• חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

כמה שווים ערכים?

YossiN

משתמש רגיל
דירוג
150
אני רוצה להיות "ירוק"
אני רוצה לצמצם את צערם של בעלי חיים
תגידו תמים? בסדר, אבל מותר לכל אחד שיהיו לו השטויות שלו, נכון?

אז במסגרת רצונותי (האמת- הטריגר היה אחר, לא משנה), רכשתי ביצי חופש. התרנגולת מקבלת יותר "ספייס" ואני מקבל יותר חור בכיס...

וכאן באה השאלה: גיליתי שביצי חופש עולות יותר מאשר כפול בהשוואה לביצים רגילות. אז קניתי, והזמנתי שירות של "ברינקס" שיוביל את הסחורה היקרה הביתה עם אבטחה חמושה...

מה חושב הציבור? עד כמה ראוי או נכון לשלם תוספת בתמורה לערכים? כדי לקבל מוצרים העומדים בתקנים סביבתיים שונים שאנו מאמינים בהם?

חוץ מהחופש, מה אומר התקן?
התרנגולת אוכלת משהו שונה?
הערכים התזונתיים מצדיקים את ההפרש?

כל אחד צריך לתת לעצמו את התשובה לשאלה. אם אין כסף לתת לילדים אוכל אני מניחה שזה לא חשוב לקנות דווקא ביצי חופש.
בעיקרון חיים יותר נאותים לבע"ח זה ללא ספק ערך ראוי להוציא עבורו יותר כסף. לא אגיד שאני תמיד פועלת לפי זה, לצערי אולי.
כדאי לבדוק ספציפית על ביצי חופש כמה החופש שהתרנגולות מקבלות הוא משמעותי, למיטב זכרוני זה תקן של עוד קצת מקום בכלוב. זה לא שהתרנגולת מסתובבת חופשיה לגמרי.
מי שיש לו חצר ואין לו שכנים קרובים מדי (או שיש לו שכנים סבלניים) יכול לגדל תרנגולות כמו פעם וגם לחסוך..

והערכים התזונתיים לא מצדיקים את ההפרש, מדובר בעניין ערכי

התשובה מתקבלת מהפעולה- אם קנית ביצי חופש במחיר כפול, אז ערך מניעת הסבל לתרנגולות שווה לך את השימוש החליפי בכסף. כל קניה של מוצר היא הצבעה ערכית, גם אם זה לא מוצר "ירוק" או "FAIRTRADE".

אני אישית רואה ערך מוסרי בקניית המוצר הזול והטוב ביותר, גם אם הוא יוצר ע"י ילדים בעולם השלישי. ההפך, אם מוצר יוצר בסדנאת יזע לדעתי חשוב עוד יותר לקנות אותו כדי להזרים הון לאותן מדינות נחשלות ולהעלות את רמת החיים שם. בקשר לבעלי חיים, הסבל שלהם לא משנה לי כלל ולכן לא אהיה מוכן לשלם ערך מוסף על צמצומו. אולי אם יום אחד אהיה עשיר אקנה ביצי חופש כי הם טעימות יותר, זה כן.

זה עוד מקום בכלוב, וגם אפשרות יציאה מהכלוב לחצר - כך שהתרנגולות מלקטות לעצמן את האוכל. אגב, ביצים שמסומנות ״אורגניות״ הן טובות יותר מאלו שמסומנות ״חופש״, לא רק במובן התזונתי אלא גם במובן החופש (למשל, ״תאי הטלה״ שמאפשרים לתרנגולת להטיל בפרטיות).
כמה שווה לשלם בשביל זה? זה עניין אישי לחלוטין, כל אחד וסדר העדיפויות שלו, כל אחד ויכולתו הכלכלית.

אין הגיון בקניית ביצי חופש אם אתה מעוניין להפחית את הסבל של התרנגולות:
א. כי הן עדיין מטילות והאפרוחים הזכרים עדיין נגרסים
ב. הן עדיין מטילות ביצים בגודל לא טבעי
ג. הן מטילות כמות ביצים לא טבעית בעקבות שינוי בתנאי אור וחושך במדגרה מה שבסופו של דבר גורם להן לחוסר בסידן ולקריסה של צינור ההטלה אל מחוץ לגוף.

כל ההבדל הוא כלוב קצת גדול יותר. הכי פשוט זה לא לצרוך ביצים זה לא קשה בכלל.

***חייתי בקיבוץ שמשווק ביצים ותרנגולות***

@תל אביבי - מה שכתבת לגבי אורגני מול חופש, זה חדש לי. זה כך בכל המותגים? יש איזה תקן?

@דגגגג לגבי הגודל של הביצים - כשאני קונה (לעיתים רחוקות) אני מקפידה לקנות את הביצים בגודל M, האם גם הן יחסית גדולות ומכאיבות?

ולשואל השאלה, @YossiN מבחינתי סבל בעלי חיים הוא מעל חיסכון של עוד כמה שקלים כל חודש. ערכים שווים יותר מכסף.
אגב, בזמנו קניתי ישירות ממישהו שגידל תרנגולות בחצר, הטעם בהחלט היה שונה גם מהביצי "חופש" שבסופר, אם יש לך אפשרות זה משהו ששווה לבדוק.

@דגגגג לגבי הגודל של הביצים - כשאני קונה (לעיתים רחוקות) אני מקפידה לקנות את הביצים בגודל M, האם גם הן יחסית גדולות ומכאיבות?
נראה לי שנצטרך פה את הזווית של התרנגולת גם :)

@Lamur אני לא יודע מה הגודל הנורמלי או אם עצם ההטלה כואבת. מה שכן, נגרם להן נזק בריאותי שבהמשך מתבטא בחוסר סידן/חוסר יכולת לזוז/דלקות הנזק הזה מופיע מוקדם יותר בתרנגולות שמטילות ביצים גדולות יותר.

אני אישית רואה ערך מוסרי בקניית המוצר הזול והטוב ביותר, גם אם הוא יוצר ע"י ילדים בעולם השלישי. ההפך, אם מוצר יוצר בסדנאת יזע לדעתי חשוב עוד יותר לקנות אותו כדי להזרים הון לאותן מדינות נחשלות ולהעלות את רמת החיים שם.
אתה נותן דוגמה שמתחמקת מהשאלה.
השאלה היא אם היית בוחר במוצר הזול ביותר, כאשר אתה יודע שהוא יוצר בסדנת יזע בה מתעללים בעובדים כשהאלטרנטיבה היא סדנת יזע בה לא מתעללים ואתה משער שאם מספיק אנשים לא יקנו מהסדנה המתעללת, ישתפר שם היחס לעובדים.

עד כמה ראוי או נכון לשלם תוספת בתמורה לערכים
כל מקרה ונסיבותיו.
אני הולך עוד כמה מאות מטרים כדי לקנות מהמכולת השכונתית במקום מהתאגיד המפלצתי של שרגא בירן (AMPM). אם במכולת המחיר היה כפול, אני מניח שלא הייתי קונה בה.

אני רוצה להוסיף מספר דברים:
אפרוחות שהן בנות כמה ימים ומיועדות להיות תרנגולות מטילות בתעשיית הביצים- קוטמים להן את המקור בברזל מלובן כמובן ללא הרדמה וללא אילחוש.
ממה שאני יודעת זה גם בלולים של ביצי חופש.
כדי שיהיה קל לאסוף את הביצים בונים את הכלובים כך שרצפת הכלוב תהיה בזווית ואז איסוף הביצים יהיה זריז וקל.
התרנגולות נאלצות לעמוד בזווית הזו כל הזמן וזה מוביל לחתכים, לפצעים ולדימומים ברגליים שלהן.
הזווית הזו פשוט חותכת להן את הרגליים.
דבר נוסף: בכדי לגרום לתרנגולות להיות רווחיות ולהטיל ביצים בכמות תעשייתית, יש מה שנקרא "תקופת הנשרה". בתקופה הזו מרעיבים אותן בכוונה למשך 10 ימים אם אינני טועה ומונעים מהן אוכל, ולדעתי במשך 3 ימים גם מונעים מהן שתייה. הנושא הזה לדעתי הגיע לכנסת לדיון.
המטרה של התקופה הזו היא להכניס את התרנגולות לסטרס ולשוק ואז כתוצאה מכך להטיל יותר ביצים.
דבר נוסף: בכלובים הללו לא תמיד שוררים תנאי היגיינה כי לשמור על היגיינה זה עוד כסף...כתוצאה מכך התרנגולות יושבות בתוך השתן והצואה שלהן, מהצרכים עולה אמוניה שצורבת ופוגעת להן בעיניים. תרנגולות נצפות משפשפות בכנפיים את עיניהן מפאת הצריבה של האמוניה בעיניהן.
גם הכנפיים נשברות ונפצעות כי הצפיפות היא רבה בכלובים הללו.
יש גם תרנגולות שלא מחזיקות מעמד ומתות בתנאים הללו, ואז תרנגולות אחרות פשוט דורכות על הגוויות כי לעיתים לוקח זמן עד שמפנים את הגוויות מהכלובים.
דבר נוסף: בגיל שנתיים הן כבר לא רווחיות יותר לתעשייה ולא משתלמות.
יש משאית שמגיעה ואוספת אותן. תולה אותן מהרגליים במין סרט נע ומחשמלת אותן למוות.
נדמה לי שאמרו לי פעם שקוראים למשאית "חישמולית".
אז ממלאים את הלול במטילות חדשות. וחוזר חלילה.

כל מה שכתבתי פה תקף לביצים רגילות וגם לחלק מביצי חופש וביצים אורגניות. קשה/ בלתי אפשרי להיות רווחי בלי כל השיטות הללו.
אם אני לא טועה, בטבע באופן שגרתי תרנגולת מטילה 30 ביצים. בתעשייה-300.
גם מגדלי ביצים חופש ואורגניות רוצים להתפרנס ולהרוויח...

נערך לאחרונה ב:
@Lamur אולי תחפשי באינטרנט תמונה או סרטון של תהליך הטלת הביצה. התרנגולת מטילה מפי הטבעת שלה, וממה שאני יודעת להטלת ביצה בכל גודל שהוא יכולים להתלוות דימומים מפי הטבעת (זו הסיבה שהביצים לפעמים בעבר היו מגיעות עם קצת דם על קליפתן).

אני קונה ביצים אורגניות. לצערי די קשה למצוא ביצים לא בגודל L.
למיטב ידיעתי אין שום תקן ל"ביצי חופש", ואילו לביצים אורגניות יש פיקוח כלשהו.
אני יכול להבין הריגת בעלי חיים בשביל לאכול אותם, וכן רכישה מעסקים "נצלניים" תוך אמונה שאנשים עושים דברים מרצונם החופשי ושסדנאות היזע עשויות לעזור למדינה להתפתח, אך כשמדובר בסבל של בעלי חיים כל השיקולים האלה נזרקים מהחלון. תעשיית הביצים היא אולי התעשייה הכי פוגענית מבין תעשיות המוצרים מן החי, ועוד כמה שעות בשנה בעבודה בהחלט שוות את הפחתת הסבל הזה. כמו כן, מבחינה תזונתית, קשה לי לראות תועלת בלאכול גם עוף וגם ביצים - אחד מהם יכול לא להיות חלק מהתפריט.

@YossiN , זו לא הערה אישית כלפיך, אבל תמחור ערכים זה עניין סובייקטיבי. אם אתה צריך שמישהו יגיד לך באיזה סכום תמכור את ערכיך, אלו לא ערכים של ממש, ובוודאי שלא כאלו שלך...

אם אתה צריך שמישהו יגיד לך באיזה סכום תמכור את ערכיך, אלו לא ערכים של ממש, ובוודאי שלא כאלו שלך...
ערכים תמיד מתנגשים עם ערכים אחרים, ופרנסת המשפחה זה גם ערך. כך שתמחור ערכים לא שולל את העובדה שמדובר בערכים.
אני מאד בעד שלכולם באפריקה יהיה מה לאכול וזה ערך שבאמת באמת חשוב לי אבל לא אוותר על אוכל לילדיי עבור זה

אני אישית רואה ערך מוסרי בקניית המוצר הזול והטוב ביותר, גם אם הוא יוצר ע"י ילדים בעולם השלישי. ההפך, אם מוצר יוצר בסדנאת יזע לדעתי חשוב עוד יותר לקנות אותו כדי להזרים הון לאותן מדינות נחשלות ולהעלות את רמת החיים שם. בקשר לבעלי חיים, הסבל שלהם לא משנה לי כלל ולכן לא אהיה מוכן לשלם ערך מוסף על צמצומו. אולי אם יום אחד אהיה עשיר אקנה ביצי חופש כי הם טעימות יותר, זה כן.
רכישת מוצרים גם של אופנה לא הכי זולה, מאירופה מיוצרת בסוף במדינות עולם שלישי, תוך ניצול חוקי המס באותה מדינה.
בדרך הסטת תקציבים בתוך האיחוד האירופאי וייצור במדינות "מקילות" על ידי כספי מיסים של תושבים ממדינות חזקות.

היה גם סרט בערוץ 8 שתאר איך מנצלים כספי מיסים של אזרחים צרפתים להעביר יצור/מחסנים להונגריה וסגירת מפעל בצרפת.
אבל קומדיה עוברת בקלות יותר.

אני לא הייתי מוכן לשלם יותר עבור ביצי חופש.. בעיקר מכיוון שאין הבדל משמעותי ברווחת העופות.
אני גם לא מתחבר לאידיאולוגיה הטבעונית.. אני מרגיש שטבעונים לוקים בראייה מאוד צרה ונקודתית.
אם השאיפה היא לצמצם את הסבל בעולם ואת ניצול משאבי כדוה"א - טבעונות היא דרך מאוד מוגבלת ולא יעילה לעשות זאת.
ויתור על טיסות למשל היא דרך מאוד אפקטיבית למנוע את התדרדרות כדוה"א, אבל אני לא מכיר כמעט אף אחד שעושה את זה מטעמים אקולוגיים.
גם להתאבד, או לפחות לא לעשות ילדים יכול להועיל לשאר בעלי החיים על הכדור, אבל זו דרישה מאוד קיצונית..
מהבחינה הזו אני מאמין שכל אחד צריך למצוא את האיזון שלו בין צריכה למוסר.
אם תשלום כפול על ביצי חופש גורם לך להרגיש בכל זאת טוב יותר - לך על זה. כך או כך מדובר בגרושים.

Back
למעלה