• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

נסיון עם ריטלין?

בהרצאה הבאה מ-2014 יש סקירה (ביקורתית) של המחקר בילדים.
לגבי חוסר איזון ביוכימי (בערך ב-12 הדקות הראשונות):
- לא נמצאה שונות ביוכימית לבעלי ADHD, כלומר, לא נמצא "חוסר איזון ביוכימי".
- ריטלין מעלה את ריכוז הדופמין במרווח הבין-סינפטי, כמו תרופות פסיכיאטריות רבות אחרות (וקוקאין). כדי לפצות על כך, יורד מספר הקולטנים. בחולדות צעירות שקיבלו ריטלין נמצא שהמצב הזה נשמר בבגרותן אחרי שהופסק מתן התרופה. כמובן, שזה לא בהכרח כך בבני-אדם.
סיכום ההרצאה (בדקה 35:30):
- שיפור בסימפטומים בטווח הקצר (14 חודשים). שיפור בקריאה. הפחתת פשיעה בבני נוער.
- לא נמצא שיפור בטווח הארוך. תופעות לוואי פיזיולוגיות, פסיכיאטריות ורגשיות. סיכון לפגיעה ברגישות מנגנון הדופמין במוח. סיכון להתפתחות הפרעה דו-קוטבית בצעירים.

הרצתי חיפוש ב-web of science ואכן נמצאו כמה עשרות תוצאות בנושא, נראה שהתוצאה החשובה ואחת המצוטטות ביותר היא מטה-אנליזה מ-2006. נראה גם שמחקרים חדשים יותר מחזקים את הקשר הגנטי. מעניין גם לקרוא את הבלוג הזה בעברית.
אבל לענ"ד, ואני לא מומחה בנושא, חשוב להבחין בין קשר גנטי ל-מצב ביוכימי. למשל, בהתקרחות גברית טיפוסית נמצאו גנים שמנבאים נטייה להתקרחות, ובנוסף, אדם שמתקרח נמצא במצב הורמונלי שונה - יש לו עודף ב-DHT (במיוחד באזורי ההתקרחות). ממה שקראתי, לא כך המצב ב-ADHD, אין הסכמה שבעלי ADHD נמצאים במצב ביוכימי שונה.

אני לא בטוח שזה המחקר שהתכוונת, אבל אותו עיתונאי פרסם ביקורת למחקר חשוב שהציג הבדלים פיזיולוגיים במוח.
הביקורת מנסה להצביע על כשלים מתודולוגיים בהגעה לתוצאה שנפח המוח של קבוצת ה-ADHD קטן יותר.
במאמר מופיע שקבוצת ה-ADHD היא בעלת ה-IQ הגבוה יותר, והביקורת קובלת על כך שזה לא הודגש; אבל, בסופו של דבר, מסתבר שזו הייתה טעות דפוס, וקבוצת הביקורת היא בעלת ה-IQ הגבוה ביותר במחקר.

מקובל. זו בחירה לגיטימית כל עוד מבינים שלכל בחירה יש מחיר (גם לאי-בחירה יש מחיר). מלימודייך את שוק ההון אני בטוח שכבר הבנת שזה הכל עניין של שקלול סיכון-תשואה. רוב המקורות שהבאתי מדברים על הסיכון בטיפול תרופתי בילדים (שמוחם מתפתח) - במבוגרים זה חמור פחות, אך עדיין ישנן תופעות לוואי שכדאי לקחת בחשבון. סקירת המחקרים הבאה, שנעשו על חולדות ובני אדם מסכמת ש-:
However, compared to other psychiatric medications, ADHD medications appear easier to discontinue with less severe withdrawal effects.

לא מבין איך אף אחד לא המציא לזה חיקוי עדיין, זה משחק ממש פשוט.
בכל מקרה, אתה מוזמן לקחת את הדיסק, אם תצליח לעקוף את הסריאל (תוקף הרשיון פג מזמן...).

מאוד אהבתי את צורת החשיבה הפתוחה והמחקרית, הגישה הזו היא מפתח להבנה הרבה מעבר לנושא שבכותרת.

חחח...
כל פעם שאני קוראת משפטים מהסוג הזה (ויש בפורום הרבה) אני מגחכת. ההערצה ל"מחקרים אובייקטיבים" בפורום הזה גובלת כבר בדת.
אני יודעת שאי אפשר לשכנע מאמינים יותר מדי אז אסתפק בכך ואקווה שהחפרנים ביניכם יתחילו לשלוף מידע בקשר לאיכות המחקרים, לסיבת המחקרים, להטיית המחקרים (פייק מחקר?) במיוחד ב"מדעי" החברה, הכלכלה, הנפש והגוף (רפואה פיזית ונפשית) שלהבדיל ממתמטיקה- מדובר על סטטיסטיקות על שלל מהימנותן ולא על נוסחאות ברזל. זה מדעי כמו ניתוח טכני או אסטרולוגיה. בסופו של יום, אדם פרטי לגמרי צריך להיטיב את מצבו האישי ושום סטטיסטיקה לא מתייחסת למצב הפרטי שלך. לכן עדיף שכשאדם זקוק לשינוי כלשהו במצבו, הוא ייצא למסע של ניסוי ובדיקה אישית ויישאר עם ראש פתוח לכל אפשרות.
איתך!

אבל רופא הוא לא חוקר. לחוקרים יש phd
יש גם רופאים חוקרים ועם phd
ברור. כמו שיש מהנדסים עם phd אבל ההכשרה של רופא לא הופכת אותו לחוקר.
בבתי חולים , חלק מהמתמחים והממומחים מבצעים/משתתפים במחקרים כחלק מההתמחות.
בנוסף כל רופא מומחה או מתמחה שרוצה להיות בחזית הרפואה משקיע זמן בקריאת מאמרים מחקריים גם אם סיים את ההתמחות.
מן הסתם יש מספיק כאלה שלא.

יש גם רופאים חוקרים ועם phd

בבתי חולים , חלק מהמתמחים והממומחים מבצעים/משתתפים במחקרים כחלק מההתמחות.
בנוסף כל רופא מומחה או מתמחה שרוצה להיות בחזית הרפואה משקיע זמן בקריאת מאמרים מחקריים גם אם סיים את ההתמחות.
מן הסתם יש מספיק כאלה שלא.
בדיוק כמו במקצועות אחרים. גם אני קורא חומר כדי להתעדכן, לימדתי באוניברסיטה וכסטודנט השתתפתי במחקרים אבל אני לא חוקר.

אני שמח מאד בשבילך שהגעת לכאלו רמות של הבנה רפואית לגבי עצמך.
לצערי, אני לא קרוב לרמות האלו, וכשיש לי בעיה רפואית /נפשית אני נאלץ לבחור בין הפתרונות שנבחנו מדעית.
הגעתי להבנה מרכזית אחת:
לכולם אני מתייחסת כיועצים. כל אחד מספר לי את דעתו המלומדת או בעלת הניסיון (מה הבעיה, איך לטפל) ואני בוחרת מה לעשות עם זה.
לפעמים אתחיל במקום אחד ואמשיך לאחר. לפעמים אצמד לטיפול לאורך זמן רב כדי לבחון (במיוחד אם הוא לא מזיק). שיאצו למשל, הועיל לי בכמה מערכות בגוף בצורה פנטסטית ואם הייתי בוחרת בטיפול הרגיל- אני מניחה שכבר הייתי עם לא מעט כדורים ואולי אפילו אחרי ניתוח אחד או שניים.
גרהם, לטובתך הייתי מציעה להיות ספקן. גם אם אתה בוחר להסתמך על מחקרים סטטיסטים, תמיד תבדוק את התועלת והנזק שקורים לך ולילדיך ואל תפחד לנסות משהו אחר אם הטיפול לא מועיל או מזיק מאד. אין לך גוף-נפש אחרים וגם לא ילדים אחרים כדי להרשות לעצמך להסיר כל אחריות אישית רק כי "הרופא אמר". טיפול התנהגותי ו/או עיסוי מדוייק ו/או תזונה מדוייקת פשוט פחות בסיכון לנזק מאשר כל כדור תמים לכאב ראש.

הגעתי להבנה מרכזית אחת:
לכולם אני מתייחסת כיועצים. כל אחד מספר לי את דעתו המלומדת או בעלת הניסיון (מה הבעיה, איך לטפל) ואני בוחרת מה לעשות עם זה.
לפעמים אתחיל במקום אחד ואמשיך לאחר. לפעמים אצמד לטיפול לאורך זמן רב כדי לבחון (במיוחד אם הוא לא מזיק). שיאצו למשל, הועיל לי בכמה מערכות בגוף בצורה פנטסטית ואם הייתי בוחרת בטיפול הרגיל- אני מניחה שכבר הייתי עם לא מעט כדורים ואולי אפילו אחרי ניתוח אחד או שניים.
גרהם, לטובתך הייתי מציעה להיות ספקן. גם אם אתה בוחר להסתמך על מחקרים סטטיסטים, תמיד תבדוק את התועלת והנזק שקורים לך ולילדיך ואל תפחד לנסות משהו אחר אם הטיפול לא מועיל או מזיק מאד. אין לך גוף-נפש אחרים וגם לא ילדים אחרים כדי להרשות לעצמך להסיר כל אחריות אישית רק כי "הרופא אמר". טיפול התנהגותי ו/או עיסוי מדוייק ו/או תזונה מדוייקת פשוט פחות בסיכון לנזק מאשר כל כדור תמים לכאב ראש.
תודה. אני בהחלט לא בעד כדורים ובהחלט בעד ספקנות. הנקודה שלי היא שברגע האמת אני מכריע בין אפשרויות שנבחנו באופן מדעי כי אני לא סומך על תחושות בטן כתחליף לבחינה מדעית.

הנקודה שלי היא שברגע האמת אני מכריע בין אפשרויות שנבחנו באופן מדעי כי אני לא סומך על תחושות בטן כתחליף לבחינה מדעית.
וזה כל ההבדל בינינו. פשוט בחירה אחרת. אגב, גם אני קוראת ודולה מידע מחקרי-מדעי אבל גם מפתחת שנים רבות תשומת לב לתחושת הבטן או האינטואיציה שלי ומתייחסת לכך בכבוד גדול. המדע ותוצריו הוא רק חלק מסל האפשרויות שלי, ולאורך השנים חלקו בסל פחת ופחת יחד עם הביטחון הגדל בהיכרות עם עצמי.

הרציונל של הומאופתיה הוא מאוד פשוט, ריפוי דומה בדומה
מדע גדול בקטנה בדיוק הוציאו סרטון על הומאופתיה, אין הגיון מאחורי העיקרון של הדילול המרוב, כי בסופו של דבר נשאר רק מים.
כל הזכויות שמורות להם.
@בת העמק

אין הגיון מאחורי העיקרון של הדילול המרוב, כי בסופו של דבר נשאר רק מים.
אין הגיון כשבודקים בכלים של המדע, ברור לגמרי. תמיד מצחיק אותי שאנשי מדע מנסים לבדוק בכלים שלהם את הטיפולים האלטרנטיבים ואז לזעוק שזו שרלטנות. בערך כמו לבדוק בכלים האלה אם יש אלוהים. אגב, גם דבר יומיומי ולכאורה פשוט כמו כאב הוא לא משהו שהצליחו לבנות לו כלים אובייקטיבים למדידה. מכיר את סקאלת הכאב שנותנים בבתי חולים בשנים האחרונות כדי שהמאושפז יצביע על מדרגת הכאב שלו? מה לעשות והחיים שלנו סובייקטיבים לגמרי...

וכשאמרתי את זה, גם לי זה לא נשמע הגיוני. זה פשוט עבד לי פעם אחת בצורה יוצאת דופן (ובשאר הפעמים בכלל לא) וזה ממש ממש לא מזיק.

@אנא-אל
Pomodoro technique
עזר לי מאוד בלימודים. ממליץ. זה ובכלל ניהול זמנים.

זה פשוט עבד לי פעם אחת בצורה יוצאת דופן (ובשאר הפעמים בכלל לא)
זה מה קוראים אותו בשפה עברית "פוקס"
זה ממש ממש לא מזיק.
נכון וטוב שכך, הבעיה שזה גורם לאנשים להוציא ימבה כסף על מים מהברז וזה נכנס תחת קטגורית השרלטנות שלי.
לא שופט חס וחלילה, איש הישר בעיניו יעשה.
אני מקווה שאת מבינה שככה נולדות אמונות טפלות, כי מישהו פעם אחת ראה חתול שחור ונפל עליו פסנתר ברחוב.

אגב זה יכול לעזור גם למי שיש ילדים עם הפרעות קשב. אבל רק כחלק מאסטרטגיה לניהול זמנים....

לא קראתי את כל התגובות פה, אבל אם אני יכול לתמצת את כל הסיפור שלי לעצה מאוד כללית זה שאם את חושבת שזה עשוי לעזור לך, לא יזיק לנסות.

לי הריטלין חד משמעית ובצורה ברורה שינה את החיים.
הייתי תלמיד עצלן שנשר ממסלולים לתלמידים מוצלחים הישר לנכשלים רבים, והייתי משוכנע כל הילדות שלי שאני עצלן מאוד ושאני שונא הרבה מאוד מקצועות, בהם מתמטיקה. האמונה שלי כל החיים הייתה מאוד קיצונית לטובת Mind over matter, ולכן גם לא שקלתי אי פעם באמת לנסות ריטלין, על אף שהמליצו לי. אני לא מאמין בסמים, כך חשבתי. גם לגבי מקצוע, ידעתי בהכרח שאני לא ארצה ללכת ללמוד אי פעם משהו מתמטי או ריאלי באמת כי אני שונא את זה, ואני הרי מכיר את עצמי.
אחרי הצבא החלטתי להסתכל על רשימת המקצועות האפשריים ולהחליט מה ארצה ללמוד כאילו אין לי מגבלות בעולם, ובטוויסט שהפתיע אותי החלטתי שאני רוצה הנדסה. הייתי כבר רציני מאוד ועם משמעת עצמית יוצאת דופן לעומת מה שהייתי כילד, וידעתי שאני אתאבד על כל מה שאני אלמד ואצליח.
התחלתי בלהשלים את הבגרויות שלי במתמטיקה ל-5 יח', וידעתי שעם תעודת בגרות גרועה כמו שלי אצטרך להגיע ל-90+ בשביל שבכלל איזשהי אוניברסיטה אולי תסתכל עליי. ואז נתקלתי בקשיים.

במשך כמה שבועות ניסיתי הכל. ללמוד בבית, בשקט, ברעש, בספרייה, בחוץ. להשתמש בטיימרים האלה של העגבניות, לעשות מדיטציה, שיטות למידה...הרי אני כבר לא ילד עצלן, אני באמת מנסה. אבל כמו בילדותי, אחרי 40 דק' הייתי מושבת לכל היום ולא הצלחתי כלום.
הייתי ממש במשבר, והבנתי שלא מתאים לי מקצוע ריאלי אחרי הכל ושאני לעולם לא אצליח לעבור תואר בהנדסה, או אפילו להתקבל לאחד באוניברסיטה...ושכדאי לי להתחיל לחלום חלומות אחרים.
אבל שניה לפני שאני מתייאש, אולי בכל זאת אנסה ריטלין, מה יש לי להפסיד...

שנתיים וחצי אחרי זה, אני לומד הנדסה בטכניון (עם הנתונים להתקבל לכל מקום ולכל תואר שאני רוצה בארץ) וסיימתי את הסמסטר הראשון כבר בהצטיינות. אני מאוהב במקצועות המתמטיים והלוגיים והתכנותיים שכלכך שנאתי כילד ומגיע בכיף כל יום ללמוד.
הריטלין לא עושה לי שום תופעת לוואי (אולי טיפה מקטין תאבון, אבל אני אוכל לפי שעון בכל מקרה), ועוזר לי להתרכז גם לפרקים של 12-13 שעות ביום רצוף (אני לוקח שני כדורים ביום), תוך כדי תפקוד חברתי מלא. בסופ"שים אני לא נוגע בריטלין ואין לי חשק כלשהו כן לגעת. אני עדיין לא מסוגל ללמוד בלי לקחת ריטלין, על אף שאני לפעמים "מנסה" קצת, כי בתחתית ליבי אני כאילו עדיין לא מוכן לקבל את זה שאני יצור ביולוגי ושאיזשהו כימיקל ישנה אותו כלכך.

מה שאני מנסה להמחיש כאן מהסיפור הוא שבשבילי, ריטלין דווקא עזר לי לגלות מי אני באמת. מילד ששונא מתמטיקה ולא חושב אפילו להשקיע בבגרות שלה כי בבירור הוא לא יתעסק, לבחור שמאוהב בה לגמרי ורק רוצה עוד. מילד שחשב שיש לו יכולות שכליות די ממוצעות אני מגלה פתאום שכנראה אני מסוגל להרבה יותר ממה שציפיתי, ואולי כל החיים פשוט כיוונתי לדברים שהאמנתי שאני אהיה מסוגל לעשות. כי למה שאכוון להנדסה אם אני משוכנע שאין לי אהבה או יכולת לתחום?
הדבר השני הוא שריטלין הוא לא השטן. ריטלין זה סם. אם היית אומרת שאת בעלת נטייה להתמכרות או שאת בצורה מובהקת לא צריכה אותו זה דבר אחד, אבל אני חושב שלא מזיק לנסות. מקסימום תפסיקי. וגם ממש קל לנסות, כי כל רופא משפחה יכול לתת מרשם על סמך בקשה לגיטימית ממך.

ובבקשה, מכל מי שמשוכנע עדיין לגמרי שריטלין זה השטן ושתמיד יש דרך טבעית נקייה וטהורה להכל, אני מקווה שערערתי את התפישה הזאת מספיק בשביל שלפחות תרשו לילדים שלכם או של האנשים שהייתם מטפטפים להם את האנטי-ריטלין הזה אחרת את הצ'אנס לנסות בעצמם ולראות. זה באמת משנה חיים, ואתם עשויים להותיר מישהו שלא יכיר את עצמו לעולם באמת, ויחשוב שהוא טיפש או עצלן.

לשאלתך האחרונה שלא התייחסתי אליה - תהיתי בעצמי אם חבל שלא לקחתי את זה בבית הספר. ויכול להיות שכן, כי אם הייתי מנסה בבית ספר היה כנראה נמנע ממני תסכול רב ומי יודע, הייתי מכוון אולי גבוה מוקדם יותר ונמצא היום במקום אחר לגמרי. אני כן מאוד אוהב את הצורה שהחיים שלי התפתחו כרגע, שנובעת גם מהתסכולים הרבים שעברתי כילד, אז אני לא מרגיש פספוס גדול. אני מניח שכל עוד את אוהבת את החיים שלך כרגע, או יכולה לדמיין איך כל פער שפתחת בילדותך יוכל להיעלם בקצת מאמץ מרוכז עכשיו - אין באמת על מה להתחרט מהעבר.
ואם אפשר, עצה אחרונה - אם החלטת שכן נשמע לך שאת רוצה לנסות את זה אז אל תדחי את זה. תקבעי עכשיו תור לרופא משפחה ותנסי את זה עם משהו שאת צריכה ללמוד.

נ.ב. כילד לא אובחנתי באמת ("אובחנתי" בקטע של הארכות זמן כמו כל הילדים) וכשהתחלתי לקחת ריטלין לא חשבתי שאני צריך את זה או שיש לי משהו. רק אחרי השימוש בו הבנתי שזה זה, ורק אחרי שנתיים של שימוש אובחנתי נוירולוגית עם ADHD. אני לא בטוח אם זה מרגיש לכולם אותו דבר, אבל אצלי זה הרגיש כמו "עצלנות" או "עצבים" ו"חוסר עניין", תירוצים כאלה שהמוח זורק, ולא כמו "יש לי בעיה ביולוגית".

אני מאובחן כ "ADHD"; הסיבה למרכאות - כי לדעתי לא מדובר בתסמונת או מחלה, אלא באוסף של סימפטומים שנגרמים מסיבות שונות. הסיבות הן מגוונות ויכולות לכלול דום שינה, אסתמה ואלרגיות, הפרעות התפתחות, הרעלת עופרת, הפרעת התנהגות, הפרעת התנגדות (ODD), דיכאון, חרדות, הפרעות בעיבוד החושי, רמות נמוכות של סוכר, וכו' וכו'. למעשה יש מאות הפרעות או מחלות שגורמות לסימפטומים הדומים ל - ADHD וכל מקרה לגופו. מעבר לכך, לפחות במקרה שלי, אני דיי בטוח שאין לי ADHD קלאסי, פגשתי לא מעט אנשים המאובחנים בכך, אך יש הבדלים תהומיים בהתנהגות. אחרי שחקרתי קצת את המקרה שלי, אני סביר שיכול להיות שהסימפטומים שלי נגרמים מאלרגיה והמערכת חיסונית, מה שגורם לי לתשישות כרונית, לסינוסיטיס; הסימפטומים הם יותר sluggish cognitive tempo מאשר ADHD קלאסי.

ניסיתי להשתמש בריטלין - לא עזר בכלל. אחרי שימוש בריטלין איני יכול לישון כ-24 שעות (!!!!), חוסר תאבון מוחלט, והריכוז שלי אף מדרדר; במינונים גבוהים יותר זה אף גורם לי לדיכאון. היתרון בריטלין שהוא גורם לי לפרץ אנרגיה (שיכול להיות מעולה לעבודות פיזיות), אופוריה (דיי כיף, ממש התקף מאניה) וחברותי מאוד (רצון עז לפגוש ולדבר עם אנשים, אף על פי שאני בד"כ אדם מופנם).

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
F מחפש איש מקצוע עם נסיון במסחר אוף טופיק 0
R למישהו יש נסיון עם פעמון חכם לדלת ? אוף טופיק 3
פיש נסיון להבין קורלציה בין מחיר אג"ח ממשלתי שקלי ל-30 שנה לאינפלציה שוק ההון 11
A פקודת מכירה בחשבון שגוי - נסיון לתקן שוק ההון 1
N כמה שאלות שלא בהכרח קשורות, אבל דורשות סיוע מבעלי נסיון שוק ההון 6
I מחפש יועץ פנסיוני עם נסיון בפרישה מוקדמת עקב נכות פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
ה תואר במדעי המחשב למתכנת עם נסיון התפתחות אישית 6
L מישראל לIB ל TW למישהו יש נסיון? צרכנות פיננסית 6
S נסיון בהשקעה בחברות לא מונפקות? שוק ההון 0
L דירה במרכז - AIRBNB - למישהו יש נסיון? נדל"ן 21
מוריארטי נסיון להבין את EDV שוק ההון 4
NivGold123 ברוקרים שלא דורשים נסיון בסחר במניות שוק ההון 32
ג נסיון עם קרנות ישראליות שוק ההון 0
M נסיון עם הארי בראון בשוק הישראלי שוק ההון 3
Liron2035 למישהו יש נסיון עקבי ומוצלח עם העברת כסף מבנק לאומי לIB (זה"ב)? צרכנות פיננסית 34
ל נסיון גמילה מרכב פרטי מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 89
רניהבוס נסיון טיוח של בנק + מה הייתם עושים? שוק ההון 13
F נסיון לשימור לקוחות? שוק ההון 2
ו תכנית השקעה שלי - נסיון 2 שוק ההון 11
R איפה תמליצו לי להשקיע (חסר נסיון בנושא השקעות בשוק ההון)? שוק ההון 20
T יש למישהו נסיון עם יועצי (/"משווקי") השקעות של בתי ההשקעות? שוק ההון 3
א למישהו יש נסיון עם מעמ+דמי טיפול של משלוח? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 33
א למישהו/י יש נסיון בנו פו/ חפיפה עם אבקת סודה לשתייה? אוף טופיק 46
ב למי יש נסיון עם מחיקת נייר ערך לא סחיר ורישום הפסד הון בגינו? צרכנות פיננסית 13
Y נסיון לפתוח חשבון עו"ש ללא עמלות צרכנות פיננסית 89
whybe מישהו עם נסיון במסגור תמונות? התפתחות אישית 3
Q יש למישהו נסיון עם הלוואות חברתיות ? שוק ההון 1

נושאים דומים

Back
למעלה