• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

תיק פרישה

רק שאז צריך להיזהר שוב מחשיפה למטח.
מדד תל אביב 35
משקלים
טבע 7.13524
פרגו 6.87767
מילן 6.63974
נייס 5.98294

27% מהמדד עם חשיפה כמעט מלאה למטח (החשיפה גרועה יותר, במקרה שיש הטייה להוצאות בשקלים בישראל. בנייס לדוגמא, הגיוני מאוד שזה המצב. ייתכן וגם בטבע)
אני מניח שלפחות טבע ונייס מנסות לגדר את עצמן כנגד מטח וזה מתבטא בתוצאות העיסקיות , לגבי חברות זרות לחלוטין זה באמת א המצב

אני מניח שלפחות טבע ונייס מנסות לגדר את עצמן כנגד מטח וזה מתבטא בתוצאות העיסקיות , לגבי חברות זרות לחלוטין זה באמת א המצב
המטח של טבע זה שקל. אם כבר מגדרים, אז החשיפה למט"ח גדלה, לא קטנה.

זו הנקודה. אין דבר כזה "מניה דולרית". המטבע בו נקוב מחיר הנכס אינו רלוונטי לתנודות בערכו.
תכלס, השתמשתי ברטרולייזר של אדם,
כמעט מכל נקודת דגימה משנת 2004 ועד היום
נוצר פער שנתי בשקלים של כ 1.5- 2 אחוז

ואם מסתכלים על שער הדולר שקל משנת 86 עד 2000 הוא עלה (לינארית) ואחכ יש ירידות מזוגזגות כלומר כל מי שהתחיל להשקיע לפרישה אחרי 2000 חשוף להפסדים ורעשים מטח,
ולפורש שמושך משכורת מתיק זה בהחלט אתגר

אני חוכך האם בפרישה ביחוד אם מוקדמת צריך שני תיקים
אחד לטווח ארוך (בסגנון 100-גיל)
והשני לטווח בינוני קצר
השאלות הן
1. איך לחלק את ההון בין התיקים ?
חשבתי על הוצאות חודשיות מהוונות לפי כלל ה 3٪ לטווח של (10 עד 20 שנה)
2. האם התיק הקצר צריך להיות מגודא מטבע ? מושקע יותר בבישראל (אני לא מתכנן הגירה) כדי להיות עמיד בפני אינפלציה
3. איך הייתם בונים תיק להשקעה קצרה בינונית ?
4. האם יש תיק אחד שיחליף את התיקים הנל ?
5. הערה נוספת , השקעה דולרית ומשיכה חודשית יכולה ליצור הפסד שער גבוה, מ2000 ועד היום הדולר במגמות ירידה או בזיגזוג של +/- 20٪ מה שמביא אותי למחשבה שההשקעה בתיק המשיכה צריכה להיות מגודרת מטח (בחלקה) או מוטת בית (בחלקה)
מזדהה עם ההתלבטויות שלך. גם אנחנו באותו מצב , חיפשתי מקורות לגבי תיק לפרישה שאמור להיות תיק מכוון לשימור הון אבל קשה למצוא המלצות מסוימות כי כל אחד מאיתנו במצב שונה עם מטרות שונות.

אני ממליץ לך לקרוא את הפוסט של הסולידית על תיק 50/50 של מרקוביץ.

http://www.hasolidit.com/האם-זהו-תיק-ההשקעות-המושלם

ושוב צריך לקרוא את הפוסט של הסולידית על היכולת, הנכונות והצורך לקחת סיכון.

http://www.hasolidit.com/תיק-השקעות-החלטה-גורלית

כשמגיעים לסכום שמאפשר פרישה לכאורה יש פחות צורך לקחת סיכון ...

אנחנו אישית בחרנו לבסוף בפשטות , בתיק 50%/50% עם גמישות 60%/40% כך שלא חייבים לאזן לעתים קרובות + שנת מחייה בקרן חירום. 50% מניות פיזור עולמי ו50% אג"ח ממשלתי כלל מדינות גוש היורו ( חיים בצרפת).

נערך לאחרונה ב:
מזדהה עם ההתלבטויות שלך. גם אנחנו באותו מצב , חיפשתי מקורות לגבי תיק לפרישה שאמור להיות תיק מכוון לשימור הון אבל קשה למצוא המלצות מסוימות כי כל אחד מאיתנו במצב שונה עם מטרות שונות.

אני ממליץ לך לקרוא את הפוסט של הסולידית על תיק 50/50 של מרקוביץ.

http://www.hasolidit.com/האם-זהו-תיק-ההשקעות-המושלם

ושוב צריך לקרוא את הפוסט של הסולידית על היכולת, הנכונות והצורך לקחת סיכון.

http://www.hasolidit.com/תיק-השקעות-החלטה-גורלית

אנחנו אישית בחרנו לבסוף בפשטות , בתיק 50%/50% עם גמישות 60%/40% כך שלא חייבים לאזן לעתים קרובות + שנת מחייה בקרן חירום. 50% מניות פיזור עולמי ו50% אג"ח ממשלתי כלל מדינות גוש היורו ( חיים בצרפת).
אני שמח לשמוע שאני לא לבד :)
אני מנסה לגבש סימולציה דרך הרטרולייזר אבל אני עדיין לומד

לא בהכרח נכון, ואף יכול להוביל לחוסר הצלחה של הפרישה.
מניות הם רכיב הכרחי ואף אחד לא מדבר על פחות מ-50% אפילו ל-30 שנה. לא כל שכן ל-40+ שנים לדעתי 75% ומעלה.

מניות הם רכיב הכרחי ואף אחד לא מדבר על פחות מ-50% אפילו ל-30 שנה. לא כל שכן ל-40+ שנים לדעתי 75% ומעלה
בתיק 50/50 יש לפחות 50% מניות.

וכמו שאמרתי זה תלוי במטרות של כל אחד , האם אנו מכוונים לשרידות התיק ?
האם אנו מתכוונים להוריש את התיק ?
האם יהיו הכנסות נוספות חוץ מהתיק ? פנסיות? ירושות ? ...
מה גובה המשיכה שלנו 3% או 4% ? וכו

במקרה שלנו זאת תהיה משיכה לפי כלל 3% ואפילו פחות , בלי ילדים אז לא מכוונים לתיק שנוכל להוריש , בנוסף בשלב מסוים יהיו גם הכנסות מפנסיה ויש גם בעלות על דירה ללא משכנתא ...אז במקרה שלנו 50% מניות עם גמישות ל60% זה מספיק בהחלט ...

כל אחד מאיתנו הוא עם מצב ייחודי ומטרות שונות, לכן קשה למצוא תיק מסויים שמתאים לכולם.

בתיק 50/50 יש לפחות 50% מניות.

וכמו שאמרתי זה תלוי במטרות של כל אחד , האם אנו מכוונים לשרידות התיק ?
האם אנו מתכוונים להוריש את התיק ?
האם יהיו הכנסות נוספות חוץ מהתיק ? פנסיות? ירושות ? ...
מה גובה המשיכה שלנו 3% או 4% ? וכו

במקרה שלנו זאת תהיה משיכה לפי כלל 3% ואפילו פחות , בלי ילדים אז לא מכוונים לתיק שנוכל להוריש , בנוסף בשלב מסוים יהיו גם הכנסות מפנסיה ויש גם בעלות על דירה ללא משכנתא ...אז במקרה שלנו 50% מניות עם גמישות ל60% זה מספיק בהחלט ...

כל אחד מאיתנו הוא עם מצב ייחודי ומטרות שונות, לכן קשה למצוא תיק מסויים שמתאים לכולם.
מסכים שזה תלוי נסיבות.
לא באתי בטענה למצב הספציפי שלך, אלא רק לטענה:
שמגיעים לסכום שמאפשר פרישה לכאורה יש פחות צורך לקחת סיכון ...
שללא ההסבר המתאים גם עלול להתפרש כתיק שרובו אג"ח

תכלס, השתמשתי ברטרולייזר של אדם,
כמעט מכל נקודת דגימה משנת 2004 ועד היום
שוב, אין מחלוקת שהימור מטבע יכול להניב הפסד או רווח. הטענה היא שההימור מגדיל, מקטין או לא משנה את ההימור. מה דעתך על מניעה שנסחרת בשני מטבעות מול איזה מטבע צריך לגדר?

נערך לאחרונה ב:
שוב, אין מחלוקת שהימור מטבע יכול להניב הפסד או רווח. הטענה היא שההימור מגדיל, מקטין או לא משנה את ההימור. מה דעתך על מניעה שנסחרת בשני מטבעות מול איזה מטבע צריך לגדר?
לפי פער הארביטראז וככל הנראה בדכ התוחלת של הפער היא אפס
נניח שכל הישראלים מחזיקים sp500 דרך etf זר בודד (בעל סחירות גבוהה ) וכולם מוכרים /קונים באחת את ה etf ה לא מגודר שלהם והם כולם מחזיקים את אותו etf זר , ההשפעה על שווי הetf
תהיה זניחה

ולכן העובדה היא שקיים פער לא זניח של בין 1.5-2 על sp500 עקב פער מטבע והפער הזה אינו רגעי אלא מתמשך כבר כמעט 17 שנה
יכול להיות שאין למשקיע הבודד שפורש דרך להתמודד עם זה או שהמחיר הינו יקר אבל אין זה אומר שהדוגמאות שאתה מביא משנות את המציאות.

לפי פער הארביטראז וככל הנראה בדכ התוחלת של הפער היא אפס
נניח שכל הישראלים מחזיקים sp500 דרך etf זר בודד (בעל סחירות גבוהה ) וכולם מוכרים /קונים באחת את ה etf ה לא מגודר שלהם והם כולם מחזיקים את אותו etf זר , ההשפעה על שווי הetf
תהיה זניחה

ולכן העובדה היא שקיים פער לא זניח של בין 1.5-2 על sp500 עקב פער מטבע והפער הזה אינו רגעי אלא מתמשך כבר כמעט 17 שנה
יכול להיות שאין למשקיע הבודד שפורש דרך להתמודד עם זה או שהמחיר הינו יקר אבל אין זה אומר שהדוגמאות שאתה מביא משנות את המציאות.
לא הבנתי את התשובה.
מניית כטיוטה נסחרת בניו יורק בדולר ובטוקיו ביין. אני קונה כדי להחזיק ארבעים שנה ואני חי בשקלים. איזה גידור עלי לקנות? אני מניח שבארבעים שנה אין ארביטראז.

לא הבנתי את התשובה.
מניית כטיוטה נסחרת בניו יורק בדולר ובטוקיו ביין. אני קונה כדי להחזיק ארבעים שנה ואני חי בשקלים. איזה גידור עלי לקנות? אני מניח שבארבעים שנה אין ארביטראז.
אני לא קונה מניה בודדת ולא חי ממניה בודדת לפרישה.
אם אתה מתעקש תגדא כנגד סל מטבעות זו שאלה שאותי אישית לא מעניינת

לא קיים. היה קיים. אין שום דרך לדעת מה יהיה בעתיד.
בטווח של 60 שנה אתה אולי צודק, ב15 שנים של פרישה מ 2002 אתה עובדתית טועה, עכשיו הכל עניין של עלות השגיאה והסתברותה,

אבל טיעוני 'בממוצע על 100 שנה זה פער אפס ' לא תופס בנקודת זמן מסוימת, שלא לא דבר על כך שאם היה מדובר בהליכה אקראית הסיכוי לפער כה גדול לטווח כה ארוך היה אמור להיות זניח .

ב15 שנים של פרישה מ 2002 אתה עובדתית טועה
לא אני ולא אתה פרשנו בשנים האלה (ואני מאחל לך שהפרישה שלך תהיה יותר מ-15 שנה).
בפועל, אני חושב שאתה מסתכל על השנים הלא נכונות (חלקית). צריך לשקלל את שער הדולר גם בזמני הקנייה בכל שלב הצבירה.
סבבה אז בשנת 2000 הדולר היה בשיא מטורף, ומאז רק ירד, אבל התיק שלך גם נהנה מהעלייה הזאת. הירידות הם גם חלק בלתי נמנע.

למה לגדר רק בפרישה ולא גם בשלב הצבירה?
אתה מסתכל אחורה על תקופה של 15 שנים ומסיק מסקנות לגבי העתיד מבלי להתייחס לשנים שלפני.

1.למה הכוונה ב "לרמות את עצמך"?
2. ואיך קובעים את החלוקה לתיק מאוחד?
1. הכוונה שבסופו של דבר יש לך תיק אחד גם אם תציג אותו לעצמך כשני תיקים. אישית אני אוהב להסתכל בהסתכלות הרחבה ביותר. אבל אולי זה ענין של טעם.
2. אני לא יודע אם נעשו מחקרים על תיק ל 40-50 שנה שמוחזק על ידי משקיע שחשוף לסיכון מט"ח. לכן התשובה מבחינתי יכולה להיות איכותית ולא כמותית. אם החלק האגחי שלך ישראלי אז אינך חשוף לסיכון מט"ח. יתכן שבמקרה של פרישה תרצה שיהיה לך חלק אגחי יותר גדול מנוסחת האצבע. מצד שני יש סיכון מסוים בבחירה שאחוז נמוך מדי של מניות לא יצבור מספיק תשואה לאורך הרבה שנות פרישה. יש כאלה שאולי יעדיפו שחלק מהמניות יהיו ישראליות (לא בטוח שזה מקטין כל כך את סיכון המטח בעידן הגלובליזציה כפי שהסבירו לך וכנראה מגדיל את הסיכון הכללי).
הפתרון לדעתי צריך לקחת כריות בטחון יותר גדולות.
למשל לצבור תיק גדול יותר לפני הפרישה שיאפשר משיכה של פחות מה 3-4% המומלצים.
אינני יודע אם יש לך דירה משלך שאתה גר בה. אבל אם כן היא יכולה לשמש עוד סוג של כרית אם אתה מביא בחשבון שתוכל לרדת ברמת החיים לדירה יותר קטנה בעתיד אם תצטרך.

נערך לאחרונה ב:
למה לגדר רק בפרישה ולא גם בשלב הצבירה?
אתה מסתכל אחורה על תקופה של 15 שנים ומסיק מסקנות לגבי העתיד מבלי להתייחס לשנים שלפני.
א. אני מתכוון להשתמש בכלי של אדם כדי לבדוק את זה כמותית (גידור פרישה)
ב. אני מניח שמי שחוסך לפרישה במשך אפילו 15 שנה ואפילו משקיע פעם בשנה יקנה בסופו של דבר במגוון שערים ולכן שינויי השער יתמצעו
ג. החזקת תיק שבו לא הכל מניות (אפילו 90/10) יכול לשפר את המצב בזכות איזון התיק כך שירידת שער דולר תגרור איזון (כלומר קניית מניות בשער שיקלי נמוך)
ד. כשהסתכלתי על שער הדולר לעומת שקל דרך הכלי של אדם ברור לעיין שמשהוא השתחרר בשנת 2000 כנראה שהמדינה הפסיקה להתערב בשער הדולר, ולכן הרווחים ההוניים בעבר משער הדולר הנמוך אינן תוצאה של שוק חופשי אלא התערבות ממשלתית, אני מניח שאתה לא בונה על התערבות דומה בעתיד

אני לא קונה מניה בודדת ולא חי ממניה בודדת לפרישה.
אם אתה מתעקש תגדא כנגד סל מטבעות זו שאלה שאותי אישית לא מעניינת
שוב זו לא הנקודה. גם etf יכול להסחר בשתי בורסות. ובכל מקרה הנקודה היא שמטבע נקוב לא קשור לערך.

שוב זו לא הנקודה. גם etf יכול להסחר בשתי בורסות. ובכל מקרה הנקודה היא שמטבע נקוב לא קשור לערך.
אני מצטער שההמציאות מראה אחרת
תבדוק בכלי של אדם, ותגלה שמאז 2000 יש פער ממוצע שבין 1.5-2 אחוז עקב שער הדולר,
ב sp500 , אין לי מידע על sp500 ביין, אבל כשבדקתי etf שנקוב ביורו מול דולר לא היה הבדלי שער ביניהם
אבל ישראל אינה גוש היורו מסתבר וגם לא ארהב כמו שנכתב מספר פעמים אנחנו 0.1٪ מהשוק עולמי ואצלנו הפערים לא נסגרים בהכרח

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ה תיק פרישה עבור אמא (67) התייעצות לגבי הקצאת נכסים והתנהלות שוטפת פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 0
Y תיק השקעות למטרת פרישה מוקדמת (35) - אשמח לדעתכם. שוק ההון 34
Henchman34 תיק מניות דיבידנד לצריכה בגיל פרישה ומס עיזבון אמריקאי. שוק ההון 21
ה שינוי תיק לקראת פרישה שוק ההון 19
1337justme תיק ואסטרטגית פרישה ל60 שנה פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 38
M לאחר גיל פרישה האם יש הבדל בין קופת גמל נזילה לבין תיק השקעות פרטי? שוק ההון 1
דור דורים תיק פרישה - איך הייתם בונים אותו? צרכנות פיננסית 151
Brightside תיק השקעות שלי לקראת חצי-פרישה שוק ההון 13
פרפרים תיק השקעות עבור פרישה חלקית פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 16
אצטרובל תיק פרישה - גיל 60+ שוק ההון 13
ה פרישה מוקדמת תוך הסתמכות על דירה במקום תיק השקעות נדל"ן 19
C הייטקיסטים - איך אתם מתמודדים עם תיק השקעות ריכוזי בעקבות RSU? שוק ההון 11
ס האומנם - "במקרה חירום, תיק ההשקעות שלך יהיה הדבר האחרון שיעניין אותך" אוף טופיק 40
D שאלה בטיוב תיק - האם שווה למכור קרן כדי לקנות קרן אחרת? שוק ההון 5
ח תיכנון תיק | התייעצות שוק ההון 3
S מיטב טוענים שכדי לסחור ב - IB דרכם צריך תיק של לפחות 25K דולר, האם מישהו מכיר את ההגבלה הזו והאם יש משהו לעשות בנידון? שוק ההון 5
T ניוד תיק השקעות ודיווח שנתי מיסים 11
י תיק תיאורטי לשנה הקרובה - דעתכם? שוק ההון 0
דר אהבהמוזרה שאלות בנוגע לאסטרטגיית תפעול ואיזון תיק שוק ההון 16
itaied איך מבצעים העברת תיק ני"ע מחו"ל לישראל? שוק ההון 7
דר אהבהמוזרה תיק ההשקעות (ההיפותטי) הראשון שלי שוק ההון 14
G העברת תיק ני"ע זרים מהבנק בארץ לחשבון ברוקר בחו"ל (IB) שוק ההון 1
Y שאלות של מייק מתחיל לגבי תיק השקעות פשוט שוק ההון 33
F התלבטות מבחינת 2 דברים בפתיחת תיק אצל הברוקר שוק ההון 5
D האם ניתן להעביר תיק ניע לאינטרקטיב ולמכור בשכבות? שוק ההון 1
א תיק השקעות או תוכנית חיסכון בחברות הביטוח שוק ההון 1
A כלי למעקב אחר תיק השקעות שוק ההון 1
ש דמי ניהול ועמלות בבנק - תיק השקעות שוק ההון 5
Y ייעוץ לגבי תיק השקעות - בן 28, רווק שוק ההון 18
D האם ניתן להעביר תיק ניע לאינטרקטיב ולמכור בשכבות? מיסים 0
T העברת תיק השקעות, למכור או להעביר? שוק ההון 4
ה העברת תיק השקעות מהארץ לIBRK שוק ההון 1
P הסתמכות על השקעה במדדים - לבנות על תיק ההשקעות לעתיד. פוסטים מאיכות נמוכה 5
S איזון תיק והוספת חלב וסוכר לתמהיל שוק ההון 12
yossik מעבר לדיור מוגן - האם למכור את הדירה או את תיק ההשקעות? צרכנות פיננסית 19
W משקיע מתחיל - תיק השקעות שוק ההון 2
B פדיון תיק השקעה ומעבר לברוקר זר לאור המלחמה- סיכון או השקעה? שוק ההון 10
? עובר לאיטליה, למכור תיק השקעות פשוט? שוק ההון 12
T התיעצות לאיזון תיק השקעות שוק ההון 3
O לקיחת הלוואה כנגד תיק השקעות שוק ההון 12
N ניוד חלקי של תיק השקעות שוק ההון 3
עידו ג ניהול תיק קהילתי - עצות והמלצות שוק ההון 8
מ ממש לקראת פתיחת תיק בבית השקעות שוק ההון 1
ר תיק השקעות לטווח בינוני לסטודנטית שוק ההון 7
B עזרה רוצה לבנות תיק השקעות לטווח קצר שוק ההון 10
Finfree IRA ובניית גליון לאיזון תיק פנסיוני... פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
Omer Daniel העברת תיק השקעות מאקסלנס לIB : אירוע מס? שוק ההון 1