• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

עזרה עם כניסה לגיל פרישה של הורה

adamshalev

מודרטור
דירוג
23,045
אמא שלי נכנסת חודש הבא לגיל פרישה, ואני מנסה להבין מה בדיוק היא זכאית לקבל מביטוח לאומי.
עיקר הפרטים קראתי כאן:
https://www.btl.gov.il/benefits/old_age/Pages/default.aspx

שיעורי הקצבה
אמא שלי נשואה, ואבא שלי עדיין שכיר לא בגיל פרישה. להבנתי זה מזכה אותה בקצבה של "זוג" - קרי 2301 שח, נכון?

תוספת ותק לקצבת הזקנה
יש לה כ-20+ שנות עבודה שבהן שילמה ביטוח לאומי, ולפי המחשבון זה אמור לצאת כ-30% תוספת מעל קצבת הבסיס, נכון?

תוספת השלמת הכנסה לקצבת זקנה
זה הסימן שאלה הגדול באמת - לפי הפירוט כאן היא לא תהיה זכאית להשלמה כיוון שאבי עדיין עובד ומקבל מעל 2000-2500 שח. אם הוא יוריד את ההכנסה שלו לרף הנ"ל (2500, כיוון שהם זוג?) אז היא תהיה זכאית לסך קצבה של 4918 שח?

קופות פנסיוניות
בדקתי ב"הר הכסף" ומופיע לה שם רק "ביטוח חיים עם חסכון" של מגדל, בזמן שבתלוש שכר יש הפרשות לפנסיה של מבטחים וקרן השתלמות של מנורה. איך יכול להיות שבאתר האיתור הממשלתי הקופות הללו לא מופיעות?
יש לי אופציה אחרת חוץ מלהתקשר לכל חברה ולוודא שאין אצלם איזה קופה אבודה מהעבר?
כמו כן - בשביל שהיא תוכל להתחיל לקבץ קצבה מהקופות הללו (למעט הקה"ש) - אני מניח שצריך ליצור איתם קשר ולעדכן אותם בשינוי סטטוס שלה?

עוד משהו שהיא צריכה לדעת?

בדקתי ב"הר הכסף" ומופיע לה שם רק "ביטוח חיים עם חסכון" של מגדל, בזמן שבתלוש שכר יש הפרשות לפנסיה של מבטחים וקרן השתלמות של מנורה. איך יכול להיות שבאתר האיתור הממשלתי הקופות הללו לא מופיעות?
יש מצב שזה מראה רק קופות לא פעילות.

יש לי אופציה אחרת חוץ מלהתקשר לכל חברה ולוודא שאין אצלם איזה קופה אבודה מהעבר?
הדרך הכי נוחה שאני מכיר לקבל מידע פנסיוני היא בקשת מידע דרך אתר המסלקה הפנסיונית - בקשה שפונה לכל הגופים הפנסיוניים ומקבלת את המידע בחזרה עולה 40 ש"ח (צריך לשמור אותו אצלך אחרי סוף התהליך, כי השמירה באתר עצמו היא לתקופה מוגבלת). עשיתי את זה בזמנו גם לעצמי וגם להורים, כשעשיתי סדר בפנסיות שלהם.

כמו כן - בשביל שהיא תוכל להתחיל לקבץ קצבה מהקופות הללו (למעט הקה"ש) - אני מניח שצריך ליצור איתם קשר ולעדכן אותם בשינוי סטטוס שלה?
לחברות יש תהליכים/טפסים מסודרים מבחינת איך לפנות בבקשה להתחיל לקבל קצבה - תתחיל מלבדוק באתר של הקופות הרלוונטיות.
לצורך הדוגמא, כך נראית המסמכולוגיה של הראל באתר שלהם.

עיקר הפרטים קראתי כאן:
קטע איתך, אדם. אתמול נכנסתי לאתר הזה ויצאתי מבולבלת לגמרי ממנו. הוא כתוב הכי לא ברור בעולם. לא משנה שגם ככה החוקים מתוסבכים לגמרי.
בכל אופן, תיכנס לאתר "כל זכות" ותחפש את מדור הזיקנה. תתחיל מדף שנקרא "זכותון קצבת זיקנה".
מסתבר שכל מה שהבנת (וגם מה שאני חשבתי שהבנתי) הוא לא נכון. באסה...
ב"הר הכסף" תמצא רק את הקופות הלא פעילות שלה. לגבי הקופות הפעילות, אמור להגיע דו"ח שנתי כל שנה בערך במרץ מהקופה עצמה.

אה, ואשמח אם תעלה לכאן את הבנותיך לגבי הקצבאות :)

@adamshalev אגב, לגבי ביטוח לאומי (שאני מסכים לגמרי עם @בת העמק שלהבין מה בדיוק הזכאות בתרחישים שונים היה די כאב ראש), ממליץ לעשות חשבון באתר שלהם ("מידע אישי") - יש כל מיני סוגי מידע / אישורים / פניות שאפשר לבצע דרכו, ובין השאר יש שם פירוט של כל היסטוריית התעסוקה כפי שביטוח לאומי מכירים אותה.

בקשת מידע דרך אתר המסלקה הפנסיונית - בקשה שפונה לכל הגופים הפנסיוניים ומקבלת את המידע בחזרה עולה 40 ש"ח
Wobi ו-Zebaroor עושים את זה ללא תשלום.
ב-Wobi השתמשתי (מזמן), הם רק מציגים באתר הצעות מתחרות, לא משהו מציק.

מצטרף להמלצה של @Yevgeny על חשבון באתר ביטוח לאומי, האתר מוצלח באופן מפתיע.

Wobi ו-Zebaroor עושים את זה ללא תשלום.
Wobi לפחות מציגים מידע מאוד חלקי ביחס לפירוט המלא שיש במסלקה הפנסיונית, וכזכור לי מהעבר גם לקח יותר זמן מהמסלקה. אני מניח שהם סופגים את עלות הפניות למסלקה (שהן נמוכות יותר עבורם) על מנת להרוויח מהפניית לקוחות למוצרים.

כשמדובר בהחלטות פיננסיות משמעותיות, אני מעדיף לשלם פעם אחת את ה-40 ש"ח לגוף הממשלתי המוסמך (או נציג רשמי מטעמו) ישירות ולקבל מידע מלא ומפורט.

הדרך הכי נוחה שאני מכיר לקבל מידע פנסיוני היא בקשת מידע דרך אתר המסלקה הפנסיונית - בקשה שפונה לכל הגופים הפנסיוניים ומקבלת את המידע בחזרה עולה 40 ש"ח (צריך לשמור אותו אצלך אחרי סוף התהליך, כי השמירה באתר עצמו היא לתקופה מוגבלת). עשיתי את זה בזמנו גם לעצמי וגם להורים, כשעשיתי סדר בפנסיות שלהם.
+1
נדמה לי, אבל לא משוכנעת, שיש הבדל בין גיל פרישה לבין גיל זכאות לקצבת זקנה. עד כמה שאני זוכרת, בגיל 70 יש זכאות לקבל קצבת זקנה מבט"ל ללא תלות ברמת ההכנסה של המבוטח. לפני גיל 70, זה תלוי הכנסה. ואם דוחים את קבלת קצבת הזקנה, מתווספים אחוזים לקצבה בעתיד.

@Yevgeny
יש לה חשבון בביטוח לאומי, אכן שימושי.
תודה על התזכורת לגבי המסלקה - אעשה את זה.

@בת העמק - מבאס :(
אחפור גם בכל זכות, אנסה להבין.

@adamshalev
לגבי משיכת כספי הקצבה, יועץ פרישה מקצועי (להבדיל מיועץ פנסיוני) יחסוך הרבה כסף על ידי תכנון מס וכו'. אין לי המלצה על מישהו ספציפי.
אם תלך על זה, anyway הוא יצטרך קבצי מסלקה.
Wobi לפחות מציגים מידע מאוד חלקי ביחס לפירוט המלא שיש במסלקה הפנסיונית
אכן.
מצד שני זה הספיק לי רק כדי לדעת את רשימת הגופים.
פירוט מדויק גם המסלקה מזייפת לא מעט (מניסיון וגם דברי יועץ פנסיוני) ולכן לא מסתמך עליה אלא נרשמתי לאזור האישי באתרים של הגופים בעצמם.

ממליץ לעשות חשבון באתר שלהם ("מידע אישי")
+10000
בחופשת לידה של אשתי פתחתי את החשבון שלה שם, ובמקום להטרטר עם טלפונים, ודואר ולהגיע לסניף, הכל עושים שם. ניתן אפילו להעלות מסמכים, עם שאלות, הגשת בקשות/טפסים, ומקבלים תשובה באתר (יש חלק של "מכתבים" מביטוח לאומי) מהנסיון שלי תוך יום עסקים אחד בלבד.

אל תתבאס. רוב המידע שרשמת היה נכון. לדעתי רק טעית בחישוב תוספת ותק. הנוסחא היא
2*(x-10) כאשר x זה הותק והתוצאה באחוזים. אז במקרה של אמא שלך זה יוצא 20% תוספת ותק לקצבה.
ממליץ לבדוק אם אפשר לדחות את קבלת הקצבה, מקבלים 5% לכל שנה שדוחים (לא ניתן לדחות מעבר לגיל 70)

אל תתבאס. רוב המידע שרשמת היה נכון.
מה זאת אומרת? לפחות תתן פירוט והסבר לגבי מה הוא צדק.
ב"כל זכות" היה הסבר למשל לגבי גובה המשכורת של הפורש שלפיו הוא יוכל לקבל קיצבה בפרישה ולא בגיל הפנסיה. לא שהבנתי הרבה מזה :(
אני מאד אשמח אם השרשור הזה יהפוך לדף שמסביר היטב את כל מה שקשור לביטוח לאומי ופרישה ופנסיה...

נראה לי שזה בדיוק הזמן לפנות לאיש מקצוע...

ומזל טוב!

וכן כל "הרי הכסף" מראים רק קרנות לא פעילות. לפחות היה ככה כשבדקתי.

ב"כל זכות" היה הסבר למשל לגבי גובה המשכורת של הפורש שלפיו הוא יוכל לקבל קיצבה בפרישה ולא בגיל
היות והוא טען שאמא שלו פורשת הנחתי משכורת 0.
עם זאת, עדיין ייתכן ושווה לדחות את קבלת הקצבה בהנחה ויש מספיק הכנסות מקרנות הפנסיה או מחשבון השקעות. זה תלוי בתוחלת החיים הצפויה. נקודת השוויון היא בערך 21-23 שנה. אם צופים שנחיה יותר עדיף לדחות (שוב ,במידת האפשר).

נדמה לי שיש שם גם התייחסות להכנסות פסיביות ולא רק למשכורת.
שיחקתי קצת עם המחשבון, עשיתי כאילו אני בן 67, אשתי צעירה ממני ועטבדת ומרוויחה מעל 5,500, יצא שהגבול להכנסה פסיבית היא 16,000 לחודש.
מבחינת שכר יצא לי שהגבולות הם עד 5,500 זכאי לקצבה, בין 5,500 ל-7,800 זכאי לקצבה חלקית, מעל 7,800 לא זכאי (אבל הייתה גם הערה שאם יש לי הרבה ותק שייתכן ואני עדיין אהיה זכאי לקצבה חלקית)

בכל מקרה במחשבון ציינו בכל שלב שצריך להיכנס לסניף ולברר ושתוצאות המחשבון לא קבילות, לדעתי שווה את המאמץ החד פעמי (אפילו במחיר של יום חופש @adamshalev אם אתה חושב שזה הכרחי )

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
B עזרה לפני כניסה ראשונה לשוק ההשקעות שוק ההון 21
ל עזרה מול המנהל אוף טופיק 5
מ עזרה בדו"ח שנתי מיסים 15
ל עזרה בנושא פתיחת תיק עוסק פטור אוף טופיק 3
R עזרה בניהול החשבונות של ההורים שוק ההון 12
D עזרה בתביעת אכ"ע פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
M עזרה בטופס 5329 מיסים 3
E צריך עזרה חברים, מי מקבל מאקסלנס טרייד שליח עם שוקולד יוקרתי ממקס ברנר לחג הפסח ? אוף טופיק 10
A עזרה בהבנת עסקאות וזמינות כסף בIB שוק ההון 1
S עזרה למשפחה - סמים אוף טופיק 38
tomchoook עזרה לחבר במינוס צרכנות פיננסית 4
R עזרה בקורס במימון חברות אוף טופיק 1
B עזרה פתחתי חשבון מסחר פעם ראשונה שוק ההון 2
י צריך עזרה בלבחור ברוקר שוק ההון 14
A עזרה בהבנת עסקה מתמשכת נדל"ן 14
דניאל פינקלברג עזרה בגוגל Sheets, חישוב רבית לילד אוף טופיק 6
B עזרה רוצה לבנות תיק השקעות לטווח קצר שוק ההון 10
A עזרה במעבר ל IRA פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 15
S Apple ID מכשירי אפל - עזרה פוסטים מאיכות נמוכה 2
I עזרה בבחירת קרן פנסיה והשתלמות לעובד צעיר ומרושש פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 13
D1Ohadi עזרה למשקיע פסיבי במצוקה מיסים 14
S עזרה בבחירת ברוקר במעבר ל-IRA פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 14
G עזרה בנושא פינוי בינוי ותוכנית מתאר נדל"ן 0
כ עזרה במשמעות הנסח טאבו תאור דירה: אולם נדל"ן 5
א עזרה בתכנון פרישה מוקדמת פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 14
S עזרה בהשקעה לטווח ארוך? שוק ההון 4
Marcus Aurelius עזרה בפיענוח אג"ח מסויים שוק ההון 9
י עזרה בנוגע לפתיחת חשבון מסחר אמריקאי למשקיע פסיבי שוק ההון 12
R טופס 1322 עזרה בהשלמת חישוב הפסדים להעברה מיסים 2
Y עזרה בהבנת גרף portfolio performance בIB שוק ההון 0
O עזרה בתכנון פרישה מוקדמת פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 23
M טריפל סיבים - עזרה מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 8
tomchoook עזרה במילוי טופס 1322 מיסים 16
tomchoook עזרה בחישוב מס על הכנסה משכ״ד נדל"ן 7
I עזרה במילוי 1322 מיסים 2
Michel מחפש עזרה בענייני רישום בטאבו ובטבלת איחוד וחלוקה. נדל"ן 0
I עזרה באסטרטגיה נדל"ן 17
H עזרה במציאת קרן השתלמות פאסיבית מדדי חו"ל פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
L עזרה - מציאת שער קניה בפלטפורמות פוסטים מאיכות נמוכה 5
E עזרה במציאת תבע באלפי מנשה נדל"ן 4
V עזרה עם מוצר בקניה מאמזון צרכנות פיננסית 8
B עזרה בהלוואה צרכנות פיננסית 16
ב עזרה בהשוואת תשואות שוק ההון 1
O עזרה בנושא דיווח מס רווחי הון חצי שנתי במסחר דרך ברוקר זר מיסים 11
A עזרה בקשר לדירה להשקעה נדל"ן 54
N טופס 134 עזרה במילוי חלק של ק"ה מיסים 32
יבגני_ל עזרה עם טופס 161א פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
T עזרה בנושא תיאום מס מיסים 2
Level מבקש עזרה להבין למה האג"ח השקלי של חברת החשמל בחשבון שלי מראה הפסד חריג שוק ההון 2
A צריך קצת עזרה בלהבין את אופציות ההשקעה בבלנדר צרכנות פיננסית 2

נושאים דומים

Back
למעלה