• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

whole life insurance

נשמע מאד יפה, אבל לא מסתדר לי עם המצב של חברות הביטוח ב2008.
למה? אבל חשוב מכך יש לקחת בחשבון ארבע נקודות:
1. אני בטוח שהחלק המנייתי של ההשקעות של חברות ביטוח רבות ספג מכה רצינית עם הנפילה בבורסה, , אבל הנה, כמה שנים אחרי ומי שנשאר בשוק התאזן. אם היית גמלאי בעל תיק השקעות נכבד בבורסה ב-2008, אז אתה בבעיה. אם אתה צעיר יותר, אמנם חווית עשור אבוד בהשקעות, אבל אתה ממשיך הלאה ומקווה שהשוק יתגמל אותך על ההתמדה והסבלנות. אולי זה יעבוד לך ואולי לא, תלוי בעיתוי. אבל חברת הביטוח נשארת בשוק (ורק בחלק מסויים מהשקעותיה) עוד עשרות שנים.
2. חברות הביטוח, לפחות בארה״ב, שמרניות בהשקעותיהן מהבנקים, למשל. רגולציה קפדנית בענף מבטיחה (אלא אם עוברים על החוק) הן שהחברות ישאירו בתיק שלהן מידה ניכרת של מזומן נזיל על מנת לעמוד בהתחייבויותיהן הממשמשות ובאות, הן שכספי המבוטחים יושקעו בשמרנות רבה, קרי עם שיעור מינוף נמוך מאוד.
3. פוליסות בהן עושים שימוש לאסטרטגיה זו מונפקות על ידי חברות שאינן מונפקות בבורסה ובעלי הפוליסות הם בעלי החברה. רווחיה העודפים של החברה לא הולכים לסיפוק משקיעים אלא מחולקים חזרה לבעלי הפוליסות. עודפים אלו הם מבחינה חוקית ״החזרת פרימיום״ ולכן, אגב, הם פתורים ממס, ובפועל הם דיווידנד. המשמעות היא שלא מדובר בחברה שמנצלת את בעלי הפוליסות כדי לרצות משקיעים. אין לה תיאבון למקסום רווחים בצורה מופרזת. אין ניגוד אינטרסים בין החברה לבין המבוטחים. למאפיין זה יש השפעה ישירה על מידת הסיכון שבהשקעות.
4. לבסוף, המשמעות של שלוש הנקודות הקודמות היא שחברות ביטוח לא מושקעות רק בבורסה ולא מחזיקות את כל כונן במניות. הן מחזיקות נדל״ן מניב, אגרות חוב, שטרי חוב, ועוד. וכמובן, רזרוות גדולות מאוד במזומן או מהשקעות יציבות ומובטחות. וכל זאת כמעט ובלי מינוף.

הנה לדוגמא דו״ח שנתי של אחת מהחברות הגדולות והיציבות ביותר בענף שמצאתי זמין ברשת. החל מעמוד 25 תמצא את המאזן שלהם ותראה כיצד מתפלגות ההשקעות של החברה וכיצד קטגוריות שונות השתנו מאז 2007. אני חושב שהתמהיל של סוגי ההשקעות וההתחייבויות די אופייני לחברות מסוג זה. תוכל לראות שהשפעת המשבר הייתה מתונה מאוד, והרזרוות עצומות.

מישהו פה יודע על ישראלים בלי אזרחות אמריקאית שהצליחו להיכנס לפוליסה כזו?
כן. יש חברות שיסכימו לבטח מי שהם רק תושבים, גם אם לא תושבי קבע (גרין קארד), למשל מי שהם על ויזת עבודה או לימודים. יתכן שיש כאלו חברות שיסכימו לבטח גם מבקרים (תיירים). לדעתי כולן ידרשו נוכחות פיסית בארה״ב כדי לחתום. בכל מקרה, פוליסה כזו לא עושים לבד. צריך סוכן, וזו שאלה להפנות לו.

אם אני זוכרת נכון, ב2008 AIG היתה על סף קריסה.

השקעה בפוליסה כזאת שקולה להשקעה בתיק המנוהל על ידי אותה חברה, במיוחד אם הרווחים ממילא מחולקים לבעלי הפוליסה. אני מבינה שיש כאן יתרונות מס מסוימים, אבל בסופו של דבר זה מתנקז לשאלה האם שווה לי לתת את הכסף שלי שינוהל על ידי החברה הזאת במקום לנהל אותו בעצמי, כאשר בצד היתרונות יש יתרונות מס (לאמריקאיים לפחות) ואולי ניהול מוצלח, ובצד החסרונות כל החסרונות של לתת למישהו אחר לנהל את הכסף שלך.

לדעתי כולן ידרשו נוכחות פיסית בארה״ב כדי לחתום
הכוונה שלי הייתה שגר בישראל..

בזמנו כשהתעניינתי בנושא פניתי לרוברט מרפי במייל והוא ענה לי שהוא לא מכיר אופציות לתושבי חוץ.. חשבתי אולי מישהו פה יודע אחרת במקרה

השקעה בפוליסה כזאת שקולה להשקעה בתיק המנוהל על ידי אותה חברה, במיוחד אם הרווחים ממילא מחולקים לבעלי הפוליסה. אני מבינה שיש כאן יתרונות מס מסוימים, אבל בסופו של דבר זה מתנקז לשאלה האם שווה לי לתת את הכסף שלי שינוהל על ידי החברה הזאת במקום לנהל אותו בעצמי, כאשר בצד היתרונות יש יתרונות מס (לאמריקאיים לפחות) ואולי ניהול מוצלח, ובצד החסרונות כל החסרונות של לתת למישהו אחר לנהל את הכסף שלך.
AIG איננה mutual company, ולכן אין זהות אינטרסים בין החברה לבין המבוטחים שלה. לא התכוונתי לטעון שכל חברות הביטוח הן עסקים מצויינים ששום משבר כלכלי לא משפיע עליהן והן חסינות קריסה. בכל תום יש מוצלחים יותר ומוצלחים פחות. אני כן טוען שמהמבנה של החברות הללו, ממאפייניהן, מהרגולציה עליהן, ומהתחייבויותיהן הצפויות מגזרת אסטרטגיית השקעה שמרנית, שאכן מתרגמת מחד לרווחים נמוכים יותר בשוק עולה, אבל גם לזעזועים וסכנת קריסה נמוכים יותר בשנות משבר.

הכוונה שלי הייתה שגר בישראל..

בזמנו כשהתעניינתי בנושא פניתי לרוברט מרפי במייל והוא ענה לי שהוא לא מכיר אופציות לתושבי חוץ.. חשבתי אולי מישהו פה יודע אחרת במקרה
יפה שמרפי ענה לך, אבל עם כל הכבוד לו הוא איננו, למיטב ידיעתי,מסוכן ביטוח,מוזה מה שאתה צריך. ואחרי שתשמע ״לא״ צריך לדבר עם סוכן שני ושלישי. אני כן יכול להגיד לך בוודאות שהחברות הגדולות והמובילות כנראה לא יהיו מורנות לעשות זאת, אבל יש כמה עשרות של חברות שעונות על הקריטריונים הדרושים להנפקת פוליסה שכזו (לא כל חברת ביטוח שמציעה פוליסה מתאימה וגם איננה נסחרת בבורסה).

הנה לדוגמא דו״ח שנתי של אחת מהחברות הגדולות והיציבות ביותר בענף שמצאתי זמין ברשת. החל מעמוד 25 תמצא את המאזן שלהם ותראה כיצד מתפלגות ההשקעות של החברה וכיצד קטגוריות שונות השתנו מאז 2007. אני חושב שהתמהיל של סוגי ההשקעות וההתחייבויות די אופייני לחברות מסוג זה. תוכל לראות שהשפעת המשבר הייתה מתונה מאוד, והרזרוות עצומות.
@אורי אני לא מצליח למצוא את הקישור לדו"ח.

מרק, אני ממש לא מסכים כמעט לכל משפט. ההשוואה טיננה נכונה כלל ברמה התיאורטית ואיננה אפשרית כלל ברמה המעשית. שלוש סיבות עיקריות הן התעלמות מנרכיבי הסיכון, הביטוח, וזמינות הכסף בצורה של הלוואה. כתבתי על כך רבות במעלה השרשור וגם המאמר של מרפי שקושר לעיל נוגע בהשוואה זו.

@אורי אם כך כנראה שאני באמת ממש לא מבינה את המוצר הזה. מצד שני הוא גם לא יותר מדי רלוונטי אלי אז כנראה שכך זה גם יישאר.

נושאים דומים

Back
למעלה