• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

תיק ההשקעות העצל (מאוד!) שלי

Shumpitostick

משתמש סולידי
דירוג
16
שלום לכם פורום הסולידית!

אני עומד לפתוח את תיק ההשקעות הראשון שלי, ותודות לבלוג ולפורום אני מצליח למצוא את הידיים והרגליים. אבל למרות הכל אני מרגיש שאני לא סגור על כמה דברים ולכן אשמח לשמוע ביקורת

נתונים בסיסיים:
טווח השקעה: 5-6 שנים
מטרה: לא לתת לכסף לאבד מערכו, לעזור לי בתור סטודנט - לעבוד פחות/לחיות בנוח/להשכיר דירה
כמות: 20,000 ש"ח + חלק מהמשכורת שלי בתור חייל, נגיד 500 בחודש
השקעה דרך הבנק

הקצאת נכסים:
50% מניות עולמי - תעודת סל קסם עולמי מפותחות מנוטרלת מטבע (עוקבת מדד MSCI WORLD, הכולל 23 שווקים מפותחים) (סימול 1132265) – ד"נ 0.3%
50% אג"ח ממשלתי - קרן נאמנות ממשלתי כללי כלשהי

כן קראתם נכון! תיק ההשקעות הפשוט בהיסטוריית הפורום!
אז קודם כל חשוב להגיד שלא עשיתי אותו עד כדי כך פשוט מתוך עקרון, אלא פשוט כי הגעתי למסקנה שזאת האופציה הכי טובה בשבילי, גם כדי לחסוך בעמלות וכאב-ראש ובעיקר כי שום דבר אחר לא נראה לי נחוץ

אז השאלות:
האם הפשטות הזאת בעייתית?
מה הסיכון שלי להיקלע למלכודת מס עם תעודת הסל הזאת? בגלל העמלות הגבוהות יחסית זה במיוחד מפחיד אותי. האם שאר הקרנות העולמיות יותר בטוחות במובן הזה?
איזו סיבה יש בכלל להשקיע במניות בארץ? רק דמי הניהול?

זה טווח בעייתי, אתה מבין לעומק מה זה אומר?

מנוטרלת מטבע
חשבת לעומק אם אתה מעדיף לנטרל מטבע או לא? (אין פה תשובה נכונה, רק שואל אם חשבת).

מה הסיכון שלי להיקלע למלכודת מס עם תעודת הסל הזאת?
לטווח השקעה כל כך קצר, אני לא בטוח ש'מלכודת מס' הוא ביטוי רלוונטי. אולי 'מלכודת דמי ניהול'. את המס תשלם בכל מקרה, משתלם לדחות את תשלום המס הזה כמה שיותר, זה אפקט קטן מאוד בטווחי זמנים קצרים (האמת גם בבינוניים הוא לא מאוד גדול לפי החישובים שלי).

השקעה דרך הבנק
אני זוכר שהשקעתי קצת בגיל שמונה עשרה דרך הבנק, בלי הטבת סטודנט, בלי להתמקח ובלי כלום, הם קרעו אותי (סדר גודל של 1% עמלות קנייה מכירה ועוד). בקיצור, היזהר, התמקח, התייעץ וכו'.

כמות: 20,000 ש"ח + חלק מהמשכורת שלי בתור חייל, נגיד 500 בחוד
וממה תחייה? ומה עם הוצאות לא צפויות? ומה יקרה כשתסיים את הצבא ותרצה אולי לשכור דירה?

אני לא רוצה להניא אותך חלילה, בגילך הצעיר הניסיון הזה הוא יקר ערך, אבל חשוב שיהיו לך ציפיות ריאליות. בפרט הייתי משנה את המטרה שהגדרת למשהו יותר סביר, כמו "ללמוד כמה שיותר בשנה הקרובה, ולהיערך מחדש עוד שנה".

בכל מקרה, כל הכבוד!

מטרה: לא לתת לכסף לאבד מערכו
בסביבת האינפלציה הנוכחית הכסף לא צפוי לאבד הרבה מערכו תוך 5-6 שנים. לעומת זאת, תיק של 50% מניות עשוי בקלות להתכווץ ב-25% ואף יותר במהלך התקופה הזו.

זה טווח בעייתי, אתה מבין לעומק מה זה אומר?
למה? רק לפי כללי האצבע שאני ראיתי פה אופק השקעה כזה מצדיק 20-30% מניות. אני רוצה יותר כי אני מאמין שאוכל להתמודד עם הפסדים, פסיכולוגית וכלכלית

חשבת לעומק אם אתה מעדיף לנטרל מטבע או לא? (אין פה תשובה נכונה, רק שואל אם חשבת).
האמת שלא. אני אחקור את הנושא. אתה יכול להגיד לי מה היתרונות חסרונות או להפנות אותי להסבר? לא מצאתי אחד
לטווח השקעה כל כך קצר, אני לא בטוח ש'מלכודת מס' הוא ביטוי רלוונטי. אולי 'מלכודת דמי ניהול'. את המס תשלם בכל מקרה, משתלם לדחות את תשלום המס הזה כמה שיותר, זה אפקט קטן מאוד בטווחי זמנים קצרים (האמת גם בבינוניים הוא לא מאוד גדול לפי החישובים שלי).
כן זאת הכוונה. דמי ניהול שעולים ומכריחים אותי להחליף לקרן/תעודה אחרת ולשם עמלות

אני זוכר שהשקעתי קצת בגיל שמונה עשרה דרך הבנק, בלי הטבת סטודנט, בלי להתמקח ובלי כלום, הם קרעו אותי (סדר גודל של 1% עמלות קנייה מכירה ועוד). בקיצור, היזהר, התמקח, התייעץ וכו'.
כן, אני שם לב למזלי אני גר בקיבוץ ומקבל את העמלות שהוא התמקח עליהם (שהן לא מדהימות אבל לא קרובות לשחיטהשדיברת עליה, ואני לא מאמין שאני יכול להשיג יותר מהן על תיק כזה קטן

וממה תחייה? ומה עם הוצאות לא צפויות? ומה יקרה כשתסיים את הצבא ותרצה אולי לשכור דירה?
אני משאיר כ-5000 ש"ח בעו"ש, ואם צריך אני אשקיע פחות
אני לא רוצה להניא אותך חלילה, בגילך הצעיר הניסיון הזה הוא יקר ערך, אבל חשוב שיהיו לך ציפיות ריאליות. בפרט הייתי משנה את המטרה שהגדרת למשהו יותר סביר, כמו "ללמוד כמה שיותר בשנה הקרובה, ולהיערך מחדש עוד שנה".
כמובן שאני יכול לשנות את זה ושום דבר לא חקוק בסלע, וחלק גדול מהרציונל הוא לימוד
בסביבת האינפלציה הנוכחית הכסף לא צפוי לאבד הרבה מערכו תוך 5-6 שנים. לעומת זאת, תיק של 50% מניות עשוי בקלות להתכווץ ב-25% ואף יותר במהלך התקופה הזו.
סליחה, ניסוח לא נכון, התכוונתי שאני לא רוצה לתת לכסף לשבת ללא מעש. אני מודע לסיכונים

כמו שאמרו לך טווח הזמן הוא בעייתי למניות.
גם הסכום בעייתי, יקרעו אותך בדמי ניהול וכו'

למה? רק לפי כללי האצבע שאני ראיתי פה אופק השקעה כזה מצדיק 20-30% מניות. אני רוצה יותר כי אני מאמין שאוכל להתמודד עם הפסדים, פסיכולוגית וכלכלית
כללי אצבע זה נחמד ויפה אבל לא מגן על חשבון הבנק שלך.
היו תקופות בהיסטוריה של 16 שנים שבהן משקיעים במניות עדיין יצאו עם הפסדים.
האם אתה בטוח שאנחנו לא בתחילתה של תקופה כזו?
אם המניות נחתכות בחצי (כמו 2008 ו-2000) - ואני לא מדבר על 90% (כמו 1929) והבורסה לא תתאושש במשך עשור, מה תעשה?

עם טווח של פחות מ-2 עשורים אני אישית לא מתקרב למניות - אתה תעשה כטוב בעיניך.

כללי אצבע זה נחמד ויפה אבל לא מגן על חשבון הבנק שלך.
היו תקופות בהיסטוריה של 16 שנים שבהן משקיעים במניות עדיין יצאו עם הפסדים.
האם אתה בטוח שאנחנו לא בתחילתה של תקופה כזו?
אם המניות נחתכות בחצי (כמו 2008 ו-2000) - ואני לא מדבר על 90% (כמו 1929) והבורסה לא תתאושש במשך עשור, מה תעשה?

עם טווח של פחות מ-2 עשורים אני אישית לא מתקרב למניות - אתה תעשה כטוב בעיניך.
טוב אתה צודק, אבל מבחינתי הפסדים זה לא סוף העולם. גם אם בסוף 5 השנים אצא עם הפסד אדע שלמדתי משהו, הסכום קטן למדי ואוכל לפצות עליו, והסיכוי היותר גדול הוא לצאת ברווח. מה שכן אני אחשוב מחדש, אולי אחתוך 10-20% מהמניות. ולגבי דמי הניהול: כמו שאני אמרתי אני מקבל עמלות של קיבוץ. אני יודע שבקנייה/מכירה זה 23 ש"ח מינימום, ודמי שמירה בטח לא נדיבים, אבל זה ממש לא הורג אותך, ועדיף על כל דבר אחר שהייתי עושה עם הכסף ומשלם עליו עמלות.

@Shumpitostick

אחד מהתיקים שלי הוא לטווח של 5-6 שנים, וחלק ממנו מושקע במניות.
בניגוד לנרמז לעיל, תיק מניות עולמי מעולם לא נפל ב90% ונשאר בשפלו לחמש שנים.
הסיכון ממנו מזהירים הוא פגיעה בקרן. אם אתה חושב שאתה מוכן לסכן את הקרן, ואתה מבין את הסיכונים לאמיתם, אל תחשוש מפרופוגנדה דמגוגית.

לאחר כל זאת, צריך לקחת בחשבון שהשוק מוטה לכיוון הפסד על פני רווח (ביחס לתוחלת), במובן שיותר סביר לראות הפסד גדול מאשר רווח גדול.
טווח הזמן הוא בעייתי למניות
ומהו הטווח הסביר בעיניך להשקעת ערך אחת? (נניח ש95% מהתיק מוחזק במזומן)

לדעתי, אפשר קצת להירגע עם עניין ה"טווח ההשקעה קצר מדי" (דעת, אורי וסיניסטר - אל תקחו את זה אישית).
@Shumpitostick גם אם תשקיע עכשיו את ה-20,000 שיש לך + עוד 6,000 ש"ח בשנה (שהם חלק נכבד מהכנסתך בשנים הקרובות כחייל), עדיין תגיע בעוד 5 שנים עם סכום של כנראה לא יותר מ-50,000 ש"ח, מתוכם 25,000 באפיק מנייתי. לפי הכללים המקובלים (יכולת לחטוף ירידה של 50% בחלק המנייתי), אתה צריך להיות מוכן נפשית לעמוד בספיגת הפסד בסך... 12,500 ש"ח. לא משהו שחודשיים עבודה לא יוכלו לפתור. אגב, נניח שאתה נכנס עכשיו עם 20,000 ש"ח והמפולת קורית יום למחרת, אז הפסדת על הנייר 5,000 ש"ח (נניח שגם קרן האג"ח שלך יורדת ב-10% אז זה יהיה הפסד של 6,000 ש"ח). חודש עבודה בשכר מינימום והחזרת את זה.

אם היית אומר שאתה רוצה טיול גדול עם כל הכסף אחרי צבא או כל הוצאה חד-פעמית שתגמור את החסכון ושאתה לא יכול (או לא רוצה) לוותר עליה, אז כנראה שההשקעה שלך באמת תהיה לטווח קצר.
אבל במקרה שלך, אני מדמיין שה"הקלה" על חיי הסטודנט אותה אתה מדמיין תהיה בצורת אכילה הדרגתית של החסכון. במצב כזה יש אפשרות גדולה לגמישות והסתגלות כך שלא תצטרך לנעול הפסדים, בטח אם יש הורים שיכולים לתמוך קצת.

דעת ואורי הציגו את הצד השלילי, ולכן אנסה להאיר את הצד החיובי בהשקעה. לדעתי, הצד החיובי הוא לא הסיכוי לרווח (שוב, כמה אלפי שקלים לא אמורים לשנות דבר, אפילו לא בטווח הקצר). הצד החיובי האמיתי הוא שברגע שאתה מכניס כסף אמיתי לשוק, הכל הופך ליותר רציני. הלמידה שלך מקבלת BOOST למוטיבציה. אתה גם יכול ללמוד את הפסיכולוגיה של עצמך טוב יותר ו"על רטוב". וכל זה בשכר לימוד נמוך יחסית. אתה גם תבין הרבה יותר לעומק מונחים כמו "איזון" (אשכרה תצטרך לבצע בפועל), תכיר את הממשק מול הבנק (בסכומים כאלה נראה לי שבנק עדיף על בית השקעות), תכיר כל מיני סוגי עמלות (מהן תוכל להיזהר בעתיד), ועוד נושאים רבים. ככה, כשתגיע לגיל 30, תהיה הרבה יותר חכם, ותימנע מטעויות שעשית בגיל 20 במחיר נמוך.

בכל מקרה, שיהיה בהצלחה!

עריכה: עכשיו ראיתי שכתבת משהו ברוח הדברים שלי. קבל לייק :)

בניגוד לנרמז לעיל, תיק מניות עולמי מעולם לא נפל ב90% ונשאר בשפלו לחמש שנים.
יש לך מידע על תיק מניות עולמי ממלחמות העולם וממשבר 1929? לי יש מידע רק מהבורסה האמריקאית באותה התקופה.
המדד האמריקאי נפל 90% במהלך 1929 ומשקיעים שהשקיעו בשיא לא חזרו לשווי ההתחלתי שלהם במשך 5 שנים (וזה בהנחה והם השקיעו דיבידנדים מחדש במדד - המשקיעים שלא השקיעו את הדיבידנד מחדש נשארו עם הפסד הרבה יותר זמן!).

הצד החיובי הוא לא הסיכוי לרווח (שוב, כמה אלפי שקלים לא אמורים לשנות דבר, אפילו לא בטווח הקצר). הצד החיובי האמיתי הוא שברגע שאתה מכניס כסף אמיתי לשוק, הכל הופך ליותר רציני. הלמידה שלך מקבלת BOOST למוטיבציה. אתה גם יכול ללמוד את הפסיכולוגיה של עצמך טוב יותר ו"על רטוב". וכל זה בשכר לימוד נמוך יחסית. אתה גם תבין הרבה יותר לעומק מונחים כמו "איזון" (אשכרה תצטרך לבצע בפועל), תכיר את הממשק מול הבנק (בסכומים כאלה נראה לי שבנק עדיף על בית השקעות), תכיר כל מיני סוגי עמלות (מהן תוכל להיזהר בעתיד), ועוד נושאים רבים. ככה, כשתגיע לגיל 30, תהיה הרבה יותר חכם, ותימנע מטעויות שעשית בגיל 20 במחיר נמוך.
מסכים ב-100% עם כל מילה.

חשוב להתחיל להשקיע עם הבנה שאתה הולך לשלם שכר לימוד (שעדיין יותר זול משנה אחת באוניברסיטה) בתמורה לשיעורים חשובים ביותר שהחיים (והאוניברסיטה) לא ילמדו אותך לעולם.

אחרי שתפנים את הנושא שהשקעה שלך ככל הנראה הולכת להפסיד סכום כספי אבל לפצות אותך במונחים שאינם כספיים תוכל להשקיע בגישה הנכונה.

אם המטרה היחידה שלך היא הגדלת הון או רווחים אז אני נשאר בדעתי שעם טווח של 5-6 שנים אני לא מתקרב למניות.

ומהו הטווח הסביר בעיניך להשקעת ערך אחת? (נניח ש95% מהתיק מוחזק במזומן)
תלוי במידת הרגישות להפסדים של האדם, אבל 5 שנים זהו זמן קצר מדי לטעמי, אלמנט ההימור גבוה יותר ככל שטווח הזמנים קצר יותר ואין בהימורים עסקינן.
לטווח של 5 שנים הייתי דבק באג"ח בדרגות סיכון שונות ולא במניות.
אין לטווח זמן איזהשהו חוק ברזל אבל אני חושב שטווח של 10 שנים+ הוא פרק זמן סביר להשקעה בשוק מנייתי.

ש לך מידע על תיק מניות עולמי ממלחמות העולם וממשבר 1929?
אין לי נתונים. רק הערכות. אסייג באמירה:
בהעדר נתונים אחרים נראה כי...
המדד האמריקאי נפל 90% במהלך 1929 ומשקיעים שהשקיעו בשיא לא חזרו לשווי ההתחלתי שלהם במשך 5 שנים
לא חזר לשיא, אבל גם לא נשאר בשפל. ההפסד לחמש שנים היה קטן יותר, וגם הוא בלתי סביר באופן קיצוני.
בהנחה והם השקיעו דיבידנדים מחדש
כולם כאן מודדים תשואה כוללת.

אלמנט ההימור גבוה יותר ככל שטווח הזמנים קצר יותר
אני חושב שלגיטימי להמר כאשר התוחלת חיובית, כאשר הסיכוי מפצה על הסיכון באופן משמעותי, וכאשר ההפסד לא יגרום לנזק.
לדעתי, השקעה במניות באחוז קטן מספיק מהתיק, לא תפגע בקרן בכלל (נומינלית) אם שאר התיק מקבל את הריבית המקסימלית שהבנקים נותנים לחמש שנים.
במקום לקבל 2% בשנה, התשואה תנוע בין 0% לבין 4%, עם תוחלת של 2.5% (הכל דמיוני).
אני חושב שטווח של 10 שנים+ הוא פרק זמן סביר להשקעה בשוק מנייתי.
ומה לגבי התחלת נגיסה בקרן לאחר חמש שנים? אם המשקיע יודע שעוד x שנים הוא ימשוך אחוז y מהקרן, אפקטיבית היתרה ממונפת ללא ריבית.

לדעתי חלק מהתגובות פה קצת יותר מידי מלחיצות. בעיני אתה יכול ללכת עם התוכנית בלב שלם אם אתה לוקח בחשבון שקיימת גם אפשרות להפסד.
הסיכוי להפסד לטווח של 5-6 שנים אינו גבוה לדעתי, אם כי קיים ואין להתעלם ממנו. לא היו המון תקופות בהיסטוריה בהם המדד הפסיד לאחר 5-6 שנים, והעובדה שאנחנו רחוקים איזה חמישה עשר אחוז מהשיא גם משחקת לטובתך. הסנופי מעולם לא הפסיד יותר מ - 10-11 אחוז בטווח הזה, גם בעיתוי כניסה המחורבן ביותר.
סה"כ סבבה, יש סיכוי נמוך שתפסיד אלפים בודדים וסיכוי קלוש שתפסיד יותר, אם אתה ערוך לכך - הכל טוב. זה גם לא שכר לימוד, אם תדבוק בתוכנית תוחלת ההשקעה חיובית באופן מובהק. כן הייתי מקפיד לנסות להוריד את העמלות בבנק בכל זאת, ואם אתה יכול להיות גמיש יותר עם טווח ההשקעה מצבך בכלל על הכיפאק.
מה הסיכון שלי להיקלע למלכודת מס עם תעודת הסל הזאת?
להערכתי גבוה מאוד. במקומך הייתי גם מנסה להבין מה המשמעות של תעודה מנוטרלת מטבע, במיוחד במדד עולמי, זה גידור יקר מאוד ויכול להיות שיש בתעודה עלויות סמויות שלא נתת עליהן את הדעת.

* לא ממליץ, בהצלחה.

דבר ראשון מלא בהצלחה!
אני בעד ההתנסות וחושב שככל שתקדים להתחיל עם העולם הזה יהיה לך יותר קל בהמשך וזה כבר פלוס מאוד רציני.
בקשר לשאלה על גידור- פוסט די מוטה נגד גידור, אבל מסביר בגדול מה זה גידור http://www.assafnathan.com/2013/11/למה-לא-גידרתי-אני-לא-מגדר-ולא-אגדר/
כמובן שיש גם פלוסים בגידור- (למשל, אם היורו יקרוס?) אבל אולי המחיר שאתה משלם (מעבר לדמי הניהול, או יותר נכון שהקרן משלמת) לא מוצדק, ואולי כן מוצדק?

תודה על התגובות! יש לי רק עוד שתי שאלות:
1. קראתי על נטרול מטבע ומה שקראתי זה שלמעשה זה מוריד את הסיכון בנכס (כי יש למטבע מתאם שלילי עם המדד), מה שלא ממש אינטואיטיבי. האם זה נכון? אם זה נכון נדמה לי שזה אומר שברוב הגדול של המצבים עדיף שלא לנטרל.
2. אמרו לי בבנק שאין לי עלויות קנייה/מכירה על קרנות נאמנות. זה יכול להיות נכון?
ועוד שני עובדות פה שיקלו על מי שמנסה להבין את המצב שלי: אני מחויב לשנה קבע, והקיבוץ נותן לי כסף נוסף על המשכורת כחייל, שיאפשר לי להשקיע כ-500 שקל (אני חסכן מאוד, יש מצב שאצליח יותר)

כולם כאן מודדים תשואה כוללת.
גם בחישוב תשואה כוללת אפשר לחשב עם ובלי השקעה מחדש של דיבידנדים (ומהתרשמותי לא כולם מדברים באותה השפה בנושא הזה).

דוגמה להמחשה:
ניקח 1,000 מניות של XYZ במחיר של 100 דולר וכל מניה מחלקת לך 2 דולר בדיבידנד.
מחירי המניות התרסקו ל-50 דולר למניה והמניה חילקה 2 דולר כדיבידנד.
חודש אחרי חלוקת הדיבידנד מחירי המניות זינקו בחזרה ל-100 דולר.

חישוב תשואה כוללת ללא השקעה מחדש של דיבידנדים:
שווי מניות: 1,000 מניות כפול 100 דולר = 100,000 דולר.
דיבידנדים שהתקבלו: 2 דולר למניה = 2,000 דולר.
שווי תיק כולל: 102,000 דולר => תשואה של 2%.

חישוב תשואה כוללת עם השקעה מחדש של דיבידנדים:
ביום חלוקת הדיבידנד המשקיע קיבל 2,000 דולר (2 דולר למניה) והשקיע אותם מחדש ע"י רכישת 40 מניות נוספות.
כמות מניות סופית: 1,040.
שווי מניות: 1,040 מניות כפול 100 דולר = 104,000 דולר.
שווי תיק כולל: 104,000 דולר => תשואה של 4%.

מי שהשקיע דיבידנדים מחדש במהלך משבר 1929 הצליח להגיע לרווחים כבר בתוך 4.5 שנים.
מי שלא השקיע דיבדידנים מחדש היה בהפסדים גם עשור אחר כך.
שניהם קיבלו את הדיבידנדים ובשני המקרים מדובר בתשואה כוללת.

כמו כן לא אמרתי שהשוק יישאר בשפל למשך 5 שנים אבל השוק יכול להגיע לאותו השפל במהלך אותן 5 שנים בצורה שהמשקיע לא יוכל למשוך את כספו בלי לנעול הפסדים כבדים.

אם תדבוק בתוכנית תוחלת ההשקעה חיובית באופן מובהק.
תוחלת ההשקעה לא רלוונטית אם הוא מושך את כל הכספים בעוד 5 שנים.

לא עוזר לו שאתה אומר "אם לא תמשוך את הכסף אז התוחלת שלך להרוויח" כשהוא הצהיר מפורשות שהוא כן ימשוך את הכספים.

1. קראתי על נטרול מטבע ומה שקראתי זה שלמעשה זה מוריד את הסיכון בנכס (כי יש למטבע מתאם שלילי עם המדד), מה שלא ממש אינטואיטיבי. האם זה נכון? אם זה נכון נדמה לי שזה אומר שברוב הגדול של המצבים עדיף שלא לנטרל.
יש מאמר מעולה של אסף על "למה הוא לא מגדר ולא יגדר".
כדאי שתקרא אותו.
אני אישית לא מגדר ולא מתכנן לגדר.

2. אמרו לי בבנק שאין לי עלויות קנייה/מכירה על קרנות נאמנות. זה יכול להיות נכון?
כן אבל תשים לב שזה לא תקף לקרנות נאמנות מחקות אלא לקרנות נאמנות אקטיביות שבהן דמי הניהול מאוד גבוהים.
אל תדאג לבנק - המוצר שהכי זול לך מעביר להם הכי הרבה כסף (על חשבונך כמובן).

לגבי הגידור כמו שדעת אמר, מומלץ לקרוא את הפוסט הזה.
לגבי העמלות קניה ומכירה - אתה בטוח שלגבי כל הקרנות?
אולי מדובר רק על קרנות אקטיביות ולא קרנות מחקות.
בבנק לאומי למשל יש עמלה של 5 שקלים על הוראת קבע לקניית קרן מחקה.

גם בחישוב תשואה כוללת אפשר לחשב עם ובלי השקעה מחדש של דיבידנדים
כולם מניחים תשואה כוללת והשקעה מחדש. אחרת הם לא יכולים לקבל ריבית דריבית על כל התשואה.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ס האומנם - "במקרה חירום, תיק ההשקעות שלך יהיה הדבר האחרון שיעניין אותך" אוף טופיק 40
דר אהבהמוזרה תיק ההשקעות (ההיפותטי) הראשון שלי שוק ההון 14
P הסתמכות על השקעה במדדים - לבנות על תיק ההשקעות לעתיד. פוסטים מאיכות נמוכה 5
yossik מעבר לדיור מוגן - האם למכור את הדירה או את תיק ההשקעות? צרכנות פיננסית 19
B תיק ההשקעות שלי, או: איפה טעיתי שוק ההון 7
A [סקר] איפה נמצא תיק ההשקעות הממוסה שלכם? שוק ההון 34
ס תיק ההשקעות של סרגיי הלוי שוק ההון 8
ר התלבטות מה לעשות עם תיק ההשקעות שלי בהיבט הון עצמי לקניית דירה להשקעה שוק ההון 2
י תושב חוץ - חייב לסגור את תיק ההשקעות בפועלים - ניוד לברוקר שוק ההון 21
R ייעול תיק ההשקעות שוק ההון 7
Z האם נישום יכול לבחור שנה אחת לדרוש הוצאות על תיק ההשקעות ואז לשלם 30% מס על רווח הון ושנה הבאה לא לדרוש מיסים 0
י תיק ההשקעות שלי שוק ההון 18
Michel קופת גמל ישנה + תיק השקעות לאדם מבוגר. איך לנהל את ההשקעות? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 17
C אם הייתם מהגרים למדינה עם 0% מס רווחי הון האם הייתם משנים את תמהיל ואופי תיק ההשקעות שלכם? מיסים 8
A במה להשקיע את החלק הסולידי של תיק ההשקעות? שוק ההון 10
I תיק ההשקעות המורכב שלי שוק ההון 7
בייניש עברה שנה מאז פתיחת תיק ההשקעות שלי, איפה והאם אני יכול לייעל? שוק ההון 5
ס רכישת דירה למגורים ומכירת תיק ההשקעות נדל"ן 10
B שאלות על גיוון תיק ההשקעות שוק ההון 0
S צומת דרכים עם תיק ההשקעות - אשמח לעזרה שוק ההון 0
T דרכים להזין את תיק ההשקעות שוק ההון 18
G חוות דעת תיק ההשקעות הראשון שלי שוק ההון 2
T האם תיק ההשקעות (+רווחים,ריבית דריבית) צמוד למדד המחירים לצרכן? שוק ההון 2
Gambit אז… איך אתם עוקבים אחרי תיק ההשקעות שלכם? שוק ההון 32
יבגני_ל שאלת היתכנות מימון משכנתא אגרסיבי תוך העמדת תיק ההשקעות בשוק ההון כביטחונות נדל"ן 6
ת שיקולים בהשקעה במדד ממונף במסגרת תיק ההשקעות שוק ההון 6
ח שאלה בסיסית על תיק ההשקעות פוסטים מאיכות נמוכה 4
Y תיק ההשקעות הראשון שלי שוק ההון 10
RICOnERT מה עושים עם תיק ההשקעות הסולידי אחרי המוות מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 21
O ויזואליזציה של תיק ההשקעות שוק ההון 1
E תיק ההשקעות שלי(העתידי) שוק ההון 5
O תיק ההשקעות גדל ואיתו מחשבה על שינוי שוק ההון 11
E השפעת מט"ח על תיק ההשקעות שוק ההון 1
M תיק ההשקעות שלי שוק ההון 3
מרק סרפדים ריוויזיה על תיק ההשקעות שוק ההון 0
Y תיק ההשקעות של משקיע בתחילת דרכו - אשמח לכל ביקורת שהיא! שוק ההון 12
ס יתרונות חסרונות בלקיחת משכנתא אם תיק ההשקעות שלי לא 100% מניות נדל"ן 6
D ניהול כלל תיק ההשקעות בקרן השתלמות שוק ההון 1
D מבקש לקבל חו"ד בבניית תיק ההשקעות והפנסיה שלי (מעט מורכב) שוק ההון 10
ג דעתכם על תיק ההשקעות שוק ההון 2
S פיזור סיכונים - האם יש טעם לפזר את תיק ההשקעות בבתי השקעות שונים? שוק ההון 4