• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

סוף\תחילת שנה

• פותח הנושא ETL
  • פורסם בתאריך

ETL

משתמש רגיל
דירוג
896
אנחנו הולכים ומתקרבים לסוף השנה ואני מתאר לעצמי שכמו לי גם לאחרים קבוע ביומן הכנסה של כסף חדש לתיק בקרוב.
בשנה שעברה אני זוכר את סוף השנה בתור תקופה תנודתית מעבר לרגיל.
אני מבקש לנצל את הנסיון של המנוסים מבניכם (הסתכלתי קצת על כמה גרפים אבל לא הצלחתי להוציא מסקנה חד משמעית) כדי להבין האם יש אפיון אחר לתקופה הזאת? בכל זאת, מעבר לכך שהשנה נגמרת זו גם סוף שנת מס ובוודאי יש לזה השלכות על חברות ואנשים פרטיים.
בקיצור, האם אתם מתחשבים בעובדה שהשנה נגמרת\מתחילה בהחלטה אם לקנות או לא.

שתי הערות:
1. דעת, תרשה לי לחסוך לך את התגובה, אני (וכולם) יודע שאתה קונה מניות דיבידנד ולכן לא מעניין אותך מה התאריך אלא רק אם יש לך עם מה לקנות ;)
2. אני יודע שהשרשור הזה נוגע בחטא הקדמון של 'תזמון שוק'. אבל אם יש למישהו משהו חכם לתרום זה יהיה נחמד ללמוד.

נערך לאחרונה ב:
בקיצור, האם אתם מתחשבים בעובדה שהשנה נגמרת\מתחילה בהחלטה אם לקנות או לא.
חד משמעית - לא!
אם יש לי כסף - אני קונה מניות דיבידנד.
!!!Time in the market is more important than timing the market​

ובנימה יותר אישית, אני יודע שאני לא יודע לתזמן את השוק.

. דעת, תרשה לי לחסוך לך את התגובה, אני (וכולם) יודע שאתה קונה מניות דיבידנד ולכן לא מעניין אותך מה התאריך אלא רק אם יש לך עם מה לקנות ;)
אני מרשה לך אבל מגיב בכל זאת :)

. אני יודע שהשרשור הזה נוגע בחטא הקדמון של 'תזמון שוק'. אבל אם יש למישהו משהו חכם לתרום זה יהיה נחמד ללמוד.
יש פתגם שאומר:
"Sell in May and Go Away"​
בגדול מבחינה היסטורית החודשים הכי רווחיים בשנה מתחילים באוקטובר אז לפחות מבחינת המראה האחורית פספסת את הרכבת :)

כשהייתי ממש ממש כבש ולא היה לי מושג מה אני עושה יצא לי ככה במקרה לקרוא על 'אפקט ינואר' אני זוכר שהסתנוורתי במקום והיה לי ברור שאם אני קונה בתחילת ינואר ומוכר בסוף ינואר אני עושה המון כסף קל. לא הבנתי גם למה כולם לא קוטפים מהעץ המניב, אבל למי אכפת - העיקר שאני ארוויח מלא בדוק כי זה אפקט ידוע ומוכח.
חבל שבשנה שקניתי המניות נשחטו בינואר.

מה מיוחד באוקטובר? ולמה המניות נמוכות בינואר?

לא משקיע במניות, ולכן אין לי הצעות ספציפיות לנושא, אבל בהשקעות באופן כללי מיסים הם ההוצאה הגדולה ביותר, לרוב, ולכן חשוב לבחון לפני סוף השנה את חבות המס הצפויה ולבדוק אם ניתן לעצם הפסדים להשקעה נוספת, להסית הכנסות לאפיקים הממוסדים בצורה שונה, וכדומה.

אני לא עושה שום דבר מיוחד בהקשר של סוף השנה. כשיש כסף אני קונה, בלי קשר לחודשי השנה.
לא שאני שולל לגמרי את האפשרות שיש מתאם כלשהוא בין חודשי השנה לבין ביצועי השוק, אבל אני מעדיף מראש לא להכניס את עצמי לחישובים שכאלה.
הדבר היחיד שאני מתכנן זה מיסים, כשאפשר.

על פי תאוריית השוק היעיל, אלו היה אפיון כלשהו לתקופה הזאת שידוע לכל, הוא כבר היה מתבטא במחירים מראש ומבטל את עצמו.
זה לא מסביר את המציאות.
תסתכל כאן למשל:
http://www.investopedia.com/articles/05/seasonaltrends.asp
איך תיאוריית השוק היעיל מסבירה שבספטמבר למשל יש תשואה ממוצעת שלילית בתקופה של 78 שנה?

כמו כן:
https://en.wikipedia.org/wiki/Sell_in_May
Although it's not clear what causes the effect, what's most interesting is that it shows that stock market returns in many countries during the period May–October are systematically negative or lower than the short-term interest rate, which also goes against the efficient-market hypothesis. Stock market returns should not be predictably lower than the short-term interest rate (risk free rate).​

זה גם מאמר נחמד בנושא:
http://seekingalpha.com/article/312...y-a-21st-century-take-on-a-19th-century-rhyme
31843695-14303718972597744-Force-Majeure.png

• אהבתי
Reactions: ETL
כשהייתי ממש ממש כבש ולא היה לי מושג מה אני עושה יצא לי ככה במקרה לקרוא על 'אפקט ינואר' אני זוכר שהסתנוורתי במקום והיה לי ברור שאם אני קונה בתחילת ינואר ומוכר בסוף ינואר אני עושה המון כסף קל. לא הבנתי גם למה כולם לא קוטפים מהעץ המניב, אבל למי אכפת - העיקר שאני ארוויח מלא בדוק כי זה אפקט ידוע ומוכח.
חבל שבשנה שקניתי המניות נשחטו בינואר.
בדיוק לאפקט ינואר רציתי להתייחס. הקטע הוא שברגע שאתה מוצא אלגוריתם לחליבת כסף מהשווקים אתה אמור להשאיר אותו סודי - כמו שעושים מנהלי קרנות הגידור.
אבל האנשים שגילו את האפקט פעם (די מזמן) לא היו כל כל דיסקרטיים לגביו ופרסמו את זה בכל חור. ואז כמובן שהיו אנשים שניסו לעשות את זה גם והאפקט התבטל.

אבל האנשים שגילו את האפקט פעם (די מזמן) לא היו כל כל דיסקרטיים לגביו ופרסמו את זה בכל חור. ואז כמובן שהיו אנשים שניסו לעשות את זה גם והאפקט התבטל.
ביצה ותרנגולת - האם קודם האפקט התבטל ואז פרסמו אותו או קודם פרסמו אותו ואז הוא התבטל?

ביצה ותרנגולת - האם קודם האפקט התבטל ואז פרסמו אותו או קודם פרסמו אותו ואז הוא התבטל?
אני שמעתי על זה לפחות שקודם פרסמו אותו ואז הוא התמסמס. שזה מעין שיעור כזה שאם יש לך אלגוריתם לעשיית כסף בשווקים, אז אל תגלה אותו אחרת יותר מדי אנשים יעשו את זה וזה יהפוך ללא רלוונטי.

לדעתי לא היה שום אפקט אף פעם, אלא אנומליה. (שהוסברה למכביר בדיעבד בצידוקים שגוים).

אני שמעתי על זה לפחות שקודם פרסמו אותו ואז הוא התמסמס. שזה מעין שיעור כזה שאם יש לך אלגוריתם לעשיית כסף בשווקים, אז אל תגלה אותו אחרת יותר מדי אנשים יעשו את זה וזה יהפוך ללא רלוונטי.
כן אבל מהצד השני אחרי שהוא הופך להיות לא רלוונטי אתה יכול להתחיל "ללמד אנשים" איך הוא עובד על סמך העבר ולהיות מיליונר ובכך למעשה קודם הוא מפסיק להיות רלוונטי ורק אחר כך אנשים לומדים עליו.

אני מחכה לפוסט סיכום שנה של הסולידית :)

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
the_newbie מיסוי RSU לאחר סוף העסקה מיסים 3
V מגן מס סוף שנה מיסים 1
N האם אפשר לשלם יתרת אשראי לפני סוף החודש? צרכנות פיננסית 10
D לימודי רפואה סוף שנה שלישית- מחשבות על העתיד התפתחות אישית 16
ה החלפת קרנות לפני סוף השנה שוק ההון 3
ש הוצאות מוכרות - סוף שנה מיסים 3
ה פריקה של סוף מסע ומבט אל העתיד צרכנות פיננסית 7
M הוצאות 'סוף שנה' של אלקטרוניקה ופחת מיסים 4
E שינויים במסמכי ניכוי סוף שנה של הבנקים הישראלים מיסים 7
S החזר מס אחרי סוף שנה על השקעות מיסים 1
בייניש פתחתי תיק השקעות סוף סוף אבל כעת אני לא בטוח לגבי בחירת הניירות שוק ההון 0
לאונל אפשרויות להפקדה בקרן השתלמות לקראת סוף השנה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
S ״תזמון״ מעבר לברוקר זר לפני סוף השנה? צרכנות פיננסית 10
קירכהוף קרן השתלמות לקראת סוף שנה שוק ההון 0
ר לקראית סוף שנה: מה השיקולים שלכם כשמחליטים על קנייה ומכירה לצורך מגן מס? שוק ההון 19
א סקר ריבית מובטחת עד סוף החיים שוק ההון 20
T סוף סוף כלי ישראלי למעקב אחרי תיקים שוק ההון 14
milx לקראת סוף השנה - האם יש הגיון למכור ניירות מופסדים ב-IB ולקנותם שוב? שוק ההון 15
M מיסוי ולידה לקראת סוף שנת מס מיסים 8
S לקראת סוף שנת המס רוכשת ניירות ערך לא סחירים שוק ההון 1
ח סוף שנת המס. לא מוצא באינטראקטיב דוח מתאים שוק ההון 10
L האם אזרח ארה"ב יכול להשקעה בETF או קרנות נאמנות לא אמריקאיות אם מוכרים אותם לפני כל סוף שנה? שוק ההון 17
פ הטבת סוף שנה בעמלות צרכנות פיננסית 28
F עצמאי, סוף שנה... מבקש הכוונה בבחירת קרן השתלמות מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 14
פ הפרשה לקופת גמל לפני סוף השנה צרכנות פיננסית 7
E הפקדת סוף שנה לניצול הטבות המס צרכנות פיננסית 99
פ סוף סוף מתחילים לדבר בתקשורת על החשיבות של חינוך פיננסי צרכנות פיננסית 4
Y ביצוע דוח סוף שנה לעוסק פטור אוף טופיק 12
זרטוסטרא "ניצול" הטבת מס סוף שנה לקופת גמל שוק ההון 12
Sinister סוף סוף קרן מחקה על אירופה ללא ד"נ שוק ההון 3
איליה דירוג אשראי לאזרחי ישראל -סוף סוף זה קורה צרכנות פיננסית 197
S משיכת פנסיה עד סוף החודש פטורה ממס? צרכנות פיננסית 6
C דירה ראשונה להשקעה - תחילת המסע נדל"ן 11
B האם להקים פנסיה באופן עצמי לפני תחילת עבודה כשכיר, למי שאין קופה פעילה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
ס תמ"א 38 חיזוק מבנים - תחילת פרוייקט התייעצות נדל"ן 14
ח התייעצות | תחילת הדרך עם סכום כסף משמעותי יומני מסע אישיים 9
I תחילת מסע יומני מסע אישיים 8
Shnizelia טיולי של 3 שבועות אחרי תחילת עבודה חדשה אוף טופיק 12
G דברים שכדאי לעשות לפני תחילת משא ומתן על רכישת דירה נדל"ן 3
K תחילת הדרך בהשקעות (ובכלל) יומני מסע אישיים 20
מ מועד תחילת חישוב תשואה בפוליסת חסכון שוק ההון 0
S תחילת הדרך בעולם ההשקעות שוק ההון 21
מ תחילת מסעו של עתודאי יומני מסע אישיים 69
T תחילת השקעה בקרנות אמריקאיות בברוקר ישראלי מועבר לIB בהמשך שוק ההון 8
T תחילת הדרך שוק ההון 6
O תחילת מסע קצת שונה יומני מסע אישיים 11