1. אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על בקשת או מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ אישי מבעל הרישיון המתאים.

עתיד הדולר ואפשרויות השקעת דולרים

הנושא בפורום 'פינת המשקיעים' פורסם ע"י barak_st, ‏21/10/17.

?

האם שער הדולר יעלה ב2018?

1. כן

13.3%
  2. לא

13.3%
  3. אין לי מושג

61.7%
  4. נוטה לחשוב שכן

10.0%
  5. נוטה לחשוב שלא

1.7%
  1. barak_st

barak_st משתמש רשום

שלום, אשמח לשמוע את חוות דעתכם (ואני מבין כי לא מדובר בייעוץ השקעות).
    לא מזמן נכנסו לחשבוני כ-250 אלף שקלים, בדולרים. תכננתי לחכות כמה ימים ולהמירם לשקלים, לתפוס שער טוב יחסית, אך הדולר החל לרדת בחדות עוד ועוד, ואם אמיר עכשיו יוצא שאפסיד קרוב ל-4% מערך הכסף בחודשיים, כשהשער מלכתחילה לא היה גבוה במיוחד בעת קבלת הדולרים (בסביבות 3.6).
    לאחר שראיתי את הגראף ההיסטורי של הדולר מול השקל (בו הדולר תמיד נוטה לעלות לאחר ירידות, בניגוד נניח ליורו), והתייעצתי עם שני משקיעים עם ניסיון שהאמינו בעלייתו ואמרו שזה "זמן טוב לרכוש דולרים", החלטתי לקחת הלוואה שקלית ב2% שנתי, למס' שנים, כדי להמתין ולהמיר את הדולרים כשתהיה עליה.
    בימים האחרונים, מאז שהדולר כבר ירד מתחת ל-3.5 אני מוצא את עצמי מוטרד ולחוץ. אני לא אדם שאוהב לקחת סיכונים (סולידי), אין לי ניסיון בשוק ההון, וזה לא כסף שאני רוצה לשחק איתו, אולי רק ממש קצת. ממה שאני רואה כרגע, המשטר של טראמפ מאד לא יציב, הוא מתגרה בכל מדינה אפשרית, הכלכלה הישראלית צומחת והשקל ממשיך להתחזק מול מטבעות, ונראה שההשפעה של רכישת הדולרים ע"י בנק ישראל כמעט ולא משפיעה. מצד שני, אני יודע שזה לא חכם לקבל החלטות מתוך המצב הרגשי הזה.
    מכיוון שאני לא זקוק לכסף לפחות בשנתיים הקרובות, היו לי מחשבות גם על תיק השקעות דולארי, כך שגם אם השער ימשיך לרדת לפחות התשואה תאזן את המצב (כרגע הכסף בפיקדון דולרי בבנק עם תשואה נמוכה מאד).
    למעשה, מעניינים אותי שני דברים - אחד, ברמה התיאורטית: האם ייתכן שנוצר דווקא עכשיו מצב שבו הדולר יירד ויירד ויתייצב בסוף על רמה נמוכה, בניגוד להיסטוריה רבת השנים. מצב כזה התרחש עם היורו, שמשלב מסוים החלה ירידה מונוטונית. אני לא מבין מספיק כדי לעמוד על ההבדלים בין המטבעות והסיכויים שזה יקרה עם הדולר. התחושה שלי היא שכל עוד טראמפ בשלטון ארה"ב מתערערת. ניסיתי גם להבין מהאינטרנט מה אנליסטים חושבים על הנושא, ובקושי מצאתי התייחסויות, או שהיו התייחסויות קצת סותרות, וראיתי גם תחזיות עבר שלא התממשו (למשל שברבעון אחרון של 2017 השער יהיה 3.8).
    דבר שני שמעניין אותי זה ברמה המעשית, מה האפשרויות שקיימות. האם יש חברות השקעה רציניות שיפתחו לי תיק השקעה דולרי בסכום כזה (ילין לפידות דיברו איתי על מינימום של 200 אלף דולר לפתיחת תיק!). כחסר ניסיון לא הייתי רוצה להשקיע לבד. וגם איך אתם מתייחסים לירידת הדולר, מה אתם עושים לאור ההתפתחויות. אני בטוח שהרבה פה מושקעים בדולר, ועוקבים אחרי העניין.
    תודה רבה

2. חלכאי

חלכאי משתמש רשום

אתה מנסה לעשות ניתוח של המצב ולהסיק ממנו מה יהיה השער העתידי. הטיפ שלי היא שאין לך דרך להעריך מה יהיה שער הדולר בתאריך עתידי כלשהו. גם המומחים בתחום לא יכולים לדעת. התעסקות במסחר במטח היא לא השקעה אלא ספקולציה. כדאי שתחליט מה טווח ההשקעה שלך ומה שנאת הסיכון שלך (כמה אתה מוכן להפסיד) ומזה תגזור מדיניות השקעה. נראה שאם הפסדת על הנייר 4% ואתה כבר לחוץ, ששנאת הסיכון שלך די גבוהה.

יעקב, HHH, שלי ו-3 משתמשים נוספים אוהבים את זה.
  3. גרהם

גרהם משתמש רשום

קיבלת תשובה אז אני רק סיפור של זקנים.
    ב 2002 המצב בארץ היה על הפנים
    כלכלית ובטחונית. היתה תחטשה שהכל נתפרק ועשירים העבירו המון כסף לחול. לימים הדבר התברר בשומות מס. אנשים הפסידו המון כסף מהתחזקות השקל ובמקביל עליית מחירי הדיור בארץ. ואלו אנשים שהסתייעו במיטב היועצים, כאלו שלא עובדים עם "עמך".

יעקב, Everything_Nice ו-אנטארטיקה אוהבים את זה.
  4. חתול לילה

חתול לילה משתמש רשום

הירידות האלה נבעו מה"הרחבות הכמותיות" , הדפסה מסיבית של כסף שנועדה להוציא מהמיתון.
    להערכתי החוב הלאומי של ארה"ב יצא משליטה ולא תהיה להם ברירה אלא להדפיס כמויות עוד יותר גדולות כדי לשלם אותו.
    מצד שני גם היורו יכול לרדת כתוצאה מהמשך ההרחבות, וגם כתוצאה מזה שכל שנה מאיימים בפרוק הגוש.
    וזה שהשקל חזק? דמיין מה יקרה אם תהיה מלחמה מול איראן/חיזבאללה.

מכיוון שאני לא יודע לחזות איזה מהתרחישים האלה יתממש, אני מפזר את המזומן שלי בין כל המטבעות האלה, וגם קצת פרנק שוויצרי. אני מקווה שהפיזור מגן עלי מקריסה מהירה של אחד המטבעות.

5. doc29

doc29 משתמש רשום

לא הייתי מנסה לתזמן. הייתי קובע תאריך יעד שעד אליו אני מתחייב לפעול (במידה והבנתי בערך מה התכנית שלי).
    היסטורית זה די שער ממוצע. ואם אני צריך להמר, לצערי, יהיה איזשהו עימות צבאי, השקל יחלש וזו תהיה הזדמנות למכור את הדולרים.

אנטארטיקה אוהב/ת את זה.
  6. אנטארטיקה

אנטארטיקה משתמש רשום

כמו שכתבו מט"ח זה לחלוטין הימור. אם אין לך צורך בדולרים, וכרגע אתה רק ממתין לעיתוי טוב, יכול להיות שלמען השקט הנפשי עדיף להשלים עם ההפסד הנוכחי ולהמיר לשקלים. מאוד יכול להיות שעוד באותו היום השער יקפוץ למעלה, אך באותה מידה יכול לקרות גם ההפך :|

7. מתכנת

מתכנת מודרטור

בנושא תזמון שערי מט"ח אין לי מה להוסיף,
    אך נראה שיש בדבריך סתירה כלשהי,
    1.
    2.
    אולי פספסתי משהו בהבנת הסיטואציה?

8. adamshalev

adamshalev מודרטור

לקחת הלוואה שקלית על בסיס טיפ מחבר, אתה מהמר על תנועה עתידית של שער המטח ונלחץ מתנודות שהיסטורית הן נורמליות לחלוטין, מעיד על עצמך שאינך מבין בזה דבר, מנסה לנתח את מצב הגיאופוליטי בעולם בהנחה שתגיע לתובנה שלא משוקללת כבר במחיר, ומעיד על עצמך שאתה לא מעוניין בריגושים וסיכונים מיותרים?
    לא ראיתי כל כך הרבה סתירות עצמיות זמן מה.
    Get you sh*t together ותחשוב לטווח ארוך מה אתה רוצה באמת.

לא ממליץ ולא מייעץ לאסוף צואה בפועל בערימה. התפלגות הצואה צריכה להיות מותאמת לצרכיו האישיים של כל אחד ע״י יועץ צואה מוסמך.

9. barak_st

barak_st משתמש רשום

קודם כל, תודה רבה לכולם על התגובות, הארתם את עיניי.
    למתכנת - זה אכן לא היה ברור מספיק, אני אנסה להסביר: קניתי דירה להשקעה והייתי זקוק בין השאר גם לדולרים האלה (אך לא באופן מלא). כדי לא להמיר את הדולרים בשער נמוך, לקחתי הלוואה שקלית בתנאים טובים (כ-2% שנתי). המטרה היתה לפרוע אותה כאשר השער יהיה גבוה יותר. לקחתי בחשבון גם שזה יכול לקחת שנה-שנתיים, אם כי התקווה היתה שזה ייקח פחות. כרגע ישנם דולרים בחשבון, וגם תשלום חודשי על ההלוואה.
    האפשרויות שלי: 1. להמיר עכשיו בשער נמוך (לאחר 4% הפסד על הנייר) ולפרוע את ההלוואה 2. להמתין בסבלנות לשער גבוה יותר, להמיר ולפרוע 3. להמתין לשער גבוה יותר יחד עם השקעה סולידית במקביל בשוק ההון שתקזז (בתקווה) את הפסד השער.
    הטווח שלי הוא כשנתיים, עם גמישות מסוימת להארכה.
    אני לא בן אדם שנוטה לקחת סיכונים, אבל לאחר שראיתי את גראף הדולר ההיסטורי, שהוא תמיד מחזורי, הנחתי שבשלב כזה או אחר אם אמתין אוכל להמיר בשער גבוה יותר (אני אסתפק גם ב3.6 כרגע).
    בתמימותי לא לקחתי בכלל בחשבון את האפשרות שהדולר יקרוס, או יתייצב על רמה נמוכה לאורך זמן. אחרי שראיתי את הגראף ההיסטורי של היורו הפכתי לפחות שאנן כי הבנתי שגם מחזוריות לא מובטחת במט"ח. התייצבות על רמה נמוכה של 3.2-3.3 זה כנראה התרחיש הפחות סביר, אבל אני לא יכול להוציא זאת מכלל חשבון.
    לאדם - לגבי הסתירות בדבריי, אני לא חושב שיש כאן סתירות קיצוניות. עשיתי טעות בהערכת הסיכון כאשר חשבתי שהמתנה לשער גבוה יותר לא כל כך מסוכנת.
    אני בהחלט לא מעוניין בסיכון גבוה, וידע מפחית סיכונים, לכן אני מנסה להבין ולצבור ידע על שוק ההון, כולל ניתוח של המצב הגיאופוליטי.
    אני חסר ניסיון בהשקעות בשוק ההון, אך יש לי ניסיון בהשקעות אחרות ובניתוחים סטטיסטיים, לכן אני גם סומך על שיקול הדעת שלי באיזשהי רמה.
    יש לציין כי אני לא מצפה כרגע לתשואה גבוהה, אלא קודם כל לכסות את ההפסד. ואולי כפי שהוצע לי, הדבר הנכון הוא להמיר את הכסף ולישון טוב בלילה.
    יש לי שאלה נוספת, האם מישהו מכיר את הנושא של אופציות על דולר, והאם זה כלי מומלץ במצב הנוכחי?
    וגם, האם בתקופה זו ניתן להשקיע סולידית את הדולרים באג"חים וקצת תעודות סל, לטווח של שנתיים מבלי לקחת סיכון משמעותי? (הבנתי שהשוק "שורי" כבר תקופה מאד ארוכה)
    תודה על כל סיוע

10. קפבלנקה

קפבלנקה משתמש רשום

אתה יכול להשקיע את הדולרים בלי סיכון ולקבל בערך את ריבית הפד' שהיא 1.25%.
    איפה הדולר יהיה מחר/עוד חודש/חודשיים/שנה/שנתיים - אף אחד לא יודע, אין טעם אפילו לנסות להעריך כי זה הימור נטו.

לדעתי - ומדברים שכתבת, למשל:
    הייתי סוגר את המשכנתא עם הסכום החד פעמי.

11. חתול לילה

חתול לילה משתמש רשום

תשובה קצרה: לא, השוק די בועתי, גם באג"חים וגם במניות.
    תשובה ארוכה: אף אחד (כולל אותי) לא יודע לחזות את השוק לתקופה של שנתיים. זה לא מאוד שונה מהשאלה הראשונה שלך.

שלי ו-doc29 אוהבים את זה.
  12. TunaGolem

TunaGolem משתמש רשום

כן, אבל יש צורך בהתאמה מיוחדת לטווח הקצר.

13. barak_st

barak_st משתמש רשום

תוכל לפרט לגבי ההתאמה המיוחדת לטווח קצר?

14. Benjamin Willard

Benjamin Willard משתמש רשום

זאת החלטה.... מעניינת...

להפסיד 2% בשנה, לכמה שנים, בשביל פוזיציה שהתוחלת שלה היא 0.

יכולת להשיג פוזיציה זהה בעלויות הרבה יותר נמוכות עם פוזיציית מט"ח ממונפת (כנראה דרך סינטטיקה)

15. Benjamin Willard

כן... מכשירי money market ואגחים קצרים. אם כי, התשואות מחפירות.

16. barak_st

barak_st משתמש רשום

אז מה אם התוחלת היא 0? הגרף של הדולר-שקל מחזורי מאז ומתמיד, עם נקודות שפל בשערים הולכים וגדלים. כל שוק ההון מסתמך על למידה מההיסטוריה. חוץ מזה, התכוונתי להמיר חזרה ב-3.7-3.6, ולא לעשות רווחים גדולים.
    אין לי ניסיון עם השקעות מט"ח, אבל עם סטטיסטיקה והסתברות כן, ולהציג את המעשה הזה כמגוחך, מעבר להתייחסות הלא נעימה מצדך, זו גם ממש הגזמה (או בעיה בחשיבה המתמטית). אולי עכשיו מצב הדולר מתחיל להתערער בגלל טראמפ באופן בלתי הפיך, אבל החלטה דומה בשנים עברו באותה רמת שער היתה עובדת טוב מאד. ואני לא שולל שיכלתי להשתמש בכלים פיננסיים טובים יותר במסגרת אותו קו מחשבה.

17. Benjamin Willard

זה אומר שכשאתה לוקח את הפוזיציה, אתה מאמין שתנאי המשחק הזמניים כרגע הם לטובתך, בניגוד למבנה המשחק. לדעתי, זה לגמרי בסדר לקחת הימורים כאלה, בתנאי שמבינים את המשמעות שלהם. ואת מחיר הפוזיציה.

אני לא מקבל את זה:
    1. אני לא חושב שניתוח טכני הוא הכלי המתאים בשביל להבין את תנועות השקל/דולר.

2. אני חושב שאתה מתעלם מהמון כוחות כלכליים ובעלי אינטרס שמשפיעים על השער. כמות הכוחות, מורכבותם, ועוצמתם הופכים את התחזית לבלתי אפשרית.

3. אני לא רואה את המחזוריות שאתה מדבר עליה. והנה גרף משנת 2003 (השקל נהיה מטבע המיר בצורה חופשית)

https://d3fy651gv2fhd3.cloudfront.n...0' width='600' frameborder='0' scrolling='no'

בשבועות האחרונים בגלל עניינים שלי, ניסיתי להבין ולהעריך לאן השער ילך. התייעצתי עם כמה שמבינים בתחום, ככל ששמעתי וקראתי יותר, כך הבנתי פחות. לא נראה לי שנצא מהתחום 3.5~4 בזמן הקרוב. מצד שני, נראה לי שהשער יצמד ל 3.5-3.6 בתקופה הקרובה.... התערבות של פלוג, ודעיכה ל3.5 וכו'. אבל מאוד קשה לחזות...

ושוב, אפשר היה להשיג פוזיציה זהה בעלויות יותר נמוכות.

חתול לילה ו-כימאי אוהבים את זה.
  18. barak_st

barak_st משתמש רשום

לגבי המחזוריות, ב2008 היה מינימום מקומי בשער 3.22, 3-4 שנים אחרי, מינימום מקומי בשער 3.36, 3 שנים אחרי מינימום מקומי ב-3.42. עכשיו אנחנו 3 שנים אחרי, בשער של 3.48. לכן, אני מניח שאנחנו פחות או יותר בנקודת שפל. אפשר לראות גידול בערך שער המינימום המקומי לאורך השנים, כך שקיים צפי שנקודת השפל לא תהיה נמוכה כמו המשבר ב2008. לאחר נקודות השפל תמיד השער חוזר לסביבות 4. יש גראפים שכוללים גם את 2017 ששם רואים שגם הפעם אנחנו בנקודת שפל. קיימת תופעה של מחזוריות של 10 שנים אחורה.
    אני מבין שגראף זה לא הכל. בכל זאת, כל עוד לא יקרה משהו דרסטי (ועלול לקרות לאור הטירוף של טראמפ), סביר להניח שאנחנו בשער נמוך מהשער הריאלי.

19. גרהם

גרהם משתמש רשום

לא מבין את צורת החשיבה הזו.
    תסתכל על הגרף שהביא @Benjamin Willard . ב-2005 נראה שאתה בשפל הסטורי (גם לפני 2003 שערים גבוהים מ-4) ורק שנתים אח"כ, ב-2007 שפל חדש עוד לפני המשבר של 2008. גם ב-2010 נראה שהשער נמוך, והיום, כמעט 8 שנים אח"כ אנחנו בשער נמוך יותר. בטווח הארוך אכן יש השפעה של גורמים גיאופוליטים (מישהו חזה לפני שנתיים שטראמפ יהיה נשיא?), בטווח הקצר טיל תועה אחד משנה רלוונטי יותר מכל המומחים לגרפים ומאזני סחר.
    ואגב "משהו דרסטי" - בין 2003-2007 צניחה חופשית של הדולר. איזה דבר דרסטי קרה בשנים האלו?

חתול לילה, מתכנת ו-כימאי אוהבים את זה.
  20. Benjamin Willard

תגדיר ריאלי.
    כל השיווי משקל הזה מתקיים אך ורק בגלל ההתערבויות של בנק ישראל. השער הריאלי כנראה הרבה יותר נמוך.
    המשחק הזה עולה לנו כסף. כאשר בנק ישראל יעבור למדיניות שמרנית יותר, כל ההנחות יתבטלו. מאוד יכול להיות שזה יקרה כאשר נקודת שיווי המשקל עדיין נמצאת מתחתינו.

אתה מסתכל בקנה מידה לא נכון. אתה רואה את ההתערבויות הגדולות, ומפספס את הקטנות. ואת המחזורים.

חארטא. אתה מסיק פסיכולוגיה (של בנק מרכזי) לפי גרף.

לא קיימת.

בקיצור אתה משלם 2% בשביל הימור שמנוגד לכיוון הכללי של השוק, ומסתמך על מדיניות לוקאלית, ולא מאוד עקבית של בנק ישראל.

i3arnon אוהב/ת את זה.
מוזמנים להשתמש בקישורי השותפים הבאים כדי לקנות באמאזון , להוריד ספרי שמע, או להקים אתר אינטרנט משלכם (מדריך מפורט - כאן). תודה על תמיכתכם באתר.
טוען...

שתפו: