• אזהרה: פורום זה מיועד להחלפת דעות בין משקיעים חובבים בנושאים תאורטיים בלבד. חל איסור מוחלט על מתן ייעוץ השקעות פרטי. אין לראות בדיונים בפורום בבחינת יעוץ השקעות או תחליף לייעוץ פיננסי מקצועי המותאם אישית וספציפית למשקיע תוך התחשבות בנתוניו, צרכיו המיוחדים והאחרים, מצבו הכספי, נסיבותיו ומטרותיו. אין להסתמך או לפעול על פי הנאמר בפורום ללא קבלת יעוץ מקצועי אישי מבעל הרישיון המתאים, וכל הנוהג אחרת עושה זאת על אחריותו בלבד. האחריות לאמור בכל הודעה היא על מחבר/ת ההודעה בלבד.
  • חשבון מסחר באקסלנס טרייד : סנט למניה במסחר בארה"ב (מינימום $5 לעסקה), פטור מדמי טיפול לשנתיים, קורס במתנה ובונוס 100 ש"ח למצטרפים חדשים. להצטרפות דיגיטלית לחצו כאן .

כיצד תקבע הקצבה מקופת גמל?

שפינוזה

משתמש רגיל
דירוג
81
שלום,
יש לי קרן פנסיה (משלימה, ללא מקדם מובטח) ויש לי עוד הרבה שנים עד לפרישה.
אני מתלבט האם לעבור לקופת גמל, אבל למרות קריאתי במקומות רבים לא הצלחתי לענות על שאלה אחת פשוטה:
נניח שארצה בגיל 67 לקבל בפטור ממס רווח הון את הכסף מקופת הגמל ע"י קצבה. כיצד תקבע הקצבה?
הרי גודל הקצבה נקבע ע"י מקדם שיהיה רלוונטי בעתיד.
האם אצטרך בגיל 67 להתחיל להתמקח על המקדם בין חברות שונות?
האם יש יתרון לכך (רק מבחינת האופן בו תשולם הקצבה עוד הרבה שנים בגיל 67) שכבר עכשיו אני בקרן פנסיה לעומת קופת גמל?
אני שואל את זה בעיקר כי אני חושב שכושר המיקוח שלך בגיל 67 הוא לא גבוה במיוחד, ואז חברות הביטוח והפנסיה יציעו לך אופן תשלום של קצבה שהוא גרוע.

קדם שיהיה רלוונטי בעתיד
להבנתי המקדם עצמו נקבע באופן אחיד, שכן החישוב שלו (בהתאם להנחיות של הרגולטור) מורכב מציפיית תשואה (הריבית התחשיבית שקובע משרד האוצר) וטבלאות שונות של תוחלת מחיה (שגם נקבעות באופן אחיד ע"י אקטוארים) - כך שזה לא אמור להיות פקטור בין גופים שונים.

נדמה לי גם שהמקדם מגלם גם את הדמי ניהול לחברה המשלמת את הקצבה, אבל להבנתי גם פה זה אחיד (המקסימום של 0.5% שנתי מהצבירה - אמנם בתיאוריה מותר לגבות גם פחות, אבל אני לא מכיר שיש בכלל אפשרות "להתמקח" או שמישהו אי פעם קיבל תנאים אחרים).

אין מקדם לקופות גמל לקצבה בינתיים, זה ״בתכנון״, אני מניח (ניחוש) שהוא יהיה דומה למקדמים של קרנות הפנסיה המשלימות
אם יש לך מספיק שנים לפרישה (ומצבך הבריאותי תקין להבנתך) אז אתה יכול לנייד לקופ״ג ולעקוב פעם בשנה-שלוש על הדיווחים,
כיום אפשר לנייד בחזרה (בכפוף לחיתום רפואי)

אין מקדם לקופות גמל לקצבה בינתיים, זה ״בתכנון״, אני מניח (ניחוש) שהוא יהיה דומה למקדמים של קרנות הפנסיה המשלימות
אני מניח שהוא יהיה יותר יקר
אנונה=ביטוח מסחרי
קרן פנסיה=ביטוח ערבות הדדית
הרי גודל הקצבה נקבע ע"י מקדם שיהיה רלוונטי בעתיד.
הטענה הזו רלוונטית גם לגבי קרן פנסיה,
למה אתה חושב שמקדם הקצבה מושפע מדרך איזה מכשיר חסכת?
אתה יכול בפרישה לנייד חזרה את כספי הקופ"ג לקרן פנסיה לטובת קבלת קצבה.
עד לא מזמן כל פורש העמיס על קרן הפנסיה גרעון נוסף (עקב חישוב שגוי של המקדם) ולכן חוסכים שניידו מקופ"ג לפנסיה בפרישה קיבלו מקדם נחות כדי לא להגדיל את הגירעון.
לאחרונה חישוב המקדם שונה, והוקצו יותר אג"ח מיועדות לפורשים ולכן ניוד קופ"ג לקרן פנסיה אמור להתאפשר ללא בעיה וללא אפליה כתלות באיזה מוצר חסכת.
קישרתי לפני תקופה לפוסט ש @נדב כתב על זה:
מצאתי את הפוסט
http://www.pensuni.com/?p=1914
אם האוצר הצליח ברפורמה זה יקל את הניוד (כיון ההמלצה של נדב לנייד 5-10 שנים לפני הפרישה)
הפוסט הזה מלפני שנתיים וחצי..
הפוסט הזה מלפני חודש, הוא אומר שיחד עם שינוי הקצאת האג"ח יהיה כבר ניתן לנייד קופות.

בקרנות פנסיה, המקדם נקבע לפי טבלאות תמותה (שלך ושל השאירים), תשואה צפויה ודמי ניהול.
תשואה צפויה וטבלאות תמותה הם די קשיחים (קרן פנסיה יכולה באופן תיאורטי לבצע מחקר אקטוארי עצמאי, ולשכנע את המפקח שבקרב המבוטחים שלה טבלאות התמותה שונות. לא ידוע לי על קרן שניסתה לעשות זאת בפועל). תשואה צפויה נקבעת על ידי המפקח.
עד לאחרונה, לא היתה יותר מידי תחרות בדמי ניהול, והיה קשה להפקיד כסף חדש לקרן פנסיה קצת לפני הפרישה. זה נבע מכך שקרנות הפנסיה ספגו איזון אקטוארי שלילי כל פעם שעמית התחיל למשוך קצבה מהקרן. זה גרם לתחרות שלילית בין הקרנות, וכל הפורשים ספגו דמי ניהול מקסימליים.
משיכה כקצבה היתה אפשרית רק בקרן פנסיה (או ביטוח מנהלים), ולכן מי שחסך בקופת גמל אחרי 2008 התקשה למצוא קרן פנסיה שתשלם לו קצבה מהכספים בקופת הגמל.

לאחרונה בוצעו כמה שינויים מתוך מטרה להפוך את התחרות השלילית הזו לתחרות אמיתית:
1. מנסים לקדם מסלול לקבל קצבה מקופת הגמל (אפשרי כבר כמה שנים מבחינת החוק, אבל למיטב ידיעתי אף קופה לא הרימה את הכפפה והתחילה לאפשר את זה).
2. בוטלו הגורמים לאיזון האקטוארי השלילי ברגע הפרישה - נוספו אג"ח מיועדות לפורשים, ואם התשואה בפועל תהיה נמוכה מהתשואה לפיה חושב המקדם, יתבצע תיקון כלשהו בגובה הקצבה שהפורש מקבל כדי לאזן את התשואה הנמוכה (לא נכנסתי לעומק הפרטים של איך זה קורה).

במסלול שאמור להתפתח בקופת גמל, המקדם ייקבע לפי תשואה צפויה ודמי ניהול, ויספק מספר קבוע של תשלומים. בנוסף יהיה ביטוח אריכות ימים שישלם את הקיצבה אם הפורש יאריך ימים מעבר למספר הקבוע (כנראה הפרמיה תיקבע בעיקרה על ידי טבלאות תמותה, אבל גם תכלול תוחלת רווח לגוף המבטח ואולי תהיה תחרותיות בתחום). יהיה אפשר להכניס את תשלומי הביטוח לתוך חישוב הקצבה. הקצבה בכל שנה תעודכן לפי היתרה החדשה (הקרן של שנה שעברה, פחות הקצבה שקיבלנו, ועוד התשואה במהלך השנה) ומשך הזמן שנותר לקצבה.

אני גם נמצא במצב דומה, וההתלבטות שלי היא האם לסמוך על כך שעד שאגיע לגיל 67 המסלול הזה כבר יצא לפועל, ותהיה תחרות בתחום, או לחכות עד שרואים את התחרות בפועל, ורק אז לעבור לקופת גמל.
יש עוד גורם שצריך לקחת בחשבון - רוב קופות הגמל גובות יותר דמי ניהול מהצבירה ופחות מההפקדות.

תשואה צפויה נקבעת על ידי המפקח.
בזה בדיוק הייתה השגיאה.
צפו תשואה יותר גבוהה מאשר בפועל.
במסלול שאמור להתפתח בקופת גמל, המקדם ייקבע לפי תשואה צפויה ודמי ניהול, ויספק מספר קבוע של תשלומים. בנוסף יהיה ביטוח אריכות ימים שישלם את הקיצבה אם הפורש יאריך ימים מעבר למספר הקבוע (כנראה הפרמיה תיקבע בעיקרה על ידי טבלאות תמותה, אבל גם תכלול תוחלת רווח לגוף המבטח ואולי תהיה תחרותיות בתחום). יהיה אפשר להכניס את תשלומי הביטוח לתוך חישוב הקצבה. הקצבה בכל שנה תעודכן לפי היתרה החדשה (הקרן של שנה שעברה, פחות הקצבה שקיבלנו, ועוד התשואה במהלך השנה) ומשך הזמן שנותר לקצבה.
פספסת את האפשרות לנייד קום"ג לקרן פנסיה בפרישה.

ראשית, תודה על התשובות.
למה אתה חושב שמקדם הקצבה מושפע מדרך איזה מכשיר חסכת?
אהה זאת בדיוק הנקודה: אני לא חושב את זה. אני מאד חושש מזה.
סתם דוגמא: חיתום רפואי כבר עברתי בגיל צעיר בקרן הפנסיה. אם ידרשו ממני בקופת הגמל בגיל 67 לצורך הקצבה לעבור חיתום רפואי? (למרות, שלכאורה בקבלת קצבה אם אתה בריא מדי זה רע לחברת הביטוח).
ואיך אני יכול לדעת שכללי הקצבה בקופת גמל יהיה דומים, כפי שרבים כותבים פה, לפנסיה? הרי זה לא מוגדר היטב בחוק.
איך אני יכול לדעת שחברת פנסיה כלשהי תסכים לנייד את קופת הגמל שלי באותם מקדמים בערך?

אבל מה שעוד יותר לא ברור לי: אם זה נכון כפי שרבים מכם טוענים: מתבקש שכולם יעברו לקופת גמל IRA. דמי הניהול נמוכים יותר (אין עמלת הפקדה, אלא רק עמלת צבירה שהיא דומה לעמלה בפנסיה): ותמיד בגיל פרישה אפשר לדלג ב"חינם" לקרן פנסיה. אז למה לא כולם מפקידים לקופת גמל וזונחים את הפנסיה. (שוב, אני מתייחס פה לפנסיה משלימה, שממילא אין לה אג"ח מיועדות).

אז למה לא כולם מפקידים לקופת גמל וזונחים את הפנסיה.
מאותה סיבה שגם בקרה"ש (כמעט) כולם נשארים בקרן המנוהלת ולא זונחים אותה לטובת IRA
ותמיד בגיל פרישה אפשר לדלג ב"חינם" לקרן פנסיה.
כאמור אפשרות זו הייתה נחותה עד לא מזמן כי סירבו לקבל אותך או קיבלו עם מקדם נחות.
השוק הזה במגמת שיפור תמידי, גם IRA לשכירים לא היה עד לפני שנה.
אהה זאת בדיוק הנקודה: אני לא חושב את זה. אני מאד חושש מזה.
מסכים עם החשש שלך, למרות שאין אף סיבה הגיוניות להפלות בפנסיה את מי שחסך בגמל (לאחר שתוקנו עיוותי חישוב התשואה).
עדיין, תקנות שיצוצו בעתיד עלולות שלא לעלות בקנה אחד עם הקומבינות שלנו. סיכון רגולטורי.
כתבתי על זה כאן בהקשר לפנסיה משלימה אבל זה נכון גם באופן כללי:
כל שינוי מהותי מהקונצנזוס הפנסיוני כולל סיכון רגולטורי.....
....... לא בהכרח תידפק אבל כן עלול ליצור מכשולים ומהמורות.
הבעיה היא שהמחוקק מניח הנחות יסוד סטנדרטיות לגבי הכספים שלך ולפי זה קובע כללים, אם הכספים שלך שונים מהסטדרנט המצופה אתה עלול להיתקל בבעיות עם כל מיני תקנות עתידיות

שוב, אני מתייחס פה לפנסיה משלימה,
אני באמת לא מבין למה אנשים משתמשים במוצר הזה.
לדעתי כמעט כל מי שיש לו קרן פנסיה משלימה פשוט לא יודע מה קורה עם החסכונות שלו ונותן ל"יועץ" לעשות מה שהוא רוצה.

לקרן פנסיה מקיפה יש עוד כמה יתרונות על קופ"ג כמו אג"ח מיועדות וביטוח אכ"ע/שארים זול יחסית

בזה בדיוק הייתה השגיאה.
צפו תשואה יותר גבוהה מאשר בפועל.
השגיאה היתה כפולה.
באופן כללי, ההנחיות של המפקח לתשואה של 4% נשמעות סבירות. זה די מקביל למה שכלל ה-300 מניח. עכשיו, צריך לחשוב מה עושים אם פתאום בשנה אחת אנחנו לא מקבלים את התשואה הזו (למשל של 1%). תחת ההנחה הישנה שרוצים לקבע את הפנסיה מרגע הפרישה ולא להוריד אותה בהמשך, יש שתי אפשרויות שנשמעות לי סבירות, בכללים הישנים של הפנסיה בחרו באפשרות ביינים מעוותת.
1. לעדכן את הטבלאות ולהחליט מעכשיו לחשב את התשואה לפי 1%, כי זה מה שאנחנו חושבים שיהיה מעכשיו. (פגיעה מיידית בגובה הקצבה של פורשים חדשים)
2. להמשיך לשלם לפי כלל 4%, מתוך הנחה שזה ימשיך להיות התשואה הממצועת, ובכל שנה שהרווחנו פחות, לספוג את הגירעון האקטוארי של "לא הרווחנו השנה כמו שחשבנו". כמובן שבשנים שנרוויח יותר מ4%, יהיה לנו איזון אקטוארי חיובי.
בקרנות הפנסיה בחרו בעיוות הבא: המשיכו לחשב את הגימלה לפי הנחת תשואה של 4%, אבל מיידית היניחו שהתשואה תהיה 1% למשך כל השנים הבאות, ולכן יצרו מיידית גירעון אקטוארי של כל השנים הבאות שנרוויח בהם רק 1%.

כמובן שזה גרם לקרנות הפנסיה לא לחוות את הגירעון האקטוארי של "פורש חדש", ולכן לא רצו לקבל כסף מאנשים לפני פרישה.

הפיתרון הנוכחי הוא לעדכן את קצבת הפרישה בכל שנה לפי התשואות שהתקבלו בפועל ולסגת מהכלל של "לא פוגעים לאנשים בפנסיה אחרי הפרישה".

פספסת את האפשרות לנייד קום"ג לקרן פנסיה בפרישה.
לא פספסתי, האפשרות לנייד קופ"ג לקרן פנסיה בפרישה תלויה בקיום תחרות בתחום, ובכך שקרנות פנסיה ירויחו מהמהלך. אפשר לסמוך על זה שזה יקרה בשנים הקרובות ולעבור לגמל עכשיו. אפשר גם לחכות כמה שנים, לראות שזה קורה ורק אז לעבור לגמל.
מתבקש שכולם יעברו לקופת גמל IRA. דמי הניהול נמוכים יותר (אין עמלת הפקדה, אלא רק עמלת צבירה שהיא דומה לעמלה בפנסיה)
עמלת צבירה בקרן הפנסיה הכי זולה היא 0.01%. אתה מכיר משהו שמתקרב לזה בגמל?
עכשיו אנחנו מגיעים לשאלה של עמלת צבירה מול עמלת הפקדה, ומתי הם מתאזנים.

עמלת צבירה בקרן הפנסיה הכי זולה היא 0.01%.
ומסלולים זוועה.
תכלס הייתה מצפה מקרנות ברירות המחדל להרים את הכפפה ולעבור למדדים. זה הרבה יותר משתלם להם בד.נ. ההפסדיים שגזרו על עצמם.

אתה מכיר משהו שמתקרב לזה בגמל?
בקבוצת הרכישה ניתן להגיע ל-0.09 עם צבירה שצבירה של מיליון (צבירה גם בגמל וגם בהשתלמות, אז בפועל הרבה לפני מיליון בגמל).
בהתחשב בגמישות של בחירת ההשקעה, ובפטור מדמי ניהול מהפקדה.
כמובן נשאר לשאול מה אם לא יהיה קבוצת רכישה נוספת בעוד 7 שנים. עד אז, ההנחה שלי לפחות היא שהצבירה שלי תהיה כזו שאוכל לבד לעשות סקר בין כל החברות.

אפשר לסמוך על זה שזה יקרה בשנים הקרובות ולעבור לגמל עכשיו. אפשר גם לחכות כמה שנים, לראות שזה קורה ורק אז לעבור לגמל.
אם יש יותר מ-15 שנה עד גיל פרישה (שימשיך להתרחק מאיתנו עם עליית תוחלת החיים) אני לא רואה סיבה לא לעבור (בהינתן מערכת השיקולים שניתנה, כמובן לא רלוונטי למי שרוצה את היתרונות של קרן הפנסיה ומוכן לשלם עליהם)

למה לא למשוך פעם בשנה 3 אחוז מקופת הגמל?

לעשות היוון קצבה על חלק מהקופה אחת לשנה זה סיוט בירוקרטי כיום.
ת'שמע,
עד שאנחנו נגיע למעמד הזה (פנסיונר) דברים יכולים להשתנות, לך תדע, אני קצת אופטימי ומקווה שתוך 2-3 עשורים, נוכל למלא טופס באינטרנט בשני קליקים והכסף יהיה בחשבון בנק תוך מספר ימים/שבועות.

ת'שמע,
עד שאנחנו נגיע למעמד הזה (פנסיונר) דברים יכולים להשתנות, לך תדע, אני קצת אופטימי ומקווה שתוך 2-3 עשורים, נוכל למלא טופס באינטרנט בשני קליקים והכסף יהיה בחשבון בנק תוך מספר ימים/שבועות.
אני אוהב את האופטימיות שלך :)
לי יש הרגשה שהגופים האלה עדיין ידרשו שנשלח להם פקס...

יש מאמר של מנורה על השינויים שקרו לאחרונה עם קופות הגמל. חפש 'קופה משלמת וקופה לא משלמת'.
בגדול, עד כמה שהבנתי, כל חברה שיש לה מנגנון אקטוארי שיודע לתת קצבה, יכולה להיות מוגדרת כ'קופת גמל משלמת לקצבה'.
זאת אומרת שאם זה מדאיג אותך שבגיל 67 אף קרן לא תקבל אותך, עדיף שקופת הגמל שלך תהיה בחברה שיש לה גם קרן פנסיה.
ראיתי לאחרונה מסמך של ibi שמגדיר את קופת הגמל שלהם כ'קופת גמל משלמת לקצבה'. מניח שזה קיים בעוד קופות.

עמלת צבירה בקרן הפנסיה הכי זולה היא 0.01%.
קצת התקטננות, אבל עמלת הצבירה הזולה ביותר בקרן פנסיה היא עשירית מזה. אני מדבר על הלמן אלדובי כמובן.

תכלס הייתה מצפה מקרנות ברירות המחדל להרים את הכפפה ולעבור למדדים. זה הרבה יותר משתלם להם בד.נ. ההפסדיים שגזרו על עצמם.
נראה לי שהם מנהלים את זה יחד עם מסלולים במוצרים אחרים שהם מוכרים. כך שזה אמור לכסות את העלויות.
לדעתי, השיקול של לא להעביר למחקי מדד, הוא הסיכון של שנה (או יותר) עם תשואה שלילית. בשוק שלמעשה נבחן על פי תשואות עבר, זה סיכון שהם לא יכולים להרשות לעצמם.

כן, גם אני מקווה שהשינויים הרגולטוריים יאפשרו סוג של IRA לפורשים. כעת ניתן לעשות את זה רק על ידי היוון קצבה פעם בשנה (או יותר) לחלק מהסכום. אפשר גם לחיות מהחשבון החייב, ולהגדיל אותו כל פעם בהתאם לצורך על ידי היוון קצבה חלקי. לא בטוח ששווה מבחינת מיסוי (מכריח למכור בחשבון חייב), אבל זה שיקול מול הבירוקרטיה. בכל אופן, היוון קצבה מתאפשר היום רק אחרי קצבה מינימלית אם לא מעוניינים לשלם מס של 35 אחוז על הכול כולל הקרן.

אני אוהב את האופטימיות שלך :)
תקשיב, לפני 5 שנים לא האמנתי שאי פעם יתאפשר למלא טספים ממשלתיים ללא IE הידוע לשמצה.. שמרתי אותו בארכיון למטרה הזו...
והנה להפתעתי זה קרה, אז לא גנזתי בינתיים את האופטימיות :)
ותזכור שאנו מדברים על 2-3 עשורים קדימה! (אם תהיה כאן ממשלה בכלל...)

לא בטוח ששווה מבחינת מיסוי (מכריח למכור בחשבון חייב), אבל זה שיקול מול הבירוקרטיה
לא בטוח שאפילו זה פחות משתלם מיסויית.
תזכור שהחל מגיל 60 מס רווחי הון הוא מס שולי, אם מקסימום של 25%.
בנוסף, אתה משלם מס רק על הרווח ולכן אתה משלם הרבה פחות מס על אותו סכום (כאשר השאר נדחה).

יש מאמר של מנורה על השינויים שקרו לאחרונה עם קופות הגמל. חפש 'קופה משלמת וקופה לא משלמת'.
תודה!
רק יש להם טעות, הפטור על הקצבה המזכה הוא לא 9000, אלא 67% מ-9000 (זה גם לא 9000 אלא 8,600).

נושאים דומים
פותח הנושא כותרת פורום תגובות תאריך
S האם יש מוטיבציה להשקיע את כספי הפנסיה מרגע שנקבעה הקצבה הפנסיונית? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 11
T פנסיה מוקדמת - מה שיעור הקצבה? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 11
S גובה הקצבה בקופת גמל להשקעה צרכנות פיננסית 3
T כדאיות העברת כספים מקופת גמל לפנסיה כללית? פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 22
G האם יש דרך להפקיד צ'ק ישראלי (התקבל מקופת גמל, כמה אלפים בודדים) לחשבון בנק בבריטניה (NatWest)? צרכנות פיננסית 2
S תשלום בפעימות לקבלן: קודם מהמשכנתא או מקופת גמל? נדל"ן 3
S מעבר מקופת גמל להשקעה למסחר עצמאי שוק ההון 2
ח משיכה חלקית מקופת גמל להשקעה - מס שוק ההון 2
מ משיכה חלקית מקופת גמל להשקעה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 3
מ מעבר מקופת גמל להשקעה באופן עצמי שוק ההון 5
י הלוואה מקופת גמל (קצבה ופיצויים) פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
משקיע בתבונה כדאיות לקיחת הלוואה מקופת גמל להשקעה לצורך קניית דירה להשקעה נדל"ן 9
ג קצבה חודשית צפויה מקופת גמל להשקעה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 5
G שאלה בנוגע לביטוח סיעודי מקופת החולים אוף טופיק 6
N מעבר מקופת גמל להשקעה לIB שוק ההון 2
ה ניוד תקופתי מקופת גמל לקרן פנסיה פנסיה, גמל וקרנות השתלמות 0
1337justme פטור\החזר מס על משיכה לא כדין מקופת גמל לתגמולים שוק ההון 5
א משיכה מקופת גמל והקה"ש להשקעה עצמאית שוק ההון 6
G החזר מס מקופת גמל להשקעה צרכנות פיננסית 1
צ העברת כסף מקופת גמל לקרן הפנסייה צרכנות פיננסית 4
צ העברת כסף מקופת גמל לקרן הפנסייה צרכנות פיננסית 1
J יאוש מקופת גמל להשקעה בהלמן אלדובי שוק ההון 23
G מעבר מקופת פנסיה כשכיר לעצמאי אוף טופיק 1
ה העברת כספים מקופת גמל לקופת גמל בניהול אישי שוק ההון 6