איך לפתוח בלוג מאפס

א

היום לפני 3 שנים בדיוק פתחתי את "הסולידית".

245 הפוסטים שפרסמתי מאז, בהיקף ממוצע של 2,000 מילים לפוסט, הניבו 16,115 תגובות (ממוצע של 65 תגובות לפוסט) ונקראו בסך הכל 4,695,032 פעמים על ידי כ-703,000 משתמשים שונים.

הפורום, שהוקם בינואר 2015, מונה כיום 1,630 משתמשים שחיברו 57,379 הודעות ב-2,616 שרשורים. 13,889 אנשים עוקבים אחרי דף הפייסבוק שלי. 6,433 מקבלים את הפוסטים שלי למייל. 2,308 עוקבים אחרי בטוויטר. לפי מנוע הדירוג אלכסה, הסולידית הוא האתר ה-239,457 הכי פופולארי עלי אדמות (מתוך כמיליארד אתרים) — יותר מאתר עיריית ירושלים, אתר משטרת ישראל, ואתר הרשות לניירות ערך.

עדיין, הסטטיסטיקה הכי מרשימה, מבחינתי, היא שמשתמש ממוצע מבלה כאן 5:14 דקות בכל ביקור. זה הרבה מאוד שנות אדם, במצטבר. מאחר שהגישה לבלוג הזה היא בחינם, אנשים משלמים כאן בזמן, לא בכסף. אתם כבר יודעים איזה מבין השניים חשוב לי יותר. 🙂

לאורך השנים שאלו אותי קוראים רבים איך להתחיל בלוג משל עצמם. בנוסף, יש מגיבים רבים וותיקים בבלוג הזה שלאור איכות התרומה שלהם לדיונים כאן הצטערתי שלא פתחו בלוג משל עצמם.

לכן, החלטתי לציין את הבלוג-הולדת השלישי של הסולידית באמצעות מדריך בסיסי, שיסביר איך כל אדם יכול ליצור לעצמו, בלי הרבה מאמץ או ידע מוקדם בתכנות,  פינה משלו במרחב הקיברנטי.

למה לכתוב בלוג?

בתמצית, במונחים של אימפקט / השפעה על העולם, אני חושבת ש"הסולידית" זה הדבר המשמעותי ביותר שעשיתי בחיי, בוודאי בהשוואה לכל משימה אחרת שעשיתי בהיותי עכברה להשכיר במרוץ הקריירה.

הרעיון המקורי לא היה להקים פרויקט פילנתרופי, אבל בהדרגה, משהבנתי שהבלוג הזה באמת עוזר לאנשים לעשות שינוי מעשי בחייהם, קלטתי את העוצמה שטמונה בפלטפורמה הזו.

כתיבת בלוג היא תהליך רפלקטיבי. לא רק קהל הקוראים לומד ממנו, אלא גם הבלוגר עצמו. תהליך הכתיבה חייב אותי ללמוד, לחקור, לחשוב לעומק ובאופן ביקורתי, ולהתמודד עם עמדות ותפיסות עולם מנוגדות לשלי. האתגר האינטלקטואלי הזה פיצה על שנים ארוכות של יובש ו"טחינה" של ניירת. בעיני, די בכך כדי לבסס טעם משמעותי לכתיבת בלוג משלכם.

ברמה הפרקטית יותר, כתיבת בלוג היא אחת מהיוזמות העסקיות האטרקטיביות ביותר. רף הכניסה הרגולטורי והפיננסי לתחום הזה הוא מזערי עד לא קיים. כל אדם עם כמה גרושים, גישה למחשב וחיבור לאינטרנט יכול לעשות את זה. מנגד, פוטנציאל ההכנסה הישירה והעקיפה שיוזמה כזו יכולה להניב היא באופן תאורטי בלתי מוגבלת.

אני לא אומרת שהבלוג יניב לכם עושר מופלג – זה כנראה לא יקרה, משום שהבלוגוספרה היא זירה רוויה למדי ומריטוקרטית מאין כמותה —  אבל הוא בהחלט יכול להיות אפיק נוסף להגדלת מקורות ההכנסה ולהפחתת התלות במעסיק, כצעד בדרך לחופש כלכלי. במילים אחרות, פתיחת בלוג משלכם היא לא רק תחביב מועיל, אלא גם דרך מצוינת לתקוע מקל בגלגל האוגר.

כעת, כשהשתכנעתם, הבה נפשיל שרוולים ונראה איך מקימים בלוג מאפס.

חינמי או בתשלום?

ההחלטה הראשונה שיש לקבל היא אם לנהל את הבלוג בפלטפורמה חינמית כמו wordpress.com , blogspot, tumblr, israblog וכדומה, או להקים בלוג עצמאי המאוחסן בשרת נפרד, עם שם מתחם (דומיין) משלכם, ולשלם כסף על העניין.

על פניו, לפלטפורמות החינמיות יש יתרון במובן זה שהבלוג שלכם יהיה באוויר תוך 5 דקות ולא תצטרכו לשלם  על זה שקל.

מצד שני, קשה לנהל בלוג לגיטימי על פלטפורמה חינמית.

ראשית, התוכן לא בבעלותכם – הוא בבעלותה המלאה של הפלטפורמה, שעלולה להיסגר יום אחד ולקחת את התכנים שלכם לתהומות הנשיה. שנית, כתובת האתר שלכם תהיה מסורבלת וקשה לזכירה (השוו: hasolidit.com למול  hasolidit.wordpress.com). לבסוף, בפלטפורמה חינמית אין לכם שום אפשרות לייצר הכנסה משלכם – כל הכנסה מפרסום מגיעה לבעלי הפלטפורמה.

בשלב הראשון אסביר איך לרכוש דומיין ולשכור שטח אחסון עבור הבלוג מחברת אחסון אתרים פרטית. זה הרבה יותר פשוט ממה שזה נשמע.

1. בחרו חברת אחסון אתרים

 חברת האחסון מתפעלת את השרת (כלומר, המחשב המרוחק) שעליו יישב הבלוג שלכם, על קבציו ותכניו, ופותרת  בעיות טכניות אם ישנן.

כשאנשים גולשים לבלוג שלכם, הם למעשה מתקשרים עם אותו שרת מרוחק, ולכן חשוב לוודא שהחברה שמחזיקה אותו היא אמינה, בעלת מוניטין ועם שירות לקוחות טוב.  גם מהירות הגלישה היא פרמטר חשוב.

בלוהוסט היבלוהוסטא אחד השמות הגדולים בשוק אחסון האתרים העולמי, ומציעה תמורה טובה בעד המחיר. חבילת האחסון הבסיסית ביותר שלהם — כזו המתאימה לבלוגרים מתחילים – עולה 3.49$ לחודש (ל-36 חודשים) או 4.95$ לחודש (ל-12 חודשים), כשניתן לדרוש החזר כספי תוך 30 יום.

המחיר כולל דומיין, שטח אחסון של 50 ג'יגה, ואפשרות להתקין וורדפרס (מערכת ניהול התכנים שבאמצעותה ננהל את הבלוג) בקליקים ספורים.

כדי להתחיל, גלשו ל-Bluehost.com ולחצו על "Get started now".

במסך הבא, תוכלו לבחור באחת משלוש התכניות המוצעות. מאחר שהבלוג שלכם בחיתוליו ועדיין לא צפוי להתמודד עם תעבורה (טראפיק) מטורפת של גולשים, התחילו עם חבילת הבסיס. ישנה אפשרות לשדרג את התכנית בכל שלב לתכנית טובה יותר.

חבילות אחסון אתרים

2. בחרו שם מתחם משלכם

אם שטח האחסון שבו מאוחסן הבלוג שלכם הוא הבית, הרי ששם המתחם (הדומיין) הוא הכתובת. שם המתחם של הבלוג הזה, כידוע, הוא hasolidit.com. זאת אומרת שבכל פעם שאדם מקליד את הביטוי הזה בשורת הכתובת, הדפדפן שלו יודע לנווט לשרת המסוים שבו מאוחסנים הקבצים של הבלוג הזה.

ככלל – מומלץ לעשות סיעור מוחות ולמצוא שם קליט, קצר, שהולם את נושא הבלוג שלכם, ובעיקר כזה שאנשים יזכרו.

כאנקדוטה, בחרתי ב"סולידית" משום שזו מילה בעלת קונוטציה פיננסית, ועדיין כזו שמשקפת ברובד עמוק יותר את הפילוסופיה האנטי-שבירה שאני מקדמת כאן (עד כדי כך שהמילה "סולידי" הולכת ומשנה את משמעותה הרווחת, לפחות בפורום 🙂 ).  אני מניחה שהיה הרבה יותר קשה לזכור משהו כמו adashim-vekranot-mehakot.com.

אם דומיין com לא זמין, לכו על org, ובהיעדרו – לכו על net (באופן אישי אני לא חושבת שיש יתרון מסוים לדומיין ישראלי co.il והוא גם יקר בהרבה).

הדרך הפשוטה ביותר היא לרכוש את הדומיין מבלוהוסט עצמה, כמעין "באנדל" עם חבילת האחסון. בחלון השמאלי נבדוק אם שם המתחם המבוקש זמין.  נניח, לצורך הדוגמה, שאנחנו מעוניינים לרשום את הדומיין korbanista.com.

בחירת דומיין

מה אתם יודעים, מסתבר שהדומיין זמין!  (שימו לב שאם לא כן, בלוהוסט הייתה מציעה חלופות משלה).

בשלב הבא הזינו את פרטיכם האישיים. ודאו שהמייל שלכם נכון, מכיוון שלשם בלוהוסט תשלח את שם המשתמש והסיסמה.

רישום לבלוהוסט

נגלול מטה ונתבקש להזין את פרטי החבילה.

שימו לב, שוב, שברירת המחדל היא חבילה ל-36 חודשים, אולם ניתן להפחית זאת ל-24 או 12 חודשים (בכפוף לעלייה קטנה במחיר).

פרטי חבילה בלוהוסטהסירו את הסימון מכל התיבות למעט תיבת Domain Privacy Protection. שירות זה מבטיח ששמכם וכתובתכם האמיתיים לא יהיו גלויים לציבור ולא ישויכו פומבית לדומיין שלכם. אם לא מפריעה לכם הפומביות – הסירו את הסימון גם מתיבה זו!

לבסוף הזינו את פרטי כרטיס האשראי ושלמו באמצעות לחיצה על Submit:

bluehost5-min

בתום התשלום אתם אמורים לקבל מייל המאשר את הצטרפותכם, הכולל את שם המשתמש שלכם ללוח הבקרה / cpanel של בלוהוסט. כמו כן תתבקשו ליצור סיסמה.

רשמו את הנתונים במקום בטוח והתייחסו אליהם בחרדת קודש.

(*) 2.5. אופציונלי: ייבוא דומיין קיים לבלוהוסט  

 (הערה — זה קצת למתקדמים: אם אתם לא רוצים לטרוח, התעלמו מקטע זה והמשיכו הלאה במדריך)

 אף על פי שהבאנדל הזה (דומיין+שטח אחסון) הוא פשוט וזול, אני ממליצה לרכוש שם מתחם מחברה אחרת שאיננה חברת האחסון.

זה עניין של פיזור סיכונים – לא לשים את כל הנכסים האינטרנטיים שלכם בסל אחד, וכמובן יסייע לכם אם תרצו בשלב מסוים לעבור לספק אחסון אחר.

חברת רישום הדומיינים ניימצ'יפ, למשל, מציעה שמות מתחם COM תמורת 10.87$ בשנה.

כדי לרכוש שם דומיין בניימצ'יפ, גלשו לאתרה, הזינו את שם המתחם המבוקש ועקבו אחרי ההוראות עד לתשלום.

רכישת דומיין בניימצ'יפ

לאחר השלמת הרכישה,  גלשו לבלוהוסט, והפעם בחרו במסך הימני, תוך הזנת שם המתחם שקניתם בניימצ'יפ.

bluehost6-min

שאר התהליך הוא כפי שפורט לעיל.

חשוב: הדומיין שקניתם בניימצ'יפ לא יציג את האתר שלכם עד שלא תגדירו אותו כך שיפנה את הגולשים לשרתיה של בלוהוסט. כדי לעשות זאת, עליכם לשנות את שמות השרתים (ה-Nameservers) של הדומיין.

לשם כך,  היכנסו לאזור האישי בניימצ'יפ, אתרו את הדומיין שזה עתה רשמתם ולחצו על Manage.

ניהול דומיין ניימצ'יפ

בחלון הבא, לחצו על המשולש הקטן ובחרו Custom Servers, והחליפו את ה-Nameservers של ניימצ'יפ באלו של בלוהוסט:

ns1.BlueHost.com

ns2.BlueHost.com

namecheap5-min

 מרגע שתבצעו את השינוי, הדומיין יפנה משתמשים לאתר החדש המאוחסן בשרת של בלוהוסט.

 3. התקינו וורדפרס

 וורדפרס היא מערכת ניהול התכנים (content management system, או CMS) הפופולארית ביותר בעולם. מדובר בסקריפט רב-עוצמה שמאפשר פרסום וניהול תכנים מבלי להצריך ידע מוקדם בתכנות או בניית אתרים (אם כי ידע כזה בהחלט עוזר, ומניסיון אישי נרכש ברובו תוך-כדי-תנועה).

וורדפרס היא חינמית, קלה מאוד להתקנה ולתפעול, נהנית מתמיכה איכותית של אלפי מפתחים וכמובן ניתנת להתאמה באמצעות כמויות אין-סופית של תוספים. כל אלה הופכים אותה לידידותית מאוד לבלוגר המתחיל.

כדי להתקין וורדפרס, התחברו ל"דשבורד" של בלוהוסט באמצעות הזנת שם המשתמש והסיסמא מסוף שלב 2.

אחסון אתרים

bluehost8-min

בשלב הזה יקדם את פניכם פופאפ שישאל אם אתם מעוניינים לבצע את ההתקנה בעצמכם או להיעזר בצוות התמיכה של בלוהוסט.

בחרו לבצע זאת לבדכם.

dashboard0-min

בדשבורד עצמו, לחצו על Hosting בתפריט, וגללו למטה עד ללשונית website כדי למצוא את האייקון של WordPress. לחצו עליו.

התקנת וורדפרס מלוח הבקרה

תיפתח שאילתא האם להתקין וורדפרס.

dashboard-2-min

לחצו על Install

בחרו את הדומיין שעבורו תרצו להתקין וורדפרס. ברירת המחדל היא הדומיין שזה עתה רשמתם או שייכתם לחשבון בבלוהוסט. אם זה המצב, לחצו Check Domain.

dashboard-3-min

בהמשך, לחצו על התיבה הסמוכה ל-Show advanced options. הזינו את שם האתר ואת שורת הנושא.

dashboard4-min

כעת לחצו על Admin Username and Password והגדירו אותם. אלו הם שם המשתמש והסיסמה שבאמצעותו תיכנסו לבלוג שלכם לאחר שיותקן. שימו לב— אלה פרטים שונים  מנתוני הכניסה לבלוהוסט!

dashboard5-min

לחצו על התיבה האחרונה, המאשרת שקראתם את תנאי השימוש. לחצו על כפתור Install Now.

בלוהוסט מתקינים את וורדפרס על השרת. ההתקנה תימשך כדקה.

עם סיום פתחו את הדפדפן המועדף אליכם וגלשו לדומיין שבחרתם (ע"ע korbanista.com) כמו שאתם גולשים לכל אתר אחר. האתר החדש שלכם באוויר! היכנסו לאזור האדמין באמצעות שם המשתמש והסיסמה.

הגישה לאזור האדמין היא בכתובת www.korbanista.com/wp-admin , כש"korbanista.com" הוא שם הדומיין שלכם.

4. הכירו את לוח הבקרה של וורדפרס

כעת כשיש לכם דומיין, המפנה לשרת אחסון שעליו מותקן בלוג הוורדפרס האישי שלכם, שום דבר לא עוצר אתכם מלהתחיל לחלוק את אשר על ליבכם עם העולם.

אבל רגע לפני שתתחילו לכתוב, כדאי להכיר את לוח הבקרה של וורדפרס ולשנות כמה הגדרות בסיסיות.

לוח הבקרה של הסולידית
לוח הבקרה של הסולידית

"לוח הבקרה" מציג מבט כללי על הפעילות האחרונה באתר, כולל מספר הפוסטים, העמודים והתגובות, וכן חדשות מבית וורדפרס.

"פוסטים" – לשונית זו מאפשרת לכתוב פוסט חדש או לערוך פוסטים קיימים, וכן להוסיף או לשנות קטגוריות ותגיות שאליהן ישויכו הפוסטים השונים.

"מדיה" – זוהי הספריה בה מאוחסנים כל התמונות, הסרטונים וקובצי הקול שהעלתם לאתר. ניתן לנהל את הקבצים מכאן.

"עמודים" – בשונה מפוסטים, עמוד הוא דף סטאטי, שנותר קבוע — למשל, דפי הארכיון, האודות, יצירת הקשר, מדיניות הפרטיות ותנאי השימוש באתר שלי — כולם עמודים ולא פוסטים.

"תגובות" – מאפשר לנהל תגובות. לשונית  זו מציגה תגובות שאושרו אוטומטית, תגובות שממתינות לאישור, תגובות שסומנו כספאם / זבל ותגובות שנמחקו.

"עיצוב" – לשונית זו מאפשרת לשנות את תבנית העיצוב של הבלוג וכן להוסיף ולהתקין ערכות עיצוב חדשות (ראו בהמשך). כמו-כן דרך הלשונית ניתן לשלוט בפרטים שיופיעו בסרגל הצד ובתפריטים השונים באתר.

"תוספים" – לשונית זו מאפשרת להוסיף, להפעיל, לכבות ולמחוק תוספים המשפרים את הפונקציונליות של וורדפרס.

"הגדרות" – כשמו כן הוא, הגדרות בסיסיות של האתר. ברמה התפעולית, אני ממליצה לבצע כבר כעת שינוי פשוט אך חשוב:

תחת הגדרות –> מבנה קישורים, שנו את ברירת המחדל ל"מזהה הפוסט". זה יגרום למבנה הקישורים (URL) בבלוג שלכם לכלול את הכותרת של הפוסט שלכם, ולא סתם מספר רנדומלי שמנועי חיפוש שונאים.

settings-linkview-min

5. התקינו תוספים

תוספים (Plugins), כשמם כן הם, הם סקריפטים חיצוניים שנועדו לשפר את הפונקציונליות של האתר.

שימוש אפקטיבי בתוספים יכול להיות מכפיל כוח אדיר לבלוג שלכם. מנגד, קל להגזים ולהתקין מיליון ואחד תוספים שלא באמת תורמים משהו ורק מנפחים את הקוד באתר שלכם, מאיטים אותו וחושפים אותו לפריצות או לתקלות אחרות.

כדי להתקין תוסף חדש, לחצו על "תוספים" –> "הוסף חדש".

תוספים וורדפרס

כעת תוכלו לחפש תוספים מבוקשים באמצעות תיבת החיפוש, או להעלות תוסף חדש (כקובץ zip) באמצעות לחיצה על "העלאת תוסף". לאחר התקנת התוסף יש ללחוץ על "הפעל כעת".

שימו לב: הקפידו להתקין אך ורק תוספים "מבית טוב", עם דירוג גבוה, וודאו שאתם מעדכנים אותם על בסיס קבוע (וורדפרס תודיע לכם כשיש עדכון זמין).

הנה כמה תוספים שבעיני כדאי מאוד להתקין:

אקיזמט – לוכד ספאם חינמי. ככל שהאתר שלכם ייעשה פופולארי יותר, כך הוא ימשוך ספאמרים (בעיקר מהעולם השלישי) שינסו לפרסם את מוצרי הזבל שלהם בתגובות (ע"ע "עסקאות נהדרות על תיקי גוצ'י"). אקיזמט הוא תוסף רב-עוצמה שמזהה את התגובות הללו באופן אוטומטי וחוסך את הצורך למחוק אותן באופן ידני.

גוגל אנליטיקס לוורדפרס – תוסף מאת גוגל, המספק מידע על דפוסי השימוש של המשתמשים באתר, מקורות תעבורה ועוד.

Yoast WordPress SEO – ראשי התיבות SEO פירושן Search Engine Optimization, כלומר, התאמת האתר ותכניו באופן כזה שמנועי חיפוש מובילים ידרגו אותו גבוה בתוצאות החיפוש שלהם. יותר מ-50% מהתעבורה לסולידית מגיעה היום מחיפוש אורגני שאנשים מבצעים בגוגל. לדוגמה, הפוסט שלי בנושא תחביבים נמצא עד היום במקום השני בגוגל עבור מילת החיפוש "תחביבים". התוסף החינמי של Yoast מציע דרך פשוטה להפליא להבין ולהעריך את רמת האופטימיזציה של כל פוסט מבלי לקחת קורס יקר להחריד בקידום אתרים.

WP-Super Cache – תוסף חינמי שמשפר באופן דרמטי את מהירות הגלישה באתר ומפחית את המשאבים הנצרכים מהשרת. הוא מתגלה במלוא האפקטיביות שלו כשפוסט שלכם הופך לוויראלי (כמו למשל הפוסטים שחיברתי בתגובה ל"מגש הכסף" או "אני עני"). כשיש נחשול אדיר של מבקרים שמגיעים לאתר בבת אחת, זה צורך המון משאבים מהשרת ו"טוחן" את המעבד באופן שעלול להפר את תנאי השימוש של חברת האחסון. מנגנון ה-Cache עובד כך שהוא מצמצם את כמות הנתונים שהבלוג צורך בכל פעם שהדף נטען. זה מפחית את רוחב הפס ומשאיר את האתר באוויר.

Jetpack – ג'טפאק זה קולקציה של תוספים מבית וורדפרס. אני משתמשת בו בעיקר כדי לקבל סטטיסטיקה יומית על הגלישה לבלוג, אבל יש בו פיצ'רים נוספים. התקנתו מחייבת חשבון מקביל גם ב-wordpress.com (שונה מ-wordpress.org) ושיוך של החשבון הזה לבלוג שלכם.

Updraft Plus Backups – תוסף גיבוי חינמי. מאפשר לגבות את הדאטאבייס של האתר לענן חיצוני לבחירתכם (דרופבוקס, גוגל דרייב ועוד). קריטי למקרי חירום.

Wordfence Security – תוסף האבטחה הטוב ביותר היום לוורדפרס, ללא עוררין. מבצע סריקת עומק של כל הקבצים והתגובות באתר, מתריע על שינויים מוזרים שארעו בקבצים או על קיומן של רושעות ונוזקות, ומסייע להתמודד איתן במידה שהן מתגלות.

6. התקינו תבנית עיצוב 

תבנית העיצוב (Theme) היא מרכיב בסיסי בחזות של האתר שלכם.

וורדפרס מגיע עם מספר תבניות עיצוב מינימליסטיות כברירת מחדל, אבל יתכן שתרצו תבנית ייחודית או מקצועיות יותר, שמציעות אפשרויות בלתי מוגבלות להתאמה אישית.  מקום טוב למצוא בו תבניות כאלה הוא האתר themeforest (אזהרה לחובבי עיצוב: ממכר!)

אפשר לראות תצוגה מקדימה (demo) של כל תבנית עיצוב כדי להעריך היא נראית בפועל לפני שקונים אותה. אם אתם מעוניינים לכתוב בלוג בעברית, כדאי לוודא שהתבנית תומכת בשפות שנכתבות מימין לשמאל – RTL (Right To Left), אחרת תצטרכו "לגייר" אותה בעצמכם או בעזרת אחרים.

יש שתי דרכים להתקין תבנית עיצוב חדשה. כדי להשתמש בתבניות הקיימות, לחצו על עיצוב -> תבניות -> הוספת חדש, ובחרו מבין התבניות המוצעות. ניתן להשתמש באפשרות החיפוש כדי למצוא תבנית שמתאימה לכם.

בחירת תבנית עיצוב

כמו כן, אפשרות הסינון המתקדם מאפשרת לסנן את כלל תבניות העיצוב החינמיות בהתאם למאפיינים המועדפים עליכם.

filter-min

אם רכשתם או הורדתם תבנית וורדפרס ממקור חיצוני, לחצו על "העלאת תבנית" ובחרו את קובץ ה-zip מהתיקיה שאליה הורדתם אותו. בגמר ההתקנה, לחצו על "הפעל". כעת האתר שלכם אמור להיראות הרבה יותר טוב!

7. התחילו לכתוב

אם הגעתם עד כאן — כל הכבוד, יש לכם כעת בלוג וורדפרס פעיל, מותאם ומעוצב. אני גאה בכם.

זה הזמן להתחיל לכתוב!

כדי להוסיף פוסט חדש, לחצו על "פוסטים" ואז "הוסף חדש". המסך שיתקבל הוא מסך כתיבת הפוסט, שפועל כמו כל מעבד תמלילים בסיסי. אין צורך לדעת HTML כדי לתפעל אותו.

postedit-min

וורדפרס שומר באופן אוטומטי את הטיוטות שלכם, כך שאפשר לכתוב פוסט גם באופן בלתי רציף. לאחר שסיימתם לכתוב, לחצו "פרסום". מרגע זה ניתן יהיה למצוא את הפוסט תחת "פוסטים" –> "כל הפוסטים".

ניתן להוסיף לפוסט כמעט כל מדיה שניתן להעלות על הדעת, החל מתמונות וכלה בסרטוני יוטוב.

חשוב מאוד לא להשתמש בתמונות המפרות זכויות יוצרים – יש עורכי דין שמתפרנסים מהפרות כאלה. אני משתמשת אך ורק בתמונות שניתן לעשות בהן שימוש מסחרי חופשי תחת רישיון Creative Commons. המקור הטוב ביותר לתמונות כאלה בעיני הוא אתר Flickr שמאפשר סינון של תמונות באופן זה.

8. עדכנו את גוגל שאתם קיימים

 אין הרבה טעם לכתוב בלוג אם איש לא קורא אתכם.

כבלוגרים, עליכם לוודא 1) שקוראים פוטנציאליים יוכלו למצוא את הבלוג שלכם 2) שאתם מבינים את דפוסי הגלישה של הקוראים שכבר הגיעו.

ראשית, עליכם לוודא שמנועי החיפוש מודעים לקיומו של האתר שלכם, על מנת שיוכלו לצרף אותו לאינדקס החיפוש. כדי לעשות זאת, עליכם ליצור "מפת אתר" (Sitemap), שלפיה הרובוטים של מנועי החיפוש "יזחלו" ויאנדקסו את הפוסטים שלכם. התוצאה תהיה שגולשים סקרנים יוכלו להגיע לבלוג שלכם דרך חיפוש אקראי בגוגל. יצירת "מפת אתר" היא תהליך פשוט למדי — הוא יכול להתבצע דרך התוסף Yoast SEO (ראו לעיל).

בשלב הבא, גלשו ל-Google Webmaster Tools. אתר זה הוא הקשר שבין הבלוג שלכם לבין חברת גוגל, הלא היא הבעלים של האינטרנט. השירות החינמי הזה מאפשר לגוגל לדווח לכם על תקלות שהיא מזהה באתר, על התקדמות תהליך ההוספה לאינדקס, ועל מהירות הגלישה באתר. מעל לכל — זה כלי קריטי כדי ללמוד על קיומן של בעיות אבטחה שגוגל זיהתה באתר או אם הבלוג שלכם מפר את המדיניות של גוגל בדרך כלשהי.

כעת גלשו ל-Google Analytics. זהו שירות ניתוח תעבורה חינמי מבית גוגל, שמספק תובנות על  התנהגות הגולשים באתר. השירות מאפשר לכם להבין כיצד אנשים מוצאים את הבלוג שלכם, כמה זמן הם גולשים בו, מהם העמודים הפופולריים ביותר ועוד. כדי לתפעל את העניין, גוגל אנליטיקס יתן לכם קטע קוד שאותו תצטרכו להטמיע בקוד של הבלוג שלכם – התוסף הייעודי שנדון לעיל ידריך אתכם כיצד לעשות זאת.

9. צרו קהילה

בלוג טוב נשען על שני מרכיבים חיוניים: תוכן מצוין וקהל קוראים גדול ושוקק.

יש הרבה דרכים לבנות קהילה סביב הבלוג שלכם. בבלוג הזה בחרתי להתמקד ב-3 כאלה:

א. צרו רשימת דיוור.

רשימת התפוצה שלי היא אחד ממקורות התעבורה המרכזיים ל"סולידית".

באופן בסיסי – אני מאפשרת לכל גולש שמעוניין בכך להזין את כתובת המייל שלו ולקבל את הפוסטים שלי ישירות למייל. השיטה הזו מאפשרת לי ללכוד את תשומת לבם של גולשים אקראיים, שמגיעים לכאן אגב חיפוש אקראי בגוגל, ולהפוך אותם לקוראים חוזרים.

כך, במקום שהקורא יגלוש לבלוג, הבלוג גולש לקורא. 🙂

כמובן שיש כאן פוטנציאל לגידול בהיקף הקריאה, מכיוון שאנשים עושים forward למשפחה וחברים ישירות מתיבת המייל שלהם. יתרון נוסף הוא שמדובר במקור תעבורה בלתי תלוי — גם אם מחר קורה אסון וגוגל מחליטה למחוק אותי מהאינדקס, עדיין יש לי דרך לוודא שאנשים יגלשו לבלוג שלי.

אני משתמשת בשירותי הדיוור האלקטרוני של חברת מיילצ'ימפ. הגדרתי את הדיוור כך שהמערכת עוקבת אחר פיד ה-RSS של הבלוג, ובכל פעם שהיא מזהה שפורסם פוסט חדש – היא מדוורת אותו לכל אלפי המנויים בהתאם לשעה שהגדרתי. היתרון אצל מיילצ'ימפ הוא שעד 2,000 מנויים, השירות חינם לחלוטין. אחרי 2,000 מנויים השירות מתייקר בתלילות — נכון להיום אני משלמת 75$ בחודש על דיוור ל-6,400+ משתמשים.

כדי לבצע אינטגרציה בין מיילצ'ימפ לוורדפרס אני משתמשת בתוסף mailchimp for wordpress.

שימו לב: אנשים מאוד רגישים למה שנשלח לתיבת הדואר האישית שלהם – אז בשום אופן אל תספימו (זו עבירה על החוק) ואל תשלחו מייל לאנשים שלא קיבלו אישור מפורש לכך (גם זו עבירה על החוק).

ב. בססו נוכחו ברשתות החברתיות.

לבלוג שלי יש דף פייסבוק פעיל, שמונה היום קרוב ל-14,000 חברים (כולם אורגניים – אני לא קונה לייקים, זה חסר טעם בעיני). פייסבוק חזקה במיוחד בישראל, ולכן בלוגר רציני לא יכול לוותר על הפלטפורמה הזו, הן כמקור תעבורה והן כאפיק התקשרות עם הקוראים.

חשבון הטוויטר שלי פחות פופולארי, ומונה כ-2300 משתמשים בלבד. אני מעריכה שהפער נובע מהעובדה שטוויטר, כפלטפורמה, לא חזקה באותה מידה בישראל. היתרון בטוויטר הוא הקשר הישיר, המידי והבלתי אמצעי עם קוראים, עיתונאים, פרלמנטרים ושאר טיפוסים מעניינים.

בנוסף, יש לי פרופיל בלינקד-אין שבאמצעותו אנשי מקצוע בתחומים שונים יכולים לפנות אלי בהצעות שונות ומשונות לשיתוף פעולה. יש לי גם פרופילים ביוטוב ובפינטרסט, והיה לי פעם פרופיל בגוגל פלוס, אבל הגעתי למסקנה שאין בו ערך ממשי.

ג. הוסיפו פורום ייעודי לבלוג.

ב-2015 החלטתי להפוך את הסולידית מבלוג לבלוג-פורום.

זה היה קצת הימור, שהשתלם למזלי, בעיקר הודות לעובדה שבפורום שלי גולשים קוראים אינטליגנטיים במיוחד שמייצרים תוכן גולשים רב-ערך.

יש שני חסרונות שעשויים להיות משמעותיים בהקשר זה. האחד הוא שהוספה של פורום עלולה להכביד מאד על השרת, מה שיחייב שדרוג של חבילת האחסון שלכם.

שנית, למרות שאני חסידה של גישת ה-laissez faire, פורום לא יכול להיות "שגר ושכח". כבר קיבלתי כל מיני איומים למחצה בתביעות דיבה בגלל הודעות שפרסם גולש זה או אחר בפורום שלי כנגד פלוני ואלמוני.  מידה של רגולציה נדרשת. בנוסף, פורום זה מגנט לספאמרים, לכן אני מגבילה באופן קשיח את האפשרות לפרסם לינקים בפורום שלי.

הפורום פועל על תשתית Xenforo, שעולה משהו כמו 140$. מי שלא מעוניין לשלם יכול לרכוש סקריפטים חינמיים כמו mybb, phpbb, buddypress ועוד.

 10. עשו כסף

לפני שאתם בכלל שוקלים להתחיל לעשות כסף מהבלוג שלכם – סדרו את העניין מול הרשויות. זה ממש לא ביג דיל – 3 טפסים ויש לכם עסק משלכם, על כל הזכויות והחובות שזה מקנה (כולל אפשרות להפקיד לקרן השתלמות לעצמאיים, אם הבוס משום מה לא נותן לכם את ההטבה הזו).

בקיצור, אל תסתבכו עם רשות המיסים.

ולעצם העניין: יש כמה אפיקים מרכזיים לייצור הכנסה מהבלוג:

א) גוגל אדסנס (פרסום PPC): זו אולי הדרך הבסיסית והישירה ביותר להרוויח כסף מהתוכן שלכם. כדי להתחיל, יש לפתוח חשבון בגוגל אדסנס. לאחר שתאושרו לתכנית, תוכלו לעצב את תוכן המודעה באופן שיתאים לצבעי האתר שלכם. בהמשך ינתן לכם קוד HTML פשוט שאותו ניתן לשתול בכל מקום באתר.

האלגוריתם של גוגל "קורא" את התוכן שפרסמתם ומזהה מילות מפתח, ו/או מתאים את התוכן לדפוסי הגלישה של הקורא, כדי להציג מודעות רלוונטיות. כל לחיצה מזכה את בעל האתר בתשלום מסוים. הבעיה עם השיטה הזו היא שדרושה תעבורה די משמעותית כדי להרוויח מהעניין. בשנים האחרונות זה נעשה הרבה יותר מורכב (והרבה פחות רווחי) עקב העלייה הדרמטית בשימוש בחוסמי פרסומות.

ב) תכניות שותפים – הרעיון כאן הוא להמליץ על מוצרים או שירותים שעשויים לעניין את הקוראים שלכם. רוב תכניות השותפים עובדות כך שאם הקורא רוכש מוצר או שירות עליו המלצתם, ספקית המוצר או השירות משלמת לכם עמלה קבועה או אחוז מהעסקה בגין המכירה או ההפנייה ("ליד"). כך, למשל, כאשר אתם קונים את אחד מהספרים שאני ממליצה עליהם דרך אמאזון, אמאזון משלמת לי עמלה צנועה (בין 4% ל-7%) מסכום הרכישה. גם בפוסט הזה, חלק מהקישורים הם קישורי שותפים.

ג) שיווק מוצר דיגיטלי – אפיק זה מתמקד ביצירת מוצר או שירות בעצמכם, על בסיס הבלוג. זה יכול להיות ספר, קורס, וובינר, שירותי ייעוץ בתשלום וכדומה. עדיין לא התנסתי עם משהו בסגנון.

ד) פרסום ישיר – בלוגרים שנהנים מתעבורה משמעותית צפויים לקבל פניות מחברות ונותני שירותים בבקשה לפרסם באופן ישיר באתר. בדרך כלל הבקשה תגיע באופן של השכרת שטח פרסום לפרק זמן קבוע מראש, בתמורה לתשלום קבוע מראש. גובה ההכנסה באפיק פרסום זה תלוי ביכולת המשא ומתן שלכם, בגודל התעבורה ובמהות האתר והנישה.

סיכום: התחילו היום

האמת היא שפתיחת בלוג זה עניין די פשוט.

האתגר המשמעותי הוא מנטאלי – לכתוב באופן קבוע לאורך זמן, להימנע משחיקה ומאכזבות בגין תמורה נמוכה ביחס להשקעה, ולהתעלם מתגובות ארסיות.

בסופו של יום, בעיני זה תחביב מהנה שבצידו ערך אדיר. אם אתם לא נהנים מכתיבת הבלוג, כנראה שאתם עושים משהו לא בסדר. אני עד היום מתרגשת לקום כל בוקר ולקרוא את התגובות שאנשים השאירו בבלוג שלי.

בשורה התחתונה –  בלוג משלכם הוא הדרך האולטימטיבית לבסס נוכחות מקוונת. אז פשוט תתחילו!

הירשם
הודע על
guest

157 Comments
הישן ביותר
החדש ביותר המדורג ביותר
Inline Feedbacks
View all comments
מישהו

תודה גם על הפוסט הזה:-)…
הידע שלך והעקשנות להבין הכל עד תום
ראויים להערצה 😊
אה, ו.. מזל טוב
מישהו

ShirVeShevah

פוסט מעולה!!

Shmulik

תמשיכי לכתוב ולהצליח!

מחד ומאידך

בלוגהולדת שמח!

מיכלה

גמני (:

רונית

הרבה זמן יושב אצלי על הקנה הקמת בלוג העוסק בהתייעלות, ארגון וסדר בחיים ובעסקים. לא למטרות רווח. רק בגלל שיש לי תובנות שיש לי צורך לחלוק וגם בגלל שאני מאמינה שעצם הכתיבה והתיעוד יתמקדו וישכללו אותי 🙂 הפוסט שלך נתן לי זריקת עידוד. תודה!

מיכלי

אהיה הקוראת הראשונה שלך. בדיוק אתמול היכה כי שאני לא מסודרת וזקוקה להתייעלות בהרבה תחומים.

estersultan

אז אני השניה… בהצלחה!

משה

נהדר, אני מנהל בלוג כבר תקופה ולמדתי המון מהפוסט הזה
תודה

atmerblog

איזה בלוג

אבי

במקום לקבל מתנה ליום ההולדת, נתת מתנה. תודה!

דוד

מזל טוב
כל הכבוד על השיתוף ממש לא טריויאלי
תודה רבה

בני

ברכות!
בלוגהולדת שמח!!!

Avi Nahir

באמת כל הכבד לך! אני איש תוכנה ואין ספק שהייתי יכול להסתדר לבד עם הקטע הטכני של פתיחת בלוג, אבל צורת הכתיבה המשובחת שלך גורמת לדבר כזה להיות נגיש גם לאימא שלי!

Avi Nahir

אוקיי. מביך, אחרי שכתבתי שאני איש תכנה, אבל לא מצאתי דרך איך לשתף את הפוסט שלך בפייס (מלבד, כמובן, מלהעתיק את הקישור לפוסט ולשים אותו אצלי). אין ב-Wordpress איזה כפתור Share to Facebook?

שמעון

יש לך למעלה (בנייד) מתחת לחיפוש סימנים של רשתות חברתיות, זה לא צבעוני בצבעים המקובלים

Avi Nahir

במחשב יש מתחת לחיפוש קישור לדף בפייסבוק ואפשרות לעשות like. אין אפשרות לעשות share לפוסט, וחבל. במיוחד בפוסט שמדבר על בלוגים 🙂

ע

היו לך בעיות עם איסתא לאחרונה? 🙂

משקיע בערך

אחלה פוסט. תודה.

Keren

אני חושבת שיש לך טעות. ראשית, אם אני פותחת בלוג או אתר עם שם סבוך כלשהו, אני יכולה לרכוש domain name פשוט ולגרום לכך שמי שיגלוש אליו יופנה לאתר עם ה"שם הסבוך". יש אפשרות במקרים מסוימים גם שלא רק שתופני לבלוג (כלומר הכתובת תתחלף לשם הסבוך) אלא השם הפשוט יישאר ב-address bar. שנית, מבדיקה קצרה (חיפוש בגוגל), הקניין הרוחני הוא של הכותב, לא של הפלטפורמה (בניגוד לפייסבוק), למיטב ידיעתי. שלישית, זה לא נכון שאי אפשר לעשות כסף (ישירות, ובטח שבעקיפין) אם הבלוג הוא hosted ב-wordpress או בblogger. דבר אחרון – לדעתי מי שפותח בלוג יכול להתחיל בחינם ואחר כך להשתדרג… קרא עוד »

Keren

קישור לגבי זכויות קנין רוחני בבלוג ש-hosted ב-wordpress: http://smallbusiness.chron.com/intellectual-property-rights-wordpress-blog-57660.html ציטוט: If your blog is hosted on WordPress.com, you grant Automattic certain rights over your content. According to the terms of service, you give it "a world-wide, royalty-free, and non-exclusive license to reproduce, modify, adapt and publish the Content," however, this is "solely for the purpose of displaying, distributing and promoting your blog." If you did not grant this, Automattic would not be in a position to host your blog. When you remove your blog, these rights are rescinded because there is no longer any content to display, distribute or promote.… קרא עוד »

Nadav Askari

מקסים ושימושי להפליא! תודה על המתנה לבלוגהולדת (נתת במקום לקבל :))

חסכנית

תודה, יופי של מידע.

אבל תגידי, זה לא עבודה – כלומר מה שרצית לברוח ממנו :->>

נ.ב כמה כסף מכניס הבלוג לשעת עבודה ? כמובן שההכנסה זורמת כל הזמן אבל סך כל ההכנסות בחודש לעומת סך השעות בחודש. האם זה כדאי או שזה תחביב.

argra11

נא להבדיל בין עבודה לעיסוק. עבודה באה מהשורש ע.ב.ד כלומר עבד , אין לך ברירה ,אתה חייב להיות עבד של המעסיק שלך. כל בעלי "תלוש המשכורת" משולים אצלי למסוממים , ה"סם" מגיע פעם בחודש , אם לא מגיע הם תולשים את השערות. גם מנכ"ל המרוויח מיליונים ולא יוצר לו תיק השקעות וחי מעל להכנסות הפסיביות שלו (או שאין לו הכנסות פסיביות כלל) הוא "מסומם" ועבד (ראיתי מספיק "גאונים" כאלו , שביום שפוטרו נפלו לתהום הנשייה). ה"סולידית" עסוקה , היא עסוקה במה שהיא אוהבת לעסוק ואין אחד בעולם שיכול לחייב אותה לעסוק בעיסוקה. הרבה אנשים מבלבלין בין "עבודה" ל"ערך עצמי" ולא… קרא עוד »

גיא

מזל טוב לסולידית. נתוני הגולשים שפרסמת מרשימים. אני שמח שאנשים באמת קוראים תוכן איכותי שמאפשר לשנות גישה לחיים. לראשונה נכנסתי לבלוג דרך חיפוש בגוגל לפני שלוש שנים, השאילתא שחיפשתי עליה תשובה הייתה "איך לעבוד פחות" או משהו בסגנון. אז הייתי בן 24 – עובד צעיר בהייטק. ההכנסה מרשימה ידעתי מה לעשות עם הכסף ובניתי לי תוכניות באקסל. אבל קריאה באופן שבועי בבלוג שלך נתנה לי את האומץ וגם "גב הורי" לקבל החלטה ולהבין את משמעות הסיכונים והסיכויים. לדעת שמישהי כבר הלכה בדרך נותן הרבה כח להאמין שזה אפשרי. אני מאחל לך ולקוראים הנאמנים שנמשיך להשכיל ביחד.

Ben

תודה רבה הגיע ביום המתאים

נדב טסלר

מזל טוב !
הבלוג שלי קצת טיפה יותר מבוגר, החלטתי להעניק אותו לעצמי כמתנת יום הולדת. אני מסכים עם כל מה שכתבת על הדברים שהבלוג מעניק לכותב שלו, הדרישה להמשיך ללמוד ולהתחדש כל הזמן. כך שיש הפריה הדדית בין הבלוגר, לבין הגולשים.
כבלוגר אפשר רק לקנא בכל מה שהספקת להשיג בשלוש שנות הפעילות של הבלוג.
זה מוכיח שבעולמות התוכן כל עוד אתה מספק לגולשים תוכן איכותי, מקורי ונצמד לאמת שלך הגולשים יגיעו. חלק יסכימו עם הדברים שאתה כותב חלק יתנגדו. אבל זה מה שיוצר את הקהילה.

שי

אגב גם הבלוג שלך נדב הוא בלוג מדהים, למדתי ממנו המון, כל הכבוד על כך!

מיקו

לסיומת שם הדומיין יש משמעות:
Com לחברה מסחרית בארה"ב
Org לארגון שאינו מסחרי בארה"ב
Net לשירותי רשת
תוספת .il. עבור ישראל (וכן לכל מדינה, מלבד ארה"ב. אלו שהקימו את זה, לא חשבו שיש עוד מדינות…)
כך שאת גם יכולה לרשום סיומת kuku, אבל את צריכה לדעת איזה סוג דומיין תרצי להציג בפני המשתמש…

חסכנית

אתה לא יכול לרשום כל סיומת שבא לך. הסיומות מחולקות לחברות ששילמו בעד הזכות למכור אותן. כאשר משתמש מקיש שם אתר, השם מועבר לשרת DNS שהופך שם לכתובת (מספר בהקסה) ואם אתה לא חוקי – אז אין תרגום כזה.
האם יש חברה שתרשה לך לרשום KUKU – אני בספק. אבל אפשר למצוא מדינה עם קיצור נחמד ולהשתמש בו – למשל סיומת BS היא של בהאמה – אתה יכול ליצוא אתר של BULLSHIT ששמו מסתיים באיים הנ"ל.

גל

מזל טוב חברה. את באמת נותנת ערך נהדר. תודה. המשיכי להנות מכך והמשיכי להעשיר את הגולשים.

הבלוקר

מזל טוב!

אני בדיוק עובד בימים אלה על הרצת הבלוג החדש שלי, הרבה רוח גבית הגיעה ממך.

תודה
הבלוקר

בן

מזל טוב
תודה רבה על כול הפוסטים המחכימים.

אריאל

היום למשל, פתחתי אימייל, תוכנת הדיוור שלך עבדה ושמחתי לראות שיש פוסט נוסףשל הסולידית.

כרגיל מעניין ומעשיר.
בלוגהולדת שמח, עד 120 😉

אריאל

גיורא

מזל טוב. תודה ובהצלחה.
אמר לי פעם מישהו שלהקים בלוג זה כמו לפתוח חנות באמצע המדבר. להקים את החנות זה פשוט וזול. הקושי האמיתי הוא להביא את הגולשים…
הטיפ שלי למתכנני הבלוגים, עוד לפני שמתעסקים בלוגיסטיקה:
חישבו היטב איזה ערך אתם מתכוונים לספק לגולשים שלכם. בלי ערך אמיתי לא יהיו גולשים.
כיתובו מראש את ששת הפוסטים הראשונים שלכם. תוכלו להעריך נכונה את המאמץ הנדרש בכתיבת פוסט ותגלו האם יש לכם מספיק מה לתת. כמו כן כאשר תפתחו את הבלוג לקהל רצוי שהמבקרים הראשונים ימצאו בו תוכן משמעותי מה שיגדיל את הסיכוי שיחזרו אליו שוב.

ענבר

תודה לך , בדיוק חשבתי על זה שגם אם הייתי רוצה לכתוב איזשהו בלוג אז לא יודעת על איזה נושא להתמקד.. ואיזה נושא יוכל להפיק פוסטים חדשים כל הזמן

יותם
מאותגרת

וואו! איזה אתר! מרתק! בדקתי את הרייטינג של כל הרגלי הגלישה שלי…

נעמי רביב

סולידית יקרה, למרות גילי המתקדם תרומתך לחינוכי הפיננסי משמעותית. המוכנות שלך לחלוק עם אחרים מידע שיש בו ערך אמיתי, יחד עם יכולת הביטוי הבהירה ושובת הלב בה ניחנת, ממיסים כל בר דעת. רואים שאת נהנית:) מזל טוב

Alon Shemesh

מזלטוב ויומולדת שמח לבלוג הסולידית. הערה קטנה על קניית דומיין ישראלי: היום זה בערך אותו מחיר כמו דומיין בינלאומי. באתר box דומיין ישראלי עולה 49 ש״ח כולל מע״מ. כלומר לעוסק מורשה זה עולה כמעט 42 ש״ח לשנה.

S

קודם כל מזל טוב 🙂

הלוואי שמערכת החינוך תפסיק לבזבז לאנשים שנים יקרות על תארים מיותרים שבסך הכל מכילים תכנים פשוטים שהפכו אותם למסורבלים, ובמקום שילמדו ממך ויעבירו אותם בענייניות ופשטות.

אישית למדתי המון ממך ואני חייב להגיד שפשוט תענוג לקרוא אותך כל פעם מחדש.

fliper

מזל טוב ויישר כוח גדול, את באמת נוגעת בהמון אנשים ומייצרת ערך בתחום כה משמעותי !

איחולי הצלחה להמשך (ומשכך גם לכולנו). מתנה נוספת יכולה להיות במיסוד מפגשים ע"ב נושאים שעולים בבלוג/בפורום.

שי

ברכות לסולידית, דורין הרטמן שנוגעת בחיי אנשים רבים כל כך, והיא (אולי) בכלל לא צפתה את זה 🙂 אין מצליח כמו ההצלחה, ועל כך ברכות. יחד עם זאת, מי שחושב שהוא יפתח בלוג ויהיה "דורין" כאשר יהיה גדול…. צפוייה לו אכזבה לא קלה… תוכן מקורי, רלוונטי, בהיר, ברור, מדוייק, מעמיק , עם ידע עצום מאחרי כל מילה, ובנוסף, אתיקה בלתי מתפשרת, ולחלוטין לא מוכרת את הגולשים לאינטרסים ואינטרסנטים שונים, זהו סוד ההצלחה של בלוג הסולידת ודורין הרטמן היקרה. אומנם למרביתינו דעה טובה עד נהדרת על עצמנו, וזה מזמן הוכח במחקרים רבים, אבל במציאות הדברים פחות זוהרים…. השכלה משובחת ממוקדת ורלוונטית… קרא עוד »

debilehrersch

את אלופה!
ומרתקת ונדיבה, הרבה תודה והמשך כתיבה פוריה שמחכימה את כולנו.

ohadcn

לגבי רשימת הדיוור – ניסית להפעיל אותה ישירות מהשרת של הבלוג? (בלי חברה חיצונית?) יש תוספים לוורדפרס שיודעים לעשות את זה

Ron B

אני לא נוטה לתת מחמאות בקלות…
מדהים. פשוט פוסט מדהים. מסכם הכל בצורה ברורה ופשוטה.
כל הכבוד!

avraham s.

לא חשוב מה הנושא שאת מסבירה, את תמיד מצליחה להסביר כך שיבינו.
נהדר

ani

פוסט מעולה 🙂
אין על השילוב של bluehost+namecheap+wordpress
theme forest עושים עיצובים מעולים
ו yoast תוסף מגניב

לאתרים בארץ אפשר לקחת דומיין מ טריפל סי בזול

עובד אור

שאפו!!

יאיא

כמה אהבה , מזל טוב סולידית יקרה

שרוניקה

תודה, אבל אם הקוראים עכשיו הם יפתחו בלוג בעשר דקות, הם טועים. לקח לי למעלה מחודשיים לבנות את הבלוג שלי, כולל תרגום של ערכת נושא מאנגלית לעברית. זה לוקח זמן, סבלנות ורצון ללמוד ולשבור את הראש, כולל פרסום שאלות בפורומים של מתכנתים (באנגלית).

davdavsin

את בעיקר אדם מקסים וזה הדבר החשוב ביותר, כבונוס את גם חכמה רהוטה ומקצוענית. אני מאלה שקוראים אותך כמו שהייתי קורא את… אפלטון למשל, כי זה פשוט תענוג לפני הכל. תודה ויומולדת שמח

מוקי

וואו! תודה סולידית על הפוסט המדהים הזה…

אלמונית

נהדרת! אם ימאס לך מכתיבת בלוג תמיד תוכלי להתחיל לכתוב מדריכים טכניים למשתמש עם קריצה הומוריסטית 🙂
המון תודה, על כל הפוסטים ב 3 שנים האלו. בזכותך "מליון שקל בבנק" כבר לא נשמע כמו משהו דמיוני בלתי מושג אלא תוצר של חסכון ובהחלט אפשרי, גם אם לא נולדת עם כפית כסף בפה.

argra11

לסולידית ,
1. מזל טוב.
2. תודה תודה ושוב פעם , תודה.
3. פשוט תענוג צרוף.
4. תודה כבר אמרתי ?

אליס

מזל טוב.

ציפי

תודה על השיתוף בסולידית ותודה על ההסברים המלומדים לפתיחת בלוג עצמאי. עכשיו ייקח לי זמן לבדוק ולנסות את מה שכתבת בבלוג. פעם היה לי בלוג בתפוז והפסקתי לכתוב בו לאחר שניסו לנכס לעצמם את המפורסם.

Sheldon

דורין,
למה צריך את האפשרות – Domain Privacy Protection אם אפשר פשוט למלא פרטיים בדויים?

דור

אם את כל כך שקופה ויורדת לפרטים הכי אינטימיים שלך (זכור לי פוסט המלצה על מוצרי הגיינה נשית), אולי גם תגידי כמה כסף את עושה מהבלוג הזה בימים אלה?

סולידי

שלדעתי זה שלוש אלף אז ועכשיו אפילו חמש וחצי
כשאני נכנסתי לבלוג פעם ראשונה זה היה לקבל עצות איך לחסוך יותר

קוראת מתמידה

ברכות, המשיכי והצליחי.

albert yaron

פשוט מוצלח, נהניתי ולמדתי.

גיא ה.

אני הצטרפתי לסולידית רק לאחרונה, כמעט באקראי, ומאז אני מקפיד לפתוח את הקישור בכל פעם שמגיע מייל – ישר כוח ! –

מתן

היי, ניסית את wix?
הפלאגין shoutout שלהם מאפשר דיוור המוני בחינם

אלון

מצטרף לשאלה

.

עקבו אחרי

תגובות אחרונות בבלוג

RSS מהפורום

דילוג לתוכן