ברית מילה - דילמה לגבי המתנה

הנושא בפורום 'מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות' פורסם ע"י amosamal, ‏14/11/17.

1. amosamal

amosamal משתמש רשום

מה הייתם עושים במקומי?

לחברה נולד ילד (שני).

החברה הייתה פעם חברה די קרובה, אבל בשנים האחרונים היא די רחוקה (מתראים פעם בחצי שנה. אין שיחות בין לבין. מעט התכתבויות בוואטסאפ).

ביקרתי אותה כחודש וחצי אחרי הלידה והבאתי מתנה שעלתה 230 ש"ח (שאלתי אותה מה לקנות וקניתי בדיוק מה שביקשה).

עכשיו (כשהילד בן כמה חודשים) הם החליטו לעשות גם ברית באולם אירועים בתל אביב.

אנחנו קצת בצמצומים עקב כל מיני נסיבות.

יש לי אומנם אפשרות להביא צ'ק של 500 ש"ח (לשני אנשים), אבל זה מפריע לי משום שגם אין הצדקה להביא לכבוד הברית הזאת מתנה בסכום כולל של 730 ש"ח (500 ש"ח + 230 ש"ח) וגם משום שזה יהיה על חשבון דברים אחרים (לא לקחתי בחשבון בקניית המתנה הראשונה שיהיה גם אירוע).

מצד שני, קצת לא נעים...

האפשרויות -
    א' - לקנות מתנה בעלות נוספת של 300 ש"ח (כך שסה"כ יצא שקיבלו מתנות בשווי של 500 ש"ח).
    ב' - לתת צ'ק של 400 ש"ח (ולצאת קמצנית, למרות שיצא שקיבלו מתנות בשווי של למעלה מ- 600 ש"ח).
    ג' - לתת צ'ק של 500 ש"ח.

אנא עזרו לי לבחור מבין האפשרויות או הציעו אפשרויות נוספות (אני בכל מקרה מתכוונת להגיע בזוג, אז אופציות של הברזה או להגיע בלי הבן זוג לא רלבנטיות).

2. FIYaacov

FIYaacov משתמש רשום

מה עם הגעה לאולם ללא מתנה כלל?

לא ממליץ. לא מייעץ.

nick אוהב/ת את זה.
  3. גרהם

גרהם משתמש רשום

צ'ק או מתנה צנועים. היא יודעת שכבר קיבלה מתנה.
    בפעם הבאה תשאלי אם עושים ארוע לפני שאת מביאה מתנה.

4. adamshalev

adamshalev מודרטור

הייתי מוצא סיבה להבריז. אבל אם את באה נראה לי את המינימום (מהאופציות שרשמת 300-400). מתנה לא משלמת על האירוע, אז עדיף צ’ק לא?

5. חתול לילה

חתול לילה משתמש רשום

נשמע לי שהזמינו אותך מתוך נימוס.
    מכיוון שכבר הבאת מתנה, לדעתי את פטורה מלהגיע לברית.

6. nick

nick משתמש רשום

נראה לי שבחיים שלי לא הבאתי צ'ק לברית... אולי מתנה סופר סמלית..
    גם אף פעם לא הייתי בברית באולם, או בברית של תינוק מהול מראש.
    תנחומיי

7. קפה שחור

קפה שחור משתמש רשום

האא? בפני מי?
    ברית באולם לא עולה יותר מ 150 ש"ח למנה, כך שאת "מפנקת"

8. FIYaacov

FIYaacov משתמש רשום

שכחת את פרמיית ת"א

9. קפה שחור

קפה שחור משתמש רשום

לא שכחתי, בפריפריה בין 100 ל 120

10. קפבלנקה

קפבלנקה משתמש רשום

הייתי הולך על א', אלא אם כן א' מוציא אותך גרוע מ - ב' ואז כנראה היית בוחר ב - ג' בהנחה שבאמת:

11. ביולוג ירושלמי

ביולוג ירושלמי משתמש רשום

אנשים מקללים אותך בלב ושמים על השם שלך מרקר שחור במחברת של החישובים של כמה ומי נתן כמה ומתי :lol:

לא ממליץ על הפתרון הזה, אבל אני לפחות הצהרתי מול כל חבריי (המתחתנים והמתרבים כמובן, שזה כולם) שאני לא מוכן להגיע לאירועים שבהם חותכים לפעוט את הבולבול מבלי בחירתו, מתוך עקרון. שטקסים פאגניים דוחים אותי. העקרון הזה לא שונה בהרבה מהעקרון שלי שלא ללכת לגן חיות אף פעם.
    הם קיבלו שבץ מוחי וכנראה שקריש הדם עדיין שם. אני הייתי ישיר עד כאב ואמרתי להם שלא יזמינו אותי ושלא יצפו כי זה נוגד את הערכים שלי (אשכרה, יש לי ערכים!). מי שכן הזמין קיבל שיחה מנומסת ונעימה עם מקסימום "אני אחשוב על זה, אבל לא מבטיח". כמובן שלא באתי.
    זו אפשרות שהיא בעצם לא אפשרות אלא אם את מרגישה ככה.

מעולה. זו מתנה. המחיר הכספי הוא לא שווה ערך לנכונות שלך להעניק ולתת, להוקיר, לכבד את המכר והחבר, לשמח את האחר, ולעשות את המקובל.
    תחיי עם זה בשלום ותיפטרי מהחישוב הכספי לדעתי האישית. מהרגע שהוצאת את השקל מהארנק, לדעתי האישית, בתור מתנה (מהלב?) את לא אמורה לתחשב את זה כלכלית.
    הכסף הלך, אז הלך. What was was was was.
    הוא כבר לא כסף להתחשב בו (אלא אם את ממש רוצה לטרטר את המוח ולפנות מקום לחישובים הללו), הוא הפך למתנה עם משמעות חברית-אישית-נפשית קרובה ומשמעותית שמעידה על היחס שאת מוכנה ורוצה לתת לאדם שמולך שאת קוראת לו חבר או מכר או ידיד. הוא כבר לא באמת כסף הוא כבר סוג של "סחורה נפשית-חברית-רגשית"...
    גם אם זה היה ב- 10K הייתי רושם את אותו הדבר. זו הגישה שלי בחיים (לאו דווקא חכמה כלכלית, אבל עוזרת לי לישון בשקט ולא להכניס רעשים מיותרים לחיים).
    אבל זו לא חוכמה מצידי, כי אני לא מאלו שקונים מתנות בדר"כ. אני אדם מוזר שמעניק מתנות קטנות ושימושיות לחברים וידידות באקראי, עשרות פעמים בשנה (תודה למהטמה גנדי על האי-ביי), אך ורק כשאני רוצה בלי שום קשר לאירוע או תאריך או מאורע ולמי שבא לי בלי חישובים של מי כן ומי לא.
    למה אני עושה את זה?... התנייה אופרנטית. סקינר. כן, אני מרושע.

בחרת ללכת?... אחלה.
    קודם כל - בלי בן הזוג. תוותרי. לכי כי את החברה הקרובה לזוג החותך וזהו. חסכת כפולה של 200 ש"ח.
    בחרת ללכת? - אז בלי "קמצנות מחשבתית". מקובל 200 ש"ח לראש כמו שמקובל ללכת כשלא ממש רוצים.
    אפילו שמנה בברית מילה באולם עולה בסביבות ה- 100-120 ש"ח לפחות. וגם אם יש תוספת יוקר ת"א (נניח 150 ש"ח למנה כי השפים של תל אביב מחזיקים מעצמם), את לא אמורה ואין שום הבטחה שתממני את עלות המנה שלך. את באה כדי לחלוק כבוד, להתכלל במאורע השמח ולהשתתף בחוויה ולכן בלי ה"קמצנות".
    אם את לא מבינה את זה - אז את לא באמת נותנת צ'ק, את סוג של מצהירה הצהרה על קרבה וכיבודים. ככה זה בראש של הישראלים.
    150 ש"ח זה ראוי, אך גבולי (לדעתי). הפרש ה- 50 ש"ח, בין 200 ש"ח לראש שמכבדים את עצמם לבין 150 ש"ח גבוליים לראש, לא "יקרעו לך את הכיס" בהקשר הספציפי הזה. הם כן "יקרעו לך את הכיס" אם את נוהגת לכבד כל אחד וללכת לכל אירוע ואז הם יהפכו למשמעותיים בכפולות.

חיתוך נעים! :lol:

נערך לאחרונה ב: ‏14/11/17
    iury אוהב/ת את זה.
  12. yossik

yossik מודרטור

10 ח"י = 180 ש"ח

ביולוג ירושלמי אוהב/ת את זה.
  13. FIYaacov

FIYaacov משתמש רשום

אפשר גם 152₪ = פעמיים בולבול (עובד רק בבריתות, ובחתונות אם אתם מאוד קרובים)

ד.א. שמתם לב שפותש לא הגיבה עדיין מאז הכניסה הראשונית...

14. Fitch

Fitch משתמש רשום

בעד מתנה

15. FIYaacov

FIYaacov משתמש רשום

האמת שאנחנו נוטים לא להגיע, ולרוב האנשים זה דווקא חוסך.

אם זה חברים טובים, אז בטח כבר נראה אותם כבר בבית החולים או בבית בשבוע אחרי עם ארוחה טעימה ומתנות.
    אם לא חברים קרובים, פשוט לא מגיעים. זה חוסך גם לנו וגם להם.

16. Panic

Panic משתמש רשום

גם צ'ק של 300 ש"ח זה מכובד.. ואפילו פחות.
    אם העניין של הסכום על הצ'ק ממש מציק לך אז מצטרפת להמלצה להמציא אירוע אחר לבן זוג וללכת לבד..

מוזמנים להשתמש בקישורי השותפים הבאים כדי לקנות באמאזון , להוריד ספרי שמע, או להקים אתר אינטרנט משלכם (מדריך מפורט - כאן). תודה על תמיכתכם באתר.
טוען...
נושאים דומים פורום תאריך
גמילה מקניות מינימליזם, חסכנות ואנטי-צרכנות ‏25/1/15

שתפו: