איך מקימים סטארט אפ באופן סולידי ?

הנושא בפורום 'אוף טופיק' פורסם ע"י Davis, ‏22/10/17.

1. Davis

Davis משתמש רשום

שלום לכולם,

אני רוצה לשתף ולהתייעץ בתהליך שאני עובר להקמת מיזם אינטרנטי שאני לא מצליח להתקדם איתו.
    מכיוון שאין לי סכום כסף גבוה להשקיע, הנחתי שככל שיהיה לי ידע בתחום, אהיה ממוקד יותר ואוזיל עלויות. זה לא קורה.

התחלתי ללמוד על היתרונות והחסרונות של כל מיני פלטפורמות (דרופל, ג'ומלה וכו') או שפות ובהתאם נפגשתי עם בעלי מקצוע (חברות ופרילנסרים) ובמקביל הרעיון מתפתח ואני חוזר חלילה לבחון האם הדרך שבחרתי היא נכונה? לופ שכזה.

המחשבה שמעט מאוד סטארט אפים מובלים על ידי אנשים שהם לא טכנולוגיים, מפגש עם כמה מתכנתים והעיקרון של lean startup הוביל אותי למחשבה שאולי אני צריך ללמוד לתכנת לבד וגם עם זה התחלתי.

בקיצור, למעט הפיתוח והאבולוציה של הרעיון, יוצא שהזמן עובר ואני לא באמת מתקדם.

בעיה נוספת שלי (אישית) שיש מעט מאוד אתרים שהרגשתי שעשו שם עבודה טובה (וכנראה השקיעו המון כסף) ובקלות אני מבקר עבודות שמציגים לי וההבנה שאין לי מושג איך להעריך את הקוד שלהם בכלל מתסתכלת.

במשך חיי היו לי כמה רעיונות שאי הביצוע שלהם מהדהד לי מדי יום (החברים גם עוזרים) ולכן התהליך הוא לא רק טכני מבחינתי אלא סוג של מבחן / שלב שאני ממש רוצה לעבור.
    אני מחפש מנטור / המלצות לפרילנסרים בארץ או בחו"ל (לא עומד בסכום שהחברות מבקשות) / כלים או כל רעיון לצאת מהלופ ולהתקדם. באופן מפתיע דחסתי שנתיים לכמה שורות.

2. Captain Sparo

Captain Sparo משתמש רשום

אתה יכול לרשום מה הבעיות שאתה נתקל בהן בנקודות?
    אני עובד סטרטאפ סולידי. הראש צוות שלי, לא מבין את מה שאני עושה, מבחינתו הוא רואה מוצר מוגמר תוך X זמן ומעיר מה לא מתאים לו. זה מספיק טוב.

3. גרהם

גרהם משתמש רשום

מחשבה מוטעית בעיני. אתה צריך להתמקד במקום בו יש לך יתרון יחסי ולא לנסות ללמוד מאפס תחום שידרוש ממך השקעה רבה כדי להגיע לתוצר בינוני (בהנחה ששם לא היתרון היחסי שלך).
    הפתרון הוא לקחת שותף או שותפים שישלימו אותך בתחומים בהם אתה חלש. זה גם יקל עליך בכל השלבים העתידיים (גיוס כספים, ניהול העסק וכו').

HHH אוהב/ת את זה.
  4. Benjamin Willard

Benjamin Willard משתמש רשום

מה אתה מביא לעסק?

5. Davis

Davis משתמש רשום

ברמה המעשית אתה צודק וכך גם רשמתי. מצד אחר, בכל שלב בחיי שמתי לב איך הטון משתנה כשאתה מפגין טיפה ידע וכך גם הצעת המחיר.
    בעיקר חיפשתי המלצות דרך חברים לאנשים בתחום אבל לא השקעתי בכך יותר מידי מתוך הבנה שגם זה יגזול ממני עוד זמן. לא ציינתי אבל אני קרייריסט במשרה+.
    אני מבין שאני נשמע כללי מדי אבל אני מחפש את הדרך למצוא את החליפה הנכונה (מיישם ופלטפורמה) לאפיון שלי במינימום עלויות.
    חושב שיש הבדל בין יחסים בתוך ארגון לבין יחסי לקוח - עסק.
    האם הכוונה לרעיון טוב vs יישום טוב או יכולות באופן כללי (שזה דיון שאני אשמח להמנע ממנו) ?

6. גרהם

גרהם משתמש רשום

לא לזה כיוונתי. שותף הוא אדם שחולק איתך חלום ואתם פועלים יחד ליישמוו, לא מישהו שנותן הצעת מחיר. אם גיל שוויד יכול, אז גם אתה יכול.

מתכנת אוהב/ת את זה.
  7. Benjamin Willard

בגדול, רעיון זה נחמד, אבל בתכלס זה לא שווה כלום.

סטאראפ בשלב ראשוני בד"כ מורכב משלוש פונקציות: hacker, Hustler , designer(hipster) g . מישהו שמבין משתמשים ויודע לתכנן מוצר טוב. מישהו שיודע לבנות דברים מגניבים ממש טוב. ומישהו שמבין בני אדם, יודע לשווק ללקוחות, לחפש משקיעים, ומבין business development באופן כללי.

בתור מייסד אתה חייב לשלוט לפחות באחת מהפונקציות האלה. עדיף שתיים.

אני יודע שנורא פופולרי בזמן האחרון כל מיני אנשים עם רעיון מגניב, שמוצאים בית תוכנה קטן ששוחט אותם בכסף בשביל לעשות איזה אפליקציה, ואח"כ שוכרים מישהו שיעשה להם ""growth hacking"". להבנתי אלה מיזמים אבודים מראש. חוץ מאולי אולי, מפתח שיש לו רעיון מדהים ל b2b , ושותף או לקוח גדול מוכנים. וגם אז מקסימום רכישה קטנה.

בגדול, מה שאני אומר, זה שהכל בישום. ומבחינתך מה שחשוב זה הכלים הידע והיכולות שאתה מביא.

מתכנת אוהב/ת את זה.
  8. קפה שחור

קפה שחור משתמש רשום

ישנם אנשים שהצליחו עם הרעיון הכי גנרי בעולם כי הביאו מספיק משתמשים (שווק)
    ישנם אנשים שהצליחו עם הרעיון הכי מקורי בעולם כי היו הראשונים להכריז עליו (פטנטים)
    ישנם אנשים שהצליחו עם הרעיון הכי דפוק בעולם כי היה להם מספיק כוח (כסף) לרכוש\לעקוף את המתחרים
    וישנם האנשים שכל הזמן מחפשים איך להצליח ולא יודעים למה הם לא
    והאמת, יש עוד מלא אנשים שהם לא זה ולא זה
    אם אתה מחפש משהו שחסר לך, תשלם לו כסף
    אם אתה מחפש מישהו ש"יעזור" לך, תשלם לו כסף
    אם אתה רוצה ללמוד את מה שחסר לך בעצמך, תשלם כסף
    נכון להיום, מעטים ה"מתנדבים" שיוכלו להשקיע בזמנם בזה
    לא כולם יכולים להצליח בסטארט אפ, והאמת הרוב המוחץ נכשלים ורק מעטים מצליחים, מה גורם למישהו אחר לחשוב שהאדם שמצליח הוא אתה
    אם אתה מסוגל לשכנע מישהו בעל ממון אז סבבה, אבל כשאתה לא מצליח לשכנע את עצמך, איך תוכל למכור את המוצר ש"אחרים" אמורים לרצות (או צריכים)
    ואם אתה לא מאמין (יכול למכור) במוצר של עצמך, אל תחשוב שכל אחד אחר יקפוץ על המציאה ויוכל לעשות זאת
    לפעמים רעיון הוא סתם רעיון, אל תתפלא אם חשבו עליו קודם והקדימו אותך
    בעידן של היום, רעיון הוא סתם משהו שאפשר לגנוב ושותפות היא משהו שניתן להפיק ממנה הרבה יותר מאדם שהחליט שהוא One-Stop-Shop
    מנסיון אישי, אני לא מחפש שותף כלכלי אלא שותף אסטרטגי, כזה שמתמקצע במה שאני לא, כי את עצמי לא אחליף באף אחד

אז כמו ששאלו אותך אחרים אשאל גם אני, מה אתה מביא לשולחן?

meinheigeleBelz, Roi ו-Benjamin Willard אוהבים את זה.
  9. Davis

Davis משתמש רשום

יש לי רעיון טוב, מספר אנשים ביקשו להצטרף ברגע שירקום עור וגידים (בשלב הזה אין להם ערך מוסף) ואני יכול למלא את החלל הפונקציונאלי של העסק למעט
    תכנות באופן טוב. באופן אינסטקטיבי אני חושב שהתכונות החזקות שלי היכולת לפשט תהליכים, לחבר ולקשור בין דברים שמרבית הסביבה שלי לא מצליחה, להבין תמונה מלאה מבלי לוותר על הפרטים ויש לי גם ניסיון בתחומים משיקים, זה היה ממש רגע של תרפיה :).

מודע לגמרי שרעיון טוב לא ערובה לשום דבר - שואב אבק ציקלוני, מדבקות דביקות וכו', מכיר את הדוגמאות ואני קורא המון בתחום.
    עכשיו אחרי שזה נאמר ובהנחה שאין שותף, רוצה להיות פרקטי יותר, איך אני פותר את הנושא הטכני עם ההוצאה הכספית המינימאלית ?

ברור לי שעליי לשלם אבל ממש לא מתאים שבית תוכנה ישחוט אותי כפי שנכתב וגם לא מתאים לי שאני אפתח משהו ועוד חצי שנה אשמע תשובה
    שהפלטפורמה שבחרתי לא תואמת בשינוי שאני מבקש (אין לי מושג).

האם יש לכם/ן ניסיון חיובי בהוצאת מיזם למפתחים מחו"ל (למשל באוקראינה, הודו וכו')?
    האם התגובה האינסטיקטיבית שלכם כמתכנתים כשאתם רואים אדם / מפרט קפדני היא רתיעה, מנוף להצעת מחיר מוגזמת וכו?
    יצא לכם להיתקל ביזמים עם רעיונות משוגעים ולא התאים לכם ?

10. Captain Sparo

Captain Sparo משתמש רשום

תנסה לפנות לסטודנטים ויוצאי קורסים למינהם - יש מצב שתמצא בינהם כאלה שיעבדו תמורת ניסיון, מה שכן - איכות התוצר תהיה זוועתית.

Davis אוהב/ת את זה.
  11. Benjamin Willard

@Davis
    אני חושב איך לענות בצורה הכי פרודוקטיבית וחיובית שאני יכול.

רעיון טוב, ויכולת חשיבה אנליטית הן התחלה טובה.

שוב, יש שלוש פונקציות שאתה צריך לכסות. hacker , hustler , hipster . ועדיף שתוכל לכסות לפחות שתיים מהן בעצמך. אם לא, תהיה חייב למצוא שותפים. וככל שהערך שאתה מביא יהיה קטן יותר, כך קטן הסיכוי שמישהו רציני ירצה להצטרף אליך, ואחוז ה equity שישאר בידך, והשפעתך על המיזם.

בהבנה שלי, לחברה בשלביה הראשונים אין שום ערך (רעיון, פטנט, טכנולוגיה, וכד'), מעבר לידע, הכישורים, והניסיון של מייסדיה. כל הערך נמצא באנשים.

אם נצא מנקודת הנחה שענייני עיצוב המוצר (כולל מחקר שוק וכו'), חיפוש משקיעים, ופיתוח עסקי, ומציאת לקוחות, סגורים, ומה שנשאר זה הפיתוח. עומדות בפניך 3 אפשרויות.

1. שותף טכנולוגי. האופציה הכי טובה, הכי יקרה מבחינת equity והכי זולה בשקלים. אם תמצא מישהו טוב, והרעיון שלך טוב וישים, תקבל הכי הרבה קומיטמנט. ובד"כ חבר'ה שמתעסקים בסטארטאפים הם חבר'ה רציניים.

2. פרילאנסר. יש דיי הרבה כאלה בשוק. רמות מאוד שונות של מקצועיות. מחויבות דיי נמוכה למיזם שלך. ירצו כסף וכנראה מעט equity .

3. בית תוכנה. תצטרך לוותר על מניות, וזה יהיה הפתרון הכי יקר. מצד שני, אם אתה מוצא חברה רציניים, הם ידעו להביא את המוצר שלך למקום טוב טכנולוגית, וידעו לקשר ולסדר אותך מעבר. זאת אפשרות לא רעה בסה"כ אבל יכולה להיות מאוד יקרה.

choose wisely

בעיקר שלילי. לא מוציאים פיתוח של מוצר לסטארטאפ למקום שלא נמצא פיזית ליידך.

נורא תלוי... נתקלתי ביזמים שבאו עם תפיסה מאוד מאוד ברורה של מה הם רוצים, אחרי שעשו המון שיעורי בית, ומחקר, והתייעצויות, ועם הרבה מאוד ניסיון. זה קצת בעייתי לעבוד עם בנאדם כזה, כי בד"כ חסר פתיחות. אבל בגדול היתרונות גוברים על החסרונות. ויצא לי להתקל ביזמים שממש ממש סגורים על מה שהם רוצים, ואין להם שום שמץ של מושג איך מתכננים מוצר, בודקים אותו, מי הלקוח, מי המשתמש, מה הם רוצים, וללא שום הבנה איך ירוויחו כסף, ומה אפשרי מבחינה טכנית, ועלויות.

כמפתח, ככל שלמישהו יש תפיסה יותר טובה של מה הוא רוצה - חיי פשוטים יותר. כשותף - זה הופך את החיים שלי לקשים יותר (ונורא תלוי בסיבות שבגללן הוא בטוח בעצמו). בהסתכלות רחבה, בד"כ פיתוח מוצר הינו תהליך איטרטיבי. מפתחים משהו ראשוני, ואז עושים הערכה מחדש, וחוזר חלילה.

אני יכול להמליץ לך על כמה ספרים:

7 habits of highly effective people
    E-myth וספר ההמשך
    How To Win Friends And Influence People
    The personal MBA
    Zero to One
    The hard thing about hard things
    The lean startup

מתכנת, Ran, Davis ומשתמש נוסף אוהבים את זה.
  12. adamshalev

adamshalev מודרטור

@Benjamin Willard
    אהבתי את איך שניסחת את הדברים.
    ובהקשר הזה @Davis - סטארטאפ לא מתחיל ונגמר במישהו שבנה לך את ״האפליקציה/מוצר״, בין אם זה פרילנסר, בית תוכנה, צוות באוקראינה. סטארטאפ זה חתונה ואתה רוצה בן זוג (או כמה בני זוג) שיהיו מחוייבים בדיוק כמוך להצלחה העתידית שלו.
    בהינתן האמת המרה שרוב הסיכויים שהמיזם יכשל, שותף טכנולוגי זאת גם אופטימיזציה מעולה של ניהול סיכונים, אתה לא רוצה לשלם בכסף שאין לך, עדיף בהרבה לשלם ב equity שלא שווה כלום. ואולי הוא מתישהו אף יהיה שווה משהו.

מתכנת ו-Benjamin Willard אוהבים את זה.
  13. גרהם

גרהם משתמש רשום

גם לדעתי שותף טכנולוגי הוא הפתרון הנכון. ובלי קשר, שאלה בפורום של מתכנתים ישראלים אם כדאי להוציא עבודה לאוקראינה תקבל תשובות שונות מאשר אותה שאלה במקום אחר.

מתכנת ו-adamshalev אוהבים את זה.
  14. Benjamin Willard

לא צרה עיני...
    אני זוכר שהתווכחתי פה עם @אנון נימוס ו @איש(3718) . תחרות מהודים ורוסים לא מפחידה אותי.

ובכל מקרה זאת לא הנקודה. אם מוציאים את הפיתוח החוצה זה חייב להיות למישהו שיש לך אפשרות ליחסים מאוד קרובים איתו. המינימום זה פגישות דו- שבועיות, עדיף שבועיות וזמינות גבוהה בטלפון. קשה מאוד ליצור מערכת יחסים טובה, ושיהיה לצד השני אכפת מההצלחה שלך דרך טלפון וסקייפ.

15. גרהם

גרהם משתמש רשום

אני מאמין. ואתה לא היחיד שחושב שהוא טוב מהזרים במזרח ולכן תשובות של אחרים יהיו שונות.

16. Benjamin Willard

לא טענתי דבר כזה מעולם.

וזה לא קשור לעניין.

כמו שכתבתי למעלה, לדעתי, פיתוח כזה מצריך קשר עיסקי ואישי קרוב.

17. אנון נימוס

אנון נימוס משתמש רשום

@Benjamin Willard

כל חברה ושיקוליה, אבל בתנאי שקל חזק
    חברות גדולות שיש להם הכנסה במטח נוטות כן להקים מרכזי פיתוח / תמיכה במדינות עולם שלישי זולות , ראה נייס, אפלייד, אמדוקס

Benjamin Willard אוהב/ת את זה.
  18. Benjamin Willard

את דעתי על נייס ואמדוקס אשמור למקום אחר.

ואיך זה רלוונטי? אנחנו מדברים על סטארטאפ לא תאגיד בין לאומי... ובכלל, ניהול של פרויקטים עם פריסה בינלאומית, זה סט דיי רציני של כישורים, וידע...

19. גרהם

גרהם משתמש רשום

אם הם יותר טובים ויותר זולים למה שלא ינצחו בתחרות שאינך חושש ממנה?

נערך לאחרונה ב: ‏25/10/17
  20. אנון נימוס

אנון נימוס משתמש רשום

הדיון שהפנית אליו לא היה בהכרח על סטארטאפים, לגבי סטארטאפים אני נוטה להסכים, אבל לא אתפלא שבעתיד יותר הון סיכון בין-לאומי יגיע לסין/הודו לסטארטאפים שם.

מוזמנים להשתמש בקישורי השותפים הבאים כדי לקנות באמאזון , להוריד ספרי שמע, או להקים אתר אינטרנט משלכם (מדריך מפורט - כאן). תודה על תמיכתכם באתר.

שתפו: