בית » עצמאות כלכלית » כל הבלוג בתרשים זרימה אחד

כל הבלוג בתרשים זרימה אחד

הבלוג הזה, תאמינו או לא, חגג אתמול את יום הולדתו הרביעי. אם אתם יודעים להעריך כמה זה בשנות אדם – אתם מוזמנים לספר לי. 🙂

מטרת העל של האתר היא לקדם אדנות עצמית ואחריות אישית. המטרה הזו נשענת על תפיסה הומאניסטית, שביסודה ההנחה שאדם סביר הרוצה בשינוי מסוגל לקדם אותו בכוחות עצמו, אם רק יבחר.

לאיש, אחרי הכל, לא איכפת מאושרכם, מרווחתכם וממצבכם הכלכלי הייחודי יותר מכם. לכן, ככל שהמטרה היא לשפר את הפרמטרים הללו, אתם אלה שנדרשים לעשות את העבודה הקשה. לא פוליטיקאים. לא פקידי ציבור. לא ישויות מטאפיזיות כמו “המדינה”.

במובן זה, אפשר לראות ב”סולידית” מעין ריאקציה מאוחרת, ומתמשכת, להלך הרוח  שרווח בשיח החברתי-כלכלי בישראל מאז ימי קיץ 2011. יותר משמדובר בריאקציה אידיאולוגית, מדובר בתגובה מעשית: בעוד שאחרים מצביעים על בעיות, אני מנסה לספק פיתרון.

בהקשר זה, אני מוצאת את עצמי חושבת יותר ויותר על האימפקט של הבלוג. כיצד יש למדוד אותו? האם הוא נמדד בחשיפה ותפוצה של הרעיונות (*), או שמא ביישומם הלכה למעשה? האם, במילים אחרות, יש להעדיף איכות על פני כמות?

(*) למשל: האם מחאה חברתית בסגנון 2011 תיתכן כיום, בהינתן תפוצה רחבה של רעיונות כמו אחריות כלכלית אישית?

דף הפייסבוק שלי חצה השנה את רף 21,000 העוקבים. זה יותר מכמה פובליציסטים, עיתונאים מקצועיים וחברי כנסת מכובדים.

האם האימפקט שלי (כבלוגרית אנונימית) שווה ערך לשלהם?

כמה מאותם 21,000+ עוקבים אכן מיישמים את הפתרונות שמציע הבלוג בחייהם האישיים?

כמה מתוכם התחילו, כתוצאה מהחשיפה לאתר, לחשוב באופן מודע על התנהלותם הכלכלית, ועל הקשר הסיבתי שבינה לבין רווחתם הכוללת? כמה מהם יצאו מהמינוס? מתוכם, כמה חוסכים בשוטף? מתוכם, כמה חוסכים באגרסיביות (50%+)? מתוכם, כמה משקיעים את שחסכו? מתוכם, כמה נשארים מושקעים לאורך זמן? מתוכם, כמה חותרים לעצמאות כלכלית? מתוכם, כמה חותרים לפרישה לפני גיל 40?

שאלה מסדר שני היא האם זה בכלל אמור לשנות לי? האם עלי לשאוף להגדיל את האימפקט הזה, ככל שישנו? האם עלי לפנות לאוכלוסיות חדשות, אולי אפילו להקריב את האנונימיות שלי, להפוך לאישיות ציבורית גלויה, להיענות בחיוב לפניות להתראיין, להרצות בפאבים ובחוגי בית, להופיע בפודקאסטים, לכתוב טורי אורח בעיתונים, כדי שהמסר יישקע?

אין לי תשובות טובות לשאלות הללו. אני מזמינה את הקוראים לחלוק את מחשבותיהם בתגובות מטה.

בינתיים, לכבוד הבלוגהולדת הרביעי, חשבתי שאנסה לסכם את עיקרי הבלוג במעין תזרים זרימה גרנדיוזי.

זו הייתה משימה מאתגרת (וממושכת) בהרבה ממה שחשבתי!

דיאגרמות, מתברר, הן לא כלי מאוד מוצלח בכל מה שקשור ליצירת שינוי תודעתי, ושינוי שכזה הכרחי כשמדובר במעבר מצרכניזם לקפיטליזם, מתודעת קורבן לסוכנות, ומהתפיסה של כסף כחומר בערה לתפיסתו כחומר בניין.

התוצאה היא תרשים ליניארי שמסכם את השלבים ה”טכנו-פיננסיים” הבסיסיים בדרך מעבדות לחירות. מטבע הדברים, התרשים הזה לוכד רק חלק קטן מהרעיונות בבלוג, ולכן יש להתייחס אליו לכל היותר ככלי עזר ולא כחלופה לתכנון פיננסי מלא המתחשב בנסיבות הייחודיות של כל אדם.

תרשים בסיסי: באדום – קטגוריית ה-Must Have, מגוון מצבי חירום שיש לפתור כדי ליצור קרקע פיננסית יציבה. בכחול – חיסכון לטווח ארוך לצורך פרישה מסורתית. בצהוב – מימון רכישות ומחייה שוטפת. ובירוק – השקעה לצורך  פרישה מוקדמת.

תרשים להתנהלות כלכלית סולידית

מאחלת לכולכם חג חירות שמח וכשר!

(למתעניינים, ערכתי את התרשים באמצעות אפליקציית הווב החינמית draw.io, לצלילי הטראק הקסום הזה שחוגג החודש 21 (!) שנה).אזהרה: אני משקיעה חובבת. אינני בעלת רישיון ייעוץ השקעות או כל רישיון פיננסי אחר. התכנים באתר אינם מהווים ייעוץ מקצועי או המלצה לביצוע פעולה בנייר ערך, ואין לראות בהם תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו הייחודיים של כל אדם. כל המסתמך על המידע באתר מבלי להיוועץ באיש מקצוע עושה זאת על דעתו ועל אחריותו בלבד. אלא אם צוין אחרת, אני מחזיקה או עשויה להחזיק בניירות הערך הנדונים בפוסט. גלישתך באתר מהווה הסכמה מפורשת לתנאי השימוש.


רוצים לעזור?
אתם מוזמנים לשתף ולעקוב אחרי בטוויטר או בפייסבוק, או להירשם כדי לקבל את הפוסטים שלי ישירות למייל. בנוסף, תוכלו להשתמש בקישורי השותפים הבאים כדי לקנות באמזון, להוריד ספרי שמע, או להקים אתר אינטרנט משלכם (מדריך מפורט - כאן). תודה על תמיכתכם באתר. 

117 תגובות

 1. דורין, הבלוג הזה שינה את חיי מקצה לקצה. התחלתי לקרוא אותו מההתחלה ועד הסוף לפני חצי שנה. היום אשתי ואני חוסכים 75 אחוז ויש לנו תיק השקעות שמקיף את כלל הנכסים שלנו בהקצאה אותה בחרנו בקפידה. הצבתי לעצמי מטרה לפרוש לקראת גיל 40 והסיכוי נראה טוב.
  אינני יודע אם את מודעת לכך, אך נוצר סוג של קאלט סביבך והבלוג. גם אלה שבוחרים למקד את הביקורת שלהם בפוסט המקלחת הקרה המפורסם, מגלים שמץ של כבוד. אנשים רוצים להכיר אותך. מכיוון שאת אדם פרטי ומכיוון שנדמה כי הולכים ונגמרים התכנים האפשריים (זה קרה לכולם. תראי כמה פוסטים Mr Money Moustache כותב בחודש…), אני סבור שאת יכולה להעמיק את הספיגה של הרעיונות במפגשי בית ו\או כנסים מצומצמים. קחי לעצמך מטרה של לימוד התורה שבנית באופן ישיר. מכיוון שזה מנוגד לאופי שלך, זה יכול להיות תרגול מצויין והתגברות משמעותית שאני בטוח שתדעי להעריך. לדעתי, בלי מפגש אמצעי עם אנשים, האימפקט של הבלוג ילך ויתמסמס (גם בגלל שכמות הפוסטים יורדת) עם השנים. תסתכלי על ג’ו דומינגז ועל אחרים. אנשים אלה קיימו סמינרים ועד היום התורה שלהם רלוונטית ומורגשת. אין צורך לדעתי להתראיין בכל פינה. כמה כבר תוכלי לומר דברים שפוצעים לאנשים את האוזניים בלי שהם מכירים טוב את הרקע? אשמח לעזור לך לחשוב על מסגרת של לימוד. בכל מקרה, תודה על התרומה המשמעותית שלך 🙂

 2. אני לא חושב שיש עליך איזשהי חובה לשאוף להגדיל את האימפאקט, אבל נשמע שאת היית שואבת סיפוק אם האימפאקט היה גדל.
  ונדמה לי שהדבר הכי פשוט שאת יכולה לעשות כדי להגדיל את האימפאקט, זה לעודד מעבר הדרגתי לסולידיות. בעיני זה כישור ככל כישור אחר, ומשול למשל לרכישת כישור נגינה. אם נזרום עם הדוגמה הזו, מורה לגיטרה יעודד תלמיד חדש להתמיד במשך כמה חודשים ולהתאמן 20-30 דקות ביום עד שהוא יכול לנגן בצורה סבירה שירים פשוטים, ומשם יעלה הדרגתית את רמת הקושי. באותו אופן, בעיני טבעי לעודד חוסכים חדשים קודם כל להבין כמה כסף יש, כמה הם מוציאים ומכניסים, אח”כ לעודד או רכישת כישורי השקעה או רכישת כישורי מעקב אחרי ההוצאות לפי המקרה, ולהמשיך לכישורים מתקדמים יותר (פנסיה, קיצוץ דרסטי בהוצאות, וכו’) רק אחרי שיש בסיס יותר יציב. אני לא בטוח שהבלוג בנוי כרגע לתמוך במעבר הדרגתי שכזה.

 3. אל תחשפי. השיחה סביב הרעיונות שלך מיד תהפוך לשיחה עליך.

 4. לא הבנתי למה אם יש ילדים אז לא מגיעים לאזור של ההשקעות בגרף

  • גם אני באתי להעיר על זה.
   עושים ילדים, אין טעם לחסוך.. 🙂

   סתם, צריך להוסיף חץ שמוביל מסיום הסקשן של הילדים, לשאלה לגבי הוצאה גדולה מתוכננת..

  • צודק, זו טעות! דמיין חץ שממשיך את תרשים הזרימה.

   • ממש אשמח לדעת למה את ממליצה לעשות ביטוח חיים בגלל שיש לי ילדים, תמיד היה נראה לי כמו זריקת כסף, יש לך פוסט על זה?

    • לא כתבתי על זה מספיק. האמת היא שזה נושא מורכב. לצרכניסטים טיפוסיים שלא חוסכים דבר בשוטף, כדאי מאוד שירכשו ביטוח כזה, כדי לדאוג ליורשיהם במקרה פטירה. לעומת זאת, מנקודת מבטם של חסכנים אגרסיביים שמייצרים לעצמם תיק ההשקעות גדול מספיק, ביטוח חיים אכן נעשה מיותר במידה רבה, מכיוון שאפשר להוריש את התיק עצמו.

     • מעשית אין הבדל בין ביטוח חיים לכל מוצר ביטוחי אחר. אפשר להוסיף לתרשים פירוט כדלהלן:
      1. העריכי את ההסתברות שהאירוע הביטוחי יקרה לך (כמה את בסיכון?) * גודל הנזק הכספי במקרה שהאירוע יתרחש. המכפלה היא תוחלת הנזק.
      2. האם תוכלי לממן את הנזק הכספי מכיסך?
      3. אם לא – רכשי ביטוח. אם כן – חסכי את הביטוח.

      ביטוח הוא בעצם העברת עושר מאנשים שתוחלת הנזק שלהם נמוכה לאנשים שתוחלת הנזק שלהם גבוהה. חברת הביטוח מתווכת את העסקה הזו ולוקחת נתח ממנה (בערך 10%). כך היא מרוויחה כסף.

      אם אני בסיכון גבוה — כי אני טוחנת 5 מקדולנד’ס ביום, מעשנת או חווה תאונת דרכים רצינית בערך פעם בשנה, כמובן שהעסקה הזו ^^ אטרקטיבית. כך גם אם אם אני לא יכולה לספוג את הנזק הפיננסי שייגרם בשל כך.

      אבל אם אני יכולה לארגן את חיי באופן שיקטין את הסתברות הנזק מצד אחד, ולחסוך מספיק כסף כך שגודל הנזק לא ימוטט אותי, אז העסקה שמציעות חברות הביטוח לא ממש אטרקטיבית.

      אם אני מבטחת את עצמי, אני חוסכת כסף, שאותו אני יכולה להשקיע… בין היתר במניות של חברות הביטוח עצמן 🙂 אם אני קונה ביטוח, אז בעלי המניות של חברות הביטוח הם שמרוויחים עלי.

     • דורין, יש ניואנס נוסף בנושא הביטוח, והוא ההבדל בין מצב קטסטרופלי לשוטף.
      אכן, בתוחלת, חברות הביטוח חייבות להרוויח. אבל, גם אם אני חי מאוד בריא ובכך מקטין את הסיכוי למות (בעל ערך לכשעצמו), חוסך בתחילת דרכו עם הון עצמי נמוך, שיש לו ילדים, ירצה לבטח מפני קטסטרופה.
      זה נכון גם למקרה של ביטוח סיעודי, או תרופות מאוד יקרות מחוץ לסל וכו’.

      זאת לעומת ביטוח למקרה בו נשברו הביצים בדרך מהסופר, ביטוח שמשות, או ביטוח שיניים, שהגובה האבסולוטי שלהם נמוך (ללא קשר לתוחלת הנזק).

    • הסיבה לביטוח חיים כשיש לך ילדים:

     אם חלילה שני ההורים נפטרים בו זמנית (נניח תאונת דרכים) הילדים יצטרכו לעבור לגור עם מבוגרים אחרים. המבוגרים החלופיים האלה עלולים לסבול מירידה פתאומית וחדה ברמת החיים בגלל הגידול בהוצאות. ברצונם או שלא ברצונם הם יפתחו רגשות טינה סמויים כלפי הילדים שלך. את לא רוצה את זה. כמו כן, המבוגרים המטפלים החדשים יצטרכו אולי לשכור דירה יותר גדולה, כי אחרת הילדים שלהם יצטרכו לחלוק חדרים עם הילדים שלך, והאחים החדשים האלה יכולים לפתח טינה כלפי הילדים שלך. מובן שזה לא משהו שהיית רוצה שיקרה. את רוצה שהמשפחה שמגדלת את הילדים שלך תרוויח מזה ושהם לא יפלו למעמסה כלכלית. גם כך ההסתגלות הרגשית היא לא דבר קל.

 5. תרשים מעולה ומתמצת – “גזרתי ושמרתי”.

  לעניות דעתי את לא צריכה לוותר על הפרטיות שלך רק בשביל להעביר את המסר הלאה.
  המסר שלך עובר מפה לאוזן וצובר תאוצה גם ללא ויתור שכזה.

  כמו כן יש לא מעט אנשים שהושפעו לטובה מהבלוג שלך גם אם הם לא הולכים בדרכך לכיוון השקעה פסיבית מחקה מדדים ופרישה מוקדמת תוך צמצום דרסטי בהוצאות ולדעתי ניתן לספור גם אנשים אלו כחלק מההצלחה של הבלוג.

  אני יודע שאני בהחלט הרחבתי אופקים כחלק מהקריאה של הבלוג שלך (וגם כחלק מהקריאה בפורום בתקופה שדעות שונות התקבלו בו בברכה) גם אם אני ממשיך לאכול רק בחוץ ולהשקיע את כל חסכונותי במניות דיבידנד במקום תיק משולב אג”ח/מניות מחקה מדד.

  הבלוג שלך בהחלט דירבן אותי לחקור לעומק דברים שלא חשבתי לחקור קודם (כמו למשל אפקט מכירת ניירות ערך שלא לפי FIFO לעומת השקעה בחשבון פטור ממס) עם תוצאות לא צפויות מבחינתי.

  ישנם כמובן גם את כל האנשים שנהנו מהקבוצות שהתרכזו בפורום שלך ועד היום נהנים מהנחות שונות בדמי ניהול/עלויות מסחר שגם הם מכירים לך תודה למרות שלא כולם מקפידים לתפקד לפי משנתך (חבל מאוד שאסרת על הקמת קבוצות בעתיד – אני מקווה שדעתך תשתנה).

  יישר כח על כל מעשייך!

 6. דבר ראשון זהו יופי של תרשים, עשה לי סדר בכל מה שקראתי פה בשנה האחרונה -מדהים.
  דבר שני, רצית לשאול האם כשמדברים על 50 אחוז חיסכון כוללים בזה גם קה”ש והפרשות פנסיה? האם זה מהברוטו או הנטו?

  • לעניין פרישה מוקדמת – הרבה לפני הגיל שבו אפשר למשוך את כספי הפנסיה — אני לא כוללת את ההפקדות לקופת גמל / קרן פנסיה / ביטוח מנהלים, אבל כן מחשיבה את ההפקדות לקרן השתלמות.

   • אבל כספי הפנסיה הצבורים מקטינים את הסכום שאותו יש לחסוך, לא ? לדעתי צריך איכשהו לשקלל את זה במסגרת החיסכון הנדרש.

    • הסולידית רואה בכספי הפנסיה “בונוס”
     הסיבה לכך
     1. העדר שליטה
     2. העדר שקיפות
     3. אין לה כספי פנסיה משמעותיים

     לדעתי סיבות 1/2 כבר לא רלבנטית
     (Ira , מסלולים מחקי מדד)
     הסיבה האמיתית היא שמי שפורש בגיל 30 אחרי שעשה את רוב הונו בחול אין לו סכום משמעתי בפנסיה

    • כספי פנסיה נחשבים בהחלט. אפשר לקבל קצבה על הכספים האלו החל מגיל 60, ולכן ההכנסה שצריך לייצר משאר התיק פוחתת. פשוט לחשב את ההכנסה הדרושה ולהפחית מהסכום הזה את הקצבה הצפויה. זה ייתן את ההכנסה שצריך לייצר משאר התיק לפי מודל ה4%.

 7. ישר כח ומזל טוב דורין! עבודתך חשובה ומשמעותית לרבים…

 8. האופטימית

  יכולה בהחלט להעיד שהבלוג שלך העיר אותה מהתרדמת והכניס אותי למסע של גילוי עולם ההשקעות והחופש והעצמאות הכלכלית. אני מתכוונת עד גיל 40 להיות בעצמאות כלכלית כבר שנים רבות, עכשיו לקראת גיל 30 אני באמצע הדרך וללא ספק גילוי של הבלוג שלך היה מה שהתחיל את התהליך. זה אני חושבת שאני ורבים אחרים מתוך 21,000 העוקבים אסירי תודה לרעיונות הכה פשוטים אך מהפכניים שאת מגישה באתר.
  לטעמי, אם את לא חפצה בכך אין טעם שתוותרי על הפרטיות, תהפכי לאושיית רשת ותקדמי את המסר שלך בכל הכוח. מי שרוצה, קל מאוד להגיע לתכנים שלך היום. מה גם, שברגע שתיחשפי, הפוקוס יהפוך להיות עלייך ולא על המסר שאת מנסה בצורה עיקשת במשך 4 שנים להעביר והצלחת לעורר שיח ערני בקרב הציבור.

  בכל מקרה תודה לך ותמשיכי כך!

  • היי אופטימית 🙂 אשמח לדעת איפה ועם מה התחלת להעשיר אתה הידע ממה שקיים פה בבלוג. לא ממש יודעת מאיפה להתחיל….תודה 🙂 שני.

   • הי שני,
    הייתי מציעה לך לפתוח שרשור בפורום הסולידית, עם הסבר באיזה שלב את נמצאת ובמה את מתקשה.
    אפשר לשלוח שם גם הודעות פרטיות.
    אצלי הבלוג עזר להבין שכסף יכול לשמש למשהו אחר מלבד להוציא אותו על בגדים וחופשות, ושעצמאות כלכלית היא הרבה יותר חשובה עבורי.
    שלי

 9. גיל פרוינד

  האם חלקים מהתרשים, אם לא התרשים כולו, אינם מחזוריים?
  למשל: ביטוח חיים להורים לילדים? הצורך בביטוח משתנה לפי מספר הילדים, גילם והיקף הנכסים.

 10. תרשים הזרימה הוא צעד ראשון נהדר בדרך לבנית הרצאה או מערך שיעור 🙂 לא יודעת כמה זה 4 שנות בלוג בשנות אדם, אבל אני יכולה לספר לך שזה יוצא בערך שלושה ימים בבינג’ 😉 מקווה שעזרתי ולו אלפית ממה שעזרת לי!

 11. את מדהימה ועשית שינוי אמיתי אצל הרבה אנשים.
  אבל, נראה לי שנגמר לך על מה לכתוב…
  צריכה לחפש נושאים חדשים.

  • דן, חלקנו איננו מתעייפים לשמוע על זה עוד ועוד. הסולידית לעולם לא חוזרת על עצמה. תמיד מגוונת ומחדשת עוד זווית ועוד נקודת מבט. לסולידית, המשיכי חזקי ואמצי !

 12. סולידית, את פשוט נפלאה
  אני מתחלכל מהמחשבה שהייתי עלול להחמיץ את הבלוג שלך
  לא כל מה שאת כותבת, אני מסכים (כמובן)
  אבל גם כשלא- זה מתוך מחשבה שאת מעוררת

  המון תודה
  ודי בטוח שכמה אלפי אנשים מצטרפים אלי

 13. בתור סולידי הסולד מחשיפה ומעריך צינעה ואנונימיות, אני חושב שזו תהיה טעות להחשף ולהתפרסם.
  מהלך שכזה כנראה יניב לך רווחים פיננסים נאים אך לדעתי מנוגד לערכים שאת מנסה להעביר פה ושכרך הכלכלי יצא בהפסד פרטיותך.

 14. תרשים מדהים וממצה!
  אני חושב שהרבה אנשים היו יכולים להינות מאוד מהידע שלך אם היתה לנו דרך לספוג אותו גם מעבר לבלוג חד כיווני.
  יש לאנשים הרבה מאוד שאלות שלא תמיד מקבלות תשובות.
  את מאוד נזהרת בלהגיד לאנשים מה לעשות, אבל יש אנשים שהיו שמחים לקבל ממך ייעוץ מדוייק יותר ולא ידע כללי כזה שמי שלא ממש מבין לא יודע מה לעשות.

 15. פסקול ילדותי!

 16. אינני יודע לגבי הכדאיות של פניה לתקשורת הממוסדת, אבל רק עצה קטנה: אל תפלי לעימותים, כמו לשבת מול יחימוביץ׳, או לתת ראיון קצרצר בפריים-טיים. רעיונות מורכבים דורשים זמן והראיונות הקצרים והעימותים מסלפים בדרך כלל את המסר.

  הצעה להערכת גיל הבלוג: מספר המבקרים כפול הזמן הממוצע שלוקח לקרוא פוסט.

  נ.ב. אני מכיר כמה וכמה אנשים שהושפעו מהבלוג. לא כולם מתכננים פרישה בגיל 40, אבל הניהול הפיננסי שלהם נהיה רציני ואחראי הרבה יותר.

 17. לא מצליח לראות את התרשים זרימה:(
  רואה רק מלבן לבן וריק.. מישהו יכול לעזור?
  פתחתי בחלון בסתר וגם בדפדפן אחר..
  ממש באסה:(

 18. קראתי בעיון רב אכן מקסים ומעורר מחשבה למרות זאת הסתייגות לגבי מקום מגורים ושימוש בתחבורה ציבורית ללא רכב אפשרי בתוך הערים תל אביב וחיםה בשבתות . ומה אם רוצים לנסוע לביקור מחוץ לעיר? זה מתאים תכלס רק לדתיים
  לא רואה אפשרות להתנייד ללא רכב סורי

  • במקרה כזה, אפשר 1) לוותר לפחות על רכב אחד במשפחה 2) לנסוע פחות 3) להחליף את הרכב הקיים ברכב חסכוני יותר

  • לא ממליץ על כלום

   4) לשכור רכב על פי הצורך. זה יוצא זול משמעותית מעלות (אחזקה ושימוש) של רכב פרטי.

 19. for what it’s worth –
  בעניין הגדלת האימפקט, טורים וחוגי בית – לא ממניעים אלטרואיסטים. חשבי על הבלוג הזה – האם הוא מטלה עבורך? האם הוא שואב אנרגיה? או להפך, מייצר סיפוק וערך *לעצמך*? אל תגדילי עשיה כי זה מה שלדעתך (או לדעתנו) צריך על מנת לגרום שינוי רחב. הגדילי עשיה אם זה משרת אותך, אם את עושה את זה מתוך שינה, אם זה *כיף* לך, רחמנא ליצלן. הבחירה הזו היא בשורש החופש שאת מטיפה לו. בעיניי אין שום צורך חיצוני “לשאוף להגדיל את האימפקט”. לא על חשבון הרגשה שלך או כנגד סלידה שלך (למשל מלהופיע ולהתראיין בטלוויזיה, להרבה אנשים לא נוח עם זה). אין שום ערך ללהיות מואשם במגלומניה בלי לפחות ההנאה שבלהיות מגלומן באמת.
  אם יורשה לי להציע, כיוון יותר ממוקד ואיכותני יכול להיות יעוץ פרטני לחוששים מצעדים ראשונים בתחומים שבהם הבלוג עוסק. שעה על קפה בתשלום. אני יודעת שאני הייתי משלמת סכום קטן כדי שתבואי איתי לבנק לפתוח חשבון ני”ע 🙂

 20. אני גיליתי את הבלוג לפני מעט יותר מחצי שנה, ואני יכולה לומר שמאז התחולל אצלי שינוי מחשבתי גדול ואמיתי. אני מתנהלת אחרת כצרכנית ואני מקווה להפוך למשקיעה נבונה. אני רוצה להודות לך מעומק הלב על כל התכנים והרעיונות שהצפת, ומאחלת לך ולנו שתמשיכי לכתוב! חזקי ואמצי ובלוגולדת שמח!

 21. במשך שנים הרגשתי שמשהו לא הגיוני בחיים, שלא יכול להיות שככה זה וככה זה יהיה. מאז שפגשתי את הבלוג שלך התעוררתי לחיים חדשים.
  הלוואי והייתה דרך לתת לך בחזרה

  עם החשיפה תוכלי להגיע לקהל רחב יותר, אבל יחד עם זאת את עלולה לאבד חירות מסוג אחר
  הטראק שמח מאוד!

 22. הבלוג נהדר והידע האדיר חשוב מאוד. כמי שביצע מעבר מצרכנות לסולידיות וכמלווה משפחות בתהליכים כאלו אני מוצא שאחד הדברים הקשים הוא לעבור מרמת התיאוריה לרמת הביצוע. אחרי שמפנימים ומסכימים יש קושי, אובייקטיבי לדעתי, לדעת כמה באמת/במדוייק מוציאים וקושי גדול יותר להתנהל על פי תקציב (נניח שהקצתם לביגוד 500 ש”ח בחודש וב-21 לחודש עלה צורך בקניית גרביים: איך יודעים כמה יצא וכמה אפשר להשקיע. יש אפליקציות ויש דרכי ניהול אבל זה עדיין לא קל מאוד). קחו לדוגמה את נושא הביטוחים – הזמן המושקע ביצירת תמונת מצב ביטוחית מדוייקת של המשפחה (כל מה שיש מכל מיני מקומות עבודה ופרטי) הוא עצום וגם לא תמיד קל להגיע לכל המידע.
  אז הנה הכיוון שלי: להציע כלים פרקטיים שמסייעים למעבר מתיאוריה למעשה.
  ועוד כיוון, להציע סרטונים שמציגים איך לעשות זאת מעיין למידה מתוקשבת בקטנה.
  חג שמח
  ושימשיך להיות כל כך מענין

 23. מזל טוב. מגיע לך.
  באופן אישי, אני יכול לשפוך הרבה סופרלטיבים, אבל מעדיף לסכם בשורה התחתונה:
  מאז שהתחלתי להשתמש באינטרנט (אי שם באיזור שנות ה- 2000), שום מידע ממנו לא השפיע בעוצמה כזו על חיי, שלא לומר שינה את מסלול חיי, כמו הבלוג שלך.
  תמשיכי לכתוב ואל תפסיקי

 24. נהגת חדשה

  וואו
  בדיוק חושבת לעצמי מי יכול לעזור לי לברר כמה אני ומי אני. איזו מין חיה פיננסית בגדול. זה תרשים זרימה נהדר.
  תודה לך!
  אם יש פה מישהו שבא לו לעזור לאחת כמוני שהיא לגמרי נהגת חדשה בכל התחום אבל חוסכת סולידית וותיקה אשמח. לעשות הכל לבד האמת, עם ילדים וזה, מאוד קשה.
  חיבוק ווריטואלי גדול וחם לך יקרה 🙂

 25. נהגת חדשה

  והכי חשוב
  מזל טוב!!!!!!!!!
  🙂

 26. אני גם מאד אוהבת את מה שאת כותבת ומודה לך כך הדברים חשובים ומשפיעים וזה בהחלט השפיע על נקודת המבט שלי על דברים יצאתי מנקודה קורבנית ואי מרגישה שיש לי יכולות ושליטה רבה יותר בגורלי
  זה בלוג חשוב בתוך כל המלל הפסימי והתלותי שיש מסביב

 27. התרשים מהמם. לעומתך אני חושבת שזה אחד הכלים הכי חזקים שיש להעברת מידע.
  לגבי האנונימיות, כמו שאמרו, כנראה שהחשיפה למיינסטרים תבוא בד ובבד, אולי אף ביחס כמעט ישר, עם ההתעסקות בך כדרך קטילה.
  כמובן שהקהילה ואנשים ששינית להם את החיים ישמחו להכיר אותך:)

 28. טוויטראואוטר

  מה זה כבר יעזור??

  הרי אחד הדברים העיקריים שהבלוג בא ללמד הוא להוציא פחות ממה שמכניסים (ולהשקיע את ההפרש).

  ואת זה אפשר ללמוד רק מההתנהגות של אבא ואמא.

  https://twitter.com/hasolidit/status/847054137984454657

  אז למה הבלוג בכלל? לא מיותר??

  ובנימה רצינית, נראה לי שאת קצת חוטאת כשאת מבקרת כותבים/יוצרים אחרים שבאים לתת חינוך פיננסי תיאורטי.
  אם לא היו לי המושגים הכלליים, לא הייתי מבין מה רוצה הבלוג שלך, והייתי כנראה מפעיל עליו אנטיגוניזם מיידי.
  הייתי ממליץ לך להכניס גם לכאן יידע תיאורטי, אין כאן עדיין מילון על מוצרי השקעה שונים (מניות, אג”ח, מתכות, נדל”ן, חשיפה למט”ח), על תתי הסוגים שלהם (מניות ערך, מניות שווי שוק גדול/קטן, אג”ח ארוך, אג”ח קצר), על ההשפעות שלהם זה על זה (הבורסה יורדת כשהאג”ח עולה? הנדל”ן עולה כשהריבית נמוכה?), מה שיאפשר לבנות תיק מאוזן, לפי צרכים, בלי להסתמך על תשואות עבר (אלא על עקרונות הגיוניים שעשויים להיגזר מהתנהגויות בעבר), ולא בהכרח להיצמד לאחד התיקים שאת פרסמת (נניח 25 התיקים שפרסמת לא מזמן).
  גם לקרוא דוחו”ת של חברה בורסאית זה לא כל כך יזיק. זה יכול למשל לאפשר לפתח את הכישורים לקרוא את תלוש המשכורת או את הדו”ח הרבעוני של קרן ההשתלמות.

  בקיצור, לאדם הפשוט אין את הידע שרכשת בתואר בכלכלה. נראה לי שיש לך את הכישרון לתמצת משם יידע. אל תזלזלי ביידע שרכשת שם, ובטח אל תזלזלי בכאלו שמנסים להעביר אותו.

  בציוץ הזה היית נשמעת בדיוק כמו איזושהי סוציאליסטית שמתנגדת לפתרונות שמבוססים על חינוך פיננסי……
  (וסליחה על העלבון)

 29. לא ממליץ על כלום

  קודם כל שאפו על היכולת להכניס כ”כ הרבה תוכן (טוב, כותרות של תוכן) לתרשים זרימה אחד.
  כמה דברים:

  1) כמו שנכתב כבר מעלי, בתרשים הזרימה אין אפשרות להביא ילדים ואז להגיע לעצמאות כלכלית. אני יודע שציינת מספר פעמים שזה “רק עוד מכשול בדרך” אז שווה לסלול את הדרך הזאת בתרשים הזרימה.

  2) בתחילת החלק הירוק יש משבצת של “רוצים לפרוש מוקדם?” אבל אין תשובות אפשריות. אנשים משקיעים מהמון סיבות והשאלה הזאת קצת נותרת יתומה כשהיא מרחפת באוויר ללא אפשרות אחרת מלבד להתקדם הלאה בתרשים.

  3) מקריאת הבלוג, התגובות והפורום קל לראות שהבלוג הזה השפיע על רבים. על מי ועל כמה בדיוק? התשובה היא על מי שמחפש את האפקט הזה על עצמו. אפשר להוביל את הסוסים לשוקת וכל זה, אבל רק הסוסים הצמאים ישתו.

  4) זה טבעי לשאוף להתפתחות, אני לא בטוח ש”הורדת המסך” הוא הכיוון בשבילך (אמנם קטונתי, ועדיין…). הקסם של הבלוג הזה הוא האנונימיות שבו, בלוג שמציג גישה ולא בנאדם נותן תחושה מקצועית הרבה יותר מבלוג שבמרכזו מחבר הבלוג. עובדה שבצורה אנונימית הגיע דף הפייסבוק שלך להמון מתעניינים, הרבה מעבר לבלוגים “מקצועיים” אך לא אנונימים אחרים.

  5) אם כבר התפתחות של הסולידית – האסוציאציה הראשונה שעולה לראש היא כתיבת ספר המסכם את התאוריה ואת הבלוג. בשביל הרבה קוראים כאן הבלוג הזה הוא לא פחות מקצועי (והרבה יותר נגיש) מספר של ברטון מלכיאל או וויליאם ברנשטיין. סיכוי טוב שזה בגלל שהבלוג אנונימי (ראי סעיף מס’ 4) ואנשים מתרכזים בתוכן ובמידע המועיל במקום בהשוואות בין אנשים.

  6) אפשרות נוספת להתפתחות של הסולידית זה להרחיב קצת את תחומי המידע המופיעים בבלוג. אפשר להרחיב לעומק ולהעמיק במידע המקצועי לרמת הבנה טובה יותר, ואפשר להרחיב קצת לרוחב ולהתחיל לכתוב על נושאים שמשיקים לתחום בו התרכזת עד כה.
  (בכל מקרה – עומק או רוחב, ממליץ להפריד נישות באתר שלך עבור זה)

  7) עוד רעיון זה לבנות עוד מספר תיקים וירטואלים בסגנונות שונים ובהתאמה לטיפוסים שונים בשלבים שונים בחייהם, על פי משנתם של אושיות שונות בתחום וכו’.
  תוכלי לשחק עם זה בהמון דרכים, לערוך השוואות, דיונים תיאורטים ועוד.

  מקווה שהצלחתי לתרום לך קצת רעיונות, שיהיה בלוגהולדת שמח!

  • מעריכה מאד, תודה רבה.

  • נהגת חדשה

   לא ממליץ על כלום יקר
   7 ממש מתבקש. מחכה לו. אכן יש טיפוסים שונים ובשלבים שונים לחייהם. כמיש מתחילה לחיות עכשיו בגיל 52. (הסיבות אינן חשובות), אז זה סוג של מתחילה משונה מאוד, מה שמובן מאליו לאחרים, לא מובן מאליו לי וכו’ וההיפך. אז היתי שמחה מאוד לברר לעצמי התנהלות תואמת, אולי אפילו עם שכמותי. . לא יודעת. אבל גזירה לפי טיפוס ושלב אכן עונה על הצורך.
   תודה לך

 30. נהגת דשה

  שאלה נוספת
  האם יש שם למקצוע של אדם שיכול ללותת אנשים לדרך החיים הזו? מה הם המקצועות המשיקים?
  תודה

  • הדבר הקרוב ביותר שאני יכולה לחשוב עליו הוא מתכנן פיננסי הוליסטי (CFP), אבל אני לא בטוחה עד כמה המקצוע הזה נפוץ בארץ. לחלופין אפשר להרכיב צוות של עורך דין (בעיקר כזה המתמחה בדיני עבודה, פנסיה וגמל), יועץ מס, יועץ השקעות / מנהל תיקים, יועץ פנסיוני וסוכן ביטוח — אבל זה לא בדיוק הפתרון הסולידי.

   אולי צריך להיות גם “יועץ סולידיות” שמלמד אנשים לטגן ביצה, להפוך שאריות מזון למרק, לרכב על אופניים, ושאר life skills בסיסיים שאמורים ללמד בקורס “דברים שאנשים מבוגרים צריכים לדעת” 🙂 בגלגול אחר הייתי עושה משהו כזה.

   • נהגת חדשה

    הסולידית
    כבר התחלתי לעשות סיבוב כזה, בפגישות בחינם, רק להבין איך האנשים האלה חושבים. וזה לא מתקרב. אולי באמת אם הם היו יושבים יחד. .
    אני מאמינה אשה יקרה שלפי הפופולריות של הנושא “הסולידי” ולקראת יום הולדתו המפואר, יש להנהיג בית ספר כזה. ויש להנהיג מקצוע כזה. בהחלט יכול להיות שבמקצוע הזה, אנשים יעבדו בצוותים. בזוג או בשלשה. והמשפחה או האדם יוכל להיתרם על ידם באופן סולידי, שעדיין לא יודעת מה הוא. אבל מרגישה התחלה של דגירה על רעיונות.

    מרגישה שייכות למקצוע. לגמרי LIFE SKILLS בסיסיים. יש כמה כאלה שהשרידו אותי חבל על הזמן. ואשמח לגלות עוד כמובן.
    לטיגון ביצה אגב יש עומקים מפתיעים. כאשר לומדים לטגן אותה בהמוון שומן טעים ומבינים שזה מפסיק התמכרות לפחממות ומפסיק את הנשנוש האינסופי. משביעלהרבה שעות קדימה. עובד מעולה, ויותר זול מהיפנוזה ומכוני גמילה מסוכר . (ולא זה לא משמין, הפוך. מוכח מדעית, חה חה)

   • אחד המעריצים

    היי סולידית
    אני מעריץ ותיק ומפיק קורסים אינטרנטיים בעברית ובאנגלית.
    אשמח לשתף איתך פעולה לכל סוג של קורס.
    תמלאי איזה תפקיד שבא לך (יועצת תוכן, כותרת, קריינית..)
    באיזה מסגרת זמן שבא לך
    עבודה מהנייד
    לאחר שהקורס מוכן – זו הכנסה פסיבית משמעותית.
    ב2016 הכנסנו מעל מליון ש”ח בעבודה מהבית וקיבלנו מאות מכתבי תודה מאנשים שחייהם השתנו בעקבות הקורסים.
    את החיים שלנו אנחנו לאט לאט מנתבים לכיוון סולידי.

 31. הבלוג שלך משנה חיים, לא פחופחואניתסקס מזה, ואני בטוחה ש21,000 זה טיפה בים.
  אישית חושבת שאת לא צריכה להיחשף, זה יוביל להתמקדות בזניח ובשולי במקום בעיקר והשיח יהיה בעיקר סיסמאתי ופופוליסטי (לרבות דברים שיומצאו מהקשרם) כפי שמאופיינת התקשורת בימינו.
  ומילה לסיום-
  הקושי העיקרי שלי היום זה להתמיד בערכים הסולידים מול מוסכמות חברתיות מעוותות בעיניי כמו לאכול במסעדות כל הזמן עם המשפחה והחברים, לקנות מתנות יקרות, לשלם סכומים כבדים באירועים, מתנות במשרד והרשימה עוד ארוכה ומצטברת להרבה כסף לצערי. זה משהו שהייתי שמחה אם היית מתעסקת בו, מין שלב הפוסט טראומה, כשאתה לא משתף את הקרובים אליך בערכים החדשים שלך כי ברור לך שתהיה התנגדות ויתייגו אותך כקמצן/ מטורף (כמו שכתבת פעם שאסור לפרסם את הדברים למי שעובד איתך) ומצד שני אתה לא רוצה כל הזמן להתקפל ולהיכנס להוצאות מיותרות. דבקות במשימה היא לא פחות חשובה..

 32. מזל טוב על הבלוגהולדת. גם אם רוב האנשים לא מאמצים את הדרך שלך עד הסוף, האימפקט שלך עצום. אישית אני אשמח שתישארי אלמונית, לא כי אני לא סקרן להכיר אותך אלא כי כמו שנאמר כאן, זאת כנראה הדרך היחידה להימנע מדיון העוסק בגופו של אדם.

 33. עוקב אחרייך מעל שנתיים. יישמתי לא מעט מעצותייך, התרשים הזה יעזור לי ליישם יותר. שאפו ותודה מעומק הלב.

  הצעה להפיכת התרשים למושלם – לצרף לינקים בתוך הריבועים לפוסטים רלוונטיים מהבלוג

 34. למה בתרשים מופיע כי החסכון לעצמאות כלכלית (300 חודשי מחיה) כולל רק השקעות נזילות? אני לא מבין את זה… חלק משמעותי מהשווי הנקי שלנו ״כלוא״ בבלוקים ובתכניות פנסיוניות שיונזלו בעיתם, ובנתיים צוברים ריבית ועולים / יורדים כמו ההשקעות הנזילות…
  כבר חשבתי שאני בדרך לעצמאות ופתאום חטפתי זפטה!

  • התרשים מציג תרחיש שמרני, שנועד תיאורטית לאפשר מחיה מתיק ההשקעות השוטף בלבד ו”להתעלם” מהפנסיה, כלומר להופכה למעין בונוס או כרית ביטחון.
   לכן, בחישוב השווי הנקי לעניין פרישה בגיל צעיר, אני אני מתייחסת רק לשווי הנקי הנזיל, קרי, כסף שאפשר למשוך הרבה לפני גיל הפרישה המסורתי!
   מובן שככל שאתה מבוגר יותר, וככל שחסכת כסף רב יותר בחשבונות הגמל, כך ההבחנה הזו מיטשטשת, ויש טעם להתחשב גם בחסכונות הפנסיוניים.
   אופציה שלישית היא המודל הדו-שלבי, שבו תיק ההשקעות הוא מעין “פנסיית גישור” עד לגיל הזיקנה. למשל, בן אדם חוסך באגרסיביות עד גיל 40, פורש בגיל 40, חי מתיק ההשקעות עד גיל 67, ואז הפנסיה נכנסת כתחליף.

   • אוקיי תודה, מייקס סנס.
    צריך גם להתחשב בשווי הנדל״ן כי כשהילדים עוזבים את הבית אפשר ורצוי לעבור לנכס קטן יותר או אף לעבור לשכירות.

 35. מדהימה כהרגלך, תודה רבה על התרשים ובכלל על התוכן האיכותי כל השנים הללו.
  שאלה: אדם צעיר, נאמר בשנות ה-20 לחייו, ללא ניסיון תעסוקתי או השכלה גבוהה. מהי משרה מומלצת להתחיל להרוויח?

 36. אני שמח עם כל פוסט שאת מעלה.
  עוקב אחרייך כנראה מהרגע הראשון שעלית לאוויר, חייב להודות שבהתחלה הרגשתי טיפה “מותקף”, אבל מהר מאוד הבנתי שאנחנו חולקים המון השקפות עולם דומות ומשלימות.
  כבר עכשיו אני נדהם מהעקביות שלך ואני חושש שחשיפה שלך כמו שאמרו לפני תגרום לאנשים לעסוק בך במקום בתוכן שלך (ואני בטוח שחשבת על זה בהתחלה).
  אני גם לא חושב שאת חייבת שום דבר לאף אחד, את צריכה להחשף רק אם זה משהו שאת רוצה לעשות, בסופו של דבר כבר יצאת לפנסיה, אז למה לא להכניס קצת פלפל לחיים 😉

  הכי חשוב מבחינתי זה לומר תודה, נתת דרור לרעיונות ליברליים נפלאים!

 37. הסולידית היי
  לי יש רק משהו קצר לאמר לך:יישר כוח גדול!!!המשיכי בעבודתך הניפלאה המאוד חשובה,
  כי כנראה רוב האנשים פשוט בורים בנושאים הכלכליים ומנהלים את חייהם בחוסר אחריות משווע!!

 38. התרשים מצויין. כל הכבוד.
  שמחה לראות שאני בשלב מתקדם בתהליך, והרבה מאוד בזכותך ובזכות הרעיונות שאת מנגישה בצורה ברורה
  ופשוטה גם למי שלא עשה תואר בפיננסים 🙂
  הרעיונות שלך מכים שורש ומגיעים גם למעגלים רחבים יותר שלא בהכרח קוראים את הבלוג.
  כמו בני משפחה שהפסיקו לתת ליועץ בבנק לבצע עבורם השקעות, וחברים שמתעניינים בפנסיה שלהם.
  תודה רבה!

 39. היי סולידית,

  אני מאשים אותך שלא פרצת לתודעה שלנו הרבה לפני 2013 כשהבלוג קם.
  אני בן 33, והתנהלתי ללא חשיבה עתידית וללא לקיחת אחראיות אישית מלאה על עתידי.
  הבלוג הזה מראה שהקלישאה ש”למילים יש כח”, היא נכונה ועוצמתית.
  מניח שרבים נוספים יצטרפו לאינסוף הסופרלטיבים שניתן להעריף עליך, ולהודות לך ולנרטיב הכל כך חשוב שאת מקדמת עבור כולנו.

  שלב היישום בתהליך הוא אולי השלב בו כולנו נופלים – המעבר מקריאת מילים שמטלטלות אותך ומגרות לך את החשיבה ליישום בשטח, כאשר כל זה יושב על משהו רגשי עמוק – הפרישה המוקדמת שכולנו משוועים לה. היום, אני אחרי חצי שנה בלבד של קריאה בבלוג ועברתי מחיסכון של 0% לחיסכון של 40% מהכנסתי.
  אני כועס על עצמי כל כך שהתחלתי כה מאוחר, מה שמשפיע ישירות על משוואת הפרישה המוקדמת.

  את חייבת להבין שיש מאחוריך עדת מעריצים עמוקה ומסועפת, המסרים והנרטיב החשובים שלך מועברים לכל מי שנתקל בדרכי.

 40. נהדר
  אני מציע בתור התחלה שתהפכי את הבלוג שלך לספר מסודר שאפשר לרכוש בחנויות.
  זה יעזור לרעיונות להתפשט טוב יותר, לנו זה יאפשר קלות רבה יותר ללמוד את התורה, ולך זה יגדיל את תיק הנכסים.
  המשיכי בדרכך הטובה.

 41. אני קורא את הבלוג שלך מאז קיץ 2013 וחייב להגיד שלמדתי המון מאז. תודה רבה לך על הכל! מחכה לספר 🙂

 42. מה שאני חושבת:
  נראה לי שההשפעה שלך עולה הרבה מעבר למספר העוקבים שלך. אני מכירה הרבה אנשים שאמרו לי שקראו את הבלוג בלי להרשם ולהיות עוקבים. וגם אם הם עשו צעד קטן לשיפור חייהם, גם אם לא הלכו את כל הדרך לעצמאות, זו עדיין השפעה עצומה.

  לפי התרשמות מהאופי שלך, נראה לי שיש שתי דרכים מרכזיות להגדיל השפעה בלי להפסיק להיות מי שאת:
  1. להגדיל את החשיפה של הבלוג. לפרסם אותו בכל מיני מקומות, אולי לקנות מילות חיפוש בגוגל?
  2. בנוסף אולי לכתוב כמה מאמרים בעיתונים כלכלים מיינסטירימים, נניח גלובס או כלכליסט. או אפילו בYNET. או במדור הטורים האישיים במעריב. אנשים קוראים בשקיקה הדרכה כלכלית. למשל נניח המאמרים של אמסטרדמסקי עוזרים לאנשים ללמוד על פנסיה וכאלה. גם מאמרים שלך, אני משוכנעת, יתקבלו בברכה ויפנו אנשים לקרוא את הבלוג. מה שיפה בבלוג זה שאפשר לעבור ממאמר למאמר, בקצב שלך ולפי מה שרולוונטי עבורך כרגע. מה שעוד יפה זה שאת יכולה לכתוב משהו ארוך כמו “המדריך למשקיע המתחיל” ואנשים יקראו את זה לאט לאט בכמה חלקים. את לא יכולה להגיע לרמה הזאת במאמר יחיד בעיתון כלכלי ובטח שלא בתכנית ארוח.

  המון בהצלחה, ותודה על כל המילים.

 43. הצעה לחישוב גיל הבלוג בשנות אדם:
  אורך החיים הממוצע של בלוג הוא 0.27
  http://www.patrickkphillips.com/blogging/research-the-average-blog-lifespan-isnt-very-long/
  אם נניח שאורך חיי אדם הוא 80 בממוצע אז שנת בלוג היא 296 שנות אדם והבלוג הזה הוא בן 1185.
  מזל טוב!

 44. בלוגולדת שמח, ארבע שנים זה הרבה זמן בחיי בלוגים. וגם בחיי אדם ואשה.
  אני קוראת די הרבה בבלוג שלך, ושמה לב שבהתחלה היו הרבה פוסטים שהם תוכן “ירוק עד”, כלומר אפשר לחזור ולקרוא בהם והם עדיין רלוונטיים גם אחרי חודשים ושנים.
  אם יש שינויים והתפתחויות בנושאים מסויימים אפשר לפרסם עדכונים. וכשיש אירועים אקטואליים, אפשר לכתוב דעות שלך ולהפנות לפוסטים קודמים.
  תוכן ירוק עד מתאים גם לפרסום כספר, מודפס או דיגיטלי.
  נראה לי שאנשים ישמחו לפגוש אותך פנים אל פנים להרצאות, אבל אולי זה פחות מתאים לאופי שלך. אני גם מבינה מהפרסומים שאת לא רוצה להיות יועצת או מדריכה.
  בהצלחה ויישר כוח

 45. קורא אדוק

  מ-ד-ה-י-ם

 46. אפשר הסבר לגבי “מניות דיבידנד”? היה כאו פוסט שפספסתי?

  • זו אסטרטגיית השקעה שמתמקדת בליקוט מניות של חברות מבוססות שנוטות להגדיל את הדיבידנדים שלהן על בסיס שנתי. הרציונאל הוא שאם רוכשים אוסף של מניות כאלה אפשר לייצר תזרים הכנסה שצומח בקצב מהיר יותר מקצב האינפלציה. באופן אישי אני מזהה באסטרטגיה הזו לא מעט בעיות ולכן לא מאמצת אותה, אבל תוכל למצוא בפורום שלי הרבה כתיבה עליה. הדמות העיקרית שכותבת על האסטרטגיה הזו בשפה העברית היא דעת99 (בעל הבלוג דיבידעת), שהוא גם חבר ותיק בפורום.

  • באופן תמציתי עיקר הגישה הזו היא להסיט את תשומת הלב של המשקיע ממחירי המניות לכיוון הדיבידנד שמתקבל מהחברות.
   בבלוג שלי אתה יכול למצוא חלק קטן מתיק ההשקעות האישי שלי שאני מנהל בצורה פומבית כולל הסברים איך ולמה אני מבצע כל פעולה בתיק.

   כל חברה שרכשתי ללא יוצאת דופן הוכיחה שהיא מסוגלת לא רק לחלק לי כמשקיע דיבידנד יציב גם במהלך משברים אלא אפילו להגדיל אותו בעקביות בכל שנה במשך לכל הפחות שני משברים (מלפני משבר 2000 ועד היום).

   היצמדות לגודל הדיבידנד וליציבותו מאפשרת לי כמשקיע הן למשוך את הדיבידנד לצורך צריכה שוטפת (כמו למשל לצורך תשלום שכר דירה או חשבון מים/חשמל/גז) והן להגדיל את אחוז החשיפה שלי למניות (כל החסכונות השוטפים שלי מופנים לתיק שמורכב מ-100% מניות דיבידנד וחלקו הקטן מוצג בשם “תיק דיבידעת” בבלוג שלי).

   לעניות דעתי הגישה הזו לא מתאימה לרוב האוכלוסייה אבל אם אתה אחד מיוצאי הדופן שהגישה הזו מתאימה להם אז אתה תוכל לישון טוב מאוד בלילה גם עם תיק שמורכב מ-100% מניות דיבידנד שאתה תבחר באופן עצמאי.

   בהקשר הזה תרשים הזרימה אינו משקף נאמנה את כמות הזמן המזערית שהשקעה בגישה הזו באמת מצריכה.
   אני לא אתפלא כלל אם לוקח לי פחות זמן לרכוש מניה חדשה כשיש לי כסף זמין להשקעה מאשר כמות הזמן שלוקח לסולידית לאזן את תיק ההשקעות שלה כשהיא בוחרת לעשות זאת.

   כמובן שהגישה הזו (כמו גם הגישה של רכישת קרן מחקה מדד רחב) מצריכה תהליך לימודי מקדים לפני שמתחילים להשקיע וזה תהליך שאני ממליץ לאנשים בחום לעבור בעצמם בלי להסתמך על דעות של אחרים (קל וחומר שלא להסתמך על דעתי שלי).
   לאחר שבוצע המחקר המקדים הנ”ל והמשקיע הבין את מהות ההשקעה במניות דיבידנד (דבר שהרבה מאוד אנשים פשוט לא מצליחים להפנים בשל ההבדל החשיבתי הנדרש מאנשים שהגישה הזו מתאימה להם לעומת שאר האוכלוסיה בעולם) אז תהליך הרכישות בפועל הוא כמעט טכני לחלוטין ואינו מצריך יותר מדי חשיבה מצד המשקיע עצמו.

   בכל אופן תחקור טוב מאוד את הדברים לפני שאתה מחליט שזו גישה שאתה רוצה ללכת בה – היו לא מעט אנשים שקפצו למים לפני שהם חקרו ונכוו (כולל כמה שמסתובבים כאן ובפורום הסולידית) וכדאי מאוד שלא תכווה גם אתה.
   לעניות דעתי אם יש לך ספק אם הגישה הזו מתאימה לך או לא אז ככל הנראה ייטב לך אם תצמד להשקעה מחקה מדד כלשהי מאשר שתנסה להשקיע בגישה הזו בכח רק כי מישהו אחר אמר עליה דברים שמצאו חן בעיניך.

 47. לקחת את הגורל בידיים זה בדיוק מה שניסו לעשות במחאה של 2011 רק שלא הלכו עם זה עד הסוף. המחאה נכשלה כי ניסתה להיות ‘לא פוליטית’ ואין שינוי שאינו פוליטי. בשביל לשנות את החברה צריך להחליט מה רוצים: כן או לא התנחלויות, כן או לא וועדי עובדים, לממן ישיבות? להפקיע קרקעות מקיבוצים? אבל אני סוטה מהנושא. הנושא הוא שיש אופנה של הטפת מוסר כלפי האדם הפשוט שאם הוא בחובות, במקצוע שהוא לא ממש אוהב ולא רואה עתיד באופק הבעיה היא אצלו ולא בחברה שסביבו. זה כמובן נוח למי שבשלטון (הן כלכלית והן פוליטית וכאמור זה תמיד קשור) כי ככה אנשים לא יוצאים לרחובות ולא דורשים שינוי אלא חושבים שהבעיה אצלם. פיטרו אותך מהעבודה בגיל חמישים? אתה לוזר, כי היי – יש אחד באמריקה שגם אותו פיטרו בגיל חמישים והוא נהיה מיליונר בעקבות זה. לא נהיית מיליונר? אשמתך. מגיע לך להיות ברחוב כנראה וצדק מי שפיטר אותך.

 48. תודה ויום הולדת שמח.

  הערה טכנית בנוגע לציור תרשימי זרימה. 🙂 . על מנת לאפשר קריאה נוחה ומבט TOP DOWN – שיעור א במקצוע האלגוריתמים או בתעשיה וניהול. כאשר השרטוט מעל לגודל מסויים משתמשים במה שנקרא פירוק לתת תהליכים (פרוצדורות). תרשים האב מכיל את האבנים הגדולות בלבד לאפשר מבט על. כל פרוצדורה מפורקת לתת תרשים עצמאי.

  למשל: תרשים האב יכול להכיל כחמישה שלבים:

  עקוב ונהל את הוצאותיך בחוכמה
  דאג לחסכון פנסיוני
  אכן את עצמך לבילתי צפוי
  הגדר לעצמך יעדים לעתיד וקבע את רמת החיסכון
  נהל את השקעותיך בחוכמה

  כל שלב (פרוצדורה) יפורק בהמשך לתת אלגוריתם וחוזר חלילה.

 49. הערה קטנה על טעות:

  בצד שמאל, יחסית למטה, יש מרובע על מסגרת צהובה שכתוב בו האם אתם צופים הוצאה גדולה בטווח של 5 שנים ומעלה.
  נראה לי שהתכוונת 5 שנים ומטה…..

  לדעתי שווה לתקן…..

 50. מתחזקת

  הי סולידית, תודה על כל המידע, הרעיונות והשיתוף.

  עליי זה השפיע. נמנעתי מלקנות דירה כעת בשיא הבועה ובמקום זה בחרתי להשקיע במכשירים מחקי מדד ואחרים. למדתי על שוק ההון. פתחתי קה״שׁ חדשה. שוקלת למכור את הרכב ולעבור לאופניים חשמליות, בחרתי לילדים תוכניות עם סיכון גבוה במסגרת ״חסכון לכל ילד״, ועוד.

  צרכנית גדולה אף פעם לא הייתי, אבל דיור זה נושא רגיש אצלי ואצל רבים… ממש מחסום פסיכולוגי.
  עזרת לי להתגבר. אז תודה.

  לגבי עתיד הבלוג – קורס ״הסולידית״ ביודמי בתמחור שווה לכל נפש יכול להיות בעל אימפקט רציני לדעתי. ואם החשיפה הויזואלית קשה לך – אז פודקאסט. מחכה לראות מה עוד באמתחתך 🙂

 51. טוב, ביקשת תגובות כל כך יפה…
  באופן כללי הבלוג שלך מעורר מחשבה ויצירתיות. את את תרומתך לעתיד האנושות בכלל והחברה בישראל בפרט תרמת. בויקיפדיה נהוג לשקול כתיבת ערך על אודות אדם כלשהו לפי מידת ההשפעה שהיתה לו – כנראה שהגיע הזמן לכתוב עלייך ערך בויקיפדיה.
  אני מאוד אוהב את הגישה שלך בכל הכרוך בלקיחת אחריות אישית. ברם אולם, תרשים הזרימה (המצויין) שלך ממחיש היטב שיתכן וזו ציפיה לא ריאלית. התרשים משקף תהליך בכלל לא פשוט, תהליך אופייני לעולם מתמחה: כל שלב ושלב בו מסובך לביצוע גם עבור פרופסור לפיזיקה ממוצע – לא כל שכן הכרת כולו כהליך סטנדרטי! אני לא טוען שאין אנשים שיכולים ליישם תרשים כזה (בהינתן שמישהי נחמדה הכינה אותו עבורם), לצורך הדיון בואי נגיד ש-50% מהאוכלוסיה מסוגלים לבצע אותו – מה עם כל השאר? האם אנחנו נגיע למסקנה ששאר האוכלוסיה צריכה “מבוגר אחראי” שידאג להם לחינוך, לפרנסה, לדיור, לפנסיה?

 52. מזל טוב!
  הבלוג בהחלט גרם לי לעשות שינוי משמעותי מאד בחיי (גם אם לא מסכים עם הכל).
  יש מקום לכתוב עוד על השלב שאחרי שמגיעים לעצמאות כלכלית.
  חלקנו כבר שם 🙂
  החשיפה שלך תענין אותי מאד.

 53. לחסוך 50% הכוונה נניח חיים מ10K חוסכים 5K ?

 54. נתנייתי

  בלוגהולדת שמח!
  הבלוג הוא קול ייחודי ומעניין בבלוגוספירה העברית. הפוסטים כאילו נבחרו בפינצטה- כל אחד מהם מפתיע ומנומק, מסב לי הנאה רבה, ואני מנסה להפיץ אותם כמיטב יכולתי. אני מניח שפוסטים רבים לא הבשילו לפרסום ונשארו במגירה. המון תודה והערכה על ההשקעה.

  מבחינת השפעה- עמישראל בקרבתי נוהג כמנהגו.. רכב חדש, סלון חדש, יציאות למסעדות, יום-הולדת מושקע מאוד לילדה בגיל הגן. סייד קשוע כותב שאפילו במגזר יוצאים לארוחות בוקר בבתי קפה, “כולם על אוברדראפט, אבל חיים רק פעם אחת״.
  http://www.haaretz.co.il/magazine/sayed/.premium-1.3358194

  או שכולם נהנים לעבוד ומעונינים לעשות זאת עד יומם האחרון, או שאשראי זול מסמם אותם מלהרים את הראש מהצרכניזם. מה יעזור? כניראה שלא עוד פוסט אינפורמטיבי. המידע זמין כבר כמה שנים ולא מתפשט כאש בשדה קוצים כפי שאפשר היה לצפות. שמא הסולידית צריכה לעזוב את שדות הרציו ולפנות לדרך הרגש? אולי פוסטים על כמה כיף לבלות *בלי* לצרוך, לעבוד בחצי- התנדבות בתחום מספק, להיות כמה זמן שרוצים עם הילדים והנכדים בגיל 40-50, ולדעת שלא. תצטרכו. לעבוד. עוד. יום. בחיים.

 55. עבורי האתר היה משמעותי ברמה הקריטית, עברתי על כולו שלוש פעמים כולו כולל סיכומים לעצמי.
  ישנם דברים שאני רואה שונה ממך, במנוחד בנוגע לנדלן, אך כל אחד והעדפותיו. עבורי האתר הינו מנוע צמיחה.
  רעיון (גרנדיוזי?) לייצר מערך לימוד לנוער מהתוכן של הבלוג, עבור חוגים/בית ספר/מת נס וכד
  מי יודע אולי יהיה שר חינוך שיעשה משהו משמעותי בקדנציה שלו.
  כאנקדוטה, הבת שלי מתחתנת והכרחתי 🙂 אותה ואת בעלה לעבור על הבלוג…

 56. יום הולדת שמח , את מעוררת השראה אני עוקבת אחרי הבלוג שנתיים הארת לי הדרך לעצמאות כלכלית למרות שלא הגעתי ליעד שלי אבל די בכך שאני קמה בבוקר והולכת לעבודה ובלב יש לי סוד משמח – אני פורשת בגיל צעיר .

 57. בלוגהולדת שמח דורין!
  שאפו על המאמץ וריכוז של כל כך הרבה מידע בתרשים אחד (ואגב, הילדים הם לא מכשול לעצמאות כלכלית ;))

 58. הסולידית , אני מצטרף למודים.
  יש לי היום 100,000 בקהש כעצמאי וכל זה בזכות הקריאה פה. 5 הפקדות של 18,000 בפחות מ-3.5 שנים (דצמ’13, דצמ’14, דצמ15, דצמ16, מרץ17) הובילו לכך. בנוסף, המודעות לכספי הפנסיה וניהול נכון שלהם – בטח יצטבר במאות אלפים עד שאפרוש. בנוסף קיבלתי הבנה בסיסית על שוק ההון מהבלוג, התחלתי להשקיע עצמאית ולהבין מונחים שפעם היו סינית. תודה על הכל
  עצה/בקשה להמשך: פוסטים “מקצועיים” יותר על שוק ההון.

 59. יודעת בוודאות על עשרות קוראים שלא רשומים ועוקבים בשקיקה אחר כל פוסט שמפורסם. ההשפעה שלך היא מעבר למה שאת חושבת לדעתי.
  לענין החשיפה יש יתרונות וגם מחיר שעשוי להיות כבד בהתחשב באופייך כפי שעולה מהבלוג. מה שלא יהיה את התרומה העצומה והמשמעותית אף אחד לא יקח ממך.
  מעריצה אותך ותודה רבה לך !

 60. מזל טוב לבלוג.
  את נותנת בראש, כותבת מעניין ורהוט והכי חשוב: מעוררת מחשבה בכל פוסט.
  כנראה שאת ככה גם בחיים שמחוץ למסך, שאפו.

  אז את משתעשעת ברעיון למנף את ההצלחה ולהתמסחר?
  מצד אחד, זה ממש לא את.
  מצד שני, להחזיק ביד פוטנציאל רווחי ולא לממש אותו זה איפשהו סותר את האג’נדה של הבלוג.
  דילמה.

  הערה לעצמי:
  היא לא משתעשעת, היא כבר קיבלה החלטה.
  שיהיה לה בהצלחה, נקווה שלא תשתנה לנו.
  יהיה קצת מוזר לראות אותה בעוד 10 שנים עם תוכנית וחוזה טאלנט בערוץ 10
  ומחזיקה בפנטהאוס יוקרתי במגדל W, אבל אלה החיים.

 61. מזל טוב !! אני עוקב מ 2013 והבלוג הזה הרבה יותר משמעותי מכל בלוג אחר שנתקלתי עד עכשיו

 62. אימפקט או לא אימפקט, אני עדיין המום מההאזנה לקוויקסילבר ובליסימה, מי היה מאמין שהסולידית היא גם (בסתר?) ילדת מועדונים מהניינטיז, לפי אותו הגיון גם אנקור אה פואה של סאש היה עושה לך לחייך, אולי שווה להקדיש פוסט למוסיקה נהדרת מהתקופה ההיא

  וברצינות, ההשפעה משמעותית, הפוסטים הם כלי נהדר להנחיל ידע כלכלי גם לרחוקים ביותר ממנו (אישית אני משתמש בהם על בת הזוג שלי) ועמוסים ברעיונות טובים

 63. סולידית שלום,
  לגבי הגברת החשיפה:
  לדעתי זה יהיה נהדר אם תגבירי את החשיפה. אך אני חושב שהחשיבות היא דווקא לאוכלוסיה שלא בהכרח שומעת פודקאסטים, או קוראת ספרי כלכלה. אני דווקא חושב שראינות וטורים בעתיון יכולים לחשוף את הגישה החשובה שלך לקהל שבאמת צריך אותה (למען האמת לדעתי אין קהל שלא צריך, אז אולי זאת לא ההגדרה הנכונה).
  דבר נוסף – לדעתי האנונימיות חשובה. היא מנתקת אותך מכל סטריאוטיפ או דעה קדומה.
  חג שמח.

 64. אחד המעריצים

  סולידית יקרה! תודה על הכל.
  האם תוכלי להוסיף כמה נקודות לישראלי בעל אזרחות אמריקאית?
  אני מבין שזה צריך למקד אותי במוצרי השקעה מסוימים?

  כמובן שאשמח להתייחסות גם מהסולידית עצמה וגם מחכמים אחרים פה.

 65. תודה על התרשים המצוין.
  הייתי שמחה אם היית יכולה לצרף לריבועי התרשים לינקים לפוסטים שמפרטים על השלבים המתאימים.
  אני מבינה שזה הרבה עבודה, אבל זה יכול באמת להפוך את הבלוג לנגיש יותר לכל אחד

 66. היי, אני חדש פה ולא מצליח לראות את התרשים יש מקום אחר שאפשר לראות אותו? (כלומר בבלוג)

  • אתה בטוח שזו לא בעיה בדפדפן הספציפי שאתה מנסה להשתמש בו?
   תנסה דפדפן אחר בלי תוספים ותבדוק אם אתה מצליח לראות אותו.

   • ניסיתי.. גם מכרום וגם מאקסלפורר לא עובד.. גם בלחיצה על התמונה לא עובד

    • אם אתה רוצה אתה יכול ליצור קשר איתי באמצעות הבלוג שלי ואני אשלח לך את התמונה במייל כתגובה.
     רק תציין בטופס יצירת הקשר (בצד ימין למטה בבלוג) שאתה תום מהסולידית ואתה רוצה את התמונה הזו.

 67. משקיע ערך

  דעתי שונה.
  לדעתי האישו זה לא חשיפה או לא.
  האישו זה לעבור מבלוג, למתן כלים רחבים יותר.
  כמו:
  1. אתר רחב, כולל מחשבוני ריבית דריבית. כמה אקבל על כל שקל שיושקע היום, בעוד 20 שנה וכו’.
  2. להוציא ספר יסודי, שמכיל את כל התורה הזו.
  3. להכניס סרטונים מעניינים וכו’.
  בנוסף, אני לא חושב שחכם להתמקד כל כך הרבה בפרישה מהעבודה בגיל X. כי זה דבר שמשתנה מאדם לאדם, ומאוד אינדבדואלי. הורה ל7 ילדים, לא שואף לפרוש, אלא להיות בטוח ומעוגן כלכלית.
  הדגש הוא על חיים סולידיים, חיסכון, והשקעה אגרסיבית. שיביאו לסכום גדול בהמשך.
  מדוע לעשות את זה?
  האם בשביל לפרוש, או ממניעים אחרים, זה כבר תלוי באדם.
  מדובר כאן על דרך וצורת חיים. המניע הוא משתנה.
  אני חושב שבדרך זו ניתן להכפיל בקלות את העברת המסרים ליעדים נוספים.

 68. מאוד מאכזב. אני עוסק בתחום החשבונאי עשרות שנים. אני חי ונושם מספרים. בתחום שלי לכל מספר ומספר יש הגיון שניתן להחילו בהרבה מקרים. אם את מתיימרת להציג בתרשים הזרימה שלך את הדרך הנכונה, כנראה שאת מבינה בקווים אך את ממש לא מבינה באנשים. להחיל תרשים זרימה על אנשים, זה בעצם לצאת בהצהרה שכולנו מכונות שפועלים אותו דבר. ואם נפעל לפי התרשים שלך הדרך להצלחה ונחלה מובטחת או לפחות בכיוון הנכון. החיים הם אינם משוואה של שני משתנים. אלא משוואות של הרבה נעלמים ומשתנים. כן אצל אחד יכול וישתנה לאחר זמן קצר עקב כל המשתנים והנעלמים. האם התרשים שלך נותן באמת תשובות או שאת כמשחק מונופול משחקת בקוביות של אחרים. באתי, קראתי, וממש לא נכבשתי בידע ובמידע. זה שיש לך רצון טוב. אין חולק. זה שזה נעשה בצורה שגויה על זה אני מתקומם.

  • “מטבע הדברים, התרשים הזה לוכד רק חלק קטן מהרעיונות בבלוג, ולכן יש להתייחס אליו לכל היותר ככלי עזר ולא כחלופה לתכנון פיננסי מלא המתחשב בנסיבות הייחודיות של כל אדם.”

   כבודו חי ונושם מספרים וכנראה איבד את היכולת לקרוא מילים ואותיות.

 69. סולידתי

  כיוון ששאלת, יש לי כיוון מעניין שאליו יכול להתפתח הבלוג. זה אמנם תחום קטן, לכל היותר כמה פוסטים, אבל זה, ועוד תחומים נוספים, יוכלו לתת לבלוג נפח מעניין שישאיר את הרלוונטיות שלו, וייתן סיבה להיכנס אליו גם אחרי ש’הבנו את הקונספט’.

  ספיציפית הרעיון שאני אציג נוגע רק לחלק מהקוראים, אבל גם הם קיימים כאן (את עשויה להתפלא עד כמה).
  יש לא מעט דתיים שקוראים את הבלוג שלך (אני מתאר לעצמי). ואני מניח שאפילו כמות לא זניחה של חרדים.
  אנשים כאלו עשויים לברוח משוק ההון כיוון שמעבר לחוסר היידע של רוב הציבור לגבי איך זה מתנהל, יש גם חוסר ידע גדול לגבי מה מותר ומה אסור.

  מה את יכולה לעשות?
  – למצוא מי שיכתוב פוסט אורח בנושא, ויפרט איך ניתן להשקיע באופן ‘סולידי’ ועל פי ההלכה. אולי עם תגובה שלך להמלצות פרקטיות/כלכליות במה יכול אדם דתי להשקיע.
  – לעשות קצת שיטוט (אם את עוד לא יודעת, גוגל הוא גם פוסק הלכה) ולמצוא את הכללים הרלוונטיים, ולהצמיד אותם לפרקטיקה, תוך נתינת קישור למקורות הרלוונטיים כדי שכל אחד יקבע את הרמה שהוא מעוניין להיות מחויב אליה, ועל מי הוא סומך.
  הנה כמה מקומות להתחיל מהם:
  https://www.toraland.org.il/מאמרים/כלכלה-ומשפט/כלכלה-והלכה/השקעות-כשרות-מהן/
  (כאן יש פירוט רב, אבל אין דיבור על קרנות מחקות. למיטב הבנתי זה תלוי בשיטת ה’חיקוי’, אם מדובר בקניית המניות המרכיבות את המדד, דינן כמניות, אם מדובר בקניית אופציות, דינן כאופציות).

  https://www.keter.org.il/ניירות_עמדה/1065/חדש_באתר_-_רשימת_החברות_הציבוריות_שאינן_מחללות_שבת

  https://www.keter.org.il/שאלות_ותשובות/השקעות_כשרות

  השלב הבא יהיה לפרט מעבר להשקעה של כספים נזילים, גם של פנסיות וקרנות השתלמות (את לא מתארת לעצמך כמה אנשים דתיים צעירים עשויים לשים את כספם בקרנות על פי ההלכה, כשחשיפת המניות שם כנראה לא מתאימה, בלשון המעטה, לצרכיהם. עד שיהיו מוצרי השקעה כשרים עם שליטה ברמת המניות, יהיה ניתן לגלות כמה דברים על IRA).

  מעבר להרחבת האופקים, הנושא יכול לתרום לבלוג גם עוד נושא לחיפוש בגוגל (מי אמר שתחביבים זה מספיק?), וגם לתפוצה מהירה בבת אחת. הציבור הדתי מקושר יותר בקליקות, ודברים נפוצים שם מהר יותר (חפשי ‘חוק הדתיים השלובים’). בציבור החרדי הקליקות עוד יותר חזקות, אבל הגישה לאינטרנט יותר נמוכה אז לא בטוח שתפוצת הרעיונות תזכה אותך בעלייה של טראפיק (עוד תצטרכי להתעסק בלמה אינטרנט אתרוג חוסם לך את הבלוג 😉 ).

  גם הצרכים הדומים וכח הקנייה (המאוגד חלקית) של המגזר יכול ליצור ביקוש למוצרים סולידיים (בהתחלה אולי דווקא ‘כשרים’, אבל מה שיוכיח את עצמו, כנראה שבתי ההשקעות ייפתחו יותר). במיוחד שכעת רוב האנשים (דתיים כמו חילונים) מחזיקים מעצמם ‘לא מבינים’. ברגע שיהיו הרבה ‘מבינים’, זה ייתן בוסט.

  זה רק עוד נושא שהבלוג יכול להיכנס אליו. יכולים להיות עוד נושאים כאלו. פשוט הנושאים ה’קרובים’ שמעניינים אותך אישית באופן טבעי, כבר דיי מוצו בבלוג (אני מעריך, לא באמת מספיק מכיר אותך). והיפתחות ללמידה של נושאים שמעניינים אנשים אחרים, תפתח בהתאם את הבלוג.

  בכל אופן, תודה רבה, והרבה בהצלחה….

 70. ממש אהבתי את ההשקעה!
  אפשר לנתח את זה לעומק ולהבין הרבה מאוד דברים חדשים.

 71. כורה פחם

  Four More Years! 🙂 Y

 72. סולדית יקרה,

  קודם כל ואחרי הכל- בלוג מדהים ועוצמתי. דווקא האנונימיות היא העוצמה והמיתוג הכי טוב.

  שאלות מעשיות לגבי מודל ה-300 חודשים:
  1. אני מבין שמודל ה-300 חודשים אינו כולל חססכונות פנסיה,קרן השתלמות ודירה. את הדירה אני יכול להבין בהנחה שזו דירה שאנו גרים בה כי היא יורדת גם מצד ההוצאות. מדוע מפחיתים את הפנסיה וההשתלמות מהחיסכון. הרי אם הם עושים מעל4% תשואה אז צריך לקזזם מהעושר הנדרש חנקודת העצמאות הכלכליתץ לא?
  2. מחיר למשתכן- זכינו בדירה. אם אני רוכש אותה ולמעשה מייצר תשואה של 4% על מחיר הדירה (לדוגמא חוסך שכירות של 4000 שח בחודש במחיר של 1.2 מיליון שח לדירה). מדוע זה לא מומלץ מבחינת הבלוג הזה? הרי זה שווה ערך להשקעה מאוד סולידית. לא? כמו כן- זה מייצר תמריץ פסיכולוגי מאוד גדול לחיסכון, ששווה לא מעט כסף.

  תודה רבה!

  • 1. קרן השתלמות צריך לקחת בחשבון, כי היא נזילה עכשיו או בטווח הקרוב. קרן פנסיה לא, כי היא לא תעזור לך עד גיל 60. אם אתם קרובים לגיל 60, אז כן אפשר לקחת אותה בחשבון, אם מוודאים שהכסף הנזיל מספיק עד הגיל הזה, ומשם אפשר להוסיף את הפנסיה.
   למי שנמצא במרחק של 30+ שנים מגיל 60, כמות הכסף שצריכה לשרוד 30+ שנה וכמות הכסף שצריכה לשרוד לנצח די קרובות, לכן צריך פי 300 של נכסים נזילים.
   2. ההשוואה שלך די בעייתית. שכירות חוסכת הרבה הוצאות שאנשים שגרים בדירה משלהם מוציאים. הם גם נהנים מההוצאות האלו, אבל באופן כללי מגורים בדירה שלך בדרך כלל באים עם כמה לוקסוסים יקרים (לדוגמא מטבח בהתאמה אישית), שאנשים שגרים בשכירות מסתדרים מצויין בלעדיהם. מעבר לכך יש הוצאות שמוטלות על בעל הדירה שהשוכר פטור מהם, כמו ביטוח ותחזוקה.
   באופן כללי מחיר למשתכן נחשב מומלץ כי הוא פחות ממחיר השוק באיזור, אבל קשה לדעת בבירור, וצריך לקחת בחשבון שככל הנראה דירות מחיר למשתכן יהיו גם בעתיד זולות יותר מהדירות בשכונה ליד (איכות בנייה ירודה יותר, ואוכלוסיה מוחלשת בשכונה).
   נכון שדירה היא תמריץ פסיכולוגי מאוד גדול לחיסכון, אבל שים לב שהבלוג הזה מהווה תמריץ מקביל לחיסכון, גם למי שלא קונה דירה. דירה זה לא רק תמריץ פסיכולוגי, זה חוזה כובל שעלול לחנוק אותך יום אחד.

   • תודה חיים,

    בנושא הפנסיה הצלחתי לאבד אותך.
    בוא נניח לשניה שאני מגיע לגיל 45 והפנסיה תהווה 150 חודשי מחיה והנכסים הנזילים עוד 150 חודשי מחיה. סהכ 300 חודשים.
    עכשיו, כל שנה אני מייצר 4% תשואה משמע 12 חודשי מחיה. כלומר בה הראשונה 6 חודשי מחיה בנכסים הנזילים ו6 בנכסי הפנסיה. מכיוון שאני צריך לחיוצ אני מתחיל לאכול 6 חודשים מהנכסים הנזילים, אבל מצד שני אני מרוויח 6 בפנסיה. בחישוב לא הכי מדוייק אני יכול להגיע לאיזור גיל 65 כשחיסלתי את כל הנכסים הנזילים אבל יש לי 300 חודשי מחיה בנכסי הפנסיה.
    יתרה מכך- מקדם הםנסיה הוא הצפוי הוא באיזור ה-250 משמע מובטח לי יותר מחודש מחיה החל מגיל 67 ותוסיף לזה את הרובד של הביטוח הלאומי.
    לכן אשאל שוב- מדוע לא להכניס בחידוב את נכסי הפנסיה?

    • אין סיבה שלא
     מי שפורש בגיל 30 מהעבודה
     כנראה אין לו מספיק הון בקרנות פנסיה כדי שהן יהיו משמועותיות, ואם אותו פורש הוא ליברטריאן קיצוני כנראה שכל הקונספט של פנסיה היא לצנינים בעיניו

    • בקצב תשואה אחיד של 4% בשנה, ומשיכה חודשית של 1/150 ממה שיש בתיק הנזיל בתחילת התקופה, התיק ישרוד רק ל-17 שנה. לא לגמרי נורא, אפשר להקדים ולפתוח את הפנסיה כבר בגיל 62.
     אבל כל זה לפני שהכנסנו תנודתיות למשוואה. משיכה של 4% בשנה בנויה להחזיק מעמד בהסתברות גבוהה גם אם יש שנים שמפסידות ושנים שמרויחות יותר.
     אם תסתכל על הטבלאות של מחקר טריניטי לדוגמא, אם מושכים 4% מתיק מנייתי, הסיכוי לשרוד 30 שנה הוא 98% (ובסיכוי קצת יותר נמוך, הכסף לא נגמר, אלא הקרן נשארת. זה פשוט לא המטרה המרכזית שלהם במחקר).
     לעומת זאת אם מושכים 8% מאותו תיק, הסיכוי לשרוד 15 שנה הוא 76%.

     זה אומר שאם בגיל 45 חצי מההון נזיל וחצי מההון בפנסיה, יש סיכון סביר שלא נשרוד אפילו עד גיל 60 שהוא הגיל ההתחלתי לפתוח את הפנסיה.

 73. מצטרף לבקשות של חלק מהאנשים לפה לספר.

  אם איכשהו את אכן שוקלת את העניין, אז ארשה לעצמי להעלות בקשה נוספת – שלא יהיה רק אוסף לא קוהרנטי של פוסטים, אלא ספר מתוכנן היטב.

  לפי ההיכרות איתך על גבי דפי האינטרנט אני בטוח שכך תעשי, מאחר ואת אדם רציני ומאוד מתודולוגי אך היה לי חשוב לציין זאת, מאחר וזו תופעה די שכיחה של בלוגרים שמוציאים ספרים (אמריקאים בעיקר כמובן).

  וכמובן – תודה רבה רבה על הבלוג המדהים שלך, על העקביות וההתמדה הבלתי נלאים שלך במשך שנים, והתוכן משנה-החיים שאת מפיקה תחת אצבעותייך המקלידות!

 74. אז ככה. גיליתי את הבלוג שלך אתמול אחרי שהמליצו לי שהוא שווה, תרתי משמע, זהב. אנחנו נמצאים בתהליך הבראה כלכלית עם פעמונים, אז משולש ההפחתת הוצאות-יציאה מחובות-מציאת כסף להשקעה is in the working. מאיזה חלק את ממליצה להתחיל לקרוא אצלך אם המטרה היא בעיקר השקעות? הבלוג מאוד ארוך (: (רוצה לנחש שללכת לחלק של השקעות, אבל גם רוצה לוודא שאני לא מפספסת כלום תחת עצמאות כלכלית)

השאר תגובה