נגד אותו מחנה טהרני, רב-תרבותי, אוניברסליסטי"-לא קראתי את הכל ,כי הבנתי את הפואנטה

אבל לא קצת הגזמת מספר הקולות טראמפ 60,328,203 קלינטון 60,981,118
היא קיבלה יותר מחצי מיליון קולות יותר. אם הבחירות היו לפי שיטה נורמלית רגילה כמו ברוב המדינות הדמוקרטיות הילרי הייתה נשיאה ,ואז מה היית אומרת האספסוף הצביע כנגד. בחיית

טראמפ

אל תבלבל אותה עם עובדות

יואל

בכל מקום צריך לנצח לפי השיטה הקיימת כל עוד שלא החליפו אותה תוך כדי משחק.
הרי אם בישראל ישנו את שיטת הבחירות באמצע מערכת בחירות תקום מלחמת עולם.
את החישובים של כמות אלקטורים וכדו' כל מועמד חייב לעשות.
ללכת למדינות שצבועות מראש ע"י המפלגה שלך יוסיף לך מצביעים(אחוז ההצבעה בארה"ב50%)
אבל אתה לא תנצח.
רק תבזבז משאבים כדי לתת ליריב את הניצחון על מגש של כסף.

.

עקבו אחרי

הסולידית בטוויטר

תגובות אחרונות בבלוג

RSS מהפורום