בית » השקעות » למה אסור לוותר על קרן השתלמות בניהול אישי (IRA)

למה אסור לוותר על קרן השתלמות בניהול אישי (IRA)

קבלו נתון מדהים: לפי סקר הלמ"ס, רק ל-37% מהישראלים יש קרן השתלמות. זה אומר ש-63% מוותרים מראש על אחת מהטבות המס המשמעותיות האחרונות שנשארו כאן לציבור החוסכים והמשקיעים.

מזעזע. אמנם לא כמו שאר הממצאים בסקר ("55% לא ידעו לענות על השאלה 'האם גיוון של תיק ההשקעות יקטין את הסיכון בו.'"), אבל עדיין.

לאור הנתונים, נדמה לי שיש מקום להסביר במילים פשוטות מהי קרן השתלמות. מדובר למעשה בקופת גמל לטווח בינוני: העובד מפריש לקרן 2.5% משכרו ברוטו, ואילו המעביד מוסיף עוד 7.5%, כך שמדי חודש מופרשים 10% מהשכר ברוטו לקרן. הכספים הללו מושקעים בשוק ההון, וניתן למשוך אותם כעבור שש שנים בלבד (*) לכל מטרה (ולא רק "השתלמות").

כאמור, היתרון המשמעותי ביותר של ההפרשה לקרן ההשתלמות הוא הטבת המס. זהו האפיק היחיד (למעט קופות הגמל לטווח ארוך) שמקנה לחוסך פטור ממס על כספו. זו הטבה משמעותית מכדי שמשקיעים עצמאיים – כמוני וכמוכם – יוכלו להתעלם ממנה, הגם שחוקית היא בגדר רשות – לא חובה.

ספציפית, המחוקק קבע (ס' 3(ה) לפקודת מס הכנסה) כי כל נכס שתחזיקו במסגרת קרן ההשתלמות – מניות, אגרות חוב, מק"מ, קרנות ריט ועוד – יהיה פטור מתשלום מס רווח הון (25% מס על הרווח הריאלי) ביום בו תמכרו אותו. ריבית שתתקבל מהאג"ח ודיבידנדים שיתקבלו מהמניות יהיו אף הם פטורים ממס.

הטבת המס מוגבלת לתקרת הפקדה מסוימת לקרן ההשתלמות, העומדת עדכנית ל-2013 על 18,854 ש"ח בשנה (לעצמאים – עד 18,120 ש"ח בשנה). ניתן להפקיד כמובן סכומים גדולים יותר (אם שכרכם עולה על 15,712 ש"ח לחודש), אולם כל שקל מעבר לתקרת ההפקדה לא יהנה מפטור ממס.

קרנות ההשתלמות גובות דמי ניהול מסוים, אולם בראייה כוללת, דמי הניהול הללו זניחים ביחס להטבת המס המתקבלת. זכרו – תשלום מיסים מופרז שוחק באופן דרמטי את תשואת תיק ההשקעות שלכם ובעיקר פוגע באפשרות לצבור ריבית דריבית על ההשקעה.

ואם לא די בכך, להשקעה בקרן השתלמות יש יתרון משמעותי נוסף: לא משנה במה אתם בוחרים להשקיע ומה עולה בגורל ההשקעה הזו – רווחי הון או הכנסה פסיבית שוטפת – זה עניינכם בלבד. כל עוד אתם מתחת לתקרת ההפקדה, אתם לא חייבים לדווח שום דבר למס הכנסה ומס הכנסה גם לא רוצה לדעת.

קרן השתלמות בניהול אישי (IRA) – פתרון אידיאלי למשקיע הפסיבי

בתי ההשקעות מציעים מגוון קרנות השתלמות בשלל מסלולים. ישנן קרנות השתלמות מנייתיות, אג"חיות, סולידיות יותר וסולידיות פחות.

עד 2010, הדרך היחידה להנות מהטבת המס של קרן ההשתלמות הייתה לסתום את האף, לעצום עיניים ולהעביר את כל הכסף לניהולו המסור של מנהל השקעות. כן, שמעתם נכון. רוצה פטור ממס? תן למישהו לנסות "להכות את השוק" בשבילך.

אלא שאנחנו, כמובן, משקיעים פסיביים, וככאלה יודעים שהשוק חכם יותר מכל בן אנוש, מלומד ומומחה ככל שיהיה. אין שום אפשרות או טכניקה לחזות את העתיד, לדעת מראש איזו מניה תרד ואיזו מניה תעלה, איזה אפיק השקעה יתרומם ואיזה ייפול. מי שאומר לכם אחרת – טועה.

זו גם הסיבה שאנחנו בוחרים לנהל את ההשקעות שלנו באופן עצמאי, בלי לשלם לאף "מומחה", מתוך הנחה שהדרך להתמודד עם אי הוודאות בשווקים היא להשקיע שווה בשווה בין מגוון רחב של אפיקים עם קורלציה נמוכה ביניהם. לכן, קרנות השתלמות בניהול אישי (IRA), שהגיעו לישראל ב-2010, הן במידה רבה הפיתרון האידיאלי.

בתמצית, קרן IRA מאפשרת לנו להנות משני העולמות: גם מהטבת המס וגם מהאפשרות להרכיב את תיק ההשקעות העצל שלנו בעצמנו.

זה אומר שכבר לא חייבים לבחור, למשל, בקרן במסלול "מנייתי" קשיח, לזרוק את כספנו לערימה יחד עם כספם של עוד אלף חוסכים אחרים, ולאפשר למנהל הקרן לנהל את הכסף ולהשקיע בשמנו במניות כאוות נפשו (מבלי שאנחנו יודעים במה בדיוק אנחנו מושקעים וכמה).

מסלול ה-IRA מאפשר לנהל את תיק ההשקעות הפטור ממס באופן עצמאי לחלוטין, לקבוע בעצמנו את התפלגות הנכסים המתאימה לפרופיל הסיכון שלנו ולבנות לפיה תיק השקעות מבוסס מדדים (באמצעות תעודות סל וקרנות סל). קניית ניירות הערך, אגב, מתבצעת ממש כמו בבנק – רק שעמלות המסחר נמוכות משמעותית. הרווחים, כאמור, יהיו פטורים ממס.

ישנן כמה מגבלות שחלות על קרן השתלמות בניהול אישי, אולם הן לא רלוונטיות לפילוסופיית ההשקעה הנדונה באתר הזה:
– אסור ליצור חשיפה גדולה מ-10% לנייר ערך בודד (למעט תעודות סל, קרנות נאמנות ואג"ח ממשלתי).
– מותר להשקיע אך ורק בניירות ערך הנסחרים במדינות עם דירוג אשראי גבוה מ A-
– אסור לסחור באופציות או במוצרים מובנים.
– אסור להשקיע בניירות ערך לא סחירים.
– אם משקיעים בתעודות סל, יש לוודא שהן מכמה מנפיקים (כלומר, לא רק קסם, תכלית, הראל או פסגות).

שימו לב – רוב בתי ההשקעות המציעים מוצרי IRA מנסים לשלב בהם שירותי "ליווי פיננסי" או "ניהול תיקים". ראו למשל איך גלובס מתנסחים במאמר השיווקי הזה:

"ניהול עצמאי [מתאים] ל"חיות" שוק ההון המוכנים לקבל החלטות, לקבוע את מדיניות ההשקעה ולבצע את הפעילות בניירות הערך."

הבלים!!!

ניהול עצמאי מתאים לכל אדם שרוצה לקחת אחריות על גורלו הכלכלי. לא למומחים, לא למקצוענים לא ל"חיות שוק ההון". אני מאמינה שהציבור יכול וצריך לקחת אחריות לניהול הכסף שלו בעצמו – גם אם זה יוציא את העוקץ מאמירות כאלה.

מה הלאה?

אם אין לכם קרן השתלמות – פתחו אחת, ועדיף במסלול IRA. רוב בתי ההשקעות הגדולים מציעים מסלול כזה. אם כבר יש לכם קרן השתלמות – תוכלו להעביר אותה למסלול IRA. סכומי המינימום בין בתי ההשקעות השונים משתנים – אם יהיה ביקוש, אפרסם סקר שוק.

המסר המרכזי (לקצרים בזמן):

 •  קרן השתלמות היא אפיק ההשקעה היחיד לטווח בינוני המזכה בפטור ממס רווחי הון (מס בורסה)
 •  משקיעים פסיביים לטווח ארוך לא יכולים להתעלם מהטבת מס כזו
 •  מסלול הניהול אישי (IRA) מאפשר לכם לנהל את תיק ההשקעות בעצמכם, מבלי לסמוך באופן עיוור על ביצועיו של מנהל זה או אחר
 •  היתרונות רבים: דמי ניהול נמוכים משמעותית, עמלות מסחר נמוכות משמעותית, ופטור ממס רווחי הון עד תקרת ההפקדה

 (*) חשוב! העובדה שיש אפשרות לפדות את הקרן תוך שש שנים לא אומרת שאתם חייבים לעשות את זה. למעשה, הדבר הנבון יהיה לתת לקרן להמשיך לצבור ריבית דריבית גם אחרי שהכספים הופכים להיות נזילים, בהנחה שאתם לא צריכים את הכסף מיד.

(**) כלומר, חלק העובד לא יעלה על 392.8 ש"ח בחודש, ואילו חלק המעביד לא יעלה על 1178.4 ש"ח בחודש. עבור שכירים, תקרת השכר החודשית המרבית ממנה ניתן להפקיד לקרן השתלמות וליהנות מפטור ממס רווח הון הינה 15,712* שקלים בחודש ( 188,544 שקלים בשנה).

(***) הפוסט הזה הנו ליידוע בלבד, אינו מהווה המלצה לביצוע פעילות כלשהי בשוק ההון ואינו ממומן על ידי בית השקעות זה או אחר.אזהרה: אני משקיעה חובבת. אינני בעלת רישיון ייעוץ השקעות או כל רישיון פיננסי אחר. התכנים באתר אינם מהווים ייעוץ מקצועי או המלצה לביצוע פעולה בנייר ערך, ואין לראות בהם תחליף לייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו הייחודיים של כל אדם. כל המסתמך על המידע באתר מבלי להיוועץ באיש מקצוע עושה זאת על דעתו ועל אחריותו בלבד. אלא אם צוין אחרת, אני מחזיקה או עשויה להחזיק בניירות הערך הנדונים בפוסט. גלישתך באתר מהווה הסכמה מפורשת לתנאי השימוש.


רוצים לעזור?
אתם מוזמנים לשתף ולעקוב אחרי בטוויטר או בפייסבוק, או להירשם כדי לקבל את הפוסטים שלי ישירות למייל. בנוסף, תוכלו להשתמש בקישורי השותפים הבאים כדי לקנות באמזון, להוריד ספרי שמע, או להקים אתר אינטרנט משלכם (מדריך מפורט - כאן). תודה על תמיכתכם באתר. 

129 תגובות

 1. אני יכול להחזיק קרן IRA פרטית בנוסף לקרן השתלמות הרגילה שיש לי כשכיר?

  • שמעון חש

   לא. אך אתה יכול שהמעביד יפריש לך ל IRA.
   אם אישתך עצמאית אז תוכל לפתוח קה"ש נוספות על שמה (גם כחסכון לילדים)

 2. שמעון חש

  מוותרים??? לשכיר אין אפשרות לפתוח קהש לבד, רק דרך מעביד, שכירים שאין להם, בדרכ זה השכבות החלשות שאין להם שום כושר מיקוח מול המעביד..

  לגבי הניסיונות לסגור את האתר,
  דברי עם יבגני מ בועת נדלן, איך להגן על האתר מהתקפות

  בהצלחה
  שמעון חש

  • אכן, המעסיק לא חייב להפריש כספים, אך יש מי שכלל לא יודע שיש לו אפשרות לבקש את זה.

   • עירית הירשפלד

    לפי מה שהבנתי בתור עוסקת פטורה אני יכולה לפתוח קרן השתלמות ולהפקיד בה עד התקרה השנתית… רק שאלה – האם אני יכולה להפקיד עד התקרה השנתית גם אם זה לא רווחים שיש לי מהעוסק הפטור שלי? כלומר, אם הרווחתי כעוסקת פטורה 5,000 ש"ח במשך שנה שלמה, עדיין אוכל להפקיד בקרן ההשתלמות את סכום התקרה (כ-18,000 ש"ח)?

     • שתי שאלות:
      1. אם אני לא עובד כרגע בכלל, האם אני יכול להפריש לעצמי קרן השתלמות? ובמידה ולא, מה אני יכול לעשות כדי להפריש לעצמי את המינימום?
      2. הבנתי שעל מנת שניתן יהיה להפריש את המקסימום השנתי לקרן השתלמות, אז אני צריך שתהיה לי משכורת כול חודש בגובה הזה שתפריש את המקסימום. האם זה נכון? או גם ממשכורת נמוכה אני יכול להפריש יותר לשם ?

     • חיה קרן

      1.האם גימלאים שמקבלת גילמה חודשית יכולה להפריש בעצמה לקרן השתלמות?
      2.יש לי קרן השתלמות משנות ה 90 שלא פרעתי,קרן של מורים תיכוניים,האם יש אפשרות להעביר אותה לחברה מנהלת אחרת(לא של הסתדרות המורים)כי הקרן כלל לא רווחית?
      אני מודה לך מקרב לב על המאמרים החכמים ,אין מילים בפי להביע כמה למדתי ממך.
      אני מעבירה מדי פעם לילדי הבוגרים מאמרים שלך בתקוה שהם ילמדו ויישמו.

  • ניסיון לנסות ולחבל באתר כזה רק מדגיש את היותו טהור ונטול אינטרס. פעולה שמתאימה למקומות חשוכים יותר ממערת הנטיפים. דורין, ישר כח.

 3. איש (3718 )

  יהיה נחמד לראות סקר שוק על IRA (נהול עצמי).

  לפני כ 3 שנים בררתי עם הדס ארזים והעמלה שבקשו היתה יותר גבוהה ממה שאני משלם כרגע לקרן השתלמות רגילה מנוהלת…

  בתודה מראש.

  • זה די מסחרה.
   בגדול תלוי בגודל התיק (למשל אם שני בני זוג עוברים ביחד, זה יכול לתת יכולת מיקוח טובה יותר. מכיוון שניירות ערך רשומים על שמכם סיכון התמון בקריסת קופה קטן).
   אני הייתי 3 שנים בהדס ארזים. בתור חבר פורום לונג קיבלתי דמי ניהל נמוכים יחסית (0.5% ואחרי שנתיים התמקחתי הורדתי ל0.45%). עכשיו אני ואשתי יחיד עברנו למיטב והודות לזה שהעברנו ביחד קיבלנו 0.35%.
   דרך הגב הדס ארזים לא הצליחו להשוות תנאים…

   בגדול זה דיי מסחרה. (כמו כמעט הכל בארצינו)

 4. כמה שרציתי לנהל את הכספים שלי בIRA אני לא יכול בגלל המינימום הנדרש. נראה לי שמיטב רצו בערך 100K מינימום.
  אני בשוק העבודה בקושי 4 שנים, ואולי רק בעוד 5 שנים אני אוכל להעביר את הכספים לIRA

  • נסה את הדס ארזים – מינימום של 50K אם אני לא טועה
   היה להם פעם הסדר עם חברי פורום לונג – 0.5%. דמי יהול רגילים -0.9% אם אני לא טועה
   באופן כללי קופות קטנותיותר גמישות בתנאים.

   אין לראות בכל האמור המלצה על הדס ארזים.

 5. מה דמי הניהול הנוהגים בשיטה זו? יאו במילים אירות – סקר שוק 🙂 ).

  פוסט מצויין ורלוונטי.

 6. פסט מבורך. כמה הערות ותיקונים:
  מדיניות השקעה:
  – ניתן לקנות אופציות PUT עד 5% מגובה התיק (PUT משמש להגנה אז ני שרוצה אותה יכל להשתמש בה, לא נכנס פה אם צריך או לא צריך, באסטרטגיית השקעה פסיווית יש לו הרבה פחות משמעות).

  עוד כמה יתרונות:
  – במצב פאניקה בשוק תמהיל הנכסים שלכם לא נפגע אם אתם לא פוגעים בו. בקרן רגילה מנהלי הקרן יצטרכו למכור ניירות ערך כי אנשים בפאניקה ימשכו את הכסף ותמהיל ההשקעות של קרן יכול להיפגע.
  – הרבה אנשים יודעים כבר שכדאי לפתוח מדי שנה שנתיים קופה חדשה(כך במקרה פתיחת אחת הקופות לא תפגעו בשאר כסף והוא ישאר פטור ממס). אישית אני לא חושב שכדאי למהר לפדות את קרן השתלמות אבל shit happens. במקרה של IRA – אתם זה אלה שמנזילים את הכסף, כלומר אין הפתעות, אתם יודעים במדוייק כמה כסף תקבלו.
  – במעבר בין מנהלים קופות גמל\קרנות התשלמות, התיק שלכם מועבר כפישהו, כלומר תמהיל ההשקעות לא נפגע ואתה יודע בדיוק מה כסף מועבר (בקרן רגילה לך תדע באמת מתי חברה א' מנזילה את ההשקעות שלך לכסף ומעבירה אותם לחברה ב' ומתי חברה ב' משקיעה אותם). זה עושה את העברים לחלקים יותר (כמשקיע פאסיבי ממש לא אכפת לי מה קורה באותם 20 ימי עסקים שבהם מועבר התיק). אני מכיר את זה כי כרגע עברתי מהדס ארזים למיטב בגלל הבדלים במי ניהול (אין בזה שם המלצה לא על הדס ארזים ולא על מיטב)

  לגבי הפקדה מעבר לתקרה של 1571 ש"ח בחודש. לדעתי זה כדאי מאוד מכמה סיבות:
  – עוד אפיק חסכון שאיאפשר לגעת בו.
  – עמלות נמוכות מאוד בהשוואה להשקעה עצמית בבנק כל חודש (רמז – עמלת מינימום)

 7. חשוב גם להזכיר שמהרגע שהקרן נפתחת למשיכה, היא בעצם נזילה, כלומר אפשר למשוך ממנה כל סכום. לא חייבים למשוך את הכל: המשיכה איננה אירוע מס (כי כאמור, יש פטור), ושאר הכסף נשאר בקרן וממשיך לצבור תשואה.

  • אם כי יש לציין, כי מרגע שבוצעה משיכה מקה"ש ולו חלקית, הקרן נחסמת להפקדות חדשות, ובהנחה שיש כאלה, יש לפתוח קרן חדשה.

 8. האמת היא שדמי ניהול הנושקים ל 1% ב IRA קצת מעקרים את היתרון בניהול עצמי. אומנם נמוך מעט מהסטנדרט של קרנות מנוהלות אבל עדיין גבוה מאוד לעלויות שהן "עלויות תפעול" ולא עלויות ניהול.

 9. אם כבר בהוזלת דמי ניהול עסקינן, הרי שמיטב (שהתמזגה עם דש ובינתיים משמרת את ההצעה שנוסדה בימי דש העצמאית), משווקת "פנסיה ישירה" – קרן פנסיה בניהול מיטב-דש. למי שיש קרן פעילה או שאינה פעילה יכול להעבירה לניהולם, בדמי ניהול של 0.19% (בכפוף לסכום מינימלי של 100,000 ש"ח). איני חוסך כיום בקרן פנסיה, אך יש לי אחת שאינה פעילה והעברתי אותה אליהם. זה לא IRA, וכל שנותר לקוות הוא שניהול ההשקעות לא יקזז את הוזלת דמי הניהול (:

  • הי אורי,
   ידוע לך אם אפשר גם לנייד כך ביטוח מנהלים, שדמי הניהול בו שוחקים את הרווחים?

 10. שאלה: אני מפקידה מעל לתקרה הפטורה ממס, ומשלמת מס על ההפקדה הנוספת. האם בזמן מכירה אני אשלם מס רווחי הון על החלק היחסי שהופקד מעל תקרת הפטור?
  תודה

  • ירון זהבי

   דורין שבת שלום,
   האם המס ישולם בעת המכירה ברווח בתוך ה-IRA, או בעת המשיכה?
   יש תכנוני מס שמתבססים על כך שאין אירוע מס כל עוד אין משיכה מהקרן ולפיכך שניתן להנות מדחיית תשלום המס.

   תודה,
   ירון

 11. את מוכנה לכתוב פוסט על מיקוח?
  אני לא מבינה איך אנשים מתמקחים על העמלות של הבנקים/בתי השקעות, העמלות שלהם זה לא נתון שאי אפשר לשנות?
  ולקרן השתלמות, אני חייבת להוסיף שדווקא זו נקודת זכות לאלה שמסיימים תואר, כי אז הם יכולים לעבוד בעבודה שמאפשרת את ההפרשה הזאת.

 12. אז מה ההבדל בין קרנות השתלמות וקופות גמל לטווח ארוך לבין מוצרים מובנים אחרים עליהם אינך ממליצה, לבין קרנות ותעודות סל? התבלבלתי קצת 🙂

  • היי אילון,
   קרן השתלמות היא לא "נכס" בפני עצמה. היא פשוט מנגנון לחיסכון פטור ממס. דמייני את קרן ההשתלמות בתור "קופסא", ואת קרנות הסל ותעודות הסל בתור כדורים שנכנסים לתוך הקופסה הזו.

 13. רק שכירים יכולים להפקיד לקרן השתלמות?

  • לא. יש אפשרות להשקיע גם בקרן השתלמות לעצמאים, עד תקרת הפקדה של 18120 ש"ח בשנה.

   • האם ההפקדה עבור עצמאי היא נגזרת של ההכנסות? כלומר אם לא היו לי הכנסות כעצמאי אני עדיין יכול להפקיד עד תקרה של 18,120 ש"ח?

    • אם יש לך הכנסות כלשהן – אתה יכול להפקיד את המקסימום.
     הזוי – אבל זה המצב.
     אישתי למשל – הפקידה סכום הגבוה מהרווחים שלה.
     אני לא יודע מה המצב של מי שהוא גם שכיר וגם עצמאי.

   • הי דורין
    לא הצלחתי עדיין להבין האם אני בתור שכיר (שהמעסיק שלי כרגע עדיין לא מוכן להפריש לי כספים לקרן השתלמות) יכול להפריש וקרן השתלמות עצמאית (IRA) ?כמובן עד לתקרה שמותר.

    • במקרה זה, הדרך היחידה שלך להנות מקרן השתלמות היא לפתוח עסק עצמאי (עוסק פטור) במקביל לעבודתך כשכיר, ולהפקיד בקרן רק את הכנסתך מהעסק עד גובה התקרה המותרת.

     • האם ניתן לנהל שתי קרנות השתלמות אחת כשכיר והשניה כעצמאי עוסק פטור?

     • כן, אך תקרת ההפקדה המוטבת לצורך פטור ממס רווח הון בכל מקרה לא תעלה על 18,800 בשנה

     • במידה ולא הפרשתי קרן השתלמות כמה חודשים, ורק אחרי חצי שנה פתחתי לעצמי עוסק מורשה, ונשאר לי רק עוד חצי שנה עד לסגירת שנת המס – יש לי דרך להפקיד עדיין את המקסימום השנתי? אני יכול להעביר במכה אחת סכום של 18,000 במידה ויש לי אותו?

 14. קופות הגמל בנויות עם מחמים ארוכים, אין פיתרון כזה בתעודות סל אגח.
  הקופות והקרנות מחזיקות גם נכסים ריאלים ואגח לא סחיר, גם את זה לא ניתן לרכוש בבנק.
  הביצועים של הקופות והקרנות היו טובים יותר ממדדי השוק הכלליים, בדקתי זאת. גם אם תנהלו Ira ב 0.35 יהיה מאתגר מאוד לנצח קופת גמל או קרן השתלמות ב 0.7.
  אני בעל רשיון פנסיוני, ניהול תיקים, תכנון פיננסי.
  בדקתי זאת היטב ומי שחושב שאני טועה מוזמן להתקשר לנייד שלי 0545618506.
  אודי

  • יכול להיות שבמשך שנה אחת, שנה שניה, שנה שלישית, הניהול האקטיבי יהיה עדיף. לאורך זמן, השוק חכם יותר מכל מנהל השקעה.
   אני לא בעלת רישיון פנסיוני, ניהול תיקים ותכנון פיננסי.

 15. אפשר עוד פירוט על הנושא בבקשה?
  איך עוברים, מהרגע שעברנו מה קורה? אם הכסף מושקע כרגע בקרנות מנוהלות, צריך למכור ולהשקיע במוצרים פאסיביים? גם על זה אין מס? יש עמלות קניה/מכירה?
  ב-כלל אין מסלול כזה?

 16. אז לפי הכתוב כאן, המסקנה המתבקשת היא שלמי שיש אפשרות, לאורך זמן, פתרון זה הוא התחליף המושלם לתיק השקעות לטווח בינוני/ארוך (מעל 6 שנים)- לא משלמים מס רווחי הון ודמי הניהול הם נמוכים מאוד.
  אמנם בשביל להגיע לסכום משמעותי בתיק דרושה השקעה לאורך מספר שנים בגלל מגבלת סכום ההשקעה, אבל מעבר לכך נראה שעדיף להשקיע באפיק זה בלבד למי שיש אפשרות.
  האם זה נכון?

 17. ליאורה

  הי דורין וכל שאר האנשים,
  ראשית בלוג מעולה ומאיר עיניים.
  שנית – ביררתי בהראל ולפיהם רק עצמאים שמוגדרים כעוסק מורשה יכולים לפתוח קרן השתלמות IRA.
  אני מחכה לתשובה מאקלקנס, את שני השמות האלו לא ראיתי פה בכל ההתכתבות (רק הדס ארזים ומיטב)
  מישהו יודע האם הדבר נכון?

  תודה!

  • היי ליאורה.

   אני עוסק פטור. האם אני יכול לפתוח קרן התשלמות?
   הבנתי גם שבכל מקרה עצמאים יכולים להפקיד רק עד 7% מהכנסתם החודשית בקרן. זה נכון?

   תודה רבה.

 18. כל הכבוד על הבלוג!!!
  יש כאן המון אינפורמציה מועילה.
  יש לי קרן השתלמות מהעבודה הקודמת והיא עומדת להסתיים בעוד מספר חודשים, ולפי ההמלצות פה אני שוקל להמשיך אותה לתקופת זמן מסוימת ולא למשוך את הכסף לכשתסתיים.
  אני עובד כיום במקום עבודה חדש, ללא קרן השתלמות, האם אני יכול להפריש לקרן ההשתלמות הקיימת מהעבודה הקודמת? ואם כן עד איזה סכום?

 19. שאלה – אם אני מרוויח סכום כסף נמוך (למשל 3000 ש"ח לחודש) ורוצה להפריש לקרן השתלמות לצורך השקעה – האם המקסימום שאני יכול להפרשי הוא 2.5% מהמשכורת (75 ש"ח לחודש) או שאפשר להגדיל את הסכום הזה למקסימום (392.80 ש"ח לחודש) על אף שזה 13% מהמשכורת?

  תודה.

  • משה,
   אני מכיר חבר שעובד במקום שגם הוא לא מפריש לקה"ש. הנחת הבסיס שלי במה שאני הולך לכתוב היא שאין מקום לויכוח ולמיקוח לגבי דרישה שתעלה את עלות השכר הכוללת של העובד.
   החבר הציע למעסיק "דיל": המעסיק יפריש את ה-7.5%, והעובד את ה-2.5%, אבל מה שהמעסיק יפריש יירד מהברוטו של העובד.

   לדוגמה: נניח העובד מרוויח 10,000 ש"ח ברוטו – זו עלות שכרו הכוללת (מזניח תנאים סוציאלים נוספים).
   לאחר ה"דיל", השכר ברוטו של העובד יהיה 9300 ש"ח. המעסיק יפריש 7.5% (כ-700 שח) מזה לקה"ש, והעובד 2.5% (232 ש"ח).
   סה"כ העלות למעסיק נשארת קבועה – 10,000 ש"ח. לא הפסיד דבר. כן הרוויח עובד מרוצה (יחסית).
   סה"כ העובד הרוויח את ההגנה ממס הכנסה על ה-700 ש"ח שהמעסיק הפריש לקרן + קרן בהפרשה מקסימלית.
   כולם מרוצים. חוץ מהאוצר…

   יכול להיות שלמעסיק "לא יהיה כוח" להתעסק בזה, אבל זה שווה ניסיון לדעתי.

 20. רק עכשיו הכרתי ו-אחלה בלוג ! 'אוריינות פיננסית' במיטבה !
  יש לי קרן השתלמות שבחרתי באמצעות גמל-נט – ילין-לפידות – שעשו תשואה יפה של 72% כמדומני ב-5 השנים שבחנתי [לפני כחצי שנה]. הקרן נזילה לחלוטין ויש לי הפרשות שוטפות. אני שוקל להעביר חלק או יותר ל-IRA.
  אני מסתכל על 'השורה התחתונה' ובה שני מרכיבים – דמי ניהול ותשואה.דמי הניהול המינימליים שראיתי בגמל-נט הם 0.15% – מעולה. השאלה היא האם השקעה במדדים בארץ יכולה להניב תשואות בסדר הגודל הזה ? האם ניתן להשקיע באמצעות IRA במדדים בחו"ל, למשל S&P500 וכד' ? האם יש איפשהו טבלת השוואה של תוצאות שהשיגו אנשים בפועל בשנים האחרונות ?
  בתודה מראש ובהצלחה !

 21. éscargot agile

  בעקבות קריאת הבלוג שלך לקחתי לידיי את המסחר בקרנות נאמנות בבנק, ואז פתאם נפל האסימון כמה מס אני משלם על רווחים. כשאחר כך קראתי שוב את הפוסט הזה על קרנות השתלמות, פתאם היתרון התחוור לי. לפעמים צריך לקרוא דברים פעמיים עד שמבינים. תודה רבה לך!

 22. כאיש מקצוע שמטפל בהמון לקוחות חשוב לומר לי למפרסם הכתה כי הנך מטעה את הקוראים,
  לעולם לקוח פרטי לא יוכל ליצור פיזור בתיק בניהול אישי כמו שמנהל קופה יוצר עם סכומי עתק,במקרה בו הלקוח הפרטי יקנה קרנות נאמנות בכדי לנסות ולהגדיל את הפיזור בתיק הוא ישלם דמי ניהול נוספים בתוך קרן הנאמנות למנהל הקרן בנוסף לעמלות הקנייה והמכירה דבר שיוצר עלויות גבוהות מאד.
  לקוח פרטי בניהול אישי לא יכול להשתתף בהנפקות כמו המוסדיים דבר אשר מנהלי הקופה כן עושים.
  בקופות הגמל וקרנות ההשתלמות חלק מההשקעות הוא מחוץ לבורסה בדוגמאות הלוואות לנדלן מניב בערבות מדינה עם תשואה גבוהות יחסית אפיק שאנחנו האזרחים לא חשופים אליו כלל.
  לסיום אומר שמניסיון ארוך עם לקוחות כסוכן פנסיוני שעובד עם כל המוצרים וכל בתי ההשקעות אלו שבחרו בניהול אישי קיפלו את הזנב לאחר זמן מה שלא הצליחו לייצר לעצמם תשואות קרובות לתשואות של מנהלי הקופות ויתרה מכך ביקשו ממני להעביר את תיקי ההשקעות שלהם מהבנק לתוך קרן ההשתלמות שלהם.

  אשמח לענות על כל שאלה בטלפון [צונזר. רוצה לפרסם – תשלם. דורין].

  בברכה חן.

 23. מולי1212

  דורין הי

  כעצמאי, להיכן עדיף להפנות כספים פנויים מעבר לתקרת ההפקדה השנתית: לתיק בנהול אישי בבית השקעות, או ל-IRA בניהול אישי?
  ציינת והבהרת את היתרונות שבמניעת/דחיית ארועי המס שיש ב-IRA ואת הטבת הריבית דריבית. זאת לעומת ניהול תיק בבית השקעות, שבו כל פעם שמבוצעת "פעולת איזון" נוצר אירוע-מס

  עם זאת, בבית ההשקעות אין דמי ניהול, אלא רק עמלת ק/מ, ואילו ב-IRA, גם זה המנוהל אישית, יש דמי ניהול של 0.3-0.5% לשנה.

  היכן, אם כן, עדיף להשקיע את הכספים מעל תקרת ההפקדה? האם דחיית המס והטבת הריבית דריבית המלאה שיש ב-IRA עולה בערכה על הנזק של דמי הניהול המצטברים ב-IRA (אם נשאיר את הכספים לעשור, למשל)?

  זו שאלה שאין לי את הכלים לענות עליה, אבל שהתשובה לה עשויה להיות לך פשוטה וברורה.
  תודה על עזרתך
  מולי

  • לא משוכנעת שהבנתי. אתה לא יכול להפקיד ב-IRA מעבר לתקרת ההפקדה השנתית ועדיין להנות מהטבת המס. תקרת הפקדה כשמה כן היא ..

 24. מולי1212

  ההנאה היא מדחיית המס ולא מהטבת המס (אם כי דחיית מס = הטבת מס, לא?), ומהיכולת לנצל במלואו את אפקט הריבית דריבית – כל זאת עד למשיכה הראשונה מהקרן. אני מסתכל על ה-IRA כמקום שבו אני יכול להפקיד סכום כסף, לבצע פקודות ק/מ במשך 20 שנה, ולא לשלם מס אלא רק במועד המשיכה, ואני משווה את זה לניהול תיק אישי, שבו בכל ק/מ יש פוטנציה לשחיקה בגלל מס. כל הלעיל – מפי הגבירה… 🙂 והשאלה היא האם זה שווה בהינתן דמי ניהול של כ-0.3-0.5 % אל מול חלופה של הפניית הכספיםהעודפים מעל תקרת ההפקדה לתיק בניהול אישי שבו אין דמי ניהול. או במלים אחרות למה אני צריך גם וגם, האם אני לא יכול להסתפק ב-IRA בשביל הניהול הפיננסי המלא שלי?
  תודה
  מולי

  • מצטרפת לשאלות כאן. בהנחה שאני עצמאית עם תיק פסיבי שצריך לאזן 1-4 פעמים בשנה. האם, משיקולי דחית מס, עדיף לספוג את ה- 0.35 של ה-IRA ולהעביר לשם את כל התיק (מן הסתם מעבר לתקרת ההפקדה)? או שעדיף להחזיק את החלק הלא פטור של הכסף בבית השקעות, לשלם מס במעמד האיזון אך להיפטר מעמלת דמי ניהול/שמירה?

 25. לפי מה שהבנתי, אי אפשר לקנות זהב עם IRA, נכון?

  • אפשר לקנות תעודת סל שמחקה את מחיר הזהב כמו לדוגמא קסם זהב, תכלית זהב וכו

 26. זה עדיף רק אם אתה באמת עושה הרבה פעולות ק/מ, אבל משקיע סולידי לא עושה זאת, אלא קונה ומחזיק את אותה קרן סל עשרות שנים, ואז חבל סתם לשלם עוד 0.3% על כלום.

 27. שלום דורין,
  בן זוגי רוצה לפתוח קרן השתלמות, האם זה אפשרי גם אם הוא לא עובד?

  • קרן השתלמות מיועדת לשכירים ולעצמאיים בלבד.

   עצמאי רשאי להפקיד לקרן השתלמות 7% מההכנסה השנתית, עד לתקרה של 259,000 ₪, מתוכם 2.5% אינם מוכרים כהוצאה ו-4.5% מותרים בניכוי.

   • אם כך, הוא למעשה יכול להפקיד פנימה רק כסף מהמשכורת שלו ולא יותר?

   • ושכיר שאין לו קרן השתלמות דרך מקום העבודה אבל הוא רוצה לעשות – איך הוא עושה את זה? הוא צריך להפריש חלק מהמשכורת החודשית או יכול להעביר סכום חד פעמי מחשבון הבנק שלו? ולמה צריך מעורבות של בית השקעות אם הכסף מנוהל באופן עצמאי, אי אפשר לפתוח את זה בחשבון הבנק שלך שבו אני מחזיק גם ככה בניירות ערך?

    • קרן השתלמות לשכירים היא הטבה. המעביד אינו מחויב לתת את ההטבה הזו. הוא כן מחויב להפריש לקופת גמל — אבל זה מכשיר פחות רלוונטי לעניין הבלוג הזה, מכיוון שאפשר למשוך את הכספים רק בגיל 60, וגם אז — כקצבה, ולא כ"בוכטה" חד פעמית.

     לשאלתך — הוא יכול אולי לבקש מהמעסיק הטבה מהסוג הזה. שכיר לא יכול להפקיד לקרן השתלמות באופן עצמאי, אלא אם במקביל להיותו שכיר הוא נרשם כעוסק במע"מ (=כלומר, הופך לעצמאי) ואז תהיה לו אפשרות להפקיד לקרן השתלמות לעצמאיים את הכנסתו החייבת כעצמאי.

     מעורבות של בית השקעות — רוב קרנות ההשתלמות מנוהלות כיום על ידי אנשי המקצוע בבתי ההשקעות תמורת דמי ניהול דשנים. יש מיעוט של בתי השקעות (IBI, מיטב דש ואינפיניטי) שמאפשרים בנוסף גם לנהל את קרנות ההשתלמות לבד. עדיין, המעטפת עצמה מוצעת על ידי בית ההשקעות. בבנקים לא ניתן לעשות זאת.

 28. שלומי אהרוני

  הי, תודה על הפוסט המוצלח במיוחד. מחיפוש של כמה שעות ברשת באמת ממש קשה להשיג מידע אמין בתחום של קרנות השתלמות בניהול אישי.

  ושאלת תם (שלא לומר שאלת טמבל) : אז מה קורה במקרה של עצמאים (או שכירים) שהכנסתם קטנה מאוד – בכל מה שקשור לקרן השתלמות?האם הפטור ממס הכנסה תלוי בהיותה של ההכנסה גבוהה מספיק כדי לשלם מס? היות ואנשים אלו כמעט אינם משלמים מס הכנסה, האם אין הבדל מבחינתם בין קרן השתלמות וסתם תיק השקעות? או שמא הפטור ממס נוגע לרווחים שעל ההשקעות בקרן ההשתלמות?

  • שלומי אהרוני

   עידכוו: קראתי [*] ש"הרפורמה במס שהייתה ב- 2003 החילה, בין היתר, מיסוי על רווחי הון בקרנות השתלמות. לגבי כספים המופקדים מ- 2003 ואילך, בעת משיכת כספים כדין, החוסך זכאי לפטור מתשלום מס על רווחי הון בשל רווחים שמקורם בהפקדות שלא עלו תקרת ההפקדה השנתית המוטבת, שסכומה נכון לשנת 2010 עומד על 17,040 ₪ לשנה. על כספים שהופקדו מעבר לתקרה, בין השנים 2003 עד 2005 חל מס בשיעור של 15% על הרווח הריאלי, והחל מ- 2006 חל מס בשיעור של 20% על הרווח הריאלי".

   האם אני מבין נכון אם כך שהמפקיד\ה בקרן השתלמות מרוויח פטור ממס פעמיים: גם אינו משלם מס הכנסה על הסכום, וגם לא משלם מס רווחי הון על הסכום? ועדיין נשארת השאלה – מה קורה אם עצמאי משקיע יותר מ-7% מהכנסה קטנה (עליה כמעט אין מס) בקרן ההשתלמות? הפטור ממס ההכנסה לא משנה לו, אבל מה עם הפטור על רווחי הון? האם הוא יכול עדיין להפקיד עד תקרה של 18000 לשנה ולקבל פטור על רווחי הון, גם אם הכנסתו קטנה בהרבה מ259,000 שנתית?

   ועוד שאלה קטנה על מה שנשמע כפירצה בחוק – מה מונע מאנשים לעקוף את התקרה על ידי פתיחה של קרנות השתלמות על שמם של ילדיהם, בני זוגם והוריהם? לכאורה (במיוחד במציאות שבה לרוב הא\נשים אין קרן השתלמות) זו דרך קלילה לעקוף את תקרת ההשקעה הפטורה ממס! האם היא חוקית? ואם איננה חוקית – האם היא נפוצה?

   [*] כאן: http://www.meyda.org.il/%D7%A7%D7%A8%D7%9F_%D7%94%D7%A9%D7%AA%D7%9C%D7%9E%D7%95%D7%AA/%D7%AA%D7%A7%D7%A8%D7%AA_%D7%A7%D7%A8%D7%9F_%D7%94%D7%A9%D7%AA%D7%9C%D7%9E%D7%95%D7%AA/

   • שלומי אהרוני

    ועוד עידכון (אני ממשיך לתת תשובות לעצמי, אשמח אם תאשרי שאני מבין נכון, ושאכן מה שכתבת מעל בתשובה להדר איננו נכון): לפי הכתבה הזו [*] בYNET, עצמאים יכולים להפקיד גם מעבר ל7% מהכנסתם השנתית. נכון, מעבר ל7% לא יקבלו פטור ממס הכנסה, אבל *כן* יקבלו פטור ממס רווחי-הון (עד לתקרת הפקדה שנתית של כ18000 ש"ח). אפשר להפקיד גם מעל תקרה זו אבל אז אין פטור לא ממס הכנסה או ממס רווחי הון: "בכל מקרה עצמאים המפקידים לקרן השתלמות נהנים גם מפטור ממס רווח הון במשיכה כדין, כך שניתן לנצל את מלוא ההפקדה המוטבת (18,120 שקל), ללא קשר להכנסה וגם אם היא נמוכה מהתקרה (259,000 שקל). זה המקום לציין שהכדאיות של קרן השתלמות הנה כפולה שכן בעוד במוצרי השקעה אחרים משלמים מס רווח הון שנע בין 15% עד 25% (תלוי במוצר), בקרנות ההשתלמות הכדאיות של הקרן, בכל הקשור להיבטי המס, הנה גם בעת ההפקדה לקרן וגם במועד משיכת הכספים."

    חוצמזה לשאלתך – אני ממש בעד שתעשי סקירת שוק של קרנות השתלמות IRA. העם דורש! 🙂

    [*] – http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4468952,00.html

    • שלומי אהרוני

     ובעקבות המחקר, הנה שאלה אליך, סולידית יקרה המתלוננת תכופות על תשלום מס רווחי הון. מה בעצם מונע ממך לפתוח עסק עצמאי (כמעט חינם, למרות שהבירוקרטיה טיפה מעצבנת), ואז להתחיל להעביר את כל חסכונותייך, 18000 כל שנה, או אפילו 36000 כל שנה אם גם בן זוגך ירתם לפתיחת עסק, אל קרן השתלמות לעצמאים, וכך להמנע מתשלום מס על רווחי ההון של חסכונותייך עם מימושם?

 29. נתקלתי לאחרונה באופציה חדשה נוספת לניהול פסיבי של חסכונות פנסיוניים – הפעם כמסלול קופת גמל פסיבית [1] (עוקבת אחרי תמהיל מדדים לפי בחירה אישית) בעלת דמי ניהול נמוכים משמעותית מהמקובל. אמנם מבחר המדדים בהם אפשר להשקיע עדיין מצוצמם – אך זה עדיין נראה ארטקטיבי.
  אני מברר עכשיו, אבל לפי הפרסום ב"עדיף" [2, עמוד 6] מדובר ב-0.5% מהצבירה ו-0% מההפקדות – מה שנמוך משמעותית מחלופות אחרות (ביטוחי מנהלים, קופות גמל או קרנות פנסיה כלליות), ומבחינתי הולך כנראה להפוך לחלופה לביטוח מנהלים.

  [1] – http://campaign.ibi.co.il/madad
  [2] – http://www.anet.co.il/anetfiles/files/6307.pdf (עמוד 6)

 30. אני עצמאית ויש לי שתי קרנות השתלמות שאני רוצה להעביר ל-IRA, בסה"כ של 50 אלף שח. בגדול בונה תיק פסיבי אבל החלק של הקרן השתלמות אמור להיות הסיכוני יותר (מדדים מנייתיים). מבית השקעות אחד (אי בי אי) הבנתי שמתחת ל-150K כבר אין על מה לדבר על IRA ממשי, ושכל מה שהם מוכנים להציע זה קרנות השתלמות מחקות מדד (S&P, תל אביב 100 או אגחים) או קרנות מחקות מורכבות עם איזה תמהיל קבוע שלהם. על דמי ניהול עוד לא דיברנו כמובן. האם יש דרך לשכנע אותם? ו/או מה בעצם מונע ממני ללכת על מוצר שלהם- קרן השתלמות מחקת מדד S&P, למשל, ולאזן את התיק דרך השקעות אחרות מכספים שיש לי בבנק? תודה

  • מצטערת לשמוע שאי.בי.אי העלו את הסף, אבל כנראה שזה פשוט לא משתלם להם אחרת.
   לפי מה שאת מתארת הפיתרון מחקה המדד של איביאי / אינפינטי הוא מתאים לך ביותר.

 31. דורין , תודה רבה על פוסט בלוג ועל ההשראה!

  אם אני מבין נכון, אז יש אפשרות נוספת למקסם את הרווחים בתיק בעזרת הפטור ממס רוחי הון בקרן השתלמות.

  בעצם, במקום לנהל תיק פאסיבי נפרד בקרן ההשתלמות – אפשר להסתכל על כל התיקים (קרן השתלמות IRA, חשבון בברוקר/בנק, ועוד) בתור תיק אחד גדול, שפשוט מחולק בין כמה גופים. אם מסתכלים על זה ככה, וטווח ההשקעה הוא ארוך (10+ שנים), אז אפשר בעצם לשים את החלק המנייתי – מנוע הצמיחה שלנו – בקרן ההשתלמות, וע״י כך למקסם רווחים ע״י ניצול מיטבי של הפטור ממס רווחי הון באפיק שבו לאורך שנים תהיה לנו רוב הצמחיה. ואז את שאר החלקים , שצפוי שיצמחו פחות אפשר להחזיק בברוקר/בנק, היכן שאין פטור ממס רוחי הון.

  האם זה נשמע הגיוני אם האם אני מפספס פה משהו?

  • מצויין! תודה על התגובה. בהחלט אשמח לפוסט נפרד בנושא. (אני שמח להבין שהאסימונים נופלים אצלי למקום הנכון – וזה בעיקר בזכותך והבלוג הנפלא , וכמובן הספרים המומלצים).

   זה כבר ממש הופך את IRA למשתלם בצורה מאוד מעניינת. גם דמי ניהול נמוכים, וגם ניצול מקסימאלי של הפטור ממס רוחי הון.

 32. שאלת (תמה, או פשוט מאותגרת חשבונאית): האם נכון שכדי להצליח לאזן קרן השתלמות שמשמשת כפלח מנייתי בתיק השקעות עצל, אני למעשה צריכה שיהיו לי שתיים זהות, אחת נזילה ואחת סגורה עדיין, המושקעות באותו אפיק בסך כולל משותף של הסכום אותו החלטתי להשקיע במניות? כלומר, כדי להפקיד לסגורה ולמשוך מהנזילה, בהינתן שהפקדה לנזילה אחרי שהתבצעה לפחות משיכה אחת "סוגרת אותה" מפני הפקדות פטורות ממס חדשות. או- האם יש דרך אחרת לעשות את זה?

 33. אילן
  לא הבנתי את המנגנון. אני שכר בחברה גדולה והמעביד מפריש עבורי לקרן השתלמות. אני מעוניין בקרן IRA או אחרת כחסכון לילדים. מה עליי לעשות? לפנות למעביד שיפריש עבורי לקרן האחרת את חלקי?

 34. מחד ומאידך

  רציתי לשאול, האם ב-IRA הפיזור של התיק הוא זהה לפיזור של התיק שאינו פטור ממס שלך? או שישנה דרך לרכוש חלק מהנכסים בחשבון הפטור וחלק מהם בחשבון הממוסה ולמקסם את החסכון במס?

  תודה.

  • מחד ומאידך

   וגם להוסיף, שלעצמאים, בנוסף לפטור ממס על רווחי הון, יש ניכוי (יש נוסחא ב"דע את זכויותיך") מההכנסה החייבת בגין הפקדה לקרן השתלמות (כמו שיש לשכירים), עד תקרה של ~18K בשנה.

 35. מחזיראור

  אני מרשה לעצמי לשתף פה את הפוסט שהחברה מהמאבק שיתפו..
  כי זה חשוב.

  https://www.facebook.com/IRA.gemel/posts/714393398651805

 36. שוב ושוב

  שאלת תם:
  האם לא עדיף בכל שנה לפתוח קרן השתלמות חדשה?
  כך, במידה וצריך, בכל שנה אפשר לפדות קרן השתלמות. ולא צריך להגרר באינטרבלים של 6 שנים.
  כי להבנתי, אם לא "מנצלים" את נקודת היציאה ב6 שנים, אז מדובר בעוד 6 שנים עד נקודת היציאה הבאה. או שהתפיסה הזו שגויה?

  • זה כמובן אפשרי, אבל לדעתי "במידה וצריך" – מושכים כסף מהחשבון החייב במס. חבל לוותר על הטבת המס האחרונה שנשארה לך.

   • שוב ושוב

    כמובן. לצערי אני עדיין מדבר מזווית של שכיר רגיל, רק בונה את ההקשעות הראשוניות האלו שלי..
    תודה רבה על התשובה (:

 37. שאלה לי לגבי מגבלת ה 10% בק״ה IRA:
  נוסח המיגבלות מופיע כך –
  ״
  נכסים המותרים להשקעה

  ניתן להשקיע רק בני"ע סחירים (אג"ח ומניות), פיקדונות, תעודות סל וקרנות נאמנות
  השקעות בחו"ל – אך ורק מדינה המדורגת BBB- ומעלה או חברות ב- OECD
  אין לפעול באופציות, למעט רכישת אופציות מכר עד 5% מנכסי הקופה
  ההשקעה בניירות ערך סחירים של תאגיד מסוים לא תעלה על 10% משווי נכסי הקופה (למעט תעודת סל, קרן חוץ , פיקדונות בבנקים ואג"ח מדינה)
  הכספים לא יושקעו במוצר מובנה (סחיר/לא סחיר)
  ״

  האם ETF של vanguard (לדוגמא..) נחשבת כ״קרן חוץ״ , ולכן אפשרי שהיא תהווה יותר מ 10% (נניח 100% שיורכב מ 2-3 ETF's ) בקרן השתלמות IRA?

  • בוא ניקח ETF טיפוסי של Vanguard, לדוגמה VTI.
   * זו קרן סל (שילוב של תעודת סל וקרן נאמנות) – מאושר.
   * vanguard מאוגדת בארה"ב. ארה"ב חברה ב-OECD ודירוגה נכון להיום AA+. – מאושר.
   * זו לא אופציה.
   * זה לא נייר ערך של תאגיד מסוים – אתה לא קונה מניות של ואנגרד, אתה קונה קרן שמחזיקה באלפי חברות אחרות.
   * זה לא מוצר מובנה.

   משמע, לדעתי, בהחלט אפשר להחזיק 100% מהקרן השתלמות אפילו ב-ETF אחד.

 38. תודה על התגובה דורין.
  אגב – IBI דורשים מינימום 300,000ש״ח עבור קרן השתלמות IRA !!
  (כך לפחות עפ״י הנציג בצאט באתר)

 39. יש משהו שלא הבנתי, אם אני חייב מינימום 50,000 עבור קרן השתלמות IRA, איך זה מסתדר עם סכום ההפקדה השנתית שעומד על 18,854 ?

 40. עידן – הכוונה היא שבמידה וכבר צברת בקרן ההשתלמות 50000 ש״ח (נניח לאחר מספר שנים) – רק אז תוכל לעבור לקרן השתלמות IRA.

  ובאותו עניין אעדכן – אקסלנס דורשים מינימום 500,000 ש״ח בעבור השתלמות IRA (זוהי למעשה דרכם לומר ״ עזוב אותי בחייך … ״.

 41. בדקתי גם לגבי הלמן אדובי – דורשים מינימום 300,000 ש״ח.

  סיכום ביניים קצר (סכום מינימלי ע״מ לעבור לקרן השתלמות IRA):
  מיטב ד״שׁ: 50,000
  אקסלנס: 500,000
  איי בי איי: 300,000
  הלמן אדובי: 300,000

 42. להלן סוף סקר השוק הקצר שלי לגבי סכום מינימלי:
  מנורה – 1,000,000 ש״ח
  פסגות – 2,000,000 ש״ח
  אינפיניטי – 50,000 ש״ח
  תמיר פישמן – 200,000 ש״ח (לא מאפשרים ניהול עצמאי אלא דרכם כמנהל תיקים)

  שאלה לדורין:
  האם יש סיכון לעבור לקרן השתלמות IRA בבית השקעות קטן (נניח אינפיניטי) במידה והוא קורס? האם הנכסים
  בקרן רשומים על שמי ולכן אני מוגן מפני תסריט כזה?

  עידן.

 43. שלום לסולידית
  אני קוראת את הפוסטים שלך ותגובות של האנשים
  קצת בפחד אך מנסה להבין את הבשורה שלך….
  בעלי יצא לפנסיה מוקדמת בעוד כשלושה חודשים
  עקב צימצומים בחברה שעבד בה 37 שנה
  האם יהיה אפשרי להעביר לקופות גמל. בדמי ניהול נמוכים?
  האם יצטרך לשלם מס כלשהוא? במעבר מקופה לקופה?
  לא מתכוונים לחיות מהקופות כי בעלי יהיה בן 60 רק באוגוסט
  כלומר מקום העבודה משלם לו משכורת עד גיל הפנסיה
  כספים שישבו בבנק בריביות מגוחחות
  האם אפשר לפתוח קרן השתלמות כאשר בעלי כבר יצא ממעגל העבודה? או שאפשר רק במידה וימצא עבודה לחצי משרה
  לבקש מהמעסיק החדש להעביר כספים לקרן השתלמות ?

  בנוסף הכספים בפיקדונות בבנק אפשר להכניס לקרן השתלמות
  בנוסף למה שיפריש המעסיק החדש? עד גובה 18000 ש"ח?

 44. מה לגבי פוליסות חיסכון בניהול אישי?
  משהו כמו "שיטת הפניקס" אבל בלי דמי ניהול גבוהים ועם אפשרות כניסה בסכומים נמוכים כל חודש בנוסף להפקדה ראשונית משמעותית…. 

 45. שלום,
  ניסיתי להבין משהו אבל לא כל כך הצלחתי, אני שכיר ויש לי קרן השתלמות דרך העבודה-
  האם אני יכול לפתוח קרן השתלמות נוספת שאני ינהל או שזה בלתי אפשרי כי כבר יש לי קרן השתלמות אחת?
  אם בלתי אפשרי – האם לגיטימי לבקש מהמעסיק שיפריש לי את הקרן השתלמות לIRA? האם הוא יכול לסרב?
  תודה.

 46. שיש טעות בחישוב בסוף הפוסט – 15,712* שקלים בחודש ( 188,544 שקלים בשנה).
  צריך להיות 1571.2 ו 18854.4

 47. האם בהשקעה דרך. Ira ב-etf או בכל מניה בשוק זר לא מאבדים את הטבת המס מאחר ונגבה במדינה בה הונפק?

 48. האם מישהו מכיר בית השקעות שבו אפשר לקבל קרן השתלמות IRA בפחות מ-50 אלף?

 49. האם כדאי להפריש מעל התקרה? מה המשמעות? יתרונות? חסרונות?

 50. סכום המינימום לפתיחת IRA במיטב ד"ש עומד על 100 אלף ש"ח, לפי האתר שלהם ( https://www.meitavdash.co.il/default.asp?catid=%7B6E68DD59-4B96-47E5-A095-883F5A6F2480%7D )

  • יכל להעיד שכשהעברתי את הקרנות שלי למיטב דש בחוזה כתוב שאם ערך התיק ירד מתחת ל100K הם רשאים להעביר למסלול כללי שמתאים לגילי….
   מסיק מכך שהם לוקחים ברצינות את המינימום הזה.

  • בקישור שצירפת כתוב שחור על גבי לבן החל מ50 אלף ש"ח,

 51. שלום לכולם,

  בהמשך לשאלה שכבר נשאלה כאן,
  ידוע לכם היכן לנהל השתלמות IRA עבור פחות מ-100,00 שח?

  תודה רבה

 52. *תיקון – פחות מ 100,000 שח

 53. לא הבנתי איך תכל'ס, פרקטית, פותחים קרן השתלמות. תודה לעוזרים

 54. שלום ותודה רבה על המאמר.
  חולק על דעתך שלא ניתן לחזות את כיוון המניות לטווח קצר. אני סוחר בבורסה על בסיס טכני ונרות יפאנים. הגרפים והמתנדים מספרים הכל.
  בהצלחה

 55. הי, אפשר לפתוח קרן השתלמות IRA ללא סכום סף – ב IRA ישראל, דמי ניהול של 0.25 כי הגעתי דרך מישהו. החל מהשקל הראשון.

 56. לא ממש הבנתי איך מגיעים לפתיחת קרן השתלמות עם 50000 או מאה אלף כשיש אפשרות להכניס רק 7 אחוז מההכנסה?
  בנוסף אני מעוניין לדעת אם ישנה אפשרות כזאת.
  אני חייל עדיין בצבא וצברתי לעצמי סכום של כ70-80 אלף שקל ואני מעוניין כרגע לפתוח תיק מסחר בניהול עצמי באקסלנס, יש לי איזשהי אפשרות לפתוח משהו אחר ושאקבל את הטבת המס הזו או הטבת מס אחרת?
  25 אחוז זה הרבה מאוד כסף ביחס לתשואה שאקבל מהתיק.

 57. אני מעוניין להעביר את הקרן השלמות שלי למסלול ira עוקב מדד אסאנדפי 500 ( קרן מחקה ) . מעבר לדמי ניהול הקבועים , מה קורה עם ההפקדות החודשיות ( עובד + מעביד ) ? בכל חודש מתבצעת קנייה של הקרן המחקה . האם יש עלויות קנייה של המנה חודשית ( עמלת מינימום ? 0.1% מהמנה החודשית ? ) ?? או שהדמי ניהול השנתיים כוללים גם את הקנייה של המנות החודשיות ?

  מקווה שהסברתי ברור .

  תודה.

 58. דורית שלום. כתבת שאם יהיה ביקוש תוכלי לעלות סקר שוק. אשמח אם תוכלי להעלות טבלה של סקר שוק של קרנות ההשתלמות בניהול עצמי, עם התייחסות כמובן לדמי הניהול. אני היום משלם דמי ניהול של 0.24% מהסך השנתי (ולא מפעולה של כל חודש), אך זה עדיין נשמע לי גבוה (לא עשיתי עוד סקר שוק מעמיק), ובטח שלא שווה שהקרן לא מנוהלת על ידי. בברכה ,אמיר.

  • עירית הירשפלד

   וואי אמיר האמת שזה נשמעים דמי ניהול נמוכים למדי… אפשר לשאול איפה הקרן השתלמות שלך?

 59. שלום,

  יש לי היום קרן השתלמות מהעבודה ואני עובר את התקרה הפטורה ממס. אני רוצה לפתוח לילדי קרנות השתלמות באופן פרטי עם הפקדות חודשיות אך שהקרנות יהיו על שמי, שהילד בגיל 18 לא יוכל למשוך בעצמו את הכסף. האם אני אשלם מס על רווחי הון כי ההפקדות בכל הקרנות השונות יהיו מעל התקרה? אם כן, האם יש דרך אחרת לעקוף בעיה זו? גם לאישתי יש קרן שמגיעה לתקרה.

 60. לגבי סכום מינימלי לקרן IRA, האם צריך את המינימום לקרן יחידה או לסך הקרנות המנוהלות באותה חברה?

 61. סולידית יקרה,
  ראשית תודה על הבלוג המאלף
  ושאלתי: אני שכירה, יש לי קרנות השתלמות ישנות נזילות שלא פדיתי וגם לא הפקדתי אליהן מאז סיימתי את ההתקשרות עם החברות בהן עבדתי.
  האם אני יכולה להפקיד לקרנות אלה החל מהיום סכומים מסוימים כל חודש באופן עצמאי וכך, למשל, לחסוך לעתיד הילדים?
  תודה.

 62. אחד שאחד

  במידה והמעסיק שלי לא מוכן להפריש סכומים לקרן השתלמות.. אני יכול לפתוח קרן השתלמות באופן עצמאי ולהפקיד אליה את החלק שלי (2.5%) מתוך השכר?

 63. היתה תקופה בה הפקדתי מעל המקסימום. איך הדבר נרשם בקופה? איפה אני יכול לראות בדוח שלהם את הנתון הזה? אם מעבירים מקופה לקופה איך הם יודעים מה הסכום שהופקד מעל לתקרה?

  • מומחה למיסוי זר

   קרן ההשתלמות "רושמת" במה שנקרא "סדין" את כל ההפקדות, וצובעת באופן שונה הפקדות "עד התקרה" והפקדות "מעל התקרה". תוכל לראות זאת בדו"ח השנתי.
   גם הרווחים מיוחסים באופן שונה לצבירה "עד התקרה", ואז הם פטורים ממס, ולצבירה מעל תקרה, שהם כן חייבים במס. כך שבעת המשיכה תחוייב במס רווחי הון על כל הרווחים שהצטברו בגין הפקדות מעל תקרה.
   המידע הזה נשמר בקרן ההשתלמות ומועבר בין קרן אחת לשניה, במידה ותחליט לעבור קרן.

   התקרה מחושבת חודשית. לכן, אם המעביד בחודש מסויים שכח להפקיד בקרן השתלמות, והוא העביר את הכספים עבור חודשיים בבת אחת אבל בלי לציין שמדובר בהפקדה עבור חודשיים, הכספים עלולים להירשם כאילו הגיעו עבור חודש בודד, ואז ייתכן שתעבור את התקרה. לכן, חשוב לוודא שההפקדות מיוחסות נכון לחודשים שבהם עבדת.

 64. אחלה פוסט, אבל דרושות כמה הבהרות-
  1. הגג הפקדה בשנה 18,854 ש"ח לא יהיה רלוונטי במיוחד לעצמאיים (עוסקים פטורים) כמוני שמרוויחים סכומים נמוכים משמעותית וממילא מוגבלים בהפקדה של 4.5% מההכנסה השנתית.
  2. למעשה, האפיק השקעה הזה בכלל לא יהיה רלוונטי עבורנו כיוון שמינימום ההפקדה הראשונית הוא 50,000 (במיטב דש). כל שקל מעל 4.5% מההכנסה לא ייהנה מההטבה.

  • אתה טועה ומטעה, וחבל. ההגבלה ל-4.5% מההכנסה השנתית היא לעניין זיכוי ממס הכנסה. לעניין מס רווחי הון חלה ההגבלה של התקרה המוטבת.

   • "אלא שאנחנו, כמובן, משקיעים פסיביים, וככאלה יודעים שהשוק חכם יותר מכל בן אנוש, מלומד ומומחה ככל שיהיה. אין שום אפשרות או טכניקה לחזות את העתיד, לדעת מראש איזו מניה תרד ואיזו מניה תעלה, איזה אפיק השקעה יתרומם ואיזה ייפול. מי שאומר לכם אחרת – טועה."
    אני משקיע אקטיבי ואני מכה את המדד. יש הרבה דוגמאות של משקיעי "Quant" שמכים את האינדקס. קרן מדליון היא הדוגמא הבולטת ביותר, היא מנוהלת על ידי בעלי PhD במתמטיקה ופיסיקה ראי: https://www.bloomberg.com/news/articles/2016-11-21/how-renaissance-s-medallion-fund-became-finance-s-blackest-box
    יש עוד דוגמאות של quants שהיכו את המדד למשל Eduard Thorp ד"ר למתמטיקה (כמעט סיים דוקטורט בפסיקה).
    את טועה בגדול.

 65. היי, האם קרן השתלמות IRA יכולה להשקיע בבורסות חו"ל : ארהב, אוסטרליה וכו??

 66. שלום,
  כרגע יש לי קרן השתלמות. שאלה: האם אני מחליפה מקום העבודה , המעסיק החדש חייב להמשיך לעשות – להמשיך לי קרן השתלמות שיש לי? או שהוא בכלל יכול לוותר על ק. השתלמות?
  תודה מראש!

  • מעסיק לא חייב להפריש לקרן השתלמות.
   עם זאת, אם הוא מוכן לשתף פעולה, את יכולה להפריש מהנטו דרך התלוש (על חשבונך בלבד), והרווחים שקרן ההשתלמות תרויח יהיו פטורים ממס רווחי הון.
   אם הוא מוכן יותר לשתף פעולה, אפשר להוריד לך את שכר הבסיס ובמקום זה להוסיף הפרשות. זה קצת מסובך לחשב את העלות עבורך ועבורו, כי זה משפיע גם על ההפרשות הפנסיוניות ועוד דברים, אבל ככה אפשר להפריש עד 7.5% מהשכר שלא נחשב כהכנסה למס.

השאר תגובה