• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

שיקולים נוספים בבחירת ETF מעבר לדמי ניהול

febstar

משתמש רשום
דירוג
4
שלום לכולם,

רציתי לדעת האם ישנם פרמטרים נוספים שאתם בוחנים בהשוואה בין שתי קרנות המכוונות לאותו סוג נכס, מעבר לדמי ניהול? ואם כן, אילו?

זאת אומרת, לא לבחור רק על פי הקרן "הזולה" יותר מבחינת דמי ניהול (לדוגמא: VEA מול SCHF) אלא פרמטרים נוספים (מס' אחזקות?)

תודה.

האם ישנם פרמטרים נוספים שאתם בוחנים בהשוואה בין שתי קרנות המכוונות לאותו סוג נכס, מעבר לדמי ניהול?

בקרנות זרות:
1. חברה מנפיקה (נותן עדיפות קלה לוונגארד).
2. Assets Under Management - כמות הכסף שמנהלת הקרן. ניתן להשוות מול תאריך ההנפקה של הקרן ולהבין האם הקרן נתפסת כאיכותית בשוק. קרן שצוברת נכסים במהירות, היא קרן שהשוק תופס כמוצלחת.
3. Turnover שנתי - שואף לנמוך ככל האפשר (3-4%).
4. כיסוי - אם אני מעוניין לדוגמה בכיסוי כלל השוק העולמי, אני יכול לבדוק האם הקרן מכילה חברות Large, Mid ו-Small Caps.
5. טעות עקיבה - מחפש קטנה ככל האפשר לאורך שנים. בשוק האמריקאי מצפה לטעות עקיבה אפסית או כמעט אפסית. מחוצה לו - תנודתיות נמוכה ככל האפשר בטעות העקיבה.

סעיף 2 מאפשר לך להבין במהירות אם אתה בכיוון.

לא ממליץ ולא מייעץ. אלה הם הפרמטרים בהם אני אישית משתמש ולא מייעץ לאף אחד לעשות כמוני.

מה זה "Turnover שנתי"?

קצב תחלופת הנכסים בקרן.
ככל שקצב התחלופה גבוה יותר, כך הדבר גורר עלויות נוספות לקרן, מעבר לדמי הניהול (לפי ג'ון בוגל).

אין ממש צורך לדעת אבל הנוסחה לחישוב היא סך הנכסים שנמכרו במהלך השנה חלקי סך הנסים המנוהלים בקרן (AUM).

מוסיף:
נזילות גבוהה
מרווחים נמוכים
עדיפות למחיר ערך נקוב גבוה.

לדעתי,

לפי הסדר הבא:
1. אסטרטגית, במה הקרן משקיעה. וכמה טוב זה משתלב בשאר התיק שלי מבחינת כיסוי (לדוגמה, msci ו ftse מגדירים שונה את המושג "מדינות מתפתחות", וזה גורם לבעיה בשילוב של קרנות של וואנגרד ובלאק רוק).

הפרמטר הראשון המשמעותי ביותר, ובפער ניכר.

2. גודל הקרן.

3. דמי ניהול.

כמעט תמיד מתעלם מכל השאר. מניסיון, השוק בוחר טוב. ומשתדל לרפרף על התשקיף.

אם שאר הפרמטרים מעניינים אותך, ממליץ להכיר את morning star.

מחזק כל מה שאמרו פה.
הייתי מוסיף לבדוק שלא היו Capital Gain Distributions בשנים האחרונות.

מוזר שאף אחד לא הזכיר את המילים "מס ירושה" "PFIC" "קרנות צוברות/מחלקות" ושאר עניינים שקשורים למיסוי.

אני למשל מסתכל על שיקולי מס כתלות במכשיר שבו אני מחזיק את הנייר. למשל בחשבון IRA אני לרוב אעדיף ETF אירית צובורת.
יש אנשים שיעדיפו קרנות ישראליות כי אז המיסוי ריאלי ולא נומינלי לפי המט"ח.
יש אנשים שיתרחקו מכל מה שלא אמריקאי בגלל PFIC.
יש אנשים שיתרחקו מקרנות אמריקאיות כי הם פוחדים ממס ירושה.
יש אנשים שמעדיפים קרנות מחלקות ויש כאלה שיעדיפו קרנות צוברות.

יש המון שיקולי מס שאפשר להסתכל עליהם בבחירה בין קרנות, וההשפעות שלהם הרבה פעמיים הרבה יותר משמעותיים מעוד כמה שברי אחוז בדמי הניהול.

נערך לאחרונה ב:
למה אתה מתכוון?
חלוקת רווחי הון מתייחסת למצב שבו מנהל הקרן מכר נכסים ברווח ועכשיו עליו להעביר את מס רווחי הון למחזיקי הקרן.
לפי הבנתי, בזכות המבנה המיוחד של קרנות סל (ETF) יש ביכולת המנהל להימנע מכך. זאת אחת הסיבות שקרנות סל נחשבות ייעילות מס יותר מקרנות נאמנות רגילות.
היכן מוציאים את הנתון הזה?
בהרבה מקומות. מקום טוב לדעתי הוא http://www.etf.com/VTI אם ניקח את VTI לדוגמא.
אתה נכנס לETF Report ואז בלמטה יש תיבה קטנה: Capital Gains Distributions (3 Year) --

כמובן שלא אצפה מקרן שעוקבת אחרי מדד רחב לחלק רווחי הון, אבל אבין זאת אם אחפש אחרי קרן שמבצעת אסטרטגיה אקטיבית.

חלוקת רווחי הון מתייחסת למצב שבו מנהל הקרן מכר נכסים ברווח ועכשיו עליו להעביר את מס רווחי הון למחזיקי הקרן.
לפי הבנתי, בזכות המבנה המיוחד של קרנות סל (ETF) יש ביכולת המנהל להימנע מכך. זאת אחת הסיבות שקרנות סל נחשבות ייעילות מס יותר מקרנות נאמנות רגילות.

בהרבה מקומות. מקום טוב לדעתי הוא http://www.etf.com/VTI אם ניקח את VTI לדוגמא.
אתה נכנס לETF Report ואז בלמטה יש תיבה קטנה: Capital Gains Distributions (3 Year) --

כמובן שלא אצפה מקרן שעוקבת אחרי מדד רחב לחלק רווחי הון, אבל אבין זאת אם אחפש אחרי קרן שמבצעת אסטרטגיה אקטיבית.
תודה על המידע.חשבתי קרן אינדקס מחלקת רווחי הון רק כאשר היא עושה עדכון למדד וגם אז זה אמור להיות שולי ביותר.למה אתה מתכוון שמנהל הקרן יכול להמנע מחלוקת רווחי הון(יכול להיות גם הפסד?)

תודה על המידע.חשבתי קרן אינדקס מחלקת רווחי הון רק כאשר היא עושה עדכון למדד וגם אז זה אמור להיות שולי ביותר.למה אתה מתכוון שמנהל הקרן יכול להמנע מחלוקת רווחי הון(יכול להיות גם הפסד?)
נכון, קרן מחקה מדד צריכה להיות בעלת turnover של 3-4% בשנה, זה תלוי במדד ובאסטרטגיית הקרן. קרן שעוקבת אחרי הS&P מועדת יותר לחלוקת רווחי הון מכוון שהוועדה שקובעת את המדד מכניסה ומוציאה חברות מן המדד באופן קבוע, בעוד שמדד הWillsher5000 למעשה מחקה את כל השוק האמריקאי ולכל קרן שעוקבת אחריו אמורה למכור מניות רק במצב שחברה מספיקה להתקיים.

התכוונתי לעובדה שלמנהל קרן יש אפשרות להימנע מלחלק מס רווחי הון, זאת בזכות המבנה המיוחד של קרנות סל. הרווחים עדיין קיימים ויש לשלם עליהם מס, אבל מסיבה שאני לא מכיר, קרנות סל מצליחות להימנע מכך.

תודה רבה לכולם על התשובות, בהחלט גרם לי לשקול מחדש חלק מהבחירות הקודמות שלי.

מבחינת turonover rate, מצאתי למשל שחלק מהקרנות של Vanguard, על אף גודלן והפופולריות שלהן יש turnover גבוה יחסית (כ-14%-15%) אבל שנתון זה תקף גם לגבי קרנות אחרות המכוונות לאותה אסטרטגיה. האם הדבר נובע לדעתכם מ"אי יציבות" אינהרנטית (למשל שקרנות המתמקדות ב-small cap בהכרח יהיו בעלות turnover גבוה) ולכן אם רוצים להחזיק קרן כזו לנתון הספציפי הזה יש פחות משמעות?

סליחה על ההקפצה. תוכל להסביר מה היתרון?
ספרד BID/ASK נמוך יותר באחוזים.
אפשרות לפעמים לשלם עמלות נמוכות יותר כיוון בדרך כלל בתי ההשקעות מתמחרים עמלות לפי ע"נ ולא לפי שווי (בארה"ב).

ואו, עכשיו אני מרגיש ממש פראנואיד בהשוואה למה שאנשים כותבים פה, יכול להיות שבכל זאת קראתי ספר אחד או שניים יותר מידי על המשבר של 2008....

בכל מקרה, בהנחה שמדובר על ETF עוקב מדד ועל המדד כבר החלטת, ועכשיו רק נשאר למצוא את הETF עצמו, אני שם לב לדברים הבאים (מנסה לפי סדר החשיבות מבחינתי, לא מתחייב שאצליח)-
- קרן פיזית / סינטטית - אני משקיע רק בקרנות פיזיות. אני בהחלט מוכן לסיכונים שבהשקעה במניות, עם הפוטנציאל לרווח שבצידם, אבל אני לא רואה סיבה להוסיף כאן סיכון של המנפיק, בטח ובטח כשזה סיכון שאין פוטנציאל רווח בצידו.
- רק קרן שהיא UCITS
- גודל הקרן ביחס לתאריך ההנפקה שלה. בד"כ עונה גם על השאלה של סחירות (בזירה בה אני קונה). קרן של מעל 200 מליון יורו אין בעיה, 50-200 - בודק מגמות. פחות מ-50 עוזב.
- טעות עקיבה
- דמי ניהול- כן, רק בשלב הזה. בשלב הזה אגב השונות בין הקרנות שנשארו תהיה בד"כ לא בשמיים.
- חברת הניהול - מפזר בשיקול של כלל תיק ההשקעות כדי לא לשים את כל הביצים בסל אחד, אותו דבר לגבי המדינה בה מונפקת הקרן וגם (וזה ממש שלב לפני אישפוז כפוי) הבנק המלווה של הקרן.
- אם הקרן פיזית, מעדיף אחת שלא מלווה ניירות ערך. אם אין כזאת, בודק ששיעור הניירות ערך שמלווה לא עולה על 1-2 אחוז ממוצע יומי (יש כאלו שמגיעות ל-15-20 אחוז).

מעבר לכך עושה חלוקה בכלל הפורטפוליו של קרנות צוברות/מחלקות שתאפשר לי ניצול מקסימלי של הטבות מס.

אחרי זה שם תפילין על כל רגל, מנשק שלוש מזוזות והולך לחפש חתול שחור.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
A שיקולים ותהיות בבחירת קרן פנסיה וגמל\השתלמות לאחר סקר שוק ולימוד עצמי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 14
ג שיקולים בחשיפה למטח בקרן הפנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 10
N IRA סנופי לעומת מדד עולמי - שיקולים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
N שיקולים במעבר בין קרנות סל שוק ההון 2
A שיקולים בבחירת מסלול ביטוחי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
לארוצה שיקולים ברכישת קרנות איריות בבורסות אירופאיות באמצעות IB צרכנות פיננסית 27
ח שווה לצאת ממעמד עוסק פטור? שיקולים בנוגע לביטוח לאומי מיסים 5
M קבלת חלק קטן בדירה במתנה - שיקולים נגד? נדל"ן 7
ז איך לבחור עבודה אל מול שיקולים אחרים התפתחות אישית 8
epk שיקולים בבחירת שיעור הפקדת עובד לחסכון לגמלאות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
ל שיקולים לתמהיל משכנתא בחלקים עבור דירה למשתכן נדל"ן 7
ת שיקולים בהשקעה במדד ממונף במסגרת תיק ההשקעות שוק ההון 6
S שיקולים להחלפת קרן מחקה בתיק שוק ההון 2
Ron.B שיקולים של בעלי דירה בהשכרה- שיפוץ משותף נדל"ן 16
T שיקולים לבחירת קרן פנסיה/גמל/השתלמות צרכנות פיננסית 3
amidar שיקולים בבחירת דירה - מספר חלופות והמשמעויות שלהן צרכנות פיננסית 18
romrom שיקולים בפיזור מניות בעת אחזקת RSU שוק ההון 23
T שיקולים משניים, אני יודע, אבל בכל זאת - חצץ בנעל שוק ההון 49
KickR שיקולים ב-relocation לסין אוף טופיק 9
N לצרף בת זוג לחשבון השקעות (שיקולים) שוק ההון 11
unrealx שיקולים שצריך לעשות - בית השקעות \ IB שוק ההון 0
unrealx שיקולים שצריך לעשות כדי לבחור אם לבחור קרן ישראלית או זרה שוק ההון 19
A שיקולים בהשקעה לטווח קצר שוק ההון 1
מ שיקולים של בעל תיק קטן שוק ההון 18
קורא הדוק REET / VNQ + VNQI / RWO - שיקולים בעד ונגד שוק ההון 42
י שיקולים במשיכת קופ"ג עם צבירה נמוכה בפטור ממס שוק ההון 27
ל שיקולים במכירה/החזקה של מניות RSU שוק ההון 81
liranviper שיקולים בבחירת קרן אג"ח שוק ההון 11
yanosh34 שיקולים בהפרשה לקרן השתלמות IRA מעל תקרת הפטור ממס שוק ההון 24
שחר שיקולים לבחירת ETFים להרכבת תיק (מסים, פיזור, מדדים וכד') שוק ההון 69
י שכבות בIB. פתרון שאולי יהיה מוסכם. חשבונות נוספים. מיסים 49
D מחקה סנופי 500- טבלה בין כל האפשרויות של דמי ניהול ופרמטרים חשובים נוספים שוק ההון 19
מ אקסולידית - ניהול תקציב חודשי ושידרוגים נוספים צרכנות פיננסית 3
נ אפיקי השקעה נוספים - למי שכבר מושקעת בשוק ההון שוק ההון 10
F אפיקי השקעה נוספים עבור חיסכון לפנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 14
נ פרוייקט בניה להשקעה- מימון מכספי פרישה ושיקולים נוספים שוק ההון 6
A המלצות לבלוגים נוספים אוף טופיק 3
הדב מספר שאלות, לגבי המיקרו בהשקעות ודברים נוספים שוק ההון 10
I עזרה בבחירת קרן פנסיה והשתלמות לעובד צעיר ומרושש פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 13
Y מלכוד בבחירת החלק הסולידי בתיק שוק ההון 13
S עזרה בבחירת ברוקר במעבר ל-IRA פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 14
O התלבטות בבחירת דירה - דירה בהנחה נדל"ן 9
א מסתבך בבחירת קרן כספית פוסטים מאיכות נמוכה 8
M התלבטות בבחירת מוסד לימודים לכלכלה התפתחות אישית 7