• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

מדד תל דיב

• פותח הנושא nick
  • פורסם בתאריך
היית קונה חנות מכולת שכונתית מתוך הנחה שתצטרך לתפעל אותה במשך 15 שנה בשביל לכסות את השקעתך?!
יש הרבה עסקים למכירה במכפילים הרבה יותר נוחים.
. זה ודאי, רק תהיתי אם האפס מס דיבידנד (בחשבון פטור) והעלויות הנמוכות הורדות את זה כדאי. או לפחות עדיף מהפלח תל אביב 100 אם הוא קיים גם ככה בתיק מסוים.
תהייה טובה ובהחלט יתכן וכן רק שלא הייתי מגביל את עצמי למניות בודדות מהתל-דיב אלא מרחיב את הספקטרום. עוד קח בחשבון שמכעט (כל?) המניות בתל דיב קיימות בת"א100.

נניח שהמכפיל של מדד PR קבוע במשך עשור. במשך אותה התקופה המכפיל של מדד הTR המתאים יעלה באופן מעריכי. אם כן, אין למכפילים את אותה המשמעות.
אז בעצם המכפיל האפקטיבי של ת"א 100 נמוך מזה שצויין?

לדעתי, עדיף לעשות ממוצע משוקלל של מכפילי החברות לפי המשקלים במדד...
ואני חושב שאין משמעות למכפיל שתלוי בגורם חסר משמעות כלכלית, כמו ההבדל בין חלוקת דידיבנד או רכישה עצמית.

ואני חושב שאין משמעות למכפיל שתלוי בגורם חסר משמעות כלכלית, כמו ההבדל בין חלוקת דידיבנד או רכישה עצמית.
חייב להיות הבדל בגלל השינוי במספר המניות בבייבאק, לא?

ושאין הגיון בלהשוות חברה מהסנופי לפאקינג רמי לוי.

היתה תקופה שלפאקינג רמי לוי היתה צמיחה מטורפת, והיתה הצדקה להחזיק בו במכפיל גבוה בהרבה מהממוצע של הסנופי.

מודה שהפסקתי לקרוא את השרשור ברגע שהוא עבר למכפילי הון. שאלה יותר טפשית, לא יותר נוח מבחינת עמלות, להחזיק קרן צוברת? הרי כל הדיבידנדים הללו יגיעו לחשבון במזומן.

היתה תקופה שלפאקינג רמי לוי היתה צמיחה מטורפת, והיתה הצדקה להחזיק בו במכפיל גבוה בהרבה מהממוצע של הסנופי.
יכול להיות.
ויכול להיות שהצמיחה שלו עודדה ניפוח של המניה, תוך התעלמות מהסיכון. וכדאי להסתכל על הרווחים שלו בשנים האחרונות.

אבל, אני לא מבין בזה כלום...

יכול להיות.
ויכול להיות שהצמיחה שלו עודדה ניפוח של המניה, תוך התעלמות מהסיכון. וכדאי להסתכל על הרווחים שלו בשנים האחרונות.

אבל, אני לא מבין בזה כלום...

היה זמן שבו באמת היתה הצדקה כלכלית לרמי לוי במכפיל גבוה. בשנים 2009-2014 המניה עלתה פי 6, וזה לא היה ניפוח - זה היה כי הרשת צמחה בטירוף. אחר כך הצמיחה נעצרה (כי הארץ, מה לעשות, די קטנה והפוטנציאל מוצה), והמחיר נתקע. אני לא טוען שיכולתי לזהות את המצב הזה מראש ולהרויח ממנו. אבל סתם להגיד שזה רמי לוי ולא סנופי, ולכן המכפיל צריך להיות יותר נמוך - זו דמגוגיה. לא צריך לזלזל בהשקעות בשווקים קטנים.

• אהבתי
Reactions: ogi
היה זמן שבו באמת היתה הצדקה כלכלית לרמי לוי במכפיל גבוה. בשנים 2009-2014 המניה עלתה פי 6, וזה לא היה ניפוח - זה היה כי הרשת צמחה בטירוף. אחר כך הצמיחה נעצרה (כי הארץ, מה לעשות, די קטנה והפוטנציאל מוצה), והמחיר נתקע. אני לא טוען שיכולתי לזהות את המצב הזה מראש ולהרויח ממנו. אבל סתם להגיד שזה רמי לוי ולא סנופי, ולכן המכפיל צריך להיות יותר נמוך - זו דמגוגיה. לא צריך לזלזל בהשקעות בשווקים קטנים.
יכול להיות שאתה צודק.

נניח שהמכפיל של מדד PR קבוע במשך עשור. במשך אותה התקופה המכפיל של מדד הTR המתאים יעלה באופן מעריכי. אם כן, אין למכפילים את אותה המשמעות.
המכפיל לא יעלה באופן מעריכי מכיוון שהמכנה של המכפיל עולה במקביל למונה. אסביר.

קרן מחקה צוברת לא סתם צוברת את הדיבידנד כערימת מזומנים אלא משתמשת בו לרכישת יחידות נוספות של מניות המדד. יחידות נוספות פר יחידת קרן = הון עצמי נוסף פר יחידת קרן = רווחים נוספים שמיוחסים ליחידת קרן. כלומר, צבירת הדיבידנד מגדילה באופן מעריכי לא רק את המונה של המכפיל, אלא גם את המכנה. מסקנה: מכפיל ההון/רווח לא יגדל באופן מעריכי כתוצאה מצבירת הדיבידנד.

* הערה בנוגע למכפיל רווח מנוכה מחזוריות: אפילו אם ממצעים את הרווחים על פני 10 שנים באופן שלא מספיק מביא בחשבון את רווחי היחידות שנרכשו לאחרונה מכספי הדיבידנדים, בכל זאת רווחי היחידות הללו ייכנסו מתישהו לחישוב המכפיל, גם אם באיחור או בהשהיה. כך שהתוצאה של ההשהיה תהיה ניפוח מסויים של המכפיל אבל לא גידול מעריכי.

המכפיל לא יעלה באופן מעריכי מכיוון שהמכנה של המכפיל עולה במקביל למונה.
אתה טועה.
  1. בסוף שנה 1 מדד PR עמד על A נקודות, עם רווחים כוללים של E1. מדד TR עמד על A+D נקודות.
  2. בסוף שנה 2 מדד PR עמד על AB נקודות, עם רווחים כוללים של E2. מדד TR עמד על (A+D)(B+D) נקודות.
כך אם המכפיל של מדד הPR הוא קבוע, המכפיל של גרסת הTR של אותו המדד הוא בהכרח מעריכי, מכיוון ששניהם מחולקים באותו הערך (הרווחים השנתיים של החברה).

שניהם מחולקים באותו הערך (הרווחים השנתיים של החברה).
כאן אתה טועה לדעתי. בחישוב נכון, המכנה של המכפיל הוא סך הרווחים המיוחסים ליחידת מדד.

שוב, מכפיל של מדד לא מחשבים כממוצע משוקלל של מכפילי החברות?

אולי, אבל יש בזה קשיים.
1. אם הרווח של חברה מסויימת הוא 0, מה המכפיל שלה?
2. אם חברה מסויימת הפסידה, האם ההפסד מתקזז עם רווח של חברה אחרת? קראתי פעם טענה שכשמחשבים מכפיל של מדד צריך להתעלם מהפסדים, כי ההפסדים נשארים בתוך החברות (בע"מ).
3. אם כבר מחשבים ממוצע משוקלל, אז נכון יותר לחשב ממוצע משוקלל של תשואת הרווח של החברות, ולהפוך (לחשב את ההופכי) כדי לקבל מכפיל. (לחלופין, וזה שקול, אפשר לחשב ממוצע הרמוני משוקלל של מכפילי החברות).

כך גם אני חשבתי, לכן כל הדיון על מכפיל שונה למדד NR לא ברור לי בכלל. בנוסף לכך לא מצאתי על הענין הזה בדל של מקור ברשת.
אבל יש סיכוי מאוד מאוד סביר שאני טועה

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
R מדד תל בונד-דולר והתחזקות הדולר שוק ההון 0
S איך עובד מדד תל אביב 125? שוק ההון 5
M מדד תל אביב נדלן או נדלן מניב מול דירה להשקעה בחמש שנים שוק ההון 2
נ מה ההבדל בין מדד תל אביב נדלן למדד תל אביב בניה? נדל"ן 3
ע מה עם מדד תל אביב-מעלה? שוק ההון 4
L מדד תל אביב 35/25 חזר לרמה, שהוא היה בה ב-2007 שוק ההון 24
קפה שחור מדד תל-בונד גלובל שוק ההון 14
ayeletavr מדד תל אביב יתר וראסל 2000 שוק ההון 17
S האם מדד חלקי סקטוריאלי של סנופי נחשב מדד מבחינת גמל IRA? שוק ההון 1
B תשואות של מסלול פנסיה לפי חודש (מחקה מדד s&p 500) פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 2
L האם יש קרן סל מחקה מדד עולמי שנסחרת ביורו? שוק ההון 1
Z מדד הבנקים ומניות בנקים בישראל, לאן זה הולך ? שוק ההון 7
R האם משתלם להעביר את קופות הגמל להשקעה לעוקב מדד פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
A הפניקס השתלמות מחקה מדד S&P500 פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
S מדד אג"ח קרן מחקה או אג"ח בודד שוק ההון 7
Y מתלבט איזה מדד לבחור בין 3 מדדים ל-20-30 שנה הבאות שוק ההון 3
oferM מה דעתכם על קרן עוקבת מדד עם הגנה מעליות וירידות? שוק ההון 24
ש השקעה במדדים, האם באמת הנכון זה להשקיע באותו מדד כל הזמן או לפתוח אפיקים חדשים? שוק ההון 15
M מדד עולמי מול ACWI+שווקים מתפתחים בתיק חדש שוק ההון 14
G יש קופג להשקעה פאסיבי מחקה מדד עולמי ? שוק ההון 2
י מדד ניקיי שוק ההון 1
E s&p 500 , נסד"ק 100, מדד עולמי, יש לי את כולם. אבל במה עדיף להשקיע? שוק ההון 23
B ריבית בקרן נאמנות מחקה מדד אגח שוק ההון 5
E פנסיה על מדד S&P500 פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 39
מ האם החזקת קרן סל ישראלית מחקה מדד חו"ל שווה להחזקת כספים בחו"ל שוק ההון 1
H מחקה מדד נאסד"ק שוק ההון 2
עידו ג מדד עולמי - ללא ארהב שוק ההון 7
ג קנית קרן מחקה מדד סנופי + בחירת פלטפורמה שוק ההון 0
E אם אני קונה מחקה מדד - 1159250 בבנק או בבית השקעות זה אותה תשואה בדיוק או שיש סטיות? שוק ההון 3
S איך מוצאים קרן סנופי עם בסיס חישוב מדד? שוק ההון 5
א מחקה מדד שוק ההון 3
א קרן שקלית שמחקה מדד זר שוק ההון 6
N חיפוש מדד לפי מניות שוק ההון 6
M נקודת יציאה בפיקדון. 3% או מדד? צרכנות פיננסית 13
R הקרן השקלית על מדד S&P 500 של בלאקרוק שוק ההון 2
ח קרן ישראלית מחקה מדד לאזרח אמריקאי פוסטים מאיכות נמוכה 6
B פנסיה למסלול מחקה מדד S&P500 פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 50
I קרן השתלמות לעצמאים - מחקה מדד S&P500 פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
N IRA סנופי לעומת מדד עולמי - שיקולים פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
B איך בעצם קונים "מחקה מדד - מחקה msci" ועוד. שוק ההון 8
A מדד s&p500 בקופת גמל להשקעה ורווחים שוק ההון 3