הלוג שאין לו מושג

הנושא בפורום 'יומני מסע אישיים' פורסם ע"י oz1987, ‏28/8/16.

1. oz1987

oz1987 משתמש רשום

קצת עלי:
    בן 28, סטודנט לניהול רשתות, גר עם ההורים, כרגע לא עובד יותר מדי בגלל הלימודים אבל כשאני כן עובד - אני עושה בסביבות ה-5K בחודש כמאבטח בעזריאלי עסקים בחולון.

התחייבויות:
    א. החזרי מס לביטוח לאומי בסביבות 3700 ש"ח שחולק ל-6 תשלומים
    ב. תשלום על חניון במקום הלימודים בסך 1400 שמחולקים לחצי שנה ושילמתי 4 מתוך 6 תשלומים
    ג. רכב בשווי 40K, כשיש לי עליו טסט וביטוחים
    ד. מבחנים שונים של מקום הלימודים
    ה. מנוי חדר כושר

נכסים:
    א. חשבון אישי בבנק עם 80K(הסכום יורד לאט לאט בגלל שיש לי הוצאות הרבה יותר גדולות מהכנסות בגלל חוסר בעבודה)
    ב. עוד חשבון עסקי בבנק עם כרטיס אשראי כששניהם מחוברי מט"ח ללא המרה לשקלים כשכרגע יש בחשבון טיפה מעל 100$
    ג. קרן חיסכון כללית בפניקס שפתחתי באופן פרטי כששמתי בקרן 14K ללא הוראת קבע כל חודש כי רציתי לראות מה התנודתיות בקרן(דמי הניהול בה 1.5%) כשעד כה הקרן הייתה במינוס כ הזמן ולאחרונה היא נמצאת בפלוס.
    ד. קרן פנסיה דרך מקום העבודה
    ה. קרן השתלמות דרך מקום העבודה(דמי ניהול 1.98%)
    ו. קרנות פנסיה שונות ממקומות עבודה שעבדתי בהם בשנים עברו ופשוט מפוזרות

קצת מעבר לפרטים היבשים:
    היה מאוד חשוב לי לקרוא כמה שיותר חומר מהבלוג ולהשתתף בדיונים, לנסות להבין, ולהתעסק כמה שיותר בעשייה.
    לשם כך נפתח הלוג הזה - כדי לעשות את הצעד הראשון ולתכנן יחד אתכם את הצעד הבא שלי.
    תמיד הייתי בנאדם שבזבוז כספים לא היה בראש מעיניו ולא ראיתי שום צורך להחליף טלפון כל חצי שנה או לצאת 2,3 בשבוע. עד כה חשבתי ששתי האופציות היחידות לחסכון והשקעה היו או בורסה(שכידוע יש למקום אסוציאציה לא חיובית במיוחד) או להכניס סכום כסף לחשבון סגור בבנק ו"להרוויח" מריבית אפסית. אף פעם לא הייתי טוב במתמטיקה, תמיד המקצוע הזה היה עקב אכילס ואף פעם לא התחברתי אליו. כשאני רואה מספרים זה לא ממש עושה לי טוב כמו כן כל מה שמתקשר לסטטיסטיקה, חשבונאות, עקומות וגרפים שונים.

עד כה בנוסף לעבודה היה לי עסק אינטרנטי באיביי שלצערי הרב נסגר ע"י איביי והשאיר לי חשבון בנק חדש וכרטיס אשראי מחוברי מט"ח ללא שימוש. בנוגע ללימודים כנראה אסיים אותם בתחילת נובמבר כשכרגע ב"חגורה" יש באמתחתי 2 תעודות ונשארו לי עוד 2 תעודות להשלים עם אופציה לעשות עוד 1 באופן פרטי שממה שהבנתי תבדל אותי לחלוטין במידה ואעשה אותה(הבחינה עולה 295$=טיפה מעל 1100).

בנוגע לעבודה - כשאסיים עם הלימודים או אפילו לקראת סיום הלימודים אתחיל לחפש עבודה חדשה במרץ וכשאמצא אחת חדשה כנראה שאתבע משפטית את מקום העבודה הקודם בתקווה להוציא את מה שמגיע לי.

מבחינת ההשקעות והקרנות השונות- היה אצלי סוכן ביטוח של אבא שלי שהציע לי להעביר ממנורה מבטחים את קרן ההשתלמות ממקום העבודה שעומד על 1.98% בדמי ניהול לאלטשולר שחם. בנוגע לקרן החיסכון שלי בפניקס - עשיתי אותה דרך חבר קרוב שעובד(או עבד אין לי מושג אם הוא עוד שם...) שם והמליץ לי לפתוח אצלם קופת חסכון. מפרטי החוזה אני רואה שדמי הניהול עומדים על 1.5%. אנסה להוריד דרך Feex(קרדיט ותודה @חיפאי) את דמי הניהול. כמו כן - אין לי מושג היכן נמצאת קופת הפנסיה שלי מטעם העבודה - האם היא חייבת להיות באותה חברה שבה נמצאת קרן ההשתלמות או שהיא יכולה להיות בחברה אחרת לגמרי ?
    בנוגע לכסף בחשבון הבנק האישי - אני מאוד רוצה להעביר את רובו לקופת החיסכון בפניקס כדי לקבל עליו תשואה וגם ריבית דריבית אבל לא מעוניין שחלק מהכסף שלי ילך למנהל קרן ההשקעות(להזכירכם 1.5% דמי ניהול).

עוד משהו שלא רשמתי על עצמי אך חושב שזה יהפוך רלוונטי להתחייבויות שלי בעתיד - אני נורא אוהב מוסיקה ואני נורא אוהב לשיר. עד לחודש האחרון הייתי לומד אצל מורה לפיתוח קול ולמעשה היו לי 3 שירים מקוריים במטרה לעבוד, להרוויח כסף ולהקליט אותם. נכון לכרגע הפסקתי את השיעורים כי הנטל הכלכלי איתם גבוה. אך אני בהחלט רואה את עצמי בעתיד חוזר ומקליט אותם ואולי גם מתקדם בתחום.

מה המטרות:
    א. ללמוד טוב יותר את כל התחום לבד ולנהל לעצמי את כל המצב הכלכלי שלי

ב. לסיים את ההתחייבויות לביטוח לאומי וללימודים(חניון, כסף למבחנים)
    ג. למצוא מקום עבודה בתחום שלמדתי ולהתחיל להפריש כסף לקרן בפניקס כל חודש
    ד. לשנות וליטב את תנאי קרנות ההשתלמות והפנסיה הנוכחיות שלי
    ה. פתיחת תיק השקעות עם תנאים שמתאימים לי

2. Nimrod

Nimrod משתמש רשום

למה אתה רוצה להפריש לשם כסף ?

3. oz1987

oz1987 משתמש רשום

היי נמרוד תודה על התגובה

בגלל הסיבה הראשונה שציטטת

4. Nimrod

Nimrod משתמש רשום

אתה משלם בפניקס %1.5 ואתה רוצה להעביר לשם עוד כסף ?

5. oz1987

oz1987 משתמש רשום

כמובן אעביר זאת לאחר שאשיג תנאים טובים יותר בחשבון החיסכון שישתלם לי.

6. Nimrod

Nimrod משתמש רשום

אוקיי, זה נשמע יותר טוב.

7. תל אביבי

תל אביבי משתמש רשום

ומדוע אתה חושב שחשבון החסכון בפניקס יתן לך תשואה עדיפה על השקעה אחרת, למשל רכישת קרנות מחקות?

HHH ו-מתכנת אוהבים את זה.
  8. oz1987

oz1987 משתמש רשום

אני לא, כרגע בגלל שכבר יש לי חשבון פתוח בפניקס אני מעביר אליו את הכספים שאני רוצה לחסוך. מה גם שאין לי שום ידע מקצועי בסוגי קרנות ובפרט בקרנות מחקות(שאין לי מושג אפילו מה זה אומר...)

9. תל אביבי

תל אביבי משתמש רשום

הגעת למקום הנכון! בבלוג של הסולידית תמצא את כל המידע שדרוש לך כדי להתחיל.

נניח שיורידו לך את דמי הניהול ותשלם 1% ולא 1.5%. זה עדיין הרבה כסף. אז כדי שזו תהיה עיסקה משתלמת, אתה צריך סיבה טובה לחשוב, שהם נותנים לך יתרון ששווה יותר מזה.

שלי אוהב/ת את זה.
  10. oz1987

oz1987 משתמש רשום

אהלן חברים

יש לי מספר שאלות:

כרגע אני רואה שיש לי מספר קרנות פנסיה מתקופות עבודה שונות שאני לא מפריש לשם כסף יותר.
    מה האפשרויות שלי עם הקרנות הללו ? הראיתי אותם לסוכן ביטוח ויועץ פיננסי שהמליץ לא לאחד אותם לקופה אחת.

בדו"ח סיכום של כל הקרנות הללו יש לי 2 הגדרות של "הון" ו"קצבה" שלשתיהם יש סכומים שונים - רציתי לשאול מה ההגדרות הללו אומרות ?

11. מרק עוגיות

מרק עוגיות משתמש רשום

למה הסוכן שלך ממליץ לא לאחד? באיחוד קרנות פנסיה אתה לכל הפחות תקטין את עלויות תשלומי הביטוח שנלקחים מקרן הפנסיה הפעילה שלך. אם הסוכן חושב אחרת כדאי להבין למה. ולקחת בחשבון שהאינטרסים שלו שונים משלך.

שלי אוהב/ת את זה.
  12. Roi

Roi משתמש רשום

תכנס לאתר של @נדב יש שם הסברים מקיפים על הכל.

wa11a, נדב ו-nicepo1 אוהבים את זה.
  13. Nimrod

Nimrod משתמש רשום

ראיתי איפהשהו שיש סיטואציה שעבורה לא כדאי למזג קרנות ישנות. אני חושב שזה היה קשור לאכ"ע - אם מישהו מאבד כושר עבודה הוא יקבל את אותו הסכום אם הקופות מאוחדות או שהן בנפרד, לכן במקרה כזה עדיף שקרן ישנה לא תמוזג עם חדשה. אני חושב שזאת הייתה הסיטואציה שעבורה לא כדאי למזג. נדב יוכל בטח לענות בצורה יותר טובה.

14. שלי

שלי משתמש רשום

תקרא מה יש לסולידית לומר על פוליסות חסכון של חברות הביטוח
    http://www.hasolidit.com/פוליסות-חיסכון-השקעה

15. nicepo1

nicepo1 משתמש רשום

כול הכבוד על היוזמה ובהצלחה!
    הייתי ממליץ לעבוד על א בשלבים ללמוד נושא נושא ביסודיות כי לפי השאלות שאתה יורה לכול הכוונים נראה שלי שאתה קצת מתפזר ומתבלבל וגם קשה לענות לך.
    בקשר לסעיף ג הוא מאוד קשור לסעיף ה ולכן כדי ללמוד את הנושא לפני שאתה מתחיל להפריש לקופת חיסכון.

נערך לאחרונה ב: ‏29/8/16
    מתכנת, Nimrod, Yevgeny ומשתמש נוסף אוהבים את זה.
  16. יוסי

יוסי משתמש רשום

מדובר על מקרה מוות שבו יש אפשרות (לא תמיד) לקבל גם את קצבת השארים שנגזרת מהשכר בקופה הפעילה וגם את היתרה בקופה הלא פעילה.
    חשוב לזכור שאם אתה לא עושה מהלך אקטיבי אז כל קרנות הפנסיה החדשות הלא פעילות יאוחדו לקרן הפעילה.
    עם זאת, יש לך גם ביטוח מנהלים או קופת גמל לפי ההודעה הבאה שלך:
    כספים הוניים הם כספים שניתן יהיה למשוך אותם בצורה חד פעמית ולא כקצבה חודשית.
    אמנם אני משוחד כי זאת העבודה שלי (מישהו אמר גילוי נאות?) אבל הייתי הולך למישהו שאתה סומך עליו ועל מקצועיותו לקבלת חוות דעת על כל התיק שלך.

17. מרק עוגיות

מרק עוגיות משתמש רשום

השאלה אם היתרון הזה לא בא יד ביד עם תשלום גבוה יותר לביטוחים בקופה הפעילה. ואם זה שווה את התוספת וזה לא ביטוח יתר יקר מדי לצרכי המבוטח.

18. oz1987

oz1987 משתמש רשום

ת'אמת שהסוכן דיבר על ביטוח תאונות עבודה ודיבר גם על הסכומים שאני אקבל במידה ואפצע עם סוגים שונים של פציעות אבל לא התחשבתי בזה.

הביטוח הזה ממה שהוא אמר הוא 40 שקל בחודש. לא מעוניין להוסיף לעצמי התחייבויות יתר על המידה, אני רוצה להקטין אותם.

היה לי כזה לפני כן שהוא בן משפחה רחוק(בן דוד של אימא שלי) שהוא סוכן ביטוח וזה לא בא לטובתי לצערי ככה שזה אף פעם לא חף מאינטרס.

19. יוסי

יוסי משתמש רשום

זאת בדיוק השאלה, והתשובה היא - תלוי. שכל אחד יבדוק ויקבל את ההחלטה המתאימה לו. אם אני זוכר נכון היה על זה פוסט בבלוג הנהדר של נדב.

20. מתכנת

מתכנת מודרטור

נדב, יוסי ו-daat99 אוהבים את זה.
מוזמנים להשתמש בקישורי השותפים הבאים כדי לקנות באמאזון , להוריד ספרי שמע, או להקים אתר אינטרנט משלכם (מדריך מפורט - כאן). תודה על תמיכתכם באתר.

שתפו: