• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מטבעות קריפטוגרפיים (ביטקוין וכד׳) - הפן הכלכלי-פוליטי-חוקי

לאלו שמבינים, מה הדרך המומלצת לישראלים להשקיע בביטקוין?

לכל אלה ששואלים על שימושים בבלוקצ׳יין, אני יכול לתת הרבה דוגמאות עם איטריום שנותן את האופציה לכתוב חוזים לבלוקצ׳יין שאי אפשר להפר:
1. קניית דומיין באינטרנט - אתה לא צריך לסמוך על godady או ספק דומיינים אחר, אתה יכול לשלם ישר לחוזה ומי שיתשאל את החוזה ידע שזה שלך.
2. קניית דירות - הדירה תהיה רשומה על שמך, על בלוקצ׳יין שחסוף לכולם ולא ניתן לשינוי. מר פוטין למשל לא יוכל לבוא ולהגיד על הדירה שלך שהיא שלו עכשיו (טוב הוא יכול.. אבל הוא לא יוכל לשנות את המסמכים שטוענים אחרת).
3. בעלות על כל קניין רוחני כלשהו
4. בעצם חתימת בעלות על כל דבר
5. חוזים שדורשים מספר משלמים

יש עוד מלא דוגמאות שאפשר לחשוב עליהן.
העיקרון בבלוקצ׳יין הוא שהוא לא שייך לגורם אחד שאתה צריך לסמוך עליו. אתה סומך על כך שרוב האנשים בעולם לא עושים קנוניה לרמות אותך (מעל 50%).

אני מסוגל לעשות את כל הדברים הללו גם כיום, ברחבי העולם, והעמלה שאני משלם תהיה המרת מט"ח, מבלי הסיכון שבזמן שאני הולך ל"כספומט הביטקויין" הערך שלו נופל ב-30 אחוז. דוגמה 2 שלך רק ממחישה כמה האוטופיה מאחורי המטבע הזה נאיבית - המטבע הזה לא פותר אלמנטים בעולם האמיתי, כגון העובדה שהנדל"ן שלך, למשל, צריך לשבת במיקום גיאוגרפי וחשוף להפעלת כח.

אני מסוגל לעשות את כל הדברים הללו גם כיום, ברחבי העולם, והעמלה שאני משלם תהיה המרת מט"ח, מבלי הסיכון שבזמן שאני הולך ל"כספומט הביטקויין" הערך שלו נופל ב-30 אחוז. דוגמה 2 שלך רק ממחישה כמה האוטופיה מאחורי המטבע הזה נאיבית - המטבע הזה לא פותר אלמנטים בעולם האמיתי, כגון העובדה שהנדל"ן שלך, למשל, צריך לשבת במיקום גיאוגרפי וחשוף להפעלת כח.
אם איני טועה @gbrn דיבר על שימוש בטכנולוגית הבלוקצ'יין למטרות אחרות כמו חוזים שיהיו מקובעים שלא ניתנים לשנוי או זיוף ולא על הביטקויין [שמשתמש בבלוקצ'יין] למטרת רכישה.

יש המון טכנולוגיות שמאפשרות קיבוע חוזים. לדמיין מסביב לטכנולוגיה הזאת גם מטבע זה כבר דבר אחר. למה לא להשתמש בחוזים החכמים עם דולרים? למה אם אני רוצה לקנות חוזה מסויים אני צריך קודם כל לקנות את המטבע שלו?

1. קניית דומיין באינטרנט - אתה לא צריך לסמוך על godady או ספק דומיינים אחר, אתה יכול לשלם ישר לחוזה ומי שיתשאל את החוזה ידע שזה שלך.
2. קניית דירות - הדירה תהיה רשומה על שמך, על בלוקצ׳יין שחסוף לכולם ולא ניתן לשינוי. מר פוטין למשל לא יוכל לבוא ולהגיד על הדירה שלך שהיא שלו עכשיו (טוב הוא יכול.. אבל הוא לא יוכל לשנות את המסמכים שטוענים אחרת).
3. בעלות על כל קניין רוחני כלשהו
4. בעצם חתימת בעלות על כל דבר
5. חוזים שדורשים מספר משלמים
זה הדבר הגרוע ביותר שיכול לקרות, ברגע שאין ריבון שמחליט במקרי מריבה, הונאה,הורשה וכו' אז זה לא שווה דבר.

. למה לא להשתמש בחוזים החכמים עם דולרים? למה אם אני רוצה לקנות חוזה מסויים אני צריך קודם כל לקנות את המטבע שלו?
יש ביטקוין ויש בלוקצ'יין, 2 דברים שונים לחלוטין.

@gbrn
ההערה של @אורי ג. ערערה לי את האמונה בטכנולוגיה.
נניח אני רוצה לקנות דירה, אבל אני צריך לקחת משכנתא.
איך זה אמור לעבוד? הבנק צריך לכבד את ההסכם שנמצא בבלוק צ'יין - אבל למה שהוא יעשה את זה? הרי שבמקרה שאפסיק לשלם את המשכנתא, הוא לא יוכל לעקל את הדירה.

נערך לאחרונה ב:
וזה החיסרון בבלוקצ'יין- בכל מקרה תצטרך כוח שמסוגל להפעיל אלימות (משטרה/מדינה) כדי לאכוף חוזים. כל ההבדל הוא איפה החוזים נמצאים, ובכל מקרה כל עוד צריך מטבע כדי להשתמש בבלוקצ'יין אז בגלל התנודתיות זה לא כדאי.

זה הדבר הגרוע ביותר שיכול לקרות, ברגע שאין ריבון שמחליט במקרי מריבה, הונאה,הורשה וכו' אז זה לא שווה דבר.

למה? זה לא מונע ממך לשים ״סמכות מבצעת״ שתדאג שדברים יפעלו לפי מה שכתוב בחוזה שנחתם (בדיוק כמו שיש היום לא?). ההבדל הוא שהחוזה לא ניתן לשינוי או זיוף בשונה מחוזים שנשלטים על ידי ארגון אחד שחשופים לשחיתויות ואפילו רמאויות בתוך הארגון עצמו.

@gbrn
ההערה של @אורי ג. ערערה לי את האמונה בטכנולוגיה.
נניח אני רוצה לקנות דירה, אבל אני צריך לקחת משכנתא.
איך זה אמור לעבוד? הבנק צריך לכבד את ההסכם שנמצא בבלוק צ'יין - אבל למה שהוא יעשה את זה? הרי שבמקרה שאפסיק לשלם את המשכנתא, הוא לא יוכל לעקל את הדירה.

החוזה הוא קוד בסופו של דבר, אפשר לכתוב חוזה שיגדיר משכנתא ובסופה הדירה תעבור להיות על שמך (אם עמדת בתנאים של החוזנ). שוב הבנק יכול להגיד פאק דא בלוקצ׳יין ולכן אתה צריך סמכות מבצעת. ברור שבסופו של דבר צריך גוף שיכפה דברים שנוגעים לרכוש. אבל תחשוב שעם קוד דברים קורים אוטומטית. אתה משלם כל חודש ואתה מוריד חלק מהמשכנתא וזה לא חשוף לטעויות של בנקאים או איזה ממשק מוזר של הבנק, הכל חשוף הכל ברור והכל חלק מהחוזה (קוד שפועל בצורה אוטומטית וברורה).

נערך לאחרונה ב:
וזה החיסרון בבלוקצ'יין- בכל מקרה תצטרך כוח שמסוגל להפעיל אלימות (משטרה/מדינה) כדי לאכוף חוזים. כל ההבדל הוא איפה החוזים נמצאים, ובכל מקרה כל עוד צריך מטבע כדי להשתמש בבלוקצ'יין אז בגלל התנודתיות זה לא כדאי.

תחשוב על זה כמו חוזה בנייר רק שהוא נשלט ע״י קוד ומאוד קל להוכיח שהוא נחתם ע״י כל הצדדים.
נגיד קנית אופניים ושילמת על ביטוח, זה יהיה כתוב על הבלוקצ׳יין בחוזה שניתן לתשאל ולא ניתן לשינוי.
אפשר גם היום לעשות את זה עם חוזה בנייר אבל תחשוב שעם חוזה בקוד אתה גם יכול ממש להוכיח בתוך החוזה עצמו שהוא מאושר ע״י גוף שלישי כמו הבנק וזה לא סתם חוזה שיקרי כלשהו (נניח חתימה דיגיטלית של הבנק או פניה לחוזה של הבנק שמאשר אותו).
בקיצור אפשר לעשות דברים די מדהימים עם זה.
תחשוב שהחוזה הופך לקוד במקום לכמה דפי נייר זה פותח יותר אופציות ומזרז תהליכים ובנוסף הוא יושב במקום פתוח וגלוי שלא נשלט ע״י גוף אחד.

נערך לאחרונה ב:
תחשוב שהחוזה הופך לקוד במקום לכמה דפי נייר זה פותח יותר אופציות ומזרז תהליכים ובנוסף הוא יושב במקום פתוח וגלוי שלא נשלט ע״י גוף אחד.
אם הוא לא נשלט ע"י מישהו איך ניתן לשנות מה שכתוב בו במקרה של הונאה, משפט, עיקול וכו'? אם אין גוף מרכזי שמנהל את זה מי יבדוק ויוודא שלא נעשו הונאות, שלא מעורב בזה הון שחור, ששולמו כל המיסים כחוק והצדדים לחוזה הם באמת הצדדים לחוזה? בלתי ניתן לאכיפה.
סלח לי הגישה שלך קצת נאיבית, אם הייתה מנסה להעביר סכום כסף גדול מהארץ לחו"ל או סתם מנסה לרשום נכס על שימך בטאבו היית מבין בדיוק על מה אני מדבר.
לבלוקצ'יין יש שימוש רק אם יש גוף שמפקח או סוג של שופט (כמו מערכת SWIFT למשל).

אם הוא לא נשלט ע"י מישהו איך ניתן לשנות מה שכתוב בו במקרה של הונאה, משפט, עיקול וכו'? אם אין גוף מרכזי שמנהל את זה מי יבדוק ויוודא שלא נעשו הונאות, שלא מעורב בזה הון שחור, ששולמו כל המיסים כחוק והצדדים לחוזה הם באמת הצדדים לחוזה? בלתי ניתן לאכיפה.
סלח לי הגישה שלך קצת נאיבית, אם הייתה מנסה להעביר סכום כסף גדול מהארץ לחו"ל או סתם מנסה לרשום נכס על שימך בטאבו היית מבין בדיוק על מה אני מדבר.
לבלוקצ'יין יש שימוש רק אם יש גוף שמפקח או סוג של שופט (כמו מערכת SWIFT למשל).

1. תן דוגמאות להונאה
2. אפשר לשים פונקציה בחוזה (כמו סעיף בחוזה נייר רגיל) שאם יש בעיה משפטית כלשהי אז החוזה מבוטל או מוקפא. יותר מזה גם אפשר לקשר את זה ממש לבעיה המשפטית שכתובה בחוזה אחר למשל.

לא נראה לי שתצליח למצוא פרצה כי בסופו של דבר כל דבר שאתה יכול לכתוב על נייר אפשר לכתוב בקוד עם היתרון שזה יקרה אוטומטית וכנראה יהיה מוגדר יותר טוב.

לא נראה לי שתצליח למצוא פרצה כי בסופו של דבר כל דבר שאתה יכול לכתוב על נייר
וזה העניין. לחוזים אין שום חשיבות אם אין מי שיאכוף אותם- AKA משטרה.

וזה העניין. לחוזים אין שום חשיבות אם אין מי שיאכוף אותם- AKA משטרה.
או רשם המקרקעין, או בית המשפט או רשם המשכונות.
1. תן דוגמאות להונאה
2. אפשר לשים פונקציה בחוזה (כמו סעיף בחוזה נייר רגיל) שאם יש בעיה משפטית כלשהי אז החוזה מבוטל או מוקפא. יותר מזה גם אפשר לקשר את זה ממש לבעיה המשפטית שכתובה בחוזה אחר למשל.

לא נראה לי שתצליח למצוא פרצה כי בסופו של דבר כל דבר שאתה יכול לכתוב על נייר אפשר לכתוב בקוד עם היתרון שזה יקרה אוטומטית וכנראה יהיה מוגדר יותר טוב.
אני מהמר שאתה כנראה צעיר מאד בגילך, אתה באמת צריך דוגמאות להונאות? חפש בגוגל...
אגב פרצתי לך למחשב, גנבתי לך את הארנק או הקוד הסודי שלך או השד יודע מה זהו, אני יכול בוא במקום לגנוב את כל רכושך אשר בבלוקצ'יין (אגב זה מאד נפוץ בעולם המטבעות הדיגיטליים, לי אישית גנבו ככה כ800$).

יש המון טכנולוגיות שמאפשרות קיבוע חוזים. לדמיין מסביב לטכנולוגיה הזאת גם מטבע זה כבר דבר אחר. למה לא להשתמש בחוזים החכמים עם דולרים? למה אם אני רוצה לקנות חוזה מסויים אני צריך קודם כל לקנות את המטבע שלו?

כי אם לא אז היית צריך לערב איזשהו בנק אחד לפחות שישמור על הדולרים עבור כל הרשת, זה היה מוריד מהביזור המוחלט שלה. לא היה מספיק לכתוב על הבלוקצ׳יין שאני העברתי לך 50 דולר הייתי גם צריך ממש להעביר לך ע״י העברה בנקאית/ אשראי/ וכ׳ו.

ונניח ויש לי עכשיו המון מיליוני דולרים בביטקוין, ואני רוצה לצאת. אני צריך ללכת לכל מני marketplaces (כי לאף אחד אין מספיק משתמשים כדי לספק את הבקשה שלי, ובכלל אני לא רוצה לסמוך רק על אתר אחד ספיציפי). צריך לסמוך על כל אחד מהם שהם מוגנים לגמרי מכל התקפה שקיימת ושתהיה קיימת בעתיד(לדוג' שאני מפרסם את הכתובת ארנק שלי, שהאתר לא יהיה חשוף ל man in the middle, או לחור באתר שנותן למישהו כוח לשנות (אולי אפילו איזה XSS קטן), שיישנה את הכתובת שהכנסתי לארנק שלי לכתובת אחרת(וזה מה שאחרים יראו),או שאפילו ב browser שלי לא מותקן משהו.יש עוד המון תרחישים. בנוסף לסמוך שהאתר בעצמו לא יקחו את הכסף(וזה מאוד מסוכן, יש מיליוני סיפורים על אנשים שמכרו קצת ובגלל שאחרי המכירה הם לא יצרו ארנק חדש וסודי והעבירו לשם את כל הביטקוין שנותר להם, האתר עצמו בסופו של דבר גרף את מה שנשאר בארנק).

דבר נוסף הוא שאפשר להשקיע את כוח החישוב העצום בנסיון לנחש רנדומלית סיסמא של ארנק במקום לנחש האש מתאים עם מספיק אפסים להכניס לשרשרת. אין כזה דבר לא פריץ, והחישובים של ייקח מיליארד שנה לא תקפים, גם בזמנו אמרו ש DES מצוין כי ייקח מיליוני שנים, והתקן הזה כמובן לא בשימוש כי הראו שתוך פחות מיום ניתן לפרוץ את ההצפנה.

חוץ מזה, הפתרון של לחתום דיגיטלית על מסמכים הוא לא מהפכני, לא חדש שצץ ב 2008, ולא צריך שום מטבע וירטואלי. בחתימות יש את בעיית האמינות ויש פתרונות כמו CA (שבערך מגנים).

בבלוקציין שמשתמש ב proof of work יש גם פתרון בערך(אלא אם יש לך כוח חישוב של 51% מהרשת, או אם הרבה 'אבל' נוספים- לדוג' צריך להחזיק מידע גם על כל הבלוקציינים הקודמים מאז ההיסטוריה, וכמובן זה המון מידע ובעצם שומרים חלקי מידע במבני נתונים כאלה ואחרים, ויש נקודות בהם ממש מתעלמים מכל החישובים הקודמים ויוצרים ענף חדש, כי זה לא אפשרי להחזיק הכל ובכל בלוק מחדש לבצע את כל החישובים. ומה קורה אם אתה עכשיו רק נכנס לרשת ואתה מקבל מידע על השרשראות הנוכחיות- מי אמר שזה מידע אמין? אולי לתוקף יש לוקלית המון כוח באזור מטולה, והוא יכול לשכנע אותך במשהו שגוי(כי לא באמת מחכים לקבל אינדיקציה מ 51% מכל ה nodes בעולם אלא מסתפקים במספר קטן של תוצאות שאפשר לקבל מהר ממי שלידך).

'חברות' שמנפיקות מטבעות נפרצות על ימין ועל שמאל, וזה קורה כבר בכל הנפקה. אפשר להיכנס ל 4-5 אתרים כאלו ולראות שהכל זהה בצורה מפחידה- יש שבלונה וכל אחד מעסיק איזה איש creative שעושה את זה יפה, אבל הכל זהה, פשוט אוויר, שלד של אתר ללא שום יכולות, רק עמוד landing page מצוחצח ורק קצת buzzwords. אנשים ממציאים שאחרי ההנפקה 'שורפים' מטבעות ואז כל מי שקנה לפני מרוויח. (ונגיד ושריפת מטבעות תעלה את הערך לכולם- מי אמר שזה באמת נשרף?).

כמות הביטקוין סופית- גם לא נכון, זה שורת קוד שאפשר לשנות.
חוץ מזה גם כמות היין בציר 2010 שיוצר ברחוב הגפן בעיר צפת סופית. בהכרח המחיר מאמיר בכל שנה שעוברת? בהכרח כששותים את הבקבוקים ונשאר פחות בסירקולציה, המחיר עולה? ובניגוד ליין בציר 2010 (שניתן ע"י שיטות מדעיות למדוד די במדויק באיזה שונה נוצר), איך ניתן להבדיל בין ביטקוין שנוצר ב 2008 או ביטקוין שנכרה ב 2014? אם אי אפשר, איך אפשר לדעת שהביטקוין 2014 שלי לא לגיטימי כי הוא נוצר בשנת 2999?

מה אם עכשיו יש קטסטרופה- נחשף לציבור הרחב(ולא רק לממשלות חזקות) דרך לנצח גם את ההפצנה של 256sha. איך מחילטים לאיזה פרוטוקול לעבור? מי מחילטים? כמה זמן זה לוקח? אפשר לנפנף כמה שרוצים בקוד פתוח, מה קורה כשיש משבר וצריך להחליט באותו רגע ממש? מי מחליט? מה שיקרה זה שכל developer עם יוזמה יחליט בעצמו על הכיוון שהוא רוצה, ובסוף ככל שיותר אנשים יסכימו ויאמצו את אותו הדבר, זה הפרטוקול החדש שיישאר. מי אמר שאותו developer לא בעל מניעים נסתרים? מי אמר שהדבר הבא שייבחר הוא בהכרח יותר בטוח? או שאולי זה משהו שפרסמה ממשלת רוסיה, והיא אמרה ל10000 מפתחים שלה להגיד שהם מאמצים את זה, וככה לקבל מהר מאוד לגיטימיות, ולגרום לכל העולם לאמץ עכשיו את השימוש באלגוריתם החדש שהם בחרו? ואיך בכלל אפשר לבחור אלגוריתם יותר מוצפן? לכל מפתח יש גם יכולות קריפטוגרפיות מדהימות וכל אחד מסוגל לבצע החלטה מושכלת?

כבר עכשיו יש כמה גורמים חזקים מאוד שמחליטים כמעט בבלעדיות על העתיד של המטבע- עוד פיצולים לדוגמא. בעצם הריכוזיות לא נעלמה, היא רק נעשתה סודית וקשה לדעת באמת מי מחזיק,למי אפשר להפנות אצבע מאשימה, מי מושך בחוטים, מי המרוויח מהמהלך.

בנוסף מכל הסודיות הזו, אין שום אינטרס לא לנסות לרמות אחד את השני, כי הרי 'אי אפשר לעקוב'. מהאתרים עצמם שאפשר בהם לקנות ולמכור ביטקוין, דרך האתרים שבהם אפשר להלוות ביטקוין, האתרים שמראים את מצב השוק (אולי בעל האתר רוצה לשנות קצת את הגרף כדי לדמות מפולת כדי שהוא יוכל לקנות בזול יותר), כל אחד יכול לעשות קופה ולגנוב את המשתמשים שלו, והם אפילו לא ידעו מי זה היה.

רמת האבטחה היא לא רק בבלוקציין עצמו, אלא גם בכל מדיום שדרכו מממשים את השימושים של הביטקוין- כל אתר שמציג את המידע או מאפשר פעולה כלשהי עם המטבעות. לכל בנק יש מנגנוני אבטחה חמורים ורגולציות, האם גם לכל אתר? ונגיד וכן, מי מחליט על כל הפרוטוקולי אבטחה הללו?

וכמו שנאמר ממש מעל אין דרך לעשות enforce לכל מה שכתוב או לא כתוב. אי אפשר לטעון אחר כך בבית משפט. לחתימה דיגיטלית יש תוקף בבית משפט אם מתקיימים כך וכך חוקים, וגם אז אפשר לטעון שזה זויף, ויש רגולציות ומנגנונים שהושמו מלכתחילה בשביל שלמות התהליך הזה. בבלוקציין זה מערב פרוע. מה מונע ממני להקים בלוקציין משלי ולכתוב שם מה שאני רוצה, ולהציג זאת כראיה שאני הבעל החוקי? מי מחליט שמה שכתוב בבלוקציין של DOGE COIN יותר אמין ממה שכתוב בבלוקציין שיצרתי שקורים לו KAPARA?
ואם אי אפשר להוכיח בעלות כי הכל אנונימי, מה מונע מאיש X שהוא בעל החוזה Y ללכת לבית משפט ולדרוש את מה שמגיע לו, ולאחר מכן אני, חבר של X, X' שנמצא במדינה אחרת לגמרי, מה מונע ממני לקבל את ההוכחות מX ולהציג זאת בבית משפט כאילו אני X ולדרוש מY (חברה גלובלית שקיימת גם במדינה שלי), שוב פעם פיצוי היות ואני בעל החוזה? האם במקרה זה Y יכולה להגיד לא כבר שילמנו ל X? ומי אמר שהיא לא משקרת? ומי אמר שה X ששילמה לו הוא האמיתי ולא אני- הרי יש לי את אותו מידע כמו X וגם אני מראה שאני בעל החוזה,ומי אמר שיש פרוקוטול בין המדינה שלי לבין המדינה של החבר שמאפשר לחברה Y לטעון שהיא פטורה כי היא כבר שילמה במדינה אחרת? אולי אלו מדינות ללא יחסים דיפלומטיים?

ואני לא אתחיל לדבר על כך שפתרון שהוא decentralized הוא לא בהכרח הדרך הטובה ביותר, וזה שכולם צועקים שזה העתיד לא הופך את זה לנכון.

כתבתי מספיק...

או רשם המקרקעין, או בית המשפט או רשם המשכונות.

אני מהמר שאתה כנראה צעיר מאד בגילך, אתה באמת צריך דוגמאות להונאות? חפש בגוגל...
אגב פרצתי לך למחשב, גנבתי לך את הארנק או הקוד הסודי שלך או השד יודע מה זהו, אני יכול בוא במקום לגנוב את כל רכושך אשר בבלוקצ'יין (אגב זה מאד נפוץ בעולם המטבעות הדיגיטליים, לי אישית גנבו ככה כ800$).

רשם המקרקעין זאת בדיוק דוגמא למשהו שרשום איפשהו ואנחנו מאמינים שהוא בעל משמעות. כל עוד לא עומד מאחוריו סמכות מבצעת מה זה משנה שרשום שם או לא? לאותה מטרה אפשר להשתמש בבלוקצ׳יין ההבדל הוא שכנראה דברים יקרו יותר מהר עם פחות טעויות אנוש ובלי האפשרות לשחיתות ארגונית פנימית.
אגב אני בן 28, לא מבין איך זה רלוונטי.

גם מהבנק יכולים לגנוב לך כסף.. וגם יכולים לשדוד לך את הארנק הלא וירטואלי שלך.
יכולות לקום חברות ביטוח של ביטקוין ושאר המטבעות שיחזירו לך את הכסף במקרה של גניבת ארנק בדיוק כמו שהבנק עושה עכשיו, ההבדל היחיד בין ארנק וירטואלי לחשבון בבנק הוא שכרגע התחום של מטבעות קריפטוגרפיים הוא הרבה יותר צעיר ועוד לא קמו חברות כאלה.
בעצם חברה כמו mtgox נתנה סוג של הבטחה כזאת ואז פרצו להם והשאר ידוע, בקיצור התחום צעיר אבל סופר מעניין.

ביטוח על כך שגנבו לך? הרי הכל אנונימי, כל אחד יכול להעביר את הכסף שלו לאנק חדש וסודי, ולטעון שגנבו לו. לא צריך לשרוף את האוטו כדי לקבל חדש או למצוא בדואי שיפרק את האוטו וימכור בחלקים ולהכריז שהוא נגנב, רק צריך להעביר את הכסף ולהגיד גנבו לי.

חברה... כל מה שבלוקצ'יין נותן הוא אישרור של חוזה בדומה לנוטריון.

לא צריך בשביל זה שום בלוקצ'יין. בסה"כ צריך צד שלישי שסומכים עליו... או אולי כמה נפרדים...

חתימה דיגיטלית, טרנזקציה מבוזרת, ואלגוריתמים להשגת קונצנזוס קיימים כבר המון זמן...

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
stamEhad מטבעות קריפטוגרפיים, ביטקוין ומיסים - איפה מתחילים? השקעות אלטרנטיביות 4
adamshalev מטבעות קריפטוגרפיים (ביטקוין וכד׳) - הפן המעשי השקעות אלטרנטיביות 2285
adamshalev מטבעות קריפטוגרפיים (ביטקוין וכד׳) - הפן הטכנולוגי השקעות אלטרנטיביות 252
Daniel Guri לגבי מטבעות קריפטוגרפיים או חלופיים השקעות אלטרנטיביות 1
P ערך ריאלי מלפני ההיפראינפלציה, ושינוי מטבעות? שוק ההון 3
S האם יש ETF-ים של מגוון רחב של מטבעות קריפטו - ולא רק ביטקוין? השקעות אלטרנטיביות 10
M האם יש קרן / תעודה על אינדקס מטבעות (דולר יורו וכו) מקבילה ל MSCI World Index פוסטים מאיכות נמוכה 8
א התייעצות לגבי איזון תיק מבחינת הרכב מטבעות שוק ההון 2
ה גישה למסחר באופציות וניל (vanilla options) על צמדי מטבעות (FX) שוק ההון 0
חושב בגדול האיש העשיר ביותר בבבל - 'מכל עשרה מטבעות שאכניס אוציא רק תשעה' התפתחות אישית 8
P מטבעות זהב השקעות אלטרנטיביות 2
גראהם העברת מטבעות מBINANCE ל-KRAKEN השקעות אלטרנטיביות 18
G C20 - אינדקס של מטבעות השקעות אלטרנטיביות 8
ה איך הדרך הקלה והמשתלמת ביותר לפדות מטבעות לחשבון בנק בארץ? פוסטים מאיכות נמוכה 2
stamEhad Binance Locked Staking - נעילת מטבעות וקבלת תשואה על כך - מה הסיכונים? השקעות אלטרנטיביות 42
M מחפש קרן מנוהלת של מטבעות דיגיטליים השקעות אלטרנטיביות 15
ד מטבעות אלטרנטיביים השקעות אלטרנטיביות 25
tomchoook קריפטו - ארנק דיגיטלי וקניית מטבעות פחות מוכרים השקעות אלטרנטיביות 4
Y הכנסות והוצאות בשני מטבעות צרכנות פיננסית 5
G איפה ניתן ללמוד/לקנות מטבעות קריפטו? השקעות אלטרנטיביות 2
Gari קרנות שעוקבות אחר כמה מטבעות קריפטו באותה קרן השקעות אלטרנטיביות 0
A השקעה בכריית מטבעות קריפטו השקעות אלטרנטיביות 65
ITS קרן מחקה על מטבעות קריפטו השקעות אלטרנטיביות 3
סשה מטבעות בוליון זהב השקעות אלטרנטיביות 2
T מטבעות וירטואליים והצהרת הון מיסים 12
O מטבעות זהב בוליון - פטור אפשרי ממס בעת מכירה מיסים 4
O איפה לקנות מטבעות זהב בוליון בחו"ל, כספות, סוגי מטבעות השקעות אלטרנטיביות 22
א מכתב ממס הכנסה על פתיחת תיק בעקבות מכירת מטבעות (קריפטו) מיסים 119
T כיצד לדווח על רווח ממכירת מטבעות קריפטו מיסים 135
ש ארנק ללא מטבעות מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 47
Y האם אתה מפזרים את ההשקעה על מספר מטבעות משיקולי מס? שוק ההון 45
ITS קניית מטבעות זהב בספרד (בוליון, לא לאספנות) - מבקש עצות השקעות אלטרנטיביות 34
ברננקי רכישת מטבעות בוליון כסף (סילבר) השקעות אלטרנטיביות 60
Henchman34 רכישת מטבעות זהב בוליון בישראל השקעות אלטרנטיביות 1
Izik דיווח על מטבעות זהב/ כסף בשדה התעופה השקעות אלטרנטיביות 15
Y לאיזה מטבעות הקרן הזו חשופה? שוק ההון 15
J השוואת עמלות בקניית ביטקוין השקעות אלטרנטיביות 21
א קרנות ביטקוין לא מספקות את מלוא התשואה השקעות אלטרנטיביות 7
S עדיין לא הצלחתי להבין למה האדם הממוצע צריך ביטקוין אוף טופיק 119
ד קרן מחקה ביטקוין בשקלים השקעות אלטרנטיביות 5
ס אופציות על ETF ביטקוין השקעות אלטרנטיביות 5
ד קרן מחקה ביטקוין בשקלים פוסטים מאיכות נמוכה 1
O לקנות ביטקוין שווה לקניית etf על ביטקוין? פוסטים מאיכות נמוכה 2
C איך אפשר למכור ביטקוין היום? השקעות אלטרנטיביות 10
א ביטקוין etf - יש סיבה שלא ימשיכו לעלות? השקעות אלטרנטיביות 133
ב קרן סל איישרס ביטקוין השקעות אלטרנטיביות 2
ס קרנות הסל שעוקבות ביטקוין הן בשורה? השקעות אלטרנטיביות 1
The Thinker רשות ניירות הערך האמריקנית אישרה קרנות סל מחקות ביטקוין השקעות אלטרנטיביות 99
ttmoon קופת גמל IRA ביטקוין קנדי ETF פוסטים מאיכות נמוכה 2
ד כיצד קרן סל של ביטקוין משמשת כ"זהב דיגיטלי" ? השקעות אלטרנטיביות 8

נושאים דומים

Back
למעלה