קצונה

הנושא בפורום 'פיתוח אישי' פורסם ע"י שם בדוי, ‏16/7/17.

1. שם בדוי

שם בדוי משתמש רשום

היי, רציתי לדעת מניסיונכם האישי, האם לדעתכם מבחינה כלכלית משתלם לצאת לקקצ ולשרת כקצין עורפי (מה שאומר שאני אקבל 60אלף שקל לשנה +-).

יתרונות- עבודה קבועה, מינימום הוצאות, הטבות.
    חסרונות- שכר מינימום.

האם קשה להתפתח באזרחות בגיל 21 או שזה אפשרי למצוא מקום עבודה שמציע יותר משכר מינימום?

2. משה

משה משתמש רשום

אין מחסור בעבודות שמשלמות יותר משכר מינימום כך שמבחינה כספית אני לא חושב שקצונה זו בחירה משתלמת.
    מאידך עבודה כקצין יכולה להיות הזדמנות לפיתוח אישי משמעותי (או שסתם יש לי תפיסה אידאית על מה שקצינים עורפים עושים...)

רוני, רובי1 ו-שם בדוי אוהבים את זה.
  3. adamshalev

adamshalev מודרטור

קורס קצינים טוב בעיקר בשביל החוויה, הוא לא תורם משהו מיוחד לעתיד הכלכלי שלך. לימודים ורכישת מקצוע לעומת זאת כן.

חתול לילה, Benjamin Willard ו-Penguin אוהבים את זה.
  4. שמוליק קיפוד

שמוליק קיפוד משתמש רשום

מבחינה כלכלית נטו זה כנראה לא משתלם.
    שכר של 60K אפשר למצוא בקלות גם באזרחות, ואתה בד"כ מעכב את חייך בשנה.
    לך תלמד/תרכוש מקצוע/לך לטייל או אפילו תעבוד בעבודה אחרת שמתגמלת מעט יותר.

מצד שני זו בהחלט יכולה להיות חויה.

5. Benjamin Willard

Benjamin Willard משתמש רשום

מה עם שליחות וציונות?

רוני ו-דרורה אוהבים את זה.
  6. שם בדוי

שם בדוי משתמש רשום

אני ממש רוצה לצאת לקצונה- בעיקר בגלל פיתוח עצמי ומסירות. מצב שני, אני מפחד שזה יפגע בי בעתיד.. כי אני אהיה שנתיים (ואולי אפילו יותר) על משכורת מינימום. השכר מינימום זה הדבר היחיד שעוצר בעדי מלצאת וזה ממש מבאס :(

(חלק אמרו לי שזה בכלל משתלם בגלל המיסים שבאזרחות וההוצאות וההפרש בין צהל לאזרחות יהיה באזור ה 1000 שקל)

7. TunaGolem

TunaGolem משתמש רשום

לא שמעו עליהן בב"ד 1.

Osterreicher ו-Benjamin Willard אוהבים את זה.
  8. דוג

דוג משתמש רשום

לא.

9. צדיק נסתר

צדיק נסתר משתמש רשום

אין לי שום מושג על קצין עורפי ומה הוא עושה
    יש לי דעה ברורה שהכשרה ושירות כקצין קרבי
    הם בית ספר מופלא למנהיגות ומנהל עסקים
    ברור לי ששיש גם שיקול כלכלי אך לדוגמא
    קצין תקשוב/מחשוב הוא קצין עורפי שמרויח הרבה כסף
    בלי לבדוק עובדות אי אפשר לקבל החלטה נכונה

10. שוורצע_חייה

שוורצע_חייה משתמש רשום

מדוע אתה חושב/מפחד שתיפגע מכך בעתיד?
    אם אתה ממילא מתכנן לעבוד תחילה ולא להתחיל לימודים אקדמיים, אני חושב שלקבע יתרון על על עבודה בלתי מקצועית של יוצא צבא.
    כקצין עורפי גם יהיה לך זמן להתחיל ללמוד במקביל.
    וכן, ציונות, ערכים והגשמה הן לא מילים גסות.
    אינני יודע על בה"ד 1 של היום, אבל בזה שהייתי בו לפני 25 שנה בהחלט שמעו עליהן.

בת העמק אוהב/ת את זה.
  11. יוסי

יוסי משתמש רשום

מצטרף לתומכים. אני חושב שבמקרה כזה התועלת הפנימית גוברת בהרבה על התועלת הכלכלית. עפ זאת, בהחלט ייתכן שהשנתיים האלה אף יתרמו לך גם כלכלית בעתיד בשל התכונות שתרכוש כחלק מהעבודה.
    שליחות, ציונות, תרומה למדינה - חשוב מאוד.

Everything_Nice אוהב/ת את זה.
  12. Everything_Nice

Everything_Nice משתמש רשום

הזכירו פה פיתוח אישי , ציונות וכו הכל נכון ולדעתי חשוב. גם יכול לא להזיק לקו"ח.
    אם אתה מתבונן מהזווית הכלכלית אז לדעתי גם לא כלכך גרוע. הצבא מסגרת וההוצאות לא מטורפות כחייל/קצין סדיר/קבע.
    יש חדר אוכל בחלק גם חדר כושר. הטבות שונות וכו. אני לדוגמה לא מתלהב מלאכול בחוץ,לא מעשן ולא שותה שתיה מתוקה כתוצאה מזה הייתי מוציא הרבה פחות מרוב מי ששירתו איתי.

13. שם בדוי

שם בדוי משתמש רשום

אני כרגע בן 19 ולא יודע מה אני רוצה ללמוד (מניח שגם בגיל 21 לא..). אם אני אשתחרר אני דיי בטוח שאעבוד כמלצר ובטח גם אסע לחול למשהו כמו חודש. כאזרח אני לא רואה את עצמי מבזבז הרבה כסף ואני עדיין אגור עם ההורים.. אבל להיות שנתיים בתפקיד שאני נותן 10שעות ביום, והשכר קבוע (4500-5000) ולא תהיה לי אפשרות אחרת קצת מלחיץ אותי..

14. c881

c881 משתמש רשום

יש לך איזה קצין עורפי באותו תפקיד שאתה יכול לשאול אותו מה הוא עושה במשך היום? כמה שעות פנויות יש לו במהלך היום?
    אולי להתחיל איזה קורס שניים ב-פתוחה בזמן השרות?
    אולי ללמוד כמה קורסים אונליין בזמן השרות?

15. שם בדוי

שם בדוי משתמש רשום

המפקד הישיר שלי הוא סגמ. בגלל זה אני יודע מה השכר. יום העבודה הממוצע שלו הוא 8:00-18:00/19:00. הוא לא גר ליד הבסיס ולכן גם יש לו נסיעה של שעה הביתה.

אני חושב שקצת קשה ללמוד משהו במהלך סדר יום כזה..

(אגב אם הנושא כבר נפתח, אני כרגע ביומיות 8-17 ומתלבט אם לקחת עכשיו קורס או אולי להמשיך לעבוד ולהגדיל את ההון העצמי)

16. c881

c881 משתמש רשום

אפשרות ללינה בבסיס?
    8-18 בשכר מינימום לחודש? לך לעבוד בתחנת דלק.

17. Osterreicher

Osterreicher משתמש רשום

אני משרת כמעט שנתיים בקבע, כך שאולי תתחשב בדעה שלי.

נתחיל מהשכר:
    1. זה לא שכר מינימום.
    2. לי אישית עלתה המשכורת ביותר מאלף ש"ח במשך פחות משנה. זו לא טעות, זו מדיניות. משמע שזו מגמה כוללת בצבא לשפר את תנאיהם של קצינים ונגדים צעירים בעוד להשאיר את השכבה המובגרת יחסית סטטית. זה בא לטובתך.
    3. יש לא מעט הזדמנויות לחלוב מהצבא כספים נוספים מעבר למשכורת. למשל מענק התמדה, מענק שימור וכו'.

הטבות:
    1. חבר. מועדון חבר מקטין הוצאות בצורה משמעותית. אם זה בבגדים, בילויים, ספרים או דברים לבית. חבר זו הטבה לא קטנה.
    2. נקודות קבע. מאז שאני בקבע לא שילמתי שקל על הלבשה תחתונה, מצעים ואביזרי ספורט (כולל נעלי ספורט).
    3.מהשנה השנייה לקבע מפרישים לך לקרן השתלמות ולקופת גמל, בנוסף לקרן פנסיה כמובן. לא יודע כמה חברים יהיו לך שבגיל 22 יהיה להם את כל זה.

אני לא משלם שכירות, כן חשבונות, נוסע באוטובוסים ורכבות בחינם, לא מחזיק רכב, ממעיט ביציאות ואני מצליח לחסוך בממוצע 75% מהמשכורת שלי, מה שללא ספק הייתי מוצא הרבה יותר קשה בחוץ.

הסתייגויות:
    1. אם תהייה קצין מנהלתי בבסיס עורפי תמצא את עצמך במדרגת ההכנסה הכי נמוכה באוכלוסיית הקבע, אפילו אפסנאי יעשה יותר ממך ומכיוון שהצבא מעלה את השכר בצורת אחוזים זה יהיה הבדל משמעותי.
    2. ביחס לכמות הזמן שתעבוד והמשכורת שתקבל, זה לא מצב מזהיר. לפעמים תרגיש כאילו היה עדיף להיות אזרח, אבל זה יכול להיות גם הפוך.
    3. לגבי הערכים (ופה זו דעתי) ציונות ושליחות זה אובררייטד לחלוטין. תעשה את עצמך המשימה ותהייה נאמן לזה, ככל הנראה תועיל למדינה ולאנשים אחרים הרבה יותר מאשר כקצין שהתרומה שלו היא בעיקר היא בלהמשיך לתחזק את המפעל לבזבוז כספים הנקרא צה"ל. אם אתה לא תעשה את זה, מישהו אחר בוודאות כן יעשה, כך שהמדינה לא מפסידה הרבה אם תחליט שלא.
    4. אם אתה מרגיש שצה"ל מייצג את הערכים שאתה מזדהה איתם ויש לך את האפשרות להגשים אותם בצורה הטובה ביותר אז לחלוטין לך על זה! אבל אם אתה מדורבן אך ורק בגלל הכסף אז ממש ממש לא. זה יהיה רק בזבוז זמן בשבילך וצה"ל.

18. שם בדוי

שם בדוי משתמש רשום

אתה צוחק נכון?

1. אני קצין עורפי, מנהלתי, ללא תואר, רמת פעילות ד.
    2. על מי מה עלתה לך המשכורת?
    3. אקרא על המענקים האלה. לא ידוע לי כלום על זה.

הטבות: אין ספק שזה בונוס ענק!

19. c881

c881 משתמש רשום

שכר מינימום 26.88 , ב-10 שעות ביום, אתה אמור לקבל שעה לפי 1.25.
    לילה/שבת אמור להיות גם 1.25~1.5.
    6 ימים בשבוע - אתה אמור לגרד את ה-7.
    שוב, תלוי באיך אתה חוסך, נשאר בבסיס ומנצל את הזמן לטובתך.

Benjamin Willard אוהב/ת את זה.
  20. Benjamin Willard

Benjamin Willard משתמש רשום

חשבתי לא לחפור...
    צה"ל, בתבונתו כי רבה, מזנה את המוסד שנקרא קצונה, בצורה שקשה לתאר.

השתחררתי לפני יותר מעשור, הייתי תוכניתן (ממר"מניק) בחמ"ן. הייתי חייל דיי נוראי, לפחות בהתחלה. באיזשהו שלב הציעו לי לצאת לקצונה, בתמורה לשני קורסים יוקרתיים באזרחות. סרבתי. ולאחר מכן ביקשתי ממפקד היחידה שישחררו אותי מהשנתיים וחצי קבע שהייתי חתום עליהן. התהליך עצמו כלל קצת הבראה בכלא(או במשהו שמתחזה לכלא). ואני עדיין עושה מילואים מידי פעם.

לתפיסתי יש שתי סיבות בלבד, שבגללן ראוי שאדם יצא לקק"צ. כאשר השנייה תקפה רק בתוספת לראשונה:
    1. שליחות. זה הערך האחרון ברוח צה"ל, אבל בעיני זה הערך החשוב ביותר עבור קצין. אתה צריך לראות בהנהגת והובלת חיילים בצה"ל שליחות, מימוש עצמי, ומשמעות. וזה כולל להיות מוכן לקחת אחריות על החיילים שלך, ועל המשימות והמטרות שיוצבו בפניך. (אני לדוגמה לא רציתי להיות אחראי על הביזיון שראיתי סביבי). והנהגה והובלה זה חלק מובנה מלהיות קצין. (זה שצהל מוציא עתודאים לקק"צ, שעושים תפקיד של נגד + קצין תורן, זה ביזוי הדרגה).

2. קריירה צבאית. אתה צריך לרצות להקדיש את פועלך, וחלק ניכר מחייך לצבא, ולמטרותיו. כלומר להתקדם בארגון, ולהגיע לתפקידים שבהם תוכל להוביל ולהשפיע בצורה משמעותית על העשייה בצבא. ושיהיה ברור, המטרה של הצבא היא להגן על המדינה, והאמצעי הוא הפעלת אלימות (להרוג) כנגד אויביה (לפעמים גם projection of power )

הסגל בבה"ד 1 יחלק עלי. לא מפורשות, אבל בערכים שהם מחנכים אליהם, ובצוערים שהם לוקחים.

לדעתי, אם שתי הסיבות שמניתי לא עומדות בראש השיקולים שלך, איך לך מה לחפש בבה"ד 1, ואם תעבור אתה תהיה חרא של קצין.

בנוסף, אם השיקול שלך הוא כלכלי, קבע רק יפגע בך. עדיף לך להשתחרר וללמוד. אם אתה רוצה ללמוד מנהל עסקים, לך תלמד מנהל עסקים, ו/או תקים עסק.

tchc1, חתול לילה ו-nick אוהבים את זה.
מוזמנים להשתמש בקישורי השותפים הבאים כדי לקנות באמאזון , להוריד ספרי שמע, או להקים אתר אינטרנט משלכם (מדריך מפורט - כאן). תודה על תמיכתכם באתר.

שתפו: