• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

שוק ההון בזמן חיסכון לדירה

Avichay56

משתמש סולידי
דירוג
32
אני מקווה שהנושא הזה לא לעוס מדי בפורום.
אני מתלבט אם להיכנס להשקעות בשוק ההון(יש לי עוד ש.ב לעשות לפני שאני עושה צעד כזה) בזמן שאני ואשתי יודעים שבתוך 3-4 שנים אנחנו נקנה דירה.
אני אפרט את הסיבות לכך:
1. כפי שכבר שמעתי מכמה כאן, ההורים. יש סכום 200-250 אש"ח שההורים מוכנים לתת לקניית ארבעה קירות.
2. בת הזוג, אין מה לעשות. זה לא משהו שהיא תוותר עליו, היא כן בעד החיסכון האגרסיבי שאנו עושים וסומכת עלי בעניין ההשקעות כשארצה להיכנס. אבל ויתור על בית הוא לא בא בחשבון.

אנחנו עדיין בתחילת דרכנו בחיים היא סיימה לימודים אני בתוכם, מרויחים 10k נטו ומצליחים לחסוך 45%-50% מההכנסה. עדיין אין ילדים.
אבל אני לא יודע אם כדאי להיכנס לעולם ההשקעות כשיש יעד מאוד קרוב להשתמש בכסף הזה.
אז מה אתם חושבים?
להיכנס לשוק ההון בכל זאת?
אם כן, באיזו צורה לחשוף את תיק המניות לסיכונים?

בעלת הבית מבקשת לא לבקש או לתת ייעוץ אישי.
שאלה כללית: אתה מכיר את הסיכונים בהשקעה במניות לטווח של 3-4 שנים?

נערך לאחרונה ב:
לדעתי אם כל הכסף בשוק ההון אמור ללכת לדירה בעוד 3-4 שנים אז זה רעיון רע מאוד להיחשף להרבה מניות.. פשוט כי זה תנודתי מדי ואתה יכול למצוא את עצמך בעוד 4 שנים עם עשרות אחוזים פחות מההון שלך ולצאת בתזמון רע מאוד.

אני בקרוב אעמוד בדילמה דומה, כי אני אמכור את הדירה שלי להשקעה. לי אין אילוץ של זמן מתי לקנות שוב דירה להשקעה אבל אני בהחלט רוצה לקנות אחת אחרי שיהיו ירידות בשוק הנדל"ן הישראלי מטעמי מיסוי ופיזור.

דברים שחשבתי עליהם:
1. להשקיע בשוק ההון כאילו אין תוכנית לרכישת דירה. את הדירה אני אקנה כשהתנאים יבשילו. מה זה יבשילו? כדאי להגדיר מראש.. אבל בגדול זה אומר שלא הגענו למצב ששוק הדיור עוד לא ירד או שוק המניות בדיוק התרסק. אם מ2 התנאים האלה עדיין קיים, פשוט להמשיך להמתין ולקוות שנגיע למצב שבו שוק הדיור התרסק ושוק המניות עוד לא (או ששוק המניות התרסק והספיק להתאושש לפני שוק הדיור).
באפשרות הזאת אפשר לבחור רק אם יש גמישות במועד קניית הדירה, וצריך לקחת בחשבון שהמועד יכול להיות רחוק

2. להחליט מה ההון שנדרש לדירה, ולשים אותו בתיק מקביל שבו החשיפה למניות/נכסים בסיכון גבוהה קטנה בהתאם לאופק שבו רוצים לקנות דירה

3. להשאיר תיק אחד, ולהקטין את החשיפה למניות/נכסים בסיכון גבוהה. במקרה הזה יותר קל לנהל, אבל יש פה חסרונות כי קשה לשלוט על המידה הרצויה של הסיכון לכל מטרה (ויש 2 מטרות)

לדעתי, השאלה הזאת מצויינת. הרבה מתלבטים בה, ומקבלים תשובות לא ברורות.
אז ראשית הבהרה: אני לא יועץ, לא מבין בתחום, ואני דן בנושא התאורטי בלבד.
התשובה הקלאסית שתקבל היא: "אתה הולך לעשות רכישה ב-3 שנים. לא משקיעים בשוק ההון ל-3 שנים. זה טווח קצר מדי".
זוהי תשובה שגוייה לדעתי. היא שגוייה כי היא רק חלקית נכונה. אכן, לא הגיוני להשקיע בשוק ההון ל-3 שנים. כאן כולם יסיכמו.
פשוט הסיכון ב-3 שנים בשוק ההון גדול מאד יחסית לתשואה.
אבל השאלה שנשאלת פה היא לא האם שווה להשקיע בשוק ההון ל-3 שנים.
השאלה שנשאלת היא האם שווה להשקיע בשוק ההון על מנת לקנות דירה בטווח של 3 שנים.
לכן, השאלה שצריך לענות עליה היא לא מה הסיכון בשוק המניות, אלא מה הסיכון של שוק המניות לעומת שוק הדירות.
כלומר, אתה לא מתכוון להשקיע בשוק הון על מנת לצרוך (כמו שפנסיונר עושה), אלא אתה מתכוון להחליף הון אחד בהון אחר.
לצורך הדוגמא, בקירוב רב, מחיר דירה בישראל עלה בכ-10% בשנה מ-2009 במשך 3 שנים. אבל גם שוק ההון האמרקאי עלה בערך באותם אחוזים.
לכן, מי שהתלבט בשנת 2009 אותה התלבטות ושם כסף בפק"ם קצר, קנה ב-2012 דירה קטנה יותר ב-30%, או שלא קנה בכלל אם הוא ממונף.
יחד עם זאת, שוק ההון לא נמצא בקורלציה 100% עם שוק הדיור. ובהחלט תתכן ירידות בשוק ההון ועליות בשוק הדיור.

מה שהייתי עושה במקומך, זה מנתח את נתוני נדל"ן (לרוברט שילר יש אתר עם נתונים כאלו) ב-50 שנה האחרונות, לעומת השקעה בתיק של 75% מניות, 25% אג"ח בינוני-קצר. ובודק, לפי קרטריונים של סיכון שאתה מחליט עליהם מה הכי כדאי להם. למשל, יתכן שתחת קריטריון של סיכוי גבוה ביותר לרכוש דירה, תגלה שעדיף להשקיע בתיק כזה (לא בדקתי).

בלי קשר לזה, אני חושב שלקנות דירה עם משכנתא זה דבר רע. לא בגלל הדירה, אלא בגלל המשכנתא.

2. להחליט מה ההון שנדרש לדירה, ולשים אותו בתיק מקביל שבו החשיפה למניות/נכסים בסיכון גבוהה קטנה בהתאם לאופק שבו רוצים לקנות דירה
זו הגישה שאני מאמץ.
אם לקצר - לדעתי לא סביר להשקיע בשוק ההון כסף שמיועד לדירה, בטווח של שנים בודדות.
אני שומר סכום כסף לדירה שאקנה בשנים הקרובות במזומן בבנק, כי כיום סיכון נמוך מגיע עם תשואה אפסית. רק מה שמעל הסכום הזה הולך לאפיקים אחרים בסיכון גבוה. קבעתי את הסכום ככה שיאפשר לי בוודאות להצליח לרכוש דירה מבחינת הון עצמי נדרש, ותחת הנחה שאוכל לקחת משכנתה, ללא הסתמכות על עזרה של ההורים (יכולים לשנות את דעתם בעתיד), וללא הסתמכות על קרן השתלמות וכו' (חבל לשבור בשביל דירה).
באסטרטגיה הזו יש מצב שאקח משכנתה ענקית אם במקביל לירידה במחירי הדיור תהיה גם ירידה משמעותית בתיק המניות. אבל - אני מאמין שאחרי כמה שנים ששוק המניות יתאושש אני אוכל גם לממש חלק ממנו (ברווח!!) כדי לצמצם את המשכנתה.

לא מייעץ וכו'

הרבה אנשים פה טועים במינוח ומקבילים את "שוק ההון" = "מניות"
גם אג"ח מדינה זה שוק ההון, גם מק"מ וגם קרן כספית.
אין כל בעיה להשקיע כספים בצורה בטוחה וסולידית מאד בשוק ההון, גם כספים המיועדים לדירה.

משהו משלושת אלו ינצח חיסכון בבנק, אם מוכנים לוותר על נזילות?
אתה מרוויח נזילות ולא מפסיד אותה, שוק ההון נזיל בעוד פק"מ לא, בכל מקרה זה משתנה בתלות בסכום הכסף ובעמלות שאתה משלם, ביכולת המיקוח שלך ועוד.

@אורי ג. , האם אקבל כרגע תשואה חיובית לאורך 4 השנים הבאות (הזמן שבו הבחור מתכוון לרכוש דירה, תוך שקלול אינפלציה) אם אשקיע באג"ח מדינת ישראל?
לפי הידוע לי התשואה על אג"ח ממשלתי לטווח קצר הוא שלילי כשמשקללים אינפלציה פנימה.

איך ניתן להשקיע באג"ח לטווח קצר יחסית (מלידתו ועד מותו, ללא מסחר) ולקבל תשואה חיובית הגדולה מהתשואה אשר אקבל מהבנק אם אסגור את הכסף בתכנית חיסכון ל-4 שנים (1.5% ריבית לשנה) ?

הרבה אנשים פה טועים במינוח ומקבילים את "שוק ההון" = "מניות"
גם אג"ח מדינה זה שוק ההון, גם מק"מ וגם קרן כספית.
אין כל בעיה להשקיע כספים בצורה בטוחה וסולידית מאד בשוק ההון, גם כספים המיועדים לדירה.
תוסיף תעודות פקדון, ואג"ח קונצרני.

@Avichay56
גם אם היינו רוצים, אי אפשר לייעץ לך... זה נורא תלוי בסיבולת שלך לסיכון, ובגמישות שלך.

יש כל מיני אסטרטגיות השקעה לטווחים כאלה. רובן מסתמכות בעיקר על אג"חים (גם קונצרניים), מתוך תקווה לצמצם תנודתיות. אסטרטגיה אחרת היא ללכת על תיק שרובו מנייתי אבל אז אתה צריך להיות גמיש מתי אתה יוצא מהשוק. כלומר, התיק שלך עלול לקרוס בדיוק לפני שתחליט לצאת. ואז תאלץ לחכות עוד 3-5 שנים להוציא את הכסף.
@TunaGolem פועל בדרך השניה. אבל, הוא בחור עז רוח.

אישית, לדעתי, לרכישת דירה בעוד כמה שנים, מסוכן מדי להחזיק 100% מזומן.

לפי הידוע לי התשואה על אג"ח ממשלתי לטווח קצר הוא שלילי כשמשקללים אינפלציה פנימה
אף אחד לא יודע מה תהיה האינפלציה, ובוודאי שלא הפרטנית שמתחשבת בעליית מחיר הנכס הספציפי שאתה תרצה לקנות.

נערך לאחרונה ב:
אני במצב כמו ש- @Avichay56 מתאר רק שלא מתחשב בכלל במתנה מהורים.

יש גם ETF מסויימים של אגחים מכל העולם עם פיזור יפה .. אני מחפש דוגמאות של קרנות כאלה ..מישהו משקיע דרך זה?

נערך לאחרונה ב:
עז פנים.
(מדען שלא מאמין ברוח.)
אתה אחד הדתיים המעניינים...
מצד שני, אמונה שיש נשמה נפרדת מהגוף היא כנראה משהו קמעה מאוחר...
מצד שלישי, "הבעיה הפסיכופיזית" (כפי שלייבוביץ כינה אותה), במובן הפסיכולוגי הפשטני שלה (בניגוד למטאפיזי) מושרשת בקיום האנושי. אולי אפילו בפסיכולוגיה האנושית. התשובה הטאואיסטית היא שאנחנו באים, והולכים, והחיים אינם אלא חלום, והשאלה היא חסרת משמעות.

אישית, לדעתי, לרכישת דירה בעוד כמה שנים, מסוכן מדי להחזיק 100% מזומן.
אוקי, אז מה אתה אישית היית עושה ?
אם יש לך מה להגיד פשוט תגיד את זה, אל תיצור ציפיה ואז תחתוך.
המטרה היא לשתף, לא להגיד "הדרך שלי היא אחרת" אבל לא בא לי לספר לכם מהי.

אף אחד לא יודע מה תהיה האינפלציה, ובוודאי שלא הפרטנית שמתחשבת בעליית מחיר הנכס הספציפי שאתה תרצה לקנות.
ברור שאני מניח הנחות מסוימות (אינפלציה של 3% בשנה).
לא הנחתי קשר בין מחיר הנכס לקניה בעוד 4 שנים לאינפלציה, השאלה שלי הייתה בקשר לפוטנציאל הרווח על המזומן שאתה מחזיק עד רגע הקניה.
מה שעניין אותי היה ההשוואה בין מה שאני מקבל מהבנק לבין מה שאני מקבל מאג"ח ממשלתי בתקופת ההמתנה של 4 שנים עד לקנית דירה.
אם כי השאלה שאתה העלית מעניינת כשלעצמה.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
G הצמדה לנדלן דרך שוק ההון שוק ההון 3
H איך ללמד ילד על שוק ההון? התפתחות אישית 1
י איך להתחיל להתעסק עם שוק ההון שוק ההון 3
R איך מחלקים את ההשקעות בין שוק ההון ובין נדל״ן? שוק ההון 24
ת דירה או שוק ההון נדל"ן 8
R ג'ק בוגל (ז"ל, 2017) - "מה שיוביל לתשואה שנתית בשיעור של 4% עבור שוק ההון האמריקאי" שוק ההון 3
S שוק ההון כתחליף לעו"ש שוק ההון 15
Y השפעת הרפורמה המשפטית על שוק ההון בישראל שוק ההון 429
yossik תוכנות, אפליקציות למעקב ואנליזה של שוק ההון, ניהול תקציב ועוד... אוף טופיק 11
מ החזר מס שוק ההון עם קבלות על פי סעיף 46 מיסים 2
ג החזרי מס על רווחי שוק ההון שוק ההון 8
ג מעונין ללמוד א' ב' של מושגי שוק ההון לא למטרת השקעה התפתחות אישית 3
C בס״ד שוק ההון תשואות 2022 YTD שוק ההון 15
Y מידע פיננסי שוק ההון שוק ההון 8
L הורדת שיעור המס בשוק ההון להקלה על שוק הדיור נדל"ן 4
ש שוק ההון לצד נדלן פוסטים מאיכות נמוכה 0
G לימודי שוק ההון שוק ההון 17
A מרגיש מחוץ למשחק של שוק ההון - דווקא בגלל הפורם והטוויטר של הסולידית.... שוק ההון 108
ס ביג דאטה על שוק ההון והערכות אוף טופיק 0
E אני מבולבל ולא יודע איפה ללמוד על שוק ההון שוק ההון 115
L כיצד ניתן להשוות את שוק ההון לנדל"ן? השקעות אלטרנטיביות 7
א שוק ההון גבוה- שווה להיכנס עכשיו? שוק ההון 12
V מה הסיבה שאיננני יכול לפתוח נושא ב>שוק ההון>ברוקרים ופלטפורמות מסחר אוף טופיק 2
ה נדל"ן מול שוק ההון - היבטי מינוף ומיסוי שמטים את הכף נדל"ן 78
ס המלצות לספרים בנושא שוק ההון פוסטים מאיכות נמוכה 3
T עד כמה אמין מדד איכות השירות ע״פ רשות שוק ההון פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
M רשות שוק ההון עוצרת את המינוף בקרנות הפנסיה המחקות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
aminadav איך ללמוד על שוק ההון? מחפש ספר הכי חופר שאתם מכירים. אוף טופיק 5
ע נדלן VS שוק ההון נדל"ן 93
צ 2 שאלות על שוק ההון שוק ההון 5
ט שוק ההון: למה אנשים לוקחים הלוואה לצרכי מינוף? פוסטים מאיכות נמוכה 13
ק טירונית שוק ההון מחפש סימולים (או - כשאת אומרת אג"ח, למה את מתכוונת) שוק ההון 10
A לימוד יסודות שוק ההון התפתחות אישית 1
nicepo1 השקעה באדמה חקלאית דרך שוק ההון השקעות אלטרנטיביות 0
S שוק ההון מול השקעת נדל"ן בחו"ל נדל"ן 4
נ למידה על שוק ההון בצורה מסודרת אוף טופיק 2
A 2/3 פריים, האם זה הופך את ההשקעה לנדלן עם 8% תשואה עדיפה על שוק ההון? נדל"ן 34
D השקעה של 3m - נדל"ן / שוק ההון/שילוב? נדל"ן 14
ה נדל"ן בארץ או בחו"ל או שוק ההון? נדל"ן 17
E נדל"ן Vs שוק ההון נדל"ן 35
T בדרך למגורים - כמה דירות להשקעה מול שוק ההון נדל"ן 61
A יחס אינפלציה - ריבית - שוק ההון - נדל"ן שוק ההון 0
ג האם שוק ההון מתמחר בוודאות ירידה במחירי הדיור? נדל"ן 38
ג כניסה אל שוק ההון שוק ההון 7
ד איך להתחיל ללמוד על שוק ההון והבורסה? שוק ההון 7
ד מכירת דירה לטובת שוק ההון בצל משבר הקורונה שוק ההון 13
ל עזרה בחשבונאות במבחני שוק ההון אוף טופיק 6
Y התייעצות | נדלן חו"ל מול שוק ההון שוק ההון 5
D פיזור השקעות - נדל"ן, שוק ההון או שניהם? נדל"ן 6