• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מה קשה לכם במעבר לסולידיות? (הפוסט באישורה של דורין)

ליאת - איפה שיש רצון...

משתמש סולידי
דירוג
45
הי חברים,
במסגרת התזה שלי בפסיכולוגיה חברתית אני עורכת מחקר על המעבר מצרכנות לסולידיות, על הקשיים שבדרך ועל אסטרטגיות להתמודד עם אותם קשיים, אני מחפשת אנשים שיסכימו לענות לי על כמה שאלות.
נכון שאתם נחמדים ומוכנים לספר לי על זה?
מי שמוכן אנא כתבו לי את המייל שלכם ואני אדאג גם להוקיר אתכם לנצח גם להשמיע את קולכם במחקר, וגם לשלוח לכם את המחקר המלא בסוף (כי תודו שזה מעניין).
אפשר כאן בשרשור ואפשר ישירות למייל שלי liat.ezer@gmail.com
תבוא עליכם הברכה!

מה קשה?
לוותר על כל הדברים הטובים שכסף קונה - נוחות. זמן. שקט. הנאה. איכות. בכל תחום כמעט.
אין לי שום צל של ספק שהעדר סכום מספק של כסף מביא לסבל ויש גרדיינט של סכומים שאינקרמנטלית מגבירים את ההנאה מהחיים (בתועלת שולית פוחתת).
נק׳ האיזון היא כמה קשה צריך לעבוד בלהרוויח כסף ובלהקטין הוצאות בשביל שתועלת השולית של הכסף תפסיק להיות גדולה יותר מהעלות השולית של להשיג אותו.
הסולידית כתבה שהיא סבלה מהעבודה ומהרעיון של העבודה, ובגישתה התועלת השולית של כסף כבר נמוכה מספיק בשביל לא להצדיק עוד סבל.
אנשים אחרים אוהבים את העבודה שלהם ולא מוכנים לוותר עליה כלל ללא קשר לשיקולי עלות תועלת כלכליים.
קושי נוסף למשל הוא שבת זוג וילדים מביאים אינספור הפתעות בצרכים ובדרישות שלהם, שהרבה מהם פתירים בכסף, כך שאפילו אם הייתי מוצא את עצמי היום בנק׳ פיתול של הסולידית שבה התועלת מעבודה לא מפצה על העלות שלה, זה כלל לא טריוויאלי להגיע לנק הזאת עם בני משפחה. לא רק מבחינה כלכלית נטו, אלא מבחינת מציאת נק האיזון בין סבל מעבודה לבין סבל מהיעדר הדברים שהכסף מעבודה פותר.
דוגמא להמחשה - אני מוכן בכיף לשלם בשביל לשים את שני הילדים במסגרות, למרות שזה עולה כמה אלפי שקלים בחודש. ואני אעשה את זה גם אם אהיה בבית מבלי לעבוד כי אני מעדיף לעבוד במקצוע ולשלם למישהו שישמור על הילדים מאשר לעבוד כבייביסיטר (אני אישית גם ממש גרוע בזה).
עבורי זאת נק איזון יותר משתלמת יותר מהחלופה.
אני לא מעריץ גדול של חופשות במלונות, אבל המשפחה כן ואני מעדיף לזרום איתם מאשר לא.
וויתרנו על שני רכבים, אבל עדיין מחזיקים אחד כי בייחוד עם ילדים וסופשים אצל ההורים ובהיעדר מוחלט של תחבורה ציבורית בשבת ובפרט תחבורה ציבורים ליעדים שלנו אין כמעט ברירה אחרת למעט פגיעה מהותית באיכות החיים.
דבר אחד אחרי דבר שני מצטברים להוצאה חודשית ממוצעת של 15,000-16,000 שח והנה דרושים לפחות שני מפרנסים בשכר ממוצע במשק בשביל לכסות הוצאות וזה לא כולל עוד בשביל לחסוך.
אז כן - אפשר להוריד את ההוצאות ל-10,000 אבל במחיר של פגיעה בדברים אחרים.
מה כן עובד - תחבורה ציבורית לעבוד עובד מצויין ואחרי שתי רפורמות במחירים אני פעם ראשונה בחיים מרגיש שמישהו אחר מסבסד הוצאות שלי ולא להיפך. יותר ויותר אנחנו (הבת זוג) מזמינים ברשת במקום לקנות בחנויות וזה מוריד עלויות. יש לנו מודעות גבוהה להוצאות מים וחשמל בבית ועד לא מזמן החשבון חשמל הממוצע שלנו היה כ-300 שח לחודשיים (יש כאן גולשים שמוציאים הרבה פחות מזה אבל בהשוואה לממוצע מחוץ לפורום זה לדעתי די נמוך).
יש בעיה אחרת קלאסית והיא שאנחנו חוסכים באגורות ומבזבזים באלפי שקלים. אנחנו נשווה מחירים בסופר ונקנה את הפסטה היותר משתלמת ל-100 גרם, אבל קנינו דירה יקרה במקום טוב מקבלן ומשלמים עשרות אלפי שקלים על כל הא ודה בתהליך (מטבח, חשמל, ריהוט ומה לא). זה קשה מאד לחשוב במונחים שקליים אבסולוטיים ולא במונחים יחסיים, אבל אחרי שקרענו את התחת בליצור תוכנית חשמל לבית בעלות של אלפים רבים של שקלים ושקלנו אם להוריד שקע/מפסק בשביל לחסוך כמה מאות שקלים פה וכמה מאות שקלים שם אמרנו כבר ״פאק איט״ אין כח להתעסק בזה יותר. שיהיה. יש עלות מנטלית ללנסות לחסוך כל הזמן והסולידית כתבה על זה פוסט מצויין. הבעיה כאמור, שהעלות מורגשת במונחים יחסיים של זמן ומאמץ שמושקע בנסיון לחסוך ולא במונחים שקליים של כמה כסף נחסך בפועל.

קודם צריך להגדיר מה זה בדיוק מעבר מצרכנות לסולידיות?

האם זה להפסיק לקנות רכב חדש כאשר הישן מתפקד טוב לחלוטין? או שויתור על רכב בשביל נסיעה באוטובוסים?
כי את הראשון קונים אותו משלל סיבות, בשבילי באופן אישי זה היה משעמום בעיקר. אבל השני קונים כי ברוב המקרים זה צורך אמיתי שממש משפר את איכות החיים.

על איזה סוג את בדיוק מתכוונת?

אם את מתכוונת לראשון- אז צריך להתייחס לקניה מהסוג הזה כמו התמכרות לכול דבר. להגדיר לעצמך שאלו דברים שקונים אותם בשביל גחמה רגעית, הם לא נותנים שום שיפור באיכות החיים, חוץ מפרץ דופמין רגעי שמתפוגג מהר. ומלבד זה, צריך להכריח להמנע פיזית עד שהמערכת החיזוק במוח תתפוגג לה(בדומה לכמעט כול התמכרות שקיימת)

אם את מתכוונת לשני- לי יש מזל כי אני באופן טבעי אדם שמשתמש במועט, ולא צריך דברים לשיפור הנוחיות. אבל במידה וכן,אני מעדיף לבחור את המלחמות שלי(כי אם אני אלחם בכולם, אני אפסיד) כמו ש-adamshalev כתב, מנסה לחתוך כמה שיותר בדברים ה"כבדים" - כמו שכר דירה ,הוצאות רכב(ניסיתי להמנע לגמרי, לא הולך), אוכל בקניות שבועיות. אבל לא מסתכל יותר מדי על קניות רגעיות קטנות או על סכומים מעטים שלא באמת ישנו לי בטווח הארוך.

קודם צריך להגדיר מה זה בדיוק מעבר מצרכנות לסולידיות?

תראה, קשה להגדיר את זה, עשיתי כבר כמה ריאיונות ואני יכולה להגיד לך שהדבר הראשון שאומרים לי זה: "רק רציתי להזהיר מראש שאני לא סולידי כמו הסולידית" ועוד התנצלויות כאלה ואחרות.
מבחינת המחקר שלי אלה צריכים להיות אנשים שחוסכים חלק מהשכר באופן קבוע, משקיעים את החלק הזה בבורסה ושואפים למצב של הסתמכות על הון עצמי ולא על עבודה. בוא נקרא לזה השילוש הקדוש.
מה אתה אומר על ההגדרה?

אין להגדרה שלך לסולידיות דבר עם חסכון.
אני יכול להיות סתם עשיר ולעמוד בה

ה"סולידיות" במובן של שליטה על הוצאות, אורח חיים מינימליסטי, ואנטיצרכנות באה לי באופן טבעי.
גדלתי במשפחה שחייה אורח חיים מאוד צנוע, וכך גם אני יצאתי.
מבחינת הימנעות ממשרה, או מקום עבודה, או ג'וב.. פחות מתחברת.
אני מחבבת את המקצוע שלי ואת השגרה שהוא מקנה לי.
מפעם לפעם מחליפים מקום עבודה, או לוקחים חופשה ארוכה.
לא מרגישה צורך להימנע מעבודה.

מבחינתי הקושי העיקרי הוא מציאת איזון עם בן הזוג, שהוא ההפך הגמור ממני ועם הסביבה באופן כללי.
בהתחלה הוא הרגיש מאוד מתוסכל מזה שאני לא אוהבת מתנות, ואני לא מוכנה לקנות את ההכי יקר, ושאני ממש סובלת במסעות שופינג, והוא היה נגעל ממש מהחיבה שלי ליד שנייה.
וגם אני הייתי צריכה להתגמש, וגם השתכנעתי בדברים מסויימים. מותגים וסמלי סטטוס למשל, הייתי מאוד נגד, אבל מצד שני למדתי שאנשים שופטים אותך לפיהם, וכשמודדים אותך באופן חיובי, זה משפר את איכות החיים שלך, אז למדתי מה עובד בשבילי, ואיך להפיק את המקסימום ממינימום הוצאה.
אני חושבת שהמודל שהסולידית מציגה, הוא קצת בעייתי לאדם שלא חי בגפו ורוצה להנות מחיי חברה או קידום מקצועי, וחשוב לזכור את זה.

עוד קושי הוא לא לתת לסולידיות להפוך לדת. צריך לדעת לשחרר.
לקח לי שנים לקבל את זה שזה בסדר להוציא כסף למען נוחות, או פאן, וגם כדי סתם לעשות טוב למישהו אחר ולא להעמיד אותו במבוכה (ממש לא בא לי מסיבת רווקות בעלות של 250 ש"ח לראש, אבל אני לא רוצה להעמיד את המארגנת במקום לא נעים.. אז אני זורמת).
החיסכון הוא לא הערך העליון, איכות החיים כן, ונכון שלא כל היבט באיכות החיים קשור בהוצאת כספים, אבל ישנם כאלה שכן, ולא צריך להתכחש אליהם.

מה קשה?
לוותר על כל הדברים הטובים שכסף קונה - נוחות. זמן. שקט. הנאה. איכות. בכל תחום כמעט.
אין לי שום צל של ספק שהעדר סכום מספק של כסף מביא לסבל ויש גרדיינט של סכומים שאינקרמנטלית מגבירים את ההנאה מהחיים (בתועלת שולית פוחתת).
נק׳ האיזון היא כמה קשה צריך לעבוד בלהרוויח כסף ובלהקטין הוצאות בשביל שתועלת השולית של הכסף תפסיק להיות גדולה יותר מהעלות השולית של להשיג אותו.
הסולידית כתבה שהיא סבלה מהעבודה ומהרעיון של העבודה, ובגישתה התועלת השולית של כסף כבר נמוכה מספיק בשביל לא להצדיק עוד סבל.
אנשים אחרים אוהבים את העבודה שלהם ולא מוכנים לוותר עליה כלל ללא קשר לשיקולי עלות תועלת כלכליים.
קושי נוסף למשל הוא שבת זוג וילדים מביאים אינספור הפתעות בצרכים ובדרישות שלהם, שהרבה מהם פתירים בכסף, כך שאפילו אם הייתי מוצא את עצמי היום בנק׳ פיתול של הסולידית שבה התועלת מעבודה לא מפצה על העלות שלה, זה כלל לא טריוויאלי להגיע לנק הזאת עם בני משפחה. לא רק מבחינה כלכלית נטו, אלא מבחינת מציאת נק האיזון בין סבל מעבודה לבין סבל מהיעדר הדברים שהכסף מעבודה פותר.
דוגמא להמחשה - אני מוכן בכיף לשלם בשביל לשים את שני הילדים במסגרות, למרות שזה עולה כמה אלפי שקלים בחודש. ואני אעשה את זה גם אם אהיה בבית מבלי לעבוד כי אני מעדיף לעבוד במקצוע ולשלם למישהו שישמור על הילדים מאשר לעבוד כבייביסיטר (אני אישית גם ממש גרוע בזה).
עבורי זאת נק איזון יותר משתלמת יותר מהחלופה.
אני לא מעריץ גדול של חופשות במלונות, אבל המשפחה כן ואני מעדיף לזרום איתם מאשר לא.
וויתרנו על שני רכבים, אבל עדיין מחזיקים אחד כי בייחוד עם ילדים וסופשים אצל ההורים ובהיעדר מוחלט של תחבורה ציבורית בשבת ובפרט תחבורה ציבורים ליעדים שלנו אין כמעט ברירה אחרת למעט פגיעה מהותית באיכות החיים.
דבר אחד אחרי דבר שני מצטברים להוצאה חודשית ממוצעת של 15,000-16,000 שח והנה דרושים לפחות שני מפרנסים בשכר ממוצע במשק בשביל לכסות הוצאות וזה לא כולל עוד בשביל לחסוך.
אז כן - אפשר להוריד את ההוצאות ל-10,000 אבל במחיר של פגיעה בדברים אחרים.
מה כן עובד - תחבורה ציבורית לעבוד עובד מצויין ואחרי שתי רפורמות במחירים אני פעם ראשונה בחיים מרגיש שמישהו אחר מסבסד הוצאות שלי ולא להיפך. יותר ויותר אנחנו (הבת זוג) מזמינים ברשת במקום לקנות בחנויות וזה מוריד עלויות. יש לנו מודעות גבוהה להוצאות מים וחשמל בבית ועד לא מזמן החשבון חשמל הממוצע שלנו היה כ-300 שח לחודשיים (יש כאן גולשים שמוציאים הרבה פחות מזה אבל בהשוואה לממוצע מחוץ לפורום זה לדעתי די נמוך).
יש בעיה אחרת קלאסית והיא שאנחנו חוסכים באגורות ומבזבזים באלפי שקלים. אנחנו נשווה מחירים בסופר ונקנה את הפסטה היותר משתלמת ל-100 גרם, אבל קנינו דירה יקרה במקום טוב מקבלן ומשלמים עשרות אלפי שקלים על כל הא ודה בתהליך (מטבח, חשמל, ריהוט ומה לא). זה קשה מאד לחשוב במונחים שקליים אבסולוטיים ולא במונחים יחסיים, אבל אחרי שקרענו את התחת בליצור תוכנית חשמל לבית בעלות של אלפים רבים של שקלים ושקלנו אם להוריד שקע/מפסק בשביל לחסוך כמה מאות שקלים פה וכמה מאות שקלים שם אמרנו כבר ״פאק איט״ אין כח להתעסק בזה יותר. שיהיה. יש עלות מנטלית ללנסות לחסוך כל הזמן והסולידית כתבה על זה פוסט מצויין. הבעיה כאמור, שהעלות מורגשת במונחים יחסיים של זמן ומאמץ שמושקע בנסיון לחסוך ולא במונחים שקליים של כמה כסף נחסך בפועל.

כזה בדיוק

"מבחינת המחקר שלי אלה צריכים להיות אנשים שחוסכים חלק מהשכר באופן קבוע, משקיעים את החלק הזה בבורסה ושואפים למצב של הסתמכות על הון עצמי ולא על עבודה. בוא נקרא לזה השילוש הקדוש.
מה אתה אומר על ההגדרה?"
בעייתית, זה מתאים כמעט לכול מי שאני מכיר.ואת הרי רוצה להתמקד בקבוצה מצומצמת באוכלוסיה. לדעתי האישית מדובר באיש קש, אין באמת דבר כזה סולידים וצרכנים,כולנו איפשהו בדרך או עצרנו איפשהו על הדרך, אפילו הסולידית(כמו שהיא מציגה את עצמה) יכולה לרדת בהוצאות ובתלות שלה בכסף. אני חושב שמה שמשותף כאן לחברים בסופו של דבר זה מודעות יותר גבוה לדברים כמו חיסכון,זמן=כסף ואולי הרצון לצאת מה"מטריקס" (למרות שהמון מעידים שהם ממש נהנים ללכת למשרד כול בוקר) וביעקר רצון להשתכלל לשפר ולמקסמם את את הדברים האלה.

מתאים כמעט לכול מי שאני מכיר
אשריך.
אני מכיר גם אנשים שחיים מהיד לפה, ובכלל לא חושבים שצריך או כדאי לחסוך, וחיים בחובות.
ואני מכיר עוד הרבה אחרים שמבינים שחיסכון הוא חיוני למען רווחה עתידית, אבל לא מצליחים ליישם.

וכמעט לכולם יש חוב שמתעלמים ממנו שנקרא משכנתא.

זה מתאים כמעט לכל מי שאתה מכיר?
כמעט כל מי שאתה מכיר חוסך חלק ממשכורתו משקיע אותה בבורסה ומצמצם הסתמכות על עבודה?
יש מצב שאוכל לראיין אותך?

זה מתאים כמעט לכל מי שאתה מכיר?
כמעט כל מי שאתה מכיר חוסך חלק ממשכורתו משקיע אותה בבורסה ומצמצם הסתמכות על עבודה?
יש מצב שאוכל לראיין אותך?
הגבלתי את התושבה למכרים בישראל, הכוונה היא שכמעט כולם מפרישים לפנסיה וקרן השתלמות חלקם חוסכים גם חוץ מזה ע"י רכישת דירה ו\או בקופת גמל\פוליסת חיסכון לעצמם ו\או לילדים. זה עונה להגדרות שלך.
וכמעט לכולם יש חוב שמתעלמים ממנו שנקרא משכנתא.
זה השקעה,אפשר להתווכך עד כמה היא טובה, אבל לא מדובר במשהו כמו שרפת כסף על מותגים, להפך זה מראה על מחשבה לעתיד ורצון להשקיע\לחסוך.

• אהבתי
Reactions: Leo
זה ללכת עם העדר..
לא בהכרח.
אני קניתי כי האשה רצתה, (נראה לי גם @adamshalev)
ולגבי "העדר" עליו את מדברת, לרובו אין באמת אלטרנטיבת השקעה יותר טובה מאשר דירה ממונפת. כבר נטחן הרבה.

לרובו אין באמת אלטרנטיבת השקעה יותר טובה מאשר דירה ממונפת.
בהחלט נטחן עד דק.
יש אלטרנטיבות, אבל הם לא מעוניינים ללמוד לעומק/חוששים/נכנעים לגחמות של בני משפחה שמתנים קבלת סכום כסף בקניית דירה כי הם בעצמם לא מעוניינים ללמוד לעומק/חוששים וכו'

וזה באמת בסדר לחיות בדירה בבעלותך, כי זה נוח, רגוע ומקנה בטחון, אבל מי שמשכנע את עצמו שהוא קנה את הדירה כי לשלם שכ"ד זה לזרוק כסף לפח (בהחלט התפיסה הרווחת בישראל 2017) הוא לא משקיע חכם.

@נולי את צודקת כמובן, אבל בתור מי שכן מעוניין ללמוד לעומק, חוקר ומשקיע באפיקים נוספים,
וחולק חיים משותפים עם מישהי נוספת מלבדי, מבחינתי הדירה היא לא תחליף ל"זריקת כסף על שכ"ד" ואני לא מסתכל על המשכנתא כאל מתנה לאשה (אולי רק על הריבית ;)) אלא כמו על השקעה באג"ח 0% צמוד מדד..

לדעתי הפורום הזה לא מקבץ אנשים שהפכו מצרכנים לסולידיים, אלא, אם כבר, בעיקר אנשים שמשנתה של הסולידית כמו התפרצה מבחינתם לדלת פתוחה, והיה נעים ומעניין להם להשאר.
אנשים שומעים ומפנימים רק את מה שמתאים להם.
נ.ב - אני לא סולידי.

ואני לא מסתכל על המשכנתא כאל מתנה לאשה (אולי רק על הריבית ;)) אלא כמו על השקעה באג"ח 0% צמוד מדד..
שמע גם לי יש דירה (בלי משכנתא), שאני מתייחסת אליה כאל עוד מרכיב בתיק ההשקעות שלי, ואין לי סנטימנטים לגביה.

אני פשוט חושבת שהטענה שמי שמפריש לפנסייה מהמשכורת ואולי עוד כמה גרושים לקרן חיסכון וקנה דירה כמו כולם, כי "הנדלן תמיד עולה" נחשב סולידי נראית לי מוגזמת, לפחות בהקשר של הפורום הזה.

המעבר מצרכנות לסולידיות, על הקשיים שבדרך ועל אסטרטגיות להתמודד עם אותם קשיים
בתור אחת שלא היתה באמת צרכנית מטבעה אף פעם, מצאתי את עצמי עוברת מסולידיות לסגפנות וזה מדרון תלול לא פחות מצרכנות יתר.
איפה זה בא לידי ביטוי? בשנאה המתפתחת לחפצים, ברצון לצמצם יותר ויותר את המזון הנזרק שגרם לי לרגשות עזים עם כל מלפפון רך ועדשים עם ריח מוזר, בחוסר רצון לצאת ל"סידורים" ועוד ועוד הזיות מהסוג הנ"ל. קצת מזכיר צמחוני שהופך לטבעוני פנאטי :)
למזלי שמתי לב לזה ועצרתי את ההתדרדרות במקצת. קומפוסט בחצר עוזר לי מאד עם יסורי המצפון בקשר למזון ובעלי "מכריח" אותי לצאת איתו לקניות.

מעולם לא הייתי סולידי, אני מעריץ את ההחלטה של אלו הבוחרים להיות סולידיים.
אני חושב שכל אחד יכול לבחור היכן נוח לו להיות. אני אישית מרגיש יותר בנוח בהתמקדות בהגדלת הכנסות בעיקר הפסיביות.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
ג'וני לנד קל לתת ציפיות כלכליות קשה לעמוד בהם שוק ההון 4
Bosco התלבטות קשה - השקעה עבור בן משפחה שוק ההון 32
מ התלבטות קשה לגבי דמי אבטלה, דמי לידה ומה שביניהם יומני מסע אישיים 2
V התלבטות קריירה קשה - קידום או עזיבה התפתחות אישית 17
אוהד יהודה שאלה קשה על מור פוסטים מאיכות נמוכה 2
E שוקל להחליף מקצוע מצלם לנדל"ן, אבל ההתלבטות קשה. מה אומרים? אוף טופיק 34
B המיליון הראשון הכי קשה? שוק ההון 22
ה התלבטות קשה בנוגע לתואר ראשון התפתחות אישית 12
ה מכירת נכס והשקעה במדדים ונדלן - התלבטות קשה שוק ההון 26
S תזמון שוק - התלבטות קשה שוק ההון 8
S מה התרחיש ההיסטורי הכי קשה לפרישה מוקדמת פרישה מוקדמת והחיים שאחריה 19
E סיוע בהתלבטות קשה נדל"ן 40
D כמה קשה זה להגר לחו"ל כאיש הייטק ישראלי? התפתחות אישית 8
ג מה באמת המצב הכלכלי? כזה קשה? אוף טופיק 98
ת עד כמה המצב הכלכלי קשה ומה צופן לנו העתיד? אוף טופיק 389
amit דוגמא מהחיים ,כמה קשה לתזמן את השוק שוק ההון 14
cypriano de rore האם יותר קשה למצוא כיום אמנות איכותית מבעבר? אוף טופיק 45
unrealx התלבטות קריירה קשה - מעבר עבודה בהייטק התפתחות אישית 77
ת רמת החיים, משהו לא מסתדר לי. המצב הכלכלי קשה ורמת החיים עולה? אוף טופיק 305
A בחירת מקצוע עתידי- התלבטות קשה יומני מסע אישיים 17
c881 כמה קשה כבר להשיג PHD? אוף טופיק 1
whybe בעסה קשה אוף טופיק 19
פיטר גריפין כרטיסי אשראי חוץ בנקאיים - מה מהם שווה לכם? צרכנות פיננסית 123
א האם יש לכם המלצה לקרנות אג"ח אמריקאי (קונצרני) שוק ההון 14
YoniLevy אילו המלצות יש לכם לבן 19? פוסטים מאיכות נמוכה 9
deussex מה עושה לכם טוב - הרגשה טובה התפתחות אישית 60
סול מה חשוב לכם בנכס מניב? השקעות אלטרנטיביות 7
M האם עליות המחירים פוגעת לכם בחיסכון? אוף טופיק 97
Y פתיחת חשבון בנק אמריקאי- איפה יש לכם חשבון? צרכנות פיננסית 69
adamshalev ספרו איזה השקעות עבדו לכם ב-2021 ואיזה לא? שוק ההון 95
J אספר לכם עליי וספרו לי איך לדעתכם כדאי לי להשקיע מיליון₪ שוק ההון 14
נ יש לכם המלצה על ספר העוסק באינפלציה ונזקיה התפתחות אישית 0
נ נראה לכם שיש אינפלציה בארץ בגלל הקורונה? פוסטים מאיכות נמוכה 8
נ במה אתם מתחרטים שלא "השקעתם" כשהייתה לכם אפשרות? אוף טופיק 40
Q אם היה לכם מליון שקל במזומן עכשיו שוק ההון 25
ג אחרי המבול - מה קונים? יש לכם נתונים מ2009? שוק ההון 3
נ כמה עולה לכם הרכב בחודש? אוף טופיק 86
L סקר ביטול הוי הכחול בוואטסאפ - יש לכם ווי כחול בווטסאפ או שביטלתם את זה? אוף טופיק 54
Myrath תקריות צרכניות שהיו לכם אוף טופיק 0
נ האם ההשקעות במניות תרמו לכם בהבטים לא כלכליים? שוק ההון 11
K ציטוטים שגרמו לכם לחשוב אוף טופיק 189
P יש לכם אפשרות לקחת הלוואה בריבית שלילית, מה אתם עושים? שוק ההון 75
R גם לכם נעלם כסף מהחשבון (IBI טרייד)? שוק ההון 11
מתכנת סקר: יש לכם רכב? מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 34
ס איזה פוסטים הכי עזרו לכם לעשות את הצעד ולהתחיל להשקיע ? שוק ההון 1
bobby TWS של Interactive Brokers - גם לכם הוא איטי? אוף טופיק 82
S כמה שנים נותרו לכם לפרישה? (לעצמאות כלכלית) מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 50
ח איך אתם מאזנים? בהנחה שיש לכם תיק סולידי עוקב מדדים. שוק ההון 41
אני חדש ביטוח דירה - יש לכם? חובה? מה לשים לב? מספר שאלות צרכנות פיננסית 3
L יש לכם המלצה למזרן? אוף טופיק 63