• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מה סכום הקיצבה החודשי שאיתו הייתם/מתכננים לפרוש?

אני אישית לא קונה את הסיפור הזה, ושמעתי אותו רבות.
אכן, המספרים עליהם כתבת לא רלוונטיים לישראל והם מובאים מתוך מחקרים שלא נערכו בישראל.

אני חושבת שאתה מתבלבל בין רמת הכנסה לרמת הוצאה. אתה באמת חושב שזוג צריך להוציא 600K בשנה כדי להיות מאושר? עזוב מאושר, כדי לספק את צרכיו ועוד כמה תחביבים?
לא אמרתי שהוא זקוק. אבל בהחלט 600K בשנה יגרום לזוג יותר אושר מאשר 300K בשנה. כן חד משמעית כן. בית יותר גדול, טיולים בחו"ל, סקי ועוד. כן יש לי מה לעשות כזוג ב-600K בשנה ולא, זה לא כולל טיסה לירח, וזה לא כולל "בזבוז כספים מיותר".
ברור שמדובר על פונקצייה עם תועלת שולית פוחתת (כלומר, היא עולה וקמורה) אבל היא לא נעצרת לפני 600K.
אכן, המספרים עליהם כתבת לא רלוונטיים לישראל והם מובאים מתוך מחקרים שלא נערכו בישראל.
נכון, המצב בישראל הרבה יותר גרוע, שכן עלות המחייה בישראל גבוהה משמעותית מארה"ב. לכן, אני חושב ש-600K לא מספק בישראל.

נכון, המצב בישראל הרבה יותר גרוע, שכן עלות המחייה בישראל גבוהה משמעותית מארה"ב. לכן, אני חושב ש-600K לא מספק בישראל.
אתה מכיר מחקרים (גם אם מומנו על ידי עשירים, כפי שטענת) כאלו בישראל?

אתה מכיר מחקרים (גם אם מומנו על ידי עשירים, כפי שטענת) כאלו בישראל?
מה זה "מכיר"? מדי פעם אני נתקל בכתבה כזאת או אחרת שמצטטת מחקרים כאלו גם בארץ.
בד"כ הסכומים הם נמוכים, ממה שאני זוכר מעל 13K הוצאות לחודש לאדם לא תורמות לאושר. זה כמובן משתנה ממחקר למחקר ובעיקר לפי מי שהזמין אותו.
לי זה נראה קשקוש ואני מתעלם.
שוב, אני לא אומר שאי אפשר לחיות חיים מלאים גם ב-3K בחודש. אבל לטעון שב-20K אין שום תמורה לאושר לעומת 10K? נו באמת.

מה זה "מכיר"? מדי פעם אני נתקל בכתבה כזאת או אחרת שמצטטת מחקרים כאלו גם בארץ.
לדעתי, קשה לשפוט אתיקה או רמה של מחקר שלא קראת.
אבל לטעון שב-20K אין שום תמורה לאושר לעומת 10K?
נדמה לי שהטענה אינה שעלייה בהכנסה לא מביאה לעלייה באושר (כי לפחות זמנית, ברור שהיא כן מביאה).
בהשוואה בין אנשים שמרוויחים רמות שכר שונות, גם ההתרשמות שלי היא שככלל אלו שמרוויחים יותר אינם מאושרים יותר מאלו שמרוויחים פחות.

נדמה לי שהטענה אינה שעלייה בהכנסה לא מביאה לעלייה באושר
אם עלייה בשכר אכן מביאה לאושר, עבור אותו אדם: אז אנחנו מסכימים. זאת לא טענת ה"מחקרים". הם טוענים שמעל סכום מסויים (די נמוך): כבר אין תועלת לאושר, ולכן ברור שכדאי לפרוש כשאתה מגיע לסכום הזה. עם זה אני לא מסכים.

בהשוואה בין אנשים שמרוויחים רמות שכר שונות, גם ההתרשמות שלי היא שככלל אלו שמרוויחים יותר אינם מאושרים יותר מאלו שמרוויחים פחות.
ההתרשמות שלי היא הפוכה משלך.

אם עלייה בשכר אכן מביאה לאושר, עבור אותו אדם: אז אנחנו מסכימים
קרא עד הסוף מה שציטטת. העליה זמנית בלבד. לאחר שעוברת האופוריה, רמת האושר חוזרת למצב הקודם.
בכל מקרה, אני לא מכיר מחקרים שאומרים שכדאי לפרוש. נשמע כמו קשקוש שקראת בעיתון ולא מחקר אקדמי.

בית יותר גדול, טיולים בחו"ל, סקי ועוד
בית גדול לא עושה אותך מאושר יותר. בית שמתאים לך כמו כפפה ליד עושה לך חיים נוחים אבל זה לא בהכרח קשור לאושר.
טיולים בהחלט יכולים לגרום לאושר אבל אני מכירה המון חבר'ה שנוסעים לחו"ל ולא חוזרים שמחים יותר אפילו יום אחרי. מצד שני, אם אתה עושה דברים מלהיבים יותר מדי פעמים, יש סיכון שכבר לא תתרגש ותשמח. אולי עדיף מינונים נמוכים...

אם עלייה בשכר אכן מביאה לאושר, עבור אותו אדם: אז אנחנו מסכימים. זאת לא טענת ה"מחקרים". הם טוענים שמעל סכום מסויים (די נמוך): כבר אין תועלת לאושר, ולכן ברור שכדאי לפרוש כשאתה מגיע לסכום הזה. עם זה אני לא מסכים.

ההתרשמות שלי היא הפוכה משלך.
בסופו של דבר מטרת העל של כולנו היא אושר. בהנחה שכל אחד מכיר את עצמו הכי טוב הרי שאפשר לקבל שיש שונות בין בני האדם בכמות הכסף שקונה להם אושר. בשבילך זה מיליונים ובשביל בת העמק כמה אלפים. אבל אין ספק שגם אתה כמו כולנו תשאף לרכוש כל טובין במחיר הזול ביותר. אם תשמע שחבר שלך קנה מוצר מסוים בעשירית המחיר אותו אתה השקעת לא תתבאס? אותו דבר לגבי האושר. מי שקונה אותו בזול יותר יכול להיות מרוצה כמו כל מי שקנה טובין אחרים בזול.

אבהיר את כוונתי כי נראה שלא הובנה: אני לא טוען שאי אפשר להסתפק במועט. אני לא טוען שאי אפשר לחיות מכמה אלפים בחודש וליהיות מאושר מאדם אחר שמוציא כמה עשרות אלפים. זאת בכלל לא טענתי. אני גם משוכנע ויודע היטב שאושר לא נקבע רק מכסף. הוא נקבע גם מהבריאות, מהספורט ועוד הרבה דברים.
אבל, הטענה שלי שיותר כסף תביא עבור אותו אדם באותה סיטואציה, ליותר אושר. זה כמובן עד גבול מסויים. הגבול הזה הוא מאד רחוק. במילים אחרות: אדם שמאושר 9 עם הכנסה של 20K בחודש, יהיה מאושר 9.2 עם הכנסה של 40K בחודש.
דוגמאות:
בית גדול לא עושה אותך מאושר יותר.
לא מסכים. כדי להבין את הנקודה תחשבי על קיצוניות: בית קטן מאד בגודל 20 מטר מרובע. משהו כמו צינוק. עכשיו תחשבי על המעבר לבית בשטח בנוי של 400 מ"ר עם חצר של דונם. לא יגרם לך אושר מהמעבר? אם לא, אני מודה - את באמת אדם מיוחד.
צד שני, אם אתה עושה דברים מלהיבים יותר מדי פעמים, יש סיכון שכבר לא תתרגש ותשמח.
זה בדיוק העניין: בגלל זה אתה רוצה לגוון את החיים שלך: אתה רוצה ליסוע פעם למקום 1 ופעם למקום 2. פעם לעשות א ופעם לעשות ב. ברור שזה עולה יותר כסף מלהשאר כל הזמן בבית, לגדל ירקות ולאכול אותם.
אם תשמע שחבר שלך קנה מוצר מסוים בעשירית המחיר אותו אתה השקעת לא תתבאס? אותו דבר לגבי האושר. מי שקונה אותו בזול יותר יכול להיות מרוצה כמו כל מי שקנה טובין אחרים בזול.
נכון מאד. תראה לי איך קונים בית על שטח של דונם באזור המרכז בפחות ממליון שקל ואני אהיה עוד יותר מאושר מאשר לקנות אותו במספר מליוני שקלים.

לסיכום, נחזור להתחלה: אין לי טענה שאי אפשר לחיות מפחות מ-X שקלים בחודש. אני רק לא אוהב את הטענות הצבועות ש"מעל X שקלים כבר אין לי שום תמורה לאושר. זה רק אושר זמני שנעלם."

אני רק לא אוהב את הטענות הצבועות ש"מעל X שקלים כבר אין לי שום תמורה לאושר. זה רק אושר זמני שנעלם."
זו טענה של אנשים שמרגישים כך שמגובה במחקרים בנושא. אולי עדיף להודות שאתה היוצא דופן (שזה בסדר גמור) במקום לבקר אנשים שאתה לא מכיר ומחקרים שלא קראת?

לא מסכים. כדי להבין את הנקודה תחשבי על קיצוניות: בית קטן מאד בגודל 20 מטר מרובע. משהו כמו צינוק. עכשיו תחשבי על המעבר לבית בשטח בנוי של 400 מ"ר עם חצר של דונם. לא יגרם לך אושר מהמעבר? אם לא, אני מודה - את באמת אדם מיוחד.
אני לא אדם מיוחד, אני פשוט אדם שהיה גם בזה וגם בזה ויודעת על בשרי שזה לא מביא ליותר אושר.
את ילדותי עברתי בבית ילדים, ארבעה ילדים בכל חדר שינה עם ארונית קטנה ליד המיטה. כשבגרתי עברתי לחדר של 20 מ"ר. כשנישאתי, גרתי בקרוון של 48 מ"ר עם 2 ילדים. כשבנינו את הבית היתה לנו חצר של קרוב ל-3 דונם. כשמכרנו, עברנו לדירות שכורות קטנות בהרבה.
מסקנה אישית, יותר נוחות לא מביאה בהכרח ליותר שמחה. השמחה נובעת מאהבה למשפחה וחברים ומהרבה עניין בחיים. לא דורש הרבה כסף.

יודעת על בשרי שזה לא מביא ליותר אושר.
את יודעת על בשרך שזה לא מביא לך ליותר אושר. את לא יודעת לגבי אנשים אחרים. אני יכולה להעיד על עצמי, למשל, שאני מאד רגישה לרעש ולכן מגורים בדירה קטנה מדי עם כמות גדולה מדי של נפשות גורמים לי סבל. חייתי שנים בדירות קטנות, הסתדרתי בסדר, אבל אני הרבה יותר שמחה לחיות עכשיו בדירה גדולה יותר, ועדיין מרגישה שחסר לי מרחב לעצמי בדירה הזאת למרות שיש בה יותר חדרים מנפשות. אגב, גם
משפחה, חברים, הרבה עניין בחיים
לעתים קרובות דורשים כסף: כסף כדי להגיע למשפחה והחברים שגרים רחוק, לפעמים רחוק מאד, כסף כדי לעשות דברים מעניינים, וכסף כדי לפנות זמן לעשות דברים מעניינים: להפחית את שעות העבודה בתשלום, ולשלם למישהו אחר להתעסק בדברים משעממים כמו לנקות, לעשות כביסה, ולטפל בבירוקרטיה.

זו טענה של אנשים שמרגישים כך שמגובה במחקרים בנושא. אולי עדיף להודות שאתה היוצא דופן (שזה בסדר גמור) במקום לבקר אנשים שאתה לא מכיר ומחקרים שלא קראת?
מקבל לחלוטין את הטיעון שלך.
בוא נקצין עוד יותר את הטענה: מחקרים מדעיים מראים שאושר לא עולה מעל הכנסה חודשית של 10K.
אבל במקרה שלי זה לא נכון. 20K יגרום לי ליהיות יותר מאושר ו-40K עוד יותר מאושר. אני מקרה מאד מיוחד ולא מייצג. הולך בניגוד למדע.
אבל מה אכפת לי מה מחקרים אומרים על כלל האוכלוסיה? למה זה רלוונטי בכלל? הרי מה שמעניין אותי זה האושר שלי ולא האושר של כלל האוכלוסיה.

עכשיו מילה לגבי ה"מחקרים": יש בעייתיות מאד גדולה במדידת אושר. מה שבד"כ עושים זה מבקשים מאדם לדרג את האושר שלו בין 0 ל-10 ואז משווים. זה מאד בעייתי כאשר משווים בין אנשים בסיטואציות שונות. למשל, נניח יעקב מאד נהנה מלסוע מספר פעמים בשנה לחופשת סקי וזה תורם לו לאושר. בקש ממנו לתאר כמה הוא מאושר והוא יגיד לך 8. בלי הסקי האושר שלו ידורג כ-7.
סב-סבו של יעקב, אברהם חי בתקופה בה לא היה סקי, לפני יותר ממאה שנה. אברהם בכלל לא ידע מה זה סקי, אבל היה מרוצה. דרגת האושר שלו היייתה 8.
עכשיו יבוא מדען חברתי ויגיד שאברהם דירג את האושר שלו ב-8, ויעקב דירג את האושר שלו ב-8, יעקב עושה סקי ואברהם לא עושה ולכן סקי לא תורם לאושר.
אבל על מנת לבחון כמה באמת סקי תורם לאושר, צריך לבדוק את האושר של יעקב בלי סקי ועם סקי, ולא להשוות אותו לאדם אחר בתקופה אחרת.

על מנת לשאול האם מוצר X תורם לאושר של אדם, צריך להגיד לאדם לחיות עם X ובלי X ולהשוות את האושר. אני משוכנע שאם תבדוק כך תראה שפתאום 10K רחוק מאד מלהספיק.

מקבל לחלוטין את הטיעון שלך.
בוא נקצין עוד יותר את הטענה: מחקרים מדעיים מראים שאושר לא עולה מעל הכנסה חודשית של 10K.
אבל במקרה שלי זה לא נכון. 20K יגרום לי ליהיות יותר מאושר ו-40K עוד יותר מאושר. אני מקרה מאד מיוחד ולא מייצג. הולך בניגוד למדע.
אבל מה אכפת לי מה מחקרים אומרים על כלל האוכלוסיה? למה זה רלוונטי בכלל? הרי מה שמעניין אותי זה האושר שלי ולא האושר של כלל האוכלוסיה.

עכשיו מילה לגבי ה"מחקרים": יש בעייתיות מאד גדולה במדידת אושר. מה שבד"כ עושים זה מבקשים מאדם לדרג את האושר שלו בין 0 ל-10 ואז משווים. זה מאד בעייתי כאשר משווים בין אנשים בסיטואציות שונות. למשל, נניח יעקב מאד נהנה מלסוע מספר פעמים בשנה לחופשת סקי וזה תורם לו לאושר. בקש ממנו לתאר כמה הוא מאושר והוא יגיד לך 8. בלי הסקי האושר שלו ידורג כ-7.
סב-סבו של יעקב, אברהם חי בתקופה בה לא היה סקי, לפני יותר ממאה שנה. אברהם בכלל לא ידע מה זה סקי, אבל היה מרוצה. דרגת האושר שלו היייתה 8.
עכשיו יבוא מדען חברתי ויגיד שאברהם דירג את האושר שלו ב-8, ויעקב דירג את האושר שלו ב-8, יעקב עושה סקי ואברהם לא עושה ולכן סקי לא תורם לאושר.
אבל על מנת לבחון כמה באמת סקי תורם לאושר, צריך לבדוק את האושר של יעקב בלי סקי ועם סקי, ולא להשוות אותו לאדם אחר בתקופה אחרת.

על מנת לשאול האם מוצר X תורם לאושר של אדם, צריך להגיד לאדם לחיות עם X ובלי X ולהשוות את האושר. אני משוכנע שאם תבדוק כך תראה שפתאום 10K רחוק מאד מלהספיק.
כל אחד מאיתנו יחיד ומיוחד אבל עם כל הכבוד הדיון מעניין בקשר להוויה האנושית ולא בקשר אליך או אלי.
למיטב ידיעתי המחקרים שאתה מבקר שלא קראת אכן בודקים אושר גם במצבים שונים של אותו אדם ולא רק משווים בים אנשים דומים.

נערך לאחרונה ב:
אשמח להתייחס למאמר שמראה את הקשר בין אושר להכנסה, בתנאי שמפורט במאמר דרך ניתוח הנתונים.

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
A מכירת ESPP ללא מידע על סכום מכירות מיסים 5
מ איך לשלם למס הכנסה סכום קטן כמס על ריבית בפיקדון בחו״ל? מיסים 1
S שדרוג דירה - התייעצות האם לקחת משכנתא ובאיזה סכום נדל"ן 13
I אופציות - מה האסטרטגיה שלכם לחיסכון/השקעת סכום המימוש? שוק ההון 5
Y העברה בנקאית או צ'ק האם יש הבדל בין דרכי העברה? סכום של 80 אש"ח נדל"ן 7
M מקסום סכום מושקע בקרנות IRA? (נראה שמפסידים את היתרון בדמי ניהול בהפסד תשואה) פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 4
tomchoook סכום לא מסתדר בתשלום 10% על השכרת דירה מיסים 27
כ משיכה של פוליסה עם סכום קטן - מס? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 1
B השקעה של סכום מזומן לטווח קצר (1-3 חודשים) ב- US Treasury bills שוק ההון 5
J חיסכון של סכום גדול בקרן כספית שוק ההון 4
Homer הפקדת סכום גדול בפנסיה לפני פרישה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 11
D חישוב סכום קצבה בפרישה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 19
ת העברת סכום גדול מבנק אמריקאי לבנק בישראל השייכים לאותו אדם צרכנות פיננסית 27
ה השקעת סכום לסגירת מסלול משכנתא - עכשיו או לחכות נדל"ן 7
א השקעה סכום גדול שמיועד לרכישת נכס שוק ההון 5
M האם יש סכום שממנו ״כדאי״ לפצל את התיק? שוק ההון 21
ה בהשקעת סכום גדול - עדיין עדיף בארץ? שוק ההון 25
י פיזור סכום כסף גדול בפקדון שוק ההון 3
K איך אני חוסך סכום X בY זמן? התפתחות אישית 2
E שאלה לגבי סכום דולרי גדול ומה לעשות איתו שוק ההון 52
K השקעה כקבוצה בקרן על מנת לעבור סכום מינימום - דרך חוקית? שוק ההון 2
ח התייעצות | תחילת הדרך עם סכום כסף משמעותי יומני מסע אישיים 9
P איפה להשקיע כל חודש סכום יחסית גבוה ומה לעשות עם הגמל, קה"ש ופנסיה הנוכחיים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 6
S סכום להשקעה- אשמח לחוות דעתכם שוק ההון 1
ש מה הדרך הכי טובה וזולה להעביר סכום כסף לחו'ל שוק ההון 4
I סכום מינימלי למשכנתא? נדל"ן 6
T סכום אינפלציוני - טופס 1399 (הגשת דוח שנתי) מיסים 0
הדבורה מיה הכנסת סכום משמעותי לשוק ההון בתקופה הנוכחית שוק ההון 6
N האם יש בעיתיות להשאיר סכום כסף מזומן בחשבון ההשקעות? שוק ההון 21
B פתיחת סכום העסקה בשלב הטיוטות נדל"ן 31
U קופת גמל בניהול אישי - סכום הפקדה ראשוני פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
D איך לשלוח סכום קטן לאירופה? צרכנות פיננסית 26
ת מנפיקי קרנות הסל הישראליות "גונבות" מהציבור סכום של מעל 150 מיליון ש"ח בשנה שוק ההון 13
M המרת סכום מט"ח גדול בפעם אחת בIB? שוק ההון 11
A סכום ההוצאות החודשי למשפחה - בהמשך לציוץ הסולידית מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות 56
O השקעת סכום גדול בבת אחת או באופן הדרגתי שוק ההון 7
ב היי שלום,אני בן 57,מעוניין להפקיד סכום הוני,בכדי ליצור לי קיצבה לפנסיה מגיל 60. פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 23
ל השקעת סכום שמיועד לתשלום לקבלן שוק ההון 2
M הטבות שאפשר לקבל עם סכום גדול בעו"ש צרכנות פיננסית 7
Michel הגבלת סכום קצבת פנסיה כדי להשפיע על גודל הכנסה לצורך חישוב תשלומי ביטוח לאומי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 7
ז סכום מצטבר שוק ההון 5
A האם יש הגבלה על סכום כסף שאפשר להעביר לתיק IRA בתור עצמאי? שוק ההון 28
י השקעת סכום כסף לטווח קצר שוק ההון 3
D חישובי סכום שהותר בסעיפי הניכויים והזיכויים בשומת מס הכנסה 2020 מיסים 0
H ira עם סכום מינימלי פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 16
T התלבטות השקעה בין דירת קבלן לדירת יד 2 (סכום ההשקעה שונה) נדל"ן 3
O השארת סכום מינימלי בעו"ש והתבססות על תיק השקעות במקרה חירום שוק ההון 13
aminadav מאיזה סכום השקעה הייתם מחלקים את הרכישה לכמה חלקים כדי לא להשפיע על המחיר? שוק ההון 30
R מה הדרך הזולה ביותר להשקיע במדד S&P500, סכום חד פעמי 30,000 ש"ח ל-7 שנים. שוק ההון 5
D ירושת סכום גבוה במזומן - אובד עצות אוף טופיק 4

נושאים דומים

Back
למעלה